OVER GOEDE EN SLECHTE MOEDERS „Fotograferen in het weekend? Ik heb wel wat anders te doen." Jumbo-motoren thans vrij van kinderziekten Alleen echt wetenschapsbeleid in Frankrijk 2» f» prüs-siag] BANKETLETTER TURKOOIS Syes schrijft boek over Anton Pannekoek Wetenschap en beleid (4) VjEUXlg HEEFT U. APPELMOES SPERZIE BONEN RÖDEBIE1m KNAKWORST* LUNCH MEAT ANANAS KOFFIE KOFFIEMELK BAKMEEL EXPORT PILS Jm UM.SIR0OP m§ KOEKJES SN1CKERSÜM 3 R0OSVICEE PUDDING KANDELAAR Door Greet Buchner Maak in't weekend géén foto's... U mocht er eens plezier in krijgen. PRIORITEITEN GEVAAR jOHGEJWffl op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE &BUYSING SCHIEDAM ONZE ROOMBOTER Al GEPROEFD? 3/4liïERKJr van goudrenetten LITERBLIK 3A LITERPCFT BllKri8sfuks FRANKFURTER 340GRWSBLIK 'm de pr$s-slcü| LITERBLIK bxdevd stukjes LITERFLES .GOUDEN KAN" t scheelt teveel EUROFLES^k) MAöNUMFLBS(l,6lfK) rotte of witte Wu$i Ssmaken WFw 200gram voor... normale preses. DE BEKENDE normale pr^sW 2 „GOLD PACK" e®rWoppen,ktacr SINT NICOLAAS ARTIKELEN vuurvaste glazen KOFFIEKAN In diverse kleuren KEUKEN- HANDDOEK blauw of oranjg JAC. HERMANS 21 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 21 £Je actie Op de Vrouw af heeft de discussie rond 't moeder schap weer eens hoog op laten laaien. Overal waar twee of meer vrouwen bij elkaar zitten, komt het probleem van het moederschap ter sprake. Daarbij worden dan de meest ongenuanceerde opvattingen verkondigd zo in het genre van: „Ik weet wat het betekent om kinderen te hebben. Ik houd er rekening mee en ben altijd thuis als ze uit school komen", of ook wel: „Dat mens aan de overkant werkt de laatste tijd. Je moest eens weten wat die stakkerds van kinderen tekort komen. Het is je reinste schande". Met dit soort re deneringen wordt het moederschap muurvast gekoppeld aan de aan wezigheid van de vrouw gedurende 24 uur in haar huis. De vrouw die er altijd is is dus een goede moeder. De vrouw die er vaak niet is is dus een slechte moeder. Maar helaas is het moe derschap nu net iets meer dan al dan niet thuiszitten. Het echte moederschap heeft iets te maken met het gevoel van verantwoorde- lijwheid ten opzichte van het kind, met zorg en belangstelling en heel vaak met het weg laten vallen van eigen belangen ten gunste van de belangen van het kind. Dat kan, alles bij elkaar, in sommige maar lang niet alle gevallen ook iets te maken hebben met de aanwezig heid thuis. Daar moest ik aan denken toen ik tijdens de uitzending Op de vrouw Af voor de televisie en sigarenstripster met een vriende lijk, moederlijk gezicht hoorde zeggen, dat ze sedert enige tijd dit nederige werk op parttime basis verricht. „Mijn man heeft een goed inkomen, daar niet van", zei ze loyaal, „maar we hebben vijf kin deren en één zit er al op de hogere burgerschool en de tweede komt er volgend jaar op. Dat kost geld en dus kunnen we best wat extra's gebruiken". Als deze vrouw de stelling: „Altijd thuis is een goede moeder", was blijven aanhangen, dan had ze haar kinderen met vijftien laten werken (zoals helaas veel moeders doen) en thuis let terlijk op haar luie g... kunnen blijven zitten. Volgens de meest gangbare mening was ze dan een hele beste, want altijd-aanwezige, moeder geweest. En dat niettegen staande het feit dat ze tengevolge van eigen gemakzucht haar kinde ren zou beletten om gebruik te maken van hun verstandelijke ver mogens. Qeze vrouw heeft zich niets aan getrokken van de gangbare mening, maar is haar eigen weg ge gaan en is uiteindelijk een heel wat betere moeder dan haar buur vrouw die fijn koffie en thee bij kennissen gaat drinken, terwijl haar jeugdige kinderen werken. Een tegengesteld voorbeeld, ook al uit de praktijk van elke dag. De moe der van Jantje en Mientje is er altijd als haar kinderen uit school komen. Ze wacht ze op met thee en koekjes. Je zou zeggen dat het niet beter kan. Maar helaas is met de thee en de koekjes ook de ware liefde op. Want de moeder van Jantje en Mientje lijdt aan een statuscom- plex. Haar huis moet er fraaier, glanzender, schoner en gepoetster uitzien dan alle andere huizen in de straat. Elke cent die overge spaard kan worden, gaat ineen nieu we vloerbedekking of een hoogg- glans teevee-apparaat. Elke vrije minuut wordt gebruikt om de hoogglans nog hoger te maken en denkbeeldig stofjes te verwijderen. Het direkte gevolg van al deze glimmende statussymbolen is dat de kinderen in huis geen vin mo gen verroeren. In het beste geval mogen ze stilletjes naar de teevee kijken, een boekje lezen of zich zachtjes en voorzichtig door de volgestopte ruimte bewegen. Over een potje verf, een klompje klei mag niet gerept worden en het woord hond of kat doet de moeder meteen verstijven van schrik. jyjaar Jantje en Mientje zijn kinderen zoals alle kinderen. Ze willen iets doen, ze willen met dieren dollen. En zo komen ze dan geregeld him creatieve, soms ook destructieve driften uit leven in ons gezin, waar de speelruimte voor de kinderen altijd zwaarder heeft gewogen dan dat duistere begrip dat we status noemen. Toch heb ik nooit horen zeggen dat de moeder van deze kinderen geen goede moeder zou zijn. Ze is er immers altijd als ze van school komen. Nou dan! Waarmee ik maar wil stellen dat het thuis-zijn van de moeder niet in direkt ver band hoeft te staan met haar rela tie tot het kind. Natuurlijk kan een vrouw niet ongestraft haar jeugdige kinderen thuis of op straat aan hun lot overlaten en in de meeste gevallen lijkt het niet alleen verstandig maar ook leuk om voor de eigen baby's en peu ters te zorgen (al was het allen omdat deze tijd nooit meer in te halen is), maar dat houdt nog niet in dat we wetten van Meden en Perzen rond het moederschap en het thuiszijn op mogen stellen. Er zijn hele beste moeders die vaak niet thuis zijn als hun kinde ren uit school komen en er zijn hele egoïstische moeders die vaak niet thuis zijn als hun kinderen uit school komen. Er zijn ideale moe ders die altijd thuis zijn en hele slechte die altijd thuis zijn. Ieder die met open ogen om zich heen kijkt kan dat constateren. Persoon lijk heb ik dan ook meer respect voor een Dolle Mina die haar kind naar de peuterspeelplaats brengt, voor ze gaat werken en er gezellig mee optrekt als ze thuis is, dan voor een vrouw die haar kleuters de straat opjaagt om het huis schoon te houden, of voor een al tijd thuizige vrouw die op slinkse wijze haar kinderen op onnatuur lijke wijze aan zich bindt. Laten we daarom voorzichtiger zijn met de stempel van goede of slechte moeder. Hij wordt te vaak ver keerd aangebracht. Prof. dr. B. A. Sijes, buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar hij de Cleveringaleer- stoel bezet, zal een publikatie ver zorgen van ongepubliceerd materiaal betreffende de Nederlandse marxis tische theoreticus Anton Pannekoek. Het internationaal instituut voor so ciale geschiedenis te Amsterdam be schikt uit de nalatenschap van Pan nekoek over een grote hoeveelheid materiaal. De Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onder zoek (ZWO) heeft deze uitgave door een subsidie mogelijk gemaakt. Als inleiding op het werk zal een speciaal op deze uitgave gericht over zicht worden opgenomen betreffende de historische ontwikkeling van de arbeidersbeweging. Tegen deze ach tergrond kunnen de „herinneringen" van Pannekoek worden geplaatst waarin hij een overzicht geeft van zijn politieke leven tot 1944. In de derde plaats zullen zowel brieven van als aan Pannekoek worden opgeno men. Het is zeker dat ongeveer 60 brieven van Pannekoek aan Kautsky bewaard zijn gebleven, die vrijwel alle voor publikatie in aanmerking komen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Bestaat uw weekend óók uit uitslapen, 'n tukje doen, even uitrusten om ver volgens (na een uiltje geknapt te hebben) van een welverdiende nachtrust te gaan genieten? Om de drommel niet, roept u kregel, kwiek uit de veren, autootje wassen, supermarktje met m'n vrouw, wande lingetje met de kinderen, en 's avonds een kaartje. 's Zondagsmorgens met het hele gezin erop uit, dan naar voetbal len, televisiekijken en hups naar bed, want het is morgen weer vroeg dag. Bovendien - en u kijkt ons wat mede lijdend aan ik maak héél graag foto's. En daar liggen de dozen vol vakantiefoto's al op tafel. Kijk maar, hier op Majorca. En daar in Bergen. En dit is de Lorelei, van de boot af gezien. Bravo! Slechts één geniepig vraagje: als u in uw grote vakantie blijkbaar filmpjes vol schiet, waarom dan niet in uw mini-vakantietjes, de weekends? Die zitten toch ook mudvol schokkende, vertederende en malle gebeurtenissen. Zoveel moeite kost 't niet. Zorgen dat er een filmpje in uw camera zit. Ver volgens dat u die camera ook bij u heeft. En dan gaat 't alleen nog om die druk op de knop. Simpel nietwaar? Haal dus dat filmpje in huis. Zorg het hele jaar voor'n geladen fototoestel. Want filmen is uw enige excuus om in het weekend geen foto's te maken. Trouwens, wie bewijst later, dat u inderdaad niet al uw weekends ver slapen hebt? Uitgeslapen? Dan nu snel naar de vakman, uw fotohandelaar. (Van onze luchtvaartredacteur) AMSTERDAM Als in de komende zomer Nederlandse toeristen per Boeing 747B (Jumbo-jet) naar hun stranden zullen worden ge vlogen, dan helpen deze toeristen geen luchtvaartgeschiedenis meer schrijven. Want nog voor het einde van het jaar zal ergens in Europa, Amerika, het verre oosten of op een of ander Pacific-eiland de vijf miljoenste passagier aan boord van een Jumbo stappen. Jumbo- vliegen is dus al weer heel wat gewoner dan men denkt. Ook veiliger? Een drie man sterk team van Boeing was gisteren in het Amsterdamse Hilton om de lucht vaartpers eens uit de doeken te doen wat er nu precies schuilt ach ter berichten over haarscheurtjes en warmdraaiende motoren. Berichtjes die onderdeel vormen van de con versatie rond dit „meest besproken vliegtuig ter wereld" (De kreet is van Boeing zelf). Er zijn - zo deelde mr. E. H. Boullioun (vice-president van Boeings Commercial Airplane Group) - twee ongelukken geweest met motoren. Een ervan was te wijten aan een menselijke fout, het andere aan een ontwerp-probleem. Dit laatste is in middels opgelost. Bovendien, zo leg de hij uit, zal het type Boeing dat de KLM in januari in gebruik neemt motoren hebben die inmid dels al op 17 punten verschillen van de oorspronkelijke als gevolg van wijzigingen en verbeteringen. „Tij dens proefvluchten met het voor de KLM bestemde type heeft zich geen enkel motorprobleem voorgedaan", aldus de heer Boullioun. De KLM is 's werelds eerste luchtvaartmaatschappij die de B- versie van de 747 (in luchtvaart jar gon „Seven-Four-Seven"; het woord Jumbo is door Boeing taboe ver- (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG In de meeste geïn dustrialiseerde landen is de greep die de volksvertegenwoordiging heeft op wetenschapszaken weinig krachtig. Wel hebben vele van deze landen voor de vaststelling van hun wetenschapsbeleid een of andere vorm van besluitvorming die op mi nisterieel niveau uitmondt. In 1966 publiceerde de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling een verslag over een vergadering van wetenschapsminis ters van de lid-staten. Op die bij eenkomst spraken de bewindslieden over de manieren waarop weten schapsbeleid gevoerd kan worden. Nederland wordt in die studie niet genoemd! Het is duidelijk dat in de ontwik kelde landen grote betekenis wordt gehecht aan de groei van de weten schap en het wetenschappelijk on derzoek. In Groot-Brittannië zorgt sinds 1966 een minister voor techno logie voor die zaken. Hij heeft een sterk centraliserende invloed op het wetenschapsbeleid. In België coördi neert een minister zonder porte feuille de wetenschappelijke activi teiten van de verschillende ministe ries. In het Chemisch Weekblad (X) van 7 augustus van dit jaar schrijft Paul Reinshagen over het weten schapsbeleid buiten Nederland. Hij meent dat dat beleid daar over het algemeen beter gepland wordt en daft de beslissingsniveaus er hoger liggen. Het probleem is dat in al die landen de wetgevende macht die moet beslissen over beleid en de voor de wetenschap door de ge- meenschap ter beschikking te stel len gelden „in het algemeen" over veel minder advies-organen beschikt dan de regering. Een schema over de nationale wetenschapspolitiek van de Europese landen, uitgegeven door de Unesco, in 1970, vermeldt in de parlementaire sfeer nauwelijks lichamen die de volksvertegenwoor diging moeten voorlichten. Reinshagen is, na bestudering van de overvloed van publikaties die hem ter beschikking stonden, tot de conclusie gekomen dat „de meeste regeringen zich nog niet bezighou den met de prioriteiten van de ver schillende soorten wetenschappelijke projecten, maar zich meer in het algemeen richten op onderwerpen als energievoorziening, defensie en onderwijs, binnen welk kader de beslissingen voor wetenschappelijk onderzoek genomen worden". Toch is er „een aantal specifieke weten schappelijke onderwerpen en zekere hoeveelheid toegepaste en zelfs fun damentele research, waarvoor de be slissingen op ministerieel niveau worden genomen". Het probleem is uiteraard, hoe het gekozen wetenschapsbeleid moet worden geïntegreerd in de nationale politiek en op welke niveaus het wetenschapsbeleid moet worden ge formuleerd. Bezitten de plannen de nodige vrijblijvendheid of zijn zij dwingende instructies voor de uit voerende organen? Reinshagen laat de situatie in een aantal landen kort de revue passeren. In de Verenigde Sta'ten kent men geen wetenschapsbudget. De depar tementen stellen elk jaar hun begro tingen op, inclusief de bedragen die men denkt nodig te hebben voor wetenschappelijk onderzoek. De president heeft een speciale assis tent voor wetenschap en technologie. Die assistent is tevens, onder ande re, voorzitter van de presidentiële adviescommissie voor wetenschap pen, waarvan 18 wetenschapsbeoefe naren lid zijn Via het voorzitter schap van enkele andere weten schapsorganen heeft die assistent al le wetenschapstouwtjes min of meer in handen. De uitvoering van de verschillende programma's is in handen van de departementen en de instituten. De nadruk ligt daarbij bij drie uitvoerende lichamen die in 1967 niet minder dan 90 procent van de overheidsgelden voor weten schappelijk onderzoek kregen: het ministerie van defensie, de Nasa (ruimtevaart instituut) en de natio nale kernenergie commissie. De Belgische minister van weten schapsbeleid en wetenschapspro- grammatie coördineert de weten schappelijke activiteiten van de mi nisteries. Hij heeft adviesorganen, een nationale raad voor de weten schapspolitiek en een raad voor ad vies van het wetenschapsbeleid. Universiteiten, wetenschappelijke instellingen en bedrijfsleven zijn er in vertegenwoordigd. Een inter-ministeriële commissie stelt het wetenschapsbudget samen dat in België duidelijk een beleids instrument is. Er zijn aanzetten tot meerjarenplanning in opgenomen. In België bestaat een volledig overzicht van alle onderzoek- en ontwikke lingsactiviteiten, zowel aan de uni versiteiten, onafhankelijke instituten en de industrie. Dit overzicht is niet openbaar. In Groot-Brittannië kent men de minister voor technologie. Zijn voor naamste verantwoordelijkheid is de doorstroming van technologische kennis en processen naar de indus trie. Mintech, zoals het ministerie in afkorting wordt genoemd, heeft tienduizenden ambtenaren en een groot budget. De Labour regering hechtte aan Mintech kennelijk meer waarde dan de conservatieve rege ring die de invloed ervan belangrijk beperkte. In West-Duitsland is de situatie vertroebeld door de grote mate van autonomie die de deelstaten hebben. De vele wetenschappelijke organisa ties voeren een eigen beleid, evenals de industrie. De bonds-minister van onderwijs en wetenschap is verant woordelijk voor het kernonderzoek, het ruimteonderzoek en de oceano grafie. Hij wordt geadviseerd door een raad voor wetenschappelijk on derzoek, waarvan de leiders van de grote organisaties lid zijn. Er is een kabinetscomité van elf ministers dat op regeringsniveau beslissingen neemt. Er is een aparte organisatie voor coördinering van het weten schapsbeleid tussen de Bond en de Landen. Ook West-Duitsland kent geen lange termijnplanning van het wetenschapsbeleid als geheel. Het Franse wetenschapsbeleid heeft veel weg van het Belgische. Er is een coördinerend minister en er is, sinds 1954, een raad die het wetenschapsbeleid inpast in de Franse ontwikkelingsplannen. De Franse organisatie van het weten schapsbeleid, via verschillende orga nen en advies-instanties, erkent dui delijk de samenhang van weten schap, politiek, economie en maat schappelijke ontwikkeling. Er is een goede aanzet tot lange termijnplan ning. Reinshagen komt dan ook tot de conclusie dat de Franse en Belgische organisatorische opzet het mogelijk maakt het wetenschapsbudget als beleidsinstrument te hanteren. Maar in het algemeen kan nergens van een werkelijke planning voor we tenschappelijk onderzoek en weten schappelijke ontwikkeling worden gesproken. Er bestaat in de meeste landen wel budget-planning voor meer jaren van verschillende specia le wetenschappelijke projecten, zo als kernonderzoek, ruimtevaart, mi litaire research en oceanografie. „Het gevaar bestaat echter dat deze projecten binnen het budget een eigen leven gaan leiden, doordat ze soms zo autonoom geworden zijn, dat ze zelfs bij wijze van spreken hun eigen budget kunnen samenstel len. Met name geldt dit voor het kernenergetisch onderzoek in vele landen...." Dus met uitzondering van Frankrijk nergens een echt we tenschapsbeleid, wel vaak een hoog niveau van coördinatie van weten schappelijk onderzoek (Groot-Brit tannië) JACQUES LEVIJ (X) Chemisch Weekblad. Nr. 32 van 7 augustus 1970. „Wetenschap en Beleid". klaard) in gebruik neemt. Het eerste toestel arrivieert op 11 januari op Schiphol. De B-versie heeft een ho ger totaalgewicht. Het verschil met de oorspronkelijke 747 is nagenoeg geheel benut voor het meevoeren van meer brandstof. De „B" heeft dus een groter bereik. De 747B - die tegen het eind van het jaar van de Amerikaanse FAA (een soort rijks luchtvaartdienst) het bewijs van luchtwaardigheid zal krijgen, heeft intussen ook een record gevestigd: bij een start vanaf Edwards Airfor- ce Base in California bedroeg het totaal gewicht van de 747B 372.263 kg en dit is bijna 10 ton meer dan het vorige record dat op naam stond het reusachtige luchtmacht-tran sportvliegtuig Lockheed C-5A Ga- laxie. Dat de boeing 747 in het brand punt van de belangstelling staat en dat derhalve elk bericht over kin derziekten wordt uitgespeld, is heel normaal. Dat gebeurt bij elke „eerstgeborene" van een nieuwe ge neratie vliegtuigen. Inmiddels staat wel vast dat tijdens de zware test programma's relatief minder kinder ziekten, aan het licht kwamen dan ooit "tevoren bij het invliegen v nieuwe typen het geval was. De 747 heeft zich in zeer korte tijd bovendien uiterst populair we ten te maken bij het publiek zowel als de vliegers. Een enquête waar aan ruim 600 jumbo-passagiers deelnamen, wijst uit dat 84,6 pro cent een absolute voorkeur heeft voor dit reuze-vliegtuig boven een conventionele jet (Boeing 707 of Douglas DC-8). (ADVERTENTIES) {een geruststellend idee,(tók voor uw gasten) zoet-zuur- 250GRAMSfftK gemalen [vacuum verpakr 500 GRAM 5V0L%dc. m mm GROTE FLES ROOMBOTER IHEERUOKE m -OP DE VALREEP BINNENGEKOMENI... met" filter hippe steen van de maand december Geen wonder dat zoveel vrouwen van de turkoois houden! Kijk, hoe magnifiek het pure blauwgroen kontrasteert met de sobere tinten van de wintermode. Precies het levendige aksent dat een eenvoudig toiletje'zo flatteus maakt! sieraden met turkoois vanaf 65.- heetman^ edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 21