SOEBANDRIO yoga m afwachting van de dood ABC op bres voor taalarme kinderen HEROPVOEDING IN VERKEER Opmaat ONDER HET ZWAARD VAN DAMOCLES. „KAMEEL ZONDER POTEN" NIXON: KENNEDY STRAKS RIVAAL BOVAG pleit voor: dlijjOfld Stickers tegen apartheid ra EERSTE HOLLANDSCHE Enige prijs 'Nieuws' uit 1965 JUMBO-JET LEGT PAN AMERICAN GEEN WINDEIEREN Verkeersacademie als eerste op verlanglijst Eerst theorie U IJ LEVENSVERZEKERINGS-BANK NV cadeau-tip heetman j VAN KOOK? Weer wraakactie van Ambonezen IN NIJMEGEN Politieman op preekstoel Kalorik Indola kan van Uwstrijkdag nog geen plezie rige happening maken. Wèl zorgt een kompleet programma strijkijzers Ja ervoor dat het strijken nu zo snel en effi ciënt mogelijk gaat. Het super lichtgewicht met open, uitgebalan ceerde handgreep is ook leverbaar met speciale Hostaflon zool: kleeft nooit meer aan; nooit meer reini- nigen. En het stoom strijkijzer met zijdezacht geslepen glijzooi stoomt als het ho rizontaal wordt ^gehouden, stopt >v ogenblikkelijk met stomen als het achterover staat en is zelfs verkrijgbaar met extra spray-in richting. Druk op het knopje en het sproeiertje sproeit net zoveel als nodig is voor het persen van extra scherpe vouwen. Niks meer spren kelen, weg natte doeken. Nu zon der moeite extra zwaar invochten! Zo ziet U: KALORIK indÊoËa maakt u het leven lichter. DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 BANDOENG (AP). „Het is natuurlijk niet prettig onder een doodvonnis te leven, maar ik heb alles overgegeven aan God en ik bid, dat ik vredig een natuurlijke dood zal sterven." De voormalige Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio, uitte zich kort geleden, vier jaar nadat een militair tribunaal hem schuldig had bevonden aan medeplichtigheid aan het effenen van de weg voor de communisten om de macht in Indo nesië over te nemen, in een persgesprek over zijn lot. Hij werd in 1966 ter dood veroordeeld. In een militaire gevangenis nabij deze Westjavaanse stad leidt de 56-jarige Soebandrio tegenwoordig een eenvoudig leven, zijn dagen doorbrengend met het lezen van de koran, het beoefenen van yoga en het werken aan een boek, dat naar hij zegt het verhaal zal bevatten van hetgeen is geschied gedurende de communistische poging tot een staatsgreep van 1 oktober 1965. ,De communisten hebben op 30 september hun eigen graf gegra ven", zei hij. Gekleed in een wijde broek en een overhemd besprak Soebandrio met emotionele stem de gebeurte nissen, die het karakter en de geschiedenis van dit land radicaal hebben veranderd. ,Als de staatsgreep gelukt was, zou het land nu worden geregeerd door de communisten, maar daar ben ik tegen. Ik heb nooit gewild, dat Indonesië, zou worden gere geerd door de communisten, noch voor noch na 1965. Soebandrio's woorden verschil den sterk van die welke hij heeft gesproken in de tijd, toen hij een van de voornaamste medewerkers van wijlen president Soekarno was en vaak kritiek uitoefende op' dl westerse wereld en de communis-' ten prees. Tijdens de poging tot een staats greep hebben de communisten zes der voornaamste generaals van het leger vermoord om de invloed van het leger rondom de president te breken. Thans zegt Soebandrio over de dood van de generaals: „De dood van de generaals was de prijs die wij nu eenmaal moesten beta len". Soebandrio liet doorschemeren, dat Soekarno rechtstreeks bij de communistische poging tot een staatsgreep betrokken was, iets dat nooit volledig is bewezen of weer legd, maar hij weigerde deze zaak openhartig te bespreken, „Ik vraag u hiervoor begrip te hebben. Wat gedrukt wordt zal mijn lot beinvloeden", zei hij, kennelijk zinspelend op het vonnis waaron der hij leeft. Een maand na zijn berechting op 26 oktober 1966 heeft Soebandrio president Soekarno verzocht het doodvonnis te vernietigen. Hij be weerde, dat hij zich ten tijde van de poging tot een staatsgreep op Foto boven Dr. Soebandrio, de voormalige Indonesische minister van Buiten landse Zaken, hoort het doodvonnis over zich uitspreken. Foto links Het doodvonnis is uitgespro ken: Soebandrio kan zich niet lan ger beheersen en laat zijn tranen de vrije loop. Sumatra en buiten Djakarta be vond en dat dit bewees, dat hij er niet bij betrokken was. Hij heeft nooit antwoord gekre gen, maar heeft ook nooit tegen over het vuurpeloton gestaan zoals een aantal anderen, die ervan wer den beschuldigd een voorname rol in de communistische beweging te hebben gespeeld. Terugblikkend op zijn rol als minister van buitenlandse zaken in de dagen van Soekarno's confron tatiepolitiek tegenover het nieuwe land Maleisië en de zich ontwikke lende as Peking-Djakarta, zei Soe bandrio: „Soekarno plaatste mij in een moeilijke positie. Wat kon ik doen? Ik heb vier keer ontslag gevraagd, ik wil geen blaam op Soekarno werpen, maar hij wilde mijn ontslag niet aanvaarden. Van het smeden van de as wist ik niets af", aldus de voormalige minister van buitenlandse zaken. „Dat was Soekarno. Hij was zo machtig, dat hij over alles besliste. Naar mijn mening was de con frontatiepolitiek de noodlottigste politiek, die het land in alle gele dingen nadelig beinvloedde. Deze politiek was niet juist en heeft tot de val van Soekarno ge leid". voegde hij hieraan toe. Ofschoon hij sinds hij gevangen is gezet verscheidene malen ziek is geweest, blijft Soebandrio. die ge durende het Nederlandse bewind voor de eerste wereldoorlog te Sja- karta medicijnen heeft gestudeerd, thans gezond door in zijn cel yoga- oefeningen te doen. De kamer, die een getralied ven ster en een deur heeft, bevat een bed, een schrijfbureau en een schrijfmachine, een waskom, een paar boeken, kranten en tijdschrif ten van voor 1965. Hij mag geen periodieken of later gedrukt nieuws ontvangen, ofschoon hij één brief per maand ontvangt van zijn vrouw in Djakarta. Omdat hij tijd heeft gevonden om de koran uitvoerig te lezen en alle dagen zijn yoga-oefeningen te doen, vindt Soebandrio, dat zijn gevangenschap „een zeer goede er varing", is. Om te laten zien, wat hij bedoelde ging hij op zijn hoofd staan om een van zijn oefeningen te demonstreren. UTRECHT (ANP) Ruim 150 onderwijs mensen, sociologen, pe dagogen en ouders van schoolgaande kinderen, hebben in Utrecht de landelijke werkgroep TBC opgericht, die zich ;aat inzetten voor een neer doelgericht en be ier geoutilleerd onder wijs aan kinderen uit taalarme milieus". ,De kinderen hebben bijvoorbeeld een enor. me achterstand in taal vaardigheid ten opzich te van hun leeftijdsge nootjes uit de betere milieus. Hun gedachten hunnen ze dus niet of ïauwelijks onder woor- ïen brengen. Het onder wijs op deze scholen dreigt volkomen in het slob te raken en dat jn sen tijd waarin zoveel wordt gepraat over on- lerwijsvernieuwing. De mderwijzers doen wat se kunnen, maar hoe kun je in een overvolle klas ieder kind evenveel landacht geven?", aldus de initiatiefnemer van de werkgroep, de heer F. Eckhardt, zelf hoofd van sen lagere school in een .volksbuurt" in Utrecht. ,Een radicaal andere spzet van kleuter- en basisonderwijs in deze volksbuurten is drin gend noodzakelijk. Zo moet men op de kleuter school bewust de taal vaardigheid gaan be vorderen". Op landelijk en plaat selijk niveau zal de werkgroep politieke partijen, vakbeweging, sociale academies en dergelijke van haar wensen ten aanzien van deze „handarbeiders scholen" op de hoogte stellen en via tal van rcties aan de onderwijs problemen de grootst mogelijke aandacht ge ven. Een kameel zonder poten". Zo wordt het vreemde beest be schreven, dat dezer dagen aan spoelde in Scituate (Massachus- sets). Het is een overschot van een tot dusver niet geïdentifi ceerd zeedier met vinnen, een lang lichaam en een kleine hond achtige kop (voorgrond). De laat ste keer dat zo'n dierlijk over schot aanspoelde was omstreeks 1850. Het kadaver is ongeveer 10 m. lang en heeft een omvang van zeker 3 m. Het heeft een kop van 1.5 m., maar de benedenkaak ontbreekt, zodat het er uit ziet als een prae- historisch dier of een zeeslang. SCHIPHOL (ANP) Dank zij een netto winst van ruim 17 miljoen dol lar, behaald in de drie zomermaanden (tegen nog geen 4 miljoen in het zo merseizoen van 1969) is het netto verlies, dat de Pan American gedu rende dt eerste 9 maanden van dit heeft geboekt aanzienlijk geringer dan in 1969. In dat jaar bedroeg het verlies over de eerste 9 maanden nl. 6.8 mil joen dollar. Dit jaar is het beperkt gebleven tot 1,2 miljoen dollar. Pan American schrijft de verbe tering in haar financiële positie hoofdzakelijk toe aan de introductie van de Boeing 747 Jumbo-jet, waarin 361 passagiers kunnen worden ver voerd. NEW YORK (RTR) President Nixon verwacht volgens het blad Time, dat senator Edward Kennedy bij de presidentsverkiezingen van 1972 zijn democratische rivaal zal zijn. Als enige andere gegadigden voor de demo cratische kandidatuur beschouwt hij de senatoren Edmund Muskie en Hubert Humprhey, maar die geeft hij niet zoveel kans. Nixon zou dit kortgeleden medewerkers en politieke vrienden hebben meegedeeld. Volgens Time is een van de veronderstellingen in kringen van het Witte Huis, dat Nixons verwijzing naar i'ciward Kennedy in dit stadium als middel moet dienen om verdeeldheid te zaaien onder democraten. Kennedy achtte zich geen kanshebber in de strijd om het Witte Huis sinds het autoongeval van 1969, waarbij de secretaresse Mary Jo Kopechne in zijn auto om het leven kwam. Vorige week verklaarde de Amerikaanse senator in Den Haag dat hij zich voor de presidentsverkiezingen in 1972 géén kandidaat zal stellen. EDWARD KENNEDY (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „In Duitsland en Zwitserland is men druk doende het ni veau van de rij-opleiding te verhogen. Wetenschaps- en praktijkmensen spannen zich hiervoor in met steun van de overheid. In Nederland lopen we op dit gebied achter. Daarom wil ik vooruitlopende op een wettelijke re geling pleiten voor een samenbundeling van krachten op het gebied van de verkeersopvoeding. Dit zou kunnen geschieden door middel van de oprich ting van een nationale verkeersacademie". Deze suggestie deed gistermorgen de heer A. Dijkstra, voorzitter van de BOVAG tijdens de jaarvergade ring van deze sectie in Den Haag. Volgens hem zou in een te stichten verkeersacademie de wetenschappe lijke arbeid kunnen worden gecon centreerd met betrekking tot het ver keersgedrag. In dit verband acht hij het van belang, dat reeds in januari 1971 de eerste technische specialis ten rij instructeurs uit het militaire apparaat zullen stappen en de bur germaatschappij ingaan. Dit vrijko mende aanbod van vakbekwame rij- instructeurs zal in belangrijke mate de vacatures bij rijscholen kunnen opvullen. De heer Dijkstra pleitte - evenals in zijn vorige jaarrede - voor een fusie van de thans bestaande vijf landelijke organisaties op het gebied van het rij schoolwezen, mede gezien de verwachte structurele verminde ring van de vraag naar rijlessen, waardoor omstreeks 1975 Nederland nog ongeveer 2000 lesauto's zal heb ben. Onbevredigend voor de exami natoren, kandidaten en rij-in-struc- teurs vindt de heer Dijkstra het feit, dat er juist in het belang van de toekomstige verkeersdeelnemers tij dens het rij-examen op geen enkele wijze gebruik kan worden gemaakt van de zo belangrijke informaties over de persoonlijkheidsstructuur van de adspirant-automobilist vooral in de „twijfelgevallen". De heer H. Machielsen, adviseur van Veilig Verkeer Nederland, hamerde vooral op „Het tijdig onderkennen van de invloed, die verschillende factoren zoals de weg en het weer op een bepaald moment op het verkeersge- beuren hebben of kunnen hebben". „Het waarnemen", zo zei hij, „zal dan ook in het verkeer een gerichte activiteit moeten zijn, die in de rijopleiding een centrale plaats in neemt. Verkeersinzicht houdt zeker niet in het aanleren van een serie ezelsbruggetjes, die de automobilist in iedere situatie kan toepassen", meende hij. De kandidaat dient vol gens hem zo vroeg mogelijk met de verkeerswerkelijkheid in aanraking te worden gebracht. Volgens hem zullen de zogenaamde rijsimulators hierbij uiterst nuttig kunnen zijn. Hij toonde zich voorstander van het dichter naar elkaar toebrengen van opleiding en examen. Bovendien zou het theoretisch examen in een overlegsfeer tussen kandidaat en examinator moeten geschieden, maar daarnaast zal het verkeersinzicht in de hele opleiding en het examen een even grote plaats moeten krijgen als de regelkennis. Hij meent, dat dit alles de enige juiste volgorde is: eerst met succes door het theoretisch examen en dan pas de praktische proef. (ADVERTENTIES) Uw polis wordt aangepast aan uw belangen en uw behoeften Keizersgracht 174-182, Amsterdam-C, (020) 2217 70 Bijkantoor: Breda, Sophiastraat 20, 01600 - 38 78 5 Kristallen flacons met zilveren montuur in diverse maten en modellen vanaf 78,- LIJNBAAN 92 00STZEEDIJK155-157 ROTTERDAM Kalm maar, Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson, dept het wel weer op. Chif-O-Net, 't Duizend Dingen Doekje van zacht absorberend textielvlles. U spoelt het uit onder de kraan en gebruikt het keer op keer. Handige Chif-O-Net voor alle mogelijke schoonmaakkarweltjea. En wordt er een te vuil, dan neemt u een nieuwe. Er zitten er 6 in zo'n zeskantig pak. Let er eens op in de winkel. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje 1 ROTTERDAM (ANP) In een bar in Rotterdam heeft zondag een veertigtal Ambonezen het meubilair en glaswerk uit wraak aan puin geslagen. Vorige week had de bedrijfslei der, de heer T. Legerstee, een me ningsverschil met een groepje Am bonezen. Na de woordenwisseling hadden zij het pand zonder verdere moeilijkheden verlaten. Zondag kwamen enkele Ambonezen met tussenpozen na elkaar de bar bin nen, totdat na enige tijd ongeveer 30 a 40 van hen zich in de bar bevon den. Op een gegeven ogenblik barst te „het onweer" los en sloegen de Ambonezen alles kort en klein wat in hun handbereik lag. Daarna zijn ze verdwenen. De politie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN In een aantal Nij meegse parochies verscheen zondag een politieman in uniform op de preekstoel. Het idee van de liturgie-commis sie die de „viering op het leven van alle dag wil enten", werd door de kerkgangers goed ontvangen. De po litiefunctionarissen spraken over „de mens in het verkeer". Engelse huisvrouwen zullen, bin nenkort in supermarkten artikelen kunnen kopen voorzien van een zwarte sticker (plakstrookje) waar op de waarschuwing voorkomt: „Ge vaar - frodukt van de Apartheid". Als het zo ver is betekent dit dat de nieuwste actie tegen de apartheid van de Engelse liberale studenteneen succes is geworden. Huisvrouwen zouden in verschillende steden al artikelen met zo'n predikaat in hun boodschappentas hebben gevonden. De initiatiefnemers hebben inmid dels al een voorraad stickers verzon den aan de jongeren van de liberale partij en liberale studentenvereni gingen. Ze hopen, dat andere poli tieke groeperingen aan hun actie medewerking zullen verlenen. De Engelse studenten hebben su permarkten voor hun actie uitgeko zen omdat daar veel goederen uit Zuid-Afrika over de toonbank gaan. Via de supermarkt, zo redeneren ze, kunnen we de grote massa uitste kend bereiken. „Door handel te drijven met Zuid- Afrika werkt Engeland direct mee aan de welvaart van de witte econo mie in Zuid-Afrika. aldus de 23- jarige David Mumford, de politieke voorzitter van de Jonge Liberalen. „Zuidafrikaanse produkten, gekocht voor een lage prijs vanwege het Gemenebest en de goedkope zwarte arbeidskrachten overstromen onze supermarkten. Wij willen hieraan een halt roepen", zo zei hij Zijn grootste probleem is voorlo pig: hoe de eigenaren van de super markten zo ver te krijgen dat het plakken van stickers op hun pro dukten wordt toegestaan. Verlenen dezen hun medewerking niet, dan zijn de studenten van plan aansla gen op supermarkten te gaan plegen en zoveel mogelijk artikelen van een sticker te voorzien voordat ze door de sterke arm worden buiten- gezet. De supermarktbazen in Engeland geloven niet, dat de studenten zover zullen gaan: Een woordvoerder van Tesco(800 verschillende arti kelen) merkte een dezer dagen op: „We hebben een groot aantal Zuidafrikaanse artikelen in voor raad, maar we moeten neutraal blij ven. Het gaat ons alleen om de kwaliteit voor onze klanten. Er zijn er ook die willen dat we geen artike len uit Israël of de Arabische landen in Huis Halen. Als we daaraan gevolg moesten geven stonden onze winkels binnen de kortste keren leeg". Echt bang voor aanslagen zijn de supermarkteigenaren in Engeland niet. Zij uertroutuen op Hun alarm installatiesdie hen in staat zullen stellen tijdig tegen de studenten in te grijpen. Assistenten in supermarkten zo zei een directeur, zijn erop getraind iets ongewoons vlug op te merken en het schijnt dat dit iets zeer ongewoons is. Premier Edward Heath heeft de aartsbisschop van Can terbury meegedeeld dat economische sancties en een boycot op het gebied van culturele contacten en sportma nifestaties geen einde zullen maken aan de apartheid in Zuid-Afrika. In een brief aan dr. Michael Ram sey schreef Heath, dat zijn regering apartheid verwerpt en veroordeelt, maar dat de ervaring heeft geleerd dat isolatie alleen die machten ver sterkt die uit zijn op handhaving van de bestaande toestand. (Copyright The Gmrdian-De Stem).

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7