7 OLTURELE RAAD EN JEUGDORKEST MEN AFSCHEID VAN MR. DR. MES Si C groeit imzing Laat ook parochies boeken opengooien Amendementen D '66 en PPR op Havenschap Vlissingen GEMEENTE BORSELE ZET OPENHEID BOVENAAN WERKSCHEMA VOOR 1971 bont randen SENDER U] Diocesane Pastorale Raad: De Schelde gaat overdekt schepen bouwen CVP-jongeren ijveren voor actiecomité bevestiging leefmilieu 0AYEAU DOET T OOK ALS ER NIEMAND OPSPEELT. d kundig in klank Pol tie houdt scli pt wedstrijden in I erneuzen Zor ge perioden Instituut voor geestelijke volks gezondheid in nieuw pand Dansavond van carnavalsverenigin Kloosterzande in diverse imitatie bontsoorten hele bontrand plus manchetten 17.50 Op 1 januari 650.000 man zonder cao Ontiverp gemeenschappelijke regeling Kunstenaars presenteren zich door hele land met 50x50 Mi d den st an dsBan k weer in gebruik DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 (Va (Va TE1 vembi litie schiet! max.- kans stens gehe Vod tot 5; ven max.- kans stens geheef een onzer verslaggevers) ELBURG „Hartelijk dank Hartelijk dank!". Het was de kortste toespraken die A. J. J. Mes in zijn lange, }Je leven heeft gehouden. hem niet mogelijk een van £lse speeches te houden. hij in Zeeland vermaard is a. Maar zijn dankwoord (lij ;heid als voorzitter van de Culturele Raad en als |r van het Zeeuws Jeugdor- |f degenen die bij dit af- anwezig waren recht in het |as een intieme afscheidsbij- die gistermiddag in de Middelburgse abdij plaatsvond. Het Zeeuws Jeugdorkest, voortreffelijk geleid door Peter Jense, schonk zijn, stichter en voorzitter een fraai klin kende uitvoering van de symfonie in D van F. J. Gossec en een pittige rumba. Namens het bestuur van de Zeeuwse Culturele Raad bood mr. F. W. Adriaansen een afscheidsge schenk aan: een pendule: Het ludie ke element ontbrak in de toesm'aak van mr. Adriaansen niet. „Bij u waren veel dingen dubbel", zei mi Adriaansen tot mr. dr. Mes, „zelfs de academische titels" Om dit symbolisch te bevestigen bood mr. Adriaansen een foto aan van het naamschild van het Franse dorp St.-Mesmes, waaruit volgens hem volgde dat nu ook de heiligver klaring van mr. dr. Mes (ui teraard dubbel) een feit was. Mr. Adriaansen bracht in herinnering hoe mr. dr. Mes de Zeeuwse Cultu rele Raad van een bescheiden clubje zag uitgroeien tot een Wijdvertakte organisatie. De vice-rvoorzitter van het Zeeuws Jeugdorkest, de heer H. P Ever wijn, zei: „U hebt een stortvloed van dankwoorden gehoord bij al die gelegenheden dat u afscheid van deze of gene organisatie moest ne men. De dank van 't Zeeuwse Jeugd orkest wordt vertolkt doordat het orkest zelf SDreekt". De heer Ever wijn typeerde mr. dr. Mes als de man die bruggen slaat tussen ernst en luim, tussen cultuur en amuse ment. tussen werk en ontspanning. Dezelfde brugfunctie, bleek uit de werken die het Zeeuws Jeugdorkest uitvoerde. Uit dank voor het werk van zijn oprichter en voorzitter heel't de stichting Het Zeeuws Jeugd-* orkest mr. dr Mes het ervoorzil- terschap verleend. Namens het provinciaal bestuur was gedeputeerde A. van Geesber- gen op de afscheidsreceptie aanwe zig. Velen waren van ver gekomen om de heer Mes de hand te kunnen drukken. Onder hen de oud-direc teur van de Zeeuwse Culturele Raad. de heer A L. Borst t wat onrustig? Nee, helemaal de Gaveau namelijk niet bezig r te strelen met haar bijzonder in welluidende toon, dan... staat Jes het oog te behagen met haar voorkomen. Ze is dan ook van ivan buiten van Franse afkomst, s kijken en luisteren naar de i bét altijd doet. con winnq baar Aschd ker dl speetq Terne zen vj De T tien. half politid van Coolhplein 12 - tal. 30164 im - Arnhem - Leiden - Botterdam Inze correspondente) iLBURG Het Sociaal Ad- ief Centrum dat momenteel erhalf jaar in Oost-Souburg ligd, groeit nu al uit het ide het voormalige gemeen- vaarin o.a. de politie van is gevestigd. De voorzitter algemeen bestuur, van het heer J. van Bennekom, had klare oplossingen. eerste plaats zou het ge- •bouwd kunnen worden. De 'leden hiervoor achtte de nekom werkelijk aanwezig. |epost zal dan naar elders worden verplaatst. Een In nog betere oplossing zou '[nieuwbouw ergens op Wai- unnen zijn. De laatste op- erdient de voorkeur, aldus yan Bennekom. Maar het is dan een verbouwing. en onzer verslaggevers). 1UZEN Maandag 30 no- arganiseert de gemeentepo- Terneuzen de jaarlijkse |strijd op pistool, waar- Bt deelgenomen door negen pan vijf schutters, van alle gemeentepolitiekorpsen in Inzet van de wedstrijd is lbeker beschikbaar gesteld jpommissaris der koningin in nr. J. van Aartsen. Ifee is momenteel in het |n de gemeentepolitie in De wedstrijd heeft de gemeentelijke schiet- de industrieweg in Ter- Er zijn drie groepsprijzen |ar: de wisselbeker van de ris der koningin voor de groep, een beker beschik- eld door burgemeester J. C. van Terneuzen en een be- jeschonken is door hoofdin- Jorpschef E. Hubregtsen te Verder zijn er tien prij- Ide personele wedstrijd, istrijden beginnen om half (prijsuitreiking is omstreeks in de kantine van het 5(eau in terneuzen. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Zonnige perioden en op plaatsen droog. In de nacht st. looruitzichten in cijfers ge- pver Nederland, rijdag: aantal uren zon: 1 a.-temp.: van ongeveer nor- 4 graden onder normaal: |p.: omstreeks normaal: en droge periode van min- Uur: 95 procent; kans op een [•oog etmaal: 80 procent, (aterdag: aantal uren zon: 0 a.-temp.: van 2 graden bo graden onder normaal: |p.: omstreeks normaal: een droge periode van min bur: 95 procent: kans op een toog etmaal: 80 procent. (Va# een onzer verslaggevers) BREDA In het bisdom Breda zal voor hel eerst aan alle parochies worden gevraagd volledig inzicht te geven in hun bezittingen en schulden, hun baten en lasten. Het onderzoek hiernaar zal de eerste opdracht vormen voor een nog op te richten financiële commissie voor het hele bisdom, waarin de parochies (kerkbesturen) duidelijk vertegenwoordigd moeten zijn. Dit voorstel is gisteren door de Diocesane Pastorale Raad in Bouvig- ne te Breda algemeen aangenomen. (Tot de verandering van Diocesaan Pastoraal „Beraad" in „Raad" is gis teren besloten, omdat alle andere bisdommen in Nederland en Vlaan deren deze term zijn gaan gebrui ken). Het onderzoek van die nieuwe commissie zal verder omvatten: Zijn de parochies bereid te grote (te dure) pastorieën te verkopen, als b.v. de rente over de opbrengst veel hoger zou zijn dan de huur van woonruimte voor de pastores (met evt. een huishoudster)? Waarbij men mogelijk nog huur subsidie kan krijgen. Is men bereid te bekijken of kerkruimten, na enige aanpassing, ook te exploiteren zijn voor ande re doeleinden dan kerkdiensten? Kunnen niet méér kerken afge stoten worden (en verbouwingen of grote uitgaven voor b.v. een nieuw orgel of een klok achterwe ge blijven) en in plaats daarvan ruimten voor kerkdiensten ge huurd worden? De motieven voor deze voorstellen waren van de ene kant de financiële zorgen van bisdom en parochies (134 ervan zitten dit jaar met een tekort van ruim 2 miljoen) te verlichten, (Van onze correspondente) MIDDELBURG. Tijdens een korte plechtigheid stelde de voorzit ter van de stichting „Zeeuws Insti tuut voor Geestelijke Volksgezond heid", ds. H. M. Strating, de nieuwe behuizing van de stichting aan de Loskade te Middelburg in gebruik. Het gebouw zag er nog enigszins kaal uit. Dat kwam, volgs ds. Strating, doordat er geen geld meer in kas was voor de aanschaf van nieuwe meubels. Mevrouw R. A. J. Delvos Mees bracht echter uitkomst. Namens het comité kinderpostze gels bood zij van de jaaropbrengst 1969 een bedrag van 10.000,aan voor de inrichting van het gebouw. De directeur, de heer dr. F. J. M. Smulders, mocht deze cheque in ont vangst nemen. „Omdat hij," volgens ds. Strating, „degene was bij wie alle moeilijkheden die het insttuut tij dens de afgelopen jaren heeft ge kend, heeft getoond een vent uit één stuk te zijn." De heer Smulders gaat het geld be steden voor een vrolijk interieur, dat vooral gericht is op de kinderen, die in het kader van het l.o.m.-onderzoek, de stichting zullen bezoeken. Ds. Strating dankte ook het provinciaal bestuur, dat met de vorstelijke gift van een ton uit het provinciaal fonds alleszins heeft meegewerkt deze uit breiding mogelijk te maken. Ds. Stra ting zou graag zien, dat eT in de ont wikkelingen, die momenteel in de provincie plaatsvinden ook gebruik wordt gemaakt van de bestaande krachten. We moeten leren dat de in stituten elkaar in Zeeland weten te vinden. van de andere kant de image van de „rijke kerk" kwijt te raken. Het voorstel tot een diocesane fi nanciële commissie (zo mogelijk sa men te stellen uit de bestaande de kenale financiële commissies) kwam van pastor J. C. Weijnen uit Ooster hout, tegen het einde van een vrij oeverloze diseussiedag, de voorstel len om de parochies nu eens onder de loep te nemen van dré. J. P. Zuid geest van het Dioc. Past. Centrum. Een grote moeilijkheid bleek de autonomie van de parochies waardoor het bisdom van hen geen opening van zaken kan eisen De Diocesane Pastorale Raad vond algemeen dat men hier een beroep op de solidari teit van de parochies moet doen. Wat betreft die autonomie is, naar bis schop H. Ernst, meedeelde, landelijk het plan in voorbereiding om de pa rochies per regio in een vereniging te gaan onderbrengen. In zijn inleiding had bisschop Ernst zijn bezorgdheid uitgesproken over het feit dat jongehuwden minder bij dragen dan de ouderen. Ook zei hij dat al vaker kerkbesturen zelfs vra gen om het aantal zielzorgers in een parochie te verminderen wegens geldgebrek. „Wanneer de gelovigen zich uitspreken voor de Kerk, vra gen wij hen dit in daden ook van fi nanciële aard te laten blijken en wanneer de gelovigen de kerken niet meer bezoeken, zijn wij gedwongen ze te sluiten. Het is niet mo gelijk dat' een kleinere groep een grote kerk in stand houdt, die alleen op dagen als Kerstmis functioneert", aldus bisschop Ernst. o O (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Op nieuw jaarsdag zal door het carnavalscomi té Kloosterzande een dansavond worden georganiseerd bij hotel Van Leuven. Voor deze avond heeft men de bekende popgroep „The Dinkies" kunnen contracteren. De opbrengst van deze dansavond is bestemd voor de organisatie van de carnavalsaeti viteiten van het volgende voorjaar. (ADVERTENTIE) 9 Breda-Tilburg Roosendaal - Middelburg (Van onze correspondente) VLISSINGEN Koninklijke scheepswerf De Schelde in Vlissin- gen gaat de grootste overkapping voor een droogdok in Europa bou wen. Ir. J. Bout, voorzitter van de directie De Schelde, sloeg daartoe woensdagmorgen de eerste paai. De hal zal hoofdzakelijk worden be stemd voor het bouwen van Marine fregatten. Voorlopig heeft de Marine een order geplaatst voor twee van deze schepen, ter waarde van 250 miljoen gulden. De hal krijgt een afmeting van 37 meter breed. 150 meter lang en 28 meter hoog. De ruimte tussen de drie al overdekte hellingen en het nieuwe overdekte droogdok zal ook nog overkapt worden. In deze ruimten worden de magazijnen ge huisvest. Deze hal krijgt dan een afmeting van 23 breed. 130 meter lang en 20 meter hoog. De totale kosten van deze over kappingen zijn geraamd op 12 mil joen gulden. Een grote investering, die naar de Schelde hoopt, gehono reerd zal worden door de Neder landse regering door het plaatsen van nieuwe orders voor de bouw van Marine-schepen. Het eerste fregat moet in 1974 al gaan proefvaren. Voor die tijd zal de onderbouw van hét tweede schip zover klaar zijn dat de afbouw hier van circa 1975 voltooid zal zijn. De Marine-schepen worden 138 meter lang. Er zal dus nog 12 meter speling overblijven in het nieuwe dok dat over een jaar opgeleverd zal worden. Het ingenieurs- en architec tenbureau F.C. de Wever uit Rotter dam ontwierp de kolos en het aan nemersbedrijf Mabuwat uit Rotter dam zal het bouwen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Op 1 januari lopen 67 bedrijfstak-cao's af, waarbij on geveer 650-000 werknemers zijn be trokken. De cao voor de bouwnijverheid is daaronder de grootste (250.000 werk nemers). ,Zelf", zeefdruk van MarteRöling. (Van een onzer verslaggevers) GOES De fracties van D'66 en de PPR in de provinciale staten van Zeeland hebben de andere fracties in dit college een brief gestuurd met een aantal door haar voorgestelde amendementen op het ontwerp ge meenschappelijke regeling tot op richting van het Havenschap Vlis singen, zoals die in de eerstvolgende statenvergadering aan de orde komt. In de brief wordt gesteld: „Gemeenschappelijke regelingen hebben, behalve vele goede kanten, het algemeen erkende bezwaar dat ze zich goeddeels' onttrekken aan democratische controle van gemeen teraden en provinciale staten. Bovendien beperken dergelijke regelingen de bevoegdheden van de ze colleges. Deze ontwerp-gemeen- schappelijke regeling beperkt de mogelijkheid van de burgerij om via de gekozen vertegenwoordigers in vloed uit te oefenen op het vesti gingsbeleid van het havenschap". Naar de beide fracties menen kunnen enkele eenvoudige veran deringen van dit ontwerp die in vloed vergroten. Beide fracties stel len daarom voor een bepaling in te lassen die aan de uitgifte van grond aan een industrie verplichte goed keuring van de provinciale staten verbindt Wat de samenstelling van het bestuurlijk college betreft willen zij een vertegenwoordiger van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid en een van het mi nisterie van Economische Zaken (voorgesteld was twee van Economi sche Zaken) en in plaats van twee door G.S. benoemde provincieverte genwoordigers willen zij een door G.S. benoemde en een door provin ciale staten uit hun midden benoem de. Door benoeming „uit hun midden" wil men voorkomen dat de raad van bestuur van het havenschap uit lou ter ambtelijke deskundigen, die geen politieke verantwoordelijkheid dragen, zal bestaan. In de brief stellen de fracties dat ook minister Bakker de Tweede Ka mer al heeft gezegd geen bezwaar tegen wijziging van de tekst van de gemeenschappelijke regeling te heb ben, als hiertoe uit Zeeland de wens mocht opkomen. De briefschrijvers verzoeken de andere fracties dan ook haar amendementen (eventueel na overleg) te steunen. (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS-HULST De CVP-jongeren van het arrondisse ment Sint Niklaas in België willen komen tot de stichting van een „Ac tiecomité Beveiliging leefmilieu lin- ker-oever", afgekort A.B.L.L.O. Het actiecomité zou een permanente con trole uit moeten oefenen op indus trievestigingen op de linker-Schel- deoever en zich daarnaast moeten bezighouden met liet probleem van natuurbescherming en leefmilieu. De stichtingsvergadering wordt op 3 de cember in Sint Niklaas gehouden. In de aankondiging van de verga' dering van 3 december heeft het stichtingscomité laten weten, dat de bezwaren met name tegen Progil de wenselijkheid van een permanente controle hebben aangetoond. Het stichtingscomité heeft zich uitge sproken voor een actiegroep, be staande uit jeugdgroeperingen en natuurbeschermingsverenigingen van het Waasland. Het stichtingscomité zelf bestaat uit jongeren afkomstig uit Lokeren. St.-Niklaas. Kruibeke en Be veren In een communiqué dat vergezeld gaat van de proclamatie van een stichtingsvergadering stellen de ini tiatiefnemers onder meer dat er te weinig normen gesteld worden aldus het communiqué, „er nu reeds een aantal fouten gebeuren op het indus trieterrein linkeroever-Waasland, welke bewijzen dat een permanente controle vanwege de bevolking zelf noodzakelijk is". (Van een onzer verslaggevers) BORSELE Het gemeentebe stuur van Borsele beeft bij de aan de gemeenteraad aangeboden ge meentebegroting voor het jaar 1971 een urgentieschema van gemeente activiteiten gevoegd. Hieruit blijkt, dat het geven van voorlichting aan de bevolking door middel van publi- katies en bijeenkomsten nummer een staat bij het beleid van „alge meen beheer" voor het komende jaar. B. en w. zullen trachten in 1971 de bij de behandeling van de begro ting voor 1970 geuite wens tot het instellen van een evenementencom missie in vervulling te doen gaan. Openbare verlichting in «die be bouwde kommen en het aanbrengen van douches in woningwetwoningen, benevens het overdragen van deze woningen aan de tot stand te bren gen woningstichting, vormen de vol gende punten op de prioriteitenlijst. Het straten- en wegenplan ver meldt: verbreding van de Noord- landseweg en het aanleggen van een bredere ontsluitingsweg voor het in dustrieterrein 2 Heinkenszand, en de aanleg van een weg van Nisse naar Heinkenszand, Onderhoud en verbe tering van een bocht in de Disse1- aardgas worden aangesloten, de 2e fase van de weg Baarland - Kwa- dendamme, de Schuitweg in 's-Gra- venpolder, de Polderweg en begin Disselweg te 's-Heer Abtskerke, (trottoir), de Kloetingseweg te 's- Heer Abtskerke (trottoir), de verbe- terin gvan een bocht in de Dissel- weg in die plaats, de reconstructie van de A. de Koningstraat te Kwa- dendamme, het Oranjeplein te Nieuwdorp en de Doelstraat (ver breding) te Oudelande. Verbetering van de afvoer van rioolwater in alle kernen (onder meer door persleiding Goes - 's- Gravenpolder) staat op de urgentie- lijst, evenals de afbraak van het voormalige schoolgebouw bij de ge restaureerde kerk in Oudelande, het opstellen van een wegenlegger en de bouw van een kleedlokaal bij het sportveld te 's-Heerenhoek. De te verwachten bestemmings plannen zijn: „Buitenleven" te 's- Gravenpolder, 's-Heerenhoek Oost 1 en 2, de saneringsplannen te Hein kenszand en 's-Gravenpolder, het bestemmingsplan Watervliet te Heinkenszand, „Oud- en Nieuw- Vreeland" te Kwadendamme, Lewe- dorp-Noord 1968 en een bestem mingsplan voor Nieuwdorp. Voor het verkrijgen van een uni forme regeling zal het aldus, b. en w., nodig zijn om door middel van een nota een uitspraak te doen over het beheer, de tarieven enz., der verenigingsgebouwen, voorzover die aan de gemeente behoren. Het in het voormalige gemeentehuis te Hoedekenskerke te bouwen vereni gingsgebouw en verbeteringen (ook ten aanzien van de exploitatie) van het verenigingsgebouw te Nieuw dorp staan hierbij het hoogst op de lijst. Spoedige totstandkoming van de rolsehaatsbaan in de speeltuin van Nieuwdorp, het bouwen van een portiersloge annex toiletgebouw in de speeltuin van 's-Gravenpolder en recreatieve voorzieningen in „Schel- deoord" te Baarland staan bij het hoofdstuk recreatie het hoogst geno teerd. (Van een onzer verslaggeefsters) BREDA Openbaar Kunst bezit vestigt in de maand de cember de aandacht op de he dendaagse prentkunst door mid del van vier t.v.-uitzendingen en vijftig tentoonstellingen in Nederland. In Brabant worden deze identieke tentoonstellingen van vijftig prenten van Neder landse kunstenaars gehouden in Breda (De Beyerd), Bergen op Zoom (Markiezenhof)Eindho ven (Van Abbe)Den Bosch (De Moriaan) en Tilburg (Bra bantse Kunststichting). In Zeeland is de tentoonstel ling te zien in Goes (Museum voor Zuid- en Noord-Beveland), Hulst (Stadhuis), Middelburg (Stadhuis), Terneuzen (Zuid- land-theater) en Vlissingen (Stadhuis). Zij is daar vanaf 3 december te bezichtigen onder de titel „50 x 50". In Brabant blijft zij tot en met 3 januari 1971. In Zeeland kan men tot half december terecht. Koningin Juliana zal landelijk de officiële opening verrichten op woensdag 2 december in het cultureel centrum van Stadska naal tijdens een televisie-repor tage over de expositie aldaar. In een viertal t.v.-uitzendingen zal Openbaar Kunstbezit aandacht schenken aan de 50 prenten van levende Nederlandse kunste naars. Ze worden getoond en besproken op de zondagmidda gen van 6, 13, 20 en 27 decem ber telkens om 16.15 uur via Nederland 1. Het doel van de manifestatie is om meer bekendheid te ge ven aan de grafische kunst en de bijzondere mogelijkheden die deze biedt. Van elke prent, die op deze tentoonstelling aan wezig is, zal een beperkt aantal te koop zijn. Om enkele namen van medewerkende kunstenaars te noemen: Berserik, Bonies, Constant, Corneille, Diederen, Jeroen Henneman, Lucassen, Lucebert, Hannes Postma, Mar- te Röling, Kees Spermon, Aat Verhoog, Co Westerik en Jakob Zekveld. Zij maakten allen spe ciaal voor deze gelegenheid een prent. De organisatie van de mani festatie werd gerealiseerd door de samenwerking van Openbaar Kunstbezit, Nationaal Overleg Gewestelijke Cultuur, de Pro vinciale Culturele Raden, de Nederlandse Kunststichting en ministerie van CRM en de Rijks- fan koopcommissie voor tekenin gen en grafiek. Men kan de prenten bestellen bij de Nederlandse Kunst Stich ting. Oostelijke Handelskade 29 in Amsterdam. Wiens bestelling het eerst binnenkomt, krijgt het eerst een exemplaar toegewezen etc. totdat de verkoopbare exemplaren zijn uitverkocht. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Drs. P.A. Wol- ters opende woensdagmorgen te Middelburg het nieuwe kantoor van de Middenstandsbank aan de Markt te Middelburg. Het gebouw werd na een intensieve verbouwing, die ruim een jaar in beslag lieeft genomen, op feestelijke wijze weer in gebruik genomen. Namens de relaties bood de heer A. Imandse. personeel en directie zijn gelukwensen aan. De bank biedt een ruime en sfeervolle in druk. De verbouwing stond onder eigen architectuur en werd uitge voerd door hoofdaannemer R. Wal raven en Zonen uit Middelburg.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3