Morton opvolger ontslagen minister 2 procent JURIST „SPAARDE" BETAALCHEQUES BIJ 36 BANKEN EEN OP VIJF FRANSEN ONDER INVLOED ACHTER HET STUUR le^elUd het staat in de sterren! Protest tegen inval De Sint met een fijne neus geeft Schokkende ontvoering KAMER OOK AKKOORD MET WIEBELTAX SR v Commentaar Portugal Solidariteit in Afrika Staatskas Veediefstallen in Be]gië Rechters kijken naar ampex kruidendokter Plan voor landelijk net van bibliotheken PvdA wil fonds veiliger verkeer Boetes van f 100 voor 'stikkies in rechtszaal E3 O IO OOT" E3 O L.O 00~T~ "V erzets-pensioenen steeds meer achterop Antwerpse makelaar verdwijnt met ƒ5 min J Toestand aan Suez-Kanaal zou kritiek zijn e; 15 17 VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 17 WASHINGTON Als opvolger van de in de VS ontslagen minister van binnenlandse zaken, Walter Hickel (links), heeft president Nixon Koger Morton (rechts) aan gewezen. Morton is voorzitter van het nationale comité van de repu blikeinse partij. Hickel, die zoals gisteren in en kele van onze edities is gemeld, op staande voet werd ontslagen, klaag de enige tijd geleden in een brief aan Nixon, dat deze niet voldoen de sympathie toonde voor de stand punten van studenten en andere jonge Amerikanen, die tegen de oorlog in Vietnam en de interven tie van Amerikaanse troepen in Cambodja protesteerden. De inhoud van deze brief lekte door naar de pers. BTW stijgt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De regering hoeft zich geen zorgen meer te maken over de wiebeltax en over de verhoging van de btw. De Tweede Ka mer heeft zich met beide fiscale maatregelen akkoord verklaard nadat minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus een aantal cor recties hadden aanvaard. In concreto betekent dit aannemende dat de Senaat ook met de voorstellen instemt dat een aantal belastingen in 1971 met 3 procent wordt verhoogd en dat het hoge tarief van de btw, dat thans 12 pro cent bedraagt, op 14 procent wordt gebracht. De wiebeltax houdt in, dat de rege ring op een moment, dat de conjunc turele ontwikkeling daartoe aanlei ding geeft, een aantal belastingen ge durende een jaar mag verhogen of verlagen met maximaal 5 procent. Het gaat hier blijkens het wetsont werp om de loon- en inkomstenbe lasting, de vennootschapsbelasting, de omzetbelasting, de bijzondere ver bruiksbelasting op personenauto's en de accijns op benzine. Voor 1971 wil de regering van deze mogelijkheid gebruik maken tot een percentage van 3, met uitzondering van de omzetbelasting, die om andere reden al omhoog moet. Waar de Kamer zich het sterkst te gen verzette was het feit, dat de re gering als het ware een blanco vol macht vroeg om de wiebeltax op een ■door haar geschikt geacht moment te mogen invoeren. De Kamer vond, dat zij daardoer te sterk zou worden be knot in haar rechten. Regering en TAeze week zijn in Brussel bespre- ■*-' kingen begonnen over de toe komstige verhouding van Portugal tof de EEG. Spanje doet ook de grootste moeite om aansluiting bij de Zes te vinden. Beide ziin be langrijke handelspartners. Daarmee is alles gezegd. De politieke kleur van Madrid en Lissabon verschilt hemelsbreed van die van de democratische Zes. Zó essentieel dat een geassocieerd lid maatschap op grond hiervan om streden wordt. Voorlopig ziet het er naar uit dat in Spanje en Portugal alles bij het oude blijft. Het meest bedenkelijke is dat deze landen op die manier de Europese integratie tegenhouden. Een geassocieerd lidmaatschap waar over nu in Brussel onderhandeld wordt, zou deze stagnatie kunnen beperken. Een lidmaatschap dat Lis sabon en Madrid in ieder geval een stem onthoudt in het te voeren EEG- beleid. De inval van huurlingen in Guinee, die tot nu toe als een fiasco kan worden beschouwd, heeft voor het eerst in de geschiedenis van zwart Afrika een geweldige solidariteit teweeggebracht op het Afrikaanse continent. Van Algerije tot Tanzania, van Egypte tot Congo hebben Afri kaanse leiders hun afschuw uitge sproken over de invasie, die ken nelijk gericht was tegen de basissen van waaruit bevrijdingsbewegingen opereren, en geen moment geaar zeld, militaire, economische en po litieke (in de Veiligheidsraad) steun toe te zeggen aan Sekoe Toere. Het is overigens ook een hoop vol teken, dat er deze keer nau welijks een struikelblok' (zoals voor heen: Kenya, Congo, Nigeria) was op de weg naar de solidariteit, die zwart Afrika rond de kwestie-Gui- nee getoond heeft. Wellicht bevat die solidariteit een les voor degenen, die menen, dat Afrika zonder blanke bastions niet kan bestaan. Deze les namelijk: Afrika is bereid opnieuw te vechten voor zijn souvereiniteit, het denkt er niet meer aan zich te onderwer pen aan welke meesters dan ook en wordt dat toch geprobeerd dan zal geweld met geweld beantwoord worden. Kamer' vonden elkaar wat dit be treft in een nieuwe bepaling, dat de regering een beschikking tot toepas sing van de wiebeltax onverwijld aan de Kamer zal meedelen. In de meeste gevallen zal de Kamer, als haar dat wenselijk lijkt, meteen over die be schikking met de regering in discus sie kunnen treden en zo nodig nog wijzigingen kunnen aanbrengen. Mi nister Witteveen zei, dat de regering de volmacht nodig heeft omdat snel en slagvaardig reageren op de con juncturele toestand essentieel is voor een wiebeltax. De Kamer vond vrij wel algemeen, dat voor 1971 een wie beltax van 3 procent voldoende is. De verhoging van het hoge tarief van de omzetbelasting werd door de oppositie afgewezen, omdat deze prijsverhoging veroorzaakt op een moment, waarop de lonen (die im mers met de prijzen stijgen) gematigd moeten worden. De regeringspartijen hadden zich al eerder vastgelegd op deze verhoging, 'die eigenlijk al in 1970 ingevoerd had moeten worden. De verhoging (opbrengst 70 miljoen) dient namelijk niet om de conjunc tuur te beïnvloeden, maar om blij vende dekkingsmiddelen voor de staatskas te vinden. Men was al erg gelukkig met het feit, dat de rege ring de verhoging wilde beperken tot het hoge tarief en het lage tarief voor levensmiddelen er buiten wilde houden. Minister Witteveen zei, geen verontrustende prijsverhogingen te verwachten. Dat had hij bij de invoering van de b.t.w. ook wel gezegd en dat werd hem nu voor de voeten geworpen terwijl de prijzen zeer sterk stegen, maar nu ging het volgens de be windsman niet om de invoering van een nieuw systeem, maar om verho ging van een tarief. Hij hield het dan ook op het duurder worden van het leven met 0.37 procent. Hij durfde dit, omdat er kortgele den een prijsbeschikking is afgekon digd, die te grote prijsverhogingen strafbaar maakt. Staatssecretaris Grapperhaus voegde hieraan toe, dat de economische controledienst streng zal toezien op ontoelaatbare prijs verhogingen en dat deze dienst hier toe zonodig tijdelijk zal worden uit gebreid. 1 t 1 -«■ NV. Nigeriaanse studenten demonstre ren in Lagos tegen de invasie van vreemde strijdkrachten in Guinee. BRUSSEL (ANP) Sinds augus tus van dit jaar zijn in de weilan den langs de autosnelweg Brussel- Oostende 38 koeien spoorloos ver dwenen. Tussen de Belgische plaats jes Zwijnaarde en Aalter bereikten deze veediefstallen hun hoogtepunt. Daar verdwenen in drie maanden tijds 30 stuks vee. De Belgische poli tie staat voor een raadsel. Het gaat voornamelijk om vaarzen, die geen dagelijkse verzorging nodig hebben. (ADVERTENTIE) AANV. NIEUWE LEERJAAR 4 JAN. 1971 AMSTERDAM (ANP) De ci viele procedure, die de Brabantse kruidendokter W.J.A. van der Moos- dijk tegen Willem Duys en de AVRO heeft aangespannen wegens een onderdeel van programma „Voor de vuist..." op 13 december 1969, zal op vrijdagmiddag 4 december a.s. worden voortgezet in een der N.O.S. studio's in Bussem. Rechters en advocaten zullen daar gezamenlijk naar de beide uitzen dingen van de heer Duys kijken, die op ampex zijn opgenomen: de eerste met het gewraakte onderdeel waarin de kruidendokter wordt beschuldigd van onoirbare praktijken en de tweede waarin het wederwoord wordt gegeven. (Van een onzer verslaggever) UTRECHT —Een 37-jarige ju rist uit Voorburg N.J.M.V. heeft in de afgelopen twee maanden kans gezien om een halve ton aan betaalcheques te verzamelen. Daartoe opende hij 36 rekenin gen waarvan 16 bij banken in Utrecht, 5 in Rotterdam en 15 in Maastricht. Hij gebruikte daarbij een vermomming, valse spoorweg- legitimatiebewijzen en de namen Janss, Viss, Jansse, Visser en Bouwman. De man is in Utrecht aangehouden. V. ontkent, dat hij de bedoeling had om de betaal cheques te verzilveren. Hij zou het als een grote stunt hebben gezien, waarmee hij naar een uit gever of krant had kunnen stap pen. De zaak werd aan het rollen gebracht nadat V. begin septem ber als dr. J. Visser een salaris- rekening geopend had bij het hoofdkantoor van de Amrobank in Utrecht. Hij verklaarde weten schappelijk medewerker te zijn en stortte meteen f. 2000. Toen men hem om zij paspoort vroeg, toonde hij zijn spoorweglegitima tie, echter met de belofte om een volgende keer het paspoort mee te brengen. De Amro-bank die door het uiterlijk van V. (zwarte pruik en make-up) al argwaan had gekregen, stelde direct een onderzoek in naar zijn anteceden ten. Men kon echter geen nega tieve feiten ontdekken en besloot de betaalcheques toe te kennen. Nadat men echter alle kantoren had gealarmeerd, toen bij het af halen van de cheques weer geen paspoort kon tonen, bleek dat hij onder een andere naam ook een rekening had geopend bij een bijkantoor van de AMRO-bank. Bovendien had hij na het in ont vangst nemen van de cheques zijn saldo weer opgenomen. Al spoedig bleek, dat hij op dezelfde manier in drie plaatsen 36 reke ningen had geopend, soms zelfs bij meerdere kantoren van één bank. Zowel in Utrecht als in Rotterdam en Maastricht huurde hij kamers, waar hij echter al leen kwam om zijn post van de banken op te halen. Bij zijn verhoor verklaarde hij dait hij in „Life" een verhaal had gelezen over het be taalcheque-systeem dat niet zo waterdicht zou zijn. Hij kwam toen op het idee om dit en vol gend jaar een geweldig kapitaal aan betaalcheques te verzamelen, als publiciteitsstunt. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG. Minister Klompé (CRM) heeft een plan ter discussie gesteld om over het hele land een net van openbare bibliotheken te spreiden. In elke provincie zou een bibliotheekcentrale moeten komen. Gemeenten van jninder dan 5000 in woners kunnen rechtstreeks vanuit deze centrale worden bediend. In gemeenten met 5000 tot 30.000 inwoners kennen openbare bibliothe ken, die gebruik kunnen maken van de diensten van de provinciale cen trale. In gemeenten boven de 30.000 inwoners komen zelfstandig opere rende bibliotheken, los van de pro. vinciale bibliotheekcentrale. Het plan betreft uitsluitend de openbare bibliotheken. o - DEN HAAG (ANP) De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer is van oordeel, dat van de (steeds toe nemende) lasten op het autoverkeer een bepaald percentage zal moeten worden gereserveerd voor extra voorzieningen in het verkeer. In de nota wordt aangedrongen op hoger tempo bij beveiliging van spoorwegovergangen, op behoorlijke verlichting op zo kort mogelijke ter mijn van de autosnelwegen en op de toepassing op grote schaal van een detectie- en signaleringssysteem. Met grote spoed dient, aldus de nota, een rijks(brom)fietsplan van de grond te komen, gericht op een scheiding van bromfiets- en fietsverkeer van het overige verkeer. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De oficier van Justitie bij de Amsterdamse recht bank, mr. H. van Renesse, heeft een boete van elk 100 gulden of 10 da gen hechtenis geëist tegen de Am sterdamse kabouterraadsleden Con nie Bos en Frans van Bommel, die op 16 september jl. tijdens een ver gadering van de raad een „stikkie" Raadsman mr. D. de Jong meende, dat de twee alleen maar hebben ge probeerd een struisvogelpolitiek te doorbreken: „Ze deden in het open baar wat overal heimelijk mag". De twee verdachten zullen zeker appel aantekenen tegenover een eventu eel vonnis. (Van onze Parijse correspondent) Van iedere vijf Fransen zit er één dronken achter het stuur. Dronken, d.w.z.: hij of zij heeft meer dan het toegestane 0,80 gram alcohol in zijn bloed. In de eerste negen maanden van dit jaar heeft de gendar merie 60.000 automobilis ten op de weg gecontro leerd en die controle heeft het enorme cijfer van 1 op 5 aangetoond. Dat wil met andere woorden zeggen: in de drukke zomermaanden zitten tussen Rijssel in het noorden, Marseille in het zuiden, Brest in het westen en Straatsburg in het oos ten van Frankrijk drie mil joen Fransen dronken ach ter het stuur. Deze lieden zijn dus permanent een gevaar op de weg, niet al leen voor zichzelf maar ook voor anderen. Tegenover deze cijfers staat de snelheidsbeper king op 13.000 km wegen in de eerste negen maan den van het jaar het aan tal ongelukken is vermin derd met tien en het aantal slachtoffers met twaalf pet. Wat drankgebruik be treft staan de Fransen aan de top. De gemiddelde Fransman drinkt per jaar 28 liter zuivere alcohol. Tweemaal zoveel als Ame rika en Engeland. (ADVERTENTIE) <w> Bloemrijke geschenken in verschillende uitvoeringen. Allemaal op en top Boldoot. Voor de Sint met een fijne neus Gesdtenkctazenc 1 T4n f 4>75tot ®iS° (Van onze pari. redactie) DEN HAAG. De verzets-gepen- sioneerden vragen de regering en de kamerleden om een rechtvaardige behandeling. Zij vinden, dat de pen sioenen die in 1947 zijn vastgesteld te weinig zijn aangepast aan de alge mene welvaartsstijging. De oud.verzetslieden, die op grond van hun invaliditeit pensioen krij gen, menen dat deze pensioenen steeds verder achterop geraakt zijn blij de algemene loonontwikkeling. Gisteren maakten zij hun grieven bekend tijdens een hoorzitting van de kamercommissie voor ambte- maïszaken en pensioenen. (Van onze corerspondent) ANTWERPEN Met 5 miljoen gulden, door klanten ter beschikking gesteld voor het aankopen van gron den, is een makelaar uit Antwerpen snds enkele dagen verdwenen. Hij wordt opgespoord via Interpol. Makelaar Oscar C. (51) dreef in het Antwerpse een zaak in onroeren de goederen. Hij was gespecialiseerd in het verhandelen van grond in Spanje en op de Canarische eilanden. Daarvoor werkte hij tamelijk veel met zogenaamd „zwar tgeld", waar van de leBgische fiscus niets afwist. Zijn klanten kwamen voor een be langrijk deel uit adelijke kringen. BEIROET (AP) Het Beiroetse blad Al-Jarida meldt, dat voor alle Egyptische strijdkrachten de alarm- toestand is ingegaan, in verband met het samentrekken van Israëlische troepen en pantsereenheden in het bezette gebied ten oosten van het Suezkanaal. „Dit", aldus meldt de Cairose cor respondent van het blad, was geble ken, nadat Egyptische „spionage- vlie.gtuigen" boven de Sïnaï-woestijn hadden gevlogen. Een hoge Egyptische functionaris zou hebben gezegd, dat de huidige wapenstilstand aan het kanaal, die op initiatief van de VS tot stand kwam, „thans de meest kritieke uren beleeft". Er is maar weinig meer, zeer ge achte luisteraars en lezers (-ressen), dat Van deze week een slechte kan maken. De goede temperaturen stemmen mij zeer lankmoedig tot een beetje licht in het hoofd, om het woord zomers in dezê herfst maar niet te gebruiken. Het lam natuurlijk ook komen door die twee Amerikanen die ik ontmoette en die op weg waren (liftend) naar de Canarische Eilan den. Trouwens zelfs de NAC-klan- ken (een wekelijkse convocatie) ge dacht deze rubriek. Iedere week staat daar een (eigen-wijze) spreuk boven en die van deze week luidt (Een tikkeltje aangepast): Sc Eerbiedig Deze Tijd, zelfs wan neer hij u toelachtl In het Amsterdamse huis van be waring zat enige tijd geleden een bouwvakker (30) als gijzelaar, waarom doet er niet zoveel toe. Deze Henk nu kreeg bezoek van zijn tweelingbroer Guus, wisselde met hem van kleren (bij gijzelaars is geen bewaker aanwezig) en wan delde doodgemoedereerd het H.v.B. uit. De verwisseling werd door niëtnand opgemerkt, maar een dag na het gebeuren begon het geweten van Henk zodanig te knagen, dat hij de directeur belde met de mededeling dat niet hij maar zijn broer in een cel zat. De gedetineerden in het H.v.B. hebben zich erg vrolijk gemaakt over deze unieke gebeurtenis dit uiteraard in tegenstelling tot de bij de neus genomen bewakers. Tweelinkbroers. Vóór de tweede wereldoorlog heette het plein in de Franse plaats Perigueux: „Place du Theatre". In de oorlog werd dat „Place Philippe Petain". Na de bevrijding „Place de la Liberation". En woensdag tenslot te „Place Charles de Gaulle". Sic transit gloria! Rufino Santos (kardinaal-aartsbis schop van de zeer arme bevolking van de Philippijnen) bij de opening van een nieuwe kathedraal: „Wat vreest gij, mijn broeders? Hebt toch geen angst en bezorgdheid voor de toekomst. Ook ik ben als doodarm man begonnen en ziet nu heb ik met hulp des Heren een bankre kening van ruim twee miljoen dol lar" (Ter overpeinzing bij het be zoek van paus Paulus aan dit land). •i» •f Dus toch de R(ijk)-K(atholigke) kerk? Kardinaal $antos. Waarmee we er opnieuw het zwij gen toe doen. De allerbeste groeten van „tijgertje" (wie dat ook mag wezen) en MERIJN (ADVERTENTIE) WENNEKER-ROOSENDAAL 55 ROTTERDAM (ANP) Twee Rotterdamse politiemannen kregen gisteren van een automobilist te horen, dat een man in de kofferruimte van een auto was ontvoerd. In een surveillancewagen zetten ze de achtervolging in. Toen zij de bewuste auto in het oog kregen, lieten ze de bestuurder stoppen. Een ernstig misdrijf vermoedend naderden zij de verdachte automobilist omzichtig, het pistool onder de jas verborgen hondend. De bestuurder, die tot woede van de agenten de situatie als grappig beoordeetde, kreeg de opdracht uit zijn auto te komen en de kofferdeksel open te maken. In de kofferruimte zagen de agenten inderdaad een man liggen. Deze was echter met het slachtoffer van een misdrijf. De man, een garagechef. was in do kofferruimte gekropen om de sehokbrekers van de auto te controleren op hot minder goede Rotterdamse wegdek.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 17