RAAD AXEL VERDIEPT ZICH IN GELDZAKEN Agitatie richt zich tegen lawaai en afval van gritstraalbedrijf Terneuzense bejaarden genoten van eerste zwemles 1 Commentaar Gelijke monniken? Moet jeugdsoos in Kloosterzande verdwijnen Koniiigsscliietin g Afscheid in Hontenisse van gemeentepersoneel Prijspiering te Kloosterzande IJzendijke Nieuwe ambtenaren op secretarie in Sas van Gent Sinterklaasfeesten in Westdorpe HET HTTTS VAN ELOY HULDIGING 35 JUBILARISSEN IN SAS VAN GENT Tweede leerkracht voor Irisschool te Zaamslag o Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Sinterklaas in Sluis Sluis (x DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 SLUISKIL TEGEN HOUTEPEN (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENA De bewoners van Kanaalziclit 7 tot en met 50 in Sluiskil (gemeente Sas van Gent) hebben al enkele jaren veel last van het gritstraalbedrijf Houtepen op het kanaaleiland pal tegenover hun woningen. Tijdens een woensdagmorgen in het gemeentehuis van Sas van Gent ge houden hoorzitting luisterden burgemeester Den Boer en de wethouders Colsen en De Beleir naar de toelichting van de bewuste bewoners die col lectief een bezwaarschrift hadden ingediend tegen de wijzigingen in de hinderwetvergunning van het gritstraalbedrijf. In concreto: men heeft be zwaar tegen het gritstralen in de openlucht wat tot nu toe met oogluikende goedkeuring is gebeurd. TAe gemeente Axel verkeert in een bijzonder moeilijk financieel parket. Tijdens de behandeling van de begroting in de jongste raads vergadering is dat verschillende ke ren duidelijk gebleken. De begroting voor volgend jaar vertoont een te kort van maar liefst vier ton. In het ten dele verlichten van die moeilijke positie meent het gemeen tebestuur een middel gevonden te hebben in belastingverhoging. Ver der zal voor extra-uitkeringen een beroep worden gedaan op het rijk. Juist die belastingverhogingen wor den in de kernen Koewacht, Zuid- dorpe en Overslag onderdeel van de gemeente Axel als onrechtvaar dig ervaren. En niet geheel ten on rechte. Voor sommige inwoners van Koewacht worden enkele belastin gen verdubbeld. De verhogingen zijn evenredig aan die van Axel, maar dat impliceert, dat de stijgin gen voor de geannexeerde kernen in werkelijkheid relatief hoger zijn. Sommige belastingverordeningen bestonden er voor de gemeentelijke herindeling immers in het geheel nog niet. Nu gaan ineerfs de normen aan de stad Axel voor de gehele ge meente gelden. „Gelijke monniken, gelijke kappen", is het gezegde van na de herindeling. Voor Koewacht en de andere buurtschappen heeft dat tot nu toe alleen geresulteerd in het optrekken van de lasten tot voormalig Axels niveau. Maar Axel is een stad met goede voorzienin gen, overal verlichting, winkels, goede straten en riolering. In de dorpen kan op dit gebied nog wel een en ander verbeterd worden. Die verbeteringen zitten er voorlopig, gezien de financiële positie, niet in. Daarom moeten de inwoners van deze dorpen mee betalen aan de stedelijke voorzieningen van de hoofdkern en afwachten wat ze er voor terugkrijgen. Het is een vreem de zaak, dat Axel voor het oplossen van zijn problemen een beroep doet o pde toegevoegde kernen. Dat lijkt een beetje op kolonialistische po litiek op een laag pitje. Het is on juist o mde toegevoegde kernen te laten opdraaien voor de benarde fi nanciële positie van de gemeente Axel, waar ze part noch deel aan hebben. In dit kader zou het wel licht gewenst zijn te pleiten voor een gedifferentieerd belastingtarief. Maar dan wel gedifferentieerd in het voordeel van de kleine kernen. - (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Door mid del van een circulaire aan de jeugd van de gemeente Hontenisse, heeft het bestuur van de jongerensociëteit „The Underground" het probleem 1 van het teruglopende bezoek aan de soos en daarmee samenhangende fi nanciële problemen aan de orde ge steld. De problemen zijn op het ogenblik van dien aard, dat men zich zonder de medewerking van de jeugd genoodzaakt zal zien de jeugdsoos te sluiten. Daar men deze pijnlijke beslissing niet alleen wil nemen, heeft het bestuur de jonge ren opgeroepen om op zaterdag 28 november en zaterdag 12 december in groten getale naar de soos te komen en eventuele op- of aanmer king kenbaar te maken. Met deze belangstelling op deze twee avonden valt of staat de sociëteit, zodat de uiteindelijke beslissing van de jeugd zelf afhangt. Het zou zeer jammer zijn, indien een dergelijke" gelegen heid zou verdwijnen. Voor deze twee avonden rekent men óp een grote opkomst. „Vooral in de zomermaanden met een noord-oosten wind is het bij ons niet uit te houden. Overal dringen de kleine stofdeeltjes binnen. Soms ligt'er een hele grauwe massa op de stoelen en tafels.." Ook het geluid is niet om te harden. We dachten hier een beetje in de frisse lucht te wonen. Niets van waar", aldus het commentaar van enkele betrokke nen. De aversie van het comité ad hoe (er zijn handtekeningen verzameld) tegen de firma Houtepen richt zich voornamelijk op het werken aan schepen in de buitenlucht. Daarbij komen allerlei oude verfresten vrij die bij 'n ongunstige windrichting pas de huizen tegemoet waait. Bij regen achtig weer slaat dit afvahnateriadl in het kanaal. Een andere belanghebbende in de ze affaire bleek rijkswaterstaat te zijn. De heer H. Heuvelink bracht names deze instantie bezwaren naaar voren tegen het zelfde feit nl. het gitstralen in de openlucht waardoor de afvalprodukten in het kanaalwa ter terechtkwamen en op die manier aan verdere verontreiniging van het water meewerkten. Rijkswaterstaat heeft voor het werken in de buitenlucht voor dit bedrijf geen vergunning afgegeven. De heer Heuvelink dacht zelfs dat de firma Houtepen geen vergunning zou hebben gekregen, wanneer be kend was dat hij werkzaamheden in de openlucht zou laten uitvoeren. Wethouder Colsen vond deze ge- dachtengang interessant en wilde weten of rijkswaterstaat het grit stralen in de openlucht wilde ver bieden. De woordvoerder van water staat kon daar verder niets over zeggen. De heer Houtepen, ook aanwezig bij de hoorzitting, zei diat hij naar beste kunnen voorzorgsmaatregelen had genomen om de hinder voor de bewoners zo gering mogelijk te ma ken. Burgemeester Den Boer merkte tenslotte op dat bij de vaststelling van de hinderwetvergunning op het belang van het bedrijf en de bewo ners langs het kanaal zal worden ge let. (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Op de ko- ningsschieting van de sociëteit „De Batavieren" gehouden bij R. van Kruijssen is J. Bogaert voor de tweede maal in successie koning ge worden. Erfprins werd P. Verscho ten, terwijl R. van Kruijssen zich voor dit jaar prins mag noemen. Voor deze koningsschieting bestond grote belangstelling. (Van een onzer verslaggevers) „Goed zo, en dat voor de eerste keer. Het is magnifiek". Deze woor den sprak woensdagmiddag in het overdekte zwembad de Houte te Terneuzen mevrouw M. Th. M. Bas- sie-Botter. Mevrouw Bassie, die de bevoegdheid lerares M.O. lichamelijke oefening heeft, begeleidt op uitnodi ging van de stichting Open Bejaar- denwerk als vrijwilligster de bejaar den, die als aansluiting op de be- jaardengymnastiek, elke woensdag middag tussen een en twee uur in besloten kring gebruik maken van De Honte. „De zwemlessen moeten ontspanning betekenen voor de be jaarden en geen inspanning", aldus mevrouw Bassie. „Terneuzen is wel zo ongeveer de eerste gemeente in het land", aldus de heer C. M. Binsbergen, hoofd van het dienstencentrum De Schakel in Terneuzen, „waar we met de bejaar den letterlijk te water gaan". Woens dagmiddag vond het eerste bezoek aan het zwembad plaats. Ongeveer dertig bejaarde dames en heren kwet terden als een troep schoolkinderen en spatten elkaar met het grootste plezier nat. Er zijn bejaarden die kunnen zwemmen, zoals bijvoorbeeld een tachtigjarige dame, die 's zomers bijna iedere dag een paar baantjes trekt. Er zijn er echter ook die het nog graag willen leren. De bedoeling van dit wekelijkse uurtje is de lichamelijke conditie te bevorderen terwijl zo'n gezamenlijk zwemuur ook op de geestesgesteld heid van de bejaarden ongetwijfeld een goede uitwerking heeft. Een be jaarde heer, die met elan van het startblok afduikt en een tachtigjarige dame die zich als een vis in het wa ter voelt; dat zijn enkele tafereeltjes die men voortaan 's woensdagsmid dags tussen een en twee uur in De Honte kan zien. Bejaarden die zich willen aansluiten bij de zwemclub, kunnen zich opgeven bij het dien stencentrum De Schakel in de Kerk hoflaan te Terneuzen. (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE Het ge meentebestuur van Hontenisse heeft samen met het personeel tijdens een gezellige avond in hotel Van Leuven afscheid genomen van vier perso neelsleden en.wel.de dames Bakker^ Jonkheim en Van Assche-Boeijkens die eervol ontslag hebben gevraagd en gekregen. De heer W. Blommaert gaat naar de gemeente Axel, terwijl de heer Oostdijk bij de centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht te Axel zal gaan werken. (Van onze correspondent). KLOOSTERZANDE De grote prijspiering, georganiseerd bij C. Courin, te Groenendijk, waar kal koenen, hazen en ander wild te winnen was, had de volgende uits lag: 1. R. van Heeze, 2. R. Jonk heim, 3. L. Claessens, 4. A. Pauwels, 5. J. waal, 6. J. Christiaanse. Tegeltentoonstelling Op 28 no vember zal in het voormalige ge meentehuis van IJzendijke een te geltentoonstelling worden gehouden. Deze tentoonstelling wordt georgani seerd door de Z.V.U. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur van Oostburg om meer van dergelij ke evenementen in het oude ge meentehuis te houden. De heer en mevrouw C. de Bac ker kunnen de ramen aan de voor zijde van hun huis zomers niet open hebben. Juist vanaf die voorzijde hebben zij een geweldig uitzicht op het kanaal en op het bedrijf van de heer Houtepen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VA1J GENT Met ingang 1 V'afi '1 ïènukri' aijn "benöèmd tër ge-j meentesecretarie van Sas- van Gent •'■ag .HëïéVi' A.'DI'M.' dé"' Maeyef uif Grave als sportambtenaar in de rang van commies A, J. J. Francken uit St.-Jansteen op de afdeling Algeme ne Zaken in de rang van adjunct commies A en H. J. M. de Hosson uit Utrecht op de afdeling Financiën, Onderwijs, Personeelszaken en Soci ale Zaken in de rang van adjunct commies. (Van onze correspondent) WESTDORPE De leerlingen van de lagere school en de kleuter school in Westdorpe hebben ook dit jaar weer een gezellig Sinterklaas feest gevierd. Het onderwijzend per soneel en het plaatselijk feestcomité hadden weer de organisatie in han den. Aan alle kinderen werd een traktatie uitgedeeld, nadat ze Sinter klaasliedjes hadden gezongen. Maar met dat bezoek aan de scho len blijft het dit jaar niet. De voet balvereniging RIA geeft zondag 29 november een groot Sint-Nicolaasbal in de zaal van Het oud Raedhuys, bij M. Pluym. Daar zal de Sint worden verwelkomd door het orkest The Ricky's. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) J. van der Loo, juwelier, Lijnbaan 69, Rotterdam (Van een onzer verslaggevrs) SAS VAN GENT In het sociaal gebouw van de stijfsel- en glucose- fabriek te Sas van Gent worden zaterdag 12 december 35 personeels leden gehuldigd ter gelegenheid van hun 40- respectievelijk 25-jarig dienstverband. De huldigingsbijeen- komst begint om tien uur. Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld.. THUERE CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT III! SPAR (Van onze correspondent). ZAAMSLAG Door de toename van het aantal leerlingen aande openbare lagere school (Irisschool) te Zaamslag mag een tweede leer kracht benoemd worden, die naar alle waarschijnlijkheid per 1 januari 1971 in dienst zal treden. In verband hiermee zal het Sint-Nicolaasfeest van de school een ander tintje krij gen dit jaar. Werd in het verleden onder leiding van het hoofd der school een toneelstuk ingestudeerd en door de leerlingen zelf opgevoerd iets waar dit jaar tijd voor was thans zal het poppentheater „De Kriekeputte" uit Hulst deze avond, die gehouden wordt op woensdag 2 december in het jeugdgebouw „De Poort", verzorgen. Morgen, vrijdag 27 november Bergen op Zoom 2.30 en 14.42; Hansweert: 1.38 en 13.51, Terneuzen 1.05 en 13.18, Vlissingen 0.35 en 12.48, Wemeldinge 2.20 en 14.32. Films middelburg City, 20 uur: Er kan nog meer bij 14 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Woodstock, a.l. ANTWERPEN Rex Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odcon- Een man, die me bevait k.n.t. Astrtd- Geef mij maar tweelingen, a.l. Vendome De opstandeling, k.n.t. Savoy Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: De laatste avonturiers, k.n t. Ambassades: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole De wraak van de sherift. a.l. Quellin Cromwell, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, k.n.t. Pathe Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra: Duivel doet al, a.l. Fesia. Gladiatoren voor de vrijheid a.l. Forum. M.A.S.H. 18 j. Monty. Westside story 14 GENT Capitole, Tora, tora, tora a.l. Majestic, Een man, die me bevalt a.l. Rex, De onrijpe mannen a.l. Century Als de gieren aanvallen 18 1 Savoy, De geluksvogel 18 j. ST.-MKLAAS Select Hello dolly a.l. Scala, Drie fantastische supermen a.i. Eden, Liefdesengeltje 18 j. Toneel - Muziek - Dans GOES Prins van Oranje, 20 uur: Concert door het Zeeuws Orkest o.l.v. Jan Out. Solist Jan Wijn (piano). ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal) 20.15 uur: Rot,t. Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Solist Misha Dichter (piano). De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: „Tien miljoen geboden", cabaret van Seth Gaaikema. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Knollentuin", cabaret van Rients Gratema Rolt. Schouwburg, 20 uur: „La Bohème" door de Nederlandse Opera Stichting. GENT Schouwburg, 20 uur: „7e Gebod: Steel wat minder" van Dario Fo. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. hulst Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 3Q- tal Nederlandse eri Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 912 éi? TÏ3—ï$rüür. Zondags''"ge- sloten ROTTERDAM Museum Boymans-Van Beuningen. Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.V Ma t.m. zat. 1017, zon. 11 17. Bovendien woe. van 2022 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Fleëeh" met unica in aarde werk, Theo Dobbelman met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di t. m zat. 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten. (Van onze correspondent) SLUIS St.-Nicolaas brengt za terdag een bezoek aan Sluis. Hij arrivieert om 14.15 uur vanaf de grens bij het parkeerterrein aan de St.-Annastraal. Hij zal daar worden opgewacht door het St.-Nicolaasco- mité en het majorettenpeloton en het muziekgezlschap St.-Cecilia uit Westkapelle (België). Na een rondgang door de belang rijkste straten van Sluis wordt de Sint met zijn gevolg om half vier in het stadhuis ontvangen door het ge meentebestuur. In het stadhuis wor den de kleuters, die nog geen school bezoeken, verwacht en zullen daar uit de handen van de Sint een cadeautje ontvangen. Op vrijdag 4 december zal de Sint een bezoek brengen aan alle scholen te Sluis. Vlam in de pan Doordat de vlam in de fritespan sloeg ontstond er een begin van brand in de keu ken van café De Molen bij W. van Troost-Gelderland in de Nieuwstraat te Sluis. De gealarmeerde brand weer, die binnen korte tijd aanwe zig was, behoefde niet meer op te treden, omdat het vuur reeds door buren was geblust. Na controle werkzaamheden kon de brandweer inrukken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In ruim vier uur tijd heeft de gemeenteraad van Axel zich door de raadsagenda gewor steld, waarvan de begroting de be langrijkste hap was. Tijdens de al gemene beschouwingen vielen enke le kritische woorden met betrekking tot de gang van zaken in Axel in het afgelopen jaar. Verder stonden de meeste begrotii.gsdiscussies in het teken van de bezorgdheid om de labiele financiële positie van de ge meente, waarvan de begroting voor volgend jaar sluit met een niet on aanzienlijk tekort van ruim vier ton. Even was er in de raadsvergade ring een geharrewar tussen KVP en PvdA. In zijn algemene beschouwin gen voor de KVP-fraetie verweet M. IJsebaart de PvdA, zijn partij te hebben beticht van onwaarachtige en dictatoriale politiek. Wethouder Dieleman (PvdA) daarentegen toon de zich later boos, omdat hij in de algemene beschouwing van raadslid IJsebaart een verwijt aan het adres van de PvdA meende te bespeuren van het bedrijven van een socialisti sche politiek. De heer Dieleman had er twintig 'minuten voor nodig om het tegen deel te bewijzen. In die tijd pro beerde IJsebaart steeds te interrum peren, omdat hij van mening was helemaal geen toespelingen in die richting gemaakt te hebben. Tijdens de algemene beschouwin gen hebben nagenoeg alle fracties aandacht gevraagd voor dezelfde za ken: bouw van woningen, gemeen schapshuizen," verwezenlijking van een sporthal, een open en een in structiezwembad en behoud van jaarmarkten, waarvoor aanvankelijk in de begroting geen subsidie meer was voorzien. Voorstellen van KVF- Gemeentebelang en ,prot-chr. -frac- tie-PvdA en Algemeen Belang brachten daarin tijdens dezelfde vergadering nog verandering. Ver schillende van zijn wensen zal Axel gezien de financiële positie het ko mend jaar wel niet kunnen verwe zenlijken. Daarom is het zaak prio riteiten te stellen en ook daarvoor werd in de jongste begrotingsverga dering gepleit. Met name de heer A. H. van der Lee heeft zich verder fel verzet tegen de voorgestelde verhoging en progressiviteit in de rioolbelasting. De verhogingen zullen met name voor Koewacht niet onaanzienlijk zijn. Van der Lee had grote bezwa ren tegen wat het college een- gedif ferentieerd tarief noemde. Hij wilde onderscheid tussen woningen die wel aangesloten waren op riolering uitkomend op een afvalwaterleiding of zuiveringsinstallatie en riolering waarbij dat niet het geval was. Hij stelde voor de ministeriële richtlij nen te hanteren en die stellen res pectievelijk 107 gulden en 53,50 voor. Van zijn zijde van prot.-christfelij- ke fractie-PvdA en Alg. Bel. kwam een tegenvoorstel. Het was een vari atie op het voorstel van B en W, dat wil laten betalen volgens de belast bare huurwaarde van de woning. Het voorstel van de KVP en de heer Van der Lee (ministeriële richtlij nen) werd met 6 tegen 9 verworpen en alternatief van prot-ehr. en ande re werd met 9 tegen 6 aangenomen. Een stemverhouding waaronder KVP en Gemeentebelang onderhand moedeloos beginnen te worden, om dat de laatste tijd alle voorstellen van de rechter kant van de raadsta fel in deze verhoudingen worden getorpedeerd. Maar dat is politiek. Hoewel burgemeester M K. van Dij- ke, wat die vermeende politiek be treft in de jongste raadsvergadering een corrigerende vinger in de lucht heeft gestoken. „De gemeenteraad", aldus de heer Van Dijke, „is geen Tweede Kamer. De Tweede Kamer corrigeeert de Nederlandse regering, maar de gemeenteraad is de rege ring van een gemeente". Derhalve kan er volgens de bur gervader in de gemeenteraad van Axel niet gesproken worden van „oppositie en regeringspartijen". On danks dat: inwoners van de gemeen te Axel met nu nog lage riooltarie ven zullen voor de nabije toekomst rekening moeten houden met forse verhogingen Dat heeft zelfs de „op positie" in de Axelse raad - die dan officieel wel niét bestaat - niet kun nen tegenhouden. A

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2