Aparte n.v. voor vervoer containers op de weg Z.-VLAAMSE SCHOLEN TE GOED GEBOUWD 7000 Zeeuwen bij tewaterlating Burgemeester Van Dijke vroeg om overdekt instructiebad IV. F. HAVEN VAN VLISSINGEN ZCR wil snel Zeeuwse radio-omroep Hans Dulfer wel in Hulst Brambox bleef weg Sint ook in Axel en Hulst Dr. Rosemeyer tijdens opening lagere school Vogelwaarde Wat en waar VANDAAG Films Toneel - Muziek - Dans Diversen Tentoonstellingen Serie inbraken in Goet Nekslag PZEM-centrale en stadscentra blijken SO-2 boosdoeners Drukte op De Schelde Twee gewonden bij aanrijdingen 3 MAANDAG 23 NOVEMBER 1970 2 GOES Grand, 20 uur: De bijbel 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Fanny Hill 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur: The love Bug a.l. OOSTBURG Ledel, 20 uur: Sunflower 14 j. TEENEUZEN Luxor, 20 uur: Louis de Funes als taxichauffeur a.l. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Woodstock, a.l. ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon- Een man, die me bevalt, k.n.t. Astrid: Geef mij maar tweelingen, a.l. Vendome: De opstandeling, k.n.t. Savoy: Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: De laatste avonturiers, k.n.t. Ambassades: Rendez-vous hotel van Sankt Pauli, 18 j. Capitole: De wraak van de sheriff, a.l. Quellin: Cromwell, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, k.n.t. Pathe: Bloedige heksenjacht, 18 j. Astra: Duivel doet al, a.l. Studio Century: Ou l'amour de la vie. Festa, Gladiatoren voor de vrijheid a.l. Forum, M.A.S.H. 18 j. Monty, Westside story 14 j. GENT Capitole, Tora, tora, tora a.l. Majestic, Een man, die me bevalt a.l. Rex, De onrijpe mannen a.L Century, Als de gieren aanvallen 18 j Savoy, De geluksvogel 18 j. ST.-MRLAAS Select, Hello dolly a.l. Scala, Drie fantastische supermen a.l. Eden, Liefdesengeltje 18 j. ST.-JANSTEEN Verenigingsgebouw, 20 uur: Toneelstuk „En zo begon het" dooi de Camere van Rhetorica „Sint Jan ten Steene". ROTTERDAM Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Nederlands Danstheater. Hofplein Theater, 20.15 uur: „Knollentuin", cabaret van Rients Gratema. ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: Don Carlos. GENT Schouwburg, 15 en 20 uur: „7e Gebod: Steel wat minder" van Dario Fo. AXEL De Halle, 20 uur: Lezing door Ir. F. Carbasius Weber over „De mens in de wereld van nu en morgen". Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7488 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 9—12 en 1318 uur. Zondags ge sloten. ROTTERDAM Museum Boymans-Van Beuningen. Expositie Salvador Dali (t.m. 10 jan.). Ma. t.m. zat. 1017, zon. 11 17. Bovendien woe. van 2022 uur. Rivièrahal. Tentoonstelling van Postduiven (t.m. 22 nov.). ZaObsp 922 uur, zon. van 917 uur. Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Sjef Henderickx, gou aches, monotypes enz. (t.m. 23 no vember) Werkd. 1017, zond. 12 17 uur WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Flesch" met unica in aarde werk, Theo Dobbelman met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di t.m. zat. 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten. (Van onze correspondent) GOES Opnieuw is tijdens het weekeinde te Goes een serie inbra ken gepleegd. Uit het sporthuis Olympia aan de Ganzepoortstraat hebben ongewenste bezoekers in de nacht van vrijdag op zaterdag voor een aanzienlijk bedrag aan wind buksen, luchtdrukpistolen met de daarbij behorende kogeltjes, verre kijkers, sporttassen en sportkleding ontvreemd. Verder werd ingebroken in drie scholen aan de J.P. Coen- straat, te weten de Mariusschool, waar f 200,- werd ontvreemd, de r.- k. nijverheidsschool voor meisjes en de H. van de Veenschool in de 's- Heer Elsdorpweg werd ingebroken in de kleuterschool Jong Goes, waar honderd gulden wordt vermist. In de Prof. Dr. Constant school aan de Reigerstraat werd eveneens ingebro ken. In alle gevallen is men kenne lijk op geld uitgeweest. Alle afge sloten kasten en bureauladen wer den geforceerd. De inbraken zijn op identieke wijze geschied. n.L door het inslaan van een ruitje boven een klapraam waarna dit werd geopend. Van de dader(s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. (Van een onzer verslaggevers) Vogelwaarde „Zeeuwsch-Vlaan- deren bouwt scholen, die veel te lange tijd meegaan". Tot deze con clusie kwam zaterdagmorgen school arts, dokter A. Rosemeyer, tijdens de officiële opening van de nieuwe lagere school voor Vogelwaarde. Hij was een van de sprekers op de bijeenkomst, die lof zwaaide over het nieuwe moderne gebouwencom plex, waarin sinds enkele weken de voormalige St. Jozef- en Maria- school, respectievelijk uit Boschka- pelle en Stoppeldijk samen zijn ge huisvest. Het was overigens niet helemaal ten onrechte, dat dokter A. Rose- FOTO BOVEN: Heel wat mensen hebben in het weekend gebruik gemaakt van de mogelijkheid het schoolgebouw te be zichtigen. mejrer even afweek van zijn me disch terrein en zich op bouwkundig gebied begaf. „In een straal van nauwelijks tien kilometer in de om geving bevinden zich twee schoolge bouwen, die onderhand hun eeuw feest zouden kunnen vieren". Hij doelde daarmee kennelijk op de twee oude gebouwen, waarin tot voor kort de twee afzonderlijke la gere scholen van Stoppeldijk en Boschkapelle waren ondergebracht. De twee lagere scholen van Bosch kapelle en Stoppeldijk zijn afgelo pen weekend officieel samengegaan in een nieuw riant gebouw, „De Schakel" genaamd. Ruim drie kwart jaar is aan de bouw 'van de achtklassige school ge werkt. Totale kosten: acht ton of honderdduizend gulden per lokaal. Voor dat geld kreeg Vogelwaarde een fraai scholencomplex, zonder etagebouw, uitgevoerd in paviljoen- vorm met de allures van een vakan tiecentrum. De toekomstige tuin van de school was bij de opening van zaterdag het middelpunt van de activiteiten. Me vrouw Bauman, inspectrice van het lager onderwijs onthulde er kort na de officiële openingshandeling van burgemeester mr. M. Somers eeu kunstwerk van Hans van der Plas uit Rotterdam. Burgemeester Somers knipte bij de ingang een lint door met een schaar, aangeboden door Frank Lambert en Bernadette Du- rinck. Zowel de burgemeester als me vrouw Bauman spraken waarderen de woorden aan het adres van het schoolbestuur. Het nieuwe hoofd, de heer J. Koopmans, deed datzelfde aan het adres van allen, die aan de verwezenlijking van de plannen hun deel hadden geleverd. Tot de verde re sprekers behoorden onder andere nog ir. Sturm en de heer A. Fas- saert. Deze laatste sprak namens de hoofdenkrijg Hontenisse. moeten worden. Voor containervervoer worden speciale opleggers gebruikt, die op dit moment in Zeeland niet voor handen zijn. De havendirecteur heeft geprobeert om een overeen komst te maken met N.P.B. Weg transport Zeeland, welke Coöperatie van Wegvervoersbedrijven echter voorstander bleek te zijn van een voorlopig contract van het container vervoer. Op basis van dit contract zou N.O.B. Wegtransport dan willen proberen om elders financierings middelen aan te trekken. Er is onge veer zeven ton nodig voor de aan schaf van aangepaste trailers en op leggers. De n.v. Haven van Vlissin- gen vond dit aanbod van N.O.B. Wegtransport zakelijk wat te riskant op welke redeen de directie voor stander is van het stichten van een aparte Vervoers N.V., waarin' ook andere investeerders deel kunnen nemen. Een van de concerns waar mee op dit punt reeds contacten zijn gelegd, is N.S.U. Men heeft bere kend dat de afzonderlijke Vervoers N.V. de eerste jaren met verliezen van enkele duizenden guldens zal werken, doch geleidelijk aan win sten zal kunnen boeken. Het voor stel van de n.v. Haven van Vlissin- gen, heeft voor de gemeenten geen financiële consequenties. B. en w. van Vlissingen hebben in een nota aan de raad verklaard dat zij het plan van de havendirecteur wel sterk risicodragend achten, maar het grote belang van een op de havenac tiviteiten aansluitende containerver- voermaafechappij tegelijkertijd hoog aanslaan. Het heeft in vervoerderskringen verwondering gewekt, dat de moge lijkheden om het containertransport over de weg uit te besteden aan daarop gespecialiseerde particuliere bedrijven, beperkt is gebleven tot een peiling bij N.O..B Wegtransport. Minstens een groot bevrachtingskan toor met vestiging in Vlissingen, is in staat, zo vernemen wij, om speci aal ten behoeve van het container transport van en naar Vlissingen aangepast materiaal op de weg te brengen. De mogelijkheid dat een deel van het haventransport voor de zelfstandige vervoersbedrijven in Zeeland verloren zal gaan, wordt door deze bedrijven als een nekslag gezien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse culturele raad heeft zich uitgespro ken voor tempo in de ontwikkelin gen die moeten leiden tot de stich ting van een Zeeuwse radio-omroep. Daarbij dient, aldus de Z.C.R., zorg vuldig te worden nagegaan welk aandeel van Zeeuwse zijde kan wor den geleverd aan de spoedige tot standkoming van een „regionale om roep Deltagebied". De snelle ontwikkelingen op ve lerlei gebied in Zeeland maken de openlegging van een nieuw, ieder een bereikend informatiekanaal, noodzakelijk zö heeft de culturele 'raad in éen brief aan het bestuur van de NOS meegedeeld. De raad haakte daarmee in op een rapport van de commissie van de N.R.U. en de N.O.S. inzake de regio nale omroep. Dit rapport werd in juni van dit jaar aan de minister van C.R.M. uitgebracht. Er werd in gepleit om te komen tot een Delta- Omroep. De initiatieven tot stichting van een dergelijke omroep zijn in Zeeland ontstaan. Om het nog ongeboren etherkind ter wereld te helpen, wil de Z.C.R. een permanent contact tot stand brengen met vertegenwoordigei-s van de N.O.S. en de speciale Omroep- commissie van de Zeeuwse Culture le raad. De omroepcommissie van de Zeeuwse Culturele Rasd wordt geleid door oud-burgemeester J. van Leeuwen van Oostburg. (Van onze verslaggevers) AXEL. Burgemeester M. K. van Dijke van Axel heeft Sinter klaas een overdekt instructie zwembad voor zijn gemeente ge vraagd. Deze-wens van Axels bur gervader werd bij de officiële ont vangst van de Sint op het bordes van het stadhuis met gejuich uit honderd kinderkelen ondersteund. Overigens bestaat niet veel hoop, dat de wens van burgemeester Van Dijke en de bevolking van Axel snel ingewilligd zal worden. Al thans niet door de Sint. De goed- heidig-man zat er duidelijk mee in zijn maag. „Dat zwembad zult u toch echt zelf moeten bouwen", ant woordde de Sint op de vraag van de burgemeester. De kindervriend wees echter op één troost. „Wat u ook doet", aldus de Sint, „er zal in ieder geval altijd een tekort blijven. Bouwt u het bad, dan een tekort aan centen. Bouwt u niet: dan een tekort aan ontspanning". De burgemeester deed in zijn wel- «komstrede eèn beroep- op. de Sint om een deel van de cadeaOS van dit jaai- niet vdoi de Nederlandse jeugd te bestemmen, maar voor die van Pakistan. De oproep was mede ge richt tot de aanwezige jongeren, die door luid geschreeuw ruchtbaarheid gaven aan hun goedkeuring. Overi gens bestond voor de intocht van de Sint in Axel nog al wat belangstel ling. Tijdens het amateurto- neehveekeinde in de Halle in Axel waarop wij in een volgende edi tie nader terugkomen vertoonde zich de bisschop van Myra even op de receptie, die het gemeentebestuur van Axel de deelnemers aanbod. Burgemeester Van Dijke vond het prettig dat een bisschop, die het tegenwoordig toch al zo moeilijk, had, even langs kwam. Sint ant woordde, dat hij zich zelf een be roepsacteur vond te midden van amateurtjes. HULST In Hulst is zondagmid dag de intocht van Sinterklaas in de binnenstad gepaard gegaan met gro te verkeersopstoppingen. De Sint deed aan het begin van de middag zijn intrede.- In het stadhuis waarvan ook de verwarming weer werkte ontving de goed-heilig- man een groot aantal kinderen, die er werden verrast met snoeppakket- ten. De Sint toonde zich erg ingeno men met de grote belangstelling. Hij en zijn pietermannen deelden met gulle hand snoepgoed en kregen heel wat handjes te schudden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zaterdag jl. is een rapport, dat door de hoofdin spectie van de hygiëne van het mi lieu is uitgebracht over luchtveront reiniging in het Sloegebied, open baar gemaakt. Het rapport, opge steld door drs. F. Hartogensis geeft het verontreinigingsverloop weer over de periode mei 1967 t-m okto ber 1969. Uit de meetgegevens is af te leiden wat precies .de verontrei nigde invloed is geweest van Hoechst Vlissingen, welk bedrijf juist in die periode zijn eerste fosfor- oven in werking stelde. De ver kregen resultaten zijn - aldus het rapport van drs. Hartogensis - nau welijks verontrustend, zowel wat de verontreiniging door fluor als door S.O. 2 betreft. Opmerkelijk was dat de hoeveelheid fluor, die met het regenwater omlaag kwam, geduren de het hele meetperiode vrijwel constant was, onverschillig of Hoechst nu in bedrijf was of niet. Wél noteerde drs. Hartogensis dat in 1968, toen Hoechst zijn tweede fos- foroven in bedrijf stelde, een gebieJ tot ongeveer 2% kilometer van Hoechst moest worden aangemerkt, als gevaarlijk voor grazende dieren wegens de fluorneerslag op het gras. De sporen van fluorverontreiniging werden speciaal afgemeten naar veranderingen die zich in zeer fluor- gevoelige gladiolenrassen voordeden. Wat S.O.2 verontreiniging betreft: hier neemt men aan dat voor de totale verontreiniging van de buiten lucht met dit gas, Hoechst maar zeer ten dele de oorzaak is. De P.Z.E.M.- centrale te Vlissingen en de stads kernen van Middelburg en Vlissin gen bleken veel grotere boosdoeners te zijn. Wat het „cocktail-effect" van ongewenste luchtverontreiniging be treft, zegt drs. Hartogensis, dat deze zich niet zo vaak voordeed, dat de T.N.O; richtlijn werd overschreden. Op één meetpunt te Vlissingen kwam men echter wel gevaarlijk dicht in de buurt van de T.N.O.- maxima. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/GOES. Naar schatting 7000 Zeeuwen hebben een trotse Carmen de Marques Anez, het Venezolaanse vrachtschip Caracas (11.650 dwt) van de helling van De Schelde in Vlissingen zien „slaan". Zij deed dit, nadat ze een kostelijke fles champagne tegen de scheepsromp had laten ontploffen, met enkele an dere „ruwe" handelingen, die nu een maal door dames bij het tewaterlaten van schepen plegen te worden ver richt: met een bijl hakte ze de kabels door, waarmee het schip nog vast zat. De Caracas is de derde in een serie identieke schepen die door de Rijn-Scheldegroep worden gebouwd voor de Trident-lijnen, de combina- (Van een onzer verslaggevers) HULST Bijna duizend jongeren hebben gisteravond het ruim vier uur durende pop-concert bijgewoond, waarmee een jongeren-comité de klassiek getuite vereniging Jeugd en Muziek", voor zover het de Hulster afdeling betreft, nieuw leven heeft willen inblazen. „Jeugd en Muziek" afdeling Hulst is een onderdeel van een landelijke instelling, die met provinciale sub sidies de ontwikkeling van het mu zikale bewustzijn van Neerlands jon ge natie tot nobel doel heeft gesteld. Het is niet Brainbox geweest, die gisteravond in de Hulster sporthal heeft gedomineerd, maar Hans Dulfer met zijn groep. Hans Dulfer is de ver tegenwoordiger van het meer tempe ramentvolle muziekgenre: van ritme naturel. Ruim een uur nadat Hans Dulfer op het donkere met lichteffecten be werkte podium zijn eerste ritmische tonen had ingezet begon het publiek in de zaal tekenen van verveling te vertonen en begon de grote sportzaal zelfs langzaam leeg te lopen. Dat wil zeggen: voorzover dat mogelijk was, want duizend mensen kun je zo maar niet in een aangrenzende kantine herbergen. Halverwege de avond was het publiek dan ook kwantitatief op fifty-fifty basis over het gebouwen complex verdeeld. Een groot deel leefde in spannende afwachting van de komst vain Brain box, waarvan op het moment van af sluiten van deze editie nog steeds niet zeker was of de groep al dan niet ko men zou. Volgens de organisators: ja. De werkelijkheid zei nee. Ook ophet in het programma aangekondigde tijdstip was van Brainbox nog weinig te bekennen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN. De van de n.v. Haven van Vlissingen, de heer C. Oreel, is van plan om e enaparte n.v. te stichten, die zich zal moeten toeleggen op het ver voer van containers over de weg. De n.v. Haven van Vlissingen zal in de naaste toekomst, als het containervervoer via de nieuwe loskade in de Sloehaven op gang gaat komen, de enige leverancier van volle, c.q. lege containers FOTO BOVEN: De Caracas glijdt te water. tie waarin behalve de KNSM ook de Venezolaanse Scheepvaart Maat schappij (waarvan de Caracas eigen dom is) deelneemt. Mevrouw De Marques Anez is echtgenote van de president van de „CA Venezolana de Navegación". De lengte van het schip, dat ih april zal worden opgeleverd, is 169 meter, de breedte 23,3 meter en de diepte 12,5 meter. De machine van 16.000 pk heeft zaterdag proefge draaid ten aanschouwe van honder den personeelsleden, hun gezinnen en andere belangstellenden. Het was „open dag" op De Schelde, reden temeer dat een record aantal bezoe kers bij het gratis evenement van de tewaterlating aanwezig was. De ceremonie werd opgeluisterd met muziek door de Delta-band uit Vlis singen. Na de tewaterlating van de Caracas werd de plechtigheid beslo ten met de Kiellegging van een nog groter vrachtschip: een 15.850 toiiner (152 bij 24 bij 13 meter) voor de Koninklijke Java China pakket- vaartlijnen N.V. te Amsterdam. Dit schip zal in mei te water gaan en in november worden opgeleverd. (Van onze correspondent) GOES Op de kruising Van de Spiegelstraat - B. D. van de Bout- straat te Goes heeft een aanrijding plaatsgevonden tussen twee persone nauto's, respectievelijk bestuurd door M. J. T. uit Kloetinge en W. J. W. uit Goes. De auto van W. sloeg hierbij over de kop. "Een inzittende van die auto, mejuffrouw O. B. uit Goes, moest per ambulance met di verse verwondingen worden overge bracht naar het St. Joaimaziekenhuis te Goes. De materiële schade aan beide voertuigen was groot. SOUBURG Op het Mamixplein te Souburg is een plotseling de weg overstekend vijfjarig jongetje, C. J. H. afkomstig uit Rotterdam, die een bezoek had gebracht aan zijn groot ouders, aangereden door een perso nenauto bestuurd door H. P. uit Middelburg. P. reed met een snel heid van circa vijftien kilometer per uur. Desondanks werd het kind ge schept en werd per ambulance over gebracht naar het St. Jozefzieken huis te Vlissingen, doch kon, na behandeld te zijn, huiswaarts keren. Morgen, dinsdag 24 november. Bergen op Zoom: 12.24; Hans- weert: 11.30; Terneuzen: 11.03 en 23.38; Vlissingen: 10.37 en 23.08; Wemeldinge: 12.14.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2