Belgische expansiedrift wekt argwaan Ook burgers slachtoffer executies I Container-terminal Vlissingen vertrekpunt voor Australië BRABANTSE STATENLEDEN WILLEN SAMEN MET ZEEUWEN PRATEN OVER TRACTAAT MET BELGIË Veerdiensten zetten al meer dan 2 miljoen voertuigen over KWESTIE VAN KIJKEN nstuif zeeland rrico Hulster scholen voor voortgezet onderwijs hielden sportdag ZEEUWSE VW GAAI KIASSIEICATIE MAKEN VAN VAKANTIEVERBLIJVEN ^evolux Kroestjev weer ziek Buiig Nog geen antwoord op vragen over Rijksweg 60 bevolux nederiand n.v. VAN MENSEN DINGEN EN DADEN „Stikkelorum" democratie en diepvriesgroente een avondje kaasfonduen V ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN De gemeente Vlissingen heeft nu wel die zeker heid gekregen, dat de container-ter minal welke aan de Sloehaven in aanbouw is, zal worden aangewezen als vertrekpunt van exportcontainers met bestemming Australië. Zoals be kend, wordt een deel van de wolec- port van Australië na april van het volgend jaar via de container-termi- nal in Vlissingen Oost aangevoerd. Dit blijkt uit de antwoorden van het Vlissingse college van B en W op bet vooronderzoek, dat de raads leden op grondige wijze, naar aan leiding van de gemeentebegroting hebben verricht. In het vooronder zoek vormen zaken die het milieu betreffen de steeds terugkerende bronnen van twijfel. In veel geval len hebben B en W wat dit betreft voor hun antwoord moeten verwij zen naar hetgeen rijk en provincie al ter bescherming en bewaking van het milieu ondernemen. Wat de vervuiling van het water betreft, waarover vorig jaar veel deining ontstond als gevolg van een rapport van de Belgische Verbrui kers Unie, zeggen B en W, dat zij voortaan voor eigen rekening een maandelijke steekproef naar de kwaliteit van het Westerscheldewa- ter zullen laten uitvoeren. Het be zoek aan het badstrand is in liet seizoen 1970 met maar liefst 30 pet (dat komt overeen met ongeveer 10.000 personen) teruggelopen. De negatieve reclame welke er van het Belgische rapport uitgegaan is wordt door B tn W ook afgemeten aan de annulering van hotelaccommodaties, 20 in getal. Overigens is het de hotellerie in het afgelopen seizoen beter gegaan dan men had durven hopen, aldus het college. Een andere milieukwes tie wordt door B en W van een mening voorzien. Zij tonen zich voorstanders van de aanleg van groenzones rond de industrieën in Vlissingen-Oost. De kosten daarvan zouden aan de bedrijven, via de grondprijzen, moeten worden door berekend hetgeen een zaak van het havenschap is, dat de gronden uit geeft. De reeds gevestigde bedrijven kan men de kosten van de groengor- dels bezwaarlijk in rekening bren gen, vinden B en W. Een verheugend nieuwtje verkondi gen B en W met de mededeling, dat de nieuwe Veerhaven te Vlissingen besteksklaar is. Wanneer tot uitvoe ring van de plannen zal worden overgegaan is echter nog niet be kend. Wat de hoofdverkeersverbin- dingen op VTissings grondgebied be treft, delen B en W mee, daarmee ingaande op verschillende suggesties van raadsleden, dat alle aandacht geconcentreerd moet worden op de hoge overbrugging van het kanaal door Walcheren en de spoorlijn, ter hoogte van de PZEM-centrale. De dubbelstadsgedachte (Middel burg-Vlissingen) voert B en W tot de uitspraak, dat bij de studie over een eventuele nieuwe bestuurlijke or ganisatie op Walcheren, ook de vraag van de gewestvorming aan de orde zal komen. Het lijkt niet uitge sloten, aldus B en W dat meteen bezien zal worden of de gemeente lijke herindeling van Walcheren in 1966 wel ver genoeg is gegaan. (Van een onzer verslaggevers) HULST Leerlingen van ver schillende scholen voor voortgezet onderwijs in Hulst hebben vrijdag deelgenomen aan een sportdag, die door de Janseniu&cholengemeen- schap in het kader van het vijftigja rige bestaan ,Van de katholieke mid delbare schoolvereniging op touw was gezet. Het was voor de eerste keer, dat leerlingen van verschillende vormen E voortgezet onderwijs elkaar op ■tief gebied bestreden. Er is ge- n aan verschillende vormen van r**' sport. Plaatsen van handeling waren de gymnastieklokalen van de Janse- niusscholengemeenschap en sporthal Den Dullaert. De reacties op dit initiatief waren onverdeeld gunstig. De drukte in sporthal Den Dul laert bij de scholierenwedstrijdes. (Van een onzer verslaggevers) HULST Plaatsvervangend mi nister van Verkeer en Waterstaat, Schut, heeft in antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid drs. W. Lockefeer meegedeeld binnen de ge stelde termijn niet te kunnen reage ren op de vragen van de senator met betrekking tot de beveiliging van rijksweg 60. Enkele weken geleden heeft de heer Lockefeer bij de minister geïn formeerd naar de huidige situatie op rijksweg 60 en eventuele plannen om de weg te beveiligen naar aan leiding van het dodelijke ongeluk dat kort daarvoor was gebeürd op de kruising Absdaalseweg-rijksweg 60. (Van een onzer verslaggevers) GOES De provinciale Zeeuwse VVV heeft in haar algemene verga dering in de Prins van Oranje te Goes besloten een klassificatie in te voeren van vakantieverblijven, Daarbij zal gebruik gemaakt worden van de normen die door het natio naal bureau voor toerisme en de ANWB worden opgesteld. Deze nor men zullen per 1 januari 1971 bekend zijn. Bij de praktische uitvoering zal worden samengewerkt met het NBT en ANWB en worden gewerkt aan de hand van de richtlijnen die in overleg met deze organisaties wor den opgesteld. Het ligt in de bedoe ling in de zomer van 1971 een begin te maken met de klassificatie. De geklasseerde vakantieverblij ven zullen worden ondergebracht in een centraal register, dat in de toe komst deel zal uitmakeh van een nationaal register van erkende va kantieverblijven. De provinciale Zeeuwse VW vestigt er de aan dacht op dat zij niet zal optreden als verhuurkantoor: bij de verhuur van vakantieaccommodatie zal slechts bemiddelend worden opgetreden. Voor deze bemiddeling kunnen de gemaakte kosten in rekening wor den gebracht. Het was de laatste rede van mr. Wage als VW-voorzitter. Gisteren trad hij officieel af en werd hij ver vangen door mr. H. Bruin advocaat en procureur te Middelbui-g (associé op kantoor Van der Weel), die 37 stemmen verwierf, terwijl de tweede kandidaat, de -heer J.C. Vink te Axel, twee stemmen op zich wist te ver enigen. (ADVERTENTIE) warme dranken service de oplossing van uw koffieprobleem vraag vrijblijvend inlichtingen naam adres. woonplaatstel bernard loderstraat 39-41 tilburg, tel.04250-74915* DE RUSSISCHE maanautomaat Loe- nocliod-1 is gisteren op zijn derde verkenningstocht op het maanopper vlak kleine heuvels en een betrek kelijk diepe krater gepasseerd. Het voertuig staat op 125 meter afstand van het moederschip. AAN DE universiteit van Nanterre is gisteren opnieuw gevochten tussen aanhangers van oud-minister van justitie Foyer en linksgezinden. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Naar aanleiding van de Progil-motie van de pro> vinciale staten van Zeeland hebben de staten van Noord-Brabant in een motie hun verontrusting uitgesproken over de vestiging of de voorgenomen vestiging van grote chemische industrieën op Belgisch grondgebied in de onmiddellijke omgeving van Zeeland en Brabant. In dezelfde motie stellen de Bra bantse staten dat zij zo snel mogelijk een Nederlands-Belgisch tractaat wil len, dat de gelegenheid biedt de grensoverschrijdende milieuveront reiniging van industrievestigingen te beperken en in de hand te houden. G.S. werd gevraagd bij de regering op de totstandkoming daarvan aan te dringen G.S. van Brabant hadden aanvan kelijk voorgesteld de Zeeuwse Progil- motie, die als ingekomen stuk op de agenda stond, voor kennisgeving aan te nemen, maar de staten gingen dui delijk op de milieuhygiënische toer. Drs. P. van Heyst van de KVP-frac- tie was van mening dat de grens, overschrijdende luchtverontreiniging technisch aangepakt moet worden. „Wij hebben behoefte aan een geauto matiseerde luchtdouane," zo zei hij, „gezeten in snuffelpalen." Hij vroeg G.S. namens de KVP in overleg met Zeeland nu reeds tot de oprichting van zo n meetnet te komen. De fractieleider van het PAK, de heer Einmahl, wees op het gevaar van explosie en brand bij de Progilvesti- ging in Kallo. Volgens hem hij is chemicus zouden eventuele cala miteiten dodelijke gevolgen kunnen hebben tot op twintig a vijfentwintig kilometer. „Als de vestiging van Pro- gil doorgaat." zei hij, „zullen er maat regelen genomen moeten worden om te voorkomen dat de zwavelkoolstof over onze grenzen vervoerd wordt." Mevrouw A. "MeyerHuisman van DD'66 vroeg zich n.l. af of Neder landse industrieën geen gevolgen van deze motie zullen ondervinden. „Wat weten wij eigenlijk van Shell-Moer- dijk?", vroeg zij. Weten wij wat de gevolgen kunnen zijn als Shell ethy- leenoxide gaat produceren voor Dow- Terneuzen? Ons protest legt de pro vincie verplichtingen op ten aanzien van verdere industrievestiging. An ders is het hypocriet." MOSKOU (RTR) De voorma lige Russische partij- en regerings leider Nilrita Kroestjev is voor de tweede maal dit jaar wegens hart klachten in een ziekenhuis opgeno men. Dit is gisteren in niet-officiële Russische kringen in Moskou ver nomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de loop van de maand oktober hebben de veer diensten over de Westerschelde de „magische" grens van 2.000.000 overgezette voertuigen overschreden. Gerekend vanaf I januari 1970 wer den precies 2.011.998 voertuigen overgezet. De dienst Vlissingen- Breskens spande de kroon met 1.055.574 voertuigen, terwijl Krui- ningen-Perkpolder goed was voor 920.759 voertuigen. Hoedekenskerke- Terneuzen was weer hekkesluiter met 35.665 voertuigen. Opmerkelijk is, dat op deze „ster vende" dienst, toch meer voertuigen werden overgevaren dan in de over eenkomstige periode van 1969. Het aantal van 1968 werd evenwel niet gehaald. Het aantal overgezette passagiers op alle drie de Westerscheldeveren blijft aantrekkelijk stabiel. In de eerste tien maanden van dit jaar waren het er bijna 6 miljoen, terwijl er in dezelfde periode van 1969 5.664.187 passagiers de overtocht maakten. In de maand oktober alleen wer-, den tussen Kruiningen en Perkpol- der bijna 100.000 voertuigen overge zet. Vlissingen-Breskens bleef in ok tober bij 89.803 voertuigen. In okto ber werd op de dienst Hoedekens- kerke een vrij scherpe daling van het aantal vervoerde auto's waarge nomen. In tegenstelling tot alle ja ren na 1965 bleef het aantal auto's dat in oktober op de „middenroute" werd overgezet, beneden de 3000 eenheden. Het aantal voertuigen dat op de veerpleinen een beurt moest overslaan nam in oktober opvallend af. (Van een onzer verslaggevers) BREDA MIDDELBURG DEN HAAG In Zeeland en West-Bra bant zijn volgens het verslag van de ministers Polak van Justitie en Den Toom van Defensie (zie ook pagina 1) vier executies voltrokken: de reeds in de loop van dit jaar in de open baarheid gekomen executies te Breda, Serooskerke en Zijpe en naar nu blijkt één op het eiland Walcheren. Op Walcheren heeft bovendien een schijn-executie plaatsgehad. Tijdens een mars van een colonne Nederlandse militairen van Middel burg naar Serooskerke in de nacht van 13 op 14 mei vielen schoten, waarvan aanvankelijk werd veron dersteld, dat ze gelost werden door Dnitse para's. Na de hierop ontstane verwarring namen de Nederlandse militairen elkaar onder vuur. Daarbij kwam de commandant van de colon ne, een kapitein, om het leven. Een commissie slaagde er niet in de zaak tot klaarheid te brengen. Er volgde geen nader onderzoek. Op 14 mei werd „ergens op het ei land Walcheren" een soldaat tegen de muur gezet, die tegen uitdrukke lijk verbod in een sigaar van een burger'had aangenomen. Zijn com mandant, een kapitein, instrueerde het vuurpeloton over de jongeman heen te schieten. Toen dat gebeurd was gaf de kapitein de soldaat, die hevig overstuur was, nog enkele for se vermaningen. Deze schijn-executie leidde nooit tot een strafzaak. Het verslag vermeldt, dat in 1940 een speciale commissie een onder zoek heeft ingesteld naar de inmid dels overleden sergeant-majoor De Leeuw, die op 12 mei op de binnen plaats van het politiebureau aan de Veemarktstraat in Breda de militai ren H. Steenbeek (31) uit Gouda er J, van Wingerden (20) uit Zwijn drecht liet executeren. De commissie sprak van een „zeer ernstig feit" maar kwam niettemin tot de conclu sie, dat de sergeant-majoor had ge daan wat men van „een flink soldaat en een goed vaderlander mocht ver wachten onder de gegeven omstan digheden". De sergeant-majoor be schouwde de twee in burger gekledf militairen als deserteurs en wilde een afschrikwekkend voorbeeld stellen Hij had zijn commandant niet kun nen bereiken. In Serooskerke werd op 13 mei de Bergen op Zoomse adjudant W. Mon- té geëxecuteerd. Volgens het verslag was hij door een patrouille gesom meerd naar huiten te komen en had daarbij de benen willen nemen. Voor zover wij enkele maanden geleden aan de hand van verklaringen van ooggetuigen konden nagaan was de heer Monté echter gewillig naar bui ten gekomen, waarna hij zonder vorm van proces werd doodgeschoten, omdat hij werd aangezien voor een spion. Als spion werd ook beschouwd een majoor-machinist van de Marine, die zich op 15 mei op De Zijpe redde van de in Puin geschoten H.M. „Hydra" en zwemmend de Schouwense kust wist te bereiken. Hij werd voor een reservekapitein gebracht, die hem na het stellen van enkele vragen zelf doodde of het door een ondergeschik te liet doen. De kapitein werd twee keer vrijgesproken van de hem ten laste gelegde doodslag. In 1944 werd hij door de Duitsers gefusilleerd i.v.m. verzetsactiviteiten. Een overzicht van de andere exe cuties in 1940 voor zover die nog niet aan het licht waren gekomen: Op 15 mei lieten hij Vianen een ka pitein en een luitenant een vaandrig fusilleren, omdat die na een verwarde ondervraging een andere militair zou hebben geëxecuteerd. Er werd geen strafvervolging ingesteld. In de waan door zijn commandant gedood te worden schoot op 13 mei te Duggerdam een kapitein zijn meer dere en twee burgers neer. Hij werd ontoerekenbaar bevonden en ter be schikking van de regering gesteld. Op 14 mei werd in Sliedrecht een kantonnementscommandant neerge schoten, toen hij zich verzette tegen zijn arrestatie door een kapitein en een luitenant. De laatsten werden veroordeeld tot respectievelijk 20 en 10 jaar gevangenisstraf. Een kapitein doodde op 12 mei bil Rhenen een soldaat, die tot taak had vluchtende militairen naar het kamp terug te sturen. De kapitein ontkende. Het onderzoek werd daarop gestaakt Op 11 mei werd bij Makkum een sergeant-majoor „neergehaald", nadat deze in overspannen toestand een mi litair en een burger dodelijk had ver wond. Vier N.S.B.'ers werden gedood tij dens een treintransport te Amster dam. Enkele militairen openden het vuur op hen, toen ze in verzet kwa men. Geen onderzoek. Op 12 mei liet een luitenant-kolo nel in Dordrecht twee broers fusil leren, omdat vanuit hun huis gescho ten was. Hij werd veroordeeld tot 12 jaar cel. Een gepensioneerd KNIL-officier werd te Den Haag neergeschoten door een ritmeester en een wachtmeester, toen hij niet snel genoeg zijn handen opstak tijdens de omsingeling van zijn hilis. De wachtmeester werd vrij gesproken, de ritmeester kreeg één maand Een van N.S.B.-praktijken ver dacht man werd op 10 mei in het ge meentehuis te Kessel neergeschoten door een kapitein, die vijf jaar kreeg. Twee agenten schoten op 12 mei een gearresteerde burger neer, die te gen een waarschuwing in de handen van zijn rug had gehaald. De agenten werden vrijgesproken. Een Wassenaarse burger kreeg op 13 mei de kogel, toen hij zich tijdens een huiszoeking bij N.S.B.'ers niet aan de bevelen hield. De kapitein, die het schot loste, kreeg uiteindelijk 8 jaar. Een onderluitenant schoot op 11 mei tn het wilde weg op een huis in Rotterdam, nadat zich daarin, vol gens hem, tegen de bevelen in, men sen zich voor het raam hadden ver toond Een jongeman werd gedood. De zaak werd geseponeerd. De onder luitenant werd na de oorlog wegens moedig gedrag op 13 mei 1940 te Overschie onderscheiden A.v. y /..vX Haarlem .vlv.-, -m In de deze maand in twee talen verschenen „Veersemeergids" staat een kaart afgedrukt, die landgenoot en vreemdeling attent maakt op het bestaan van het vliegveld Midden-Zeeland. Een argeloze lezer van de Veersemeergids (en dezulken zijn er maar zat) kan de indruk krijgen, dat zich vanuit het hart van Zeeland een ware bundel van bulderbanen verspreidt dwars over Biervliet, Hulst, Tho- len en Noord-Beveland. Machtige, met spikkels bezaaide armen rei ken vanuit het vredige Arnemui- den tot diep in Europa. Voor een argeloze bezitter van de kaart om er de zenuwen van te krijgen. Wie de werkelijkheid kent, welke immers bestaat uit een keurig gemaaid grasveldje met enkele opstallen, schrikt natuur lijk niet van de kaart met bul derbanen. Klaar misschien valt zijn aandacht juist dan op het merkwaardige kijkfenomeen, dat zich in Zeeland voordoet. Elke gemeente en nu dus ook Arnemuiden heeft zo zijn eigen kaart, die laat zien dat die ene gemeente, hetzij Vlissingen, Goes of Colijinaplaat, het hairt van Europa vormt. Het epicentrum van hetzij transportroutes over het water of over de weg, hetzij van andere economische stromen ligt toevalligerwijze in de gunstigste positie van de toe schouwer. Ook bij deze tekening is het, alsof de tekenaar zich ter hooigte van Brussel per helikopter hemelwaarts heeft begeven om vast te stellen of hij Arnemuiden kon zien liggen. En waarachtig, dat kon! Nog sterker: alle lucht lijnen, brede en machtige corri dors, wezen toevallig naar Arne muiden waar ze welkom thuis voor alle vliegtuigen luiden. Het is, zoals u ziet, helemaal een kwestie van kijken. Dat geldt vanzelfsprekend ook voor ons, houdt u dat goed in 't oog'.. „De affaire - Stikkelorum heefi velen bezig gehouden en houdt (terecht) nog steeds velen bezig, (terecht) nog steeds velen bezig. Een van de opmerkelijkste reac ties ontvingen wij van een lezer uit Schoondijke, wiens commen taar wij hier integraal laten vol gen. De „affaire-Stifekelorum" door u terecht onder onze aandacht bracht, heeft mij verbijsterd, want terwijl ik dacht dat wij een kwart eeuw geleden bevrijd wa ren, blijken nu onze ambtenaren, en zelfs hun familie-leden, nog altijd onderworpen te zijn aan richtlijnen van onze Oosterburen: niet meer van hun regering, maai' wel van hun tegenwoordige wer kelijke führers. de industrie- magnaten. Ik kan me voorstellen dat deze heren nu al zitten te azen op de resultaten van de volkstelling, in de hoop dat zij daarop de hand kunnen leggen en dan misschien in staat zullen zijn leden van bepaalde partijen of lezers van zekere kranten op de een of andere manier aan te pak ken of naar hun hand te zetten door hen of hun familieleden te chanteren, bij voorbeeld door broodroof. Hoe weinig deze lie den en hun Nederlandse zetbazen gehinderd worden door democra tische gevoelens, is wel gebleken uit de rede, die de heer Nijman voor de K.v.K. gehouden heeft, waarin hij iedere verantwoor dingsplicht aan de inwoners van Zeeland afwijst hij wil alleen praten met „deskundigen", en wie dat zijn, zal hij zelf wel uitmaken en de verregaande arrogantie heeft de vereniging voor milieuhygiëne, waarvan le den en bestuur zonder enig ei genbelang het algemeen welzijn willen dienen, voor te stellen als een stelletje onverantwoordelijke herrieschoppers. Vanzelfsprekend zou ik me direct als lid van de vereniging hebben opgegeven, als ik het niet al was. Zou een werk nemer van Hoechst dat ook kun nen. zonder gevaar voor zijn car rière? Wat mij misschien nog meer verbaasd er is sinds 1940 toch weinig veranderd is de arge loosheid waarmee onze gedepu teerde Kaland deze chirurgie met het botte mes op onze samenle ving tracht te vergoeilijken. Het wordt hoog tijd. dat hij door onze staten met klem gewezen wordt op de werkelijke door hem te behartigen belangen van onze provincie, die echt niet identiek hoeven te zijn met die van welk bedrijf ook, en op.het feit dat onze democratie geen diepvries- groente is, maar een levende plant, die met zorg behoed moet worden, want zo robuust is ze helemaal niet". (ADVERTENTIE) n iet vergeten„.Frico eten Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.09 uur: Nu en dan zon, plaatselijk een bui en temperaturen in het algemeen iets boven normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 1 tot 5 graden boven normaal: max.-temp.: 0 tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 1 tot 5; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheet droog etmaal; 50 procent.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3