Ik kom voor uw slaapkamer! Rijkspolitie te water acht speciaal sein op Westerschelde niet nodig Bazar in heb Kraaienest in Temeuzen Kunst voor breed publiek bij Van Geyt in Hulst Wat en waar Naar aanleiding van verklaring kapitein Cornet Twee jubilarissen bij betonfabriek in Temeuzen J aarvergadering Wit-Gele Kruis in Terneuzen Nozemius prins van Sas van Gent Vijf jongemannen gewond te Axel Bejaarden Terneuzen op zwemles INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER Motto: Pak wegneem mee Werk van Dolf Jaspers te zien in Brugge Tentoonstelling van werkstukken zieken en bejaarden in Hulst ZBC uit Zaamslag won biljartwedstrijd van Terneuzense club Lek in waterleiding in Terneuzen Jonge Fransman in KJoosterzande aangehouden Axelse handwerkclub houdt tentoonstelling Ontspanmngsmiddag voor Axelse bejaarden WINKELWEEK IN ZAAMSLAG Pastoor Vermeulen van Zuiddorpe gaat naar Wernhout AFSCHEID AFGETREDEN WETHOUDERS Gemeente Breda VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater T. Verstraeten kampioen van Vogelvrienden DINSDAG 17 NOVEMBER 1970 (Van onze correspondent) TERNEUZEN De heren M. C. van Kerkvoort, personeelschef en J. Klaassen, baas in de betonfabriek van de N.V. De Hoop te Temeuzen, zijn door de heer J. Simons, lid van de raad van bestuur, gehuldigd in verband met hun zilveren dienstju- bileum. In de kantine werden de jubilaris sen en hun familie ontvangen door de leden van de raad van bestuur, de directie en vele andere genodig den. De heer Simons memoreerde uitvoerig al het werk dat beiden voor het bedrijf hebben verricht en was vol lof over de wijze waarop beiden dit hebben gedaan. Als blijk van waardering ontvingen zij van de N.V. De Hoop een fraai geschenk en werden de dames bloemen aangebo den. De vereniging van handelaren in bouwmaterialen schonk de jubila rissen de bij dit jubileum behorende gedenkpenning. (Van onze correspondente) TERNEUZEN Ten bate van het christelijk schippersjeugdwerk wordt deze week in De Blokken 10 te Temeuzen een bazar gehouden. Op dit adres is gehuisvest de chris telijke schippersjeugdsociëteit Het Kraaiennest, waar de schippersjeugd tussen 15 en 20 jaar gezelligheid kan vinden. Op deze bazar, die op werkdagen 's avonds vanaf zeven uur en op zaterdag vanaf twee uur bezocht kan worden, is een grote sortering artikelen te koop. Bovendien zijn er nog velerlei raadslspelletjes, terwijl ok het rad van avontuur niet ont- Ijj-eeJct. Het "clubhuis staat niet alleen open voor' de schippersjeugd. Ook schip- ,'pers zelf die in Terneuzen liggen, 'Vinden er een gezellig „adres aan de wal", waar reeds vele malen ge spreksronden gehouden zijn. Het Kraaienest draait tot nu toe zonder subsidie, doch het bestuur hoopt deze binnenkort te verkrijgen. Wanneer subsidie wordt toegewezen, zal begonnen kunnen worden met verbouwingswerkzaamheden aan het pand De Blokken 10. Het oude pandje zal dan aan de eisen en behoeften van de jeugd kunnen worden aangepast. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De provinciale bond van het Zeeuwse Wit-Gele Kruis zal op zaterdag 28 november om kwart voor tien in hotel Rotter dam te Terneuzen de jaarvergade ring houden. De traditionele inlei ding zal worden verzorgd door mej. C. J. Vogelpoel, diëtiste in dienst van de provinciale vereniging van het Zeeuwse Oranje-Groene Kruis en het Zeeuwse Wit-Gele Kruis. Zij zal spreken over „de plaats van de voedingsvoorlichting in de maat schappelijke gezondheidszorg". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het is dringend noodzakelijk dat de zee- en binnen vaart op de Westerschelde verplicht gesteld wordt met een door de rijks politie te water voorgeschreven sein te kennen te geven welk vaarwater zij willen nemen. Dat schrijft ons de heer J. Cornet, kapitein van het motorschip „Piet" te Sas van Gent naar aanleiding van zijn veroordeling door de kanton rechter in Terneuzen wegens een aanvaring op de Schelde op 31 juli 1970. Opdat schippers en scheepvaart- deskundigen hun oordeel kunnen geven over het vonnis van de kan- conrecntei stuurde de heer Cornet een afschrift van de verklaring, die hij tegenover de rijkspolitie te wa ter heeft afgelegd. Deze verklaring luidt: „Op 31 juli 1970 circa 07.15 uur voer ik met mijn geladen schip „Piet" groot 1291 ton op circa 200 tot 300 meter van de zwart-witte gasboei teneinde over te varen naar de rode gasboei nummer 30. Ter hoogte van de Mar guerite kwam een zeeboot aangeva ren. (Het was helder zicht, geen sprake van mist). Ik heb toen vaart geminderd teneinde te kunnen vast stellen welk vaarwater hij zou ne men. Toen hij volgens mijn mening koers zou houden om door de geul te varen temeer omdat bijna alle zeeschepen, tot de grootste toe, de geul bevaren, dus voor de aanko mende ledige of in ballast naar schatting 6000 tot 7000 ton metende zeeboot was geen enkel bezwaar om door de geul te varen ben ik op volle kracht vooruit gevaren recht op de gasboei nummer 30 aan. Toen wij even voorbij de zwart-witte gas boei waren gaf de zeeboot hard bakboord roer en kwam toen recht op ons aan gevaren. Stoppen of van koers veranderen was voor mij toen niet meer mogelijk. Toen wij nog 100 tot 150 meter van de nummer 30 waren, gaf hij stuurboordsignaal. Ik heb stuurboordsein teruggegeven. Ik was toen al zo kort bij de nummer 30, dat wij deze niet over stuur' boord konden varen en ik ben toen binnendoor gevaren. Het was keren van het tij en stil water". Tot zover de verklaring van de heer Cornet. De rijkspolitie te water gaf op deze verklaring als commentaar, dat schepen op een nevenvaarwater te allen tfide voorrang dienen te geven aan schepen op het hoofdvaarwater. Zelfs zonder sein te geven moet een schip op het nevenvaarwater uitwij ken voor een op het hoofdvaarwater. „Een door de heer Cornet bedoeld speciaal sein bestaat niet en zal er hopelijk ook niet komen. We hebben zonder dat al seinen genoeg in de scheepvaart", aldus de zegsman van de rijkspolitie te water. (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gasverwarining.op de buitenlucht aangesloten door een opening in de buitenmuur. Meer dan 60 verschillende uitvoeringen... van klein tot groot! Prijzen vanaf f299,- Vraag ongefrankeerdde gratis brochure aanbij Koninklijke FabriekenDiepcnbrock&Reigers N.V., Antwoordnummer 17, Ulft. DRUgasar lekker stoken zonder schoorsteen (Van onze correspondente) SAS VAN GENT Voor het tiende jaar heeft Sas van Gent zijn prins Nozemius, de heer W. Remery, als prins carnaval van de Sasse Bie tekoppen ingehaald. Dit geschiedde tijdens het prinsenbal in het cultu reel centrum De Speye. Voorafgegaan door de prinselijke „Ermenie van lol en leut" kwam prins Nozemius, gezeten in de poli tieauto van Plesie Goor, de zaal van De Speye binnen gereden. Hierna werd de prins verwelkomd door de Raad van Elf met aan het hoofd de eerste minister Don Augusto. (Van onze correspondent) AXEL Aan de Vaartdijk op de provinciale weg Axel-Temeuzen is zondagmiddag een auto geslipt. In de auto zaten vijf jonge mannen uit Terneuzen. Allen moesten met ver wondingen per ambulance en poli tiewagen naar het Julianaziekenhuis in Temeuzen vervoerd worden. Dr. Schiltman en een juist passe rende EHBO-er verleenden eerste hulp. De bestuurder N.S. en de in zittende T. E. konden na behande ling naar huis gaan. T. M., De K. en J. van D. moesten in het ziekenhuis blijven. Twee van hen hebben ver moedelijk een hersenschudding. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De plannen, die sinds kort bestonden om met bejaar den in Terneuzen wekelijks het overdekte zwembad De Honte te bezoeken, zijn thans definitief. Met ingang van woensdag 25 november kunnen de bejaarden tussen 13.00 en 14.00 uur in de Honte terecht. De bejaarden zullen vergezeld worden door vrijwilligsters van het dien- teneentrum De Schakel. Een andere vorm van conditieverbetering gaat eveneens van start. Dit is het trim men voor mannen. Elke zaterdag morgen om 10.00 uur bestaat hiertoe gelegenheid in de nieuwe sporthal Het Zwaantje. TERNEUZEN In het handelsre gister van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor midden- en noord-Zeeland werden de volgende ondernemingen ingeschreven: 10421: Import van choc, en suiker werken en biscuits Trefin Neder- 'and, Tragelsingel 38, Oostburg. 10422: Ass. en fin. kantoor „ASFI", Axelsestr. 165, Terneuzen. 10423: Expl. van moterscrip F. Ma- rijnissen (eig.). Rozenstraat 132, Terneuzen. 10424: Uitleenbedrijf Marax Axel, Roberstraat 63, Axel, eig. A. J. J. Mariman. 10425: Kleinh. in meubelen, kunst- ambachtsprod. en kunstnijverh. art., beperkt gebruiksart. bedrijf, binnenhuisarchitectuur S. J. Ver- sluijs Wolfert (edgs.) Plein 49-50, Zaamslag. (Van onze kunstmedewerker) HULST Ook onder notoire lief hebbers van beeldende kunst hoort men dikwijls de klacht, dat de prijs van schilderijen, aquarellen, beeld houwwerken zo hoog ligt, dat ze voor een normale beurs bijna niet te betalen zijn. Hoewel het natuurlijk altijd moeilijk, zo niet geheel on doenlijk blijft de waarde van een kunstwerk in geld uit te drukken, heeft die klacht toch iets redelijks. Want ook de insider heeft vaak de indruk dat menig schilderij ook te gen een paar honderd gulden min der dan de gevraagde prijs van de hand zou kunnen gaan, zonder dat de kunstenaar daarmee zijn eer te kort zou doen. Natuurlijk spelen bij de prijsbe paling van werken van beeldende kunst ook niet-artistieke aspecten als naam en rang van de kunstenaar, de kwestie van vraag en aanbod een rol, maar in het algemeen zou men kunnen pleiten - ook in het belang van beeldende kunstenaars zelf - voor een verlaging van de prijs ten gunste van een verhoging van de omzet. Hoe het zij, boekhandel-galerie Van Geyt te Hulst heeft altijd een open oor voor deze klacht van het belangstellend publiek gehad en ge tracht verbetering te brengen in de toestand door het organiseren van tentoonstellingen die goed werk voor betaalbare bedragen onder de aandacht brengen. Ook de expositie „Pak weg, neem mee" behoort tot deze categorie. Zij omvat meer dan tweehonderd werken en zevenen twintig Nederlands en Vlaamse kunstenaars, waaronder bekende na men als Jef Diederen (hier met slap werk aanwezig), Herman Gordijn, Octave Landuyt, Jan van Heel enz. Maar het zijn beslist niet alleen de bekende namen die deze expositie boeiend maken en van een grote (Van onze correspondent) BRUGGE De Korrekelder aan de Kraanplaats in Brugge, die onder artistieke leiding staat van de be kende Vlaamse kunstcriticus Jaak Fontier, is voor Brugge wel de ten toonstellingsruimte waar zich de in teressantste evenementen op het ge beid van de beeldende kunst afspe len. Van wie er exposeren kan men zeggen dat zii veelbelovend zijn of wel hun talenten reeds tot volle ontplooiing hebben gebracht. Dit laatste is het geval met de Zeeuwsch-Vlaamse, in Ijzendijke woonachtige schilder Dolf Jaspers, de man die met zijn felgeschilderde, wijdheid en ruimte ademende pol- derlanschappen faam verwierf. Maar wat zeer verheugend is in een tijd dat iedere kunstenaar een etiket krijgt opgeplakt en dit zichnog graag latrt welgevallen ook of erger: zijn werk er bij aanpast, - Dolf Jaspers toont hier zijn laatste werk dat weliswaar in de bewogen visie en de driftige wijze van schilderen het onmiskenbare Jaspers-stempel draagt, maar dat toch naar motief en kleurgebruik een wijziging en een verandering ten goede onder ging. De laatste maanden werkte Jas pers veel in de stad, met name in Gent en in de omgeving daarvan en zo draagt zijn werk een meer ur baan en naar het motief gesloten karakter. Architectuur, huizen en bomen spelen er een belangrijke rol in. Ook zijn kleurgebruik heeft zich verruimd, hij gebruikt heldere gelen en roden en behandelde ze ook zui verder. zodat ze een fris effect ge ven. Tot nu toe spaarde de Vlaamse kunstkritiek niet met lof voor dit werk. En terecht. Dolf Jaspers, die lange tijd zichzelf gelijk bleef op goed niveau, verandert niet, maar verdiept zijn mogelijkheden steeds meer en daarvan is deze tentoonstel ling een overtuigend bewijs. Te be zichtigen tot 25 november. WILLEM ENZINCK veelzijdigheid van motieven en technieken, men beleeft zeker even veel plezier aan het werk van (al thans in onze streken) minder be kende kunstenaars als Fer Hakkaart of Ben Brunklaus om er slechts enkele bij name te noemen. Het is in het bestek van een recensie als deze natuurlijk vol maakt onmogelijk elk der mede werkende kunstenaars, afzonderlijk te bespreken, daarom zij hier vol staan met enkele vingerwijzingen naar werk dat ons bijzonder trof, Enkele zeer mooie schilderijen van de bekende grafica Jeanne Bie- ruma Oosting, een paar geslaagde olieverven van Jan van Heel, een prachtige gouache „Landschap met zwarte zon" en enkele fijne aquarel len van Ernest Joachim, die hier alleen de eer der Zeeuwsch-Vlaamse schildersbent ophoudt en dat uitste kend doet, een fraaie litho van Oc tave Landuyt. Verder vindt men veel te genieten bij Lex Metz, Jaap Min, Piet Nieu- wenhuyzen en niet te vergeten bij Ans Wortel. Maar dwingend geldt hier de aansporing: zelf gaan kijken. Dat kan tot 31 december. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) HULST Tot en met vanavond half acht wordt in de welfarekamer van het bejaardenhuis De Blaauwe Hoeve in Hulst een tentoonstelling gehouden van werkstukken door be jaarden en chronisch zieken in het kader van de welfare-activiteiten van de Zonnebloem vervaardigd. Tientallen bejaarden en zieken heb ben de afgelopen maanden gewerkt aan de meest uiteenlopende soorten produkten van handenarbeid. Behalve de mogelijkheid tot be zichtigen van de „creaties" bestaat ook de mogelijkheid ze te kopen. Met de opbrengst wordt de aankoop van nieuw knutselmateriaal betaald. Behalve de expositie is in De Blaau we Hoeve tevens een mini fancy- fair ingericht waar ieder, die daarin zin heeft, ballen kan gooien of te recht kan in de „vogelpiktent". De traditionele huisvlijttentoonstelling wordt vanavond afgesloten met het bekendmaken van de uitslag van een loterij. (Van onze correspondent) ZAAMSLAG In café Het Wa pen van Zeeland te Zaamslag heeft de Zaamslagse biljartclub ZBC een wedstrijd gespeeld tegen POP uit Terneuzen. Hoewel de Zaamslagse biljarters deze wedstrijd wonnen, ging de beschikbaar gestelde beker naar POP omdat de in een eerder gespeelde wedstrijd opgelopen ach terstand van 26 punten te groot bleek te zijn. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Maandagavond tegen half zes werd een lek in de waterleiding in de Schoollaan te Terneuzen geconstateerd. Spoedig bleek dat er met zwaar materieel moest worden gewerkt. De herstel lingswerkzaamheden zullen waar schijnlijk een gedeelte van dinsdag in beslag nemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De rijkspolitie te Kloosterzande heeft een 19 jarige zwervende Fransman, J. P. L. uit Masly aangehouden. Hij werd ver dacht van diefstal van een autoradio te Terneuzen. Hij werd te Terneu zen ingesloten. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Vrijdag 20 november zal in het bejaardendienstencentrum 't Trefpunt te Axel een tentoonstelling en tevens verkoping van de hand werken plaatshebben, die in het af gelopen jaar gemaakt zijn door de handwerkclub van 't Trefpunt. Naast deze verkoping zullen er ook verschillende attracties zijn, waaron der peren- en kersenplukken, schiettent, puut van gies. Daarbij zijn veel prijzen te winnen. De zaal is open vanaf twee uur. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De bejaarden van Axel hebben in het bejaardendienstencen trum een geslaagde ontspanningsa vond vol verrassingen gehad. Vol verrassingen, omdat vele van de 65- plussers zichzelf terugzagen op een film, die afgelopen zomer tijdens een bejaardenreis is opgenomen. Na de film vertelde de heer D. Kuyken een levensverhaal uit de periode dat hij gevangen zat, tijdens de Japanse bezetting in Nederlands Indië. De leidster van het diensten centrum, mevrouw Versteeg, sprak tot slot van de bijeenkomst een woord van dank aan het adres van alle medewerkers. (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG De Zaamslagse winkeliersvereniging „ZAVO" houdt van 21 november tot 5 december een winkelweek met als attracties spaarzegels, prijzenregen en een aparte actie voor de jeugd. Naast de bekende ZAVO-verlichting zal dit jaar ook via een geluidsinstallatie regelmatig gezellige muziek ten ge hore worden gebracht. Zaterdag 21 november wordt 's middags om half drie Sint-Nicolaas muzikaal inge haald door de muziekvereniging „De Volharding". Op 28 november zal het Terneuzense majorettenpeloton om drie uur in Zaamslag optreden. (Van onze correspondent). ZUIDDORPE De bisschop van Breda heeft geheel onverwachts, pas toor Vermeulen van Zuiddorpe ge vraagd pastoor te willen worden van de parochie Wemhout in Noord-Bra bant. Pastoor Vermeulen heeft meegedeeld dat hij dit verzoek heeft ingewilligd De parochie Zuiddorpe verliest in hem een geliefde, voorbeeldige priester en een zeer goede predikant. (ADVERTENTIE) Het Stadsbestuur van Breda zal de afgetreden wet houders, de heren J. F. V. Vermeulen, J. M. van Bijnen en mr. R. A. H. M. Gielen een afscheids receptie aanbieden. Er is gelegenheid hen te ontmoeten op donderdag 19 november 1970 van 17.00 tot 18.30 uur in het Stadhuis, Grote Markt 38, Breda. Films GOES Grand, 20 uur: Five for hell, 14 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Easy rider, 18 j. OOSTBURG Ledel, 20 uur: The Westside story. TERNEUZEN Luxor. 20 uur: Le clan des Siciliens, 14 j. VLISSINGEN Alhambra, 20 uur: Meisjesinternaa(k)t, 18 j. ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon. Mijn geliefde, mijn zoon, 18 j. Astrid: Geef mij maar twee lingen, a.l- Vendome: Het dubbelleven van zuster George, 18 j. Savoy- Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: De laatste avonturiers, 18 j. Ambasades: Rendez-vous hotel van St.-Pauli, 18 j. Capitole: The Boatniks, a.l. Quellin: Cromwell, a.l. Pathe: Duivel doet al, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, 18 j. Astra- De knokkers, 18 j. Studio Century: The heart is a lonely hunter. GENT Normandie: De leeuw in de winter, 14 j. Century Serafino, 18 j. Majestic: Tristana, 18 j. Plaze: Campus, 18 j. ST.-NIKLAAS Renova: Bambi, a.l- Select: Goodbye mr. Chips, 14 j. Century: Westside story, 14 j. Toneel - Muziek - Dans AXEL De Halle, 20 uur: Scapino Ballet, 14 uur: idem, jeugd voorstelling voor het lager onder wijs. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Rott. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Solist Andor Foldes (piano). De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Cabaret Seth Gaaikema: „Tien mil joen geboden". Hofplein Theater, 20.15 uur: Cararet Rients Gratama: „Knol lentuin". Schietingen AARDENBURG Sportpaviljoen, 20 uur. Diversen 'S-HEER ARENDSKERKE Café Het Trefpunt, 20 uur: Filmavond A.N.W.B. Opg. voor deze rubriek tel. 01180— 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 9—12 en 13—18 uur. Zondags ge sloten. ROTTERDAM Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Sjef Henderickx, gou aches, monotypes enz- (t.m. 23 no vember). Werkd. 1017, zond. 12— 17 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse. leyne Flesch" met unica in aarde werk. Theo Dobbelmann met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Di. t.m. zat. 918, zon. 1418 uur, ma. gesloten. Morgen, woensdag 18 november. Bergen op Zoom: 6.47 en 19.05; Hansweert: 5.57 en 18.22; Terneu zen: 5.19 en 17.46; Vlissingen: 4.53 en 17.15; Wemeldinge: 6.37 en 18.55. (Van onze correspondente) SAS VAN GENT. „Voor het zestiende jaar mag men van een suc cesrijke vogeltentoonstelling en die rendag spreken", aldus de heer C. Torbijn, voorzitter van de vereni ging van Sasse Vogelvrienden. Dit weekeinde zijn er zo'n 350 bezoe kers geweest (buiten de leden) in Planetarium te Sas van Gent. Ongeveer 300 vogels waren te be zichtigen, waaronder kanaries, par kieten, ironische vogels en pape- gaai-achtigen. De heer T. Verstrae ten te Sas van Gent werd algemeen kampioen met zijn papegaai-achti- gen. Kampioenen werden de volgen de personen: A. Pleunis, de heer L. Peycke, L. Wieme, A. de Vliegher sr., C. Wisse, nogmaals C. Wisse, I. de Reu, T. Baert, J. v. d. Walle, T. Verstraeten, I. de Reu, W. de Caluwé, T. Baert. C Wisse, A. de Vliegher. Voorts kwamen zaterdagmorgen evenals vorig jaar vele kinderen met allerlei soorten huisdieren. Na dat allen de jury gepasseerd waren werden 's avond om zeven uur in de zaal van Planetarium aan de volgen de kinderen prijzen uitgereikt: Pe- ra Boe! iart Kri-eg een beker met haar eerste prijs, evenals Mariska de Kort, die met haar tweede prijs ook een beker kreeg. Voorts kregen de volgende kinde ren een medaille: Mario Sandrini, Wim Dekker, Marleen Govaert, 'enx ;u gr -pi Arno Geboers, Ellen Bokman, Alphons Herman, Sandra Torbijn, Guy Boutens, Sibyl la van de Bogaerd, Bertine Wilders- hoven, Henriëtte Delles, Verele Gelderland, Renso Sandrini, en Pa tricia van de Lent.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2