IMAGE VAN AMBTENAAR VERANDERT Taal word fein vak Congres VS niet bang voor handelsoorlog Warschau en Bonn begraven strijdbijl I )ere|yd SER over lonen Staatssecretaris Van Veen in Rotterdam: ZWARTE PANTERS VERSCHANSEN ZICH STAKING BIJ EURATOM ERKENNING ODER-NEISSE-GRENS Stichting op de bres Voor het ongeboren kind Kritiek hulp- op v r Regering akkoord met wijziging spelling Bogaers: Eerst maar teleurstelling verwerken" Engelse vrouw verwachtte tweeling TOCH BABY NA ABORTUS Peking iveer niet tot VN toegelaten Omstreden wet aangenomen Vrijere Emigratie coupon DS-21 1 jk ZATERDAG 21 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM De ambtenaar wordt niet meer beschouwd als een onbetekenende, dienende figuur, maar veeleer als medewerker van de politiek verantwoordelijke bewinds man, die op de achtergrond een cen trale rol speelt in het overheidshan delen. Staatssecretaris mr. Van Veen (Binnenlandse Zaken) zei dit giste ren tijdens het 50-jarig jubileum van de Vereniging van Hogere Ambtena ren in dienst van de gemeente Rot terdam. Mr. Van Veen hield een inleiding over de ambtenaar in het moderne bestuur. De bewindsman zei dat het oude ambtelijke imago aan het ver anderen is ten gevolge van de vele maatschappelijke veranderingen. Als voorbeelden noemde hij de snelle groei van het bestuursapparaat bin nen honderd jaar. Het aantal ambte naren bedroeg een eeuw geleden een tot twee procent van de beroepsbe volking. Thans is dit tot tien procent uitgegroeid. Voorts wees de staats secretaris op de toegenomen speciali satie, die van de ambtenaar een grote mate van kennis vereist en de ver grote communicatie met de burgerij. „Het oude image vertoonde trekken van traagheid en gebrek aan fantasie, het nieuwe die van een grote deskun digheid, maar ook van een soort ver borgen macht", aldus mr. Van Veen. De onder-minister meende echter dat beide beelden teveel zwart-wit zijn weergegeven. Hij noemde het karika turen. Staatssecretaris Van Veen ver telde dat de ambtenaar beslist een eigen mening moet hebben, maar dat de vrijheid van meningsuiting van de ambtenaar haar grenzen kent. Hij zal zich uiteindelijk moeten neerleggen bij de beleidsbeslissingen van zijn meerderen. Ook was mr. Van Veen van mening dat de ambtenaar de dis cussie over bepaalde beleidslijnen niet in de buiten-ambtelijke wereld mag voortzetten. Hij zei wel het be ginsel van de opbouwende kritiek te willen aanvaarden. (Van onze parlem. redactie) DEN HAAG De ministerraad heeft in principe besloten de spel lingwet te wijzigen. Minister-pre sident De Jong zei dit gisteren na afloop van de wekelijkse minister raadvergadering. De ministerraad heeft gekozen voor twee nogal ingrijpende veran deringen in de spelling van de werk- woordsvorming, overeenkomstig de voorstellen van de Nederlands-Bel gische bastaardwoordencommissie. De eerste wijziging houdt in dat bij werkwoorden, waarvan de stam op een d eindigt, zoals „antwoorden", de tweede en derde persoon enkel voud zonder t wordt geschreven. „Jij antwoord" en „hij antwoord" zal zonder schroom neergeschreven kun nen worden. De tweede wijziging betreft de on voltooid verleden tijd van de werk woorden die eindigen op „ten" of „den", werkwoorden als praten en antwoorden. Als het wetsontwerp zal zijn aangenomen, zuEen in de onvol tooid verleden tijd enkelvoud deze werkwoorden worden geschreven als de onbepaalde wijs zonder n. Dus: „Hij prate" met één a en één t. „Hij aniwoorde" met één d. Bij de onvoltooid verleden tijd meervoud zal bij deze werkwoorden de vorm geheel gelijk zijn aan de on bepaalde wijs. In de zin „Zij praten gisteren" zal „praten" met één a en één t moeten worden geschreven. Premier De Jong wees er nog op dat volgens een recent onderzoek aan een der Haagse scholen, van de derde klas af ongeveer 50 procent van de voor het taalonderwijs beschikbare tijd wordt besteed aan het aanleren van de spelling. Aanvaarding van de voorstellen zou volgens dat onder zoek een winst opleveren van onge veer twee en een half uur per week. Voordat het wetsontwerp tot wij ziging zal worden ingediend, moet echter eerst nog contact opgenomen worden met België, Suriname en de Nederlandse Antillen. Ook met de uitgeversbonden zal gesproken moe' ten worden. IT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drs. Bogaers, de oud-minister van Volkshuisvesting, wil nog geen nieuwe politieke keuze doen nu hij gebroken heeft met de partij, die hij mede heeft opgericht, de PPR. In een brief aan de jonge renorganisatie van de KVP schrijft hij onder meer, dat hij tijd nodig heeft om de opgedane teleurstellin gen te incasseren en te verwerken. Intussen hoopt hij dan tevens te ont dekken, waar voor hem de grootste politieke gelijkgezindheid te vinden is. Intussen wil hij de jongerenorga nisatie van de KVP wel met advie zen ten dienste staan. De brief van drs. Bogaers is het antwoord op een tweede poging van de Jo-KVP om de oud-minister terug te krijgen in de KVP-gelederen. LONDEN (AP) Een 33-ja- rige Engelse vrouw heeft vijf maanden na het ondergaan van een abortus het leven geschonken aan een jongetje. De arts die de abortus in een ziekenhuis had verricht, had niet opgemerkt dat de vrouw een tweeling verwachtte. Toen de vrouw zich twee maanden na de ingreep voor controle meld de, was zij overduidelijk zwan ger, later bracht zij vroegtijdig een kind van drie pond ter we reld. Zwaarbewapende eenheden van de politie van New Orleans zijn er niet in geslaagd een groep Zwarte Panters uit hun gebarri cadeerde hoofdkwartier in New Orleans te verdrijven. Op de fo to hangt een lid van de Black- Pantergroep uit het raam en luis tert naar kreten en toejuichingen van een groep mensen die de Zwartc-Pantergroet brengen. Zij hebben aangekondigd zich tot „de dood" te verdedigen. NEW YORK (Reuter) Voor het eerst in de geschiedenis heeft een voorstel om de volksrepubliek China tot de Verenigde Naties toe te laten een eenvoudige meerderheid gekre gen. De Algemene Vergadering bepaalde echter opnieuw, dat de eventuele vervanging van de vertegenwoordi ging van nationalistisch. China door een delegatie uit Peking een meer derheid van twëe derden vereist. Een dergelijke meerderheid is voor alsnog niet haalbaar. Het voorstel tot toelating werd met 51 tegen 49 stemmen, bij 25 onthoudingen aanvaard. Het besluit om aan de kwestie een meerderheid van twee derden te verbinden, werd genomen met 66 tegen 52 stemmen, bij zeven onthoudingen. PETTEN/BRUSSEL (ANP) Het personeel van Euratom Petten (150 man) heeft gisteren, samen met de Euratomccntra in Italië, Duitsland en België, gestaakt. Dit uit protest tegen het „onsamen hangend beleid van de Europese mi nisterraad betreffende het onderzoek programma, de onnodige wijziging van het statuut en de weigering om de vakbonden te erkennen als ge sprekspartner". Het is zeer waarschijnlijk dat het Euratompersoneel dinsdag eveneens in staking zal gaan uit solidariteit met de EEG-ambtenaren in Brussel. Er is een goede kans dat deze staking dan tot en met vrijdag zal duren. Maan dag gaan de 200 tolken in Brussel al staken. AFGEZIEN VAN de kosten van le vensonderhoud, kost iedere student die in Nijmegen college loopt de ge meenschap 10.000 per jaar. In Nij megen is gisteren de tienduizendste student ingeschreven. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich niets aangetrokken van de waarschuwingen voor een internatio nale handelsoorlog en de omstreden wet op de buitenlandse handel van de VS met 215 tegen 165 stemmen aanvaard. Zoate bekend stelt de wet con tingenten vast voor de invoer van textiel en schoeisel en machtigt zij de Amerikaanse regering de invoer van andere goederen te beperken. Senator F. Harris heeft gisteren al meegedeeld dait hij zal pro-beren het Huis van Afgevaardigden alsang terug te laten komen op zijn goed keuring. Als dit niet gebeurt zal Harris zelf een wetsontwerp indie nen dat ten doei zal hebben de han del van de VS in een „vrije koers" te houden. Harris meent dat deze wet tegen maatregelen van het buitenland zal uitlokken en de Amerikaanse con sument schade zal berokkenen op een ogenblik waarop de economie dat niet kan verdragen. De wet, de zogenaamde „Mills- bill", moet nog naar de senaat, die er (volgens senator Mansfield) waar schijnlijk ook zijn goedkeuring aan zal hechten. Dan nog kan president Ndxon weigeren h-aar te onderteke nen. Bijvoorbeeld omdat hij voor die tijd met Japan overeenstemming heeft bereikt over een vrijwillige be perking van Japanse uitvoer van ka toen naar de VS. Nixon heeft laten blijken akkoord te gaan met contin- genterin-g van de invoer van textiel, maar maakt bezwaar tegen de voor stellen tot vermindering van schoei sel eri andere produkten. Tijdens .de behandeling van het wetsontwerp in het Huis van Afge vaardigden heeft de republikeinse afgevaardigde John Byrnes er de EEG en Japan van beschuldigd dat zij de vrije handel tegenwerken. Ja pan is de meest gesloten markt bui ten de communistische wereld en de EEG doet ook al niet mee aan het streven naar een vrijere wereldhan del, aldus Byrnes. Hij doelde hierbij kennelijk op uit latingen van functionarissen in Ja- DENEMARKEN HEEFT het initia tief genomen voor een kleine Euro pese veiligheidsconferentie, begin volgend jaar in Kopenhagen. pan en de EBG dat de bepalingen in de nieuwe Amerikaanse handelswet zo protectionistisch zijn dat ze ver geldingsmaatregelen uitlokken en zelfs een internatiinale handelsoor log op gang kunnen brengen. De li beraal Gibbons sprak in ongeveer gelijke weorden, maar de voorstan ders van de Mills-bill hielden vol dat de wet nodig is om de Ameri kaanse industrie te beschermen te gen buitenlandse concurrentie. Dr. Sicco Mansholt (Econimisohe Gemeenschappen) noemde de wet een aanduding van hetgeen er mis ban gaan in handelsbetrekik-ngen. (Van onze redactie buitenland) BONN/WARSCHAU West-Duitsland en Polen hebben in liet verdrag ter normalisering van de betrekkingen vastgesteld dat de Oder-Neissegrens de westgrens van Polen is. Daarmee meer dan 25 jaar na de oorlog een geschil tussen beide lan den bijgelegd, dat de verzoening steeds in de weg heeft gestaan. De erkenning van de Oder-Neisse-grens is het kernpunt en tevens het eerste artikel van het verdrag dat na langdurige onderhandelingen afgelopen woensdag door de ministers van buitenlandse zaken Scheel en Jedrichovski werd geparafeerd. De tekst werd gistermiddag gelijk tijdig in Bonn en Warschau gepubli ceerd. Bondskanselier Willy Brandt zal tussen 8 en 10 december naar Warschau reizen om het document te ondertekenen. In het verdrag verklaren de beide partijen dat zij geen aanspraken heb ben op wederzijdse gebieden en dat ze die in de toekomst ook niet zullen doen gelden. Naast het „grensartikei" bevat het verdrag nog vier artike len: over het afzien van dreiging me> en gebruik van geweld, over de nor malisering van de wederzijdse be trekkingen, over het voortbestaan van vroeger afgesloten internationale overeenkomsten en over het in wer king treden van het verdrag bij het uitwisselen van de ratificatie-oorkon den. Gelijktijdig met de tekst van het verdrag is ook een uitwisseling van nota's tussen de Bondsregering en de drie westelijke geallieerden gepubli ceerd. Daarin stelt Bonn duidelijk dat het verdrag de rechten en ver antwoordelijkheden van de vier overwinnaars van de Tweede We reldoorlog niet kan aantasten, en dat de Bondsregering slechts kan hande len uit naam van de Bondsrepubliek: Het humanitaire probleem van de familiehereniging is onderwerp van een verklaring van de Poolse rege ring. De inhoud ervan is alleen in Bonn bekendgemaakt. De Poolse re gering zegt erin een onderzoek te zullen instellen naar de emigratie, aanvragen die zijn ingediend. Hierbij geldt het standpunt dat personen met een onmiskenbare Duitse volksaard en personen die tot gemengde of ge scheiden families behoren, om die re denen naar West-Duitsland óf de DDR kunnen vertrekken. De Poolse regering meent dat slechts „enkele tienduizenden" voor een eventueel vertrek uit Polen in aanmerking ko men. Westduitse cijfers geven meer dan het dubbele aan. Bondskanselier Brandt richtte zich onmiddellijk na de publikatie via ra dio en t.v. tot het Duitse volk. Hij (ADVERTENTIE) De feestdagen stellen u dit jaar voor het eerst niet voor een probleem. Uw cadeau ligt kant en klaar: de unieke, moderne en gloednieuwe leergang antiek kennis. Vijftig rijk geïllustreerde syllabi en een aantal praktijkdagen bij antiquairs, musea en veilingen. De kosteneenmaal f 150.- of twaalfmaal f 15.-. Even onderstaande bon invullen en ongefrankeerd opstu ren aan instituut Antique, Antwoordnummer 365, Apeldoorn. Telefoneren kan ook: (05760)-18514. Zonder verplichtingen uwerzijds. Dan ontvangt u omgaand een brochure en een bestelkaart voor uw kennis geschenk. Indien uw inschrijving vóór 1 december binnen is, hebt u vóór Sinterklaas de leergang in luxe band in huis. Zend mij vrijblijvend uw brochure over de leergang M 5? (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Als reactie op de toenemende behoefte aan het legali seren van abortus is in Amsterdam de Stichting „Voor het ongeboren kind" opgericht. In de stichting heb ben zitting een aantal mensen die verschillende bedenkingen hebben tegen abortus en tegen liberalisatie van het beleid ten aanzien van zwan gerschapsonderbreking. In de eerste plaats houdt de stich ting zich bezig met het handhaven van de rechten van het ongeboren kind. De stichting is van mening dat teveel mensen het ongeboren kind, zeker in de allereerste levensstadia, zien als een „vormeloze massa celle tjes zonder menselijke kenmerken". Ook de vrouwen die ongewenst zwanger zijn geraakt dienen volgens de stichting ingelicht te worden over de andere zijde van abortus. Zij noe men daarbij het in ruimere kring be kend worden van het feit, dat de sterftekans van een vrouw bij abortus groter is dan bij een normale beval ling. Bovendien is er kans op vermin derde vruchtbaarheid na het plegen van abortus tijdens de eerste zwan gerschap. Volgens Japanse berekenin gen bedraagt dit 41 procent. De stichting wil het adoptiebeleid veranderd zien, zodat voor ongewens te zwangere vrouwen een bedenkings- gebded minder komt. Gynaecologen, die gewetensbezwa ren hebben tegen het onderbreken van zwangerschappen komen in een moeilijk parket te verkeren als er een wetsverandering komt. Volgens de stichting zullen zij door hun collega's het stempel opgedrukt krijgen, dot zij zich onttrekken aan een- onaangena me gemeenschappelijke taak. Ook zij zuilen bij de stichting terecht kunnen. Ondermeer de gynaecoloog prof. Plate en mr. M. G. J. M. Kortmann hebben zitting in het bestuur. noemde het verdrag een „bewogen document", dat „een donker hoofd stuk" af moet sluiten. Brandt richtte zich voornamelijk tot de uit het voor malig Duitse gebied verdreven land genoten. Hij verzocht hen met „in bitterheid te blijven volharden", maar de ogen naar de toekomst te richten. Kritiek op het verdrag kwam zoals te verwachten viel o.a. van oppositieleider Barzel, die sprak van „een zeer vergaande, pijnlijke beslis- sing, die ernstige gevolgen kan heb ben". Er zou geen sprake zijn van te genprestaties. De Bond van Verdre venen in West-Duitsland heeft al be kendgemaakt met alle legale midde len de verdragen met Warschau en Moskou te zullen bestrijden en zeker de erkenning van de Oder-Neisse grens. (Van onze correspondent) LONDEN Uit wat er in de pers tot nu toe verschenen is over de plannen hulp te bieden aan de ge trofjenen in Oost-Pakistan, blijkt dat de standaardformule voor hulp wordt toegepast, zonder er rekening mee te houden met de eigenaardig heden van de streek en de behoef ten van de bevolking. Dekens en warme kleren &jn voor de meeste mensen in deze streek, behalve mis schien voor zeer joinge kinderen, nutteloos. In hartje winter dalen temperaturen in de Ganges-delta zelden onder de 15 graden Celcius en de meeste zieken, die na een ramp als deze uitbreken, vooral cholera en tyfus, eisen hun tol tot lang voordat de internationale zendingen met me dicamenten het gebied kunnen be reiken. Al degenen, die zouden ster ven, zijn waarschijnlijk al dood en de overblijvenden hiervan zullen in de komende paar dagen sterven. Al le medicijnen hebben voor hen geen enkele zin meer. Over blijven de pro blemen van ondervoeding en onder dak. Voor dit doel het stillen van de honger en het zorgen van onder dak moet de grootst mogelijke hoeveelheid hulp worden aange wend. Het gelddat in het buitenland wordt uitgegeven om voorraden te kopen, leidt aan alle zwakheden die met „gebonden hulp" gepaard gaan. Zulke hulp heeft een eenmalig effect. Als het geld in Pakistan zelf wordt besteed voor plaatselijke bouwmaterialen, voedsel, kleren en andere voorwerpen, schept het plaatselijke vraag, stimuleert het eco nomische activiteit en verschaft een aantal mensen, die we willen helpen de broodnodige werkgelegenheid. Dat roept een en ander probleem op: hoe moeten we het geld naar Oost-Pakis- stan krijgen? Men beseft niet altijd, dat de rege ring van Pakistan met een dubbele wisselkoers werkt. D eene koers le vert elf roepies voor 1 pond sterling op en deze geldt voor buitenlanders, de cndere (voor Pakistani's)levert twintig roepies op. Waarschijnlijk zal de regering van Pakistan de geldelijke hulp, die overgemaakt wordt, als „buitenlandse overschrij vingen" beschouwen en slechts elf roepies voor een pond geven. Het Roode Kruis zou er op moeten staan dat, omdat het geld voor hulp aan Pakistani's bestemd is en vele Pa kistani's iv het buitenland er hun bijdragen aan hebben geleverd, de goedkopeie wisselkoers moet wor den toegepast. Het is ook belangrijk, dat de ver schillende organisaties die hulpac ties op touw zetten, die organisaties gebruiken, die waarschijnlijk de grootste hoeveelheid hulp per pond kunnen loskrijgen. De regering van Pakistan heeft al een grote financië le bijdrage voor hulp via de rege ring in Dacca goedgekeurd. Maar we moeten ongelukkigerwijs bedenken, dat regeringen en ambtenaren nor maal niet georganiseerd zijn om dit soort hulp te verlenen en ze werken meestal langzaam. Veel kan bereikt worden door de geldelijke hulp te kanaliseren via de plaatselijke parti culiere hulporganisaties, die in Pa kistan werkzaam zijn. (Copyright The Guardian-De Stem) 15 Soms vraag je je in gemoede af, of het de mensen hier - op een paar actie velingen na, die altijd wel in de weer zijn - eigenlijk ook maar een donder kan schelen, dat er een half, over een paar dagen misschien een heel miljoen mensen zo maar dood gaat ....als ze niet met hun bijdragen voor de tv komen. Voor de rest gaat het allemaal fijn. De politiemannen lopen wel met zóóóó'n gezicht rond, omdat ze te weinig krijgen, de ambtenaren zijn wel chagrijnig, omdat ze te weinig krijgen, de werkgevers zien het helemaal niet meer zitten, omdat ze te weinig hun zin krijgen, de werknemers, voorlopig in haven en bouw, dreigen wel op hun achterste benen te gaan staan, omdat ze vre zen volgend jaar te weinig te krij gen, veel bejaarden zijn wel ver drietig omdat ze - inderdaad - te weinig krijgen om redelijk rond te komen Maar voor de rest gaat het fijn. Zou het hem tóch in dat vervelen de weer zitten? Minister Bakker: Trans-kei des aanstoots. De doordraversprijs van de week gaat ditmaal naar, zoals dat vroeger heette, een eerwaarde, een hele hoge eerwaarde zelfs, n.l. kardinaal Heen- an, de primaat van de Engelse r'.-k. kerk. Zijne eminentie heeft deze week zeer merkwaardige dingen ge zegd over ons land. Uiterst merk waardig! Hij zei: „Men mag niet vergeten dat in de jongste wereldoorlog geen volk zich zo heldhaftig tegen de overweldigers heeft verzet als het Nederlandse". Nou, da's natuurlijk aardig. Maar nu. „Alle kinderen werden er syste matisch opgeleid in liegen, stelen en saboteren om de Hitler-bezetters schade toe te brengen. Daaruit is voortgevloeid een neiging om funda mentele beginselen in discussie te stellen, waarvan de provo's de eer-' ste illustratie vormden". En de rest laat zich denken: de kabouters, de Dolle Mina's, de kriti sche leraren, de dito artsen etc. Zelfs de allergrootste krant in Ne derland is daar niet op kunnen ko men. Progressief Nederland: het broedsel van systematisch opgeleide leugenaars, dieven en saboteurs. Staatssecretaris Haex weet nu ook meteen hoe dat komt van die sabo tagedaden in het leger. Overigens kunt u van mij aanne men dat kardinaal Heenan een heel aardige man is, maar historisch be nul is zeker niet zijn sterkste kant. Voor het overige een gezellig weekeinde. Het zal wel winkelen worden, nietwaar, voor Sinterklaas. Maar bedenk: niet alleen wie slechts aan zichzelf denkt is een egoïst. Ook wanneer twee of drie of vier egoïs ten alleen maar aan elkaar denken, blijven het egoïsten. (Zelf gevon den). MERIJN (Vervolg van pagina 1) men het gebleven over de voorgeno men verhoging van hét 12-procent- tarief van de BTW tot 14 procent. De regering zal nog niet snel be kend kunnen maken, of zij al dan niet een loonmaatregel zal treffen. Ze moet n.l eerst praten met de Stich ting van de Arbeid. In het weekein de komt het kabinet bijeen in een extra-zitting over het SER-advies. Uit hei SER-advies blijkt wat de raad onder loonmatiging verstaat. De SER raamt dat de produktiviteit vol gend jaar met 3 a 3% procent zal toenemen. De reële loonstijging (dus de werkelijke koopkrachtvermeerde ring) zou daar onder moeten blijven. Boven de op deze basis overeen te komen loonstijging zou men 5 pro cent mogen leggen als een compen satie op ongetwijfeld te verwachten prijsstijgingen (indexeringsclausules). Voor het hele jaar 1971 wordt een prijsstijging van 6 procent verwacht. De SER geeft niet precies aan hoe de vaag aangegeven ruimte voor reële loonsverhoging moet worden geïnterpreteerd. Economische des kundigen menen echter, dat uit die ruimte, die dus beneden de 3 pro cent zal moeten blijven, ook de inci dentele loonsverhogingen moeten worden bekostigd. Zodat voor de con tractlonen circa 2 procent minder be schikbaar is. Anderzijds mag men de oude contractlonen wel eerst verho gen met het effect van de 400 gulden- golf (gemiddeld circa 2 procent) in 1970.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13