KLOOS PER ABUIS OP LIJST TWEEDE KAMER Offeravond voor ramp in Pakistan mmentaar RUST IN GUINEA TERUG I le^elHd VRIJDAG GEMEENTEHUIZEN EN KERKEN OPEN: Twee vingers omhoog is twee broodjes tartaar 1 A jax in de kleintjes Zo staan de zaken ervoor Volkstelling Tegenspraak Geen boten Sehoe Toere heeft toestand goed in de hand blijvend geschenk Hoge eisen in proces Buehrle Mogelijk vervangende dienstplicht voor gewetensbez waa rrleii Abortus-boek j e Dolle Mina's van Steeds meer mensen illegaal grens over ONTSLAGEN HOOFDAGENT: Veilig Vrees bij politie- kader voor "wilde" acties D'66: stop woning- afbraak in Nuenen )ll|/i v.a. 45.- 1*1 'n Kaiorik Indoia babyflesverwar- mer verwarmt al het voedsel voor baby en kleuter. Zo hebt U er jaren plezier van! Want alle maten baby flesjes, maar ook blikjes babyvoeding passen erin: in de klemring aan de bovenkant hangen ze vrij in het water. Thermostatische warmte- regeling zorgt voor een konstante temperatuur. Verder: fikse hand greep voor handig hanteren, vullen zonder morsen door weldoordachte, opstaande morsrand, gemakkelijk schenken en èrg veilig! Niet vergeten: de ideale babyfles- verwarmer die nog véél méér verwarmt heet Kaiorik Indoia. Prachtkado voor nieuwe oma's t f 27,50 KALORiK f /V T? A 7 A1 maakt u het leven lichter. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 A. H. KLOOS P.v.d.A. in verlegenheid gebracht (Van een onzer verslaggevers) LANDSMEER De lieer A. H. Kloos uit Landsmeer, die op X ja nuari het voorzitterschap van het NW gaat verwisselen voor dat van de VARA, heeft zich „per ongeluk" op de kandidatenlijst van de PvdA voor de Tweede Kamer laten zet ten. Vorige week vulde hij een formu lier in, waarvan hjj veronderstelde dat het een z.g. bereidstellingsver- klaring voor kandidaat-senatoren was; de heer Kloos is lid van de Eerste Kamer en wil dat graag blij ven. Tot maandagavond, toen hij zijn vergissing herstelde, leek de PvdA nogal met het geval in de maag te zitten. Op een vergadering van de Amsterdamse PvdA-afdeling werd heel voorzichtig meegedeeld dat de heer Kloos zich kandidaat voor de Tweede Kamer had gesteld. Fra, tievoorzitter drs. J. den Uyl van de PvdA, zei na afloop van deze verga dering te betwijfelen, of voor de heer Kloos een verkiesbare plaats beschikbaar is. Hij vond bovendien het voorzitterschap van de VARA en het lidmaatschap van de kamer „nauwelijks te verenigen functies.". De heer Kloos vertelde ons gis teravond dat hij de PvdA inmiddels heeft gevraagd hem van de kandi datenlijst te schrappen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De directie van Martinair heeft er iets nieuws op gevonden om de 500 personeelsleden snel en doeltref fend in te lichten over de gang van zaken en het wel en wee van het bedrijf. Wanneer een perso neelslid een speciaal nummer van de huistelefoon draait hoort hij directeur Schroder via een geluidsband van anderhalve mi nuut van alles over het bedrijf vertellen. De band wordt elke week vernieuwd. Vroeger konden de personeels leden regelmatig met hun vra gen bij de heer Schroder per soonlijk terecht. Maar van dat tijdrovende systeem is men afgestapt, omdat het aantal per soneelsleden te groot is gewor den. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het comité Nationale Actie Oost-Pakistan, heeft besloten vrijdagavond een inzamelingsactie te houden. Die avond van zes tot negen uur zullen kerkgebouwen en gemeentehuizen zijn geopend om de bevolking in de gelegenheid te stellen giften te ko men brengen. De katholieke en protestantse kerkorganisaties vragen de plaatselijke kerkbesturen om mee te werken en de kerkklokken te laten luiden. De mi nister van Binnenlandse Zaken zal vandaag een beroep doen op de gemeen tebesturen om de gemeentehuizen open te stellen. Het nationale comité heeft aan t.v.- en radio-organisaties gevraagd de actie te helpen aankondigen en begeleiden. Het studentencomité Actie Oost- Pakistan uit Leiden, dat contacten heeft met honderden studenten in 15 steden, wil vrijdag in vele plaatsen de inzameling onder de aandacht van het publiek brengen. Het comité werkte verder nauw samen met hon derden scholen, waarvan de actie „Sinterklaas voor Pakistan" ook op vrijdag zal culmineren. Gisteren was op gironummer 777 van het Rode Kruis in totaal bijna 600.000 binnengekomen en waren er toezeggingen voor 200.000. Drie officieren van de Belgische 'andmacht vertrekken morgen per militair vliegtuig naar Pakistan om in de door de orkaan geteisterde ge bieden de mogelijkheden te bestude ren van hulpverlening door de Bel gische krijgsmacht. Deze „verken- ningsploeg" wordt geleid door kolo nel De Wilde, dezelfde man die een jaar geleden het bevel voerde over het Belgische detachement, dat in Tunesië hulp bood na de overstro mingen. In Nieuw-Delhi is gisteren bekend gemaakt dat Pakistan het aanbod van India heeft afgeslagen voor de levering van twee rivierschepen en twee veldhospitalen ten behoeve van de door de stormvloedramp getroffen bevolking van Oost-Pakistan. Pakistan had India laten weten dat het de schepen en hospitalen niet nodig heeft. India heeft al hulp ter waarde van ruim 4,5 miljoen toe gezegd. President gen. Agha- Mohammed Jachja Chan heeft gisteren het toe zicht op de 2waar gekritiseerde hulp actie overgenorrten. lVTog voordat de minister kritische vragen van Tweede-Kamerle den over de komende volkstelling heeft beantwoord, is een geïrriteer de directeur-generaal van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, dr. Verstege, op die vragen omstandig' ingegaan. Iets zeer ongebruikelijks in het Haagse wel-en-wee. Nog ongebrui kelijker is het dat (hoge) ambtenaren zich tegelijkertijd proberen te be moeien met de manier, waarop de pers haar berichtgeving over deze zaak voert. Wie is er nou bang voor een volkstelling? Wie gelooft er nou in het sprookje, dat Big Brother is Watching You? In de computerfa- briek van de statistiek is voor die vragen geen plaats. Sterker-, het wordt zelfs zeer onbehoorlijk ge vonden wat vraagtekens bij de veer tiende algemene volkstelling te plaatsen. „Wij zijn vleesgeworden integri teit. De campagne tegen de volks telling is irrationeel, angst is een slechte raadgeefster", riep dr. Ver- stege uit. Het woord „angst" is gevallen. Er heeft zich een comité waakzaam heid volkstelling gevormd dat bui tenparlementaire acties tegen de volkstelling van eind februari ont ketent; in studentenkringen wordt eraan gedacht om de gehele zaak te boycotten en ook de beroepsver eniging van beeldende kunstenaars voelt er niets voor een boekje over zichzelf open te doen. Wie weigert het zwarte potlood te hanteren om de ponshokjes op de volkstellings formulieren zwart te maken, ris keert een boete van 500 gulden of twee weken hechtenis. Wij kunnen ons de angst van groepen, die (zonder de nodige ga ranties) tegen de volkstelling zijn, best voorstellen. Wellicht is de re gering hieraan zelf we! mede schul dig, want op vragen als wie toe gang krijgt tot de gegevens en wat bijvoorbeeld met zo'n ingeblikt computerregister gedaan wordt, als ons land onverhoeds zou worden aangevallen of bij andere buitenge wone omstandigheden, is zelfs pre mier De Jong enkele maanden ge leden na een ministerraad het ant woord schuldig gebleven. De volkstelling is geen uitvinding van het internationale industriële- militaire complex, zegt de directeur van de statistiek. De kans, dat op welke wijze dan ook misbruik van de gegevens kan worden gemaakt, is gelijk aan „nul komma nul". De gegevens zullen niet beschikbaar worden gesteld aan belastingen, po litie enz. Een hele geruststelling, maar het doet dan wel merkwaardig aan dat volgens de wet geen enkele Ne derlander aan het CBS gegevens zou behoeven te verstrekken, als hij daardoor een strafrechtelijke ver volging zou riskeren. Wie dat merk waardig vindt, krijgt natuurlijk als antwoord: met zoveel waarborgen is de volkstelling nu eenmaal om geven. Dat zeg. de directeur-generaal van het CBS. Wij zouden het ook nog eens graag uit de mond van de minister horen. F)e Amerikaanse minister van de- fensie, Meivin Laird, heeft met name het gebrek aan vooruitgang bij de vredesonderhandelingen in Parijs als een van de rechtvaardigin gen voor de weekeind-bombarde menten op Noord-Vietnam aange geven. Een woordvoerder van het Penta gon had EERDER gezegd dat de ac tie een antwoord was op het neer schieten van een onbewapend Amerikaans verkenningsvliegtuig boven Noord-Vietnam op 13 novem ber. Woordvoerders van het Pentagon benadrukten in het weekeinde dat alléén doelen ten zuiden van de negentiende breedtegraad waren gebombardeerd. Hun baas, Laird, sloot een dag later de mogelijkheid niet uit, dat de Amerikaanse toestellen verder in Noord-Vietnam konden zijn door gedrongen. Is het bout te veronderstellen, dat de bombardementen een wraak actie waren voor de mislukte com mando-actie nabij Hanoi, waar ge tracht werd een Amerikaanse krijgsgevangene te bevrijden? Ook dit zal te zijner tijd wel tegengespro ken worden, zoals in de Vietnam- kwestie de standaard-procedure schijnt te zijn. KRO's Brandpunt heeft gisteren de eerste, schrijnende, beelden uit het rampgebied gebracht. Volgens de re dactie van Brandpunt zal het aantel slachtoffers de 200.000 ver overtref fen: „Er liggen overal nog tiendui zenden ongetelde lijken te rotten". De overlevenden lopen ernstig gevaar te worden getroffen door epidemieën als cholera, die de eerste duizenden slachtoffers al hebben gemaakt. Op veel plaatsen zijn er geen overleven den genoeg om de doden te begra ven. De lijken worden ook niet ver brand, omdat de tradities en de Is lam dat niet toestaan. Overal hangt een ondraaglijke stank. Er lijken me dicamenten genoeg te zijn, die ech ter niet tijdig hun bestemming berei ken. In het rampgebied werken slechts 140 Pakistaanse artsen en nog een aantal buitenlandse hulpploegen, die echter niet over voldoende en snelle middelen van vervoer (vooral boten) kunnen beschikken. Van de vissers is naar schatting 60 procent omgekomen. Van hun 10.000 boten zijn minstens 9.000 verloren gegaan. Ontzaglijke vervoersproblemen zijn er nog steeds voor de distributie van de weinige voeding en andere hulp middelen, die het rampgebied berei ken. Veel verlevenden zijn gestorven van de honger. Op de meeste plaat sen heeft men al bijna een week niets te eten gehad. Er is ook geen drinkwater. De situatie van de over levenden is uiterst kritiek. Nadat Danny Cruyff een doch ter het levenslicht had laten zien, heeft gisteren de vrouw van Barry Hulshoff, Lida, het leven geschonken aan een zoon. De Ajacied noemt hem Barry. (ADVERTENTIE) VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA NA'. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM. TEL. 232727 LAUSANNE (DPA). De open bare aanklager in het wapenhandel proces in Lausanne heeft gisteren te gen de fabrikant Dieter Buehrle acht maanden gevangenisstraf met een proeftijd van vier jaar en een boete van 200.000 frank geëist. Tegen de verkoopdirecteur, Gabriël Lebedinsky, eiste hij een jaar gevan genisstraf en 50.000; frank boete, te gen diens plaatsvervanger, Alexander Gelbert, elf maanden en 5000 frank boete. De eis tegen de procuratiehou der Max Meili was negen maanden en 2000 frank boete. UTRECHT (KNP) Het bestuur van de landelijke stichting sociaal en diakonaal jaar heeft minister Den Toom van Defensie voorgesteld ge wetensbezwaarden in de gelegenheid te stellen een vervangende dienst plicht te vervullen binnen liet sociaal diakonaal jaar. Het bestuur van de stichting heeft hierover een onder houd met de minister aangevraagd. De Westduitse Johaiui Deuringer (hier bij aankomst op het vliegveld van Rome) werd gewond bij de ge vechten in Conakry, na de invasie in Guinea. De Duitse hertog Wolf von Thiessenhaussen werd op straat doodgeschoten. AMSTERDAM (ANP) De werk groep abortus van Dolie Mina in Am sterdam heeft een boekje naar huis en vrouwenartsen gestuurd onder de titel „Dolle Mina klaagt aan". „Abortus is geen voorbehoedmid del, maar een noodmaatregel. Een kind dat door de moeder noch de va der wordt geaccepteerd, is letterlijk het kind van de rekening", zo begint „Dolle Mina klaagt aan". De „aanklacht" is gericht tegen hen, die niet mee willen werken of zelfs tegenwerken een verantwoorde abortus te plegen bij meisjes en vrouwen, gehuwd of ongehuwd, zo werd de brochure toegelicht. DEN HAAG (ANP) Het aantal illegale grensoverschrijdingen stijgt de laatste jaren regelmatig. Dit blijkt uit het antwoord van minister W. dPr. Toom, van Defensie, op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Wieldraaijer, over de grensbewakingstaak van de koninklijke marechaussee- Bij de grensbewaking is ongeveer 550 man personeel van de koninklij ke marechaussee ingedeeld- De vraag, of het waar is. dat voor een gedeelte van de 27 detachementen thans geen taak meer is, wordt door de bewindsman ontkennend beant woord Minister Den Toom wil be paalde detachementen van de kon. marechaussee dan ook niet onthef fen van grensbewaking. DE RIJKSSUBSIDIE voor het on derbrengen van kinderen in kinder tehuizen, kleuterdagverblijven en buitenscholen zal met terugwerken de kracht tot 1 januari 1970 worden verhoogd met 0,25 tot 1,70 per verpleegdag. UTRECHT (ANP) „Wat ik heb gedaan werd door iedereen ge tolereerd. Ik heb het tij dens mijn opleiding zo geleerd en dan moeten ze mij nn niet pakken." Zo luidde ongeveer het verweer van de vo rig jaar ontslagen Utrechtse hoofdagent van politie J. Taal, die in diensttijd bij allerlei middenstanders zonder betaling of tegen gere duceerd tarief consump ties zou hebben ge bruikt en kratjes bier zou hebben gekocht. Bij het ambtenaren gerecht in Utrecht kwam de ex-hoofdagent dinsdag in beroep tegen zijn ontslag. „Het was beter geweest heel het korps te waarschuwen, dat zulke overtredingen voortaan uit den boze zijn en pas daarna had men disciplinair kunnen optreden," oordeelde zijn raadsman. De hoofdagent werkte al tien jaar bij de Utrechtse politie. Zijn beoordelingsstaten wa ren vrij gunstig. Naar zijn zeggen, zou hij al tijdens zijn opleiding van oudere leermeesters hebben ervaren, dat het in Utrecht gebruikelijk is zich als politieman af en toe te laten fêteren op een biertje, goedkope vis, gratis of goedkope groenten en fruit op de veiling, melk, drank te gen groothandeisprijs, goedkoop gebak en een hartige hap in de auto matiek. „Ais de surveillance auto voorbij de automa tiek reed, betekende twee vingers omhoog twee broodjes tartaar," aldus de raadsman en na zijn zeggen bestelde een brigadier zelfs via de mobilofoon in een soort code een hartige hap tegen gereduceerde prijs. Uitspraak over drie weken. (Van onze redactie buitenland) CONAKRY. De gevechten in de Guinese hoofdstad Conakry tussen regeringstroepen en het in het afgelopen weekeinde binnen gevallen huurlingenleger schijnen voorbij te zijn. Gistermorgen riep radio Conakry de bevolking op de normale werkzaamheden te her vatten, „maar wel de wapens bij de hand te houden". De meeste Afrikaanse landen heb ben Guinea materiële steun toegezegd bij het herstellen van de schade. Guinea nam gisteravond een Nigeri- aans aanbod aan voor militaire hulp. hulp. Portugese onderzeeboten patrouil leerden gisteren volgens racÜo-Cona- kry in de territoriale wateren van Guinea. In Lissabon is dit bericht van ge zaghebbende zijde tegengesproken. Portugal bezit, zo werd verklaard, vier onderzeeboten van het Franse type Daphne. Een bevindt zich voor revisie in Toulon, de drie andere zijn in Portugal zelf. De vertegenwoordiger in Conakry van het VN-ontwikkelingsprogram, Henri Pol-gar, heeft de Verenigde Na ties in een telegram meegedeeld, dat president Sekoe Toere „de toestand goed in de hand" heeft. Een Britse baggermaatschappij, Westminster Dredging Company, met 75 employés voornamelijk Neder landers die in Guinea werkt, heeft gisteren bekendgemaakt, dat al haar personeel in veiligheid is en het goed maakt. De secretaris-generaal van het Kongolese vakverbond, Kondo Ana- tole, heeft op een bijeenkomst in Brazzaville te kennen gegeven dat de NAVO uiteindelijk verantwoordelijk is voor de strijd die op het ogenblik in Guinea wordt gevoerd. „Het is een bekend feit," aldus Kondo, „dat Por tugal bij de inval in Guinea niet al leen gehandeld heeft." ZWOLLE (ANP) Honderd tach tig kaderleden van de Nederlandse politiebond uit Noord- en Oost-Neder land hebben gisteren in een motie de vrees uitgesproken, dat de onrust bij de politie zich zal gaan uiten in „in dividuele en oncontroleerbare acties". Zij stellen zich op een bijeenkomst in Zwolle achter het hoofdbestuur, dat voor alle politie-ambtenaren een uitkering ineens over 1970 wenst van 1200,in plaats van 500,zo als door de Minister van Binnenland se Zaken en van Justitie is toegezegd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het afbreken in Nuenen van illegaal gebouwde wo ningen waartoe b. en w. opdracht zullen geven is volgens het Tweede- Kamerlid, dr- M. Imkamp (D'66), onaanvaardbaar gezien de heersende woningnood- Hij heeft de ministers van Volks huisvesting en Binnenlandse Zaken gevraagd de afbraakinstructies onge daan te maken. Verder vroeg hij de bewindslieden hoeveel woningen in de gemeente Nuenen illegaal zijn gebouwd- Er worden hier en daar, beste men sen, vele tientallen, honderden, dui zenden pogingen ondernomen op welk gebied dan ookdie blijven steken in de goede bedoelingen. Dit maar even tussendoor alvast. 4» Voor het overige ziet het er naar uit dat d'n Pel weer gaat vlammen, zoals dat heet. En zoals ik hoorde van onze sportredacteur. Die tot zijn grote verbazing ook Gerben Karstens bij de Grote Ploegleider aantrof. Om te fe liciteren, wel te verstaan. Even een geheugenopfrissertje: Karstens en de Pel kregen vorig jaar onmin, nadat de eerste een koers had gewonnen. In zijn plasje werd later doping gevonden, maar het was het plasje van Karstens helemaal niet. Iemand anders had de flesjes gevuld, maar hij werd toch gestraft. Niet ge piest en toch nat, schreven wij vorig jaar. Hè hè. En nou komt Karstens bij de Pel en wat blijkt? Weer positief! Het paard dat de landauer van van Sinterklaas bij diens intocht in Den Briel moest trekken, schrok zo enorm van de muziek die in de stoet tetterde, dat het beestje ging steige ren. Wat, er ook geprobeerd werd, het paard was niet meer in toom te hou den en moest uitgespannen worden. De zwartepieten namen fluks de taak van het paard over en trokken de landauer verder door Den Briels dreven. Het paard was geheel en al uit Rotterdam gekomen. En (natuurlijk) aangeprezen als een „mak beestje". Zo ziet u maar weer. Ook de Sint kijkt een gegeven paard niet in de bek. En juist op deze plaats, mensen, viel ik gisteren tijdens het schrijven van deze regels „plat". Zat ik een kwartier lang wezenloos voor mij uit te staren. In verre verten, waar niets was. Slechts de leegte de ruimte vulde, als dat kan tenminste. Agnew verwijlt momenteel op Ha- wai en dat is een hele geruststelling. Nou Nixon nog. Eindhovense vrouwen: Cemstokers. Hanoi Amerikapot bombarderen (Laird). De verre verten hebben zich in middels gevuld met oorlogsdreiging en gevield, ellende en kommer. Kort om alles om de ogen voor te sluiten, maar het is de realiteit. Dus moeten ijï de oogjes,ppeu blijue». En toch is het binnenkort Sinter klaas, Kerstmis en noem maar op. Allerlei feesten die in het teken staan van de vrede. Mooie vrede. MERIJN (ADVERTENTIES) v.a. 19.75 VlX®01*1 electronic. v! 'l! VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V., KERKSTRAAT 25. AMSTERDAM. TEL. 232727

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9