Turkse opium voor verslaafden in Y.S. KERK IN SLOWAKIJE ONDER ZWARE DRUK Ondersoek naar gevreesde aandoening centraal zenuwstelsel duurt reeds 135 jaar BOEREN VERDIENEN MEER AAN OPIUM DAN AAN TARWE Ministerie van Cultuur stelt Kerk onder staatstoezicht f Melken Zwarthandelaren DE STEM MULTIPLE SCLEROSE (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM „Helpt mede het m.s.-geheim te ontsluiten". Dal staat op de kaft gedrukt van het statutenboekje van de Nederlandse Multiple Sclerose Stichting, officieel opgericht in 1963 en na jarer- nijver werk bijna toe aan de kroon op haar werk: een nationaal mul tiple sclerose centrum. Het komt er, in Arnhem, al zal de verwezen lijking nog wel even op zich laten wachten. Wat is dat toch, multiple sclerose, die geheimzinnige verlammings ziekte, waartegen geen kruid schijnt gewassen Die vraag hebben we voorgelegd aan dr. H. Dassel, vice-voorzitter van de Nederlandse Mul tiple Sclerose Stichting, deskundige op dit gebied. Hij promoveerde in 1960 in Groningen op het proefschrift: „De betekenis van multiple sclerose voor Nederland". „Een aandoening, die zich afspeelt in het centraal zenuwstelsel her senen en ruggemerg dus waar schijnlijk berust op een ontstekings proces en gekenmerkt wordt doordat de uitlopers van de zenuwcellen, de zenuwdraden, plaatselijk hun isole rende laag verliezen en daardoor aanleiding geven tot stoornissen in de geleiding van de elektrische stroom, met als gevolg het uitvallen van spieren, die door deze zenuwen worden gedirigeerd. Het is dus een aandoening van het centraal zenuw stelsel zelf. Een aandoening, die daarom zo intrigerend is, omdat we haar stl sinds 1835 kennen en toch de eigenlijke oorzaak ervan nog niei weten". „Waneer iemand op een gegeven moment aan m.s. ziek wordt en hij heeft bepaalde verschijnselen slecht kunnen zien of slecht kunnen lopen bijvoorbeeld dan is het mogelijk, dat hij na korte tijd weer beter wordt, jarenlang geen ver schijnselen heeft, zodat het lijkt als of de ziekte tot staan is gekomen Dan komen plots weer nieuwe ver schijnselen. meestal meer dan de eerste keer. Na énige tijd wordt het weer beter. Er blijven vaak wel restverschijnselen over, maar dan kan het daarna weer jaren en jaren duren voor een nieuwe aanval op treedt". Bij m.s. blijft dus een ontsteking geruime tijd latent aanwezig „Het woord ontsteking is mis schien net iets te sterk- Men moet zich voorstellen dat in de hersenen, het verlengde merg en het rugge merg overal zenuwcellen zitten met lange uitlopers, de zenuwdraden. El ke cel heeft een celkern, een celli chaam, een protoplasma en een cel- wand met uitlopers. Die uitlopen- treden uit bijvoorbeeld het rugge merg naar buiten en komen in een bepaalde spier terecht. Het proces waar het om gaat zit in de uitlopers van de zenuwcellen". „Net als elke draad van de elek triciteit hebben die verschillende delen in het midden als het ware de koperdraad waar de stroom door gaat en daar omheen de isolerende laag, de rubberlaag. Juist om die isolerende laag gaat het. Die bestaat uit myelime. Deze stof verdwijnt bij de m.s. uit de isolerende laag, die daardoor ook zijn isolerend vermo gen verliest". „Wat gebeurt? De stroom die er door gaat verdwijnt diffuus in de omgeving en de spier aan het einde krijgt geen impuls meer, raakt dus verlamd. Nu hangt het er maar van af hoeveel myeline eruit is en over welke afstand en of da' verhes a fan niet gecompenseerd wordt" „Haarden, waarbij de myelin- verdwijnt kunnen op allerlei plaat sen in hersenen en ruggemerg zit ien. Zitten ze in de buurt van het centrum en de oogzenuwen dar doen zich oogverschijnselen voor, slecht zien enzovoort Zitten ze in de banen die voor de spieren van de benen zorgen, dan doen zich verlam mingen van de onderste ledemater voor". Wat kunnen de eerste sympto men van multiple sclerose zijn „Zwakte in een of meer ledema' ten, vermindering van de gezichts scherpte. prikkelingen en tintelin gen, onzeker lopen, dubbel zien duizeligheid, moeilijkheden met d' urinelozing" De ziekte is nu al honderdvijf endertig jaar bekend en toch weet men er het ontstaan nog niet van „Nee, dat wil zeggen nog niet nelemaal zeker. In al die iaren zijn er reeksen onderstellingen geweest reeksen hypothesen, Men heeft ui teraard het eerst gezocht in de rich ting van een infectieziekte, een bac teriële of een virusinfectie. Er zijn verscheidenen geweest, die menden de verwekker te hebben gevonden, Steiner onder andere. Men heeft de oorzaak in de voeding gezocht, in overgevoeligheid, in autoimmuniteit en dergelijke. Wetenschappelijk be wezen is de oorzaak niet" Komt m.s. over de hele wereld voor „Nee, m.s. kömt niet overal gelijk en gelijkmatig voor. In de tropen komt heel weinig of helemaal geen m.s. voor. In de gematigde zone juist veel. Je kunt een band over de aarde trekken, waarin die gebieden liggen waar het risico m.s. te krij gen bijzonder groot is. Onderzoekin gen hebben dat uitgemaakt. Buiten die band( vallen de tropen en de xtreem koude zones" Mogen we hier van een wel- aartsziekte spreken Het vall op dat in die gordels de welva rende gebieden van de wereld liggen. „U kunt allerlei relaties aanbren gen tussen de frequentie van de m.s en de verschijnselen die u kunt waarnemen. Klimatologisch bijvoor beeld. In ons land komt de m.s. vooi bij 64 van de 100.000 inwoners. In 'talie bij 11 van de 100.000. in Noor wegen lijden 70 op de 100.000 inwo ners aan deze ziekte, in West-Duits land 56 tot 60 en hoe zuidelijker men komt, Zwitserland bijvoorbeeld hoe lager het aantal wordt. Dezelfde trend doét zich voor in Amerika, In het noorden en in Canada is de frequentie duidelijk hoger dan in de zuidelijke staten van Noord-Ameri- ka. Over de evenaar heen doet zich het omgekeerde voor. In Nieuw- Zeeland bijvoorbeeld is de frequen tie aanmerkelijk hoger dan in Au dralië. In Indonesië komt bijzonder weinig m.s. voor. Praktisch alleen maar bij mensen, die kortere of langere tijd in Europa hebben ge woond. Datzelfde geldt voor Zuid- Afrika". Welke relaties tussen ziekte en omgeving zijn er dan te leggen. Is de ziekte gerelateerd aan uren zonbestraling, aan uren koude, aan sociale welvaart „Afgezien van de relatie, die er duidelijk bestaat tussen de ziekte en van buitenaf werkende invloeden is het heel best mogelijk statistisch aan te tonen, dat de m.s. verband houdt met het aantal telefoons per honderdduizend inwoners. Medisch- wetenschappelijk snijdt dit natuur lijk geen hout. Wanneer men zegt: dit zijn juist de gebieden waar in dustrialisatie, een modern westers cultuurpatroon is opgebouwd, dan is dat inderdaad zo. Maar er zijn ge bieden waa'r men medisch gezien nog te weinig van weet, neem bij voorbeeld Zuid-Amerika". „Daar komt bij dat er per land gezien verschillen zijn in frequentie van voorkomen van multiple sclero se. Dat is door Kurtzke, tezamen met Scandinavische onderzoekers in Noord-West-Europa, vastgesteld. Zo is ook over Nederland een band te trekken, waarin de streken liggen waar de ziekte het meest voor komt". Op het gebied van verspreidings- onderzoek van de m.s. bevinden we ons in Nederland in een unieke situatie. Wij hebben een aantal men sen ongeveer 150.000 die uit een streek gekomen zijn waar prak- isch geen m.s. voorkomt. Indonesië Het is wetenschappelijk van bijzon der groot belang na te gaan onder welke omstandigheden binnen deze groep de m-s. begint op te treden, met name op welke leeftijd en hoe ang de patiënt dan in Nederland geweest is". „Het is juist hierom van zo groot belang omdat de moderne theorie over het ontstaan van m.s. is, dat het een virusinfectie Is, die in de jeugd optreedt, zo rond het tiende, twaalfde, veertiende jaar, dan gedu rende enige tijd blijft sluimeren, slechts heel langzaam en onder be paalde voorwaarden zijn activiteit herkrijgt en dan aanleiding geeft tot het wegvallen van de myeline". Wat wordt er in Nederland voos de m.s.-patiënten gedaan „We kennen in Nederland de Ne derlandse Multiple Sclerose Stich ting, opgericht in 1963. Wij hebben ons destijds afgevraagd of het wel zinvol was deze stichting in het leven te roepen. Onze hele volksge zondheid kent vele ziektebeelden. Is het nu nodig om voor elk apart een stichting te hebben. We kwamen tot de slotsom dat dit wel moest gebeu ren, juist omdat deze ziekte voor de mensen die ermee te maken hebben, zowel de patiënten als hun gezinnen, een bijzonder grote belasting vormt" „De toenemende invaliditeit van deze patiënten maakt steeds weer nieuwe voorzieningen nodig. Het is het probleem van het aanvaarden van een handicap en het ermee le ren leven. Ook het ontbreken van een op de oorzaak gerichte genees methode maakt de onzekerheid „hoe met m.s. te leven", bijzonder groot Als men bedenkt dat ook degenen, die geroepen zijn om bij uitstek deze patiënten te verzorgen, artsen, verpleegsters enzovoorts, vaak met lege handen staan, dan wordt het begrijpelijk, dat de patiënten zelf het hoofd laten hangen en zich niet ten volle geven aan de revalidatiemoge- lijkheden". „Heel sterk leeft in de gedachte van deze stichting te komen tot een nationaal multiple sclerose centrum, zoals ook België dat kent. In feite is de oprichting al op gang gebracht. Wat we nodig hebben is nog een groot algemeen ziekenhuis, waarin alle specialisten aanwezig zijn, met daar tegenaanleunend een uitgebrei de revalidatie-inrichting om vooral de jongere patiënten de ziekte begint gemiddeld op het negenen twintigste jaar weer geschikt te maken voor het gewone leven". „In zo'n centrum zal het moge lijk zijn goed te diagnostiseren. goed te behandelen, goed te revali deren en research te doen naar de. oorzaak van de ziekte. De overheid is ons in principe wat dit betref! goed gezind door bepaalde gelden beschikbaar te stellen. Het hangt nu alleen nog op de bouw van het ziekenhuis. In principe is de plaats van vestiging van het centrum reeds bekend: Arnhem"- 0 Dr. H. Dassel, die zich gespeciali seerd heeft op multiple sclerose. „De stichting houdt niet op met het leggen van contacten tussen pa tiënten en hun verzorgers. Er is een eigen blad „Op zoek", er worden voorlichtingsavonden gegeven voor verzorgers, er zijn sociëteiten in de grote steden voor de patiënten. Toch bereikt de stichting niet iedereen. We zouden zo graag komen tot een landelijke registratie van m.s.-patiën ten. Iets daarvan is al verwezenlijkt door samenwerking van verschillen de instanties, o.a. de GMD". „Het is echter nodig de patiënten beter te leren kennen. Als elke m.s.- patiënt eens aan de secretaris van de m.s.-stichting, de heer L. Roggeveen, Eindhovenseweg 127 in Geldrop een briefje stuurde waarin hij vertelt hoe het met zijn ziekte is gegaan en of er nog problemen zijn, dan zou hij op die manier meewerken aan de totstandkoming van een overzicht over de patiënten die er zijn. Het doel van zo'n registratie is het mo gelijk kunnen voorkomen van de ziekte en een inzicht krijgen in de bij de patiënten levende behoeften. De stichting kan dan voor hen „aan de bel trekken", o.a. bij het Prinses Beatrix fonds, dat veel voor m.s.- patiënten doet". Is multiple sclerose ongenees lijk „We kunnen de ziekte niet gene zen, in die zin zoals wij, zeg maar allerlei aandoeningen kunnen gene zen, waarvan de verwekker bekend is. De therapie hangt voor een zeer groot gedeelte af van het stadium waarin de ziekte is. We weten wel 'dat de activiteit van de patiënt, het zelf doen, in belangrijke mate het hele symptomenbeeld van de m.s. beïnvloedt. Met andere woorden, hoe meer een patiënt achter zijn eigen revalidatie gaat staan hoe verder het tijdstip van algehele invaliditeit kan worden weggedrukt". CAKIRKOY (ap) Heroine, het verdovende middel dat het leven van verslaafden verwoest, wordt verbouwd in schilderachtige dor pen zoals dit Cakirkoy in Turkije Er bestaat een scherp contrast tussen de overvolle Amerikaansi achterbuurten met zijn verslaai den en deze eenvoudige Turksi gemeenschap. Mannen in oude tweedpakken en vrouwen in fel gekleurde katoenen jurken wer ken op de zonovergoten velde en in de boomgaarden Cakirkoy, een dorp van zevenhun derd inwoners, ligt tien kilomete- van Afyon (dat opium betekent), de hoofdstad van een provincie in het hart van het gebied waar de opium wordt verbouwd Het dorp ligt aan de voet va'n een steile, rotsachtige berg. Overal staan bloeiende appel en kersenbomen. Hier en daar ziel men velden waarop kleine, blader rijke plantjes groeien. Begin me: hebben deze zo onschuldig lijkende plantjes een stengel van 60 centime ter hoog. Eind mei hebben ze eer bloem, wit of paars. Dit is de opium- papaver. prachtig, bruikbaar en do delijk. In juni vallen de bloemetjes uit. Een harde „kop" zo groot als een walnoot of nog iets groter blijft over. Deze kop rijpt tot juli in de hete zon en wordt als de tijd daar voor gekomen is door de boeren opengesneden. De boeren noemen dit „melken". Er sijpelt een witte substantie uit. Na 24 uur wordt het sap in houten lepels verzameld. De mannen die dit werk doen zeggen dat zij vaak doezelig of licht in het hoofd worden Sommigen moeter braken De aldus verkregen ruwe opium wordt in het huis van de boer tot een grote bal gekneed, die hard en beige van kleur wordt. De boer pakt deze bal in papier en brengt hem naar Afyon en verkoopt hem daar voor ongeveer 10 dollar aan het regeringsbureau voor bodemproduk- ten Deze organisatie exporteert opi um voor de aanmaak van medici nale produkten zoals morfine. De opi umexport levert Turkije ongevee: drie miljoen dollar per jaar op. Een deel van de ruwe opium wordt echter achtergehouden en verkocht aan de zwarthandelaren voor drie maal de wettelijke prijs oi meer- Deze opium wordt naar Frankrijk gesmokkeld en daar in geheime laboratoriums tot heroine verweekt. Uiteindelijk belandt de heroine ergens in New York om de verslaafde kortstondige vergetelheid te schenken, soms met dodelijk ge volg. Volgens de Amerikaanse autoritei ten is de heroine die de Verenigde Staten wordt binnengesmokkeld voor 80 procent afkomstig van Turkse papavervelden. De Verenigde Staten dringen er bij Turkije op aan de winning van opium te staken en in de afgelopen drie jaar heeft Turkije de verbouw van papavers tot zeven provincies beperkt, in totaal een gebied van twaalfduizend hectare, half zoveel als in 1967. Met Amerikaanse advie zen en een lening van drie miljoen dollar probeert Turkije tevens de zwarthandel tegen te gaan. De burgemeester van Cakirkoy is een gewiekste 48-jarige boer, Vehbi Cengelci. Hij zegt: „Zonodig zouden we het zonder de opbrengst van de opium ook nog kunnen redden, dank zij onze appels en ander fruit. Maar vele armere dorpen kunnen da' niet" Volgens Cengelci brengt een op pervlakte van 4000 vierkante meter zo'n 80 dollar aan ruwe opium op Bovendien worden de zaadjes bin nen in de „kop" verkocht. Door ze te pletten verkrijgt men plantenolie van hoge kwa'liteit. Vierduizend vierkante meter brengt voor 150 dollar zaad op. En de doppen wor den verkocht voor nog eens vijl dollar. In totaal brengt een papaver- veld van 4000 vierkante meter dus ruim 235 dollar op. Beplant men dezelfde oppervlakte met tarwe of een andere graansoort - over ander zaaigoed beschikt men niet in deze provincies van West-Turkije - dan is de opbrengst ongeveer 100 dollar. De Turkse opium komt na heel wat omwegen en tussenpersonen tenslotte in opiumkits in de grote Amerikaanse steden terecht. In Turkije bestaan vrijwel geen verslaafden aan opium. Maar de boeren die opium uit de papaver winnen houden kleine hoeveelheden voor zichzelf en gebruiken die al eeuwenlang als een huismiddeltje. Een heel klein beetje opium in wat water werkt kalmerend op zieke kinderen. Volwassenen slikken opi um tegen de kou en als pijnstillend middel. „We hebben hier een oude man die er noga) een gewoonte van maakt", vertelde Cengelci. „Op een koude dag slikt hij eerst een stuk opium zo groot als een pindanootje voordat hij de velden ingaat". Cengelci ontkende dat de bewo ners van Cakirkoy aan de zwart handel meedoen- Maar hij gaf toe dat de sluikhandel bloeit. Het tegen gaan van de zwarthandel is voor de Turkse regering, politiek gezien, een lastig probleem. En controle is al even moeilijk Als hij wordt ge snapt krijgt een zwarthandelaar een fikse boete Toch heeft dit de sluik handel niet kunnen stoppen. De boeren weten niet dat de opi um op duizenden kilometers afstand van hun dorp gruwelen aanricht. In antwoord op een korte beschrijving van het sombere heroine-probleem in de Verenigde Staten, zei Cenge- cli: „Het is erg. De Amerikanen zijn onze vrienden. We willen niet dat onze vrienden dood gaan of ook maar kiespijn hebben". (Van onze correspondent) WENEN Met achterdocht, om niet te zeggen met vijandig heid staat het hedendaagse Tsjechoslowaakse regime tegen over het werk van de godsdien stige genootschappen. Het ziet in hen verborgen tegenstanders, die in het geniep het land van het oprechte socialistische pad willen afbrengen. Nu geven de kerken allerminst aanleiding tot deze vijandige houding, maar ,een enkel geval, zoals dat in Zazriva, is toch meestal voor de overheid al voldoende zich krachtig tegen de religieuze ge nootschappen af te zetten. In het mijnstadje Zazriva werkte pastoor Senaj als een geestelijke met frisse en moderne opvattin-gen. Hij organiseerde beatmissen en bedevaarten naar Rome en verwierf zich op die manier meer invloed bij de bevolking als de partij ver mocht. Reden voor deze om hem flink dwars te zitten en hem bij alle mogelijke gelegenheden de politie op zijn lijf te sturen. Uit eindelijk had de partij in zoverre resultaat, dat de man zou worden overgeplaatst. Zover kwam het evenwel niet, want na een com plete opstand van de bevolking gaf pastoor Senaj de voorkeur aan de vuurdood in de tuin van de pas torie. De invloed van de kerk bij de bevolking zoals die met name in Slowakije nog aanwezig is, is een doorn in het oog van de partij. Z'ij trekt daaruit de conclusie dat .iet „cierieaiisme' nog steeds me ■verdwenen is. ook al is er geet sprake meer van een religieuzt politieke partij, maar alleen var kerkelijke vernieuwing of moder nisering van het godsdienstonder richt, dat overigens niet in eer school gegeven mag worden. Niet temin heeft 83 procent van de ouders in het district Cadca hur kinderen aangemeld voor gods dienstonderricht. Nog erger is het, naar de me ning van de partij althans, gestelc in Oost-Slowakije, waar nu enkele partijorganisaties moesten worden opgeheven, omdat zij het bestaan hadden voorstander te zijn van teruggave van voormalige kerke lijke goederen, dan wel collecteer den voor de bouw van kerken. De spanningen, zoals die mo menteel in Slowakije merkbaar zijn, hebben niei alleen te maken met een duidelijk onbegrip van de partij voor de tradities van een Ietwat conservatieve bevolking, maar ook met het doen en laten van de naar het westen uitgeweken Slowaken. Niet minder dan drie, uit Slowakije afkomstige bisschop pen hebben zich thans in Rome en in de Verenigde Staten gevestigd. In de Verenigde Staten bevindt zich momenteel een half miljoen Slowaken Op een onlangs gehou den congres van Slowaken ver klaard" mgr Grutka. dat er in het oude -adei-land onderdrukking heerste Achtergrund voor deze verkla ring zijn de nieuwe richtlijnen, die het Slowaakse ministerie van Cul tuur heeft laten uitgaan door mid del waarvan de kerk geheel en al onder staatstoezicht moet komen. Er is weer een studentenstop voor ■Ie theologische faculteit van Press- burg. maar alle verzoeken om een lependance on te richten worden '.onder m"ei' afgewimpeld. De werk- 'aamherier van de caritas worden cherpei dan ooit geobserveerd en tecontroleerd. de contacten van de •lerus met het buitenland worden ifgekapt Kloosterlingen mogen tiet bij elkaar wonen en zusters mogen alleen werken in tehuizen ran bejaarde geestelijken of van feestelijk gehandicapte kinderen. In de richtlijnen staat ook dat tiet de minste haast mag worden 'emaakt met de benoeming van nieuwe bisschoppen en dat er geen -edenen zijn om heropening met het Vaticaan over een modus Vi vendi te bevorderen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5