Bisschop Ernst protesteert Basken-proces VEEL „SCHOONS" varkenslappen Opnieuw klachten in Rijnmond Prins Charles op vrijersvoeten? Regering weigert politie f 1200 Mensen met dure namen komen op posten in buitenland Voedsel uit Nederland Adèle Bloemendaal en Leen Jongewaard: „wij niet in nieuw Schaep 15% duurder m BRIEF. ONDERTEKEND DOOR ZES BISSCHOPPEN, ROEPT SPAANS EPISCOPAAT OP OM STEM TE LATEN HOREN AMBTENAREN B.Z. JALOERS PS V-E eijenoord niet op televisie Walermij. Zeeland heeft zestien jubilarissen Demonstratie tegen Progil in Kallo Jongens plegen roofoverval in hoofdstad Verpleegdag in 1980: 500,-" Noord-V ietnam: 49 doden bij - bombardem enten lekker eten tips gevulde Een goed stuk vlees hoort erbij DirecteurDr. W. A. J. M. Hark*. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstiraat 9, Temeuzen. tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand f 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRUE ZEEUW VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 25e Jaargang No. 6409 Advertentieprijs: per mm 16 cent; minimum per advertentie f 2.40, exclusie! 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummer: vrijdag tot v.m. - 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem BISSCHOP H. ERNST (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op initiatief van bisschop H. Ernst van Breda hebben zes Nederlandse bisschoppen, twee katholieke vak bondsleiders en 3 katholieke hoogleraren hun ongerustheid uitgesproken over de rechtspraak in Spanje en met name over het proces, dat de militaire rechtbank van Burgos voert tegen 16 leden van de Baskische revolutionaire beweging. Dit is gebeurd in een brief, die bisschop Ernst heeft gestuurd naar de Spaanse bisschoppen. De brief is ondertekend door de bisschoppen Ernst, Bluyssen van Den Bosch, Jansen van Botterdam, Zwartkruis van Haarlem, Möller van Groningen en hulpbisschop Beel van Roer mond. Verder door de voorzitter en vice-voorzitter van liet NKV, de heer Mertens en Alders, en tenslotte door de hoogleraren Bronkhorst en Platei van Tilburg en Huiziqg van Nijmegen. Het schrijven is geadresseerd aan aarts bisschop Mercillo Gonzales van Madrid, de voorzitter van de Spaanse bis schoppenconferentie. BisscOTp Ernst vertelde desge vraagd, dit initiatief te hebben geno men op dringend verzoek van Spaan se priesters en leken, die hij ontmoet te tijdens het recente Septuagintcon gres in Amsterdam. „Ik heb hen toen toegezegd te zuilen bekijken wat ik voor hen zou kunnen doen. Het enige dat hier helpen kan is dat ook van buitenaf druk wordt uitgeoefend. Je moet dat vergelijken met bijvoor beeld Brazilië: men is vaak gevoelig voor invloed van het het buitenland. De bedoeling van de brief is de Spaanse bisschop steun te geven en ook de mensen daar tot nadenken te stemmen. In de brief staat onder meer: „On dergetekenden vinden het hun men selijke en christelijke plicht zich tot u en de andere Spaanse bisschoppen te wenden om hun grote ongerust heid uit te spreken over de berech ting door een militaire rechtbank ten oanzien van de 16 leden der Baski sche verzetsbeweging. De informaties, welke ons hebben bereikt over de zware straffen, ge- eist door de advocaat fiscaal (zes maal de doodstraf en zeer lange ge vangenisstraffen), over de procedu re, welke gevolgd is bij de voorbe reiding van het proces en de omstan digheden, waaronder dit proces ge voerd wordt, wijzen erop, dat er on voldoende garanties zijn voor een rechtvaardige behandeling der be klaagden Waar eerbied voot de fundamen tele menselijke rechten op het spel staat, geloven wij, dat het recht en de plicht om de rechtvaardigheid te verdedigen ons dwingen het stilzwij gen te verbreken en getuigenis af te leggen van onze menselijke solidari teit, welke over de grenzen heen iedere mens tot onze naaste maakt en dieper gaat dan een politieke stel- lingname. W}j verzoeken openlijk en drin gend het Spaanse episcopaat tege moet te komen aan onze verontrus ting door zich duidelijk over deze zaak uit te spreken. Zonder aarzelen steunen wij de stappen, die reeds in Spanje ondernomen zijn door hunne excellenties mgr. Argaya, mgr. Ci- rarda en mgr. Peralta om te ver krijgen, dat het proces niet achter gesloten deuren maar in het open baar wordt gevoerd. Wij verzoeken het Spaanse episco paat om alle beschikbare middelen te gebruiken, opdat spoedig in Span je de normale civiele rechtspraak r__. wordt hersteld en de oorzaken wor- I 01 -Ij-, /l den weggenomen, die hebben geleid JL Lid lil L _l tot de huidige verontrustende situa tie'" (Van een onzer verslaggevers) ALMELO In 1971 zullen de prij zen van textielgoederen in Neder land zeker met 10 tot 15 procent om hoog gaan. Dit verklaarde gisteren de com mercieel directeur van het Nijverdal Ten Cate-concern. mr. J. J C. Alber- dingk Thijm in Almelo op een bijeen komst van de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Enkele tientallen referendarissen-academici bij het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn buitengewoon ontevreden over het personeelsbeleid bij dit departe ment. Het betreft ambtenaren in gewone rijksdienst- Hun grief is dat ambtenaren van de buitenlandse dienst beter gehonoreerd worden en meer carrieremogelijkheden hebben. In een brief aan de secretaris-ge neraal van het ministerie zeggen de referendarissen dat bevordering of uitzending naar het buitenland geen deel uitmaakt van het thans gevoer de personeelsbeleid. Enige vorm van loopbaanplanning vindt niet plaats, al-dus de brief. Het steekt veel referendarissen, dat de posten in het buitenland voor een belangrijk deel gereserveerd worden voor een elitegroep, bestaan de uit mensen met dure namen. De secretaris.generaal, mr. F, Schiff, heeft gisteren een delegatie van de ontevreden referendarissen ontvangen. Hij is het niet eens met de kritiek op net personeelsbeleid. Hij heeft toegegeven dat er referen darissen zijn, die niet of zeer lfit voor bevordering in aanmerking ko men. Dit kan volgens hem omdat „de keuze voor een hogere functie bij herhaling niet op hen kon vallen HILVERSUM (ANP) De KRO is er niet in geslaagd de KNVB tot andere gedachten te brengen ten aanzien van het verbod tot recht streekse uitzending op de televisie zaterdag van de competitiewedstrijd PSV - Feijenoord. De KNVB heeft haar afwijzend standpunt gehand haafd. (Van een onzer verslaggevers) GOES Zestien jubilarissen van de N.V. Watermaatschappij Zee land zullen vrijdagavond tijdens de jaarlijkse feestavond van hun persoïÏCTilïvefciiigifig Worden gehul digd. Drie van hen (de heren J. P, Put uit Zierikzee, A. M. Ilollestellc uit Goes en L. Kloet uit Haamste de), die veertig jaar in dienst van de maatschappij zijn, zullen een ko ninklijke onderscheiding krijgen. Tijdens de feestelijke bijeenkomst zal Ted de Braak met zijn show „Tête a Ted" het personeel en de gepensioneerden van de afdeling noord van de personeelsvereniging van de W.M.Z. vermaken, terwijl het kwartet The Gold Stars voor de muzikale omlijsting in en na de pauze zal zorgen. ROTTERDAM (ANP) De centrale meld- en regelkamer van Rijnmond heeft gistermid dag aan bedrijven in het Botlek en Europoortgebied waarschu wingsfase één gegeven in ver hand met, door de „snuffelpa- len" gemeten, verhoogde S02- gehalten (zwaveldioxyde) in de lucht. De weersvooruitzichten zijn, voor wat de kans op lucht verontreiniging betreft, ongun stig. Er wordt onder andere ge leidelijk afnemen van de zuid westenwind verwacht. De bedrijven in Botlek en Europoort is, d.m.v. het uitge ven van waarschuwingsfase een. gevraagd stankverwekkende werkzaamheden te beperken, extra zorg te besteden aan hei laden en lossen en schoonmaak- werkzaamheden (onder andere doorblazen van leidingen) uit te stellen. De klachten over vuile lucht een chloorachtige lucht die prikkelend werkt op ogen en slijmvliezen kwamen gisteren voornamelijk uit Schiedam en Rotterdam-West. Ook uit Rotter dam-Centrum zijn klachten bin nengekomen. Aan het eind van de middag waren gisteren bij de algemene verkeersdienst van de rijkspoli tie ie Driebergen al enkele mel dingen binnengekomen over aanrijdingen die zijn ontstaan door de dichte mist. Er waren toen, voor zover bekend, nog geen persoonlijke ongelukken gebeurd. (Van een onzer verslaggeefsters). ANTWERPEN Bewoners van de gebieden die bedreigd zouden kunnen worden door de vestiging van Progil bij Kallo, houden morgen om één uur een protestbijeenkomst in Kallo. Met bussen vertrekken zij daarna naar Antwerpen, waar zij op de Groenplaats om twee uur hun demonstratie voortzetten. Het Rode Kruis distribueert voedselpakketten onder meer zoals op de foto te zien, uit Nedenand afkomstig en medicijnen aan Pakistani (achtergrond), die in lange rijen op hun beurt wachten (Zie verder pag. 13). - (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Adèle iloemendaal en Leen Jongewaard „prakkize- ren er niet-over" htm medewerking te verlenen aan de acht nieuwe afleveringen van dé t.-serie „Het Schaep met de Vijf Pooten", die éen belangrijk deel van ijn. populariteit juist ontleent aan deze twee mensen. Ze zijn er'erj/ontsiemd over, dat ze uit de krant he-bben moeten lezen, dat de KRO een nieuwe serie op stapel heeft gezet. „Ze hadden ons eerst wel eens een seintje kunnen geven. Bovendien" vertelt Adèle, -„hebben we er volgend jaar gewoon geen tijd voor. Leen en ik gaan een theatershow maken, die volgend jaar september in première' gaat. Als we er „Het Schaep" ook nog bij moeten doen hebben we helemaal geen leven meer". De schrijver van de serie, Eli Asser, blijft optimist. „Komt tijd komt ra-ad. Het duurt nog wel even, voordat de serie in produktie komt. Tegen die tijd denken ze er misschien weer heel anders over. Ik maak me nog geen zorgen. Ik moet eerst de teksten eens op papier zien te krijgen", zegt Eli Asser. Bij het schrijven van die teksten gaat hij overigens wel uit van de oude rolbezetting: „Daarom zou het echt niet leuk zijn als Adèle en Leen voet bij stuk houden". De derde hoofdrolspeler in „Het Schaep", Piet Romer, is enthousiast over de plannen voor de nieuwe serie. Dat enthousiasme is weer niet te bespeuren bii de njan-van-de-muziek. Harry Bannink. Het Eindhovense „Stakingscomité i Cernsto" had een bustocht georgani seerd om gisteren in Amsterdam hij het hoofdkantoor van het schoon-' maakbedrijf een groep Cemsto-wer- kers de gelegenheid te geven te pro testeren en hun eisen (een uitkering van 400 gulden) massaal over te brengen. De groep bracht een aantal spandoeken mee. Prins Charles LONDEN (RTR) In Londen doen geruchten de ronde dat prins Charles, de 22-jarige erfgenaam voor de Britse troon, zijn eer ste romance beleeft. Het meisje is de 20-jarige studente Bettina Mary Lindsay, dochter van lord Balneil, minister van staat in de conservatieve rege ring. Haar grootvader is' de graaf van Crawford en Balcarres," haar grootmoe der een zuster van de mar kiezin van Salisbury. Bettina leidde een jaar geleden nog een hippie achtig leventje in Parijs, waar zij de toneelschool van de mimekunstenaar Jacques Lacoq bezocht. Nn studeert zij in Londen voor onderwijzeres. Bettina heeft prins Char les zes maanden geleden voor de eerste maal ont moet op een feestje bij de markies van Salisbury. Begin deze week had prins Charles op twee achter eenvolgende dagen een af spraak met Bettina. Maan dag bezochten zij een the ater in het Londense West End. De volgende dag gin gen zij samen naar een concert in de Royal Albert Hail in Londen. Een vriendin van Betti na vertelde aan verslag gevers: „Uit gesprekken met Bettina heb ik de in druk gekregen dat prins Charles erg gek op haar is. Ze hebben elkaar de laatste maand veel gezien. De prins heeft haar her haaldelijk in haar flat in Ilampstead (in Noord-Lon- den) opgezocht en belt haar vaak op". Bettina's moeder zei woensdag: „Prins Charles is een goede vriend van Bettina. een van haar vele vrienden". (Van onze parlementaire redactie) DEN IIAAG De politiebonden weigeren heropening van het overleg over de bijzondere uitkering ineens aan het politiepersoneel, als de re gering blijft vasthouden aan haar 500-guldenbasis. Dit werd gistermid dag meegedeeld na afloop van de vergadering van de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, die onder voorzit terschap stond van staatssecretaris Van Veen (Binnenlands# Zaken). Zoals 'bekend hebben de bonden een extra-uitkering ineens gevraagd van 1200 gulden, die in overeenstem ming wordt geacht met de taakver zwaring die hetpolitiekorps heeft ondergaan. De bonden hebben er bij de staatssecretaris op aangedrongen hun ernstige ongerustheid over de huidige situatie over te brengen aan het kabinet, dat zich vandaag op nieuw over deze aangelegenheid zal beraden. De Nederlandse politiebond is van plan volgende week op een nog na der te bepalen dag een openbare landelijke bijeenkomst te houden om kracht bij te zetten aan de eisen. De katholieke en christelijke bond heb ben echter laten weten het nog niet het juiste tijdstip voor zo'n bijeen komst te vinden. Mr. Van Veen heeft medegedeeld, dat het overheidspersoneel in actieve dienst in januari de rest van de bij zondere uitkering van 400 gulden zal krijgen. Er zal een bedrag van 200 gulden worden uitbetaald. AMSTERDAM (ANP). Twee jongens hebben gistermiddag tegen kwart voor drie een gewapende roof overval gepleegd op het bijkantoor van de Nederlandse Middenstands Financieringsbank N.V. in Amster dam-Zuid. Volgens een woordvoerder van de bank bedraagt de buit enige duizen den guldens, het juiste bedrag moet nog vastgesteld worden, maar ligt! ver beneden de 10.000 gulden- De politie deelde echter mede dat het bedrag tussen de 20 en 30.000 gulden zou liggen. De twee ;ongens. waar schijnlijk nog geen 20 jaar, die ge. heel in het zwart gekleed waren en donkerblauwe bivakmutsen droegen, drongen het bijkantoor binnen toen er geen klanten aanwezig waren. Een van hen hield met een pistool het bankpersoneel m bedwang DE NEDERLANDSE Kustvaarder Els Teekman (399 ton) is gistermiddag bij de Terschellingerbank in aanva ring gekomen met een Deens schip (300 ton) en daarna gezonken. De bemanning is aan boord van het Deense schip gegaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 1980 zullen de kosten van de ziekenhuisverpteging f. 500,- per verpleegdag bedragen. Deze prognose gaf gisteren dr. L.P. de Jong, economisch directeur van het Sint - Antoniusziekenhuis in Utrecht op een persbijeenkomst van de stichting „Het Zilveren Kruis. Dr. De Jong verwacht dat de pre mies voor de ziektenkostenverzeke- ring in de komende jaren met een groter percentage dan de lonen zul len stijgen. De gemiddelde kosten zonder artsenhonoraria bedroegen per verpleegdag in 1959 f. 20.80 en in 1969 maar liefst f. 97.16. PARIJS (DPA-RTR) Bij de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam .op 21 en 22 novem ber zijn 49 mensen gedood en 40 gewond. Dit deelde een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie bij de vredesbesprekingen in Parijs, Ngoe- yen Than Le, gisteren mee op een persconferentie in Parijs. Hij zei dat drie scholen, een sanatorium, enkele landbouwcoöperaties, een stuwdam en economische centra door de Ame rikaanse bommen zijn getroffen. Een aanval op een restaurant in de provincie Ha Tinli had aan 28 mensen het leven gekost. Op de vraag of na de bombar dementen de toestand van de Ameri kaanse krijgsgevangenen in Noord- Vietnam is veranderd, zei hij dat Noord-Vietnam als altijd een beleid van menselijkheid voert. De Ame rikaanse krijgsgevangenen verkeer- den volgens hem in goede gezond heid. (ADVERTENTIE) Neem dikke varkenslappen die Bakken in 2/3 boter, 1/3 rundvet. L gemakkelijk kunt open- Lappen uit de pan, jus afmaken snijden. Leg er een plakje kaas met paprikapoeder en water, en een plakje ham tussen. Heerlijk bij bloemkool, Zout en peper en paneren of boontjes. Brussels lof en door de bloem wentelen. groene kool. Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1