Veel vraagtekens rond beleid van (III) ZEELAND WIL „UNIEKE" KOERS VAREN MET PZEM Tolken gaven zitting internationaal tintje De Sin met een fijne neus geeft Tijdelijk regen KANTONGERECHT TERNEUZEN Geraamd tekort bestuiirsschool: ruim een ton De wethouder, de PZEM en de krant de pijp met de vijf pluspunten Inschrijvingen in handelsregister E3 O ID O OT Feestelijke karaffen, luxe flacons en fleurige verpakkingen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus I I 3 WOENSDAG 2 DECEMBER 1970 3 MIDDELBURG „Tussen stroom en water", het jubileumboek over 50 jaar PZEM, geeft een aardige indruk van de verandering in denken bij de PZEM. In de „memoires" van de (toen nog) Provincia le Zeeuwsche Electriciteitsmaatschappij, zijn daar staaltjes van terug te vinden. De laatste van de 50 jaren tekenen de PZEM niet als erg bescheiden. Op pagina 213 zegt directeur ir. T. Bogerd over de water- fabriek: „Vooral de waterfabriek was een belangrijke en bijzondere opdracht voor de Nederlandse industrie. Hierdoor werd de mogelijk heid geopend aan de gehele wereld te tonen wat in Nederland op dit gebied kan worden gepresteerd". Even verder (pag. 201) wordt verhaald hoe hij tot de bij de PZEM op bezoek zijnde koningin zegt: „Als u door onze centrale zult lopen dan voelt u daar als het ware een beetje het hart van heel Zeeland kloppen". Op pag. 217 over het samen gaan van PZEM en ZEGAM (Zeeuwse Gasmaatschappij „Deze gang van zaken is in Ne derland uniek en het Ziet er naar uit dat zij als voorbeeld van tech nische en economische samen werking navolging zal vinden". Na het lezen van zulke citaten zou men licht gaan denken dat bij de PZEM alles uniek is. Buiten staanders kunnen zich niet aan de indruk onttrekken dat men bij de PZEM tegenwoordig moeite heeft met het in toom houden van irreële denkbeelden. Zou „mdustrie-gedeputeeirde'' A..J Kaland dit hebben voorzien toen hij in '64, de nieuwe directeur met deze historische woorden installeerde?: „Van die nieuwe directeur zal een grote aanpassing worden gevraagd, omdat hij jarenlang werkzaam was geweest in een particulier bedrijf in de provincie Limburg, een provincie die qua mentaliteit en werkwijze zoveel verschilt van de provincie Zeeland" (citaat uit „Tussen stroom en water", pag. 195). De gedej teerde zei een directeur uit het „vrije" bedrijfsleven gezocht te heb ben, „omdat de industriële ontwik keling van onze provincie gebaat zou zijn met een slagvaardig be leid". Zoveel jaar later wordt ir. Bogerd gekenmerkt als een man met een scherpe intelligentie, hij is dag vaardig, keihard zakelijk, maar ook iemand die niemand naast zich zou kunnen dulden. Nagenoeg op eigen houtje besliste hij, dat Zeeland de eerste commer ciële kernenergiecentrale van Ne derland zou krijgen. Hij maakte te vens uit, dat de bouw ervan niet aan een Nederlandse combinatie zou worden gegund. Hij was het ook die besliste tegen welke prijs de Franse aliuniniumfabriek Péchiney energie van de Zeeuwse overheid kon be trekken. Dit aanbod was doorslagge vend voor de komst van het bedrijf naar Nederland. Maar niemand indertijd zelfs (ex-) minister De Block niet schijnt te weten tegen welk tarief Péchiney energie af neemt. Ir. Bogerd werd een soort industrie-alleenheerser te Zeeland. In het geheel van de Zeeuwse Industriële ontwikkelingen is, de elektriciteitsvoorziening van émi nent belang. Goedkoop enecgietarief is steeds meer één van de belang rijkste vestigingsfactoren. Maar ir. Bogerd wil niiet alleen daarover be slissen. Ook minder belangrijke per soneelsaangelegenheden moeten on der zijn aandacht worden gebracht. Hoe belangrijk hij zelf wel is, blijkt uit de verhoudingen in die top van die PZEM. De directeur verdient per jaar f 120.000; van de vier adjunct directeuren moeten enkelen tevreden zijn met een derde van Bogerds salaris. Waarom dat grote verschil in functiewaarde en honorering? Het Financiële Dagblad (29-5-69) schreef over ir. Bogerd: „Ben man die op eenzame hoogte staat. Hij moet alle belangrijke beslissingen zelf nemen. Het provinciaal be stuur is van oordeel dat zo'n direc teur vergaande volmachten moet hebben eigenlijk carte blanche". Drie jaar geleden zijn „de statuten van de n.v. zodanig gewijzigd dat een dynamischer beleid mogelijk werd". De lieer Kaland heeft eens gezegd dat „grote ontwikkelingen in Zee land zich op een gering draagvlak voltrekken. Dat is het grote pro bleem", aldus de gedeputeerde. Voor wie? Typerend voor die uitspraak is dat hijzelf bijvoorbeeld „industrie gedeputeerde" is en uit dien hoofde vice-voorzitter van de Raad van Be stuur van de PZEM (het overheids- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Tijdelijk regen of motregen en temperaturen in boven normaal. het algemeen iets Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 2; min.-temp.: 1 tot 5 gTaden boven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. bedrijf dat zoveel goedkope energie in zijn industriële aantrekkings kracht doet) en óók voorzitter van de Raad inzake Luchtverontreini ging! Een in Zeeland als hoogst Koste wat kost wil Zeeland ken nelijk een onafhankelijke energie- koers varen, uitgezet door strateeg Bogend. Daarom ook de beslissing dat er in Zeeland een atoomcentrale moest komen. Geen terugstootloze gok, waarover „De Tijd" van 10-4- 69 schreef: „De PZEM hééft lokkertje van Péchiney een zeer la ge energieprijs aangeboden. Volgens insiders een volstrekt ridicule prijs". De KEMA sprak destijds ietwat smalend over de „Zeeuwse reken meesters". Met de komst van Péchi ney kon echter de „noodzaak" van de kernenergiecentrale worden ver dedigd; zonder de sterke binding van bijvoorbeeld de Gasunie. Deskundigen van wereldnaam me nen dat een commerciële kerncen trale pa-s economisch kan werken bij een produktaie van 600 Megawatt. De Zeeuwse heeft een capaciteit van 477 MW. In een interview met het Financiële Dagblad werd ir. Bogerd een aantal kritische vragen gesteld over de bedrijfszekerheid van de centrale. Volgens hem valt die wel mee. Vraag: „Er wordt beweerd dat er noig geen enkele kernenergiecen trale volkomen commercieel in be drijf is en dat de ervaringen in het buitenland zodanig zijn dat het aan tal opdrachten aan de voornaamste Amerikaanse leveranciers mede daardoor vorig jaar (1968 - red.) tot vrijwel nul zijn gereduceerd". Bo gend: „Er is al een groot aantal commercieel werkende kerncentra les in bedrijf of in bestelling". Wie niet waagt die niet wint, maar wie zal het onverhoopte gelag betalen van een onrendabel werken de centrale? En wat zal er gebeuren bij storingen in de stroomvoorziiie- ndng via de kerncentrale? Zal de rest van Zeeland dan in het donker De waterfabriek van de PZEM in Terneuzen. De fabriek wordt bij de PZEM tegenwoordig genoemd. ,S atelliet-comtrole' aan grote belangen? Allemaal vra gen die dringend een afdoend ant woord behoeven. Oppositie tegen de PZEM blijkt de laatste jaren overigens niet ge bonden te zjjn aan politieke kleur. jn gemeenteraden, Provinciale Sta- worden gezet om de supergrOotyer- xen, standsorganisaties en w-erkne- bruikers te behoeden voor miljoe nenschades? Met de beslissing inzake de gun ning van het bouwproject atoomcen trale sneed ir. Bogerd de zelfstandi ge ontwikkeling van het Nederland se bedrijfsleven op dit terrein af. Het is overigens opmerkelijk dat de grotere Provinciale Noordbrabantse Elektriciteits Maatschappij (PNEM) serieuze onderzoekingen heeft ge daan naar de bouw van een kern centrale, maar het project niet al léén aandurfde! De PZEM is een tijdperk inge gaan vain „uniek" zijn. Het uniiêke project van een getij dencentrale in de Oosterscheldediam (capaciteit 50 Megawatt) ging weliswaar niet door, maar het idee wa-s er. En kort daar op werd het unieke project van een waterfabriek verwezenlijkt. De fa briek in Ternieuzem moet ten behoe ve van de industrieën in Zeel-and van zout water zoet mak-en. Volgens ingewijden was bij de bouw al be kend dat de prognoses over de afzet van industriewaier lager zouden moeten zijn. De afzet van het zoet water-distillaat is inderdaad klein, Bijna al het geproduceerde water wordt de bekkens van de Braakman ingepompt, waar de n.v. Industrie watervoorziening „Zeeuwsch-Vl-aan- deren" het aan haar overschotten kan toevoegen. De waterfabriek is omgedoopt tot satellietcentrale Terneuzen, die 25 MW produceert. Getuige de jaar stukken van de PZEM is de water fabriek rendabel, want hij draait vollast. De „satelliet" is opgenomen in de keten van stroomopwekkings eenheden in Zeeland. Door deze ex tra produktie zou er ergens (in de centrale Zeeland?) daling van renta biliteit moeten zijn. Maar waaruit blijkt de werkelijkheid van een niet- rendabel prestige-object Hoge rentepercentages zijn niet te ontdui ken. In verband daarmee, zo stelt men worden de voorzieningen voor de kleine afnemers kennelijk uitge knepen en moet er beknibbeld wor den op salarissen en promoties van het PZEM-personeel. De rentabiliteit van de atoomcen trale moet verzekerd wo-rden. Met bepaalde projecten zou bij de PZEM worden gemanipuleerd om de gevol gen van stijgingen van de rentevoet, die zWaar op de kerncentrale drukt, op te vangen, aldus wordt gesteld door ing-ewijdién. De Goese transfor matorhuisjes doen het ergste vrezen. Langzamerhand begint op alle ni veaus tegenstand te groeien. De aandeelhouders van de PZEM waren bijvoorbeeld in d-e laatste vergade ring niet onverdeeld voor de salaris verhoging van ir. Bogerd die toen aan de orde was. Oppositie vanuit de Provinciale Staten is er ook dikwijls geweest als het over de PZEM ging. Al jaren geleden was er vraag naar meer zeggenschap vanuit de Staten over de overheids-n.v. PZEM, Ge-depu teerde Staten hebben de boot altijd afgehouden. omdat zij vonden dat grootscheepse beslissingen snel ge nomen moeten kunnen wo-rden bij het bedrijf. De aandeelhoudersvergaderingen van dit openbaar nutsbedrijf zijn anno 1970 nog steeds besloten. Waarom? Waarom geen democratischer ver kiezing van aandeelhouders? Waar om komt er geen meerhoofdige di rectie in een nutsbedrijf met ruim 1000 werknemers en een diversiteit mersgeledingen is men vaak eensge zind in de aanval op het PZEM- beleid. Bat is -wel tekenend voor de situatie! De PZEM en haar directeur wor den echter zo veel mogelijk in be scherming genomen door de hoogste Zeeuwse overheid. Vroeger zei men in Zeeland: kritiek op de dominee betekent kritiek op de kerk en kri tiek op de kerk 5s Gods woord negeren. I-n een mod-earn Zeeuwse variant kan men nu zeggen: kritiek op Bogerd is kritiek op de industri alisatie en kritiek op de industriali satie is kritiek op de god economie ih Zeeland. Of heeft gedeputeerde Kaland, zo als in het sprookje gespeeld met de magische fles, waarvan hij even in een overmoedige bui de stop heeft afgetrokken, waardoor hij een geest heeft opgeroepen die hij niet meer weet in te tomen? PIM GAANDERSE. (Vn een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De bestuurs- school Zeeland, waar onder andere personeel in provinciale en gemeen telijke dienst zijn vorming en vako pleiding ontvangt, zal over het schooljaar 1970-1971 een tekort heb ben van 107.000 gulden. Provinciale Staten van Zeeland hebben van G.S. een voorstel gekregen om de school met subsidie te hulp te, snellen. Het werkelijke tekort over het school jaar 1968-1969 bedroeg ruim 61.000 gulden. Bij het afdelingsonderzoek, ter voorbereiding van de begrotingsbe handeling in de Provinciale Staten, is de vraag geopperd waarom er op de bestuursschool niet op zaterdag les kan worden gegeven. Het college van G.S. zegt daarop: de grote parti culiere bedrijven en de rijksover heid hebben nu eenmaal de moge lijkheid geschapen van onderwijs en opleiding in diensttijd. Willen de provincie en de gemeenten in Zee land niet uit de pas raken, dan moeten zij dat voorbeeld wel vol gen. Het is, zo zeggen G.S., toch al moeilijk genoeg om in deze tijd jeugdig personeel voor de overheids dienst te werven. In het eerste en tweede leerjaar wordt aan de bestuursschool Zee land anderhalve dag les per week gegeven. De problemen die ontstaan doordat het studerende overheid spersoneel van tijd tot tijd achter de loketten en schrijftafels ontbreekt, moet worden ondervangen door uit breiding van personeel enof wijzi ging in de organisatie van de werk zaamheden, zegt het Zeeuwse colle ge van G.S. De bestuursschool telt momenteel 120 leerlingen en 20 le raren. DE prijs van f 500.000 in de 600ste staatsloterij is gevallen in Leiden. Het winnende lot (nr. 05681) werd verkocht door de collectrice mevrouw M. Peterse-Wouterse. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het Terneuzense kantongerecht had gisteren een inter nationaal tintje. Behalve de gebruike lijke Belgische verdichte, verschenen gisteren ook een Nederlandse vrouw, van Chinese afkomst die de Neder landse taal niet machtig was en een Perzische gastarbeider. Een Middelburgse restauranthouder had zich ais to-lk van mevrouw aan geboden. Het ging echter zeer moei zaam, mevrouw sprak een ander soort Chinees dain haar tolk, die Kaoiton- nees sprak. Gelukkig werd de oplos sing gevonden toen bleek dat me vrouw V. d. A.-L. Engels sprak. Haar echtgenoot fungeerde toen als tolk. Het ging allemaal om het al d'an niet voorrang verlenen door mevrouw op de Ann-akruising in de weg Ter- neuzen-Axel. Daar was haar auto met een andere in botsing gekomen. Me vrouw hield vol de weg vrijgehouden te hebben. Twee getuigen kwamen het tegendeel zeggen en dat was voor de officier van justitie mr. C. Keijzer voldoende om tegen mevrouw een boéte van f 75,te eisen. De kanton rechter, mr. C. J. M. van Hees, maak te er f 50,van. De gastarbeider, de in Terneuzen woonachtige lasser A. N., stond te recht omdat hij op 27 juli op de weg Terneuzen-Sas van Gent, nabij de af rit naar de nieuwe brug, niet voldoen de rechts had gehouden. Hierdoor ontstond een botsing, waarbij de auto van N. total-loss geraakte. Sedert het ongeluk had A. N. wegens ziekte geen werk kunnen verrichten. Hij zat echt moeilijk. Mr. C. Keijzer, de officier van justi tie, had begrip voor d-eze moeilijkhe den en eiste een symbolische geld boete van f 15,hoewel het normale tarief voor deze overtredingen veel hoger ligt. D-e kantonrechter vonniste conform. Een 64-jarige Belg, C. van D. uit Sint-Niklaas moest zich verantwoor den voor het feit dat hij tegen een auto was gebotst, die langs de kant van de weg was gestopt. Van D. ont kende dit heftig. De wagen zou hem met grote snelheid hebben gepasseerd en hem als het ware hebben gesneden bij het tot stilstand komen. Getuige P. J. V. uit Hulst, op een hekje nabij de plaats van het ongeval gezeten, had alles gezien. Volgens hem was de wagen allang gestopt en was er zelfs al iemand uitgestapt. Hij had de wagen de bromfietser zien passeren, maar dat was zeker 50 me ter voor de aanrijding gebeurd. De echtgenote van D. kwaim als ge tuige a décharge. Zij bevestigde het verhaal van haar echtgenoot. De auto stond niet stil. Zij had tegen haar man geroepen „Kijk uit, hij gaat stop pen". Mr. C. Keijzer, de officier van justitie achtte het tenlastegelegde be wezen en eiste een boete van f 25, In zijn pleidooi vroeg raadsman mr. Tigchelman zich af of de schuldvraag niet bij de automobilist lag. Volgens hem was de wagen abrupt gestopt. Bovendien reed de brommer niet hard, want verdachte was n-et gestart. Zoals verdachte zei: „Ik zat nog in den eerste vitesse". Voor kantonrechter mr. C. J. M. van Hees was voldoende twijfel aan wezig om de zaak aan te houden en op een vo-l-genide zitting andere ge tuigen te horen. ^ETHOUDER Filius van Vlissin- in de raadsver gadering van maandag jl. gerea geerd op ons artikel van zaterdag jl., waarin wij de opmerkelijke gang van zaken rond het beleid bij de NV PZEM aan het daglicht brachten. Wethouder Filius beschouwde het bewuste artikel" als „laster" en proefde er de wens „iemand aan de schandpaal te nagelen". Die .iemand' zou dan de PZEM-directeur ir. T. Bogerd zijn. Deze beweringen laten wij uiteraard gaarne voor rekening van de heer Filius. Van meer belang lijkt ons hetgeen de wethouder in dezelfde raadsvergadering opmerkte over de verantwoordelijkheid bij het dage lijks bestuur van de PZEM voor de handel en wandel van de PZEM- directeur. De heer Filius maakt zelf deel uit van dit dagelijks bestuur. „Aan de nieuwe woning van de directeur in Domburg is niets ge daan waarvan het dagelijks bestuur niet op de hoogte was", aldus de heer Filius, geciteerd in de Provin ciale Zeeuwse Courant. Wij kunnen ons voorstellen, dat andere leden van het dagelijks be stuur van de PZEM de uitspraak van de heer Filius ietwat voorbarig vin den. De vice-voorzitter van dit be stuur, gedeputeerde A. Kaland ont houdt zich (desgevraagd door het Vrije Volk) van commentaar en ir T. Bogerd is voor commentaar zelfs geheel onbereikbaar. De gekozen afgevaardigden in de raad Vlissin- gen en in de provincie Zeeland ge ven er de voorkeur aan te wachten tot onze artikelenreeks is voltooid, waardoor een eventueel oordeel be ter gefundeerd zal zijn dan op het ogenblik mogelijk is. Voor de heer Filius echter is de zaak blijkbaar nu al duidelijk. Wij hebben hem blijkbaar niets nieuws verteld in onze publikatie van za terdag. Het dagelijks bestuur, aldus de heer Filius, wist van alles af en is het ermeer eens! „Hand- en span diensten zijn traditie bij de PZEM", aldus wederom de wethouder. De heer Filius krijgt in onze ar tikelenreeks over het energiebeleid in Zeeland nog vele belangwek kende feiten voorgelegd. Wij nemen er echter nu al graag nota van, dat hij als lid van het dagelijks be stuur van de PZEM de verantwoor delijkheid voor de merkwaardige gang van zaken bij dit overheids bedrijf wenst te dekken. Impliciet bevestigt hij daarmee nu precies datgene wat wij hebben gesteld: het is ons in eerste instantie be gonnen om het signaleren van toe standen die ons onverklaarbaar voorkomen en die duidelijk het al gemeen belang raken. Men kan daarbij het noemen van namen en het aanwijzen van verantwoorde lijkheden niet omzeilen. (ADVERTENTIE) métallique prijs 11.75 lichtgewicht droogrokend verwisselbare kop moderne vormgeving en de prijs 1 /2^st®iralofe, met filter fl'-» met filter prijs 14.95 VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM, TEW23272r MIDDELBURG In bet handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland werden de volgende ondernemingen ingeschreven: 529; Tankstation Weegbrug Sas (fil), Kleine Zelkeweg 3 Zierikzee. 17365: Cafébedrijf ,,'t Blokhuis", Delta straat 2. Kaïtten-dijk-e. Eig. N. van der Klooster-van Waarde. 17866: Restaurantbedrijf China Garden, Kleine Markt 13 Vlissingen. Eig. S.M. Yip. 17867: Veehandel (rund vee en paarden); M.H. Huige-Mols (eig. en h.v.), J. Israëlsstraat 4, Goes. 17863: Aannemersbedrijf burg. en ut. bouw ïntarbau (fil), Postbus 148 Vlissingen. 17860: Café-restau rant „De Lely" (fil), Kloosterweg 2. Scharrendijfce. 17853: Amb.h. in aard appelen, groenten en fruit I. A. C. de Feijfer-Corstanje, Zuidvlietstraat 51, Goes. 17850: Bungalow-verhuurkan toor „Duinoord", Duinweg 66, Oost- kapelle. (Expl. onr. goed - kampeer boerderijen en bungalows). Eig. J. Wondergem. 1343: Restaurantbedrijf (broodjeszaak), „De Posthoorn" (fil.), Walstraat 20, Vlissingen. 17861: Arab, hand in aardap. groenten en fruit R. Coppoolse, Molenweg 8, Arnem-udden. 17862: Kruideniersbe- drijf enz. Ernest supermarkt, Paau- wenburgweg 63. Vlissuigein. (ADVERTENTIE) <2X£> luxe vapo f 14,25, spray f 6,95 van 2,8$ tot 17,40

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3