BRABANTSE SCHOOLKINDEREN ETEN TE VET DIRECTEUR VAN CBS ZIET: Angstpsychose' rond volkstelling 1971 Den Toom geeft toe... "D CUBA SABOTEERT EEN HOUDING BIJ VLIEGTUIGKAPING Stilte voor grote storm" tijdelijk elke fles van 17 voor Vis houdt fit Propaganda voor Jumbo 1" TINBERGEN OVER WERELDPROBLEMEN: Lek oorzaak roetregen in Eerbeek HOESSEIN WIL SNEL PALESTIJNSE STAAT 11 Euratom Petten staakt door Eén op tivintig is te dik Gescheiden Commentaar Geraffineerd „Als ie maar niet over de kop gaat -4 Hak blijft haken: vrouw valt dood 15 DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 13 (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT Vijf tot zes procent van de Brabantse en Lim burgse schooljeugd is te dik. Zeker een op de 20 kinderen in de schoolklas loopt het gevaar, dat ook voor het leven te blijven. Niet het aantal, maar de stijging van het aantal is verontrustend, aldus de commissie van de Voedingsraad in Den Haag- Binnen drie jaar steeg het percentage „dikke" kin deren van 2a 3 tot 5 a 6 procent. Met name in Brabant, Limburg en de randstad- Om de drie jaar houdt de Voedingsraad een lange lijk onderzoek naar de voeding- en gezondheidstoestand van de school gaande kinderen. Bij het jongste onderzoek be gin dit jaar bleek toch, dat het percentage dikke kinderen' in ver gelijking tot de vorige peiling was verdubbeld. Volgens dr. De Wijn van het centraal instituut voedings onderzoek T.N.O., die aan het on derzoek meewerkte, is deze stijging hoofdzakelijk te danken aan het voedsel en aan de geringe lichaams beweging. „Het doel van het onderzoek is preventief: te voorkomen, dat straks, die te dikke kinderen ook te dik blijven. Maar al te vaak is dat het geval. Nu, in de jeugd, bestaat er over het algemeen geen gevaar voor dat te dik zijn, latei- op middelbare leeftijd echter wei- De bijverschijnselen voor de kin deren zijn vaak vervelend; ze zijn het onderwerp van spot, zijn min der handig en behendig en kregen daardoor vaak een minderwaardig heidscomplex- Juffrouw Van Schaik, secretares se van de voedingsraad: „Omtrent de voedingsgewoonten van de Bra bantse en Limburgse kinderen hebben we nog geen exacte cijfers Dat is een nog braakliggend ter rein- Wel is bekend, dat de voe ding in het zuiden van het land tc vetrijk is. Voor de randstad en Limburg geldt verder, dat het toe nemend gebruik van snacks, hap jes, menu uit blik en lekkernijen mede debet zijn aan de enorme stijging van het aantal dikke kin deren. De voeding van de school jeugd in de rest van het land is meer sober en geeft minder aanlei ding om dik te worden. In de randstad, Limburg en Brabant is duidelijk sprake van overtollig voedsel. In de randstad zijn verder vooral de weekeinden funest voor de voe ding voor de schooljeugd. Steeds minder huisvrouwen koken niet tijdens het weekeinde, de kinderen wordt geld in de handen gestopl om „ergens wat te gaan eten" Meestal wordt het dan een zak vetrijke patat frites". Dr. W. A- Oostendorp, genees kundig inspecteur van de volksge zondheid in Limburg; „Tijdens de jeugd wordt de grondslag gelegd voor verscheidene hart- en vaat- aandoeningen- Vandaar het grote belang van een dergelijke onder zoek als dat van de Voedingsraad- De huisvrouwen zou ik een raad willen geven: stop „die goede" slechte gewoonte van een stevige vetrijke maaltijd"- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De directeur-generaal van de statistiek, dr. J. Ver- stege, heeft tijdens een persconferentie een krachtig beroep gedaan op de pers om de, wat hjj noemde „angstpsychose" rond de komende volkstelling niet aan te wakkeren. Een hoogst geïrriteerde dr. Verstege verklaarde dat niemand bang hoeft te zijn voor misbruik van de gegevens, die hjj verstrekt. De kans, dat de beantwoording van vragen de privacy van de mensen zal aantasten, is volgens dr. Verstege nihil. De vrees voor inbreuk op de pri vacy heeft onlangs geleid tot het stellen van een aantal kritische vra gen in de Tweede Kamer. Deze vra gen zijn nog niet beantwoord. Het is uitermate ongebruikelijk dat ambte naren, zolang de regering nog niet op schriftelijke vragen heeft geant woord, een dergelijk commentaar ge ven. Nog minder gebruikelijk is het dat ambtenaren tegelijkertijd zich bemoeien met de wijze waarop de pers haar berichtgeving over deze zaak voert. Merkwaardig was in dit verband dat dr. Verstege aankondigde, dat de leiders van het centraal bureau voor de statistiek het, gezien de „angst psychose", zeker de moeite waard vinden verder te denken over maat regelen die genomen zouden kunnen worden om de geheimhouding van de gegevens te vergroten. Nieuwe moge lijkheden om de anonimiteit nog meer veilig te stellen zijn tot nu toe niet gevonden. Dr. Verstege beklemtoonde dat geen enkel individueel gegeven het CBS zall verlaten. „Dit gebeurt nooit en dit zal ook nu niet gebeuren. Alleen groepsgewijze gerangschikte, volkomen anonieme gegevens worden aan de openbaarheid prijsgegeven.' Een verder aanwakkeren van de „angstpsychose", aldus dr. Verstege, betekent, dat t.z.t. de schaderekening zal worden gepresenteerd aan allen, die met enigerlei zorg in de samen leving zijn belast. Verkeerde onderwijsplannmg, ver keerde verkeersplanning, verkeerde woningbouwplanning enz., kunnen het gevolg zijn van een mislukking van de volkstelling. De gegevens, die -wij gaan verza melen, aldus dr. Verstege, zijn on misbaar voor het treffen van de juis te voorzieningen op velerlei gebied. „De volkstelling is echt geen uitvin ding. van het internationale militair industriële complex en het is ook niet nodig, dat men aan „big brothers" denkt, wanneer men de vragen ziet. die men te beantwoorden heeft. Ook hoeft men niet te vrezen dat een ko lonels-regime erdoor in de hand zou worden gewerkt. De vragen die wor den gesteld, wijken weinig af van de vragen die bij de vorige volkstelling werden gesteld." (Van een onzer verslaggevers) I WORMERVEEK. Een gymnastiekleraar uit Wormerveer hoeft niet over een paar weken maar pas a an het eind van het schooljaar in militaire dienst. Dat is het resultaat van een briefje, dat twee van zijn leerlingen, Margriet de Vries en Anita Sman, naar minister Den Toom van defensie hebben gestuufd. „U moet die aardige gymleraar van ons echt nog een tijdje laten blijven", schreven de twee meisjes, leerlingen van de zesde klas van de (lagere) Gerhardschool, de minister. Deze ging prompt door de knieën. „Ik zal ervoor zorgen, dat mijnheer Dijkstra pas in de zomer van het volgend jaar hoeft op te komen. Intussen kan het school bestuur een andere aardige gymleraar voor jullie aantrekken," schreef j de minister terug. De heer Dijkstra geeft lessen aan een m.a.v.o.-schooi en een aantal I lagere scholen. Verzoeken van de heer Dijkstra zelf en de schoolbesturen hadden geen enkel resultaat. De namen van degenen, die ge gevens verstrekken, worden niet in gelezen in de computer en gegevens over een individu worden volkomen gescheiden van de naam van dat in dividu. „Er is praktisch geen ander land ter wereld, waar men dergelijke scheiding van naam en adres ener zijds, en de gegevens anderzijds wordt gevonden." De volkstelling, die op 28 februari 1971 zal worden gehouden is de veer tiende in de reeks van tellingen, die in ons land sedert 1829 naar wette lijke voorschriften met een tussen- poze van ongeveer tien jaren hebben plaatsgevonden. Het is nog niet geheel duidelijk, welk land de huurlingen be taalt, die in het weekeinde de West- afrikaanse republiek Guinee zijn binnengevallen. Duidelijk is wel, dat de aanval van het leger(tje) gericht is tegen het in dat land gevestigde hoofd kwartier van de bevrijdingsbewe ging van het naburige Portugese Guinee, de PAIGC. Men kan dan ook nauwelijks de plank misslaan, als men veronder stelt, dat de Portugese regering er zelfs niet voor terugdeinst een sou- vereine Afrikaanse staat te laten be stoken om zoals de Portugese president het nog onlangs zei „te vechten voor de legitieme en on aanvechtbare rechten van Portugal en ook het behoud van de westerse beschaving en het christendom op het Afrikaanse continent". Zeker, Portugal heeft reden om zich niet al te gelukkig te voelen met een goed georganiseerde be vrijdingsbeweging als de PAIGC aan de grens van een van Lissabons koloniën, maar, in breder verband gezien, zal Portugals actie ook be doeld zijn om (nogmaals) te onder strepen, dat het niets moet heb ben van het sterk gedisciplineerde socialisme, waarmee Sekoe Toere zijn land uit de onderontwikkeling probeert te sleuren. De aanval op Guinee is ook weer een bewijs van het feit, dat de rijke landen weliswaar hun koloniën hebben moeten loslaten (de Veilig heidsraad kWam in het weekeinde niet tot een „veroordeling", maar besloot een commissie van onder zoek te zenden), maar de kolonisatie of geraffineerde wijze verder gaat. De dekolonisering is louter formeel gebleven. De zwakke Afrikanen-, die het aan grote leiders en kaders ont breekt, worden het slachtoffer van een uitgekiend spel van de rijke lan den die er belang bij hebben dat machtige (blanke) bastions blijven bestaan, die de rest van Afrika in de greep kunnen houden. (ADVERTENTIE) VIS OP Z N JAPANS' Snijd 400 g kabeljauwfilets i in 8 vingerdikke plakken. I Snijd 1 teentje knoflook, II ui en 2 balletjes gember I klein. Knoflook, ui en gember dooreen mengen met- 1 eetlepel suiker, 1 dl niet zoete sojasaus en 1 dl water in een platte schotel. De vis 2 uur in deze saus laten staan. Daarna laten uitlekken en in weinig olie, boter of margarine in de koekepan onder af en toe keren 3 5 minuten gaar bakken. De saus eventueel zeven en warm mét de vis opdienen. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis k en Visprodukten. Wassenaarseweg 20. 1 Haag. 21 Drie stewardessen van de Pan- am reizen op het ogenblik de ge hele wereld af als „ambassadri ce" voor de Jumbo Jet 747. Bij het drietal is onze landgenote Jennifer Fey uii Wassenaar (rechts). EERBEEK (ANP) Lekkage in de olieleiding bij de papierfabriek Huiskamp en Sanders is de oorzaak geweest van de roetregen, die zich in het weekeinde boven Eerbeek bevond. Dit heeft een onderzoek uit gewezen. Op verzoek van de gemeentelijke overheid zal het bedrijf maatregelen treffen, die een herhaling van het incident uitsluiten. De papierfabriek kreeg nog een extra schade van enkele duizenden guldens, omdat zaterdagnacht op een andere ketel moest worden overge schakeld, waardoor de produktie uitviel. (Copyright Het Parool BEIROET (AP) Koning Hoes sein van Jordanië heeft een Arabische topconferentie voorgesteld om de op richting van een Palestijnse staat te bespreken. Dit bericht het Franstalige blad „Le Jour". In een vraaggesprek had de koning gezegd, dat „een ernstige studie (over een Palestijnse staat) noodzakelijk is binnen het kader van een Ababiaphe topconferentie, want het is een pro bleem waarover de Arabieren eens gezind moeten zijn". (ADVERTENTIE) Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG Er bestaat redelijke hoop, dat binnen afzienbare termijn internationale maatregelen kunnen worden genomen tegen vliegtuigkapers. Een door de IC AO (de internationale organisatie van burgerluchtvaartmaat schappijen) voorbereid ontwerp-verdrag, dat in dergelijke maatregelen voor ziet, is onderwerp van gesprek op de diplomatieke conferentie, die op 1 de cember in Den Haag begint. Een schaduw over de conferentie werpt evenwel Cuba, dat nog steeds op het standpunt staat, dat de kwestie van de vlieg tuigkapingen van land totl asd (bilateraal) dienen te worden geregeld. Cuba is bij meer dan de helft van het totale aantal vliegtuigkapingen betrokken. In tegenstelling tot Cuba is een andere „brandhaard" van pira- tenactiviteiten het Midden-Oosten kennelijk positiever gestemd t.a.v. een internationale oplossing van het probleem. Dit maakt men op uit de gunstige reacties van de VAR op het nu ter tafel liggende ontwerp-verdrag. De opzet ervan is overigens beperkt en bovendien gericht op maximale aan vaardbaarheid. Dat betekent, dat de zeer harde lijn. die sommige landen wensen, ontbreekt. Het ontwerpverdrag wil: a. een dui delijke omschrijving van het delict; b. dat deelnemende staten zich ver plichten hun wetgeving zodanig aan te passen, dat vliegtuigkapers het zij in de staat waar het vliegtuig is geregistreerd, hetzij in de staat waar het toestel met de kaper aan boord landt kunnen worden berecht. Nederland had graag gezien, dat bij de omschrijving van het delict ook (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „De wereld lijkt tot ondergang gedoemd als de generatie jongeren, die binnenkort de verantwoordelijkheid gaat dragen er niet in slaagt de grote vraagstuk ken van oorlog, vervuiling en armoede op te lossen. Ik heb soms het gevoel, dat we op het ogenblik le ven in een periode van stilte voor een eventuele grote storm". Ik heb in de tjjd vlak voor het uit breken van de Tweede Wereldoorlog ditzelfde ge voel gehad. Als de uit barsting werkelijk zal ko men, zal ze wèl grotere gevolgen hebben. We moeten vóór alles begin nen met het opruimen van het oerwoud tussen de lan den". Die sombere mening gaf Nobelprijswinnaar prof. dr. J. Tinbergen. Hij dis cussieerde gisteravond in Rotterdam met een ge- interesseerd gehoor -over zijn boek „Een Leefbare Aarde". Vaststaat voor hem, dat slechts organen, die leiden tot bovennatio nale besluitvorming voor de echte wereldvraagstuk ken oplossingen kunnen brengen". Wat de wereldvrede be treft, is dat voor iedereen duidelijk. De mensheid is daarvoor praktisch over geleverd aan het doen en laten van de reuzen: de V.S. en de Sovjet-Unie. „In dit verband is", zo stelde de hoogleraar, „heel dui delijk dat de politieke we tenschap de kinderschoe nen nog lang niet is ont wassen. Het is een onder ontwikkelde wetenschap. De uitdaging waarvoor zij staat is: hoe maakt men staatslieden? Onuitroei baar lijkt ook de nationale onafhankelijklieidswaan. Voor het grootscheeps aanpakken van wereldpro blemen, kan slechts collec tieve besluitvorming een oplossing bieden. Maar dan dienen de politici en de gewone mensen, heel een voudig te erkennen, dat men onderling van elkaar afhankelijk is. „De souve reiniteit van de staten is een grote dwaasheid". Er dient een internationale autoriteit voor het milieu beheer te komen. Het is duidelijk dat er voor de hele wereld één atmosfeer en één waterhuishouding bestaat. Het moet dus niet moeilijk zijn hierover tot een bovennationale orga nisatie te komen. PETTEN (ANP). Het personeel (150 man) van Euratom in Petten heeft gisterochtend besloten de vorige week vrijdag samen met enkele ande re centra in Europa begonnen staking voort te zetten tot en met morgen. Het personeel protesteeert hiermee, zoals gemeld, tegen het „onsamenhan gende beleid van de Europese minis terraad inzake het Europees onder- xoekprogramma". zou zijn opgenomen „het in het bezit hebben van dodelijke wapens", het geen van groot preventief belang wordt geacht. Zover echter wilden anderen niet gaan. De straffen kun nen van land tot land sterk variëren. Men denkt aan: 1. Negen jaar voor een eenvoudige kaping. 2. Twaalf jaar bij samenspanning of indien opzet tot beroving van per soonlijke vrijheid (het geval Tsjombe bijvoorbeeld) aanwezig is en; 3. Vijftien jaar als de kaping dodelij ke gevolgen heeft. De doodstraf voor kapers zit er niet in. Integendeel, in de V.S. overweegt men de thans bestaande doodstraf voor dit delict af te schaffen. (ADVERTENTIE) Wat iedereen er ook over mag den ken, het is een merkwaardig kabinet dat wij hebben. Dat stelt daar maar tientallen adviescommissies samen, om adviezen te krijgen,1 maar als punt je bij paaltje komt, dan geven de mannen van manager De Jong niet thuis. Dan doen ze wat ze zelf willen. Kijk maar weer naar de SER over de huidige economie. Vóór het weekeinde gaf deze raad weliswaar geen eensluidend advies, maar toch duidelijk een hint. Nee, zegt de regering wij doen zo als wij denken dat het beste is. Wij houden het been stijf en negeren de adviezen. Punt uit. Over. Maar neem nou bevobbeld die spel ling van onze Nederlandse taal us. De aanbefelinge van de spellingscom missie nemen ze wel over. Gisteren prate ik daar nog eve over met een onderwijser, maar die zag er al he lemaal geen gat in. De nieuwe (voor gestelde) spelling gaat gewoon niet fer genoeg, antwoorde hij. Zie daar nu maar eens een touw aan vast te knopen. Dit kabinet zig zagt gewoon op de eindstreep af. Bakker: die persbureau's van te genwoordig zijn ook al niet meer wat ze geweest zijn. Aan de andere kant staat zo'n Bak ker natuurlijk wel meer voor hele vuren. Want warm is-ie. Overigens blijft het gironummer van het Rode Kruis voor Pakistan nog tijden 777. Een minister: Wie z'n gat brandt moet op Schiphol zitten. „De koude oorlog kan niet afge schaft worden, dat is een natuurlijke staat. Wij zouden God moeten bidden dat er ook nooit een einde aan komt" (William C. Sehlamm, Amerikaans- Duits commentator). Uit het (Mein) kamp(f) van Strauss waarschijnlijk. Soms vallen de Sche(e)l-len je van de oger bij die liberalen. Maar dat neemt niet weg dat de Amerikanen weer aan het rammen zijn geslagen op Noord-Vietnam. Soms denk ik toch wel eomor Nixon-Hanoi-paranoi. Pakistanibijstil! Waarmee we er voor vandaag ver der het zwijgen maar toe doen. De groeten. MERIJN DELFT (ANP) Een schoonmaak ster is tijdens haar werkzaamheden in een gebouw van de Technische Ho geschool in Delft verongelukt. Het slachtoffer, de 35-jarige me vrouw A. van der B.-P. bleef met een van haar hakken in een trap ha ken en sloeg voorover met haar hoofd op de vloer. Ernstig gewond werd de vrouw overgebracht naar het Oude en Nieuwe Gasthuis waar zij zondag overleed.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 9