Jubileumconcert van NOS-radio in Axelse Halle OP ZATERDAG 28 NOVEMBER ROOMBOTER BANKETLETTER Axeler Ambacht druk bezig met flinke dijkverzwaringen Commissarissen toch boos op D. Kastelein Zwanen beschadigen beschoeiing vijver C.C.C. Inc. treedt op gevuld met fijne spijs 2.50 PRIJS-SLAG IN TERNEUZEN Toekomst Val van zes meter Tijdens pop-show in Zuidlandtheater Woningbouw in Sas van Gent 600ste Staatsloterij Tweede klasse N.V. Brugverbinding Haringvliet en de opheffing van tol Belgisch-Nederlands kwartet treedt op in Waterlandkerkje Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Diversen Tentoonstellingen Hoogwater Gewonden in verkeer WOENSDAG 25 NOVEMBER 1970 (ADVERTENTIE) Dat is een van de Sint-Nicolaasverrassingen in onze wekelijkse advertentie.' U vindt hem ditmaal op pagina nr. 16. JAC. HERMANS N.V. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het waterschap Axe ler Ambacht in Axel is bezig met de voorbereidingen voor de dijk verzwaring in de Kleine Huis- senspolder en een gedeelte van de Eendragtpolder. Met de uitvoering van de werk zaamheden hoopt men volgend jaar te kunnen beginnen. Meer westwaarts wordt momen teel de laatste hand gelegd aan een dijkvak van in totaal twee kilometer lengte, dat de afgelo pen jaren op deltahoogte is ge bracht. Vermoedelijk zullen de werk zaamheden daaraan volgend jaar afgerond kunnen worden. Dit laatste projekt heeft bijna vier miljoen gulden gekost. Onder directie van Axeler Ambacht is vijf jaar geleden na de concentratie bij het Hellegat een begin gemaakt met de dijkverzwaring. In april van 1969 werden de dijkvakken in de Magrettepolder onder handen geno men door aannemersbedrijf Jac. G. van Oort N.V. uit Utrecht. Het op spuiten van het zand op het dijkvak, dat binnenkort gereed komt, is in twee fasen uitgevoerd. Het opgespo ten zand is inmiddels afgedekt door steenglooiingen en met een kleibekle- ding van tachtig centimeter aan de zeezijde en zestig centimeter aan de landzijde. De dijkhoogte op het tra ject varieert van 10,75 meter boven NAP tot 11,75 op de noordwestkant. Op sommige plaatsen is de dijk, die gerekend kan worden tot een van de hoogste zo niet de hoogste van Zee land, beveiligd met strekdammen. Overigens behoorde reeds het oude dijkvak van voor de verbeterings werkzaamheden volgens oude nor men tot een van de zwaarste. Tot de werkzaamheden, die de komende maanden nog uitgevoerd moeten worden, behoren het aanbrengen van de kleibekleding op het buiten- en binnenbeloop op het meer oöstwaart- se gedeelte en de aanleg van een vier meter brede landbouwweg aan de landzijde. Behalve voor dijkverzwa ring is de gelegenheid te baat geno men om het oude kronkelige dijk- tracé zo goed als recht te trekken. Overigens behoort deze jongste dijk verzwaring niet tot een van de eerste van Axeler Ambacht. In de periode van '61 tot '62 zijnde dijk en in de Serlippens- en Nieuwe Othenepolder op voorlopig deltapeil gebracht. Dat bedraagt 8,25 boven NAP. De komen de jaren zal daarbij nog eens twee meter moeten komen. Het betreft een dijkvak van om en nabij de 1800 me ter lengte. In totaal zal nog voor 1978 vier kilometer dijk worden verhoogd. Bij de inmiddels uitgevoerde werkzaam heden heeft men speciaal rekening moeten houden met de aanwezigheid van diepe kreken landinwaarts. Deze vormden ook een bedreiging voor de oude dijkvakken, die overigens in vrij redelijke staat verkeerden. On dermijning van de dijken door de kreken heeft men bij de dijkverzwaring weten ondervan gen door een extra-steun aan te brengen bij de kreken. Dat heeft men weten te bereiken door elke kreek ongeveer twintig meter te dichten. De kreken zelf zijn uit oogpunt van landelijk schoon behouden. Datzelfde geldt voor de dijkrecreatie. Er zijn maatregelen getroffen om de verhoogde dijken als toeristische attractie te behouden. Ze zullen ook in de toekomst toegankelijk blijven voor publiek. Er komen betonnen wandel- en fietspaden langs en op verschillende plaatsen komen dijk- overgangen. Alleen het opslaan van tenten zal In de nabije toekomst ver boden worden, blijkens mededeling van ing. C. v. d. Waas, hoofd van de technische dienst van het water schap. Hij zegt daarover: „In dit plan is duidelijk een positieve benadering van de recreatie voorzien" Zo is er over de gehele lengte een beton- strook gepland van waaraf gevist kan worden. Vooral in de zomermaanden wordt daarvan een groot gebruik voorzien. Voor dijkwacht, dijkwerkers en ma teriaal wordt bij de Griette op dit moment een nieuw poldermagazijn gebouwd. Dat moet begin volgend jaar klaar zijn. (Van ünze correspondent) TERNEUZEN In het kader van de jubileumserie ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan va» koren en orkesten van de NOS, wordt op zaterdag 28 november in het cultu reel centrum „De Halle" te Axel, een concert gegeven. Door het radio kamerorkest onder leiding van Roe lof Krol en diverse koorformaties onder leiding van Anton Krelage. Het concert begint om kwart over acht en wordt rechtstreeks door de NOS-radio via Hilversum 2 uitge zonden. Het concert is voor hét pu bliek toegankelijk. Uitgevoerd wor den werken van Jacob Obrecht, Jos- quin des Prez, Orlando di Lasso, Jan Pieterszoon Sweelinck, Pieter Hel- lendaal, Pieter va'n Maldere en Ca- rolus Haquaert. Solisten zijn Lia de Hartog, sopraan, Jeanne Melchers- Tilmes sopraan, Mirjam Krieg, so man gn George' Spijkstra, bas. De medewerkende koren zijn het om- roepkamerkoor, het omroepdubbel- kwartet en het radiokoor. Het radiokamerorkest geeft jaar lijks ruim 90 concerten voor radio en televisie. De eerste dirigent was André Rieu. Het orkest wordt ge vormd door 40 mucisi. Het repertoi re bestaat voor een belangrijk deel uit hedendaagse muziek. Behalve moderne werken heeft het orkest ook muziek uit de barok en uit de klassieken op zijn repertoire. In 1961 maakte het orkest een reis naar Stuttgart, Frankfort, Essen, Neustadt, Hamln en andere steden in Westfalen. In 1967 trad het in Keulen op en in 1968 in Bazel. Vorig jaar concerteerde het orkest tijdens de Berliner Festwochen in Berlijn en Musikprotokol in het Oostentijkse Graz. Het groot omroepkoor, het groot ste beroepskoor in Nederland, wordt gevormd door 79 zangstemmen. Het kan in niet minder dan 28 verschil lende formaties gesplitst worden. Deze formaties zijn mogelijk voor mannen- en vrouwenkoor ,en voor gemengd koor. Het repertoire be strijkt zowel het gebied van oratori- a, de opera en de operetten als dat van de a capella-werken van de middeleeuwen tot heden, en koor werken met instrumentale begelei ding, In het algemeen treedt het groot omroepkoor op met de orkes ten van de NOS. Een groot aantal gastdirigenten, zoals Eduard 'van Beinum, Paul van Kempen en Antal Dorati. Het maakte o.m. concertrei zen naar België, West-Duitsland, Zwitserland,- Oostenrijk, Italië en Frankrijk. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Gistermiddag om half vier is op de terreinen van Dow Chemical te Terneuzen, A. de M. uit Axel van een hoogte van zes meter gevallen. Hij werd per ambulance naar het St.-Elisabethziekenhuis te Sluiskil gebracht. Het ongeluk ge beurde toen M., die werkt bij het constructiebedrijf Lindenberg te Ter- neuzen, reparaties verrichtte aan een pijpleiding. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Zaterdag wordt in het Zuidlandtheater te Terneuzen van 's avonds acht uur tot midder nacht moderne muziek ten gehore gebracht. C. C. C. Inc. opent de avond en treedt tot ongeveer negen uur op. C.C.C. is de zogenaamde communegroep (ze woont in een boerderij bij Deurne). De stijl is country music. Zij speelden in Kra lingen, voor de VPRO in het pro gramma Piknik en vaak in Provady- a?-clubs. De samenstelling: Frits en Paul zitten aan de knoppen; Jan speelt gitaar en mandoline; Joost speelt gitaar (solo), viool, mondharmonica en hij zingt ook; Ernst speelt piano, wasbord, drums (zingt ook); Jaap: banjo, autoharp en zang; Huib: mondharmonica, concertina en Appie speelt bas. Om ongeveer half tien treedt Joost Nuissl op. Het vorige jaar trad hij op in het voorprogramma van Lisbeth List bij haar voorstelling in het Terneuzense Zuidlandtheater. Nu heeft hij een driemanschap ge vormd met Martijn Alsters, fluit Fons van Erp, kwintbas, terwijl Joost zelf gitaar speelt en zingt. De stijl van Joost Nuissl kan worden gekarakteriseerd als folk. Zaterdag brengt hij een collage van veertien liedteksten met een doorlopend ver haal en een doorlopende compositie, genaamd: „Tante Thea en de tijd". Association Pierre Courbois be sluit de avond en begint om onge veer half elf. De bezetting van dit ensemble is: Tot Blanke, gitaar; Jas per van 't Hof, elektrisch piano; Peter Krijnen, basgitaar; Pierre Courbois, slagwerk. De muziek van Association is vrolijke, vriendelijke en blije popjazz. De groep treedt regelmatig op in onder meer Paradi- so. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Het aanne mersbedrijf Leenhouts uit Sluis is in de Béneluxstraat te Sas van Gent aan de bouw van twaalf eengezins woningen begonnen. Dit worden wo- bouwvereigignn Sas van Gent. ningwetwoningen van de woning bouwvereniging Sas van Gent. (ADVERTENTIE) VOOR DE HANDEL: B.D. LEEFSMA N.V. KERKSTRAAT 25, AMSTERDAM. TEL. 232727 (ADVERTENTIE) 24 november 1970 Prijzen van: 15 zijn gevallen op nummers eindigende op: 9 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 51 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 23 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 197 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 644 200 zijn gevallen op nummers eindigende op. 777 400 Zijn gevallen op nummers eindigende op: 308 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: 7579") Een prijs van: 2.000 is gevallen op het nummer: 004422 2.000 is gevallen op het nummer: 079317 2.000 is gevallen op het nummer: 027512 2.000 is gevallen op het nummer: 053677 2.000 is gevallen op het nummer: 092794 De prijs van 5.000 is gevallen op het nummer: 011047 50.000 is gevallen op het nummer: 001697 De extra prijs van f 100.000 is gevallen in de serie C op het nummer: 087748 en de troostprijs van 2.000 op nummer: 087748 van elk van de andere series. Let wel op nummer 7579 is tevens de prijs van 15.— gevallen (Van onze correspondent) ZIERIKZEE De raad van com missarissen van de N.V. Brugver binding Haringvliet zal aan de ver tegenwoordigers van de aandeelhou ders (de gemeente van Schouwen- Duiveland en Goeree-Overflakkee) een voorstel doen om rechtstreeks in contact te treden met de adviseurs van de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Financiën. Dit be sluit is het gevolg van de brief van burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee, die in een zeer kritische brief aan de betreffende overheids instanties voorstelde de tol op de Haringvlietbrug op te heffen per 1 juli 1971. Het rijk zou zoals gemeld de brug ook op die datum moeten over nemen van de N.V. Brugverbinding Haringvliet De raad van commissarissen, heeft zich in de vergadering, die in café De Kok te Sommelsdijk werd gehou den, verontwaardigd getoond over de „buitenparlementaire" wijze waarop de heer Kastelein (die zelf commis saris van de N.V. is) te werk is ge gaan, temeer daar er nooit enig onge noegen onderling was, binnen de raad van commissarissen. Het wekte grote verbazing, dat nu zomaal een lid zowel in zijn functie van bur gemeester als in die van commissaris naar buiten was getreden met voorstellen, die sowieso al binnen die raad werden bestudeerd. De raad van commissarissen meen de dat bijvoorbeeld een spoedeisen de vergadering correcter zou zijn ge weest om de nieuwe voorstellen aan de orde te stellen. „Niettemin", zei burgemeeseter W. M. van der Harst van de gemeente Oost-Flakkee en president commis saris van de N.V. Brugverbinding Ha ringvliet, „heeft deze aanpak een zekere versnelling teweeggebracht". „Dat heb je in zo'n geval altijd en zelfs gaan de gedachten uit naar meer openheid bij de N.V, vooral te genover de publiciteitsmedia". Tenslotte werd besloten een ac countantsbureau te laten onderzoe ken op welke financiële voorwaar den het rijk de brug in 1971 het gun stigst zou kunnen overnemen. Er zijn verscheidene varianten mogelijk die nu alle grondig zullen worden door gelicht. De oorspronkelijke bedoe ling was, zoals bekend, dat het rijk de brug pas per 1 juli 1975 zou over nemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Het Belgisch-Ne derlands fluitkwartet treedt zondag om half drie op in het gerestaureer de kerkje van WateTlandkerkje. Het Belgisch kamerorkest onder leiding van George Maes gaf op 2 juli j.L 'n concert in de Nederlandse hervormde kerk te Cadzand. met als soliste de Nederlandse fluitiste, Ab- bie de Quant Het succes van de soliste was zo groot dat de drie leden van het orkest, die ook.deel uitmaken van het Vlaamse piano kwartet, aan Abbie Quant voorstel den een kwartet met haar te vor men. In het kerkje worden sedert enke le jaren concerten gegeven door Bel gische kamermuziekensembles in het kader van het Belgisch-Neder lands cultureel akkoord- Bij wijze van experiment zal het kwartet 'savonds om half acht een concert geven voor de lopende patiënten van het St.-Antoniusziekenihuis te Oost burg, in de wachtkamer van het ziekenhuis. (Van onze adverteerders) NAAIMACHINEHANDEL BOGAERT HEROPEND Ter gelegenheid van de heropening van naaimachinehandel Bogaert in de Noordstraat te Terneuzen werd dinsdagmiddag een drukbezochte re ceptie gehouden- De genodigden werden in de gelegenheid gesteld zich op de hoogte te stellen van de veranderingen, die oude winkel heeft ondergaan. Er is een aangren zend pand bij de zaak getrokken, waardoor de verkoopruimte is ver dubbeld. Het is hierdoor mogelijk geworden de collectie brei- en naai machines aanzienlijk uit te breiden. Bovendien werd hierdoor de moge lijkheid geschapen meer mode-arti kelen te showen dan voor de ver bouwing het geval was. De verbou wing heeft ongeveer 5 weken ge duurd. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Woodstock, ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon- Een man, die me bevalt, k.n.t. Astrid: Geef mij maar tweelingen, a.l. Vendome: De opstandeling, k.n.t. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rullens: De laatste avonturiers, k.n.t. Ambassades: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole' De wraak van de sheriff a.l. Quellin Cromwell, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, k.n.t. Pathe Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra: Duivel doet al, a.L Festa, Gladiatoren voor de vrijheid a.l. Forum, M.A.S.H. 18 Monty, Westside story 14 j. GENT Capitole, Tora, tora, tora a.L Majestic, Een man, die me bevalt a.l. Rex, De onrijpe mannen aJ. Century. Als de gieren aanvallen 18 j Savoy, De geluksvogel 18 j. ST.-MKLAAS Select, Hello dolly a.L Scala, Drie fantastische supermen a.l. Eden, Liefdesengeltje 18 j. ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: „Tien miljoen geboden", cabaret van Seth Gaaikema. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: „Zelfmoordenaar" door het Nieuw Rott. Toneel. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Knollentuin", cabaret van Rients Gratema. NW. EN ST.-JOOSLAND Ver. lokaal Veerstraat, 19.30 uur: Gemeenteavond met verslag bui tenlandse reizen door de heer San- derse en Kerkelijke zaken door ds. G. Post uit Arnemuiden. ST.-JANSTEEN E. Otjes, 20 uur: Duivenfilm. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 9—12 en 13—18 uur. Zondags ge sloten. ROTTERDAM Museum Boymans-Van Beuntngen. Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.). Ma. t.m, zat. 1017, zon. 11 17. Bovendien woe. van 2022 uur. WEhTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Flesch" met unica in aarde werk, Theo Dubbelman met beeld houwwerk in brons (tan. 31 dec.). Di t.m. zat. 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten. Morgen, donderdag 26 november: Bergen op Zoom: 1.47 en 14.04; Hansweert 0.55 en 13.11; Terneuzen 0.24 en 12.40; Vlissingen 12.11; Wemeldinge 1.37 en 13.54. KERKDIENSTEN TERNEUZEN OUD GER. GEMEENTEN Terneuzen, Dankdag v. h. gewas. Donderdag 26 nov. 9.30, 2 en 7 uur: ds. de Reuver. (Van een onzer verslaggevers) Op het kruispunt nabij Sint-Anna- polder werd bij een botsing tussen twee personenauto's de 63-jarige me vrouw C. M.-D. uit Castricum zoda nig gewond dat zij in het Julianazie- kenhuis te Terneuzen moest worden opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen zij een personenauto, bestuurd door de Duitser E. S. uit Essen, die uit de richting Zaamslag kwam, geen voorrang verleende. Behalve de ge wonde mevrouw P.-D. was er zware schade aan beide auto's. Op het kruispunt Beliamystraat- Frederik van Eedenstraat verleende de autobestuurster, mevrouw S. L. van D. uit Biervliet geen voorrang aan de bromfietsbestuurster, mevr. J. M.-van D. uit Terneuzen. De brom fietsbestuurster liep een gebroken been op. B. de V. uit Terneuzen reed giste ren om half twee over de Willem 'de Zwijgerlaan. De achter hem komende bromfietsbestuurster, C. B. uit Ter neuzen had teveel snelheid, waar door zij tegen de bestelauto reed en haar been brak. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. De statige zwanen in de vijver bij het bejaardencentrum De Blide ein Terneuzen zwemmen als de vermoorde onschuld rond, terwijl werklieden bezig zijn de beschoeiing van de waterplas te vernieuwen. De stenen oeverversterking was onder mijnd doordat de zwanen het zand tussen de keien hadden losgewoeld op zoek naar algen en ander voedsel. Ook het wisselend peil van het grond water droeg tot de oeverval bij. Open. bare Werken is enkele weken zoet met de vernieuwing van de vijver- boorden. 1,

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2