VERKLARING OVER BAALHOEK EN PROGIL VERWACHT NIEUW WAPEN VOOR OOSTBURG Na geheim overleg De zaterdag-aanbieding van de fijne banketbakker 4 MOKKAPUNTEN Samen voor BOTERLETTERSTAVEN SPOORBANKET 1,25 per 100 gram J Jansens leider in competitie CZN Rancune Wegvervoer via computer 4 VRIJDAG 20 NOVEMBER 1970 4 DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling bij het over lijden van onze geliefde vrouw en zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder CATHARINA NEELTJE BEDET echtgenote van Willem de Kraker, betuigen wij onze oprechte dank. In het bijzonder aan dr. Hofstee en Jongsma, direktie en personeel van Vremdieke voor de goede zorgen aan haar bewezen. W. de Kraker, kinderen, klein- en achterklein kinderen. Hoek, november 1970. Irrisstraat 36. met pittige roomboter - mokkacrème U PROEFT DE ROOMBOTER Dagelijks verse en uitsluitend roomboter en amandelen (Van onze correspondent) OOSTBURG De agenda van de raadsvergadering van Oostburg voor donderdag aanstaande is vrij lijvig. Er wordt o.a. voorgesteld om een verzoek in te dienen bij de koningin voor het verlenen van een nieuw wapen voor de nieuwe gemeente Oostburg. Er staan ook een aantal onderwijsvoorstellen op de agenda. Als de raad er mee instemt wordt mej. N. Burgier tot leidster aan de openbare kleuterschool benoemd, wordt een bedrag beschikbaar ge steld voor de aanschaf van meubi lair voor de kleuterschool prinses Marijke en voor de plaatsing van een hek rond de kleuterschool en de lagere school te Schoondijke. B. en w van Oostburg willen ook 't gods dienstonderwijs aan de lagere scho len gesubsidieerd zien en de school vereniging Johannes een krediet verschaffen voor het aanschaffen van een stencilmachine. Eveneens op de agenda staat de bereidverklaring voor het bestemmingsplan Cadzand- West aan de Retranchementseweg. B. en w. stellen de raad voor om als vertegenwoordigers voor de commis sie van georganiseerd overleg aan te wijzen: de heren I. de Bruijne, A. Salomé en G. v. Schaik. Plaatsver vangers zijn mevrouw Niermans en de heren A. Verhage en P. Toes- seint. Tevens wordt donderdagavond over een aantal verordeningen ge sproken, o.a. over de aanvragen tot bijstand, de behandeling van be zwaarschriften en een algemene po litieverordening en wordt voorge steld om de hondenbelasting af te schaffen. (Van onze correspondent) OOSTBURG Bij de biljartver eniging C.Z.N, is J. Jansens ongesla gen lijstaanvoerder. Ook J. Berens verloor met groot verschil (520) van Jansens. M. Berthou noteerde weer 2 maal winst 2218 tegen G. Boonman en 4225 tegen A. Mat- thijsse. Verdere uitslagen: C. Verhulst - A. de Baart 1015, G. Boonman - A. de Bart 1630, A. de Bart - C. Boonman 1036, A. v. d. Hemel - C. Boonman 526, A. v. d. Hemel - A. Matthijsse 1237. (Van een onzer verslaggevers) HULST. Thans is bekend geworden, dat schepen L. Delwaide van Antwerpen veertien dagen geleden de gemeenteraad en het college van b. en w. van Hulst tijdens een informatieve vergadering op de hoogte heeft gebracht van een aantal Belgische plannen. Behalve eventuele tracé's van het Baalhoekkanaal is daarbij ook Progil ter sprake gekomen. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in Zeeland, ir. J. Zuurdeeg, heeft tijdens de geheime bijeenkomst de zaak van de grensontwikkelingen vanuit Nederlands standpunt belicht. Vermoedelijk zal naar aanleiding van deze besloten vergadering, vol gende week een openbare bijeen komst belegd worden. Verwacht wordt dat b. en w. van Hulst en de gemeenteraad dan zullen komen met een verklaring, waarin een geza menlijk standpunt ten aanzien van de actuele ontwikkelingen in België bekendgemaakt wordt. Hoewel de jongste bijeenkomst volgens de ver klaring van enkele raadsleden niet voor de volle honderd procent be antwoord zou hebben aan de ver wachtingen van de gemeenteraadsle den, heeft het gesprek wel „nieuwe gezichtspunten" opgeleverd. De heer Delwaide bevestigde dinsdag desge vraagd, de indruk te hebben, dat'de instelling van verschillende raadsle den na het bekendmaken van een aantal detail-gegevens wel veran derd zou zijn in (voor België) posi tieve zin. De vergadering is zowel door de heer Delwaide als de Hul ster gesprekspartners als „vrij posi tief" gekenmerkt. De heer Delwaide noemde de vergadering zelfs: „zake lijk, positief en constructief". Óp de vraag „Waarom een besloten bijeen komst?", antwoordde hij het gezien de vanuit Nederland op dat moment emotionele benadering van de actue le ontwikkeling (Progil) beter te achten over deze zaken in een ver trouwelijke, en zakelijke vergade ring te praten. „Bovendien", aldus de heer Delwaide, „behoort het niet tot mijn bevoegdheid om over deze ontwikkelingen officiële verklarin gen te gaan afleggen". Van rancune van Delwaide jegens de Hulster burgemeester zou tijdens het gesprek niets zijn gebleken. En kele weken geleden verschenen er in de Belgische pers berichten, dat de schepen ontstemd was over de uitlatingen van de heer Molthoff met betrekking tot Progil. Na de persoonlijke toelichting van de heer Molthoff op deze uitlatingen gehoord te hebben heeft ook de heer Delwai de, zoals hij gisteren meedeelde zijn kritische houding laten varen. Ook het Baalhoekkanaal is ter spra ke geweest. De raadsleden hebben documentatiemateriaal en inzage in Belgische stukken gekregen. Daaron der zouden verschillende tracés van het Baalhoekkanaal zijn. Uit de be richten blijkt dat over een definitie ve plaats voor het Baalhoekkanaal nog weinig zinnigs is te zeggen, al heeft de Nederlandse onderhande lingsdelegatie, blijkens summiere gegevens, wel haar voorkeur uitge sproken voor een monding van het Baaihoekkanaal meer land-in waarts. Zoals wij reeds eerder meldden heeft een woordvoerder van het Belgische ministerie van Ópenbare Werken enkele weken ge leden meegedeeld, dat vanuit Neder land voorkeur bestond voor het tra ject tussen Baalhoek en Kruispolder. De heer Delwaide is in zijn be toog onder meer ingegaan op de vraag: „Waarom verdere expansie op de linker-Schelde-oever richting Hulst?". Andere medewerkers heb ben specialistische aspecten behan deld, zoals de planologische kant van de zaak. Verder heeft ook pro fessor Willemse een exposé gehou den. Hij sprak met name over Pro gil. De heer Delwaide in zijn com mentaar: „Ik heb de indruk, dat deze confrontatie de meningsver schillen heeft opgelost" En verder als antwoord op de vraag of er in het vervolg sprake kan zijn van intensievere samenwerking tussen Antwerpen en Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen: „Ik ben altijd ter be schikking. Er zijn nog geen gespeci aliseerde vormen van samenwer king, maar daar buiten om ben ik steeds bereid tot gesprek". Wanneer komende week de vergadering wordt gehouden, waarin b. en w. openheid van zaken zullen geven is nog niet bekend. UTRECHT (ANP) Als eerste wegvervoerder in Nederland bouwt Van Gend en Loos voor de admini stratie en organisatie van haar ver computer een „message Switching voersdiensten met behulp van een Centre" op. Deze computer die in het hoofdkantoor van Van Gend en Loos te Utrecht is geinstalleerd wordt allereerst ingezet voor het z.g. rail-wegvervoer van de onderne ming. In etappes zullen andere takken va>n het vervoer worden gecompute riseerd. Ondanks de arbeidsbespa ring zal er geen sprake van zijn dat Van Gend en Loos administratief personeel gaat ontslaan. Een publikatie van het Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit vlucht wil slaan. „Als je gaat hollen, gaan ze met die speren smijten". En inderdaad, de aanvoerder der bende treedt op Agua toe en terwijl hij hem de punt van de speer op de borst zet, snauwt hij iets in een onverstaanbaar taaltje. „Kijk-kijk", snuift Agua schouderophalend, de „gerechtigheid in de vorm van een schooierige rover. Nauwelijks heb ik een beurs gejat, of ik ben hem al weer kwijt. En met een mismoedigd gebaar werpt hij de rover de beurs toe. 7027. De aanvoerder van de troep vangt de beurs behendig op opent haar en grijnst tevreden als hij de gouden dukaten ziet blikke ren in het zonlicht. Hij steekt de beurs in zijn gordel en schreeuwt een bevel. De andere kerels gaan om het zestal heenstaan en met een armgebaar beduidt de hoofdman, dat ze hem moeten volgen. „Vooruit maar makkers, „zegt Aram tot zijn metgezellen. „We hebbben geen keus het schijnt dat de heren ons als hun gevangenen beschouwen. „Het zal mij benieuwen, waar ze ons heenbrengen, „zegt Aram som ber, als ze omringd door de gewa pende mannen het rotspad aflopen. „Wat een ongure tronies. Het zou me niks verbazen als het mensene ters waren als ik straks een grote soepketel zie, weet ik wel, hoe laat het is. „Hou je lugubere fantasiën maar voor je, „bitst Emillo nijdig. „Bedenk dat we een vrouw bij ons hebben". En hij slaat beschermend zijn arm om de schouder van Clare Sullivan. Als ze een klein rotspla teau passeren, duikt boven hen haastig een gestalte weg achter een boomstam. Roerloos gluurt Henry Sullivan het groepje gevangenen en hun bewakers na, tot ze om een bocht van het pad verdwijnen. 6927. De vrolijkheid om de poets die Agua Sullivan gebakken heeft wordt eenklaps op drastische wijze verstoort. Een speer suist van de rotsen omlaag en boort zich met een doffe klap in het zand, vlak voor Arams vpeten. Dan luid schreeuwend, stormt een troep ge wapende kerels langs een smal pad tussen de rotsblokken omlaag. Het zijn zwarte harig® typen, bekleed in ruige vachten en de wapens, die zij boven hun hoofden zwaaien, laten van hun bedoelingen niet veel te radën over. „Staan blijven" roept Aram tegen Émillo, die het meisje bij de arm gegrepen heeft en op de

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4