Wrak van de Horizon in T er neuzen te koop Bouw havenkantoor vordert Amateurtoneel in een overgangsfase Sint Hubertiisgroep kreeg nieuw verkennersgebouw caballero. de sigaret Sint Nicolaas in Sas van Gent BIJ TERNEUZENSE ZEESLUIS Wat en waar VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Zeeuwse en Westvlaamse tonelisten troffen elkaar Uitslag fotowedstrijd over Zeeuwsch-Vlaanderen EIGENAAR LIET NOG NIETS VAN ZICH HOREN Bromfietser gewond Koewacht DINSDAG 24 NOVEMBER 1970 Films GOES Grand, 20 uur: De bijbel 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: The love Bug a.l. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Sunflower 14 j. TEENEUZEN Luxor, 20 uur: Louis de Funes als taxichauffeur a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Woodstock, a.L ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon- Een man, die me bevalt, k.n.t. Astrid: Geef mij maar tweelingen, a.l. Vendome: De opstandeling, k.n.t. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: De laatste avonturiers, k.n.t. Ambassades: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole: De wraak van de sheriff, a.l. Quellin: Cromwell, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, k.n.t. Pathe: Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra: Duivel doet al, a.l. Studio Century: Ou l'amour de la vie. Festa, Gladiatoren voor de vrijheid a.l. Forum, M.A.S.H. 18 j. Monty, Westside story 14 j. GENT Capitole, Tora, tora, tora a.l. Majestic, Een man, die me bevalt a.l. Rex, De onrijpe mannen a.l. Century, Als de gieren aanvallen 18 j Savoy, De geluksvogel 18 j. ST.-NIKLAAS Select, Hello dolly a.l. Scala, Drie fantastische supermen a.l. Eden, Liefdesengeltje 18 j. Toneel Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Concert door Koren: „Stem des volks". De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Nederlands Kamerorkest o.l.v. Szymon Goldberg. Solisten Radu Lupu (piano) en Anner Bijlsma (violoncello). Hofplein Theater, 20.15 uur: „Knollentuin", cabaret van Rients Gratema. Rott. Schouwburg, 20.15 uur: „De meeuw" door de Haagse Comedie. Schietingen AARDENBURG Sportpaviljoen, 20 uur. Diversen GOES Prins van Oranje, 20 uur: Lezing door Ir. F. Carbasius Weber over „Mens en praktijk in intwikkelings- hulp". Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg, HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 912 en 1318 uur. Zondags ge sloten. ROTTERDAM Museum Boymans-Van Beuningen. Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.). Ma. t.m. zat. 1017, zon. 11 17. Bovendien woe. van 2022 uur. WESTDORPE Galerie Troutaaerte, Singel 45: Experimentele\afd. van de „Porse- leyne Flesch" inet unica in aarde werk, Theo Dobbelman met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di t.m zat. 9—18, zon. 14—18 uur, ma. gesloten. If d Morgen, woensdag 25 november,- Bergen op Zoom 1.01 en 13.19 uur; Hansweert 0.06 en 12.24 uur; Terneuzen 11.56 uur; Vlissingen 11.28 en 23.55 uur; Wemeldinge 0.51 en 13.09 uur. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op zaterdag 28 november zal Sint-Nicolaas zijn jaarlijks bezoek brengen aan Sas van Gent. Om half drie zal de Sint, vergezeld door tien zwartepieten arriveren per boot aan de Oostkaüe. Daarna zal de Sint verwelkomd worden op het stadhuis en vandaar- uit zal hij een tocht maken door de stad. Deze tocht zal leiden door de vol gende straten: Westkade - Gentse straat - Zuidstraat - Markt - Noord straat - Kleine Markt - Groot Ma joorstraat - Kloosterlaan - Watermo lenstraat - Dijkstraat - Vredeslraat - Paardevest - Westdam - Wauter- stra&'t - Hoefnagelstraat - Coehcra- straat - Vier Ambachtenstraat - Westdam - Poelstraat - Stations straat - Postkantoor - Zuidstraat - Markt - Zusterstraat. In de loop van de daaropvolgende week zal de Sint de scholen bezoeken. AXEL Het amateurtoneel bevindt zich duidelijk in een overgangsfase. Dit werd eens te meer aangetoond tijdens een tref fen van Zeeuwse en West-vlaam- se (B.) amateurtoneelkunst in het cultureel centrum De Halle in Axel. De twee totaal verschillen de opvattingen omtrent het be drijven van creativiteit in de vorm van toneelspel waren de grote kenmerken van deze twee dagen durende uitwisseling, die overigens uitstekend is geslaagd. Als positief punt kwam van Zeeuwse zijde een voorstel uit de bus een permanent overlegorgaan tussen de toneelinstanties in bei de provincies in het leven te roepen. Ook van Belgische zijde is daar belangstelling voor. Het is te hopen, want een der gelijke uitwisseling van toneel spel en gedachten is niet goed mogelijk in een al te officiële sfeer. Een losmaking uit de pro vinciale overheidssfeer zou zijn gewenst. Vooral gedeputeerde de heer A. L. van Geesbergen sprak, weliswaar in diplomatieke be woordingen, zijn voorkeur uit voor de traditionele vormen van toneelspel, zoals zaterdagavond gebracht door de toneelgroep St.- Rembert uit het Belgische Tor hout voor vele geamuseerde toe schouwers. De heer Van Geesber gen vond dat deze ontspanning, vlot gebracht door de Belgische vrienden, hard nodig was. Deze uitspraak van een G.S.-lid doet wat vreemd aan, omdat het juist in Zeeland een vaststaand feit is, dat het amateurtoneel, al dus de Zeeuwse toneeladviseur de heer Ad van Noort, op z'n gat ligt. De jeugd heeft geen affectie meer met het oude. Juist door dramatische expressie te doen met jonge mensen, die op die manier de kans krijgen „uit zich zelf te treden", worden straks betere spelresultaten behaald. Het grote - en tevens praktische geschilpunt tussen Belgen eh Ne derlanders bleek te schuilen in de factor publiek en jeugd. In België bestaat nog steeds veel animo voor traditioneel toneel. „Waarom dan iets anders?", is de vraag van onze zuiderburen. On ze leermethodieken verschillen echt niet zoveel met die van jullie, is het weerwoord. Met na me in Zeeland bestaat nog weinig interesse voor amateurtoneelvoor- stellingen. De verenigingen zijn bloedarm aan jonge spelers. De Belgen vinden verder dat het voor een acteur belangrijk is om op te treden. De Zeeuwen zeggen dat een optreden niet meer het doel is, maar hoogstens een mid del. Eerst moet aan de persoon lijkheidsstructuur worden ge werkt. De jongen of het meisje moet eerst iets zelf maken, zich durven uiten, zieh bewegen, kort om zichzelf leren ontdekken. Eventueel kan men aan een op treden gaan denken. In het korte tijdsbestek dat de deelnemers restte voor discussie bleven vele vragen onbeantwoord. De bereid heid elkaar te willen begrijpen en verstaan is er. Zelfs deed een aantal spelers van St.-Rembert mee met, de spelers van Ad van Noort. Het contact zal worden voortgezet. Het is alleen de vraag of er snel resultaten zullen ko men. De verschillen zijn nogal fundamenteel, terwijl de deelne mers van Nederlandse zijde aan dit weekeinde aanmerkelijk jon ger waren dan die uit West- Vlaanderen. Over het uitgevoerde „Stuur me geen bloemen" onder regie van Guido Cafmeijer zei toneel adviseur Van Noort: „Ik heb be wondering voor het spel, alleen het Amerikaanse stuk is een draak. Volgens mij is het daarom nodig alleen of in ieder geval zoveel mogelijk met Nederlandse stukken te werken. Bovendien is een nauwe samenwerking tussen de uitvoerende groep en de au teur noodzakelijk. Ik dacht dat wij met het amateurtoneel al be hoorlijk verder zijn dan het be roepstoneel in Nederland", aldus de heer Van Noort. ALEX SCHELL Ed. LAURENS (Van onze correspondent) AXEL Donderdag worden des avonds om 20.00 uur in cultureel centrum De Halle te Axel de prijzen uitgereikt aan de winnende deelne mers van de fotowedstrijd „Dit is Zeeuwsch-VIaanderen". De wed strijd is afgelopen zomer onder aus piciën van de contactcommissie VW's Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gehouden. De prijswinnaars zijn: 1 J.A. Vlij men Terneuzen en A. Hamelink; 2 A. Broekmans Hulst en J.A. Vlijmen; 3 J. vd. .Steen Terneuzen. In totaal werden 94 dia's ingezon den, 74 zwart-wit foto's en 15 kleu renfoto's. (Van onze correspondent) AXEL De bromfietser J.L.M. uit Za'amslag heeft bij een ongeval een beenbreuk opgelopen toen hij in de Zeestraat te Axel plotseling het trottoir afreed zonder op het ver keer te letten. Hij werd gegrepen door een auto bestuurd door W.J.C. uit Axel. M. is overgebracht naar het ziekenhuis in Terneuzen. De au to van C. en de bromfiets liepen beide schade op. Heup gebroken Mevrouw A. Gijsel-Verschraegen kwam zo onge lukkig te vallen dat zij een heup breuk opliep. Na verzorgd te zijn door leden van de E.H.B.O. uit Koe wacht, werd zij naar het St.-Elisa- beth ziekenhuis in Hulst overge bracht. (Van onze correspondente) TERNEUZEN —Met een grote bijl doorkliefde de burgemeester van Terneuzen, de heer J. C. Aschoff een dik touw, waardoor de toegangsdeur van het nieuwe ver kennersgebouw ,,'t Weitje" van de St.-Hubertusgroep te Terneuzen, ge opend werd. Zo vond in aanwezig heid van vele genodigden, waaron der drs. R. C. E. Barbé, wethouder van jeugd- en sportzaken, de officië le opening plaats van het nieuwe verkennersgebouw, aan de Zuider- parklaan in Terneuzen. Het was een vreugdevolle dag voor de welpen, verkenners en rowans van deze (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bouw van het nieuwe havenkantoor bij de zeesluis in Terneuzen vordert goed. De con touren can het gebouw, dat onder meer tot onderdak zal dienen van de havenmeester, de douane en de rijks politie te water, zijn al duidelijk te onderkennen. Het havenkantoor zal, naar verwacht wordt, medio 1971 in gebruik worden gesteld. Daarmee zal een eind komen aan de onvol doende huisvesting van verschillende diensten in het havengebied van Ter neuzen. (ADVERTENTIE) anders dan andere. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het wrak van de 310 ton metende Neder landse kustvaarder „Horizon" ligt nog altijd in het toeleidingskanaal van de Terneuzense middensluis. Het schip werd zondag 20 septem ber midscheeps door het Spaanse motorschip „Cimandevilla" (3028 ton) geramd en zonk binnen enke le minuten in de Westbuitenha ven. De vier bemanningsleden van de „Horizon" konden maar nauwelijks het vege lijf redden. Nadat de kustvaarder was ge licht, werd het wrak, waarop de sporen van de aanvaring duidelijk zichtbaar zijn, bij de middensluis afgemeerd. Tot dusver heeft de kapitein-eige naar, de heer Brandt uit Leidschen- dam, hst schip niet opgeëist. Het is namelijk zo dat hij het wrak alleen dan terug kan krijgen, indien hij de door Rijkswaterstaat gemaakte ber- gingskosten vergoedt. De verzeke ring heeft het schip „geabandon neerd", d.w.z. dat zij er geen aan spraak meer op wil maken. Wanneer de eigenaar het wrak niet opeist, zal het door het gemeen tebestuur van Terneuzen, die er op grond van de wrakkenwet aan spraak op kan maken, in het open baar worden verkocht. Maar wij vernemen is het bedrag niet onaan zienlijk hoger dan het wrak waard is. De foto toont de „Horizon" aa-n de kade bij, de Terneuzense mid densluis. Tonsfilsneler en TV-aeteur Henk van Utsen groep. Zeven jaar lang vonden zij onderdak in een houten barak ach ter de r.-k. mavo-school in de Ver bindingsstraat. In de barak was noch elektriciteit, noch verwarming, noch waterleiding. Ongeveer twee maanden geleden werd met de bouw van het nieuwe gebouw begonnen. Behalve de bouw van het geraamte van 't Weitje werd het gehele karwei zelf ge klaard. Daarom zei Burgemeester Aschoff in zijn openingswoord: „Door samenwerking kunnenerg nuttige zaken tot stand komen". „Het gebouw is eenvoudig en doel matig", aldus de heer Aschoff, „dat vooral van zoveel waarde is, omdat er veel particulier initiatief aan te pas is gekomen". Tijdens deze middag werd verder het woord gevoerd door de heer C. Bakker, voorzitter van de Stichting St.-Hubertus en de heer J. de Maat, gewestelijk commissaris. Aalmoeze nier H.' Grooten dankte alle sprekers voor hun felicitaties. Tenslotte dankte de hopman van de uit 54 leden bestaande St.-Hubertusgroep, de heer H. Verbrugge, alle mede werkers voor hun daadwerkelijke en vooral ook morele steun. Zijn dankwoorden liet hij vergezeld gaan van een aantal ere-medailles met oorkonden, die een achttal personen opgespeld kregen. Het verkenners gebouw, dat f 16.000 heeft gekost, bestaat uit enkele zalen, die door zogenaamde sluisdeuren onderver deeld kunnen worden in drie aparte zaaltjes. In een van de zalen was ter gelegenheid van de opening een ten toonstelling ingericht. Hier was, naast vondsten uit de natuur, veel fotomateriaal verzameld.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2