NAAR FEDERA TIE VAN EIGENAARS VAN TWEEDE WONING IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN Groep recreanten wil inspraak ^QUGO Stuyvesant H MOft I Open brief aan dr. Nijman van Hoechst Eis van 27 maanden tegen R. H., de smokkelprins uit Sluiskil BORST EN INBORST GERECHTSHOF GENT nstuiff zeeland I PL4TOGO UIT GOES OP TOERNEE Jhr. Sandberg (Middelburg) promoveert op Zeeuwse veerdiensten Modewoord Vlaggen voor St. Nicolaasactie te Sas vernield Lichte vorst Verlanglijstje Dynamisch. Modern. Energiek! Vooraan bij alles wat nieuw en jong is. Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak, volmaakt filter, King Size Peter Stuyvesant, U geniet zoveel meer! Tweede Talensprijs vrijelijdsschilders VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 3 (Van een onzer verslaggevers) CADZAND/NIEUWVLIET Eigenaars van bungalows, appartementen en andere zomerverblijven in West- Zeeuwsch- Vlaanderen wesen betrokken te worden in plannen die betrek king hebben op recreatieve voorzieningen in dit gebied. Zij hebben zich gegroepeerd in verschillende verenigingen van eigenaren van tweede woningen. In voorbereiding is de oprichting van een federatie als over koepelend orgaan, dat als gesprekspartners zal kunnen optre den tegenover het rijk, de provincie, de gemeente, het water schap, de VVV en het bedrijfsleven. Tot dusver geschiedde de beharti ging van de belangen van de eigena ren van tweede woningen in Cad- zand en Nieuwvliet vrijwel uitslui tend door de eigenaar zelf. Het is de bedoeling dat de federatie als verte genwoordiger van rond 330 woning bezitters in de toeristische sector april volgend jaar voor het eerst in vergadering bijeen zal komen. In Cadzand en Nieuwvliet is op het ogenblik voor een totaal van f. 29 miljoen aan zomerbungalows, ap partementen en andere seizoenver- blijven geïnvesteerd. Mede met deze economische grond achten de eige naren van deze woningen het rede lijk, dat zij inspraak krijgen in de min of meer noodzakelijke voorzie ningen op het gebied van straatver lichting, groenbeplanting, wegenaan leg, parkeergelegenheid en dergelij ke. De toeristische omzet aan logies in Caclzand-bad en Nieuwvliet be draagt jaarlijks een miljoen gulden. Eenzelfde bedrag wordt omgezet in verteringen in winkels én restau rants. Verreweg de meeste eigenaars van tweede woningen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn Duitsers, Belgen en Nederlanders die geen ei- Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur Overwegend droog met lagere temperaturen. In de nacht op vele plaatsen lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland- Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min. temp.: nul tot vier gra den onder nonnaal; maximum temp.: van ongeveer normaal'tot drie graden onder normaal; kans o.p een 4™®® periode van minstens. 12. uur:-f95, pro cent; kans "op een" geheel 'droog "eb- maal: 90 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: nul tot vijf; minimum temperatuur van ongeveer normaal tot vier graden ónder normaal; maximum tempera tuur van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 70 procent. (ADVERTENTIE) ingezetenen zijn van de gemeente Oostburg. Op grond van die status kunnen zij, bijvoorbeeld door de oprichting van een politieke groepe ring, geen invloed aanwenden in het bestuur der gemeente. Initiatiefnemer v.d. stichting v.d. Fe- deratie van Verenigingen v. Eigenaars van Tweede Woningen in West- Zeeuwsch-Vlaanderen" is de heer P. de Lijser in Cadzand-bad, die voor lopig als secretaris fungeert. Hij zegt: „Bijna dagelijks wordt ik ge confronteerd met problemen die te maken hebben met de belangenbe hartiging van deze groep woningbe zitters. Het is een groepering die tot dusver niet georganiseerd is, maar de noodzaak hiervan steeds meer inziet. Neem nou het noodzakelijke contact met de overheid. Elke com municatie van deze toch wel econo misch belangrijke groep met rijk, provincie of gemeente ontbreekt. Het bleef bij een individueel con tact. De federatie wil nu deze com municatie met de overheden intensi veren en richten. Het is niet zo, dat er niet voldoen de medewerking zou bestaan van de kant van het Oostburgse gemeente bestuur dat een voortvarend beleid voert, maar de huiseigenaars zien in dat ze als georganiseerde groep mo gelijk meer kunnen bereiken op ter reinen waar zij direct belangheb bende zijn. Het zijn misschien niet zulke grote voorzieningen die op het verlanglijstje staan. In Nieuwvliet, om maar een voorbeeld te noemen, zouden de bewoners van het bunga lowpark graag een zandbak voor hun kinderen willen hebben. Een ander nijpend probleem is het regel matig ophalen van huisvuil van huurders van zomerhuisjes. Vaak moeten deze mensen hun huisafval zelf in zakken naar de vuilnisstort plaatsen brengen. In een groeiend recreatiegebied als Wést-Zeeuwsch- Vlaanderen dient een goed functio nerende vuilophaaldienst een eerste vereiste te zijn", aldtis de heer De Lijser. En om te bewijzen dat hij zelf er niet vies van is om dit vraagstuk aan te vatten, tilt hij enkele plasticzaik- ken vol afval, die al geruime tijd aan de Zeekraalstraat in Nieuwvliet op afvoer wachten, eigenhandig in de kofferruimte van zijn auto. Eigenaars of huurders van bunga lows in Nieuwvliet moeten vaak zelf hun huisvuil afvoeren. Eigenaars of huurders van bunga lows in Nieuwvliet moeten vaak zelf hun huisvuil afvoeren. (Van onze correspondent) GENT De procureur van het Genste gerechtshof, mr. De Smet, heeft twee jaar en drie maanden gevangenisstraf geëist tegen de Sluiskilse smokkelprins Roman H. Deze was in ougustus j.l. in gereden op enkele Belgische rijkswachters, die hem trachten aan te houden, na een hoter- en dranksmokkelaffaire. H. was overigens niet in de zittingszaal 'in Gent aanwezig. Hij verblijft nog steeds, nadat hij enkele we ken geleden na een ontsnappings poging gesnapt was, in het Mid delburgse huis van bewaring. Hij kan pas op eigen verzoek aan de Belgische autoriteiten worden uitgeleverd; de Nederlandse jus titie is daar niet toe gerechtigd. Wel voor het hekje verschenen vijf van de acht leden, onder wie dc Sassenaar W.M., van de bende waar- L7 mee H. ook diverse boterdiefstallen pleegde. Dit is tevens dezelfde groep rond de klandistiene drank- stokerij in het Belgische dorp Wa- reghem. Hoe het allemaal in zijn werk v/as gegaan, vertelde de heer L. Per- soons, chef bijz. opsporingsbrigade uit Gentse eorrectionale rechtbank, mr. Tygat. In 1969 ontmoette Roman H. en de Belg A.T. uit St.-Jans-Molen- beek elkaar en liet H. zich overha len mee te doen aan de dranksmok kelarij waarvoor op dat moment echter nog veel geld nodig was. Volgens de opsporingsambtenaar op perde H. toen het plEm de dranksto kerij door de botersmokkel te laten financieren. Vanaf de nacht van 14 op 15 januari jl. werd een systema tische aanval gedaan op de Belgi sche botervoorraden. In eerste in stantie verdween 1410 kg. boter bij een melkfabriek in Denderwindeke. Daarna kwamen Volderzeel en Has selt aan de beurt. Tevens bleek een lading boter uit de zuivelfabriek van IJzendijke in het geding te zijn. Roman H., die niet aan alle boter diefstallen heeft meegewerkt maar meer actief was bij de doorverkoop, kreeg duizenden kilo's boter in han den, maar niemand weet waar de boter is gebleven. Er speelt bij dit alles een niet erg duidelijke zaak van een suikerdiefstal tussendoor. In de suikerfabriek van Zelzate werd in de zomer 5.000 kg suiker ont vreemd. T., de man die Roman H. bij de groep haalde, vertelde dat hij de Sluiskillenaar met zakken had zien sjouwen. Een ander element van de tenlas telegging zijn de ontvreemde auto's in Gent en Olsene. De procureur vertelde, dat hij van Roman H. ze ven brieven had gekregen. Alle ver dachten in deze affaire beschouwde mr. De Smet van gelijk belang, dit ondanks een element in de verdedi ging van de andere verdachten, die H. als hoofdschuldige trachtten aan te wijzen. Een moeilijk punt vormde de haat, die H., volgens de procureur, koesterde tegen het gezag. Hij uitte deze woorden toen het punt van inrijden op drie rijkswachters door H. op 27 augustus jl. aan de orde kwam. Een van de rijkswachters stond in burger opgesteld toen de tip doorkwam, dat H. in Beverghem zou komen. De twee andere rijks wachters wachtten H. op, die eerst een meisje naar huis had gebracht. Zij trachtten hem tot stoppen te dwingen. De smokkelprins gaf ech ter gas en reed hard door. Schieten had op dat moment weinig effect. Mr De Smet eiste twee jaar gevan genisstraf wegens bedreiging van de politie-ambtenaren en drie maanden voor weerspannigheid bij de poging tot aanhouding. In beide gevallen de maximum straf. Op acht december wordt de zaak in Gent tegen de dranksmokkelaars voortgezet en een dag later (9 december) volgt de uitspraak in de zaak Roman H. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op 12 februari wordt voor de tweede maal de Talensprijs voor vrijetijdsschilders in Brabant en Zeeland uitgereikt. Ter gelegen heid van de uitreiking wordt in het expositiecentrum De Krabbedans in Eindhoven een tentoonstelling ge houden. De inschrijvingstermijn voor deel neming sluit op 25 januari. Bij het beoordelen van de schilderwerken laat de jury de techniek wel enigs zins meespreken, maar de expressie en de manier van behandelen zijn belangrijker. Naast de drie prijzen die de jury zal toekennen, worden ook drie prijzen door de bezoekers van de tentoonstelling vastgesteld- (Van een onzer verslaggevers) GOES De amateurtoneelvereni ging Platogog (voortgekomen uit de Plattelandsvrouwen Toneelgroep Goes) is op het ogenblik op tournee. In verschillende Zeeuwse plaatsen boven de Westerschelde brengt zij de klucht „Wie wint de pot" ten tonele. De enthousiaste groep is al tot 5 februari bezet. Men speelt voorna melijk voor muziek-, zang- en sport verenigingen in Midden- en Noord- Zeeland. Zo bracht men de klucht in drie bedrijven van de hand van Dick van Maasland vorige week op de planken voor de korfbalvereniging Olympia en de EHBO-afdeling in Wilhelminadorp en voor de perso neelsvereniging van De Schelde in het Scheldekwartier in Vlissingen, waar men ook aanstaande zaterdag een opvoering verzorgt. De regie is in handen van Henk Kloosterziel. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-LEIDEN Van daag promoveert aan de Rijksuni versiteit Leiden jhr. mr. G.F. Sant berg uit Middelburg. De heer Sant berg, die chartermeester van het rijksarchief in Zeeland is, hoopt de doctorsgraad te verkrijgen op een proefschrift dat gewijd is aan het 700-jarig vervoer te water in Zee land. Jhr. Santberg heeft hiermee uiter aard speciaal het oog op de veer diensten in de provincie. Bij zijn wetenschappelijk onderzoek ter voorbereiding van het proefschrift, heeft jhr. Santberg niet minder dan 118 afvaarplaatsen van veerdiensten in het eilandenrijk in Zeeland in kaart weten te brengen. Hij heeft bij zijn onderzoek talloze bijzonder heden ontdekt, waarbij hij in de zes a zeven jaar die met de studie gemoeid waren veel onbekende fei ten heeft kunnen vinden in particu liere archieven. De tegenprestatie die jhr. Sant berg aan de betrokken archiefbezit- ters kon bieden was, zoals hij ons vertelde, een zeer welkome: hij or dende n.l. de in oude documenten neergelegde informatie op een zoda nige manier dat de eigenaars van deze archieven tenminste plezier aan hun bezit konden ontlenen. Jhr. Santberg, die in 1923 in Rotterdam is geboren, heeft als promotor prof. mr. J.Th. de Smidt. Hij krijgt de graad van doctor in de rechtsge leerdheid. Voor de promotieplechtig heid wordt een grote belangstelling verwacht. Deze belangstelling geldt ook het proefschrift zelf, waarvan een handelsuitgave vanaf heden in de boekwinkels in Zeeland verkrijg baar zal zijn. De handelsuitgave, waarin verschillende interessante il lustraties zijn opgenomen, wordt uitgegeven door van Benthem en Jutting te Middelburg. MIDDELBURG Zoals wij hebben gemeld heeft de PPR- statenfractie zich met een kriti sche reeks vragen tot het Zeeuw se college van G.S. gewend. Waarschijnlijk om deze politieke daad kracht bij te zetten in de publieke opinie hebben de PPR- statenleden zich ook met een open brief tot de directie van Hoechst, met name de Neder landse bedrijfsdirecteur, dl', ir. J Nijman, gewend. De laatste maakte zich in een onlangs ge houden bijeenkomst nogal be zorgd over de psychohygiëne van het milieu, die naar zijn mening door het ijveren van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland en tndere actiegroepen bepaald niet werd bevorderd. Hieronder volgt de open brlel van de PPR, welke was onderte kend door de heren C. van Wa terschoot en J. van de Voorde. „Wtrt Hoechst voor u doet.... Met deze advertentie prijst Hoechst zich bij het aanwerven van werk nemers. Laten wij vooropstellen dat wij voor industrialisatie zijn en dus niet afzetten tegen de industrie om het afzetten op zich zelf. Er zijn echter grenzen. Dat Hoechst veel wil doen is prij zend, wij kunnen echter niet aan de indruk ontkomen dat het be drijf de laatste tijd enorm veel (voor ons) aan het doen is. Als het aan de bedrijfsdirectie ligt, regelt ze binnenkort alles voor ons. Dat is althans wat men kan concluderen uit het optreden van de directie van dit bedrijf gedu rende de laatste weken. Maar Hoechst mag wel bedenken dat het van de Nederlandse belas tingbetaler een behoorlijke som heeft ontvangen en waarschijn lijk nog zal ontvangen. Hoeveel miljoenen er met haar vestiging in het Sloegebied gemoeid waren, en hoeveel daarvan uit de Neder landse schatkist komt is ons niet bekend. Wij menen echter dat de belastingbetaler het recht tot meedenken en meespreken bezit, als zijn woon- en leefmilieu ge vaar kunnen lopen. Wil de direc tie van Hoechst er zich reken schap van geven, dat zij hier gastvrijheid geniet, en dat het in Zeeland gebruik is dat de gast zich aan de spelregels houdt, en niet dat de gast deze spelregels gaat voorschrijven. Is Hoechst wellicht toch minder zindelijk dan verwacht mag worden? Waarom heeft dit bedrijf zo'n onredelijke angst voor de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, als het niets te verbergen heeft? Is het onzindelijk van de bewoners van Zeeland zich af te vragen waar het naar toe gaat nu ze de Westerschelde zien vervuilen tot een open riool, gebieden onbe woonbaar worden, andere gebie den vaak ongeschikt zijn voor grazend vee, en verschillende ge wassen niet meer geteeld kunnen worden? Dr. ir. Nijman stelt daft er een grote waslijst is van wo ningzoekenden in het Botlekge- oied, en dat men daar toch graag gaat wonen, zelfs tegen hoge huren Weet dr. Nijman een alternatief voor deze mensen? Heeft de heer Nijman zelf wel eens jaren op een woning gewacht? De kernen Nieuwdorp en Borsele kan men uitbreiden, zo stelt de heer Nij man, want deze worden zeker wel bevolkt. Inderdaad neer Nij man, als er tenminste, zoals m het Botlekgebied, maar voor zorgt wordt dat er elders geen werk en geen woningen zijn. Gaat u nu zelf het voorbeeld geven door in een van genoemde dorpen te gaan wonen? Mocht het u niet bevallen, dan bent u ai- licht kapitaalkrachtig genoeg om u elders te vestigen. Vele duizen den zijn minder bevoorrecht. Welk voordeel heeft het voor de werknemers om zo dicht bij de industrie te wonen? De industrie hoeft dan geen reiskosten te be talen voor aan-en afvoer van werknemers. Andere voordelen zien wij niet. Over geestelijke milieuhygiëne gesproken De moeilijkheden die er zijn ontstaan rondom de figuur van mevrouw J. J. Stikkelorum, secre taresse van de Vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland hebben tot een nieuw modewoord geleid, na melijk: „Je in de lorum laten stikken". Hiermee wordt in dit nieuwe stukje Zeeuws taaleigen bedoeld: „Iemand in zijn vet te laten gaarsmoren", ofwel: „Ie mand of iets in de doofpot du wen". De heer M.C. Verburg, direc teur van het ETI voor Zeeland heeft uit de affaire Stikkelorum een troetelnaompje overghouden. Toen drs. Verburg kort geleden op een vergadering van de PvdA in Middelburg verscheen, stelde hij ons zijn vrouw voor als: mijn eigen Stikkelorumpje. Wij wachten nu met spanning op andere nieuwvormingen in het Zeeuwse taaleigen, b.v. stfgeleid van de namen van gedeputeerden of zekere bedrijfsdirecteuren. Wat dit laatste betreft: als men in Midden-Zeeland over „Frie- drichshaven" spreekt, dan weet vrijwel iedereen dat daarmee de insteekhaven van Hoeehst-Vlis- singen wordt bedoeld. De direc teur van Hoechst heet namelijk Friedrichs. In het Zeeuwse perswereldje (een micro-kosmos overigens) klinkt sedert enige tijd het voor insiders veelbetekenende spreek woord. „Het zijn niet allen da koks, die lange messen dragen". MIDDELBURG Er is reden om nog eens terug te komen op de heer A.L. Borst, de vroegere di recteur van de Zeeuwse culturele raad. De reden is niet alleen dat wij de heer Borst op het moment dat wij hem in Arnhem aanwezig vermoedden, alwaar hij door ons geacht werd luister bij te zetten aan het gezelschapsleven op en rond het Willemsplein, in Mid delburg tegenkwamen waar zijn nog altijd even jovialt en harte lijke groet ons door de herfst wind werd toegedragen wij herhalen: dat is niet de enige reden om nog eens over Borst te schrijven. Zeeland laat namelijk Borst niet los en dat heeft weer alles te maken met de inborst van Borst, die over Zeeuws is als het inte rieur van een in Yerseke geboren en getogen oester. Zonder even wel de opvallende zwijgzaamheid van de oester. Borst dan, gaat met blijkbare spijt uit Zeeland weg om zijn functie van direc teur van de Gelderse culturele raad te gaan vervullen. Dat lei den wij af uit een bont geïllus treerde kaart die hij zijn vele vrienden en relaties in Zeeland heeft toegezonden. „Wel bedankt, Zeeland - hallo Gelderland", luidt de tekst bij een tekening die grafisch uit beeldt wat er allemaal in de in borst van Borst woelt op dit plechtige, verheven moment. In de wriemelende mensenmassa op de tekening stijgt een tekstbal lonnetje op met de woorden „Af en toe gaan pa en moe met ons nog naar Zeeland toe. Dat is voor ons kinderen het fijnst van alle maal". Duidelijk, nietwaar? Zeeland is het hemd, dat nader is dan de Borstrok. Een andere tekstballon brengt de situatie bij het verhui zen van Middelburg naar Arnhem onder woorden: „En daar trekt over de heuvels en door het grote bos, de lange stoet de bergen in van 't circus Albert Borst". Een ijverig familielid slaat (op de tekening althans) even een brug over de Rijn. Klein, doch veelzeggend is een element links op de tekening, die de Lange Jan verbeeldt, staande op een sterk ineengekrompen Walcheren. Pijlen duiden aan waar de schaduwzijden en de zonnige kant van het leven in Zeeland zitten. Merkwaardig: de schaduwkant zit precies aan de zijde van de Middelburgse abdij, waarin het provinciebestuur huist, maar dat kan toeval zijn. De zonnige kant is duidelijk op de tekening aangegeven door middel van de caravan van de fam. Borst, staande in het vredi ge Kamperland. Van de tinnen der toren roept iemand, en wie is het anders dan A.L. Borst luid: „Ik kom al!" Wij hebben al heel wat echte of imigrant-Zeeuwen afscheid zien nemen. Maar Borst overtreft hen allemaal. Arnhem, wij zijn jaloers op u! Niemand onder de Zeeuwse babbelaars was ons zo lief als juist deze Borstbonbon. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In de nacht van maandag op dinsdag hebben twee uit Engeland afkomstige perso nen de vlaggen van de St.-Nicolaas- actie te Sas van Gent in de Gentse straat en Zuidstraat vernield. Som mige vlaggen hebben zij zelfs ge heel van de stok gerukt. Zij verblij ven in pension De Oude Brug en zijn werkzaam bij de DOW in Ter- neuzen- De politie is met het onder zoek nog bezig, v..doch- heeft d*yda- ders nog niet kunnen opsporen-

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3