Fazanten jacht Bernhard wekt verontwaardiging Politieke bezwaren geen grond tot dienstweigeren „Mensen huiverig voor volkstelling" )e^e|yd NIEUW ONTWERP VAN WET DEN TOOM Specialisten krijgen compensatie bij optrekking loongrens Pakistan Beleidsplan D?66 kost 7 miljard „ZO'N JACHT HEEFT HELEMAAL NIETS MEER MET SPORT TE MAKEN" Commentaar Vloedgolf ZIEKENFONDS VRAGEN KAMERLEDEN NEERLANDICI VERRUIMEN ULTIMATUM Israël nog niet bereid tot vredesgesprek In 't kort Rot" ios" Justitie reageert Kroestjew ontkent memoires te hebben gestuurd BOYCOT NUMMER 4 Vrije menings uiting in leger in groeiproces \9 inventum maakt u het koffiezetten gemakkelijk! INVENTUM DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) WASSENAAR DEN HAAG GORSSEL In kringen die het liof nastaan is men een tikje in verle genheid gebracht door de zaterdag uitgezonden Brandpunt-reportage van een fazantenjacht, die prins Bernhard en dertien vrienden en be kenden op 6 november ondernamen op koninklijk jachtgebied in de dui nen bjj Wassenaar. „Voor prins Bern hard een niet zo fijne vertoning", is de gemiddelde mening in die krin gen over de reportage, die werd ge maakt met een verborgen en mei sterke telelenzen uitgeruste ca mera. De „niet zo fijne vertoning' be stond hieruit, dat de jagers in minde: dan tien minuten een groot aanta fazanten konden neerschieten. De vogels waren erop getraind via een bepaalde route naar een voederplaa:.- te lopen. Voor de jagers, die zich op of dichtbij de route hadden gepos teerd, was het maar een koud kunst ie de door een of meerdere drijvers opgejaagde vogels neer te halen. Prins Bernhard. heeft de reportag telf niet gezien. Hij vertrok vrijdag naar Londen. Daar leidt hij vandaag én morgen een congres van het We -eld Natuur Fonds (World Wild Lif' .vund). waarvan hij president is. Veel andere natuur- en dierenbe ■ichermers hebben de film wel gezien Een groot deel daarvan heeft weinig of geen waardering voor de veertien jagers. Hun algemene mening: „Zo'r fazantenjacht heeft helemaal nietf meer met sport te maken". Er zijr- vee] dierenbeschermers, die hoe veel bezwaren ze tegen de fazanten- iacht op zich ook. hebben toch ook een positief elementje in deze* ma nier van jagen hebben ontdekt: „Als die fazanten toch geschoten moète-. worden hebben prins Bernhard en zijn mensen daar een efficiënte ma nier voor ontwikkeld: de vogels gaan er meestal met één welgemikt schot aan en dat is beter dan wanneer ze aangeschoten worden en geen gena deschot krijgen of er te lang op moe 'en wachten". Verontwaardigde Nederlanders be ,-lookten in de uren en dagen na de uitzending van de reportage de Die ■enbescherming met telefoontje» Met name bij de secretaresse van di Haagse afdeling van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren, mevrouw Nieburg, stond de te lefoon roodgloeiend. „Maar wat kur je de mensen zeggen? Alleen, dat we het zelf ook rot vinden. Want we kunnen er niets tegen doen", aldus mevrouw Nieburg. Dat is ook de me ning van de voorzitter van de ver eniging, prof dr. F. Hofstra uit Am sterdam. „We kunnen eigenlijk al leen maar weer eens stelling nemen tegen de jacht op fazanten ir het algemeen. We geloven echt wel dat de jacht op bepaalde diersoorter in het kader van o.m. de natuurbe scherming nuttig en zelfs noodzake lijk kan zijn. Maar voor de fazanten jacht gaat dat meestal niet op" meent prof. dr Hofstra. Mevrouv. Nieburg: „Voor de jagers is de fa zantenjacht dikwijls gewoon een ver zetje. Een zinloos verzetje. Wanl welk belang dien je ermee fazanten te kweken en uit te zetten, enkel en alleen om er later jacht op te kun nen maken. Bovendien: als ze 130 fazanten schieten worden er mis schien twintig van opgegeten. Wal gebeurt er met de rest?" Weinig gelukkig met de hele zaak is men ook in de gelederen van de Algemene Vereniging voor Natuur bescherming in Den Haag en om streken. „Niet naar aanleiding van dc Brandpuntuitzending. Die heb ik trouwens niet eens gezien. Maar hei is bekend dat dit soort jachten jaar l.ijks gehouden wordt. Het is eigen lijk een bedrijf, dat uit de tijd is Volgens mij kunnen de jagers even veel plezier beleven aan het schieten up bewegende schietschijven", zegt :ecretaris H .Koops. Het bureau in Zeist van de Neder landse afdeling van het World Wild Life Fund heeft ook veel boze tele toontjes te verwerken gekregen. In de gelederen van de Koninklij ke Nederlandse Jagersvereniging heerst een heel ander soort veront waardiging. Die geldt de „nieuws- jagers" van Brandpunt en de wijze, caarop de film tot stand gekomen is: op particulier, verboden terrein en net een verborgen camera. „Volkomen stijlloos", vindt bij voorbeeld de voorzitter van de ver eniging, burgemeester mr. J. Thate van Gorssel. Hij is van mening, dat de Brandpunt-reportage (die hij ove rigens niet gezien heeft), „een ver tekend beeld moet hebben gegeven". „Want fazanten vliegen dikwijls, wat wij noemen, erg moeilijk, ook in de duinen. Het is helemaal niet on gewoon, dat fazanten gevoerd wor den. Dat moet je wel, als je ze bin nen de grenzen van het jachtgebied wilt houden. En tenslotte is het mijn stellige overtuiging dat prins Bern hard en de andere leden van het ko ninklijk huis niets doen dat tegen het fatsoensbegrip indruist'. EEN geweldige vloedgolf heeft de monding van de Ganges in Oost-Pakistan overspoeld. Schattin gen van het aantal slachtoffers lig gen tussen 200.000 en 300.000. Het water heeft een natuurramp veroor zaakt zoals de geschiedenis van de mensheid er slechts enkele kent. In 'zuidwest-Nederland kan men zich een klein beetje voorstellen wat er met die eilanden in de monding van de Ganges is gebeurd. De wa tersnoodramp van 1953 ligt nog vers in het geheugen. Dat verschrik kelijke gebeuren, dat bijna 2000 slachtoffers eiste, staat plotseling, nog maar nauwelijks zichtbaar, in de schaduw van wat Oost-Pakistan overkwam. In 1953 schoot de hele wereld toe om althans de materiële nood in de Delta zo goed mogelijk te leni gen. In diezelfde Delta is een aan moediging om nu Oost-Pakistan te helpen uiteraard overbodig. Die zou in zekere zin zelfs een belediging kunnen zijn. DEN TOOM (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Het ministerie van Justitie heeft gisteren gereageerd op de mededelingen van de voorzitter van de N.V.S.H., dr. G. J. Smit, dat het laten vervallen van de leeftijds grens voor het lidmaatschap geen ko ninklijke goedkeuring zal krijgen, In de verklaring staat de staatsse cretaris Wiersma op 11 november in een gesprek met de juridische raads man van de N.V.S.H. „nader de be zwaren heeft kenbaar gemaakt tegen een hangend verzoek om goedkeu ring van een statutenwijziging". Uit de verklaring blijkt dat Justitie ie goedkeuring weigert omdat de bladen Sextant en Sextant-contact niet aan de zedelijke nonnen zouden voldoen. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De ziekenfondsorga nisaties hebben met de Landelijke Specialisten Vereniging overeenstem ming bereikt over een compensatie voor de financiële schade die de spe cialisten zuilen lijden door een even tuele extra-verhoging van de loon grens voor de ziekenfondsverzeke ring. Afgesproken is, dat de honororia die de ziekenfondsen aan de specia listen betalen met 3,85 procent zullen worden verhoogd afgezien van de trendmatige verhoging van ruim 9 procent die voor 1971 is overeenge komen als de extra-loongrensver hoging doorgaat. De particuliere tarieven van de spe cialisten liggen voor derde klas ver zekerden ongeveer driemaal zo hoog (Van onze redactie buitenland) MOSKOU Oud-premier Kroest- jev van de Sovjet-Unie heeft ontkend dat hij materiaal voor memoires naar het buitenland zou hebben gestuurd. In een verklaring aan de pers zegt hij: „ln persberichten uit Amerika en andere kapitalistische landen heet het, dat zogenaamde memoires of herinneringen van N. S. Kroestjev binnenkort in druk zullen verschij nen. Dat is een vervalsing en ik ben daar ontstemd over. Ik heb nooit der gelijk materiaal verstrekt aan .Time' ol andere buitenlandse publiciteits- organen. Ook aan Sovjetrussische uit gevers heb ik geen materiaal ter be schikking gesteld. Ik verklaar dus, dat dit allemaal vervalsing is. De commerciële burgerlijke pers is al herhaaldelijk op dergelijke leugens betrapt". als net ziekenfondstarief. Voor hen betekent de overgang van particulier verzekerden naar de verplichte zie kenfondsverzekering dus, dat zij voor hun hulp aan de betrokken patiënten tweederde minder gaan ontvangen. Deze inkomensderving zal worden ge compenseerd door de extra-verhoging. De ziekenfondsraad moet het akkoord nog goedkeuren. De particuliere ziektekostenverze keraars hebben (zoals bekend) ge pleit voor een keuze-mogelijkheid (verplicht of particulier), met name omdat het voor alleenstaanden en echtparen met één kind voordeliger is om particulier verzekerd te blij ven. De Centrale Bond van Onder ling Beheerde Ziekenfondsen voelt daar niets voor.' De bond geeft toe, dat de ziekenfondswetgeving wordt gekenmerkt door een groot stuk so lidariteit. Hij meent echter, dat het in een verplicht systeem onmogelijk is, uitzonderingen te scheppen. De ziektekostenverzekeraars heb ben ook aangevoerd, dat door de loongrensverhoging 42,8 miljoen in het laatje van de verplichte zieken fondsverzekering zou vloeien. Maar volgens de CBOZ tonen berekenin gen van de ziekenfondsraad aan, dat er geen overschot zal ontstaan, maar zelfs een klein nadelig saldo- 4,6 milj.). Omdat de boven bouw verzekeringen van de ziekenfondsen al 40 procent van de particuliere verzekeringen omvatten kunnen de protesterende particulierr verzekeraars volgens de CBOZ op z'n hoogst 80.000 verzeker den verliezen „Voor organisaties met 1,5 miljoen verzekerden geen reden om in paniek te raken," meent de hond. Het voorstel tot het extra verhogen van de loongrens betekent naar het tordeel van de CBOZ niets anders dan her handhaven van de feitelijke situatie „Juist het niet aanvaarden van het wetsontwerp zal verschuivin gen teweegbrengen, die voor velen tot aanzienlijke lastenverzwaring zou den i-fden." (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) zal in het nieuwe ontwerp van wet betreffende de gewetensbezwa ren militaire dienst geen politieke bezwaren als grond voor het dienstweigeren neerleggen. Dit bleek maandag tijdens een openbare vergadering van de Kamercommissie voor Defensie. Het ligt in de bedoeling dat nog dit kalenderjaar een wetsontwerp aan de Tweede Kamer wordt aangeboden. Het wachten is nog op het rapport van de commissie-Fonteijn, die zich met deze materie heeft beziggehouden en onder andere adviezen uit zal brengen over de uitvoering van de wet. Het aantal aanvragen voor dienst weigering is in vijf jaar (van '64 tot '69) gestegen van 178 tot 711. In de eerste negen maanden van dit jaar waren het er 719. Voor 1970 worden rond 1000 aanvragen verwacht. Vol gens minister Den Toom zal in het wetsontwerp het huidige artikel 2 on gewijzigd voorkomen. In dit artikel worden als grond voor het dienst weigeren genoemd onoverkomelijke gewetensbezwaren en zedelijke over tuiging welke de bezwaarde deelne ming aan elk oorlogsgeweld verbiedt. Wel was de minister van mening en hij kwam daarin de PSP'er Van der Spek tegemoet dat een polo- tieke overtuiging zich soms kan ver dichten tot een zedelijke, zodat in een dergelijk geval dienstweigeren toch zal kunnen. De socialist Wieldraayer diende n.a.v artikel 2 een motie in, waarin hij de minister vraagt met een ge wijzigde tekst te komen, omdat aan de huidige tekst teveel bezwaren zou den kleven. Minister Den Toom gaat voorbij aan het advies van het interkerkelijk vredesberaad, waarin men aandringt het bezwaar tegen bepaalde wapens en bepaalde legers ook als motief tot dienstweigeren te aanvaarden. De minister was van oordeel dat de uitvoering van de wet zal dienen te geschieden door burger-ambtena ren. Hij toonde zich geen tegenstan der van de voorstellen van enkele commissieleden om de uitvoering eventueel onder te brengen onder een ander departement. Gedacht werd aan CRM, maar volgens de heer Den Toom zal de betrokken mi nister daarover eerst gehoord moeten worden. De minister liet doorschemeren dat er spoedig op het verdwijnen van het kamp-Vledder gerekend kan worden. Hij noemde het kamp beslist geen strafkamp en verwierp de indruk die door sommige dienstweigeraars naar buiten toe gemaakt is. Momenteel verblijven in het kamp nog vier dienstweigeraars. (VERVOLG VAN PAGINA 1) De regering heeft verder haar per manente vertegenwoordiger bij de EEG te Brussel opdracht gegeven on verwijld en krachtig aan te dringen op behandeling van de Pakistaanse aanvraag voor graanhulp. Bestaande Nederlandse hulp aan Pakistan zal verder worden aangepast aan even tuele andere prioriteiten. Het werelddiakonaat der geref. ker ken in Nederland heeft 100.000 gul den, de stichting „Mensen in nood" Caritas Neerlandica te 's-Hertogen- boseh tienduizend gulden ter beschik king gesteld. Het gironummer 1111222 is opengesteld voor giften onder ver melding „Pakistan". Radio Pakistan heeft de schade (of ficieel op 340 min gulden geraamd. Het rampgebied is in drie zones verdeeld voor de hulpverlening, waaraan leger en marine van Pakis tan deelnemen. Op het ogenblik wer ken in het getroffen gebied reeds 26 medische teams, terwij] 34 andere onderweg zijn naar het rampgebied. In het zwaargetroffen district Noa- khali houden de hulpploegen zich voornamelijk met het begraven van de slachtoffers bezig. Een vrijwilliger, die met voedsel en medicijnen naar een bepaalde streek was gegaan, keerde maandag onverrichterzake te rug', omdat er niemand meer in leven was. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De mensen heb ben angst voor de computer. Dat is de achtergrond van al de acties tegen de volkstelling van volgend jaar. „Daarom dachten wij, dat het de hoogste tijd wordt dat die on rust door de regering wordt weg genomen", zegt drs. E. Berg (PvdA), die samen met zijn frac tiegenoot Franssen aan de minis ter van Economische Zaken vra gen stelde. Zij vroegen: „Kunnen bij de volkstelling namen en adressen niet buiten beschouwing blijven?" En zij wilden „op korte termijn en op grote schaal zo vol ledig mogelijke Informatie over de volkstelling en over de maatrege (en van de privacy". De heren Berg en Franssen zijn geen tegenstanders van dc volks telling. Ze begrijpen alleen, dat veei mensen huiverig zijn gewor den, omdat ze denken dat straks één druk op de computerknop alle gegevens over hen in een mini mum van tijd kan opleveren en ze zijn bang dat die gegevens wel eens tégen hen gebruikt kunnen worden. „Zo is het niet", zegt drs. Berg. „De computer heeft alleen gege vens van een nummer, dat corres pondeert met een bepaalde per soon". Om gegevens van een be paald iemand te krijgen moet er dus meer gebeuren dan alleen maar een druk op een knop. De twee Kamerleden willen met hun vragen de regering brengen tot meer objectieve informatie. Want de vrees en de kritiek die door verschillende actiegroepen worden geuit, komen bij anderen bovendien soms onduidelijk over. Die mensen krijgen dan een vaag gevoel van: er is iets mis met die volkstelling, Hoewel men dan niet precies weet wat er fout zou zijn is het negatieve oordeel al ge vormd. Een boycot is dan niet denkbeeldig meer. „Daarom ook", zegt de heer Berg, „hopen we op nog iets ver dergaande garanties, dat naam en adres van iemand gescheiden blij ven van zijn gegevens". Bij de volkstelling krijgt elke Nederlander een nummer. De ge meenten sturen de gegevens on der dat nummer naar Den Haag, lós van de namen én adressen, die (van hetzelfde nummer voorzien) ook naar het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gebracht. De computer die de gegevens ver werkt doet dat aan de hand van de nummers van de Nederlanders. Namen komen daarbij niet te pas. Moet er om een of andere reden nog contact worden opgenomen met de ondervraagde bijvoor beeld omdat hij een belangrijke vraag over het hoofd heeft gezien dan kan via het nummer de naam worden achterhaald. „Het is niet mogelijk", zegt men, „bij het adres de gegevens van iemand op te zoeken". Na verwerking van alle gege vens door de computer gaat 90 procent van alle omslagkaarten waarop de namen van de Neder landers staan, de vuilnisbak in. Tien procent blijft bewaard. En dat is nodig, aldus het CBS, „om bij de volgende volkstelling ver gelijkingen te kunnen trekken over de mobiliteit van de bevol king." (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Op 30 november zal het Instituut voor de Neerlandis tiek van de universiteit van Amster dam alle onderwijs stopzetten, als een onderhoud tussen minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen en prof. Stuiveling, een van de directeu ren, op niets uitloopt. Een maand geleden had het insti tuut om het nijpende gebrek aan on derwijzend personeel te onderstrepen gesteld, dat per 15 november het on derwijs zou worden stopgezet als niet werd ingegaan op een vijftal eisen. (V,kn onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Volgens minister Den Toom (Defensie) is er op het ge bied van vrijheid van meningsuiting in de krijgsmacht een geweldig ver schil te constateren tussen nu en een jaar of vijf geleden. „Het gaat om een groeiproces dat tijd nodig heeft en niet moet worden geforceerd Natuurlijk doen zich rand verschijnselen voor, en kunnen indi viduele commandanten fouten be gaan. De nieuwe generatie officieren die nu op de KMA is, leert beter ver trouwd te zijn met deze vernieuwin gen." Dit is Mao, 's werelds dikste var ken. Het dier weegt maar liefst 420 kg. Het bevindt zich in de die rentuin van Reims. Het varken is niet (oneerbiedig) genoemd naar de Chinese partijleider. Zijn naam zou afkomstig zijn van de Franse uitspraak van het Engelse woord „maw", wat weer „pens" betekent. Vandaar. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM Premier Golda Meir heeft voor het Israëlisch parle ment verklaard dat Israël onder de huidige omstandigheden niet zal deel nemen aan de vredesonderhandelin gen van bemiddelaar Jarring. „Ondanks het vurige verlangen van Israël tot vrede, maken de Egyp tische schendingen van het bestand onze terugkeer naar deze onderhan- lingen onmogelijk". Volgens het persbureau AP zou premier Meir ook hebben verklaard dat Israël met minder genoegen zou nemen dan een vo-lledige terugtrek king van Egyptische raketten voor hervatting van het vredesgesprek. Met de VS (die niet meer verwach ten dat alle raketten uit de Suez-ka- naalzone worden verwijderd) onder houdt Israël contacten over terug keer naar de onderhandelingen. BIJ HET wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud te Amsterdam is gistermorgen voor de vierde keer sinds de openstelling van het mu seum een vals brandalarm overge gaan. DE REEDS twee weken aan de gang zijnde wilde staking van Britse mijnwerkers schijnt op haar retour te zijn, De vertegenwoordigers van de mijnwerkers hebben besloten het werk zo spoedig mogelijk weer te hervatten. DE VIERMOGENDHEDENBESPRE- KINGEN over Berlijn zijn, gisteren verdaagd tot 23 november. SPANJE EN Tsjechoslowakije heb ben gisteren in Parijs een overeen komst over consulaire en handels betrekkingen ondertekend, aldus welingelichte bronnen. J (ADVERTENTIE) Op de keper beschouwd is het vreemd dat in onze streken de dood een taboe heet te zijn, waar je niet over praat, niet over nadenkt, niet mee leeft. Terwijl de kranten dage lijks nieuwe doden melden. Maar zo krankzinnig veel doden als er nu in Oost-Pakistan zijn gevallen - en dan hoef je nog niet eens de verstgaande schattingen te nemen - doen ons voorstellingsvermogen ge weld aan. Het is ook zo ver weg. Daarom als een stad als Breda wegspoelt, dan zouden ongeveer 130.000 doden zijn. Geheel Zeeuwsch-Vlaanderen heeft 100.000 inwoners en heel Zeeland ruim 300.000. 't Is maar om een idee te krijgen. Vermenigvuldigt u anders onze ei gen watersnood van 1953 (toen er bijna 2.000 dodelijke slachtoffers ge teld zijn) de nodige malen. Giro 777, Nederlandse Rode Kruis. Prins Bernhard: natuurbescher mers fa-zant in de ogen strooien (Als de meeuwen konden praten:) Akkoord Eddy, ik had een kaartje gekocht, maar ik kijk elke zondag graag naar voetballen en ik vloog toch niemand in de weg? Waarom moest je me nu opeens zó van het veld schoppen? Goed, goed, het leven gaat door, wat er tenminste nog van over is, daar. Maar die vloedgolf blijft in mijn kop zitten. Ik tueet wel, je probeert het leed te schatten, maar hoe? Het verdriet van één mens, om dan nog niet eens over doodgaan te praten, is al nauwelijks te omvatten. Die opmerking van een ooggetuige lijkt mij enigszins aan te geven, niet hoe groot, maar hoe onvoorstelbaar die ramp moet zijn: „Er zijn hier en daar niet genoeg levenden om de doden te begraven". Gaat u eens na hoe vaak dit juist landen en mensen treft die toch al amper iets hebben. Ontwikkelings landen, heet dat eufemistisch. Weet u, wij zijn rijk genoeg voor Deltawerken. Hf Een stoere partij is die AR eigen lijk, sprak VeerMAN tot het partij- conVENT. In Warschau is men het er over eens geworden dat er in West-Duits- land geen tegenpolen meer bestaan. Maar Straussen en Kiesinger en de hunnen hebben het niet op die pool- lucht. Op de protestbijeenkomst van be jaarden zaterdag heeft mr. W. Lan- gerwerf gezegd het te betreuren dat bejaarden niet kunnen staken. In derdaad, in veel AOV/-gevallen zou zelfs een hongerstaking nauwelijks opvallen. En de heren zee-sportvissers wordt verzocht op te passen. We kunnen elkaar nog best gebruiken. Onder verwijzing naar giro 777 groet ik u. MERIJN (Van onze parlementaire redac tie). DEN HAAG D'66 heeft een beleidsplan samengesteld voor een te voeren regeringsbeleid in de ja ren 1971-1975. De vele wensen van de Democraten op het gebied van tiserlng, technologische ontwikke ling, leefmilieu, enz. enz kosten ze- staatkundige vernieuwing, democra- ven miljard gulden. Daarvan zou bijna de helft gefi nancierd moeten worden via de rijksbegroting (belastingverhoging en bezuinigingen) en bijna twee miljard vla de sociale verzekerin gen. Het dan nog ontbrekende be drag van 1.7 miljard zou moeten worden verkregen via prijsverhogin gen en besparingen. Het voorlopige plan zal nog wor den aangevuld en op 19 en 20 de cember worden besproken en vast gesteld op een congres in Breda. Een aantal punten zal eruit worden gelicht om als minimum-program van D'66 voor de verkiezingen te gelden. Deze koffiefilter is het hélemaal! Voi-automatisch één, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht héérlijke koppen! f. 112.- u kunt er op rekenen!

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5