GEDEPUTEERDEN ANTWOORDEN STATENLEDEN Stikkelorum niet gedwongen Nieuwe bundeling VVV verandert weinig in Z. W. -Nederland I Gouden huurjubileum in Kruiningen instuif zeeland Regen VEEL DRUKTE OP 50X50 IN HULST Leraar kon slachtoffers autobrand identificeren PPR Zeeland bespreekt PZEM-kwestie Commentaa Parabel van de uitersten Hef, is frappant te zien hoe het col lege van G.S. van Zeeland, in zijn antwoord op netelige vragen, met uitersten werkt. N.a.v. ontslag van vijf Marokkanen Kort geding van bouwbond tegen Sloecombinatie Aannemersbedrijf De Jonge krijgt surseance Directeur Louwerse De Priester te Middelburg treedt af Vlissinger aan gevolgen ongeval overleden INVLOED ACTIES Schade bij aanrijding VAN MENSEN DINGEN EN DADEN Milieu 1 Milieu 11 Milieu III 3 ZATERDAG 5 DECEMBER 1970 3 Het duidelijkst blijkt dit uit een als academisch bedoeld voor beeld, dat aan het slot van het ant woord, dat het college op vragen van statenleden over de affaire-Stik- kelorum heeft gegeven, wordt ge hanteerd. Daar wordt iemand ten tonele ge voerd, die in werktijd iets met alle kracht opbouwt, dat hij (of zijn vrouw) in zijn eigen tijd met even veel energie weer probeert af te breken. Hier zetten G.S. de uitersten op karikaturale wijze tegenover elkaar: aan de ene kant staat daar de schep per van een stuk industrie-ontwik keling, aan de andere kant de sloper en vandaal en die twee in een persoon of in een echtpaar verenigd! Een schizofrene situatie. De argeloze lezer krijgt zo de in druk: de provincie, de PZEM en de industrie bouwen, de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland breekt af. Wij hadden graag wat meer nuan ces in deze gezien. Het is n.l. onjuist dat de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland tegen verdere vestiging of uitbreiding van fabrieken in de pro vincie is. Zij wil slechts voorwaar den, op basis van Nederlandse wet ten, waardoor de industrialisatie geen kwalijke gevolgen voor de mens kan krijgen. Evenzeer is het onjuist om het provinciaal bestuur, de industrieën in Zeeland en de n.v. PZEM af te schilderen als de alleenzaligmaken de krachten in de provincie. Natuur lijk, zij willen het beste voor Zee land. Maar dat geldt eveneens voor de VMZ. En beide maken fouten, want bij beide gaat het om mensen werk. UTRECHT (ANP) De bouw bond NVV, zal een kort geding aan spannen tegen de bouwonderneming Sloecombinatie, die bij Vlissingen de Péchineyfabriek bouwt en onlangs 5 Marokkanen na terugkomst van va kantie heeft ontslagen. De bouwbond NVV acht dit ontslag onrechtmatig. Het contract met de Marokkanen zou pas in maart 19T1 aflopen. Kort voordat de Marokkanen naar hun vaderland gingen om de Mo hammedaanse vastenmaand mee te vieren, zonden zij een in het Frans gestelde verklaring hebben getekend, waarin zij zonder het Frans te beheersen te kennen gaven ontslag te willen nemen. De bouwbond KW neemt de aannemer deze handelwijze kwalijk en meent dat onder deze omstandigheden geen .sprake is van een vrijwillig ontslag. De bouwbond heeft al eerder kri tiek geuit aan het adres van. de Sloecombinatie wegens de slechte woonomstandigheden in een barak, waarin veertig Marokkanen zijn on dergebracht. Ook nam de bond het de aannemer kwalijk, dat hij gastar beiders minder betaalde dan waarop zij volgens de c-a.o- recht hadden. Het is nog niet bekend waar en wanneer het kort geding zal dienen- Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.NJH.I. op vrijdag om 18.00 uur: Opnieuw een periode met regen, later ook opklaringen. Tempe raturen in het algemeen boven nor maal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal; max.-temp.: van onge veer normaal tot 3 graden boven nor maal; kans op een droge periode van minstens 22 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 4: min.-temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal; max.-temp.; 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) HULST Voor de expositie „50 x 50" waervan deze week een door ko ningin Juliana in Stadskanaal de landelijke opening is verricht, be staat ook in Hulst veel belangstel ling. De tentoonstelling wordt in het vestingstadje gehouden in de Bur gerzaal van het stadhuis. Daar zijn reprodukties te zien van dezelfde werken, die ook in Stadskanaal wor den geëxposeerd. Vooral de animo van de zijde van Belgen is groot. In Nederland wor den op dit moment vijftig gelijke tentoonstellingen gehouden. De be doeling van db manifestatie is om meer bekendheid te geven aan de grafische kunst en de bijzondere mogelijkheden, die dez biedt. In Hulst is een groot aantal men sen betrokken geweest bij de voor bereidingen. Op de foto een van de werken uit de Hulster Burgerzaal: Giganten van Cees Vlag uit Den Haag. Het is een linosnede uit 1970 met afmetingen van 56 x 76 centimeter, uitgebracht in een oplage van negentig stuks. Prijs: honderdveertig gulden. In to taal zijn er vijftig verschillende werken te zien. (Van onze correspondent) KAPELLE Het aannemersbe drijf de firma Jac. de Jonge uit Kapelle-Biezelinge heeft surseance van betaling gekregen. Dit bouwbe drijf waarbij circa 75 werknemers in dienst zijn, en die op Zuid- Beveland ongeveer 140 woningen onderhanden heeft, heeft een schuld van 1,2 miljoen guide, waar tegen over een vordering van ongeveer een half miljoen gulden staat. Als curator is benoemd mr. J. G. v.d. Burgt uit Goes. De surseance is verleend voor veertien dagen. Wat er na veertien dagen zal gebeuren is nog met een enkele zekerheid te zeggen. De nationale woningraad heeft bemoeienis met deze aange legenheid en het zal er voor het personeel en voor de continuïteit van de bouw van het grootste be lang zijn dat de onderhanden zijnde werkzaamheden door het huidige bouwbedrijf kunnen worden vol tooid. Hieronder zijn veertien wo ningen die gebouwd worden voor de n.v. Heineken 16' woningen voor het bedrijfspensioenfonds van een schil dersbedrijf te Amsterdam, een een g-rooi aantal keuzewoningen, woning- bouwwoningen en premiewoningen in de gemeente Kapelle en Reimers- waal. (Van een ouzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer A. de Priester treedt af als directeur van de n.v. Louwerse De Priester. In overeenstemming met de door hem te kennen gegeven wens heeft de algemene vergadering van aandeel houders besloten de heer De Pries ter per 1 december op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen onder dankzegging voor de vele diensten die hij het bedrijf vanaf de oprichting heeft bewezen. Gezien zijn ruime ervaring heeft dezelfde vergadering besloten de heer De Priester met ingang van dezelfde datum te benoemen tot commissaris. Mr. J. Schot te Middel burg, die al adjunct-directeur van het Bredaas-Middelburgse bedrijf was, is benoemd tot directeur. (Van onze correspondent) VLISSINGEN De 67-jarige D. Huisman uit Vlissingen is in het Bethesdaziekenhuis te Vlissingen overleden aan zijn verwondingen die hij woensdag bij een verkeers ongeval had opgelopen. De heer Huisman verleende woensdag als bromfietsbestuurder op de kruising Badhuisstraat - Koudekerkseweg geen voorrang aan een personenwa gen bestuurd door R.D.K, uit Vlis singen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlandse VW-wezen zal via 28 over het gehele land verspreide kantoren worden gebundeld. Voor Zeeland zal dat het kantoor Middelburg zijn, voor West-Brabant en de Baro nie het kantoor te Breda. Voor het overige zal er in Zuidwest-Neder land weinig behoeven te veranderen. De gebiedsindeling van het WV- wezen komt op 16 december in een ledenvergadering van de Algemene Nederlandse vereniging voor vreem delingenverkeer (ANVV) aan de or de. Hierdoor zal het contact tussen het Nederlandse bureau voor toeris me en ANVV enerzijds en de elf provinciale, drie grotestands-, dertig streek- en 407 plaatselijke VVV's een steviger organisatiebasis krij gen. In het eindrapport van een met dit vraagstuk belaste commissie van de ANVV wordt melding gemaakt van het in september aanvaarde rapport, waarbij zes streek-VW's zullen worden gevoi'md. Voor de Bevelanden en Tholen is die struc tuur feitelijk al bereikt, evenals op Schouwen-Duiveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen moeten nog volgen. Deze streek-VW's zullen op pro pagandistisch en promotioneel ter rein niet zelfstandig optreden. Het zijn meer overleg- en contactorga nen. De provinciale VW voert de propaganda zowel voor de afzonder lijke streek-VW's als voor de ge zamenlijke. De zeven streekverbanden van de Noordbrabantse WV blijven gebun deld in het te Breda gevestigde kantoor van de provinciale VVV, maar voor de contacten met het Nationaal Bureau voor Toerisme - dat de gezamenlijke Nederlandse WV-propaganda in het buitenland verzorgt - en ANW - dat meer als service-instituut voor het binnen landse VW-apparaat optreedt - worden vier groepen gesprekspart- nex-s gevormd, namelijk een voor West-Brabant en Baronie gezamen lijk en verder voor Midden-Brabant, voor Meijerij en Noord-oost-Brabant en voor Kempen en Peel. (Van onze correspondent) KAPELLE De drie slachtoffers van de autobrand, waarover wij gis teren in een laatste nieuws bericht ten, zijn de 2I-jarige C. E. M. Nuy- ten uit Bergen op Zoom, die de auto bestuurde, zijn broer de achttienja rige F. C. G. van Aart uit Heerle, rige A. C. M. Nuyten en de 25- jarige A. van Iwaarden uit Rilland- Hath. De toestand van de achttienja- die na het ongeval nog uit de auto kon worden bevrijd is nog zeer kritiek. Hij werd overgebracht naar het Bergzichtziekenliuis in Goes. De inzittenden van de auto, een Fiat, waren naar de cursus bloemen teelt geweest in de Ir. Vfm de Plas- seschool in Kapelle. Zij reden via Vierwegen naar huis. Toen de auto op het kruispunt Vierwegen - Oude Rijksweg 58 kwam naderden enkele auto's uit de richting Goes, die rechts afsloegen. Eén van de auto's bestuurd door M. J. B. uit Krabben- dijke, reed echter recht door en kwam in botsing met de auto van C. Nuyten. De Fiat kantelde enkele malen en vloog in brand. De heer Van Aart kon juist voor het exploderen van de benzinetank uit de brandende wagen worden ge haald. Kort daarna arriveerde de brandweer van Kapelle, die met twee hogedrukspuiten de brand bluste. Voor de andere inzittenden was het toen al te laat. Kort na het ongeval kwam een van de leraren van de Ir. Van de Plasseschool, de heer Markusse uit Goes, ter plaatse. Hij kon met ne gentig procent zekerheid zeggen wie de slachtoffers waren. Een andere leraar kwam later tot dezelfde con statering. De bestuurder van de andere auto en diens echtgenote moesten met verscheidene verwondingen worden overgebracht naar het St.-Jaammazie- kenhuis in Goes. De slachtoffers zullen maandiag ter aarde worden besteld. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het college van G.S. van Zeeland heeft ge antwoord op de vragen van de statenleden J. v. d. Voorde en C. van Waterschoot (PPR), over de affaire-Stikkelorum. Het is de twee reeks antwoorden. In eerste instantie is op vragen van P.v.d. A.-zijde uit Provinciale Staten, al een reactie gegeven. In zijn tweede antwoord stelt liet college nu, dat de Vereniging Milieu hygiëne „zich via perspublikatics scherp heeft gekeerd tegen verdere vestiging en uitbreiding van basis industrieën in Zeeland, waarmee zij afbreuk doet aan het in opbouw zijn de industriële klimaat van deze pro vincie, waarbij de PZEM een belang rijke rol moet spelen". „Mevrouw Stikkelorum", aldus het antwoord, „heeft zelf voor het aan vaarden van haar functie (als secre taresse van de Vereniging Milieuhy giëne Zeeland), het probleem van mogelijke onverenigbaarheid (van de functie van haar man bij de PZE1VI en die van haar zelf als bestuurslid van de VMZ) onderkend", aldus het college, „maar zij heeft in overleg met haar man gemeend, de secreta resseplaats toch te kunnen innemen. Nadat zij kennis kreeg van de pro blemen die in de praktijk verbonden bteken te zijn aan haar vooraan staande positie bij de vereniging, heeft zij haai- functie neergelegd". Hiermee releveert het college, zo als het zegt, de gebeurtenissen. „De houding van de groot-afnemer (Hoechst) zal mede invloed hebben gehad op deze beslissing", zegt het college, in antwoord op de vraag of hier geen sprake is geweest van pressie. „Wij menen echter dat het beslist onjuist is om in een derge lijke situatie van pressie te spreken", aldus het college. Ook was er geen sprake van in breuk op democratische rechten, al dus zeggen G.S. verder. „Betrokkene (mevr. Stikkelorum) heeft na ken nisneming van de met de grootst mogelijke openheid verstrekte infor matie over de zich in dit geval voor doende omstandigheden, beslist". Het college meent verder, dat er van de zijde van Hoechst geen eisen zijn ge steld waaraan de PZEM zou hebben voldaan. In een laatste antwoord zeggen G.S.: „Indien de Vereniging Milieu hygiëne acties voert die niet of moei lijk verenigbaar zijn met het belang van een of meer bedrijven, c.q. dien sten, dan zal het mogelijk zijn dat employés, dan wel him echtgenoten afhankelijk van hun functie-in houd en het aandeel dat zij hebben in genoemde activiteiten, er op ge wezen moeten worden dat het sa mengaan van de gestelde functies be lemmerend zou kunnen werken voor de goede uitoefening van hun taak bij de maatschappij, c.q. de provin ciale dienst of instelling". G.S. besluiten met een voorbeeld „Het lijkt b.v. niet goed mogelijk, dat men zich tijdens diensttijd voor 100 procent inzet voor het aantrekken van een industrie, c.q. de uitbreiding daarvan, en dat men buiten werktijd zegt alle mogelijke middelen te zui len aanwenden om genoemde vesti ging, c.q. uitbreiding, te verhinderen. In voorkomende gevallen zal met be trokkene overlegd moeten worden welke oplossing het meest gewenst ia. Het initiatief zal daarbij aan betrok kene worden gelaten, omdat het hem of haar in de eerste plaats aangaat". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De jongste ont wikkelingen rond het energiebeleid in Zeeland en de N.V. PZEM vor men onderwerp van besprekingen op een vergadering welke de PPR Zee land maandag a-s- belegt. De bijeen komst vindt plaats in zaal Scher- bijn, Spuiplein 39 te Breskens, aan vang half acht. Behalve deze kwestie Stikkelorum en de vragen die door onze publi- katies in de afgelopen dagen rond het PZEM-beleid zijn gerezen, zal er gesproken worden over het pro bleem dat het college van Gede puteerde Staten bij de komende be- grotin-gbehaindeling uit slechts drie personen zal bestaan. Op de verga dering komt verder de mogelijkheid van interprovinciale samenwerking aan. de orde. Er vindt voorts kandi daatstelling voor de Tweede Kamer plaats. Tenslotte zal worden beraadslaagd over de algemene beschouwingen voor de komende begrotingszittimg van de Staten. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de oude rijks weg 58 ter hoogte van de Vierwegen in Kapelle heeft een kop-staartbot- sing plaatsgevonden tussen twee personenauto's, bestuurd door R. uit 'Goes en De K. uit Goes. Het onge luk ontstond doordat K. onvoldoende afstand van zijn voorligger had ge houden. De schade aan beide voer tuigen was groot. (Van een onzer verslaggeefsters) KRUININGEN In een „huis met een tuintje" in een niet te grote rij, tegenover een boerderij en met zicht op de Kruiningse haven, woont het echtpaar H. J. Komejan-Geense. Al vijftig jaar. Op zich niet zo heel bijzonder, ware het niet dat zij de enigen zijn, die één van de in 1920 in Kruiningen gereed gekomen veertig woningwetwoningen, vijf tig jaar bewonen. Van die veertig zijn er nog maar tien over aan de Slagveldstraat in Kruiningen. De overige dertig zijn bij de waters nood in 1953 vernield. „Ook Slag veldstraat 14 heeft door de ramp geleden, vertelt de vijfenzeven tigjarige Maartje Komejan-Geen se". Het water stond tot de goot en de meubels konden nog maar net gered worden". Dat was de enige keer dat het huis onbe woond is geweest, tijdens een negen maanden durende evacua tie. Volgens het, al wat vergeelde maar keurig bewaarde, huurcon tract uit 1920, bewoont het echt paar Komejan het huis, met groentetuin voor en achter. Op 13 december precies vijftig jaar. De heer en mevrouw Komejan hébben geen kinderen, maar dat betekent niet dat zij hun vijftig jarige huurdersjubileum zonder familie zullen vieren. We vieren het onder elkaar op zaterdag 12 december, vertelt het echtpaar. „Daar zullen dan vier broers en vief.zusters van mevrouw Kome jan en twee broers en een zuster van de heer Komejan bij zijn. Toen zij hun veertigjarig jubileum vierden kwam burgemeester Schipper een koffiemolen aanbie den en dat apparaat doet nog steeds trouwe dienst. Het huis, dat een flinke woonkeuken, een woonkamer, bijkeuken, toilet, een slaapkamer op de benedenverdie ping en twee slaapkamers op de bovenverdieping telt moest in 1920 drie gulden huur opbrengen zo werd bepaald in een brief van de vereniging tot verbetering van de Volkshuisvesting in de ge meente Kruiningen. Diezelfde vereniging bestaat nog, zij het dan, dat nu samen met andere, in de heringedeelde gemeente Rei- merswaal opgenomen kernen, een woningbouwvereniging werd ge vormd. Bij die gelegenheid trad ook het bestuur af en werden nieuwe bestuursleden van de an dere kernen aangetrokken. Woningbouwvereniging Rei- merswaal, waar sinds een half jaar de heer E. A. E. M. Suij voorzitter van is, beheert 600 wo ningwetwoningen in Kruiningen, 250 in Krabbendijke, 300 in Ril land en 50 in Waarde. Voor deze laatste toevoegingen moet het ge meentebestuur nog toestemming verlenen. Het is de bedoeling dat hieraan in de toekomst ook de driehonderd, onder beheer van de Stichting Volkshuisvesting in Yerseke staande woningen wor den toegevoegd. Kruiningen moet in 1920 wel een vooruitstrevend gemeentebestuur hebben gehad, omdat het toen al een woning bouwvereniging bevorderde", vindt voorzitter Suy. Het resul taat daarvan is dan ook dat Krui ningen dat wat grootte betreft met Yerseke vergeleken kan worden bijna de helft van het totale aantal woningwetwoningen heeft. Op het ogenblik is men in Reimerswaal bezig met vijftig keuze woningen, dertig premie woningen en twintig bejaarden woningen. Het woningwetwo- ningcontingent is nog niet ver deeld, maar de woningbouwvere niging Reimerswaal heeft nog plannen voor dertig bejaarden woningen en tweeënvijftig pre miewoningen. Aantallen waar Hendrik Jan en Maartje Komejan in 1920 niet van konden dromen. „We zijn blij dat we hier vijftig jaar heb ben mogen wonen", vinden ze. Dat vindt de woningbouwvereni ging ook, want op zaterdag 12 december wordt het paar ook door hen gehuldigd. Het onderwerp milieuhygiëne moet toch nog even aan bod ko men. Dat gebeurt omdat de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland een model bezwaarschrift tegen het verlenen van een hinderwetver gunning aan Péchiney in het Sloegebied heeft opgesteld. Als lid van de Verenigisg Milieuhy giëne Zeeland, hoef je niet an ders te doen dan je naam onder het reeds gestencilde bezwaar schrift te plaatsen, waarna het samen met vele andere naar b. en w. van Vlissingen kan worden gestuurd. Als volslagen leek op het ge bied van de scheikunde, kan men zich door het plaatsen van een handtekening uitspreken over fluor, over pasquill-toestamden, over recente publicaties van het Amerikaanse departement van gezondheidszorg, over neurologi sche afwijkingen, voor belasting van de lucht, en nog andere din gen die men in het verleden uit sluitend in collegezalen van de universiteiten bij de naam hoorde noemen. In de jongste vergadering van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland was daar dan ook de onvermijdelijke, maar heerlijke nuchtere Zeeuw, die uitriep. „Ik wil best dat model-bezwaar schrift ondertekenen, maar ik weet niet wat al die moeilijke woorden betekenen. Ik kan toch moeilijk bezwaar maken tegen iets waarvan ik geen verstand heb, met woorden die ik nog nooit heb gehoord?" De heerlijke man doelde op _de „pasquill-top- stand F" in het model-bezwaar schrift genoemd, welke toestand ook ons (wij bekennen dat eer lijk) onbekend is. al weten wij wel wat een paskwil is... De korte discussie over dit on derwerp maakte een gevaar dui delijk waarvan men zich in be- stuurs- en wetenschapskringen veel te laat bewust is geworden. Werkelijk belangrijke discussies voltrekken zich tegenwoordig steeds vaker op een soort toer- nooiveld van specialisten, die zich bedienen van wapens in de vorm van onbegrijpelijke termen De eenvoudige burger staat aan de kant van het toernooiveld om inspraak te schreeuwen, maar de ze is hem te enen male ontzegd zolang hij de geheimtaal van de duellisten niet begrijpt. De Vere niging Milieuhygiëne komt hem nu tegemoet door de specialisten (of zegt u maar gewoon: de tech nocraten) in zijn naam van re pliek te dienen, maar helaas ont gaat de argeloze burger nu op nieuw het fijne van de zaak, want opnieuw wordt er voor hem gedacht. Het kan eenvoudig niet anders. Hoeveel mensen in Zeeland weten eigenlijk nauwkeurig wat er bedoeld wordt met „milieu"? Velen denken dat „milieu" het zelfde is als iemands komaf. Je komt uit een net of uit een min der net milieu. Met „hygiëne" wordt aangeduid, zo denken ve len, de staat van reinheid waarin de vingernagels, de schoenen en de knoop van je stropdas zich bevinden. Milieuhygiëne (aldus de eenvoudige redenering) wil dan ook zeggen: een keurig ge zin, waarin iedereen zijn handen wast voor hij aan tafel gaat. En laat dat nou niet bedoeld zijn! Er zijn mensen die fel voor de mi lieuhygiëne strijden, maar slechts eens per week onder de douche gaan. En dat kan samengaan. Nog even het feit dat tot na denken stemt. De Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland heeft er in het al eerder genoemde model bezwaarschrift op gewezen, dat er geluidshinder door Péchiney kan worden veroorzaakt, hetgeen dan een akkefietje voor de hin derwet is. Waar komt die eventu ele geluidshinder vandaan? Het antwoord is overrompelend: o.a. van de gas-wasventilatoren.... De gas-wasventilatoren, enorme plas tic bakken waarin miljoenen pingpongballetjes op en neer springen, zitten in de overkap ping van de produktiehallen van Péchiney Die dingen zitten daar, en verslinden een indrukwek kend elektrische vermogen, om te verhinderen dat er te veel scha delijke afgassen üi de buitenlucht komen. Een merkwaardige zaak. Gesteld dat de plastic bakken met hun pingpongballetjes wer kelijk zoveel lawaai maken dat de hinderwet er iets tegen moet doen. dan is het gevolg dat er ongezuiverde afgassen de lucht ingaan, waartegen de hinderwet dan ook weer iets moet doen. Maar bij toepassing van de hin derwet op het punt zuivering van afgassen, beginnen de pingpong balletjes weer te springen. Men noemt dit een vicieuse cirkel. Schone lucht dank zij een portie lawaai, ofwel een rustige omge ving waarin massa's fluor op de gewassen neerdalen. Waar is Sa lomon gebleven?

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3