Lange loop en korte latten Gemoe delijke sfeer Smullen en skiën Nieuwe landen dienen zich aan TOERISME IN DE WINTER/ ZWITSERLAND "Chumm mit, j blib gsund1 -i r ^7 és i -s OOSTENRIJK BELGIË ■wm OOR STEEDS meer Nederlanders wordt een tweede vakantie een haalbare kaart. Elk jaar neemt hun aantal met 1015% toe en voor het seizoen 1970/'71 zou dit inhouden dat ruim 200.000 Nederlanders naar de zon in wintersportlanden gaan en naar warme landen waar de winter een onbekend begrip is. De laatste jaren neemt met name de belangstelling voor een 14-daags of langer verblijf in de winter in het zonnige zuiden toe. Zelfs het overwinteren in zonnige oorden als de Costa del Sol, de Joegoslavische kust en de Canarische eilanden is (voor gepensioneerden) geen uitzondering meer. Op deze wijze ontvlucht men de Nederlandse winter en vooral een verblijf in een appartement is een aantrekkelijke zaak. De prijs die voor vliegreis huur van appartementen wordt berekend is nl. in vele gevallen zo laag dat de overwinteraar bij een met beleid gevoerd huishouden in z'n vakantie-oord, gezien de daar heersende prijzen, niet duurder uit hoeft te zijn dan warneer hij in eigen land zou verblijven. Daarnaast is de wintersport al jarenlang geen exclusieve zaak meer voor skiërs. Steeds meer mensen ontdekken dat je niet per se hoeft te skieën om toch met volle teugen van een vakantie in wintersportland te kunnen genieten. Wandelen, zonnen, met een zweefbaan bergopwaarts, arresleeën, schaatsen, curlingen enz., maken een verblijf in de winterse pracht tot een zeer aangename zaak. En mèt de skiërs kunnen zij de geneugten van het après-ski (muziek en dans met koffie en gebak en/of een sterker drankje) deelachtig worden. Menig niet-skieër die met gemengde gevoelens voor de eerste maal wintersportwaarts toog, is enthousiast teruggekomen. Hij weet nu dat een vakantie in de winter stukken zaliger is dan in de zomer, vooral omdat het element „tot rust komen" 's winters zoveel sterker aanwezig is. Van oudsher is de Kerst en Nieuwjaars tijd in wintersportland hoog seizoen. Dat oetekent dat er vroeg geboekt moet worden. Wie nu nog peinst over een vakantie tussen 22 december en 4 januari zal veelal „uitverkocht" te horen krijgen. Maar voor het tweede hoog seizoen, van begin februari tot begin/half maart, en vooral voor het tussen seizoen van 4 januari tot begin februari, alsmede voor het naseizoen van half maart tot april (en later) is overal in winter sportland nog volop plaats. Vooral met het oog op deze seizoenen zjjn onze pagina's „Winterse zomer en zomerse winter" samengesteld. Zij beogen informatie te geven aan hen die een tweede vakantie in Je winter, maar buiten de Kersttijd, overwegen. li/IET Oostenrijk behoort Zwitserland tot de klas sieke wintersportlanden. Van de naar schatting 125.000 Ne derlanders die vorig jaar naar de wintersport gingen, trokken 35.000 naar Zwitser land. In Zwitserland heeft men nl. vastgesteld dat veel Neder landers, ong. 60 procent, niet skiën maar hun heil zoeken in wandelen, arresleeën, ter rasje zitten enz. Mede met het oog daarop heeft men in Zwitserland ten aanzien van de wintersport twee nieuwe wegen ingeslagen. Dat zijn: skiwandelen, niet zo moei lijk en minder gevaarlijk dan het afdalen, en de kurz-ski ookwel mini-ski geheten. Het skiwandelen, in feite de oudste skisport, officieel Langlauf geheten, wordt vooral in Scandinavië al lang beoefend. Het is ook een Olympisch nummer. Van de 130 wintersportplaatsen in Zwitserland beschikt momen teel zo'n zestigtal over een skiwandelschool als onder deel van de skischool. Die plaatsen hebben tevens zgn. „Loipen" skiwandelpaden in de sneeuw uitgezet met afstanden die variëren van 1 tot 5 km. Het skiwandelen, is gemakkelijker aan te leren dan het afdalen en is minder vermoeiend. De Zwit sers zijn verrast door de wij ze waarop het wintersportpu- bliek op de Langlauf heeft gereageerd. De directeur van het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau te Amster- i" VOOR mensen die op eigen gelegenheid naar de wintersport in Zwit serland gaan, zou onder vele andere stre ken het Ober-Tog- genburg aanbevolen kunnen worden. Het is een gebied dat niet tot de mondaine winter sportcentra kan wor den gerekend, maar waar toch alle sportfa ciliteiten voorhanden zijn. Het Ober-Toggen- burg ligt ten zuidoos ten van de Santis en de plaatsen Alt St.- Johann, Unterwasser en Waidhaus maken er deel van uit. Het is re latief gezien een goed koop gebied, waar men ook de Langlauf en het mini-skiën kan beoefenen. Het Ober- Toggenburg ligt op een hoogte van 900 -• 1400' meter, is sneeuwzeker en er zijn vele „Loi pen" uitgezet voor ski wandelaars. In totaal zijn er 16 kabel- en sleepbanen. Een 20-tal hotels en pensions staat de gasten ter be schikking. Tussen 4 en 31 januari en na 15 maart gelden geredu ceerde prijzen, die voor zeven dagen rol pension variëren van 160 tot 240 Zw.fr. Dan noteren de skischolen eveneens gematigde tarieven, n.l. voor zes halve dagen ski-in structie 30 fr. en voor 6 hele dagen 50 fr. Het Ober-Toggenburg hoopt deze winter ook vele Nederlandse gas ten te mogen be groeten met de slag zin „Chumm mit blib gsund". Zwitserland: mini-skiën in St. Moritz dam, de heer Hans Klee, zegt: „Langlaufski's zijn smaller en lichter dan de normale ski's en zijn aan de onderkant van een waslaag voorzien. Men kan er beter op balanceren en glijden. Volgt men vier tot vijf halve dagen een Langlaufcursus, dan kan men zich daarna op eigen houtje aan de lange loop in de natuur wagen. De Langlaufski's kunnen vrijwel in elke grotere wintersport plaats worden gehuurd, in tien centra worden ze de eer ste week zelfs gratis be schikbaar gesteld. Huren kost gemiddeld 15 gulden per week. Nu moet men niet me nen dat de Langlaufsport zich alleen leent voor oudere mensen. Ook voor veel jon geren is deze tak van het skiën aantrekkelijk, al wordt er dan wel een wedstrijdele ment aan toegevoegd. Toch tekent zich momenteel reeds een duidelijke scheiding af tussen skiën als prestatie- sport en als ontspanningsele ment. De Langlauf heeft een nieuwe factor geschapen in de wintersport en kan zelfs een verrijking worden ge noemd." Het tweede nieuwe element, overigens nu voor het derde jaar gepraktiseerd, is de mi ni-ski. Daarbij is sprake van een ski ter lengte van 60 cm waarmee nieuwelingen de lessen beginnen. In die korte tijd is gebleken dat de mini- ski uitstekend geschikt is om de beginselen van de skitech niek bij te brengen aan men sen die voor het lessen op normale ski's van 1.80 m lengte teveel tijd nodig had den. De heer Klee weer: „Als re gel heeft een nieuweling wel twee weken nodig om het skiën op de lange latten re delijk onder de knie te krij gen. Veel mensen brengen daarvoor de moed niet op, zij stoppen ermee. Dat is na tuurlijk erg spijtig. Als je naar de wintersport gaat om te skiën, dan is het een te genvaller wanneer je er in feite niet aan toe komt. Juist voor dit soort mensen kan de mini-ski een oplossing be tekenen. Zo'n korte ski heb je vlugger onder controle, hij is gemakkelijker te wenden. De derde dag werkt men met ski's van een meter, drie da gen later van 1.30 meter en na tien dagen staat men op lange latten van ongeveer 1.60 meter. Aan de korte ski zijn even wel twee nadelen verbonden, die echter voor de doorsnee skiër van weinig betekenis zijn. Wie snel wil skiën, bijv. met een snelheid van 45 km per uur, kan met de korte ski niets beginnen en punt twee is dat men met de kor te ski alleen op de pistes en niet in de losse sneeuw te recht kan," aldus de heer Klee. NERGENS wordt de win tersport en alles wat annex is zo gemoedelijk bedreven als in Oostenrijk. Die gemoe delijke sfeer maakt, dat Oos tenrijk van de wintersport landen de hoogste ogen gooit onder de Nederlanders. Voor al de avonden worden er ge kenmerkt door een luchtig ongedwongen samenzijn. Uit de overvloed aan winter sportoorden in Oostenrijk kiezen we het Salzburgerland met plaatsen als Lofer, St.- Gilgen, Abtenau, Filzmoos, Radstadt. Ze beschikken over de benodigde facilitei ten voor skiërs van alle ca tegorieën en deze plaatsen zijn rustiger dan Zeil am See, Kaprun, Badgastein. De meeste plaatsen in het ge bied hebben van begin ja nuari tot de tweede week van februari forfaitair-aan- biedingen met kortingen tot 20 procent. Mensen, die op eigen gelegenheid naar 't Salzburgerland trekken vin den b.v. te Abtenau m B-ho tels volpension vanaf 830 Schilling 116) voor 7 da gen incl. gebruik van skilif ten in de tijdvakken van 10 jan. tot 1 febr. en vanaf 7 maart. Een geheel verzorg de vliegreis van 11 dagen naar Filzmoos met volpen sion wordt door Centouri - Sunliner aangeboden vanaf 358,-. Een treinreis naar Zeil am See van 10 dagen in tussen- en naseizoen kost bij Eurotours minimaal 305,-. Ski-kleuterscholen en ski cursussen voor kleintjes zijn in de Oostenrijkse skidorpen erg populair. In de volgende plaatsen zijn dergelijke scho len of cursussen voor kleine kinderen, waarbij ouderlijk toezicht niet nodig is: Lienz (Oost-Tirol), Mayrhofen, Sol bad Hall, Absam, Mils, Gna- denwald, Scheffau, Reith bij Brixlegg (alle in Tirol), Obertauern-Radstadter Tau- ernpass en Altenmarkt im Pongau (Salzburg), Ebensee (Opper - Oostenrijk); Bad Kleinkirchheim (Karinthië), Tauplitzalm (Stiermarken), Frankenfels (Neder - Oosten rijk) en Badgastein. Op de duizend meter hoge GscHeid boven St.-Aegid am Neuwalde (Neder Oosten rijk) is een nieuw skigebied ontstaan. Er zijn twee sleep liften en een pendellift. Aan de autoweg 22 zijn enkele grote parkeerplaatsen in ge bruik genomen. In samenwerking met ka merverhuurders, pensions, gasthoven, restaurants, en het Fremdenverkehrsver- band in Brixen im Thale (Ti- rol) heeft het gemeentebe stuur van deze plaats de werving van wintervakantie- gasten zelf ter hand geno men. In Brixen im Thale is een winter- en zomercam- ping aanwezig. Op het win tercampingterrein zijn een skilift en skischool gevestigd. Inlichtingen bij het Frem- denverkehrsverband, p. a. Postbus 1, Lopik (Utrecht). Onder de titel „Harzreis 70-71" nodigen zeven winter sportcentra en achttien va kantie-oorden in de Harz be langstellenden uit. De gast zal kunnen ondervinden, hoe fraai de winter in dit gewest is. Gunstige verblijfsvoor- waarden vindt men in een brochure, die verkrijgbaar is bij het Harzer Verkehrsver- band, 338 Goslar, Postfach 55. r\UITSLAND bezit nabij de U Nederlandse grens een aantal wintersportgebie den, die rond Kerstmis Nieuwjaar niet sneeuwzeker zijn, maar die er later in het seizoen beter voorstaan. Dat betreft het Sauerland, de Harz, de Eifel en het Zwarte Woud, gebieden met een doorsneehoogte van 8-900 m. Januari is de gunstigste maand, dan is het er niet zo druk en gelden gereduceer de prijzen. De laatste jaren komt met name de Eifel sterk opzetten als nieuw win tersportgebied met Prüm als centrum. In het Sauerland is Winterberg sinds jaar en dag bekend als wintersportcen trum met alle faciliteiten. De belangrijkste wintersport plaatsen in de Harz zijn Braunlage, Bad Harzburg, Hahnenklee en St.-Andreas- berg en in het Zwarte Woud zijn het o.a. Freudenstadt en Titisee wier namen een goe de klank in kringen van win tersporters bezitten. Omdat genoemde gebieden wat lager liggen dan de win tersportstreken in Zuid- Duitsland lenen zij zich ook bij uitstek voor wandelaars. De wandelpaden worden er sneeuwvrij gehouden en men kan er arresleetochten ma ken en ook après-ski kan in praktisch alle grotere win tersportplaatsen in deze ge bieden worden beleefd. Een voordeel is dat alle genoemde streken in een dagreis vanuit Nederland be reikbaar zijn. Daarom zijn zij bij uitstek geschikt voor mensen die een paar dagen wintersportwaarts willen gaan. Het Duits Reisinfor matiebureau te Amsterdam verstrekt elke donderdag na 4 uur informaties over de weersgesteldheid in de Duit se wintersportgebieden. Het verdient alleszins aanbeve ling gebruik te maken van deze (telefonische) service opdat men weet waaraan men toe is. Oostenrijk: plezier maken in Salzburg MET DE Belgische - Lu xemburgse Ardennen is het in feite hetzelfde gesteld als met een aantal wintersport gebieden in Duitsland: ze zijn dichtbij, in één dag te bereiken, maar ze zijn niet sneeuwzeker. Toch valt er in de Ardennen, dat een kli maat van 1200 meter heeft, meer sneeuw dan in Neder land. Francorchamps, Troisponts Robertville, Beverce-Mal- medy, Jalhay, Manderfeld en Spa zijn de belangrijkste cen tra voor wintersport in Bel gië. Zowel skiërs als nietski- ers vinden daar alles van hun gading. België kent geen geheel-verzorgde reizen naar de wintersport, noch speciale weekeind-arrangementen in dit opzicht. Het is derhalve een land voor individualisten, die per auto - trein derwaarts gaan. In januari gaat in Bel gië de btw in en dat bete kent dat de hotelprijzen zo'n zes procent hoger worden. De Belgische keuken is wijd en zijd bekend en dat zal veel mensen wel aanspreken. Wie eens kennis wil maken met de wintersportmogelijkheden in België, zou op een zondag een eendaagse excursie naar de Ardennen kunnen maken met Reisbureau Kuypers te Breda. De reis kost met in begrip van een skiles, huur van ski's en een maaltijd 34,75 (tel. 01600-37280). Mocht de kennismaking goed bevallen en wil men later nog eens een (lang)weekein- de naar de Ardennen, dan doet men er verstandig aan voor het vertrek contact op te nemen met het Belgisch Verkeersbureau te Amster dam, waar aan het eind van de week de sneeuwberichten betreffende de Ardennen voorhanden zijn. Ook op za terdag van 9 tot half 1 kan men aldaar informaties in winnen. l^AAST DE vanoudsher ge- renommeerde wintersport landen Oostenrijk, Zwitser land, Duitsland en Frankrijk, dienen zich de laatste jaren meer kandidaten aan op de Nederlandse markt. Dat zijn met name Oosteuropese lan den als Roemenië, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije, dat is ook Finland en nu heeft zich in die rij ook Spanje met zijn Pyreneeën en Sierra Nevada gevoegd. Van al deze landen volgen hieronder enkele mo gelijkheden. SPANJE heeft twee winter sportgebieden, de Pyreneeën en de Sierra Nevada. De Py reneeën zijn over het geheel genomen meer geschikt voor ras-skiërs, bij wie het spor tieve element hoog genoteerd staat. De voornaamste win tersportcentra, die in een snel tempo worden uitge bouwd, zijn Formigal, La Molina, Super Molina, Nuria en Huesca. FIT-Eindhoven organiseert geheel verzorgde vliegreizen naar Formigal (met Kerstmis uitverkocht) tot eind maart. Een 15-daagse vliegreis komt op 490 (van af). In de Sierra Nevada kan men een week skiën combi neren met een week strand- vakantie aan de Costa del Sol. Bovendien ligt de inte ressante stad Granada slechts op een afstand van, een half uur van de wintersporthotels. ROEMENIË biedt de Karpa ten aan en dan met name de wintersportplaats Predeal, dat alle faciliteiten (skicur sus, skiliften, kabelbanen e.d.) bezit. Skicursussen zijn niet duur: 2,50 tot 3, en voor het 'huren van ski's wordt 2 per dag berekend. Reisbureau Vernu te Amster dam organiseert een all-in vliegreis naar Predeal vanaf 390 voor 12 dagen. Behalve vliegreis en volpension is in die prijs ook begrepen een overnachting plus rondrit te Boekarest en transport per bus van Boekarest naar Pre deal v.v. Predeal is geschikt voor beginners en gevorder den, men kan er ook sleeën huren 1,per dag), wan delen en zich aan de après- ski geneugten overgeven. Een visum voor Roemenië wordt kosteloos verstrekt bij aan komst te Boekarest. Men krijgt 200% toeslag op de koers, zodat men voor 100 gulden 495 lei ontvangt. TSJECHOSLOWAKIJE heeft vele wintersportgebieden. Voor Nederlanders springt de Hoge Tatra eruit, omdat de hotelaccommodatie daar be ter is dan b.v. in het Reuzen gebergte. Het winterseizoen duurt in de Hoge Tatra van 20 dec. tot eind maart met vanaf Kerstmis veel sneeuw val. De hotels liggen boven de 1000 m en de ski- en an dere liften bevinden zich naast de deur, zodat men snel op 1300/1400 meter hoogte is. Stary Smokovec en Tatransca Lomnica zijn de grote centra, met in Smokovec de beste (A-klasse) hotels. Men vliegt van Amsterdam naar Praag, vandaar naar Poprad om dan per bus naar de Hoge Tatra te worden vervoerd. Magneet/ Centouri bieden 1012-daag- se vliegreizen naar de Hoge Tatra aan vanaf 268 met volpension in eerste klas ho tel. Er zijn ook individuele ANWB-tours met eigen auto, waarbij men kan boeken voor hotels in de prijsklasse van 32 tot 50 volpension per dag. BULGARIJE kent twee win tersportcentra, n.l. in het Vitoschagebergte (een uur van Sofia) en in Borovetz in het Rilla-gebergte, 70 km ten zuiden van Sofia. Het spor tieve, intieme karakter over heerst in de Bulgaarse win tersportplaatsen. FIT organi seert „all-in"-vliegreizen naar Bulgarije. Een 15-daagse ver blijf kost in de luxe-klasse bijna 500 en 369 als men het wat kalmer aan wil doen. Tot nu toe boekte FIT 2500 mensen voor Bulgarije en men heeft een tweede vlieg tuig moeten inschakelen. FINLAND. Een nieuw en modern wintersportcentrum is Jyvaskyla in Midden-Fin- land, geconcentreerd rond één groot hotel dat aan alle eisen voldoet. Scandinavian Arctic Sunways organiseert 11-daagse geheel verzorgde vliegreizen met 2 dagen ver blijf in Helsinki, 3 dagen in Jyvaskyla, 4 dagen in Kuolo en 3 dagen in Lathi voor 1175,Vanuit Lübeck in Duitsland organiseert reis bureau Voigt en Co te Am sterdam 9- en 10-daagse rei zen naar Jyvaskyla; per boot naar Helsinki, vandaar per vliegtuig naar Jyvaskyla. Een dergelijke 9-daagse reis kost 590, een tiendaagse komt op 640. Samenstelling en redactie Hen Bollen Bijdragen Annemieke van Ling Bert Stoutmeijer Tekeningen Lex van Voorst

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 19