Valentijn snel op 500 meter in Amsterdam SPECTACULAIRE ENTREE LOEVESIJN IN ANTWERPEN piederiet tilöurg ginneken yveg34 JUDO-JEUGD KREEG GEEN ENKELE KANS Stellan Ben grote verrassing "Ook in het buitenland altijd thee." Sercu makkelijk geklopt Post in Omnium tweede Baanrecord van Stevens Dames niet naar Dynamo Cup Wildeboer won in Rotterdam VORWARTS BERLIN LEED VERLIES Trainingskamp dames naar Jaap van de Sande Nederlands kampioen Wim van Hanegem: erk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde merk. VVV GESCHENKBONNEN U heeft er toch aan gedacht? VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 30 NOVEMBER 1970 Leijn Loevesijn: oppermachtig Patrick Sercu: forse nederlaag Peter Post: tweede plaats (Van onze sportcorrespondent) ANTWERPEN Leijn Loevesijn heeft een spectaculaire entree ge maakt in het winterseizoen van het Antwerpse sportpaleis, dat zater dagavond begon met een sprintwedstrijd en een internationaal om nium. De Amsterdamse sprinter rekende op een indrukwekkende wij ze af met wereldkampioen Johnson en met ex-kampioen Sercu. Hij versloeg ze zonder moeite. Het omnium werd gewonnen door Juliën Stevens, met Peter Post als tweede en Gerben Karstens als derde. Voor Leijn Loevesijn bestond er geen enkel probleem. Hij raasde met gemak van zijn tegenstanders weg en rekende achtereenvolgens af met Robert van Lancker, Mountford, Sercu, Johnson en Turrini. De reek sen tegen de twee laatstgenoemden waren het spectaculairst. In het duel met Johnson draaide Loevesijn er de snelste 100 meter van de avond uit (11 seconden rond) en de rit tegen Turrini de laatste van de sprint draaide van een toeval in de programmering uit op de beslis sende manche. Loevesijn begon op kop, plaatste een scherpe demarrage en won in één lange spurt. Eind stand: 1. Loevesijn 5 punten, 2. Tur rini 6 p, 3-4, Johnson en Van Lanc ker 8 p, 5. Sercu en Mountford 9 p. Naast de ovewinning van Loevesijn is het vooral opvallend hoe Johnson zich als wereldkampioen plaatste en nog meer in het oog springend de zeer bescheiden klassering van Patrick Sercu, in 1969 op dezelfde piste gehuldigd als 's werelds beste. Het omnium had een Nederlandse overwinning kunnen opleveren als Peter Post een betere prestatie had geleverd op de kilometer staande start. Hij eindigde als 4e in 1.11.73, tegen winnaar Frans Verbeeck 1.09.07. Gerben Karstens plaatste zich als 6e 1.12.76. De afvalkoers leverde een overwinning op voor de latere eindwinnaar Juliën Stevens, 2. Post, 3. Karstens. De kracht van Stevens bleek ver volgens ook tijdens de achtervolging over 4 kilometer, waarop hij een nieuw baanrecord vestigde: 4.50. Het oude stond sinds 1959 op naam van Leandro Faggin met 4.51. Deze pres tatie had Stevens voor een niet on- (ADVERTENTIES) juwelier-horloger ginnekenweg 34 breda jL'llvan belangrijk deel te danken aan zijn tegenstander Gerben Karstens, die zich zo fel weerde, dat Stevens tot het uiterste moest gaan. Met 4.58 was Karstens goed voor een 4e plaats op dit onderdeel, waarin Post tweede werd achter Stevens door tegen Monseré 4.58 te laten noteren. De eigen kracht-wedstrijd eindigde in een zeke voor Jempie Monseré met 20 punten. Post was 3e (10 punten), Karstens 4e (6e punten). Het eind klassement van dit omnium: 1. Ste vens 6 punten, 2. Post 11 punten, 4. Karstens 16% punt. OOST-BERLHN (ANP) Vor- waerts Berlin, de tegenstander van PSV in de kwartfinales van het toernooi om de Europa Cup voor be kerwinnaars, heeft in Dresden de competitiewedstrijd tegen Dynamo Dresden met 1-4 verloren- Halverwege de competitie heeft Dynamo Dresden met 19 punten uit twaalf wedstrijden de leiding, ge volgd door Carl Zeiss Jena met 14 prat. uit elf wedstrijden. Jan Bols, die een uitnodiging uit Zweden moest afzeggen. DEN HAAG (ANP) De Neder landse dameskernploeg zal niet deelnemen aan de strijd om de Dy namo cup, die op 19 en 20 december in Oost Berlijn wordt gehouden. De organisatoren hebben de opzet van de wedstrijden gewijzigd. Een sprintersgroep rijdt tweemaal 500 en 1000 meter, een stayersgroep twee keer 1500 meter en 3000 meter. De voorzitter van de technische commissie, de heer Wynia, verklaar de: „Trainer Kees Broekman vond vooral die lange afstanden wat te veel van het goede. We zijn dan nog drie weken voor de Nederlandse kampioenschappen en Broekman vond het eigenlijk onnodig om dan al zoveel inspanning te vergen. Bo vendien was de animo bij de dames ook niet erg groot". Het weekeinde daarvoor (12 en 13 december) zal wel een viertal da mes van de kernploeg tijdens inter nationale wedstrijden in Oost-Ber- lijn uitkomen. Stien Kaiser en Ans Schut zijn in Berlijn-Hohen-Schon- hausen nog altijd in het bezit van enkele baanrecords. Stien Kaiser op de 1500 meter met 2.26.3 en het puntentotaal (193,467) en Ans Schut op de drie km. met 5.04.4. Voorts heeft Jan Bols na overleg met coach Leem Pfrommer besloten een uitnodiging voor enkele wedstrijden in Zweden, die half december ge houden worden, af te wijzen. Bols. die momenteel nogal wat zakelijke beslommeringen heeft zal nu het gewone programma van de kern ploeg volgen. VOORBURG (ANP) De Neder landse judo-aspiranten hebben geen revanche kunnen nemen voor de in februari geleden nederlaag tegen Frankrijk (05 bij één judoka per gewichtsklasse). Integendeel, de over een aanzienlijk betere conditie beschikkende Fransen toonden aan, dat hun land een judonatie van be tekenis gaat worden. Deze leeftijds groep (15 en 16 jaar) was reeds merkbaar beter geschoold dan de Nederlandse aspiranten, wat onver mijdelijk tot uiting kwam in de score. Leverde de eerste serie van tien ontmoetingen nog een stand op van 31 (2555), de tweede - toen van tegenstander was gewisseld - accentueerde met 18 (370) het krachtsverschil. Aan Nederlandse zijde maakten halfmiddengewicht Meulemans en zwaargewicht Keizer de beste in druk met Ippon overwinningen op Suchanek (overigens de zwakste Fransman) en Siegel. De Franse equipe steunde vooral op de half- zwaargewichten Gabbi en Boisseron en zwaargewicht Vilat, die allen hun twee partijen - vaak in korte tijd- met een vol punt beslisten. De Fransen waren soepel in hun bewe gingen, bleven ook tussen de partij en in actie en gingen, eenmaal op de tatami, fanatiek te werk. Ook wan neer zij niet in kansrijke positie waren was hun agressiviteit en gel- dingsdrang opmerkelijk. Een inten sieve coaching van de kant deed de rest. De groep is dan ook al enige jaren bij elkaar, de Nederlanders pas enkele weken. Het arbitrale trio van zaterdaga vond onderging te elfder ure nog een wijziging. Naast hoofdscheidsrechter Kerr (Schotland) waren voor Frankrijk de heer Hermann en voor Nederland Anton Geesink uitgeno digd. De oud-wereldkampioen liet echter zonder bericht verstek gaan, waarna de Haagse judoleraar Bontje zijn plaats innam. Volgens wed strijdleider Bontje had Araton Gees ink zich niet afgemeld. Geesink echter: „Er trainen op het ogenblik Belgen bij mij en we zou den zaterdag werken van vijf tot zeven uur. De tijd om naar Voor burg te komen was dan een beetje kort en ik heb Buchel van de DEN HAAG (ANP) Het trai ningskamp van de dameskernploeg, dat op 7 december in Deventer zou beginnen, zal waarschijnlijk worden verlegd naar de nieuwe kunstijsbaan van Eindhoven. Men heeft in Deventer nogal met huisvestingsmoeilijkheden te kam pen. In Eindhoven zal men de ploeg gemakkelijker kunnen onderbrengen. SCHAATSEN. Tijdens de Noorse selectiewedstrijden in Valle Havin heeft Lasse Efskind de 500 meter gewonnen in 41.8. Per Willy Gut- tormsen zegevierde op de 5000 me ter in de matige tijd van 8.5,1. STOCKHOLM (ANP) Het op treden van de I8-jarige Zweed Stel lan Bengtsson tijdens de open Skan- dinavische tafeltenniskampioenschap pen heeft een grootse indruk achter gelaten. Bengtsson die op zijn weg naar de eindstrijd twee Chinezen uitschakelde, onder wie de drievou dige wereldkampioen Choeang Tse- toeng, kwam in de finale te staan tegenover zijn 12 jaar oudere land genoot Hans Alser. De linkshandige lang-harige teen ager joeg door de eerste game en stelde de aanvankelijk onzeker op tredende Alser met handige drop shots voor grote problemen. Nadat OP 5 DECEMBER Voor elk bedrag(je) verkrijgbaar bij VVV Breda en alle Bredase bankinstellingen AMSTERDAM (ANP) Een ■nieuw baanrecord op de 500 meter was het verrassende resultaat bij de trainingswedstrijdendie gistermor gen in de regen op de Jaap Eden- baan in Amsterdam werden gehou den. De jeugdige Jos Valentijn, win naar bij de junioren zowel op de 500 meter als op de 1500 meter en dus ook van het klassement, reed de sprint in de uitstekende tijd van 41,4 sec. en was daarmee 0.1 sec. sneller dan destijds Augustinus. Diens 41.5 werd nu geëvenaard door senior Jan Bazen, wiens blessure geheel genezen lijkt. Toch liet hij op de 1500 meter maar verstek gaan. De uitslagen zijn: Junioren 500 meter: 1 Valentijn 41.4 sec (nieuw baanrecord), 2 Glof 41.6, 3 Vriend 43.5, 4 Termeulen 44.3, 5 Rutte 44.4, 6 Van der Kant 45.3. junioren 1500 meter: 1 Valentijn 2.14.2. 2 Olof 2.14.3, 3 Vriend 2.17.7, 4 Termeulen 2.20.6, 5 Rutte 2.20.7, 6 Langereis 2.20,7. Klassement: 1 Valentijn 86.133 punten, 2 Olof 86.367, 3 Vriend 89.400, 4 Termeulen 91.167, 5 Rutte 91.300, 6 Van der Kant 92.600. Senioren: 500 meter: 1 Bazen 41.5, 2 Krook 42.3, 3 Meijer 42.3, 4 De Koning 43.0, 5 Brouns 43.3, 6 Vink 43.5, 7 Pennings 43.9, 8-9 Derksen en Gi ling 44.0. 1500 meter: 1 Krook 2.12.9, 2 Meij er 2.14.2, 3 Vink 2.16.2, 4 De Ko ning 2.16.4, 5 Giling 2.16.6, 6 Pen nings 2.17.3, 7 Derksen 2.18.1, 8 Brouns 2.18.9. Klassement: 1 Krook 86.600, 2 Meijer 87.033, 3 De Koning 88.467, 4 Vink 88.900, 5 Giling 89.533, 6 Brouns 89.600, 7 Pennings 89.667, 8 Derksen 90.033. Wildeboer in actie DELFT (ANP) Gistermiddag zijn in Delft de Nederlandse kampi oenschappen keurteurnen voor juni oren A. en B. gehouden. Bij de A- jongens ging de titel naar de PSV'er Tonny Rottier, die in totaal 76,85 punten verzamelde. De beste B-juni- or was Jan van de Sande, een zoon van de oud-international Jaap van de Sande. De Zeeuw veroverde de titel met een totaal van 70,55 pun ten. ROTTERDAM (ANP) Gerrit Wildeboer uit Apeldoorn heeft za terdag in het Kralingse Bos te Rot terdam de jaarlijkse wielerveldrit gewonnen. Hij legde de 25 kilometer af in 1 uur 8 minuten en 53 secon den. Wildeboer leidde van het begin tot het einde. Heesbeen uit Tilburg finishte als tweede met een achter stand van bijna vier minuten. Zes voudig winnaar Cor Rutgers kwam nu niet verder dan de negende plaats. De uitslag is: 1. Wildeboer Apel doorn de 25 km in 1.08.53, 2. Hees been Tilburg, 3. Pos Nederhorst ten Berg, 4. A. Scheffer Cellen, 5. S. v. d. Burg Wernhout. (ADVERTENTIES) scheidsrechterscommissie gebeld met de mededeling, dat ze beter iemand anders konden zoeken". De heer Buchel bevestigt dit: „Geesink heeft mij gebeld dat hij bang was voor mist en dat hij bang was niet op tijd te komen. Het was voor mij echter onmogelijk op zo'n korte termjjn een andere scheids rechter te vinden, zodat' ik zaterdag naar de sportschool van Geesink belde om te zeggen, dazt ze wel op hem rekenden. Ik heb ook de wed strijdleiding in Voorburg gebeld en voorzitter Methorst. Ik vind het jammer dat hij niet is gegaan". Het is duidelijk, dat Bontje in de mening verkeerde dat Geesink toch wel zou verschijnen. Het is althans niet vreemd dat hij deze conclusie heeft getrokken uit de woorden van de heer Buchel. Een duidelijk geval van communicatie-stoornis. Alser de tweede game op zijn naam bracht, nam Bengtsson in de derde game het initiatief weer over. Het keerpunt kwam halverwege de vier de game, toen Bengtsson een voor sprong van 16-12 moest prijsgeven en met 20-22 verloor. In de laatste en beslissende game had de gedemo raliseerde Bengtsson weinig in te brengen tegen de nu fel doorzetten de Alser. Japanse waarnemers, die de fina le-partij op de film vastlegden, wa ren diep onder de indruk van het spel van de jonge Zweed, die mo menteel op de tiende plaats van de wereldranglijst bezet. Thee en sport zijn goed te combi neren. Bij elke vereniging waar je komt voetballen krijg je thee. Onze clnbarts schrijft het zelfs voor. Ook na de wedstrijd drink ik altijd een paar koppen thee. Goed voor de dorst. Vooral thee zonder suiker. Van de buitenlandse reizen met Feijenoord herinner ik me, dat overal thee werd gedronken. De spelers van AC Milan, van Vor- warts Berlijn, van Legia War schau. Nooit anders. We kregen ook thee in Buenos Aires, toen we voor de wereldbeker tegen Estudiantes speelden. Toen ik nog in Utrecht woonde kreeg ik 's morgens en 's mid dags thee. En als ik nu bijvoor beeld bij mijn schoonouders ben, drink ik altijd twee of drie koppen. Nu ikzelf in de buurt van Botterdam woon, drink ik minder vaak thee. In verband met de smaak van het water. Als je bedenkt, dat zowat alle topvoetballers in de hele wereld thee drinken, kan ik dat geen vrouwendrank noemen. Ik kan me dat gewoon niet voorstellen. Integendeel. Thee kikkert je op. Ook als 't geen rust is.. Pickwick thee van Douwe Egberts Wim van Hanegem ook in Buenos Aires.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13