Uitbreiding stiptheids actie PTT ®4 ihafing? tips Ontvoerde Parijse (7) terecht jongen I )e?elFci Verwisselbare mesjes vanRemington. WEINIG OPTIMISME OVER REGERINGSPLANNEN VERPLICHT OVERWERK Belastende verklaring tegen Calley Protest protestanten tegen bezoek paus Voor opleiding van werkende jongeren Landbouwschap verhoogt contributie boeren Portugal betrokken inval in Guinee EEN KUS VAN DE VLINDER Twee ministers spraken elkaar tegen over geheimhouding Dit oude scheer-idee is nu het allernieuwste scheer-idee. Verplicht Nieuwsdienst Omzet 90 mij. dollar Akzo koopt drie bedrijven van Armour Vragen in Kamer over volkstelling IN SYDNEY Aanwijzingen bij VN Nasa-geleerde: Aminozuren in meteoriet van buitenaardse afkomst DOORSTROMEN I DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 =St (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De stiptheidsactie van de PTT-bestellers in Rotterdam heeft zich gisteren uitgebreid naar plaatsen in de omgeving van de Maasstad. Volgens een schatting van ABVA- bestuurder Van Geffen voerden ook zeshonderd bestellers in Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Dordrecht, Capelle a.d. IJssel en Krimpen a.d. IJssel een stiptheidsactie. Het effect van de actie was in Rotterdam al duidelijk te merken. In het centrum van de stad werd de ochtendpost ruim een uur later be zorgd. De middagpost kwam in vele gevallen helemaal niet. De stiptheidsactie van de Amster damse bestellers had na een dag nog geen vertraging,van betekenis tot ge volg gehad. In vakbondskringen houdt men rekening met chaotische toestanden aan het einde van de week, wanneer in verband met sinterklaas een toenemende hoe veelheid pakketpost wordt verwacht. De directie van het postdistirct Amsterdam heeft gisteren besloten de bestellers, die normaal op zater dag zes uur vrijwillig overwerk doen, dit komende zaterdag verplicht te la ten uitvoeren. In het kader van de stiptheidsactie zou het vrijwillige overwerk veertien dagen komen te vervallen. De directie kan de ambte naren op de vrije zaterdag ook nor male dagdienst verplicht laten uit voeren, eventueel verlengd met extra uren. Directeur J. H. W. Meijer van het postddstrict Amsterdam vertelde dat deze beslissing is gomenen, omdat het werk door moet gaan. Het over werk voor zaterdag zal evenals bij de vrijwillige zaterdagen door de helft van het personeel gedaan moe ten worden. Naar zijn mening zijn de lonen voor de bestellers in Amster dam te laag. Hij had daarom reeds voorgesteld de lonen met 60 per (Van onze redactie buitenland) FORT BENNING In het proces tegen de Amerikaanse luitenant Wil liam Calley heeft de 22-jarige oud korporaal Robert Maples meegedeeld, dat hij de verdachte in 1968 in het dorp My Lai een groep Zuitvietname- se burgers heeft zien doden. Maples was de eerste van de 24 tot dusver gehoorde getuigen die zei dat hij Cal ley dit had zien doen. Maples maakte als mitradlleursehut- ter deel uit van Calley's peloton. De luitenant, die beschuldigd wordt van moord op 102 burgers in My Lai, had zijn slachtoffers vrouwen, kinderen en bejaarden bijeengedreven in een greppel, en vervolgens samen met soldaat Paul Meadlo, die huilde, het vuur op hen geopend, zo vertelde Maples. Hijzelf had geweigerd een bevel van de luitenant op te volgen om ook te schieten. „Hoeveel mensen daar beneden lagen ik weet het niet. Het waren vrouwen en baby's en ouden van dagen", aldus de getui ge. Er was volgens hem geen moment vijandelijk vuur geweest, en geen van de bewoners van heit plaatsje had ver zet geboden. De aanklager heeft ge zegd dat er nooit meer dan twee of drie Vietcongstrijders in My Lad zijn geweest. (ADVERTENTIE) 3i 1} Hartig hapje: Toastje met stukje gemarineerde haring of rolmops. Garneren met tomaat. 2) Kippers: Zó op't brood óf even bakken met mes puntje boter öf kort Koken in bodempje water. 3) Bokking: Gefileerd of gesneden. Garneren met dun schijfje augurk. 4) Maatjesharing: In mootjes op toast (met stukje fomaat). Cocktail: 1 dl. room, 2 dl. tomatenketchup, 4 dl. mayonaise en naar .smaak sheny of cog n ac maand te verhogen. Volgens de heer Meijer was er geen sprake van dat de bestellers zaterdag eventueel een dubbele bestelling zouden moeten uitvoeren, zoals door enige PTT'ers werd beweerd. Vandaag zullen de vakbonden in Den Haag met de centrale directie overleg plegen over de looneisen, die naar bekend o.m. inhouden 150 gulden per maand loonsverhoging „iets in dq hand"over 1970 en op trekking van de jeugdlonen. Volgens personeelsleden van het districtspostkantoor aan de Ooster- dokskade in Amsterdam zijn woens dagochtend enige uitzendingen van de radionieuwsdienst, waarin mede delingen werden gedaan over de stiptheidsacties van de postbestellers in Rotterdam en elders, binnen hei gebouw „weggedraaid" of onderbro ken. In het postkantoor wordt muziek bij het werk gebracht door middel van de normale radio-uitzendingen, die uit een regelkamer door ambte naren van de technische dienst naai de verschillende afdelingen worden doorgegeven. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. De ontvoerde 7-jarige Parijse jongen Alain Lebard is te recht. Hij is in goede gezondheid hij zijn ouders terug. De ontvoerder, al thans een der ontvoerders, is gearres teerd en het betaalde losgeld van 50.000 frank heeft men aan de ouders terug kunnen geven. Om zeven uur gisteravond kon een commissaris van politie de gelukkige afloop per radio bekendmaken, zich bij het publiek verontschuldigend dat tevoren weinig inlichtingen waren verstrekt. Maar, zei hij erbij, dat was alleen gedaan om het leven van de ontvoerde knaap niet in gevaar te brengen. Over de manier, waarop de jongen is gevonden, werden weinig mede delingen verstrekt. Maar ongeveer het volgende staat vast. Dinsdagavond om tien uur kreeg de vader van Alain bericht telefonisch, of per brief, dat weet men nog niet dat hij een zeer bepaalde route moest volgen om het bedrag van de 50.000 frank te de poneren. Na een paar nauwkeurig omschre ven kruispunten en een rode ton te zijn gepasseerd, moest hij het geld neerleggen aan de voet van een ver keersbord, met de woorden „opgepast, glad" Daarna moest hij rechtsomkeer manen en terugrijden naar huis. De vader heeft deze instructies letterlijk opgevolgd en precies om 13.00 uur woensdagmiddag lag het geld op de aangeduide plaats. Enkele minuten later hield een vrachtwagen bij het verkeersbord stil, een kleine chauffeur met een snor stapte uit, nam het geld op en ver dween in noordelijke richting. Van. zelfsprekend door verdekt opgestelde agenten gevolgd. Vlak in de buurt lag een man ver borgen, die voor zijn ogen zag wat er gebeurd was. Nauwelijks had hij ge zien dat de vrachtwagenbestuurder het geld had opgeraapt, of hij kwam uit zijn schuilhoek te voorschijn en stapte in een taxi die achter struik-- gewas verdekt stond opgesteld. Hij reed weg in de richting van Mareuil, een voorstadje van Parijs. Daar heeft de politie, die hem volgde, het huis ontdekt, waar Alain na zijn ontvoe ring was verborgen. De taxichauffeur, een Tunesiër van 27 jaar en zelf va der van kinderen, is gearresteerd. De als auteur beroemd geworden Henri Charriere, beter bekend onder de naam „Papilon" (vlinder), is zo te zien goede maatjes met de Ita. liaanse actrice Claudia Cardinale. Gisteren werden in Parijs de geluids opnamen gemaakt voor hun film „Popsy-Pop". 55 (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG Het bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren de begroting 1971 goedgekeurd. Wordt in de begroting voor het lo pende pjaar nog gerekend op een ma- delig verschil tussen inkomsten en uitgaven van f 516000,- dat uit de algemene reserve moet worden ge dekt, in de nieuwe begroting wordt een voordelig saldo op de gewone dienst geraamd van f 679.400,- toe te voegen aan de algemene reserve. CHICAGO (RTR) Armour and Company heeft gisteren meegedeeld, dat Akzona Inc. Amerikaanse dochtermaatschappij van Akzo N.V. er in beginsel mee heeft ingestemd drie bedrijven van Armour te kopen. Het zijn de Armour industrial chemi cal company, Armour industrial pro ducts company en de Armour leather company, die gezamenlijk jaarlijks ongeveer negentig miljoen dollar om zetten. Akzona zou voor de drie onderne mingen 37 miljen dollar in contanten betalen, alsmede eventueel ten hoog ste nog acht miljoen dollar op grond van de winsten over de komende vijf jaar. Twee voorzieningen hebben dit mogelijk gemaakt: verhoging van de algemene heffing naar die grondslag grondgebruik en instelling van een nieuwe bijzondere dienst, die het mogelijk maakt dat door een be drijfssector gewenste specifieke ac tiviteiten door die sector zelf gefi nancierd worden door middel van opcenten op de algemene heffing. De algemene heffing op grondge bruik, ondanks kostenstijgingen voor het schap zes jaar lang geidjk geble ven, gaat van f 5 naar f 6 per hectare bouw- en grasland en stijgt ook voor andere soo-rten van grond gebruik met 20 procent. Men hoopt deze heffing nu weer ondanks de komende kostenstijgingen, een aan tal jaren ongewijzigd te kunnen handhaven met behoud van de voor het einde van 1970 te verwachten liquiditeitspositie. Het bestuur van het Landbouw schap heeft gisteren besloten tot de oprichting per 1 januari van een stichting gezondheidszorg voor die ren, die als doel zal hebben het bevorderen van de gezondheidszorg voor landbouwhuisdieren. De stichting gaat coördineren en harmoniseren wat de veeartsenij kundige dienst van het ministerie va-n Landbouw doet ter uitvoering van de veewet en ter bescherming' van de volksgezondheid en wat de door het bedrijfsleven opgerichte gezondheidsdiensten voor dieren en voor pluimvee doen ter bevordering van een goede gezondheidstoestand van de Nederlandse vee- en pluim veestapel. Zowel bij de overheid als bij het bedrijfsleven had men be hoefte aan dteze coördinatie. Bij de overheid omdait deze nu ook verant woordelijk is voor de uitvoering van EEG-voonschriften op het betrokken gebied en omdat zij veel geld uit geeft voor de door het bedrijfsleven georganiseerde vee- en pluimvee- ziekerabestrijding. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Kamerlid drs. II. M. Franssen (PvdA) heeft in schriftelijke vragen aan de ministers Beernink (Binnenlandse Zaken) en Nelissen (Economische Zaken) een uitspraak van elk van deze ministers over de geheimhouding hij de komen de volkstelling naast elkaar gezet. Dinsdagmorgen, in de NOS-radio- uitzending „Praten met de minister" verklaarde minister Beernink op een vraag over het lekken van gegevens bij de volkstelling onder meer dat de mogelijkheid aanwezig is dat „de en quêteurs gaan kletsen" en dat nie mand daar wat aan kan doen. Bij de behandeling in de Kamer van het wetsontwerp inzake de volks telling zei minister Nelissen dat voor de tellers geldt, dat „ernstige vormen van onachtzaamheid bij het bewaren van een geheim" onder de bepalingen van net wetboek van strafrecht val len, in welke bepalingen de bestraf- fing van schending van geheimen ge regeld is. Het Kamerlid wil weten hoe beide uitspraken met elkaar te rijmën zijn. „Is de regering soms bij nadere over weging tot de conclusie gekomen dat de geheimhouding toch meer afdoend had kunnen worden geregeld?" aldus drs. Franssen. Hij wil weten, of de regering met nieuwe voorstellen komt als de vraag bevestigend wordt be antwoord, Komt er een ontkennend antwoord, dat wil het Kamerlid horen wat ae zin was van de opmerking van minister Beernink in de radio-uitzen ding. (Van onze redactie buitenland) SYDNEY Een militante protes tantse predikant is woensdag uit het stadhuis van Sydney verwijderd na een écnmans-protestdemonstratie. gericht tot paus Paulus die in het stadhuis een oecumenische dienst leidde. De 43-jarige Frederick Chan- ning, leider van een protestantse sekte in Nieuw-Zeeland, die sympa thiseert met de felle, anti-panisti- sche Noordierse dominee Ian Pais ley, trok zijn jasje uit toen de paus op het punt stond te bidden voor de eenheid der christenen. Op het wiitite shirt dat hij onder zij-n jasje aan had, stond: „Alleen de bijbel heeft gezag, alleen Jezus Christus is priester". De paus ne geerde het incident. Voor hij het stadhuis binnenging, had Chamning met nog 25 protestan ten pamfletten uitgedeeld, waarin verzet werd aangetekend tegen ban d-en tussen de protestantse kerken en de r.-k. kerk. De groep had ook borden bij zich, waarop onder meer te lezen stond'. „Gisteren, het Vati- caain en het nazi-faseisme, vandaag, het Vaticaan en het communisme. Zijn wij de protestantse martelaren vergeten?" Op andere borden stond: „Jezus redt, Rome knecht" en ..De paus is de antichrist, Satan, Luci fer". In zijn toespraak tot de rond 2000 aanwezigen, onder wie vertegen woordigers van elf niet r.-k. christe lijke kerken, gaf paus Paulus duide lijk te kennen d-at men niet hoeft te rekenen op snelle vorderingen in de richting van de christelijke eenheid. De geschiedenis kan niet in een vloek en een Zucht worden afge schreven, aldus de paus, en de op rechte aarzelingen van nauwgezette gewetens vragen altijd onze eerbied en ons begrip. Het oecumenische werk eist d-at men de geschillen tussen de kerken eerlijk onder ogen ziet. „Er bestaat geen gemakkelijke weg", zo zei de paus. De Anglicaanse aartsbisschop van Sydney, dr. Marcus Loane, heeft de oecumenische dienst in het stadhuis niet willen bijwonen. Zes weken geleden liet hij weten dat er eerst bepaalde problemen, die nauw met de waarheid verband houden, opge lost moeiten worden voordat een ge meenschappelijke godsdienstoefe ning mogelijk is. Naar aanleiding van de weigering van de Britse autoriteiten in Hong kong om een aantal bisschoppen uit Formosa een inreisvisum te verle nen, bereiden in Hongkong verblij vende nationalistisch-Chdnese katho lieken protestdemonstraties voor tij dens het bezoek van de paus aan Hongkong. NEW YORK (AFP) Negers, die deel uitmaakten van de strijdmacht die Guinee binnenviel, hebben tegen de speciale missie van de veiligheids raad verteld, dat zij behoorden tot de Portugese strijdkrachten uit Portu gees Guinea. Dit is bij de V.N. meegedeeld, maar de leden van de missie hadden in Guinee geen Europese Portugezen ge zien. De missie, die onder leiding stond van de Nepalees Padma Khatri, is zondag naar New York terugge keerd en werkt nu aan een rapport. Diallo Telii, de secretaris-generaal van de organisatie voor de Afrikaan se eenheid, heeft op een persconfe rentie in Addis Abeba „de verwar ring, door het imperialisme rond de kwestie-Guinee geschapen", scherp veroordeeld. Net als bij Kongo in 1967, aldus Telli, staat het vast, dat verscheidene Europese en Ameri kaanse landen bi j de inval in Guinee betrokken zijn geweest. (ADVERTENTIE) J Cl 15 Merijm is nog steeds ziek. (ADVERTENTIE) WASHINGTON (AFP/Reuter) Voor de eerste maal zijn aminozuren van buitenaardse afkomst formeel geïdentificeerd in een meteoriet, die in 1969 in Australië is neergekomen. Dit is meegedeeld door dr. Cyril Pon. namperuma van het NASA-onder- zoekcentrum „Ames" te Mountain View in Californië. De aminozuren vormen de belang rijkste bestanddelen van levende cel len. In de meteoriet, die op 28 sep tember 1969 bij Murchison in de Australische staat Victoria neerviel, komen zij in grote hoeveelheden voor. Dr. Ponnamperuma meent dat hij hiermee het eerste definitieve be wijs van een chemische evolutie, ds chemische processen die tot het ont staan van leven leiden, in handen heeft. Tot dusver was men er niet zeker van dat in meteorieten aange troffen aminozuren zich daar al in bevonden voordat de meteoriet op aarde terechtkwam. Het was ook mo gelijk dat de zuren in de meteoriet doordrongen nadat deze op de aard bodem lag. Het nieuwe bewijs duidt niet al leen op mogelijk leven elders in he. heelal, maar verschaft vermoedelijk ook een nieuw tijdschema voor het ontstaan van leven. De planeten van ons zonnestelsel zijn waarschijnlijk 4Jé miljard jaar geleden uit een gas wolk gevormd. De Murchison-meteo- riet is even oude, wat er op zou wij zen dat er al leven bestond toen de aarde nog gevormd moest worden. DR. Michael Ramsey, de aartsbis schop van Canterbury en het hoofd van de Angelicaanse kerk, heeft met zijn vrouw Zuid-Afrika na een ver blijf van 20 dagen verlaten. Gladder, zachter en vlotter scheren met de Lektro Blades van de nieuwe Remingtons. Mesjes die zó scherp zijn dat ze verwisseld moeten worden. 1 of 2 keer per jaar. Uw winkelier heeft ze. Ook voor uw oude Remington Selectric. In sets van 2 mesjes voor 5,95 of 3 mesjes voor 7,95. REA/\INGTON"^peprvwm3 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De werkgevers zijn niet optimistisch over de kansen van de plannen van staatssecretaris Gros heide (Onderwijs) en minister Rool- vink (Sociale Zaken) voor de wer kende jongeren. Zij onderschrijven de visie van de regeringsnota, dat jonge ren beneden de 18 jaar in de toe komst niet ais werknemer, maar als, leerling moeten worden beschouwd. Maar met uitzondering van grote con cerns staan de bedrijven niet te drin gen om hun aandeel in het „partici patie-onderwijs" voor hun rekening te nemen. Dit zei gistermorgen de heer dr. C. Swarttouw van de raad van Neder landse Werkgeversverbonden tijdens de hoorzitting van een commissie van Kamerleden over de nota Grosheide- Roolvink. Grote problemen voorzien de werkgevers in de sectoren textiel, assemblage, wasserijen e.d., waar met veel vrouwelijk personeel wordt ge werkt. Van dit vrouwelijk personeel is ruim een kwart jonger dan 18. Wanneer deze meisje^ in het onder wijs worden gehaald, zal compensatie voor het verlies aan arbeidskrachten moeten worden gevonden, bijvoor beeld door op grote schaal gehuwde vrouwen aan te trekken. Gebeurt dat niet, dan zullen deze bedrijven moe ten sluiten en verdwijnen naar Bel gië of Zuid-Europa, waar nog vol doende vrouwenarbeid wordt aange boden, aldus de heer Swarttouw. Volgens de werkgevers is het niet mogelijk een strikt onderscheid te maken tussen „leren" en „werken", wanneer werkende jongeren in be drijven bezig zijn. Er is sprake van werkend leren en lerend werken, meende de heer Swarttouw. De werk gevers menen dat de nota Grosheide- Roolvink uitvoerig aandacht besteedt aan de onderwijsproblemen, maar de problemen voor de bedrijven worden onderschat. De werkgevers verzetten zich tegen de overvloedige negatieve kritiek op bedrijfsopleidingen. De organisaties van onderwijzers bij het Leao vroegen, van de Leao- scholen vierjarige opleidingen te ma ken. Volgens de mammoetwet duurt het Leao drie jaar. Veel leerlingen die graag nog een jaar volledig op school zouden willen blijven, worden echter nu gedwongen een baan te zoeken, vaak zonder gelegenheid nog iets bij te leren. Doorstromen naar het Meao is niet mogelijk, aldus de heer Van der Kamp, namens de on derwijzersbonden. Evenals de werkende jongeren wil len de drie landelijke organisaties van instituten voor vormingswerk het participatie-onderwijs slechts aan vaarden als tussenoplossing. „Het on derscheid tussen praktisch en theore tisch ingestelde jongeren in de nota Grosheide-Roolvink, overgenomen uit het rapport-Lievegoed, is een denk fout. Het gaat niet om verschil in aan leg, maar om verschil in milieu. Door de discrepantie tussen milieu en on derwijssysteem is een aantal jongeren uit zwakke milieus gedoemd al op jonge leeftijd te gaan werken", aldus de heer Nass namens de drie vor mingscentra Beter is het de milieubarrières uit het onderwijs weg te nemen, dan compensatieprogramma's op te stel len voor de jongeren die tekort zijn gekomen. Wat betreft het tempo van invoering van het participatie-onder wijs staan de vormingscentra achter het voorstel van de werkende jonge ren. Wel zal er dan voor gezorgd moeten worden dat er voldoende on derwijzend personeel voorhanden is om het vormingswerk te geven. Het Colo, de landelijke koepel van leerlingstelsels, waarschuwde dat in de toekomstige middenschool en in het participatie-onderwijs voldoende aandacht moet blijven voor specifiek beroepsgericht onderricht. Het stage lopen in bedrijven mag niet beperkt blijven tot een vluchtige kennisma king met het toekomstig beroep of een uitgebreide „toeristische" rond leiding door het bedrijf. Het Coro, de landelijke koepel van regionale leerlingstelsels, ziet even eens in de middenschool en verbete ringen in het basis-onderwijs de uit eindelijke oplossing van het probleem van de werkende jongeren. Van de zijde van de Kamerleden werd druk uitgeoefend op de drie vormingscen tra en de vertegenwoordigers van het leerlingwezen om meer vaart achter de samenwerking te zetten. De werkende jongerenorganisaties hebben gevraagd de oprichting van streekscholen, waarin uitsluitend be roepsbegeleidend onderwijs per regio wordt gecentraliseerd, af te remmen, omdat anders later moeilijkheden ont staan bij de integratie van streek scholen en regionaal vormingswerk.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9