Nieuw LinksGeen woorden maar daden VERKIESBARE PLAATS VOOR VIER MINISTERS Wachtend op het klaroengeschal.... Onrustig weekend Vliegtuig dook in sloot Reis paus KVP-kandidaten 't Turfschip één avond Joegoslavische enclave 8.90 SPRONK Vrees K VP-Slatenfractie MOERDIJK SCHIP VAN BIJLEG Resolutie over lonen Nina Ricci overleden Schade en gewonde bij demonstratie Guinee: In 't kort cadeau-tip heetman j BETOGING Zacht DIETRICH- FISCHER-DIESKAU zingt MAHLER Muziekhandel Urgentie Actie .Schip Ahoy bracht 7,5 miljoen op 3 MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 3 (Van onze redactie buitenland) CONAKRY - DAKAR - LISSA BON In het afgelopen weekeinde is de onrust in en om de republiek Guinee onderwerp van een reeks te genstrijdige berichten geweest. Ze ker is dat de onderzoekcommissie van de Verenigde Naties zaterdag naar New York is vertrokken en zo spoedig mogelijk rapport aan de Veiligheidsraad zal uitbrengen- Za terdag maakte de Guinese radio ech ter alweer melding van een Portu gese invasie met een huurlingenle- ger van tweehonderd man in het noordoosten van het land. Zesender tig Portugese militairen zouden ge liquideerd zijn, achttien gevangen ge nomen. Daartegenover beweert Lissabon dat in het weekeinde een ongespeci ficeerd aantal Portugese soldaten en burgers, die in de republiek Guinee gevangen zouden hebben gezeten, haar Portugees Guinee zijn ontsnapt terwijl bovendien een aantal Gui nese militairen op Portugees gebied om politiek asiel zou heiben gevraagd. Volgens het communiqué zal Portu gal een onderzoek instellen naar „de toestand van de Guinese soldaten", die door de Portugese autoriteiten zouden zijn ontwapend. Het is moeilijk enig in-zicht in de toestand ter plaatse te krijgen om dat buitenlandse journalisten nog steeds worden geweerd, zoals de ver slaggever van het Senegalese dag blad „Le soleil" (De zon) ondervond- EEN 26-jarige Oostduitser is er gis teren in geslaagd over de „muur" naar West-Berlijn te ontkomen. DE N S. heeft van de directie van de Italiaanse spoorwegen vernomen dat het Italiaanse spoorwegpersoneel mo gelijk 1 december een 48-uursstaking begint. (Van onze pari. verslaggever) UTRECHT Opnieuw is een op heffingsbijeenkomst van Nieuw- Linksers in de Partij van de Arbeid niet op een opheffing uitgelopen. Een gedeelte van de linkervleugel van de PvdA beschouwt de taak van Nieuw-Links als volbracht, nu met jonge kandidaten voor de partijfunc ties de democratisering en omvor ming tot een actiepartij van de PvdA is voltooid, maar de meerderheid van de Nieuw-Linksers die zaterdag in Utrecht bijeenkwamen, was hiervan nog niet overtuigd. Besloten werd tot na de Kamer verkiezingen geen landelijke bijeen komsten meer te beleggen. In plaats daarvan zal iedereen zich inzetten om binnen de partij werkgroepen op te richten die zich moeten bezighou den met acties op gebied van stads- sanering, democratisering van het be drijfsleven, en huisvesting- Op deze wijze zou Nieuw Links zich inzetten voor een verkiezingsoverwinning van links. Begin mei zou het partijbestuur 'n landelijke bijeenkomst kunnen beleg- i gen waarop over de activiteiten nage praat kan worden. Tot na de verkie zingen van de zijde van Nieuw Links dus geen woorden, maar daden. In Utrecht werd zaterdag gewaar schuwd tegen sectarisme. We moe ten ons als Nieuw-Linksers niet als een beter soort partijgenoten be schouwen, vond de heer Klatser uit Amsterdam. De gedachte dat Nieuw Liniks zich zou moeten opheffen om het voor de rest van de PvdA ge makkelijker te maken. Nieuw-Links- voorman Van der Louw als partij voorzitter te aanvaarden, vond geen steun- Een motie om helemaal geen aparte bijeenkomsten van Nieuw Links meer te beleggen een fei telijke opheffing dus werd ver worpen- (Van een onzer verslaggevers) BOSSCHENHOOFD Op het vlieg veld Seppe is zaterdagmiddag om één uur een vliegtuig van de 'vliegclub Schiphol in een sloot terecht geko men. Vlieger W. van Duin uit Hoofd dorp kwam met de schrik vrij. Vol gens de rijkspolitie heeft hij zijn lan ding ietts te laat ingezet waardoor het vliegtuig aan de landingsbaan niet genoeg had en doorschoot. De rechter vleugel, het neuswricht en de propel- lor werden beschadigd. De vlieger be schikt over alle vereiste vliegpapie- ren. De rijkspolitie stelt nog een on derzoek in naar de juiste toedracht. IN ENGELAND is een pogiog mis lukt om een trein te beroven waarin voor bijna twee miljoen gulden aan nieuwe Italiaanse lires en baren zil ver werd vervoerd. DANIEL P. Moyniham, adviseur voor sociale zaken van president Nixon, heeft zijn ontslag ingediend. Moyni- han is deskundige op gebied-en als de rassenkwestie en verstedelijking. DE HOOGLERAREN VAN de econo mische en politieke faculteiten van de universiteit van Madrid hebben besloten met ingang van donderdag in stakirug te gaan uit protest tegen de aanwezigheid van de politie op het universiteitsterrein. EEN ONBEKENDE man van naar schatting 22 jaar, heeft in Utrecht de 23-jarige filiaalchef J. van Dijk op straat een cassette met f 7.200 ontstolen. DE TSJECHOSLOWAAKSE schrij ver Jan Drda is zaterdag nabij Praag aan een hartaanval gestorven. Hij was 55 jaar. De Brabantse lijst luidlt: drs. M. van Amelsfoort, Eerste-Kamerlid te Veld hoven; F. van der Gun, secretaris van het NKV. te Utrecht; minister Lar- dinois; drs. M. W. J. J. Peijnenburg, Tweede-Kamerlid te Den Haag en mr. F. J. S. M. van Thiel, voorzitter Tweede Kamer te Helmond. Op de noordoostelijke lijst staan: generaal-majoor J. van Eisen; P. J. Engels; dr. T. H. E. E. van Schaik; drs. F. Vissers en P. van Zeil. De westelijke lijst is als volgt sa mengesteld: mevr. A. M. C. Groen- smitvan der Kallen; drs. A. M. A. Jansen; minister Luns; mr. J. A, (ADVERTENTIE) Exclusieve kollektie wit gouden ringen met brillant, van 125 - tot 500,- en hoger. LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK 155-157 ROTTERDAM (VERVOLG VAN PAGINA 1) Tijdens zijn verblijf in Manilla is paus Paulus bijna onafgebroken en route geweest om dan met deze groe pering, dan met die groepering te praten. De verzamelde nuntii in Ma nilla hield hij voor, dat zq minder dan in het verleden „hiërarchisch en bestuurstechnisch" bezig moesten zijn, maar dat zij veel meer aan dacht dienden te geven aan de pasto rale aspecten van hun werk. Een bezoek aan de universiteit van Manilla bracht hij per helikopter, omdat de autoriteiten bang waren voor onlusten. Die zijn er echter he lemaal niet geweest, integendeel, het contact met de studenten was bijzon der hartelijk. Zondagochtend sprak de paus een miljoen Manillezen toe. Inhakend op de onrust onder de studenten ver klaarde de paus, dat degenen onder de studenten, die oog hadden voor de fouten van een door materialis me geïnspireerde vooruitgang, zich in dienden te spannen voor de tot standkoming van een christelijke rechtvaardigheid. De arbeiders hield hij voor, dat zij zich niet tevreden moesten stellen met alleen maar materiële verbete ringen, maar dat zij zich ook geeste lijk moesten verrijken. Zich tot de armen richtend, zei de paus, dat zij niet alleen het recht hadden maar ook de plicht om zich uit hun trieste situatie te bevrijden. „Bist daarbij de hulp van een samenleving, die zich beschaafd noemt", aldus de paus. De rijke Manillezen hield de paus voor, dat Christus voor de welgestel- den bijzonder streng was. De tijd is gekomen ogen en hart voor een nieu we visie te openen, aldus de paus. De paus bracht ook een bezoek aan het paleis van kardinaal Santos, ech ter voornamelijk als trefpunt voor al lerlei groeperingen. Dit bezoek ging gepaard met demonstrerende studen ten, die het aftreden van de rijke kardinaal Santos eisten. (Kardinaal Santos, die een eigen bank bezit, heeft zijn merendeels arme diocesa- nen eens ais voorbeeld voorgehou den, dat hij met niets was begonnen, maar nu twee miljoen dollar op de bank had staan). (Van onze correspondent) BREDA. De grote zaal van het Bredase Congrescentrum „het Turf schip'' was zaterdagavond stampvol met .loegoslaven uit Brabant en Zee land, ter herdenking van het uitroe pen van de federatieve volksrepu bliek Joegoslavië op 29 november '43. De feestavond werd onder anderen bijgewoond door de heer Lozina, eer ste secretaris van de ambassade van Joegoslavië en door een tweetal bis schoppen van de Russisch-orthodoxe kerk, waarbij veel in Nederland ver blijvende Joegoslaven zijn aangeslo ten. Na een welkomstwoord van de heer T. Apostolovski, assistent- groepswerker bij de Stichting buiten landse werknemers West-Brabant, sprak de heer Lozina zijn dank uit aan allen die deze avond hadden ge organiseerd. Hierna werden bekers uitgereikt aan het elftal Joegoslaven, dat win naar was geworden in het door de groep „Plee-boys" uit Breda georga niseerde voetbaltoernooi tussen bui tenlandse werknemers in Breda en omstreken De eigen bekende klanken uit hun vaderland, geproduceerd door het or kest van het ensemble „Oro", brach ten de in de zaal gezetenen vervol gens tot groot enthousiasme, evenals het optreden van de dansers en dan seressen van dit ensemble. Ook het optreden van zangeres Zivka Djuric, bekend van het nationaal ensemble „Kolo" in Joegoslavië, werd zeer ge waardeerd. Na afloop van dit optreden werd in de foyer tot middernacht gedanst op muziek uit Joegoslavië. Aanstaande zondag zal om half elf voor de Joegoslaven een dienst in de orthodoxe ritus worden gevierd in de kapel van de St.-Franciscuskweek- schooil aan het Ingenhouszplein. (Van een onzer verslaggevers) OOSTERHOUT Bij rustig herfst weer hebben zaterdag 45 amazones en ruiters waaronder de Franse ambas sadeur in Nederland Christian de Margerie in de omgeving van Oos terhout een jacht gereden achter de meute van de Veluwe Hunt. Dit jaar lijkse ruiterfestijn werd georgani seerd door de rijvereniging „Centaur" en de Oosterhoutse Manege. De meet was om één uur zaterdag middag in het Cadettenkamp waar de heer J. M. van Ommeren instructeur- hoornblazer vam de KMA en drie trompetters de jaeht-ouverture blie zen. Huntmaster was de heer L. de Beer en feeldmaster de heer F. Uijtendaal, directeur van de Oosterhoutse Mane ge, die geassisteerd werd door de he ren Telkamp, Dousi en Sosinski. Door het Cadettenkamp en de bos- wachterij van Dorst werden vier runs van elk ongeveer vijf km, gereden. De kill was op de Vraggelse hei achter de Oosterhoutse Manege, waar de gebruikelijke stirrup-cup werd aangeboden. Na de jacht volgde een gezellig sa menzijn in de foyer van de manege, 's Avonds was er' een jachtdiner in restaurant Boslust in Teterinigen. PARIJS De vooraanstaande mo de ontwerpster Nina Ricci is zater dag in Parijs overleden. Zij is 87 jaar geworden. Nina Ricci was van Itali aanse afkomst en kwam in 1932 naar Parijs. Behalve haar haute couture werden h-aar parfums wereldberoemd. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Afgelopen zater dagmiddag hebben zich bij een de monstratie van Zuid-Molukkers in Amsterdam, enige ongeregeldheden voorgedaan. De ongeveer 400 deelne mers demonstreerden ondermeer te gen het komende proces tegen de be zetters van het huis van de Indonesi sche ambassadeur in Wassenaar. De demonstratie verliep rustig, tot dat de groep zich splitste. In het cen trum geparkeerde auto's en trams moesten het ontgelden. Op het Leid- seplein werden ruiten van een tram ingegooid, waardoor één passagier licht gewond raakte. De politie ver richtte geen arrestaties. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het K.N.M.I. op zondag om 18.00 uur: Af en toe regen en temperatu ren iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 4 gra den boven normaal; kans op een dro ge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: 0 tot 5 gra den boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. stereo langspeelplaat Veemarktstraat 54 tel.: 34778 Wilhelminastr. 6 tel.: 35213 Torenstraat 21 tel.: 38709 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De ministers Luns, Nelissen en Lardinois hebben van het K.V.P.-partijbestuur een zogenaamde centrale (verkiesbare) plaats gekregen op een van de vier kandidatenlijsten voor de komende verkiezingen. In totaal zijn zaterdag negentien centrale plaatsen toegewezen, die in alfabe tische volgorde als volgt over de vier lijsten alle vier aangevoerd door minister Veringa zijn verdeeld. (ADVERTENTIE) ZEEUWEN GEBRUIKEN STEEDS MEER DRUGS (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het aantal men sen dat op onverantwoorde wijze ge bruik maakt van drugs en zich in verband daarmee bij het Zeeuws con sultatiebureau voor alcoholisme heeft (moeten) laten inschrijven, is in een periode van twintig maanden ver vijfvoudigd. Van de zestig drugge bruikers die nu de begeleiding van het ZCBA ontvangen, zijn er 29 door de justitie naar het bureau verwe zen. Het aantal van zestig ingeschre venen wegens druggebruik heeft be trekking op de situatie in de helft van augustus van dit jaar. Kenmerkend voor de werkzaamhe den met ZCBA is de laatste tijd dat er vanuit de Zeeuwse samenleving steeds meer verzoeken komen om in formatie en voorlichting over drugs en drugverbruik. Naar het Zeeuwse college van G-S- in een antwoord op vragen uit een der afdelingen van Provinciale Staten meedeelt, wordt er in Zeeland geen apart onderzoek ingesteld naar de oorzaken die tot toeneming van het druggebruik lei den. Hiervoor zijn er landelijke on derzoekingen die echter nog geen rapport hebben opgeleverd over de vraag: door welke factoren neemt het druggebruik in ons land toe? Mede in verband met de nieuwe taken die het ZCBA verricht, heb ben G S. van Zeeland een hoger sub sidie voor dit bureau gevraagd. De gemeentelijke subsidies voor het ZBCA zijn eveneens verhoogd. (Van een onzer verslaggevers) I EINDHOVEN De KVP-fractie in de staten van Brabant is bang, dat| de exploitatie van het industrieter rein Moerdijk volgens de huidige op- zet niet voldoende self-supporting zal zijn en blijven. Dat is de reden waarom gedeputeerde P. Coppes (KVP) van economische zaken, in de jongste statenvergadering het voor stel tot goedkeuring van de gemeen schappelijke regeling „Haven- en In dustrieterrein Moerdijk", heeft te ruggenomen voor het in bespreking kwam. De gedeputeerde verklaarde in de statenvergadering, dat hij dit deed nadat hij in de wandelgangen verno men had, dat de staten vonden dal ze te weinig inzicht hadden in de fi nanciële aspecten van de zaak. KVP-fraetievoorzitter J. Teijssen lichtte dit bezwaar zaterdag nader toe in een vergadering van de Bra bantse jongerenraad van de KVP in Eindhoven. Hij zei, dat zijn fractie van mening is, dat er eerst een ta melijk willekeurige grondprijs vast gesteld is voor de eerste gegadigde voor het industrieterrein Moerdijk, Shell Chemie N.V., en dat pas daar na aan de verdere exploitatie-opzet is gesleuteld. De voordelige prijs voor Shell zou tot gevolg kunnen hebben, dat verdere gegadigden een hogere prijs moeten betalen, of dat de par ticipanten (de Zekluza-gemeenten, Breda en de provincie Noord-Bra bant) voor de tekorten moeten op draaien. De heer Teijssen: „Het zou irreëel zijn als de partners in de gemeen schappelijke regeling letterlijk het kind van de rekening zouden wor den. Dat zou wanbeleid zijn. Ik wil hier wel duidelijk stellen, dat de KVP-fractie in de staten er geen be hoefte aan heeft om aan Shell deze service te bieden". De heer Teijssen was in Eindhoven om de KVP-jongeren een inzicht te geven in enkele punten van actuele provinciale politiek. Hij besprak het beleid op het stuk van bijvoorbeeld de cultuur („thans volgens een ver sleten patroon, zonder verticale spreiding"), de sport („voor het pro vinciaal bestuur een onbetreden ter rein"), de welzijnszorg („door ge brek aan professionele medewerkers vee] te weinig aan zijn trekken ge komen" planologie, milieubeheer, voorlichting en de zorg voor het we tenschappelijk onderwijs. Aan het begin van de vergadering deed voorzitter dr. Piet Zelissen me dedeling van een brief, die na over leg van de Arjos in Brabant en de KVPJG gestuurd wordt aan de lan delijke besturen van ARP en KVP. De brief nodigt de stuurgroep van de drie christelijke partijen uit het gemeenschappelijk urgentieprogram ma 19711975 aanzienlijk te bekor ten en stelt een aantal prioriteiten daarin voor Op het gebied van de internatio nale politiek zijn dat: 1. ontwikke lingssamenwerking en een actieve vredespolitiek; 2. milieubeheer (o.a. een internationaal industriebeleid). De nationale prioriteiten zoals de jongeren die zien: 1. woningbouw (vooral „soeiaie woningbouw") en krotopruiming; 2. structurele verbe tering van de inkomensverhouding; 3. maatregelen ten behoeve van so ciaal zwakke groepen; 4. gelijke kan sen voor iedereen in het onderwijs., herziening van het basisonderwijs en speciale maatregelen ten behoeve van de werkende jongeren: 5. ver dergaande democratisering van de onderneming en het openbaar be stuur. I Mommersteeg; minister Nelissen; mr. L. Struijk en A. C. M. Weijters. De Limburgse lijst bestaat uit: me vrouw A. LückersBergmans en drs. H. A. C. Notenboom. Er zullen nog twee andere centrale plaatsen worden toegewezen aan K.V P.-jongeren, zodra omstreeks Kerstmis de kandidaatstelling binnen de jongerenorganisatie zal zijn afge rond. De overige kandidaten voor de K.V.P.-lijsten zullen regionaal wor den aangewezen. Bij de toewijzing van de centrale kandidaten is door het partijbestuur uitgegaan van bepaalde verwachtingen over de ver kiesbaarheid van de regionale kandi daten. Het partijbestuur verwacht dat bepaalde kandidaten, die men in de Tweede Kamer (terug) ben, voldoende hoog op de regionale lijsten geklasseerd zullen worden. In totaal gaat het partijbestuur uit van veertig verkiesbare plaatsen. De ka merfractie telt thans 39 leden waarvan de helft door de regio's aan gewezen zal woiden. UTRECHT (ANP) „Schip Ahoy", de grote geldinzamelingsactie voor het nieuwe hospitaalschip „J. Henri Dunant" va<n het Rode Kruis, heeft een eindopbrengst van 7.430.843, opgeleverd. In aanwezigheid van o.a. prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van het Nederlamdsche Roode Kruis, werd de actie aan boord van de „oude" Henri Dunant in Utrecht offi cieel afgesloten. Prof. dr. G. H. Veringa: overal lijsttrekker DEN HAAG Het partijbestuur van de KVP heeft zaterdag tijdens een bestuursvergadering een resolu tie aangenomen waarin een zeer drin gend beroep wordt gedaan op de par tijen in de Stichting van de Arbeid om tot overeenstemming te komen over de ontwikkeling van de lonen in 1971. Een bruikbare overeenstemming op dit punt wordt door het partijbe stuur van fundamenteel belang ge acht.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3