TE WEINIG BEROEPSKEUZE-ADVISEURS Indische Oceaan vol met oorlogschepen V.S. WILLEN NIET VOOR MOSKOU ONDERDOEN fanzhsltt Kleuterleidsters als pendelaars 4 TOTO-FAMILIE SUCCESVOL -/ Beter beleggen Moderne Arbeidsbureaus kunnen er zo'n duizend plaatsen 'WAM Monopolie Himalaja Voorspelling N.C.J .-bestuur tegen filmkeuring Ierse president De Valera (88) wil aftreden door betere informatie. beleggingsvormen. interessant. iV Uw polis heeft een nummer maar u bent nooit een nummer bij de [751 EERSTE HOLLANDSCHE U KJ LEVENSVERZEKERINGS-BANK N.V DINSDAG TDECEMBER. 1970 (ADVERTENTIE) (Van onze onderwijsredacteui) TILBURG Er is in ons land een schreeuwend gebrek aan be roepskeuze-adviseurs. De geweste lijke arbeidsbureaus en de bijzon dere bureaus kunnen er samen on middellijk zo'n duizend gebruiken. IVIaar het ministerie van Sociale Zaken houdt de subsidiegeldkraan vrijwel dicht. Resultaat: elk jaar kunnen de bureaus bij elkaar niet meer dan 35 beroepskeuze-advi seurs aantrekken, inclusief de ver vanging van de afvloeiende krach ten. „Een merkwaardige en zeer on bevredigende toestand", zegt drs. W. E. H. Beijers, directeur van aca demie voor school- en beroepskeu- zewerk in Tilburg, de enige dag opleiding voor dit beroep. Een ro. .vaal gesubsidieerde school. „Wij kunnen van het ministerie van On derwijs werkelijk alles krijgen. Voor de hulp die van dat ministe rie komt niets dan lof". De school, vier jaar geleden ge start, gaat midden december de eerste adviseurs afleveren. Er zijn 47 examenkandidaten, 35 dames en 13 heren. In de laatste jaren neemt de belangstelling voor de opleiding bij de heren toe. „Dat is goed, want de praktijk heeft bewezen dat in een aantal gevallen mensen lierver worden geadviseerd door een man dan door een vrouw. Ou dere mensen zien weer liever dat „hun geval" wordt behandeld door een oudere adviseur. Jongere men sen vinden het meestal fijn dat zij door jonge adviseurs geholpen worden". De school begon met een oplei dingsprogramma dat theoretisch was ontwikkeld. In de praktijk bleek dat het moest worden bijge schaafd. Dat gebeurde, en gebeurt nog steeds. Vooral toen de eerste groep studenten stages ging doen in bureaus kwam er een wissel werking tussen theorie en prak tijk. De opleiding deed er haar voordeel mee. Ook kon de school niet voorbijgaan aan de nieuwe inzichten over het werk van de beroepskeuze-adviseurs. „De be roepskeuzevoorlichting gaat nu uit van de opvatting dat advisenr en cliënt samen zoeken welke weg laatstgenoemde het best kan gaan. Dat eist een aanpak die de advi seurs moeten leren". De academie is gesticht omdat er een groot tekort was aan goed geschoolde beroepskeuze-adviseurs. Dat tekort is in vier jaar groter geworden. Maar door het financië le beleid van het ministerie van Sociale Zaken zijn de kansen voor afgestudeerden om geplaatst te worden zeer gering. „Dat is een zeer frustrerende zaak. Voor onze schooi en voor studenten. Nog on mogelijker is, dat zij, de opleiders, eigenlijk nooit goed op tijd weten hoeveel adviseurs er op grond van het subsidiebedrag dat is uitge trokken op plaatsing kunnen reke nen". Drs. Beijers raadpleegt een brief en zegt: „Pas 30 oktober j.l. werd bekend dat de gewestelijke ar beidsbureaus volgend jaar 15 tot 18 beroepskeuze-adviseurs mogen aantrekken. Dat betekent dat de bijzondere gesubsidieerde bureaus er 15 mogen aanstellen, samen dus maximaal 35. Dat wordt bekend enkele weken voor het eindexa men! Een onmogelijke toestand!" Drs. Beijers heeft zien aankomen dat niet al zijn studenten die sla gen, bij de bureaus geplaatst kun nen worden. Niet omdat die ze niet nodig hebben, maar omdat er geen geld is om ze te betalen. ,Jk heb daarom vier maanden geleden grotere bedrijven gevraagd, of zij afgestudeerden van de school zou den willen plaatsen. Tot mijn grote verrassing en vreugde bleek toen dat die bedrijven ze graag hebben, als specialisten op personeelsafde lingen". Dat heeft er toe geleld dat er snel aanvullende cursussen zijn ontwikkeld in bedrijfspsychologie, in sociologie en dat er een practi cum personeelswerk is ingelast. „De school zal zich in het vervolg gaan richten op de beroepskeuze sector en op de opleiding van men sen voor bepaalde functies in het bedrijfsleven. Er wordt gedacht aan een differentiatie in de oplei ding". In januari wordt tevens begon nen met een part-time-opieiding (één dag per week) voor ouderen die minstens 35 jaar zijn, en al werken. Het is nl. gebleken dat heel wat oudere'mensen graag be roepskeuze-adviseur willen worden. Er is behoefte aan oudere advi seurs en specialisten op perso- neelsbegeleidende functies. „We zullen er 30 tot 40 toelaten tot de part-time-opleiding. Er wordt streng geselecteerd. Dat moet om dat ze het zwaar krijgen. Ze krij gen, als ze slagen, hetzelfde rijks diploma als de geslaagden van de dagopleiding. Zij moeten er echter uitgaande van de part-time-oplei ding veel harder voor werken". Drs. Beijers hoopt dat het subsi diebeleid van Sociale Zaken voor de beroepskeuze-adviseurs nog eens ruimer zal wordeii. „De bureaus vragen ons om studenten die, b.v„ op de scholen beroepenvoorlichting kunnen geven. Zij kunnen door personeelsgebrek aan de aanvragen daartoe op geen stukken na vol doen. Wij moeten echter die ver zoeken afwijzen. Omdat de oplei ding voor ons primair is. En als DRS. W. BEIJERS studenten dan kant en klaar zijn, moet een deel hunner ander werk zoeken, dan waarvoor ze zijn opge leid. Niet omdat er in hun vak geen werk is, maar omdat het werk door gebrek aan geld blijft liggen!" JACQUES LEVIJ (Van onze speciale correspondent) NIEUW-DELHI Tot gemengd genoegen .van India, Pakistan en verscheidene andere landen langs de Indische Oceaan gaat het elf vierkante mijlen kleine Britse eiland Diego Garcia, ruwweg 1500 kilometer ten zuidzuidwesten van Colombo en tot dusver louter gebruikt als nitwijkha- ven op militaire vluchten tussen Engeland en Singapore, in de naaste toekomst een prominente rol spelen in Brits- Amerikaanse plannen om een tegenwicht te vormen tegen het toenemend aantal Russische oorlogsschepen in dit ge bied. De meeste staten rondom de Indische Oceaan verklaren al sinds jaar en dag, dat dit immens grote vaarwater geen „oefen terrein" van de grote mogendheden mag worden. India, dat met een bevolking van meer dan 500 miljoen zielen een domine rende rol in dit gebied speelt, vindt dat de supermachten de oceaan als een „vredesgebied" moeten beschouwen en geen pogingen moeten ondernemen om in dit voor de wereldscheep vaart uiterst belangrijke gebied te interveniëren. Aziatische regeringsleiders uit Indonesië, Singapore, Maleisië, Birma, Pakistan en India zien hun prille plannen om de Indi sche Oceaan tegen inmenging van buiten te beschermen met geza menlijke patrouilles van hnn eigen oorlogsschepen, doorkruist door de grote aandacht die de twee grote mogendheden het aigelopen jaar voor deze oceaan zijn gaan koeste ren- De Russische oorlogsvloot is de afgelopen maanden met 18 schepen in dit gebied versterkt. Er varen nu 21 oorlogsbodems onder Mos- kon's vlag. De Russen proberen op alle mogelijke manieren hnn inte resse voor de Indische Oceaan die zij duidelijk genoeg aan de dag leggen te verdoezelen- vliegvelden, een groot bunkerstati on, seheepsreparatiewerven en mu nitiedepots op het nauwelijks dui zend bewoners tellende eiland Die- go Garcia, het grootste eiland van de Charges-archipel- Al zal de bouw naar het zich laat aanzien grotendeels door de Amerikanen worden bekostigd, de basis zal na voltooiing waarschijn lijk even gretig gebruikt worden door Engeland, Australië, Nieuw- - Zeeland en (in mindere mate) Ma leisië en Singapore. Want ook deze landen willen gezamenlijk in de oceaan gaan patrouilleren- Sceptici voorspellen, dat mettertijd tussen het bos van oorlogsschepen van diverse nationaliteiten de koop vaardijschepen op de Indische Oceaan in de minderheid zullen zijn: een ontwikkeling die regel recht indruist tegen de (goede) bedoelingen van omringende lan den. Een van de meest gehoorde „ar gumenten" v-an Russische zijde in Nieuw-Delhi of andere Aziatische hoofdsteden: „We hebbein onze oorlogsvloot tot dusverre nog nim mer getest in tropische wateren. Is het zo bijzonder, dat we de gele genheid benutten, dat in de Indi sche Oceaan te doen? De bemannin gen van onze schepen moeten evengoed als Britten en Amerika nen getraind zijn in operaties in tropische wateren". Op de meeste Westerse diploma tieke waarnemers krijgt dit argu ment weinig vat. Zij zien de plot selinge hevige Russische belang stelling voor de Indische Oceaan eerder passen in Ruslands intentie om, door „fysieke" aanwezigheid in dit gebied, Peking duidelijk te ma ken d-at Rood-China nog niet hele maal het monopolie bezit om haar macht en invloed ten zuiden van haar grenzen uit te breiden. Het zenden van oorlogsschepen is een subtiele speldeprik: iedereen weet dat de Chinese oorlogsvloot bitter weinig voorstelt, althans op dit ogenblik. Het in hoofdzaak Ameri kaanse antwoord op de Russische belangstelling voor de Indische Oceaan, voorziet in de bouw van De Ru®9en kunnen nu reeds ge bruik maken van uitstekende faci liteiten in twee Afrikaanse en twee Aziatische harens in de om geving van de Indische Oceaan. Washington beschouwt de aanwe zigheid van de Russische oorlogs schepen als een zware bedreiging, die met spoed moet worden ge keerd- Er is nog een reden, waarom de Amerikanen zo gebrand zijn op een moderne vlootbasis in de oce aan. Het gebied speelt namelijk een belangrijke rol in de strategie van „snel terugslaan" in geval van oorlog. Polaris-onderzeeërs kunnen van daaruit raketten met atoom koppen afvuren op het hart van de Sovjet-Unie, met gebruikmaking van de Himalaja als schild tegen vroegtijdige onderschepping door Russische detectiesystemen. Bovendien zij-rt de Verenigde Staten allesbehalve -bldj met de mogelijkheid dat het Suezkanaal binnen niet al te lange tijd weer wordt opengesteld, onder merkbare controle van Moskou. Met gebruik making van havenfaciliteiten in Aeen, Socrota, Hodeida, Barzera en Port Soedan, zouden de Russen in staat zijn hun oorlogsschepen bij zonder snel en gemakkelijk te ver plaatsen van de Middellandse zee naar de Indische Oceaan. De Verenigde Staten hebben on langs een spion-age-satelliet gelan ceerd. De satelliet ga-at niet alleen het lanceren v-an Russische geleide projectielen signaleren (nog voor dat ze goed en wel zijn afgescho ten), maar tevens een oogje hou den op elke beweging op de Indis che Oceaan. De Indiase regering ziet de Amerikaanse en Russische inmen ging met groot genoegen. „De oce aan is groot genoeg voor iedereen om er te varen, en wij kunnen er moeilijk de politieagent gaan uit hangen het zijn vrije wateren", aldus regeringsfunctionarissen in Nieuw-Delhi- Inmiddels is de sombere voor spelling van India's minister van defensie, Swaran Singh, al uitge komen. Hij verklaarde in mei vo rig jaar: „India wil geen enkele grote mogendheid in het gebied- Zodra een van de grote mogendhe den zich op de Indische Oceaan begeeft, zullen andere grote mach ten er een uitvlucht in vinden om eveneens hun oorlogsschepen in deze richting te sturen". Nu ma-ar hopen, dat een even sombere voorspelling, vorig ja-ar gedaan door het strategische stu diecentrum van de universiteit van Washington voorlopig niet uitkomt. Is d-at wel zo, dan is - het strategi sche nut van de nog te bouwen vlootbasis op het eiland Diego Garcia nu al twijfelachtig- Het studiecentrum zei dat Rus- Land bezig is aan de bouw van een type onderzeeër voor gebruik in de zeventiger jaren. Dit nieuwe type zou een afdoend antwoord geven op de afschrikwekkende capacitei ten van de Amerikaanse Polaris- onderzeeërs en daarmee de Ameri- kansen dwingen om een nieuw wa pentuig te ontwerpen. Dat zou dan het „onderzeese strategische pro jectielensysteem voor lange af stand" worden: onderzeeërs die vanuit wateren langs de Ameri kaanse kust raketten op Rusland zouden kunnen afvuren Zolang dit stelsel nog niet ont worpen'hoeft te worden, zal het in de Indische Oceaan blijven weme len van buitenlandse oorlogssche pen. Zulks tot groot verdriet van India: zelf povertjes toegerust met moderne oorlogsbodems. Ondanks alle pittige uitspraken over het handhaven van haar poli tiek van ongebondenheid, blijkt Indi-a-alleen niet in staat ha-ar ei gen boontjes in dit gebied te dop pen. Ook in de Indische Oceaan geldt dat de zwakte van eigen verdediging vroeg of 1-a-at spannin gen oproept, die door grote we reldmachten voor eigen doeleinden worden uitgebuit. AMSTERDAM (ANP) Het be- stüur van de Nederlandse Jeugdge meenschap (NJG) heeft in een brief aan de leden van de tweede kamer een oordeel uitgesproken over het nieuwe wetsvoorstel inzake de film keuring. De meerderheid van het NJG-bestuur is tot de conclusie ge komen, dat een filmkeuring ook voor jeugdigen ongewenst is. Een minderheid wil nogwel een grens bij 12 of 14 jaar stellen, maar una niem meent het ljestuur, dat in geen geval de bestaande leeftijdsgrenzen voor de filmkeuring zoals gesteld in het regeringsvoorstel gehand haafd moeten blijven. DUBLIN (AP) Eamon de Vale ra, met zijn 88 jaar de oudste actie ve staatsman ter wereld, overweegt af te treden als president van de Ierse republiek, zo hebben vrienden van hem zondag meegedeeld. De in Amerika geboren Ierse patriot, wiens termijn pas over bijna drie jaar zal zijn verstreken, is niet goed gezond en hij maakt zich zorgen om zijn zieke vrouw (93). Het aftreden van De Valera zou de eenheid in de Regerene Fianna Fail („Soldaten van het Noodlot")- partij die hij stichtte, kunnen her stellen. De omstreden premier Jack Lynch zou dan president kunnen worden. Gratis half-jaar abonnement op actuele informatie voor de eigen tijdse belegger. Toezending na overmaking van 0,50 voor adm.kosten op postgiro 1209035 t.n.v. Stiekema Beleggingsadvies bureau, Soest. Tel. 02155-6686 Stelt u prijs op meer dan 5 a 6% rendement van uw geld? S.B.A. biedt u een unieke selectie uit de beste beleggingsmogelijkheden in grond, diamanten, nationale- en internationale financiële deelne mingen. Duidelijke juridische structuren. Fiscaal aantrekkelijk. Diverse spaarvormen mogelijk. Documentatie op aanvraag. I I I» Stuur mij nadere documentatie over moderne beleggingsvormen. Naam: Straat: Plaats: Deze coupon opzenden in open enveloppe aan: V STIEKEMA BELEGGINGSADVIESBUREAU S8a ANTWOORDNUMMER 216, SOEST. J I I In Capelle aan de IJssel weet men hoe een winnend totoformuier moet worden ingevuld. Uitvinder de heer J. Leeuwenhage verzamelde honder den vrienden en kennissen om zich heen om zijn systeem te kunnen uit voeren. Gisteren bracht hij met zijn toto-vrienden een toost uit op het nieuwste succes88 prijzen in het afgelopen weekeinde, wat het totaal van de afgelopen weken brengt op ruim driehonderd. Op de voorgrond de heer J. Leeuwenhage met de win nende toto-formulieren. (ADVERTENTIE) Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 221770 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 3 (Van een onzer verslaggevers) ANHOLT-WINTERSWIJK Een nieuwe verschijning in het pendel verkeer tussen Nederland en Duits- tand is de kleuterleidster. In ons land is het werk voor haar schaars, maar over de grens liggen de hanen klaar- Daar is een groot tekort aan kleuterleidsters. Een twintigtal meisjes heeft daar van geprofiteerd en geeft nu les in Duitse plaatsen in het grensgebied, waar ze met open armen ontvangen zijn. Een van hen is de 20-jarige Didi Hameiers, sinds een maand een van de zes kleuterleidsters aan de Kindergarten in Arnholt, een grens dorp met een paar duizand inwo ners. Ze bewoont samen met haar vriendin, die kleuterleidsters is in het naburige Bocholt de bovenver dieping van een groot herenhuis. Die Winterswijkse meisjes kwa men eigenlijk bij toeval in Duits land terecht. Ze vertelt: „Ik was gezakt voor mijn praktijkexamen en moest daarom in oktober herexamen doen- Toen ik slaagde, was ik te laat om te solliciteren voor een baan in Nederland. Alle scholen waren al begonnen en er waren kleuterleid sters teveel- Op dat moment hoorde ik dat er in Anholt iemand gezocht werd. Ik heb geschreven en twee dagen later had ik bericht dat ik kon beginnen". (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11