Portugal achter inval in Guinee alley schoot tot iedereen dood was" „Te kostbaar om te veranderen James Cross zag 162 Franse films Verzoenend gebaar van paus tegenover China Uitdenkers kneuzen portemonnee e^elH rico 'Uitlokkers' bezetting eerst voor rechter Kort geding over woord „jood5 in „Dikke van Dale' VN-COMMISSIE: Gevangenen Omverwerping Dividend Philips HANDELAAR BEROOFD EN UITGEKLEED In Antwerpen STAKENDE KAPITEINS GEVORDERD BISCHOFF Minderheidsgroep aandeelhouders dagvaardt De Ruiter Ruim drie miljoen gulden binnen voor Pakistan 't Heerlijk avondje is gekomen. Onderscheidings teken voor lesauto's MY LAI-PROC.ES bevolux nederland n.v, Residentie Indonesische ambassadeur GEWELD, ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De bijzondere missie van de Verenigde Naties naar Guinee is gisteren in een ver slag tot de slotsom gekomen dat de invasie in Guinee vorige maand werd uitgevoerd door Portugese strijdkrachten „handelend in sa menwerking met afgescheiden Guinese elementen van buiten het land". De vijf leden van de missie (de VN-afgevaardigden van Finland, Co lumbia, Folen, Zambia en Nepal) kwamen tot de conclusie dat de sche pen die bij de inval in Guinese wate ren werden gebruikt, „overwegend door blanke Portugese militairen on der bevel van blanke Portugese offi cieren waren bemand". Het verslag van de veiligheidsraad zegt dat de invalsmacht bestond uit Portugese eenheden, vooral Afrikaan se militairen uit Portugees Guinee, onder bevel van blanke Portugese of ficieren gevormd uit afgescheiden Guineeërs, die in Portugees Guinee waren bewapend en opgeleid". De VN-missie baseert haar conclu sies op „ontvangen inlichtingen en waarnemingen in Guinea, Twee sche pen van het LST-type met militairen en drie of vier kleinere patrouille vaartuigen namen aan de invasie deel. De militairen kwamen in motor boten aan land. De sterkte „schijnt tussen de 350 en 400 man" te hebben gelegen. „Zij droegen uniformen die gele ken op die welke door het leger van de republiek Guinee worden ge bruikt" en de soldaten waren uitge rust met infanterie-wapens, waarbij bazooka's en mortieren. Na hun lan ding waren de invallers opgedeeld in kleinere groepen. Sommigen gingen naar strategische punten in Conakry, waarbij legerkampen, het vliegveld en de elektriciteitsstations. Bij de be zetting van een legerkamp werden politieke gevangenen en gevangen genomen Portugezen bevrijd, die naar de schepen werden gebracht. Volgens het verslag duurde de strijd voort tot de ochtend van 23 no vember, waarna de invallers zich met him schepen terugtrokken. Het aan tal slachtoffers is de VN-missie niet met enige zekerheid bekend. Volgens de Guinese autoriteiten bevinden zich ongeveer 100 invallers in gevangen schap. Uit het patroon van de aanval, zo als de bevrijding van gevangenen en de aanval op de residentie van de president zou kunnen worden opge maakt dat het doei van de actie de omverwerping van de regering-Sekoe Toeré is geweest. De conclusies hebben in officiële kringen in Lissabon geen verwonde ring gewekt. Men wijst er in genoemde kringen op, dat een aantal leden van de com missie reeds stelling had genomen tegen Portugal vóór het vertrek van de commissie naar Conakry. Men wacht in Lissabon met enige nieuwsgierigheid, maar zonder illu sies te koesteren de resultaten af van de bijeenkomst, die de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid binnen eni ge dagen zal houden en eveneens de consequenties, die de Veiligheidsraad aan het rapport van zijn commissie zal verbinden. EINDHOVEN (ANP) N.V. Phi lips Gloeilampenfabrieken zal over 1970 een onveranderd interimdivi dend uitkeren van 6 pet. 0,60) op de gewone aandelen. De n.v. gemeen schappelijk bezit van aandelen Phi lips Gloeilampenfabrieken zal tot een gelijke uitkering overgaan. MR. dr. C. Berkhouwer (VVD) voor zitter van de liberale fractie van het Europese parlement is benoemd tot grootofficier in de orde van ver dienste van de Italiaanse republiek. TIJDENS werkzaamheden op het Centraal Station in Amsterdam is de 39-jarige N.S.-employé G. M. Rij- kenberg uit Amsterdam verongelukt. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) MONTREAL De Britse diplo maat James Cross vrijgelaten na 59 dagen in handen van zijn ontvoer ders te zijn geweest zal vandaag zijn vrouw ontmoeten „ergens in En geland". Zijn vrouw Barbara, die eni ge tijd geleden naar Zwitserland was gereisd omdat zij de spanning in Ca nada niet meer kon verdragen, ver telde gisteren in Genève: „Ik ben ver schrikkelijk gelukkig na die lange weken van spanning, waarin ik net als mijn man mijn eigen ge vangene was. Maar ik heb nooit de hoop opgegeven". Mevrouw Cross wist zich niet meer te herinneren wat de eerste woorden van haar man waren geweest toen zij hem via de telefoon sprak. „Ik herinner mij wel dat hij gezegd heeft in die tijd 162 Franse films op de te levisie te hebben gezien, waardoor zijn kennis van de Franse taal was verbeterd. Hij had zeer weinig met zijn ontvoerders gesproken. Hij werd dag en nacht bewaakt door twee mannen met machinegeweren". Cross had volgens zijn vrouw niet de in drukt gewekt kwaad te zijn op zijn voerders. „Hij was erg bljj. Hij ver telde me de indruk te hebben dat zijn ontvoerders niet erg ingenomen wa ren met het idee naar Cuba te moeten gaan, maar zij schenen geen andere keus te hebben". De ontvoerders van de Britse di plomaat zijn inmiddels op Cuba ge arriveerd. Dat was een deel van de overeenkomst nadat de schuilplaats van Cross door de Canadese politie was ontdekt. Onder begeleiding van een gigantische politiemacht was hij donderdagnacht in een oude wagen samen met zijn ontvoerders naar het terrein gebracht waar de Expo was gehouden. Dit terrein werd voor korte tijd Cubaans gebied verklaard om de ruil te kunnen afronden. Naadt de ontvoerders per helikop ter naar het vliegveld waren gebracht, ging Cross naar de Cubaanse ambas sade. Gistermorgen, toen zijn kidnap pers Jacques Lanctot met vrouw en kind, Marc Carbonneau, Jacques Cos- sette-Trudel met echtgenote en een niet-geïdentificeerde man) waren ge land op Cuba, werd hij vrijgelaten. Hij blijkt tijdens zijn gevangenschap tien kilo te zijn afgevallen en te wei nig vitaminen gekregen te hebben. Hij verkeerde echter in alle opzichten in een uitsttekende gezondheid. Een gelukkige mevrouw Cross tijdens haar persconferentie van gisteren. (Van een onzer verslaggevers) VENRAY Gistermorgen omstreeks vier uur verscheen voor 'n verbaasde wachtmeester commandant van de gemeente politie te Venray de 39-jarige bandelaar A. V. De verschijning wekte verbazing op, omdat deze Venray er in adamskostuum ver scheen. Hij bleek beroofd en mishan deld te zijn door de 23-jarige plaatsgenoot W. v. S. Zij waren samen een avond en nacht op pad geweest en hadden bier ge dronken, maar waren niet dron ken. Op weg naar huis was na een woordenwisseling een vecht partij ontstaan. De portefeuille van de handelaar werd geroofd, hoewel er geen geld in zat, wel een paspoort en rijbewijs. Hier door ontstak v. S. in woede en ontkleedde de oudere helemaal en liet hem aan zijn lot over. Met builen en schrammen overdekt v ist A. V. toch het op een kilo meter afstand gelegen politie bureau te bereiken. In de loop van vrijdag heeft de politie de 23-jarige aangehouden. (Van onze redactie buitenland) ANTWERPEN De stakende kapi teins van de URS, de unie van Red- dings- en Sleepdiensten, die in Ant- richt voor de zeescheepvaart, zijn door de Belgische minister van eco nomische zaken, Leburtom, gevor derd. Die vordering is gebaseerd op een wet van januari 1945 die het nemen van zulke maatregelen ten aanzien van openbare nutsbedrijven mogelijk maakt als de bevoorrading van het land in gevaar dreigt te komen. De staking van de sleepbootkapi teins (die nu dus weer aan het werk zijn) veroorzaakte in korte tijd een vrijwel volledige lamlegging van het scheepvaartverkeer op Antwerpen. De kapiteins gingen donderdag in sta king om de eis kracht bij te zetten dat ze een ambtenarenstatuut krijgen. Ook de vrije vakbondskeuze is een belangrijke zaak voor de kapiteins. IN Muiden heeft zich een ontplof fing voorgedaan in een gasontvangst- station- De hoofdtoevoerbuis over een lengte van een meter stukgesla gen, waardoor Muiden en Muiderberg zonder gas kwamen te zitten. (Van onze redactie buitenland) HONGKONG/COLOMBO Paus Paulus heeft gisteren in Hong kong de 700 miljoen inwoners van rood-China voorgehouden dat de liefdesboodschap van Christus niet minder voor hen bedoeld was dan voor de rest van de mensheid. Dit volgens waarnemers his torische gebaar van verzoening te genover het China van Mao, vond plaats in een sportstadion in Hong kong tijdens het opdragen van een mis, ongeveer een uur nadat de paus vanuit Djakarta was aangekomen. De paus vermeed politieke uitspraken. Vaticaanse kringen, die de toe spraak van de paus „van grote bete kenis" noemden, hoopten dat de woorden van Paulus VI een wijziging in de houding van Peking ten opzich te van de r.-k. kerk zouden bewerk stelligen. China heeft de rooms-ka- tho-lieken altijd tamelijk onderdrukt, priesters uitgewezen of gevangen gezet. De vrijlating van de Ameri kaanse bisschop James Walsh die 12 jaar in de gevangenis heeft geze ten is een mogelijke aanwijzing voor de gewijzigde houding van Pe king. De paus bleef ongeveer drie uur in de Britse kroonkolonie. Op weg van Hongkong zond hij vanuit het vliegtuig een boodschap aan presi dent Doec Thang van Noord-Viet- nam waarin hij de hoop uitspreekt dat in Vietnam een -rechtvaardige vrede tot stand zal komen. „Al op de terugweg naar Rome van onze reis naar Azië en Oceanië hernieu wen wij aan uwe excellentie onze gevoelens van goede wil voor het gehele volk van Vietnam en uiten de wens dat de ernstige inspanningen van de belanghebbende partijen snel tot een rechtvaardige vrede zullen leiden waarnaar zo diep wordt ver langd". (Vorige week zond de paus een soortgelijke boodschap aan Zuid- Vietnam). Ook in Colombo (Ceylon) drong Paulus VI aan op vrede in geheel Azië. „Vrede is mijn laatste woord", zo zei hij. Hij bleef drie uur op Cey lon en dat was een uur langer dan het plan was. Vanmorgen om 4.25 uur moet de paus op het vliegveld van Rome zijn geland. ZAANDAM (ANP). De minder heidsgroep van aandeelhouders in n.v. Gebr. Bischoff Handelmaatschappij te Zaandam heeft een dagvaarding doen uitbrengen aan de heer C. M. de Ruiter, omdat deze in gebreke is gebleven op 1 december de aandelen van Bischoff over te nemen. Volgens contract was hij verplicht dit per 1 december te doen. De min derheidsgroep wordt voornamelijk gevormd door de heren A. C. Bischoff en diens zoon W. A. A. Bischoff, de tegenwoordige directeur van de ven nootschap. In de dagvaarding wordt gesteld dat de overeenkomst met de heer De Ruiter als ontbonden dient te worden beschouwd wegens het uit blijven van betalingen. Daarnaast wordt van de heer De Ruiter schade vergoeding geëist. VERTEGENWOORDIGERS van de Westduitse autofabriek Daimler-Benz met autoriteiten in de Sovjet-Unie overeenstemming bereikt over de bouw van een zeer grote fabriek van vrachtwagens aan de rivier de Karna. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 120» bedrij ven in Nederland, die zich bezig houden met het uitdeuken en spui ten van auto's, vragen zeer sterk uiteenlopende prijzen voor bewe zen diensten. Dat is gebleken uit een door de Consumentenbond in gesteld onderzoek, waarvan de re sultaten zijn gepubliceerd in het decembernummer van de Consu mentengids. De Consumentenbond reed met een auto, die enkele kleine deu ken had opgeiopen, langs een vrjj groot aantal uitdeukerijen in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. De laagste prijs, die gevraagd werd, was 100.de hoogste prijs 364,De gemiddelde prijs bedroeg 174.De gemiddelde prijs in Den Haag was 200. die in Amsterdam 170.en die in Rotterdam 152.In Rotter dam liepen de prijzen bijna niet uiteen. Het kwalijke van de zaak is, dat voor de consumenten de gevraag de prijs dikwijls nauwelijks een rol speelt. „De schade wordt toch vergoed door de verzekering" re deneert men dikwijls. Weliswaar komt er wanneer het om een bedrag van meer dan een paar honderd gulden gaat een ex- Ipert van de verzekeringsmaat schappij kijken. Maar die mist, omdat alle deuken verschillend zijn, dikwijls elke mogelijkheid tot prijsvergelijking. Deze hele gang van zaken is van ongunstige invloed op de autoverzekerings premie, stelt de Consumenten hond. Ten bewijze daarvan nog een paar cijfers. De 1200 bedrij ven, voor 90 procent aangesloten bij de FOCWA, zetten jaarlijks een bedrag van 250 miljoen om. Dat komt neer op 100 per auto per jaar. „Consumenten", die niet tot overeenstemming kunnen komen met het bedrijf over de prijs of andere klachten hebben, kunnen zich overigens wenden tot een speciale commissie van de FOCWA (Breestraat 70, Leiden), die be staat uit drie FOCWA-leden en twee juristen. I Het is nu eigenlijk wel zeker dat Merijn maandag weer present zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De opbrengst van de actie, die het Nationaal Comité Hulp Oost-Pakistan vorige week vrij dag via de kerken en gemeentehui zen in heel het land heeft gevoerd, is nog niet bekend. Maar er is al anderhalf miljoen gulden binnen. Het comité verwacht dat het uiteindelijke resultaat de twee miljoen gulden royaal zal overschrijden. Op het gironummer van het comi té (777) staat nu een bedrag van bijna drie en een half miljoen. De voorzichtige schatting is, diat het totaal vain alle acties tenminste vijf miljoen zal bedragen. Momenteel lopen nog verschillende veelal plaatselijke acties. Het zal nog wel even duren, voor het resul taat daarvan bekend is. (ADVERTENTIE) niet vergeten... Frico eten (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Rijden onder toe zicht in een auto zal binnenkort al leen nog mogen plaats vinden ais het voertuig een speciaal onderschei dingsteken heeft. Dit teken moet aan andere weggebruikers kenbaar ma ken dat de auto wordt bestuurd door iemand die nog niet in het bezit van een rijbewijs is. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat, die de beslissing over het invoelen van het onderscheidingste ken nam, zal ook bevorderen dat wordt voorgeschreven dat de toe zichthouder op iemand, die geen rij bewijs heeft, tot zijn beschikking moet hebben een rempedaal, een ont koppelingspedaal, een binnen- en een buitenspiegel. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Bakker meegedeeld, dat voorlopig de voorbereiding van de behandeling van het bij de Kamer ingediende voorstel inzake de wette lijke regeling van rijscholen wordt stopgezet. Vorige week is n.L bij de Kamer ingediend het voorstel om de grondrechten, in de grondwet ge noemd, uit te breiden. Als het parle ment dat voorstel uiteindelijk aan vaard heeft, zullen er geen grondwet telijke beletselen meer bestaan om eisen te stellen ten aanzien van de bekwaamheid en de zedelijkheid van hen, die onderwijs geven op het gebied van de rijvaardigheid. Minister Bakker is de mening toe gedaan, dat een wettelijke regeling van de eisen, waaraan rij instructeurs moeten voldoen, veel bevredigender is dan de regeling inzake erkenning van de rijscholen. De regeling van de eisen zal een einde maken aan de werkzaamheid van instructeurs, die hun vak niet verstaan. (Van onze redactie buitenland) FORT BENNING. Een lid van het peloton van It. William Calley heeft gisteren tijdens het My Lai- proces verklaard, dat hij gezien had dat Calley van dichtbij had geschoten op twee groepen schreeuwende man nen, vrouwen en kinderen. De man, die dit zei was soldaat eer ste klas Dennis Conti, en hij was de eerste die op het proces een oogge- tuigeverslag gaf. Hij sprak over „gillen en schreeu wen". „Ik geloof dat de mensen trachtten op te staan. Er werden een hoop handen en stukken van hoof den afgeschoten. Alles werd platge schoten, de lichamen vormden ten slotte een massa." Terwijl hij sprak bleef lt. Calley Conti alsmaar aankijken en de enige emo tie die merkbaar was, was dat zijn nek roder werd bij het aanhoren van het tol nu toe vernietigendste getui genis Conti had een groep Vietnamezen moeten bewaken, hij had er van Cal ley „op moeten letten". „Ik zei o.k., en stond daar maar en keek naar die mensen. Toen de luitenant later te rug kwam vroeg hij waarom ik er niet op „gelet" had. Dat doe ik," zei Conti toen, „we houden ze in de ga ten.'- Waarop Calley weer zei: „Nee, ik bedoel, dat ze de kogel moeten krijgen." En vervolgens: „We zullen ze opstellen en afmaken," waarop Conti „nee" had gezegd. CALLEY beschuldiging BEV0LUX warme dranken service j de oplossing van uwkoffieprobleenT, J vraag vrijblijvend documentatie j naam» adres.. woonplaats.. bernard toderstraat 39-41 til burg telefoon 04250-74915* Vtelefoon 04250-74915* J (Van onze rechtbanwverslaggever) DEN HAAG „Het zou een on mogelijk en kostbaar werk zijn in dien alle in voorraad zijnde exem plaren van het woordenboek uit eik aar moesten worden gehaald, de ge vraagde zinsnede verwijderd en de boeken opnieuw gebonden", zo con stateerde mr. ihr. P- J- W. de Braauw, optredend namens de uitge ver van Van Dale's groot woorden boek der Nederlandse taal- Mr. D- Huisman had voor de eiser, de pa pierhandelaar H. Boekdrukker daar toe tijdens (het kort geding voor de vice-president van de Haagse rechtbank mr. A. H. Lijckma onder andere die eis gesteld. Het betrof hier een geschil over de omschrijving van het woord „jood" in genoemd woordenboek. Daarin vermeld: „Een man behorende tot het volk der Is raëlieten" en ook „een woekeraar, een afzetter en een bedrieger.-.." De aandacht op deze beschrijving was gevallen na opmerkingen om- langs gedaan tijdens een radio-uit zending waarna de drie joodse kerk genootschappen in Nederland pro test aantekenen bij de uitgever. De beschrijving van het woord was af komstig van dr. Kruyskamp- De heer Boekdrukker uit Hillegom vroeg in het kort geding verwijdering van de beschrijvingen, zoals mr. Huisman meedeelde, een symbolische schade vergoeding van f 100,- Hij meende dat door een eenvoudige ingreep de wijziging is aan te brengen en zeker in de nog niet verkochte exempla ren. Mr. Huisman gaf toe dat het een moeilijke zaak is, maar dat eiser het recht aan zijn zijdeheeft- Aan de hand van citaten uit bui tenlandse woordenboeken betoogde mr. Huisman dat daar, behalve in Duitsland, een dergelijke omschrij ving niet wordt aangetroffen. In het Engels wordt „jood", als uiting van antisemitisme beschouwd. Pleiter opperde dat de president zich omtrent de aan te brengen wijziging door deskundigen laat voorlichten- Jhr. mr. P- J. W. de Braauw, na mens Ten Have optredend, zette uit een dat de gewraakte omschrijving reeds ongeveer twintig jaar im het woordenboek voorkomt, maar pas nu plotseling in het teiken van de be- komen te staan- Bij lexicografisch werk als dit moet een persoonlijke keuze worden ge daan, hetgeen ook ingevolge de pers vrijheid is toegestaan. Pleiter deelde mee dat in de eerstvolgende nieuwe uitgave met de bezwaren rond het woord jood" rekening za] worden gehouden. Eiser was volgens mr- De Braauw niet ontvankelijk, omdat hij niet kan optreden namens een beledigde groep. Er staan meer woorden im van Dale waarover meningsverschil over de juistheid kan bestaan. Het toekennen van een schadebe drag achtte mr. De Braauw niet mo gelijk en pleiter vroeg de vordering af te wijzen. Op 15 december zal uitspraak wor den gedaan- Conti zei dat soldaat Paul Meadlo bij luitenant Calley stond, toen deze tegen hem sprak. Meadlo heeft ge weigerd een getuigenverklaring af te leggen, ondanks het ontslag van rechtsvervolging dat hem beloofd was. Conti agf het volgende ooggetuigen verslag: Conti: „Daarna openden zij het vuur." Vraag: „Wie waren zij?" Conti: „Meadlo en Calley." Vraag: „Schoten ze?" Conti: „Regelrecht op die mensen." Vraag: „Hoe lang schoten ze?" Conti: „Een minuut, twee minuten." Vracg: „Wat deden die mensen?" Conti: „Gillen en schreeuwen. Ik geloof dat zij probeerden op te staan." Conti vertelde dat Meadlo enkele schoten afvuurde en toen schreeuwde dat hij niet meer kon. „Hij gaf mij zijn wapen en legde het in mijn hand. Ik zei, dat ik het niet zou doen. Laat luitenant Calley het maar doen." (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG De Haagse recht bank heeft thans de volgorde vast gesteld waarin de behandeling zal plaatsvinden van de strafzaak tegen de 35 Zuidmolukkers die betrokken zijn geweest bij de bezetting van de residentie van de Indonesische am bassadeur in Wassenaar op 31 au gustus. Maandag 14 december staan terecht Paul C. T. en J. C- U., die zich onder meer zouden hebben schuldig gemaakt aan uitlokking van de bezetting. Dinsdagmorgen begint de rechtbank met de behandeling van de zaak tegen H- J., die het dodelijk -schot op hoofdagent J. Moolenaar zou heb ben gelost. De volgende dagen staan dan de overige 32 Zuidmoluikkers terecht, die aan de bezetting hebben deelgenomen- De meeste verdachten zijn af komstig uit Capelle aan de IJssel- Enkelen komen uit Moordrecht, Bo- vensmilde en andere plaatsen in ons land. De twee eerste verdachten wordt niet alleen uitlokken van de bezetting verweten, maar ook het verschaffen van inlichtingen aan de bezetters. U. zou de bezetters een aantal vuurwapens en munitie tea- beschik king hebben gesteld- Bovendien zou hij, samen met T. wapeninstructies hebben gegeven. Aan de overige 32 verdachten is ten laste gelegd, o.a. met verenig de krachten geweld te hebben ge pleegd tegen de ambtswoning van de ambassadeur en tegen de goede- deren in de woning benevens tegen een of meer personen bij of in de woning, terwijl dat geweld de dood van hoofdagent Moolenaar tot ge volg heeft gehad. Enkele verdachten wordt verweten enkele gijzelaars, onder wie de po litieagent F- W- Vink aan handen en voeten te hebben gebonden. In to taal werden 12 personen in de wo ning gegijzeld- Er zijn behalve in de zaak betref fende het doodschieten van de hoofd agent, vrijwel geen getuigen gedag vaard. hoewel agent Vin-k daarvoor beschikbaar zal blijven.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5