E uisartsen moeten samenwerken in groepjes flatie-alarm erikaanse gering identen ,e u ven en Vakbeweging ontraadt regering nogmaals loonpauze Snel reageren onderweg door melk onderweg APARTHEIDSPOLITIEK ONMENSELIJK I Je^eD/cl Pf )F. DIJKHUIS: „OPLOSSING VOOR KNELPUNTEN" SPAAR- NNEN Staking op Aruba duurt voor Rijdt veilig met melk Navo-Ianden trekken 1,5 miljard extra uit Aartsbisschop Ramsey van Canterbury Van Houten in moeilijkheden Boerenleenbank zou als makelaar willen gaan optreden Geen „roze stembiljetten bij verkiezingen Wurger stuurt nu brief naar krant MILDER jewone jemengde verzekering OLIE Indexering Zestigduizend klanten per dag Voor kiezers tussen 18 en 21 jaar blijvend geschenk Nieuwe moordplannen Tito naar paus 600ste Staatsloterij Derde klasse WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 (Van ie correspondent) 'HT De basiseenheid van «gezondheid moet volgen? H. J. P. M. Dijkhuis be- een groep van drie a vier rkende huisartsen en drie a renwerkende verpleegsters. praktijkverpleegster, een r en een wijkkraainver die samen een 24-uur^ nnen onderhouden. Pro dachti voor de fej haar OplOSSj preste dus tra Statei gen o' Geneif dwon; Het I van van d| strijd nen. tijkhuis lanceerde deze ge stermiddag in een feestrede algemene vergadering van atie VMZ in Utrecht, die eren jubileum vierde. Deze voor de knelpunten in de huisartsenpraktijk acht prof. Dijk huis praktisch en zonder kostenver hogingen uitvoerbaar. Als voornaamste knelpunten in de huisartsenpraktijk signaleerde prof. Dijkhuis onder meer de noodzaak meer tijd te besteden aan bepaalde patiënten. Hij noemde het een scha de dat de huisartsen gemiddeld slechts acht minuten beschikbaar hebben per verrichting. Andere knelpunten: de behande ling van geestelijke gestoorde of disfunctionerende mensen, de piek- belasting ten gevolge van spoedei sende gevallen, bevallingen, vakan- tiewaamemingen e.d., onvoldoende accommodatie en de gebrekkige communivatie tussen instellingen en specialisten. De simpelste oplossing om artsen meer tijd te geven is het vormen van kleinere praktijken, maar deze oplossing is te simpel om waar te zijn en daarom irreëel. Fusies van praktijken betekenen in feite fusies van moeilijkheden. Groepsgewijze samenwerking van huisartsen is vooral in de steden noodzakelijk. De ziekenfondsen kunnen hieraan bij dragen door de kostenvergoeding uit het ambonnementen honorarium te lichten en met een toeslag (verste- delijkings-toeslag?) aan gemeenten of stichtingen, die de taak op zich nemen over te maken. Zijn praktisch uitvoerbare en niet meer kostende oplossing van de knel punten nader uitwerkend, zei prof. Dijkhuis, dat de basiseenheid van drie samenwerkende huisartsen en drie verpleegsters 10.000 inwoners zou moeten verzorgen. Ze kunnen al dan niet in een gemeenschappelijk gebouw hun patiënten behandelen. Een van de samenwerkende ver pleegsters zou beschouwd kunnen worden als praktijkverpleegster, die dus 15 uren per week van de arts kan besparen. De kraamverpleegster zou de twee a drie thuisbevallingen per week per 10.000 inwoners kun nen begeleiden en de wijkzuster houdt zich bezig met de maatschap pelijke gezondheidszorg, inclusief de schoolkinderen. Als hulpkrachten voor de basis eenheid denkt prol'. Dijkhuis dan nog aan drie praktijkassistentes, een ziekenverzorgster en voldoende „ge zinsverzorgsters. Naarmate dit soort te erkennen basiseenheden worden gevormd komt er volgens prof Dijkhuis man kracht, geld en energie vrij van de schoolartsendiensten, de kraamcen- tra en de consultatiebureaus. Deze energie zou kunnen worden benut in de strijd tegen de ernstig in gevaar verkerende geestelijke volksgezond heid. Er komt dan geld vrij voor één psycholoog per zes huisartsprak tijken. (Van onze redactie buitenland) 4GTON Het Witte Huis heeft gisteren inflatie- jegeven. Het is de tweede maal dat dit gebeurt se- invoering van het systeem in de afgelopen zomer. alarmrapport, dat de raad van economische adviseurs van t Nixon heeft opgesteld, zijn de automobiel- en de olie-in- ïet name genoemd als de bedrijfstakken die in de Verenigde >t de loon- en prjjsspiraal bijdragen. De raad maakt zich zor- de omvang van de loonsverhoging die de werknemers van lotors onlangs met hun langdurige staking hebben afge- LEL' de Lei] teren testerel rijksw; De verzoet heid, tieve bonw ten eel testerel rechtvfl tenia De sl actie t(9 pas val wordt I alleen v an t drie nen, e| Benelu Belgiël doende schikkl De Heke lingen I te verlj tie in I ste enl nog gej gelijke GistJ in de i een pa incidet] me Naa tenproj uitzett: deelde I justiti| staan uit te VrancU greep f protest jm is -gegeven in het licht oons- en prijsverhogingen katste tijd, die dreigen de jen de inflatie te ondermij- fis de vorige maand het i onze correspondent) De studenten van bei- jkse universiteiten zijn gis- itaking gegaan om te pro- jgen het optreden van de maandagavond, vachters hadden toen, op de academische over- |ebouw van de administra- sten ontruimd. In dat ge ien een tachtigtal studen- Siongerstaking, om te pro sgen wat zij noemen de on- lige behandeling van bui studenten. bnten houden een protest- I l een vijf jaar oude wet, die I december van dit jaar af I [epast. Die wet bepaalt dat Itenlanders met een bewijs jedrag en zeden langer dan den in België moeten wo- at burgers van buiten de een verblijfsvergunning in Ijgen, ais ze niet over vol- liddelen van bestaan be i-enten beweren, dat poli- |htelingen door deze bepa- vongen worden het land Het ministerie van justi- ksel ontkent dit ten stelli-g- dat het kan bewijzen dat Inkele student ooit om der- jlenen uit het land is gezet, i staakten alle studenten en |ddag hielden zij te Leuven itbetoging. Er waren geen Een hongerstaker moest verzorging krijgen, ileiding van andere studen ten tegen „voorgenomen In van studenten" in Luik, Isteren het ministerie, van jee, dat er geen plannen be- rtudenten zomaar het land len. De minister van justitie liet weten,, dat hij niet be- Irom de studenten zo hevig pen. indexcijfer van consumentenprijzen in de VS omhoog gegaan in een tempo dat overeenkomt met zes pro cent per jaar. Daardoor is de druk op de regering meer rechtstreekse maatregelen te nemen om lonen en prijzen te drukken, groter gewor den. De adviseurs van de president aohten het duidelijk dat de regeling bij General Motors de kosten per eenheid produktie en daardoor de prijzen verder zal doen stijgen als zij in de gehele Amerikaanse econo mie wordt overgenomen. De verho gingen bij GM gaan alle schattingen van de verbetering der nationale produktiviteit aanzienlijk te boven en kunnen een schadelijke uitwer king hebben op het aandeel van de Amerikaanse industrie in de binnen landse automarkt. :advertentie) jerdye alle. rentebaten plus ;ten aan de verzekerden, Yo voor onze bemoeiingen. ;otterdam Leven alle rente- ren v2°/o eveneens, lemiddelde marktrente van ;n gemiddeld dividend plus ïng van 8ö/o op Robeco- stijgt, zowel bij Stad Rot- »ven als bij de Waerdye.een n spaarplan in een onge- 2 mogelijkheid van f50.000.- ar tot f 115.000.-: stijging uitsluitend via assurantie- Laars. Assurantieconcern Stad Rotterdam anno1720 Het tweede inflatie-alarm is in wat mildere bewoordingen gesteld dan men algemeen had verwacht. Het waarschuwt ervoor dat de nieu we c.a.o. bij General Motors waar schijnlijk rechtstreeks ongeveer een miljoen werknemers of anderhalf procent van alle werknemers buiten het agrarisch bedrijf treft, aangezien de eerste regelingen in de automo bielindustrieën vaak dienen als voor beeld voor de meeste bedrijven in de auto-industrie en tot op zekere hoogte voor de landbouwmachine-industrie. Het Witte Huis schat de kosten van de nieuwe driejarige c.a.o. van General Motors op gemiddeld zeven procent per jaar, waarbij een groot deel van de verhoging in het eerste jaar zal vallen. In het rapport wordt medegedeeld dat de Amerikaanse regering een onderzoek instelt naar de prijsver hogingen voor ruwe olie waar de Guls Oil Company op 11 november mee is begonnen. Sedertdien hebben talrijke andere maatschappijen eveneeens hun prijzen verhoogd. De regering onderzoekt of de verhoging nodig was voor de doelstellingen van nationale veiligheid in het olie invoerprogramma. Verder uiten de economische advi seurs kritiek op de onafhankelijke „noodraad" die werd ingesteld om de geschillen bij de spoorwegen te onderzoeken. De „noodraad" heeft loonsverhogingen van dertig procent gespreid over een periode van drie jaar voor het Amerikaanse spoor wegbedrijf aanbevolen. In het alarm wordt erover geklaagd dat de „noodraad" uitging van de veronder stelling van aanhouden der inflatie op ongeveer zes procent per jaar gedurende de looptijd van het ar beidscontract. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie vakcentrales ontraden de regering nogmaals een loonpauze. Zou het kabinet hiertoe toch overgaan', dan houdt de vakbeweging zich de vrijheid voor om zich ten aanzien van de loon ontwikkeling in 1971 volkomen ongebonden op te stellen. Dit standpunt hebben de vakcen trales gisteren met spoed tea- kennis gebracht v-am minister Roolviihk (So ciale Zaken). De stellingname van de vakbeweging komt overeen met die welke vrijdag tijdens bet over leg van de regering met de Stichting van de Arbeid is ingenomen. Min. Roolvink had toen aan partij en van werkgevers en werknemers gevraagd hun standpunt over het loonbeleid in het volgende jaar con creet op papier uit te wei-ken en voor vandaag te laten weten. Aan de kant van de vakbeweging is de eensgezindheid groot. De vak- eentrales hebben minister Roolvink laten weten dat hun standpunt vol ledig wordt onderschreven door alle aangesloten bonden. De werknemersleden van de Stichting van de Arbeid achten een loonpauze volkomen ongeschikt om in 1971 de gewenste matiging im de loonontwikkeling te bewerkstelligen. Bij de voortdurende spanning op de arbeidsmarkt zou zo'n loonpauze worden gevolgd door een loonexplo sie, die het effect van .de pauze onmiddellijk te niet zou doen. Bo vendien worden tijden-s de loonpau ze krachten losgemaakt die een vol komen ongecontroleerde loonontwik keling öp gang kunnen brengen, wa-arv-an de vakbeweging zich niet op voorhand kan distantiëren- De vakcentrales zijn zich ervan bewust dat vrijwillige matiging in de loonontwikkeling geen water dichte garantie biedt voor een vol doende bijsturing in de oververhitte economie. Zij geloven echter dat de bijsturing op deze wijze beter kan slagen dan via een gedwongen loon pauze. De vakcentrales herhalen dat de reële loonstijging volgend ja-ar bij de stijging van de arbeddsprod-ukti- viteit achter moet blijven. Daarom zou via indexering moeten worden bewerkstelligd dat de reële loons verbetering niet door prijsstijgingen wordt te niet gedaan. De indexering mag niet worden gecorrigeerd door met name de prajsgevolgen van de BTW-verhogimg en van de in 1970 overeengekomen uitkering ineens van 400 guld-en. De werkgeverscentrales zeggen in hun standpunt da-t de verbetering van het reële inkomen moet achter blijven bij de produktiviteitsstdj- ging. (advertentie) Aan de Alexanderplatz in Oost-Berlijn is onder de naam „Centrum" een fraai nieuw wa renhuis geopend, waar dagelijks 80.000 klanten worden verwacht. Het gebouw telt vier verdiepin gen. Verder zijn er restaurants en een kindercrèche. De 2.000 werknemers van het warenhuis hebben de beschikking over een eigen kap- en schoonheidssalon, douches en een medische dienst. Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Tien Europese Navo. landen hebben besloten 1,5 miljard gulden extra uit te trekken voor een Europees infrastructuurprogramma. Nederland zal 140 miljoen gulden hij- dragen. Het beoogt o.a. de bouw van vliegtuigbunkers en verbetering van het communicatiesysteem te velde. De Navo-landen menen dat een ge zamenlijke inspanning het beste mid del is om de Amerikaanse regering te overtuigen van de bereidheid van haar bondgenoten, 'n grotere krachts inspanning te leveren. Deze bereid heid om meer bij te dragen aan de eigen defensie, moet de regering- Nixon in staat 'stellen het hoofd te bieden aan pogingen om de Ameri kaanse troepenmacht in West-Europa aanzienlijk te verminderen. Aan dit besluit zijn moeilijke on derhandelingen voorafgegaan. Vooral Engeland (en België) hadden beden kingen tegen het nieuwe plan, dat af komstig is van minister Den Toom. (Van onze redactie binnenland) ORANJESTAD - WILLEMSTAD De staking van de arbeiders in over heidsdienst op Aruba duurt voort, ondanks een bevel van de rechter en een oproep van hun vakbond om het werk te hervatten- Het bestuurscollege heeft een nieuw voorstel gedaan. Dit houdt in een loonsverhoging van anderhalf pro eent met terugwerkende kracht tot 1 januari 1970, een directe loonsver hoging van 2 procent en een verho ging van 2,5 procent in de vorm van een voorschot tot definitief de kosten van levensonderhoud over de afgelopen maanden zijn vastgesteld. De werknemers hebben dit voorstel verworpen- Zij willen een loonsver hoging van vijf procent met terug werkende kracht tot 1 januari 1970. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG De aartsbisschop van Canter bury, dr. Michael Ramsey, is van mening dat geweld dadigheid in Zuid-Afrika slechts is te voorkomen als een einde wordt gemaakt aan de onmenselijkheid en het onrecht jegens de niet- blanken. Het is kort dag, zei hij op een persconferentie in Johannesburg na een bezoek van drie weken aan Zuid- Afrika. „Ik vertrek met pijn in het hart wegens de tragedie die ik heb gezien", aldus de aartsbisschop. Hij gaf toe dat het rassenprobleem erg in gewikkeld was. Terwijl de woningnood onder de „gekleurde" bevol king in Kaapstad steeds schrijnender wordt, breekt men goed bewoonbare hui zen van deze mensen af, om dat op een gegeven moment bepaald wordt dat hun hui zen in „blank gebied" staan. De onmenselijke omstandig heden waaronder 2000 half bloeden nu leven zijn een rechtstreeks gevolg van het feit, dat de apartheidspoli tiek tot in het waanzinnige wordt doorgevoerd, aldus de vicaris-generaal van het aartsbisdom Kaapstad, mgr. John P. Galvin. Volgens een woordvoerder van de ge meenteraad staan op dit [Ogenblik ongeveer 11.000 ge zinnen op de wachtlijst voor een woning. Jaarlijks wor den echter maar 2500 wo ningen afgehonwd, terwijl het aantal aanvragers nog stijgt. Twee jaar geleden wer den 2000 mensen van ge mengde rassen uit hun woongebied gezet, dat toen werd toegewezen aan een groep Indiërs. Op het land van de katholieke kerk in Kaapstad, dat feitelijk „blank gebied" is, ontstond een krottenwijk, zonder sa nitair, stromend water en elektriciteit. Het huisafval ligt er hoog opgestapeld, omdat de gemeentelijke vuil ophaaldienst er niet mag ko men. Besprekingen tussen kerk leiders en de gemeenteraad, die al meer dan een jaar duren, hebben tot nu toe geen resultaat gehad, aldus vicaris Galvin .De gemeen telijke gezondheidsdienst verklaarde, dat de mensen er niet weg hoeven, omdat het niet veel uitmaakt in welke krottenwijk zij wo nen. Maar het voorstel van de katholieke kerk om er dan enkele waterpompen en latrines neer te zetten, werd niet ingewilligd, omdat het in strijd zou zijn met ge meentelijke verordeningen. (Van een onzer verslaggevers) WEESP Eén van de grootste chocoladefabrieken in ons land, de koninklijke fabriek van cacao en chocolade C. J. van Houten en Zn. N.V. in IVeesp, verkeert in moeilijk heden. Doordat de consumptie van chocolade in ons land terugloopt, met name in de sector van de choco laderepen, lijdt het bedijf al jaren verlies. Op het ogenblik wordt on derhandeld met andere bedrijven om te komen tol een fusie. In dit verband wordt vooral de naam van het Duitse Triumph concern ge hoord, die bij een fusie het bedrijf -in Nederland zou willen sluiten. De directie van het concern dat voor 100% in handen is van de Amerikaanse concerns Peter Paul en W. R, Grace heeft over de moei lijkheden contact gehad met de vak bonden. Volgens woordvoerders van de bonden heeft de directie zelfs tegenover hen geen gegevens over de onderhandelingen en de toekomst van het bedrijf willen geven. Bij het bedrijf in Weesp werken op het ogenblik ongeveer 600 menserr Bij bedrijven in Duitsland, België en Frankrijk van liet concern nog eens 400 mensen. In de afgelopen jaren zijn bij reorganisaties al ongeveer 4Ö0 mensen afgevloeid. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Volgens nog on bevestigde berichten zou de Boeren leenbank zich gaan bezighouden met het optreden als tussenpersoon bij het kopen en verkopen van onroe rende goederen. De bank zou ook de bedrijfsadministratie van haar cliën ten willen gaan voeren. Met deze vorm van dienstverlening volkomen uniek in het bankwezen zou de Boerenleenbank een groot inzicht krijgen in de financiële situa tie van haar cliënten. De directie van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank zou een principebesluit over deze kwestie hebben genomen. 5? (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beemink (Binnenlandse Zaken) is niet van plan het voorstel van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap uit te voeren om de jongeren tussen 18 en 21 jaar aan de komende kamerverkiezingen te laten deelnemen met de zogenaamde „roze stembiljetten". Hij deelde dit mee naar aanleiding van vragen die de heer Van Thijn (PvdA) hierover had gesteld. Op deze stembiljetten zouden de jongeren volgens het voorstel van de NJG al vast een adviserende stem kunnen uitbrengen. Na de samen stelling van de nieuwe Kamer zou deze een wetsontwerp tot wijziging van de grondwet moeten aanvaarden en zich moeten ontbinden. Aan de hand van de reeds uitgebrachte stem men plus de zo lang bewaarde ad viserende stemmen van de „roze stembiljetten" zou weer een nieuwe Kamer moeten worden samengesteld. De bezwaren van de bewindsman, die overigens zei toch wel sympa thiek te staan tegenover het voorstel van de NJG, waren vooral van juri dische en praktische aard. Merijn is ziek. (advertentie) VOOR DE HAMDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEL. 232727 (Van een onzer verslaggevers) DELFT De geheimzinnige wur ger, van wie volgens de politie in Delft nu wel vaststaat dat hij zwaar geestelijk gestoord is, is er in ge slaagd voor de derde maal op sen sationele wijze in de openbaarheid te treden door na twee telefoongesprek ken met de Delftsche Courant, nu een brief aan de redactie te sturen. Hierin onthulst „meneer X" weer twee nieuwe moordplannen. Voor de Delftse politie staat weer onomstotelijk vast, dat de brief, die uit Den Haag verstuurd werd, evenals de twee telefoongesprekken van vorige week vrijdag en maan dag, van dezelfde persoon afkomstig zijn. Uit de inhoud kan niet duide lijk worden opgemaakt wat de schrijver heeft bedoeld. Op een paar velletjes stonden een krabbeltje, eeu tekeningetje en een kruisje, waarin volgens de politie met wat moeite de situatietekening van het woonadres van het eerste slachtoffer kan wor den gezien, alsmede de situatie en adressen van twee andere woningen. Hieruit kan worden afgeleid dat de onbekende nog twee andere moord aanslagen in gedachten heeft. Daarom heeft de politie uitgebrei de veiligheidsmaatregelen getroffen voor de vrouwen die op de door de wurger genoemde adressen wonen. Het onderzoek van de politie heelt zich gisteren vooral toegespitst op de ruim honderd tips, die waren binnen gekomen na afloop van de televisie- uitzending van het bandje, dat de Delftse krant van het tweede tele foongesprek had opgenomen. Posi tief herkend werd de stem van de wurger door de vrouw van de re chercheur H. van Strien, die al een week voor de moord op de 21-jarige Ada Lansbergen vorige week woens dag telefonisch met de dood was be dreigd. ROME (KNP) President Tito van Joegoslavië zal 10 december een officieel bezoek aan Italië brengen. Hij zal dan ook paus Paulus in een privé-audiëntie ontmoeten. De exacte datum hiervoor is nog niet bekend gemaakt. (advertentie) 1 december 1970 Prijzen van -. 25 zijn gevallen op nummers eindigende op: 6 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 03 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 04 50 zijn gevallen op nummers eindigende op-. 00 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 45 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 43 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 977 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 503 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 532 2.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 8018 Een prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 044590 5.000 is gevallen op het nummer: 038367 5.000 is gevallen op het nummer-. 037072 5.000 is gevallen op het nummer: 042645 5.000 is gevallen op het nummer: 032279 De prijs van 10.000 is gevallen op het nummer: 054821 25.000 is gevallen op het nummer: 020404 50.000 is gevallen op het nummer-. 047497 100.000 is gevallen op het nummer: 072654 De extra prijs van 500.000 is gevallen in de serie N op het nummer 056681 en de troostprijs van 5.000 op nummer 056681 van elk van de andere series. Let wel op nummer 503 is tevens de prijs van 50,— gevallen, op nummer 042645 is bovendien de prijs van 50,— gevallen, op nummer 020404 is tevens de prijs van 50,— gevallen. V

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5