„Hard" maakt werk tot kwelling P.Z.E.M. voert voordeeltje voor klant in Zeeuwse fruittelers oneens met beleid overheid en bonden Anti-Progil in Kallo loe aan laatste offensief Twee koks maakten zoet miniatuur van hun TISSOT Veel vraagtekens rond politiek van PZEM (IV) DIERENASIEL IN TERNEUZEN HARD NODIG VMZ DOET BEROEP OP STATENLEDEN Zacht OPEN BRIEF VAN ACTIECOMITé Diploma's Depressie Verhoudingen Een horloge voor de vrouw, die van mooie dingen houdt. VOLKSTELLING NIET VOOR NEDERLANDERS DIE IN BUITENLAND WONEN 3 DONDERDAG 3 DECEMBER 1970 3 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES Een actiegroep van Zeeuwse fruittelers heeft een open brief, ondertekend door zeer vele, zich gedupeerd voelende vak-, genoten, gezonden aan de besturen van de gewestelijke standsorganisaties en aan de kring Zeeland van de Nederlandse fruittelersorganisatie. De tekst van de brief luidt: „Naar aanleiding van de op 12 november gehouden „besloten informatie- en instructiebijeenkomst" hebben de Zeeuwse fruittelers er behoefte aan zich met een open brief te wenden tot de besturen van de betreffende organisaties". Op de bijeenkomst deelde de heer Campe mee dat de overheid de bedrijven, die al enkele jaren ge bruik hebben gemaakt van de over- bruggings-financieringsregeling en aan wie reeds enkele malen de af lossingssom zal zijn kwijtgeschol den, niet meer in de steek zou laten. Hierop zijn geen reacties binnenge komen, aldus de heer Campe, omdat degenen, die geen rechtsgevoel meer hebben, het met deze gang van za ken eens zijn en omdat de anderen (Van onze correspondent) TERNEUZEN De exploitamte van het (nood-) dierenasiel te Ter- neuzen, mevrouw Boon, heeft de ge meentepolitie meegedeeld dat zij geen dieren meer kan opnemen we gens „de deplorabele toestand van de accommodatie". De gemeentepo litie weet nu ook niet meer wat te doen als er zwerfdieren worden bin nengebracht. En dat gebeurt regel matig. De voorzitter van de afd. Zeeuwsch- Vlaanderen van de Nederlandse ver eniging tot bescherming van dieren, ir. J. P. Korbee, deelde mee dat de situatie niet bijster rooskleurig is, hoewel deze niet is verergerd. Voorts zei hij dat de actie die destijds na de brand is gevoerd om tot de bouw van een nieuw asiel te komen, overal bijzonder gunstig was ontvangen. De afdeling beschikt thans over ongeveer negentig procent van de bouwkosten. „Als wij vandaag nog weten waar wij mogen bouwen, kun nen wij bij wijze van spreken, mor gen beginnen", aldus de heer Korbee. Men is nog steeds in onderhandeling met het gemeentebestuur van Ter- neuzen dat een geschikte plaats moet aanwijzen. Eerst wérd de gemeente lijke remise toegewezen, maar dit werd niet zo'n beste oplossing gevon den. Liever zou de vereniging een asiel bouwen nabij de Otheense kreek, vlak naast het hertenkamp en de kinderboerderij. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland heeft een beroep op alle fracties in de staten gedaan om te voorkomen, dat de indruk postvat, dat het speciaal voor overheidsdie naren nadelig is, als zij zich inten sief met het werjt van de vereniging bemoeien. „Wij hopen en verwachten, dat bij de besprekingen in de staten over de kwestie Stikkelorum vanuit alle fracties het door de directie van Hoechst getoonde onbegrip voor de rechten van de mens zal worden betreurd", aldus het bestuur. „Wij hopen dat eenzelfde onbe grip, dat door de directie van de PZEM getoond werd, zal worden afgekeurd. met stomheid geslagen waren, omdat dit hier nu zo als de gewoonste zaak van de wereld werd meegedeeld. De fruittelers, die door verkeerde voorlichting met een verkeerd assor timent zitten of een fruitteeltbedrijf gesticht hebben en er nu mee moe ten of willen stoppen, moeten zelf die kapitaalvernietiging dragen. Zij waren volgens die voorlichting zelf verantwoordelijk voor hun beslissin gen. Maai- als financieringsmaatschap pijen of banken de dupe zijn gewor den van die voorlichting, dan moet er ineens met alle geweld geld ko men van de overbruggings-financie- ringsregeling. De Nederlandse fruitteelt zit bui ten haar eigen schuld in moeilijkhe den, en dan moeten alle goede fruit- teeltbedrijven, of die nu met eigen kapitaal gesticht zijn of zijn gefi nancierd, schadeloos gesteld worden voor de inkomstenderving welke ten gevolge van de kortzichtigheid van de overheid is ontstaan. Heren bestuursleden", zo gaat de brief verder, „als u dit had bewerk stelligd, zo nodig met geweld, dan had u de juiste weg bewandeld. Maar nu hebt u, naar de meing van ons, fruittelers, volkomen gefaald en nog zou u zich als organisatie staan de kunnen houden voor de fruitte lers door dat eerlijk te bekennen. Maar als wij dan moeten horen dat bestuurders van organisaties de schouderklopjes voor meeloperij meer op prijs stellen dan de achting, waardering en het vertrouwen van de leden dan is er toch wel wat mis met de huidige organisatiestructuur. (Van een onzer verslaggevers) KALLO „Liever koeiestront, dan zwavelgrond" Dit is het motto, waaronder de actiegroep anti-Progril in Kallo deze week de laatste fase inluidt van het buiten-parlementaire verzet tegen de dreigende vestiging van de Franse chemisChe fabriek op grondgebied van Kallo. Vermoedelijk de eindfase, want de leiders van de anti-Progril-bewe- ging beweren over betrouwbare in lichtingen te beschikken, waaruit zou blijken, dat aanstaande dinsdag op hoog niveau de definitieve beslis sing zal vallen De onteigenings-pro- cedure. aldus de actiegroep, is deze week rondgekomen. Als het waar is wat de anti- Progril-club beweert, namelijk dat volgende week de beslissing valt, dan is de tijd' voor actie kort. De iongeren-actiegroep Kallo is voorne mens de reeks van protesten met een hongeractie af te sluiten. Voor het zover is wordt zaterdag het startsein gegeven voor een handtekemngen-actie. Twintigdui zend handtekeningen wil men in het .land van Waas" bijeen krijgen voor een motie, gericht aan het kabinet Van Vlerick waarin het „land van Waas" zijn ongenoegen over de gang van zaken uitspreekt. Achter de vraag of het allemaal zal helpen wordt ook in Kallo een vraagteken geplaatst. MIDDELBURG/ ROERMOND HAARLEM „Als clief per soneelszaken weel ik maar al te goed welke consequenties een onevenwichtig personeelsbeleid kan hebben. Wat in de laatste jaren dat ik ik bij de PZEM werkte gebeurde, is niet best. Er is 'n aantal maatregelen ten opzichte van het personeel doorge voerd die totaal averechts hebben uitgepakt. Er spreekt een weinig, begrijpende houding uit. Voor de rest zal ik het zwij gen er maar toe doen". Dit zijn de woorden van een oud-chef personeelszaken van de PZEM. Het wat genoemd w.ordt „keiharde personeelsbeleid" heeft bij reeksen PZEM-amhlenaren het werk tot een kwelling gemaakt., zoals men itan horen. Volgens hen is één van de grootste psychologische fouten die hij de PZEM zijn gemaakl het invoeren van een „functie-analyse". Een commissie van o.m. personeelsleden uil het bedrijf, die niet geschoold zijn in dit soort werk, werd aan het analyseren gezel. Een bijna on mogelijke taak, maar iedereen deed zijn best. (Van een onzer verslaggevers) Aan functies bij de PZEM werden nieuwe kwaliteitseisen gesteld. In verband met de analyse werd de kennis die men in de praktijk had opgedaan in hoge mate onderge schikt gemaakt aan door op grond van diploma's te verwachten kennis niveau. Bij de PZEM werken relatief veel oudere werknemers, die al jarenlang (20, 30 en zelfs niet zelden 40 jaar) in dienst zijn van dit overheidsbe drijf en die via zelfwerkzaamheid opgeklommen zijn op de oanrièrelad- der. Diploma's hebben ze dikwijls niet. De kennis die ze in de praktijk hadden opgedaan en waarop vroeger hun gezag was gefundeerd, werd echter ineens minder waard. De gevolgen waren vaak een be vriezing op funotie (geen kans meer op promoties) en een dikwijls psy chologische degradatie. Bestuurders van ambtenarenbonden zijn bij deze affaire ingeschakeld. Met de nieuwe regeling gingen zij in eerste instan tie voorlopig akkoord. Nadat vorige week het aantal en de aard van de promoties bij de PZEM per 1 januari a-s. bekend waren gemaakt, zijn de bonden ge schrokken. De functieklassificatie wordt nu door velen beschouwd als een middel om promotie te verhin deren en niet om deze in gerecht vaardigde gevallen te bevorderen. Tussen ambtenarenbonden en perso neel van de PZEM zal over deze kwestie een nader beraad plaats vinden. In vakbondskringen wordt echter gevreesd dat het te laat zal zijn. Wie dacht dat hij wato gepresteerd had is na de analyse getypeerd als een amateur. „Een leuke mentale optaiter", aldus één der werknemers. Een oud-chef personeelszaken: „Die kwaliteitseisen hebben veel afbreuk gedaan aan het werkklimaat, dat vroeger erg fijn was. Men voelde zich verknocht aan de PZEM en juist in de laatste arbeidsjaren van die mensen wordt dit nu afgebro ken". Een administrateur van de PZEM: „Het onderzoek voor de functie-ana lyse is nog niet voltooid. Het huidi ge personeel hoeft er niet bang voor te zijn. Van bevriezing op functies zou ik willen zeggen: In een klein bedrijf heb je altijd meer kans op te klimmen dat bij een groot bedrijf". „Laten degenen, die denken dat ze beter kunnen, weggaan", zei hij. Er aan toevoegend; „Natuurlijk, is dat voor ouderen niet zo gemakkelijk". Dat het personeelsverloop bij de PZEM ondanks alles relatief gering is, is volgens deskundigen te verkla ren uit de arbeidsomstandigheden, die door de jaren heen voor Zeeland hebben gegolden. Een Zeeuw is qua karakter nogal honkvast en gezags getrouw; ook binnen een bedrijfs structuur. „Als je een overheidsdak boven je hebt dan blijf je daar ook graag onder", aldus een PZEM-me- dewerker. Een opmerkelijk detail in dit ver band: Wanneer de functie-analyse in theorie zou worden gehanteerd en gedeputeerde A.J. Kaland zou bij de PZEM solliciteren dan zou hij vol gens die maatstaven niet verder ko men dan de rang van klerk. De heer Kaland is zelf namelijk ook self made man. Dat een niet gering aantal PZEM- personeelsleden een mentale depres sie heeft doorgemaakt zal niemand bevreemden. Er zijn (waren) vele zieken (zenuwaandoeningen) bij de PZEM. De geruchten willen dat en kele Middelburgse huisartsen op hun verwijsbriefje aan specialisten kortweg de letters „PZEM" schrij ven: wat zo ongeveer moet beteke nen: gebruik bekend. Huisartsen in Middelburg willen - zich beroepend op hun ambtsgeheim - dit bevesti gen, noch ontkennen. Wie het oor te luisteren legt bij PZEM-werknemers kan te horen krijgen dat er verschillende werkne mers zelfs ernstige hartaandoenin- gen hebben. Ook door een zekere twang allerlei examens te doen. „Je wordt altijd zo onder druk gezet. De directeur bijvoorbeeld zegt tat zo van: Kan ik binnen vijf minuten uitsluitsel krijgen. Of: U rebt precies tien minutem Al-s je /oor een afspraak één minuut te aat bij hem binnenkomt, is hij niet neer te spreken". De admindsta-teur: „Er zijn er_ een >aar overspannen en dan vraag je je rog wel eens af, waarom moet jij overspannen zijn?" Goed de direc beur kijkt wel strenger dan hij in een persoonlijk gesprek blijkt te zijn. Hij is nu eenmaal zakelijker en strenger dan de vorige". Een gepensioneerde ingenieur: „Ik heb er met plezier gewerkt, maar ik weet dat het personeel de pik op ir. Bogerd heeft. Hij is anders ingesteld dan de vorige directeuren. Hij is een ontzettend pientere pion en een heel stugge werker, maar minder sociaal voelend dan de vorigen". Het financiële Dagblad zegt over hem: „Ir. Bogerd kenmerkt zich door „een rustig en weloverwogen maar door tastend optreden bij het uitvoeren van zijn commerciële taak" De- administrateur: „Er is best te praten met de directie. Ir. Bogerd vindt dat als je iets te mopperen hebt, je niet naar de chef moet gaan maar naar hem. Hij stelt het alleen niet op prijs als je bij hem komt, terwijl hij het druk heeft. Vooral 's middags kan hij moe zijn en dan moet je hem niet bezoeken, dat is allemaal erg menselijk". Een ander facet van een perso neelsbeleid is de nieuwe wijze van jubileumviering. Hierbij zou het bo vendien al enige keren zijn voorge komen dat een jubilaris bij de PZEM in gezelschap van familie en chefs zijn werk op zeer negatieve wijze hoorde diskwalificeren. Een trieste afloop heeft de behan deling van een PZEM-employé ge had, die buiten zijn werktijd een verhouding had met een werkster die via een ander bedrijf bij de PZEM werkte. Deze technisch amb tenaar moest in de directiekamer verschijnen. „Ik kreeg te horen dat ik ontslag moest nemen. Anders zet ik je aan de spa in de grond, zei ir. Bogerd. Hij was niet op andere ge dachten te brengen. Volgens mij wilde hij een voorbeeld stellen". „Twintig van mijn beste jaren heb ik aan de PZEM gegeven. Na mijn ontslag kon ik op mijn 50-ste toch nog elders in het land een baantje krijgen. Maar toen kwam de reactie, in kreeg een hartinfarct en ben an derhalf ja-ar ziek geweest en nog steeds niet volledig hersteld. Het overheidsbedrijf dat mij tireft wil len opnemen zit nu met de brok ken", aldus de ex-PZEM-werkne- mer, die weer normaal met zijn echtgenote leeft. In een interview met een di blad zei ir. Bogerd op de vraag of er spanningen bij de PZEM zijn ge groeid door zijn komst: „Spannin gen, dat is te sterk; wel hebben enkelen er moeite mee gehad. Maar dat is allemaal achter de rug". PIM GAANDERSE In het volgende artikel zullen we gerezen vragen samenbrengen. (Van een onzer verslagge vers) HULST Geïnspireerd door de feestdagen hebben twee koks, G. J. Draaisma (links op de foto) en K. de Buck, van hotel-restaurant De Graanbeurs »p de Hulster markt, het hore- :a-bedrijf waarin ze werken op schaal nagemaakt. Daarbij heb ben ze gebruikgemaakt van verschillende lekkernijen als bouwstof. Als voornaamste bouwmateri aal deed suiker in de vormen van klontjes en nougat dienst. Voordat het miniatuur met een schaal van een op vijftig defini tief onder dak was hebben er de beide koks geruime tijd' aan ge spendeerd. Het resultaat mag er zijn. Beide koks hebben tevens hun bouwkundig inzicht gede monstreerd door bij de vervaar diging van al dit lekkers in ho- telvorm vooruit te lopen op de geplande verbouwingen. Zo komt bij het miniatuur een ge deelte voor, dat in werkelijk heid nog goed van de grond moet komen en een zonnedag terras voor de gasten. Het ligt in de bedoeling om aan het suikergoedminiatuur een prijsvraag te verbinden. Daarnaast zal het suikerzoete bouwwerkje vermoedelijk mee doen aan exposities in Goes en Amsterdam. (ADVERTENTIE) Een horloge met een wereld beroemde Zwitserse naam kan een vrouw héél blij maken. Een Tissot doet nog iets anders: die maakt haar mooier. Want dat is het bijzondere van ieder Tissot-horloge: het is een élégant sieraad, pure horlogemode. Het is technisch van hoge klasse en toch... niet gek duur. Tissot Seastar Tissot Saphir Klassiek model een ster horloge 'n eigen karakter ronduit mooi doublé f 137,- zilver met emaille doublé 1112,- staal f 126,- f 225,- chroom f 104,- De Centrale Zeeland te Vlissingen. Tot nu toe de grootste centale van de P.Z.E.M. MIDDELBURG Per 1 januari aanstaande gaat de N.V. PZEM over tot het berekenen van het vast recht-electriciteitstarief voor bedrijfspanden, annex woning, op basis van de gemeten maximum belasting. Dit gebeurt door middel van de inmiddels bekend geworden „Piek"-meters. De directeur van de PZEM, ir. T. Bogerd, heeft in een uitvoerig schrijven aan de betrokken verbrui kers uitgelegd, waarom de PZEM de maximum belasting wenste te meten en hoe de berekening van het vast rechttarief voortaan plaatsvindt. Ruim een jaar geleden was de PZEM al met de invoering van de maximummeting begonnen, maar onder meer Ms gevolg van de grote weerstand welke het systeem ont moette, welke weerstand in veront waardiging omsloeg toen bleek dat de meters waarmee de maximumbe- iasting wordt opgemeten niet deug den, zag men ervan af. Wij hebben daar vorig jaar en ook in de loop van deze week uitvoerig aandacht aan besteed. Dit heeft er nu mede toe geleid, dat er voor een categorie stroomverbruikers die vooral onder de middenstand gezocht moet wor den, enkele verbeteringen uit de bus zijn gekomen. Dit zijn ze: - De zogenaamde correctiefactor, welke in de oude berekeningswijze 0.9 bedroeg, is verlaagd tot 0.7. - Een vorig jaar vastgestelde aftrek op de maximum stand van de half KiloWatt bedraagt nu een KiloWatt. - En bijzondere gevallen, zoals bij winkelweken als er tijdelijk veel stroom uit het PZEM-net wordt be trokken, kan er een voordelig tarief worden bedongen, buiten de maxi mum meting om. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Aanhoudend zacht met nu en dan regen of motregen. Weersvooruitzichten in cijfers over Nederland. - 2; min.- en max.-temperaturen: 0 tot 2; min.- 'en max.-temperaturen: O tol 5 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur- 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor zaterdag: aantgl uren zon: 0 tot 2; min.-temperaturen: 1 tot 6 gra den boven normaal; max.-temperatu ren: 0 tot 5 graden boven normaal kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent: kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De in februari van het volgend jaar te houden volkstel ling zal zich niet uitstrekken over de Nederlanders, die in het buitenland wonen, ook niet over landgenoten, die in het buitenland wonen en in Nederland werken. Ook de Neder landse diplomaten in het buitenland uilen niet worden „geteld". Nederlanders, die in het buiten and werken en/of tijdelijk verblij den, zullen wel worden geteld. Daar- inder vallen militairen, zeevarenden mits ze niet langer dan twee jaar /an huis zijn) en Rijnschippers. Zij '.uilen echter niet verplicht zijn de formulieren met „de honderd vragen" n te vullen: hun belangrijkste gege vens zullen uit het bevolkingsregister worden geput.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3