Adenauer bood 10 miljoen voor uitleveren Mengele Woningen twaalf procent duurder ■S3 n GUINEE VRAAGT SNELLE HULP NELISSENNEE TEGEN AARDGAS-MOTOR I Je^elHd Ulbricht (77) gezond POLITIE OP HOEDE IN HOOFDSTAD Gouden communeplaat AANNEMERS: „BOUWVAKBONDEN STELLEN VEEL TE HOGE EISEN m Hl SLM WIL GOEDKOPER VLIEGEN DAN KLM Oogje van Akzona op 3 Armour-dochters A Teruggang Zwemwateronderzoek in Tjechoslowakije Ml ff Moed Verzoening Zaterdag optocht van jonge A mbonezen Stichting Weg twijfelt aan 800 km-plan Paus begint aan 45.000 km lange reis Oppositie keurt beleid Schut af J Huygensprijs voor A. Romein-Verschoor Nederlands schip verliest cilinders gevaarlijk ammonia Boete van 500 voor boycotten volkstelling SCHMELZER Stem busakkoord voor VVD minder aantrekkelijk Britse brouwerij met dochter in Amsterdam V? De nieuwe Philishave 90 Super. Voelbaar veel beter! T7 DONDERDAG 26 NOVEMBER 1970 A 17 (Van onze redactie buitenland) PARIJS Simon Wiesent ha die een groot deel van zijn leven heel't gewijd aan het opsporen van oorlogsmisdadigers, heeft gisteren op een persconferentie in Parijs onthuld, dat wijlen bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duits- land Paraguay in 1963 ontwikke lingshulp ter waarde van tien mil joen mark heeft aangeboden in ruil voor de uitlevering van de beruch te nazi-concentratiekamparts Jo seph Mengele. Adenauer had -dit gedaan via de Westduitse ambassa deur ill Asuncion en de Para- guayese ambassadeur in Bonn, in de hoop Mengele in de Bondsrepu bliek te kunnen berechten. President Alfredo Stroessner van Paraguay liati op het aanbod va-i de Westduitse ambassadeur gerea geerd met de volgende woorden. „Als u de naam Mengele nog eens uitspreekt, ga ik weg". Wiesenthal verklaarde, dat Men gele nog steeds in Paraguay woont. „Ik ben van plan aan deze zaak van de oorlogsmisdadigers te blijven werken", aldus Wiesenthal. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De stichtingskosten van woningen zullen met ten minste 12 procent stijgen wanneer de nieuwe cao-eisen van de vak bonden voor de periode 1971-1972 worden ingewilligd. Dat staat in het officieel orgaan van de Nederlandse Bond van Bouwondernemers. De bond heeft uitgerekend, dat de eisen voor de nieuwe cao neer komen op een loonstijging van niet minder dan 35 procent. „Een dergelijk eisenpakket is allerminst in het belang van de volkshuis vesting. Voor zover de overheid de hogere oksten niet opvangt met verhoog de subsidies (en derhalve de belastingbetaler de rekening gepresenteerd krijgt), zullen de hogere stichtingskosten leiden tot een hogere huur- en prijsniveau van nieuwe woningen. Daaraan bestaat nu juist allerminst behoefte, zeker ook niet bij de leden van de vakbonden", aldus de Neder landse Bond van Bouwondernemers. De bond wijst erop, dat inwilliging van de nieuwe looneisen kan leiden tot een ernstige teruggang van de woningproduktie en tot sluiting van veel bouwbedrijven, die het .niet meer kunnen bolwerken. „Hierdoor zou de werkgelegenheid in de bouwnijver heid een bijzonder slechte dienst be wezen worden. We vragen ons af, of de leden van de bouwvakbonden wel zo blij moeten zijn met de eisen, die hun dappere bestuurders op tafel hebben gelegd", meent de NBB. De bond vindt het een kwalijke zaak, dat de vakbonden „de inflatoire ef fecten van hun looneisen gemakshal ve verzwijgen". De NBB houdt het erop, „dat de eisen zijn bedoeld om de achterban eens goed te laten blijken, dat men niet bang is en dat de ongeorgani seerden er verstandig aan doen lid te worden van de bonden, die zo krachtig durven op te komen voor de belangen van hun leden". BRUSSEL (ANP). Ambtenaren van de stad Antwerpen en van het provinciaal instituut voor hygiëne in Antwerpen zijn naar Tsjechoslowa- kije vertrokken om daar overleg te plegen met de Xsjechoslowaakse deskundigen die betrokken waren bij de gevallen van minigitis die vorig jaar in de stad Oesti werden vastgesteld en die, evenals in Ant werpen, waren veroorzaakt door een besmetting via zwembadwater. Het zwembad in Merksem dat, evenals zwembaden in Antwerpen na de minigitisgevallen was geslo ten, is inmiddels weer voor het pu bliek opengesteld. gun IjsSP^ TTef ontbreekt sommige Brabantse gemeentebesturen niet aan ini tiatieven op het terrein van de wo ningbouw. Zo liet het gemeentebestuur van Nuenen een aardige bungalow af breken, omdat ze zonder vergun ning was gebouwd. Er moest maar eens een voorbeeld worden gesteld, desnoods ten koste van een ver mindering van de woningvoorraad met één perceel. Het gemeentebestuur van Aarle- Rixtel doet in vindingrijkheid niet onder voor de Nuenense collega's. De bewoners van een complex wo ningwetwoningen raison van 220 gulden per maand) kregen de me dedeling dat ze er binnen een jaar uit moeten als ze ook maar een gulden boven de loongrens zitten. Ze mogen dan uitkijken naar ge lijksoortige panden tegen huren van driehónderd of meer gulden, als ze al niet gedwongen zijn een woning te kopen. Als vervaldatum werd zeer toepasselijk de 25e de cember gekozen. Op die dag is er immers al eens eerder sprake van geweest dat „er geen plaats was in de herberg". Het ontbreekt deze gemeentebe sturen overigens niet aan supporters. Zo heeft de woningbouwspecialist van de KVP, het kamerlid F. An- driessen, b. en w. van Aarle-Rixtel al gecomplimenteerd met hun „moedig besluit". En minister Schut zal ook dik.tevreden zijn dat een van zijn vele circulaires eens nage volgd wordt. Wij voor ons reserveren de prijs van de bestuurlijke moed liever voor die autoriteiten die van oordeel zijn dat de woningvoorraad niet verminderd, maar vergroot moet worden, die vinden dat er voldoen de woningen moeten worden ge bouwd tegen betaalbare huren, zelfs als men een gulden boven de loongrens zit en die, tenslotte, hun gemeentenaren met rust laten zolang ze hun huurpenningen op tijd vol doen en hun behuizing niet uitwo nen. TAe geschiedenis kart, niet worden uitgewist met één pennestreek en enkele lovende woorden, maar het ziet er naar uit dat de onderte kening van het Pools-Duitse verdrag in december de belangrijkste poli tieke daad gaat worden in de Euro pese politiek sinds de Tweede We reldoorlog. De Poolse partijleider Gomulka sprak eergisteren in Boedapest over „een keerpunt in de naoorlogse ge schiedenis van Europa". De Russi sche partijleider Breznjev prees de Westduitse regering om haar „rea lisme". Realistisch is de regering van Brandt inderdaad, want door het Pools-Duitse verdrag, dat de Oder- Neisse-grens bevestigt en erkent, heeft Wesf-Duitsland zichzelf ont daan van de illusie, dat er een weg terug zou zijn naar het Duitse ruk van 1937 Die illusie heeft Eurooa vijfen twintig jaar gefrustreerd en zij is in die tiid het voornaamste obstakel- geweest in de Oost-West verhou dingen. Brandt heeft dat ingezien. Zijn simpele redenering is: door Hit- Iers oorlogen zijn de Duitse gebie den versoeeld en het armaqeddon, dat de Duitse leoers onder de Polen hebben aangericht, dient uitgewist te worden door een gebaar van ver zoening. Wij, benadrukte Brandt herhaaldelijk, geven niets weg, wat niet al lang is verspeeld. Toch. door het gebaar van ver zoening krijgt Bonn iets terug: meer aanzien in de wereld. En ook Euro pa krijgt iets terug: meer stabiliteit en een grotere kans op een perma nente vrede. Toen Walter Scheel, de Westduitse minister van buitenlandse zaken, met succes de onderhandelingen over het Pools-Duitse verdrag had af gesloten, zei zijn Poolse collega, Stefan Jedrychowski: „Wij hebben het verleden afgesloten" „Een uiter mate moeilijk verleden", voegde hij eraan toe Scheel vulde hem aan: „Een pijnlijk verleden". Scheel en zijn aanhang zijn er gelukkig niet onder bezweken en uit Gomulka's woorden zou men mogen afleiden, dat zij het ook overwonnen hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Aanhangers van de militante .„vrijheidsschooi" heb ben voor zaterdagmiddag een de monstratieve optocht in Amsterdam uitgeschreven. De „Vrijheidsschooi" bestaat uit merendeels jonge Ambo nezen, die door middel van harde ac ties de aandacht willen trekken. Deze actie zou in stilte worden voorbereid, aldus goed ingelichte bronnen. De actie is niettemin uitge lekt en de politie heeft inmiddels uit gebreide maatregelen genomen. Zo zouden zaterdag onder meer in Am sterdam pelotons van de mobiele een heid der rijkspolitie achter de hand worden gehouden, aldus onze infor maties. De politie in Amsterdam is kennelijk op alles voorbereid. (Van onze redactie buitenland) CONAKRY In tegenstelling tot eerdere gunstige berichten over de strijd in Guinee was de hoofdstad Conakry gisteren nog het toneel van hevige gevechten tussen regerings troepen en eenheden van het huur- lingenleger. Volgens radio Conakry werden overal in de stad „moorden de gevechten" geleverd, waarvoor ,1de Portugese fascisten en hun huurlin gen moeten betalen"-. Volgens de correspondent in Gui nee van het Senegalese dagblad „De Zon" zijn meer dan 200 man van de invasietroepen in Guinee gedood. Aan Guinese kant zouden ongeveer 100 burgers en militairen zijn ge sneuveld. De Guinese president Ahmed Se- koe Toere heeft in een radiobood schap gisteren „alle bevriende lan den, afgezien van de Afrikaanse lan den" gevraagd om zo snel mogelijk alle hulp te verschaffen die zij kun nen geven. Sekoe Toere richtte zijn verzoek om hulp met name tot die landen die door hun stem in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties de „misdadige agressie tegen Guinee" onvoorwaardelijk hadden veroor deeld. Hij hoopte op een concrete blijk van hun solidariteit. Zondag had de Guinese president de Afrikaanse landen al om huï? gevraagd, die zoals gemeld positief reagèerden. DEN HAAG (ANP De Stichting Weg twijfelt aan de realisatie van het in 1965 gelanceerde 800 kilometer plan voor autosnelwegen, dat eind 1972 klaar zou moeten zijn. In de periode van 1 augustus 1971 tot 31 december 1972 zal 270 kilo meter autosnelweg voor het verkeer moeten worden opengesteld, zodat gemiddeld ruim 180 kilometer per jaar moet worden gebouwd. In bet afgelopen begrotingsjaar is 75 kilo meter opgeleverd. Het totale subsidiebedrag van 35 miljoen gulden voor gemeentelijke verkeersvoorzieningen in 1971, vindt de stichting tenslotte „volstrekt ont- toereikend". Alleen het zogenaamde Wittebrugcomplex in Den Haag kost te al f 21 miljoen. Gelaarsd, cowboy-hoed op, en in midi-jas opende prinses Margriet gistermiddag het In stituut voor Muziekheilkunde en Bewegingsleer in Vlaardingen. Haar verschijning trok vele nieuwsgierige blikken. MANILLA Op de Philippijneu zijn strenge veiligheidsmaatregelen gehomen om gewelddaden te voorko men tijdens het bezoek van drie da gen dat paus Paulus aan Manilla zal brengen in het kader van zijn reis door liet Verre Oosten, die vandaag begint. De Philippijnen zijn een overwe gend rooms-katholiek land, maar de macht en status van de kerk hebben tot heftig verzet geleid, voorname lijk bij de jongeren. De paus legt op zijn reis, die van donderdag 26 november tot zater dag 5 december zal duren, in totaal ruim 45.000 km af. Hij 'zal 54 toespra ken houden. De paus is op het ogenblik goed gezond en ondanks zijn 73 jaar vol komen in staat om zijn lange reis door Oost-Azië te maken. Dit heeft de huisdokter van paus Paulus giste ren verklaard. (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De oppositie in de Tweede Kamer heeft gistermiddag het beleid van minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) afgekeurd door tegen de begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening te stemmen. De fracties van PvdA, PSP, PPR, CPN en Boe ren waren tegen aanvaarding van de begroting. Verworpen werden voorstellen van de oppositie om het woningbouwpro- gram op te voeren door meer gesub sidieerde woningen te bouwen en grotere bedragen voor de krotoprui ming beschikbaar te stellen. Ook werd een motie van de socia list Van den Doel verworpen om aan de regering te vragen de deelneming van grote institutionele beleggers in de woningbouw te vergroten. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De „schone" auto op aardgas, die DAF en Phi lips zouden kunnen bouwen, komt voorlopig niet. Het Ministerie van Economische Zaken, dat aan beide bedrijven in 1969 een studie-op dracht verleende, acht het aan haar uitgebrachte rapport „onbe vredigend" ten aanzien van de technische en economische details. De bezwaren van het ministerie richten zich voornamelijk tegen de hoge kosten van de voor aard gas vereiste cryogenc brandstof tank en tegen het feit, dat het brandstofgebruik van aardgas veel hoger zal zijn dan dat van benzi ne. De voordelen van aardgasmo- toven zijn: Lage literprijs van aardgas; Bij een ongeval met een auto met een aardgasmotor is brand uitgesloten, doordat het gas lich ter is dan lucht en moeilijk ont brandt; Besparing op onderhoudskos ten, doordat slechts één maal per jaar hoeft te worden doorge- smeerd, bougies niet meer verwis seld hoeven te worden en geen slikvorming in het carter optreedt. Experts van van Doornes Auto Fabriek en Philips brachten eind vorig jaar een bezoek aan de Ver enigde Stalen, omdat men daar al ling van aardgasinotoren. Binnenkort zal de in Eindhoven stand worden uitgetest. Daarna zou de motor op de weg uitgepro beerd worden. De DAF-trucks, waarop de mo toren zouden worden gemonteerd, stonden al klaar. DEN HAAG (ANP) De Con- stantijn-Huygensprijs 6000) is door het bestuur van de Jan Cam- pertstichting in Den Haag toegekend aan mevrouw dr. Annie Romein- Verschoor voor haar gehele oeuvre. De prijs zal in februari worden uitgereikt. PENDEEN (Reuter) Het Ne derlandse motorschip Weibold Boh mer heeft onder de zuidwestkust van Engeland vijftig cilinders met het zeer gevaarlijke ammonia verlo ren. Kustwachten zijn gewaar schuwd naar de verloren cilinders uit te kijken. In een boodschap van Lloyds in Londen wordt gezegd dat de cilin ders niet zinken en dat het erg gevaarlijk is om ze te openen. Het 500 ton metende schip, dat in Rotterdam geregistreerd staat, maakte als gevolg van het verlies van een deel van de lading ongeveer 20 graden slagzij. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het CBS gaat bij de komende volkstelling onderscheid maken tussen personen die geheel en gedeeltelijk weigeren. In het eerste geval kan men veroordeeld worden tot een maximumstraf van veertien dagen hechtenis of 500 boete. Heeft men evenwel bezwaar bepaalde vra gen te beantwoorden, dan loopt men niet de kans vervolgd te worden. Het CBS houdt namelijk een marge aan. De mensen, die in eerste instantie geen medewerking wensen te verle nen aan de volkstelling, zullen op een later tijdstip opnieuw bezocht worden door een teller van „zwaar der kaliber". Dan zal men alsnog trachten de weigeraar, ertoe te bewe gen mee te doen. Wordt in de weige ring volhard, dan zal een ambtenaar proces-verbaal opmaken. Voor deze volkstelling zullen 7000 mensen in touw moeten komen. Dit kunnen ambtenaren, onderwijs personeel, scholieren en particulie ren zijn. PARAMARIBO (ANP) Volgens de plami-n zal de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM, indien zij van de rijksluchtvaartdienst daartoe de toestemming zou verkrijgen, vluchten tussen Suriname en Nedev- land gaan uitvoeren tegen tarieven, die blijkens een in Paramaribo ver strekte voorlopige opgave lager lig gen dan de huidige KLM-tarieven. Een retourpassage voor een indivi duele reis zou ongeveer f 1050, gaan kosten, met een onvermijdelijk verblijf in Nederland van 28 Magen, althans zolang de SLM slechts 1 maal per maand een vlucht zou uit voeren. Van de langspeelplaat vamPaul van Vliet „Een avond aan zee", „Bram van de commune" zijn 25.000 exemplaren verkocht. Uit handen van St. Nicolaas- ont ving de Haagse cabaretier gisteren de gouden plaat die bij zo'n ver koopcijfer behoort. Dit gebeurde in het Lurelei-ca- baret in Amsterdam. Aan de gou den plaat-uitreiking ging een kort optreden vooraf van Therèse Steia- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Als de P.v.d.A. zich blijft isoleren en afzetten tegen de christelijke partijen, zou het voor de VVD aantrekkelijker kunnen wor den geen regeerakkoord voor de ver kiezingen na te streven, want dit zou een handenWinder kunnen vormen bij de verkiezingen. De VVD zou zich dan namelijk niet fors genoeg meer kunnen afzetten tegen de christelijke partijen om zo stemmen te winnen". Deze gedachtengang ontwikkelde KVP-fractieleider drs. Schmelzer gis teren op een persconferentie. Hij zei dat het hem was opgevallen dat VVD- fractieleider Van Riel "vorige week in de Eerste Kamer het niet de moei te meer gevonden had om over een regeer-akkoord te praten. ARNHEM (ANP) De Ameri kaanse tot de AKZO-groep behoren de Akzona Inc. voert onderhandelin gen met Armour Company, een doch ter van Greyhound Corporation, over de verwerving tegen contante beta ling door Akzona van drie Armour- dochterondernemingen. Dit zijn: Armour Industrial Che mical Company, Armour Industrial Products Company en Armour Lea ther Company. Deze drie ondernemingen produ ceren industriële chemicaliën, che mische specialiteiten en industriële slijpmiddelen, plakband, kleefmidde- len en leer. Zij verschaffen werk aan ca. 2400 personen en. hebben 10 fa brieken, zowel in de VS als daarbui ten. AMSTERDAM (ANP) Bass Charrington Ltd., de grootste Britse brouwerijgroep, heeft in Amsterdam een 100 pet. dochteronderneming op gericht onder de naam Anglo Conti nental Breweries n.v. De nieuwe n.v. heeft een maat schappelijk kapitaal van f 150 min., waarvan bij oprichting f 30 min. werd geplaatst. Inmiddels is het ge plaatste kapitaal verhoogd tot f 32,5 min. Nou in de Tweede Kamer zijn Grapperhaus en z'n baas Witteveen toch ook wel stijfkoppen gebleken. Zat tie hele Kamer, of althans een groot gedeelte daarvan, tegen hun nieuwe plan voor loon- en inkom stenbelasting aan te kleunen, maar nee hoor. De mannen achter de groene tafel wilden niet wijken. Hoe die strijd is afgelopen wist ik gisteravond toen deze regels neergepend werden nog niet, maar mijn gedachten gingen toch uit naar een regeringsoverwinning. Misschien is De Jong wel geweest, ja wie weet, tenslotte. De Grote- Redder-voor-Ministers-in-Nood is al eerder opgetreden. „De vakbeweging wordt ten on rechte een beweging genoemd". Zo, dat is een stelling die even bondig is als de titel van het bijbe horende proefschrift uitvoerig. Dat proefschrift heet: „De motili- teitsstremming van de netmaag en de pens bij de kleine herkauwers tijdens de door bacterieel endotoxi- ne opgewekte koorts". Hallo. De auteur is ene drs. A. S. J. P. A. M. (inderdaad, zes voornamen) van Miert. Hij is nu, dank zij dat proefschrift, doctor in de dierge neeskunde. En weet bijgevolg dus alles van de vakbeweging. Grapperhaus en Witteveen; een paar apart. De laatste is Rijkl 'P 1 „Seksuele voorlichting op de scho len is een door de communisten gesteunde samenzwering tot onder mijning van het westerse moreel" (A. L. Kotzee, directeur-onderwijs van Transvaal, Zuid-Afrika). Laat ons lachen. Witteveen is bovendien loonpaus. Trouwens de KNVB, van de voet bal, treedt ook steeds meer op de plaats van hoogwaardigheidsbekle ders. Nou mag PSV-Feijenoord weer niet uitgezonden worden, en wordt FC Twente een onbruikbare speel- datum tegen Dynamo opgedrongen. En wat doen TOij gewone t.v.- kijkers aan dat eerste? Niets, want de KNVB beslist ook voor ons. „Big Brother is ruling us". Zegt PSV-secretaris Ben van Gel der: „En als sommige lieden denken dat bij PSV de commercie mee speelt, dan kan ik meedelen, dat de N.V. Philips toch wel doordraait, ondanks de weigering van de direc te reportage". Kees (D) Rijvers. En vroeger belaar nog in dreven speelde ke. Trouwens een loonpauze) mr. toen hij in ren frisse lucht toen de kleine drib- Zuidwest-Nederl'ands heette-ie nog Kis- Nelissen (ook voor was ook nog geen Zeeuwsch-Vlaande- opsnoof. Dat ga ik doen. Een frisse neus halen. Tot ziens in den buiten. MERIJN (Van onze redactie buitenland) BERLIJN De Oostduitse partij leider Walter Ulbricht, die volgens berichten in westerse kranten een hartaanval zou hebben gehad, heeft gisteren besprekingen gevoerd met de Russische minister van buiten landse zaken, aldus meldt het Oost duitse persbureau ADN. De besprekingen in Oost-Berlijn betroffen aangelegenheden van we derzijds belang en vraagstukken sa menhangend met de Europese veilig- Aan de besprekingen, die plaats vonden in een „warme en vriend- lieid. schappelijke sfeer" werd ook deelge nomen door premier Willi Stoph en minister van buitenlandse zaken Ot to Winzer. Twee dagen voor voortzetting van het gesprek tussen Oost- en West- Duitsland is gisteren de Russische minister van buitenlandse zaken An drei Gromiko onverwacht in Oost- Berlijn aangekomen voor besprekin gen met partijleider Walter Ulbricht, premier Stoph en Winzer. Het Westduitse dagblad „Die Welf' had gisteren het bericht verspreid dat Walter Ulbricht (77) ernstig ziek was. Hij zou tijdens het weekeinde een hartaanval hebben gehad. (ADVERTENTIE) Je moet 'invoelen

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13