V erwarring in hyrie na staatsgreep Aria van EMS-baas Partijraad WD verwerpt toename belastingdruk J iumpie' tussen de Missen P.v.cLA. onderzoekt woonomstandigheden van gastarbeiders „In dit land is kritiek nodig, geen zelfverzekering" „Minister probeert bestuur te intimideren Buien Student rijdt in op vrouw Jongeman gaat vlak vóór trein op rails zitten AKKOORD BIJ SIDMAR Inschrijving voor Muzika '71 begint vandaag ANDREI AMALRIK VOOR ZIJN RECHTERS: Kabels doorgesneden; treinverkeer in de war groothandel centrale verwarming NVSH-voorzitter: handelmaatschappij VRIJHEID Ruzie om mangel cadeau-tip heetman jj AR-convent KVP DS '70 MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 (Van onze redactie buitenland) BEIROET De militaire vleugel van de regerende Baath- partij in Syrië heeft uiteindelijk toch over zijn burgerlijke ri valen getriomfeerd. Voor het eerst sinds de juni-oorlog van 1967 heeft de staatsgreep de deur geopend voor belangrijke veranderingen in een land, dat 4^ jaar in de stevige greep van een enge partij dictatuur is gehouden. Afgelopen vrijdag vond de coup plaats. De Syrische radio heeft echter al twee dagen lang niets over de gebeurtenissen meegedeeld. Meer dan één Syriër is dit weekend naar Beiroet (Libanon) gereisd om er achter te komen wat er precies in zijn land aan de hand is. UTRECHT (ANP) Op het con gres van de NVSH, zaterdag In Utrecht, heeft de voorzitter, dr. G. J. Smit, meegedeeld dat het voornemen van de NVSH, de leeftijdsgrens van het lidmaatschap, nu 21 jaar en met toestemming van ouders 18 jaar op te heffen, geen koninklijke goedkeuring zal verkrijgen. Dit is duidelijk geworden na een onderhoud tussen het hoofdbestuur van de NVSH en de minister van Justitie, gevolgd door een gesprek tussen de juridisch adviseur A. Mout van de NVSH en staatssecretaris van Justitie, mr. K. Wiersma. Dr. Smit zei te geloven dat er spra ke is van pogingen van de zjjde van het ministerie van Justitie, in de NVSH in te grijpen. Hij meende dat de NVSH zich niets van de minister moet aantrekken en geen enkele con cessie moet doen. Hij kreeg voor dit standpunt de steun van het congres. Blijkens het verslag dat dr. Smit van de gesprekken op het ministerie gaf, is de minister van mening dat de NVSH bezig is de waarde van het huwelijk in de Nederlandse samen leving te ondermijnen, bijvoorbeeld door de plaatsing van advertenties, en dat de NVSH poogt, de ouderlijke macht aan te tasten. De minister zou volgens dr. Smit verder hebben gepoogd, het hoofdbe stuur te intimideren door de moge lijkheid niet uit te sluiten de NVSH tot een verboden vereniging te ver klaren. Staatssecretaris Wiersma zou aan mr. Mout hebben meegedeeld, dat de NVSH in publikaties in „Sextant" stimuleert tot het plegen van straf bare feiten. (ADVERTENTIE) ginnekcnweg 60 breda tel 40S96-454S1 Levering uitsluitend aan de de erkende installateurs. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opge steld door het KNMI: Periodes met buien en temperaturen normaal tot iets beneden normaal. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden beneden normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden beneden normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Het schijnt echter dat Hafiz Assad, de minister van defensie en leider van de militaire vleugel, zijn rivaal Salah Jadid, de vice-secretaris-gene- raal van de partij en zijn linkse aan hangers een klap als nooit tevoren heeft toegebracht. Uit de berichten is wel duidelijk, dait Jadid nu samen met een aantal van zijn volgelingen in de beroemde Mezze-gevangenis zit. Maar dit is een slepend conflict en waarnemers aar zelen te bevestigen dat, hoe zeer het daarop ook mag lijken, Assad deze keer werkelijk van plan is door te zetten, en zich voor goed van zijn ri vaal te ontdoen. Assad is al vaker op dit punt geweest maar steeds trok hij weer terug. Hafez Assad heeft gisteren bijna alle vrijdag bij de staatsgreep gear resteerde leden van de Baath-partij in vrijheid gesteld, met uitzondering (zoals hierboven gesteld) van Jadid. Mohamed Eid Achawi (oud-minister van buitenlandse en binnenlandse za ken en lid van het invloedrijke op perbevel van de „Sahika") en Fawzi Reda (lid van de twee interarabische opperbevelen). In Libanon is voorts vernomen dat aanhangers van Jadid de bevolking in vlugschriften oproepen tot een al gemene staking om „het militaire be wind ten val te brengen". Op de universiteit van Damascus zouden gisteren, voor de tweede ach tereenvolgende dag, gevechten zijn geleverd tussen aanhangers van ge neraal Assad en van Jadid. In de Syrische hoofdstad demon streerden zondag voor- en tegenstan ders van het nieuwe bewind. De de monstranten werden verspreid door de veiligheidsdienst, waarbij enkele schoten vielen. ASSAD (Van onze correspondent) EINDHOVEN Vrijdag is een 21- jarige student uit Wanrooi voor de officier van justitie te 's-Hertogen- bosch geleid. Hij wordt ervan ver dacht vorige week dinsdag te Schijn- del op een vrouw te zijn ingereden. De vrouw wist door een noodsprong erger te voorkomen. Het schijnt dat een ruzie om een mangel de aanleiding vormt tot het incident. De student, die in de buurt schap Weebosch het huis heeft be woond waar nu de vrouw huist waar op hij het gemunt had, was met een auto met aanhangwagentje naar Schijindel gereden om een mangel op te halen die daar nog stond. De vrouw betwistte zijn eigendomsrecht op dat huisraad, waarna een fikse ruzie ontstond. De student die te genwoordig een bar exploiteert zou vervolgens in zijn wagen zijn ge sprongen en bij het wegrijden op de vrouw zijn ingereden. Deze lezing wordt door een toevallige getuige, een melkventer, ondersteund De stu dent is door de rijkspolitie ingere kend. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. President-direc teur Reindert Zwolsman van de EMS is gisteren in zijn eigen circus theater in Scheveningen een van de amateurs geweest, die er in een pro gramma zijn opgetreden, waaraan ook beroepsartiesten bijdragen le verden voor een protestconcert. Het protest gold het afwijzen van de plannen die een aantasting van de Scheveningse Bosjes door bebou wing inhouden. Reeds meer dan 30.000 handtekeningen staan er on der een petitie, die naar b. en w. van Den Haag gaat. De heer Zwolsman, die het jaren lang boeken van tekorten bij de ex ploitatie van het circustheater beu is en op het punt staat het gebouw aan de gemeente Den Haag te ver kopen, zong de aria Sarastro uit „Die Zauberflöte", waarvan de tekst be gint met: „In diesen heiligen Hal len, kennt man die Rache nicht". De EMS-baas werd voor een open doekje zelfs teruggehaald. Deze hul de gold kennelijk niet alleen de zangprestatie, maar ook en vooral de moed van Zwolsman om op te treden. (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT Het leeuwedeel van de partijraadgangers van de WD heeft zich zaterdag in Utrecht op een openbare vergadering uitgesproken tegen het voorstel van de JOVD (liberale jongerenor ganisatie) om de belastingdruk verder te doen toenemen. Bij de be handeling van het nieuwe verkiezingsprogramma hadden de liberale jongeren een amendement daartoe ingediend. Het amendement werd met slechts één stem voor verworpen. Volgens de JOVD zou de belastingdruk van 29 tot 31 procent van het nationale inkomen moeten stijgen, wil men aan alle wensen van de kiezers enigszins tegemoet kunnen komen. De partijraad van de VVD ging ak- (Van onze correspondent) GOES Zaterdagnacht om 12 uur kon de laatste trein van die dag van uit Goes niet in de richting Vlissingen vertrekken. Een nog onbekende jon geman was vóór de vertrekkende trein op de rails gaan zitten. De machinist van de trein heeft de jongeman overgebracht naair h et plaatskaartenbureau op heit station te Goes. Inmiddels was de politie om assistentie verzocht. Toen deze arri veerde was de jongeman uit het sta tionsgebouw bevrijd door een ande re jongeman, te weten J. M. uit Mid delburg. Deze heeft de nacht op het politiebureau te Goes moeten door brengen, en is gisteren op vrije voe ten gesteld. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De vakbonden en de directie van het Belgische staalbedrijf Sidmar in Gent, waar 3500 arbeiders, waaronder 200 Zeeuwsch-VIamingen, al drie weken in staking zijn, hebben een akkoord bereikt. De 3500 man bij Sidmar legden het werk neer, omdat ze zeer ontevreden waren over de intermenselijke ver houdingen in het bedrijf. Vei-der eis ten z$j een salarisverhoging van on geveer 50 cent per uur. (Vam een onzer verslaggevers) BREDA Het gewest Brabant van de PvdA heeft zaterdag, tijdens een vergadering die hoofdzakelijk belegd was om de congresvoorstellen te be spreken, besloten een onderzoek te gaan instellen naar de woonomstan digheden van de gastarbeiders in Brabant. Daartoe wordt de medewer king ingeroepen van de Brabantse ge meentebesturen en van de op vele plaatsen bestaande lokale werkgroe pen Buitenlandse Werknemers. Aanleiding tot dit besluit is ge weest het onderzoek dat is inge steld door het NW in Den Bosch naar de woontoestanden van de bui tenlandse werknemers daar ter plaat se en de daaruit voortgekomen ge gevens. Reacties die op de publikatie van de uitkomsten van het Bossche onderzoek zijn ontvangen doen de PvdA veronderstellen, dat ook elders situaties bestaan die niet aanvaard baar zjjn. Bovendien vraagt het ge west Brabant zich af, of er voldoen de wettelijke middelen zijn om tot een aanvaardbaar peil van bewoning voor gastarbeiders te komen. Alle Brabantse gemeentebesturen ontvangen dezer dagen een verzoek van de Brabantse PvdA om mede te delen of in de gemeente een loge- mentsverordening bestaat en hoe die luidt. Als er geen bestaat wil de PvdA graag weten of het aannemen van zo'n verordening te verwachten is. Gelijktijdig heeft de PvdA de ge noemde werkgroepen Buitenlandse Werknemers een vragenlijst toege stuurd, waarvan de antwoorden een inzicht zouden moeten geven in de minimum-voorwaarden voor huisves ting van gastarbeiders die naar de er varing van die werkgroepen nodig zijn. De bedoeling van het gewest Bra bant is, de uit dit onderzoek voortko mende gegevens ter beschikking te stellen van de statenfractie van het PAK en desgewenst de zaak bij het provinciaal bestuur aanhangig te ma ken. Mochten de uitkomsten op een bijzonder barre situatie wijzen, dan zullen de gegevens ook worden door gestuurd naar het landelijk partijbe stuur. In dezelfde vergadering is een uit Eindhoven afkomstige motie aange nomen waarin het gewest Brabant het landelijk partijbestuur van de PvdA verzoekt de Eerste-Kamerfrac- tie in kennis te stellen van zijn be zorgdheid over de tot nu toe versche nen publikaties omtrent het mogelij ke gevaar dat kan voortvloeien uit de komende volkstelling. (ADVERTENTIE) Grote keuze in ringen met edel en sierstenen vanaf 40.- LIJNBAAN 92 OOSTZEEDIJK155-157 ROTTERDAM AMNESTY INTERNATIONAL, een organisatie die op onpartijdige basis ijvert voor bescherming van de rechten van de mens, heeft een in ternationale actie voor vrijlating van gevangen genomen vakbondsfunctio narissen ingezet. HET DEMISSIONAIRE bestuur van de Nederlandse studentenraad heeft de berichten dat de N.S.R. op geheven zou worden tegengesproken. HET HOOFDBESTUUR van de Nederlandse vrijgezellenbond heeft ernstig geprotesteerd tegen het voor stel van minister Roolvink om de loongrens van de verplichte zieken fondsverzekering te verhogen. DOLLE MINA in Amsterdam heeft een telegram verzonden naar de ko ninklijke Nederlandse maatschappij tot bevordering der geneeskunst, waarin geëist wordt ten spoedigste een mentaliteitsverandering inzake de anti-conceptie te bevorderen. DE MANNEN in het Zwitserse kan ton Zurich hebben zich met 115.839 tegen 57.010 stemmen uitgesproken voor vrouwenkiesrecht in kantonnale aangelegenheden. Zürich is hiermee het tiende van de 25 kantons dat zich voor beperkt vrouwenkiesrecht uit spreekt. IN WEST-BERLIJN is een 35-ja- rige Brit op verdenking van spiona ge voor Oost-Duitsland gearresteerd. DE NOORDKOREAANSE premier Kim il Soeng is herkozen tot leider van de communistische partij. IN RHODESIë dreigt een breuk te ontstaan tussen Afrikaanse en Europese kerkelijke leiders. OP ALLE halten van bussen en trams, die in Den Haag naar of door krottenwijken rijden hebben kabou ters plakkertjes met het opschrift „krottenwijk" geplakt. De Britse zanger Engelbert „Humpie" Humperdinok, idool van miljoenen vrouwen over de gehele wereld, heeft gisteren thee gedronken met tientallen „Missen", die in Londen zijn voor de verkiezing van Miss World. Dat moet deze week ge beuren. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL Vandaag begint de inschrijving voor het jeugdmu- ziekfestival Muzika '71, dat in het weekend van 9 en 10 januari wordt gehouden in de Roosendaalse schouw burg De Kring. Dit initiatief, geno men door de Schouwburgdirecteur C. van Dijk en de Roosendaalse Stem- journaiist F. Wetzels, is bedoeld om alle jonge mensen die in groepsver band amateurmuziek maken, de kans te geven dit een keer te doen op een groot toneel, voor een groot publiek in festivalverhand. Alle jongelui tot en met 25 jaar, die minstens met drie man samen muziek maken, kunnen gratis_ in schrijven. Een deskundige jury, waarin enikele tvïfiguren, zal de prestaties honoreren met een rapport en suggesties. De beste drie presta ties worden beloond met een geld prijs. De tien besten van het festival worden uitgenodigd om tegen het einde van het seizoen een avondvul lend programma te verzorgen in De Kring. Alle genres muziek zijn welkom, ook koormuziek, beat en soul, even goed als Zuid-Amerikaans en jazz. In principe kan iedereen tot 1 de cember inschrijven, die woont in het gebied: Brabant, Zeeland en Noord- België. Incidentele inschrijvingen van buiten dit gebied zullen worden geaccepteerd. Inschrijfformulieren kunnen worden gehaald bij elke Boe renleenbank en bij alle VVV-kainto- ren; in België bij alle gemeentehui zen. (Van onze redactie buitenland) MOSKOU De Sovjet-auteur An drei Amairik, die vorige week, zoals gemeld, tot drie jaar werkkamp is veroordeeld, wegens „anti-Sovjet uitlatingen" heeft zjjn proces (vol gens het persbureau AP) vergeleken met een „middeleeuwse heksenjacht", aldus wordt door vrienden van de schrijver gezegd. Vóórdat hij werd veroordeeld in Sverdlovsk, 2300 kilometer ten oos ten van Moskou, had hij gezegd: „Als de middeleeuwse strijd tegen de ideeën dei ketters ten dele kan wor den uitgelegd als godsdienstige dweepzucht, dan kan alles wat er thans (in de Sovjet-Unie) gebeurt worden uitgelegd als een gevolg van de lafheid van een regime, dat ge vaar ziet in het verspreiden van wel ke gedachten en ideeën dan ook, die de bovenste laag der bureaucraten vreemd zijn." Volgens goed ingelichte vrienden van Amairik zou zijn advocaat in ho ger beroep willen gaan, maar de schrijver zelf schijnt dit niet te wil len. Hij zal zijn advocaat evenwel niet in de weg staan bij diens werk zaamheden Amairik zou het hof hebben gezegd dat dit niet competent was om hem te veroordelen, „omdat het grondbe ginsel van vrijheid van meningsuiting alleen al mijn schuld uitsluit". Hij wees elke aantijging van de hand dat hij, dooi middel van zijn boeken en artikelen, zijn land en zijn medebur gers wilde aanvallen. „Ik vind dat het de voornaamste taak van mijn land is om de zware last va.' het verleden af te schudden, en daarvoor is bovenal kritiek nodig, en geen verheerlijking. Ik geloof, dal ik een betere patriot ben dan dege nen die luid huil liefde voor het moe derland uitroepen, waarmee zij dan bedoelen: hun liefde voor de voor rechten die zij genieten." „Ik begrijp," aldus Amairik, „dal processen zoals dit erop berekend zijn velen bang te maken, en velen zullen dit ook worden. Maar tegelij kertijd denk ik dat het proces van ideologische emancipatie, dat is in gezet, onstuitbaar is. Ik heb aan het hof geen verzoeken," aldus besloot hij zijn betoog Tegelijkertijd met Amairik stond terecht Lev Oebozhko, die bij de zaak-Amalrik was betrokken omdat hij de brief van Almarik aan de schrijver Anatoli Koesnetsov, naar Moskou zou hebben gebracht. Koes netsov is vorig jaar naar Groot-Brit- tannië gegaan en daar gebleven. Amairik noch Oebozhko beweren elkaar niet te kennen. koord met het voorstel een algemene integrale studiekostenregeling in het verkiezingsprogram op te nemen. Een dergelijke regeling moet voor elke achttienjarige en oudere de fi nanciële belemmeringen om te stu deren wegnemen. Voor de totstandkoming van regio nale radio- en televisiestations werd op de vergadering krachtig gepleit. De partijraad ging daarmee akkoord en vond dat de regionale pers voor de organisatie en exploitatie moest worden ingeschakeld. Ook wil de partijraad van de WD dat de Tweede Kamer de kandida tuur van de kabinetsformateur stelt. Gepleit werd voor toelating van rood-China in de V.N. Ongewijzigd in het programma, zo als dat door het partijbestuur was opgesteld, bleef staan dat men alleen met de ARP, CHU, D'66 en KVP een stembusakkoord kan sluiten. De PvdA en de rest van de oppositie werd dus opnieuw afgezworen. AR-voorzitter dr. Veerman zal niet „met fanfare" pogingen in het werk stellen om de PvdA nader tot de KVP te brengen. „Voor die toenade ring is meer nodig dan alleen een uitspraak van partijvoorzitter Vonde ling. De PvdA moet zelf duidelijk een standpunt bepalen en daarvoor een eigen procedure zien te vinden". Dit zei dr. Veerman zaterdag op een bijeenkomst van het AR-partij- convent in Rotterdam, waar de ra dicaal mr. Idenburg hem een vraag over deze kwestie stelde. Evenals op de KVP-partijraad een week eerder, kwam er ook op dit partijconvent kritiek op het door een stuurgroep gemaakte ontwerp-urgen- tieprogram van de KVP, AR en CHU gezamenlijk. Op dringend verzoek van CNV-voorzitter Lanser zal de AR-delegatie in de stuurgroep zien te bewerkstelligen dat de democrati sering in het bedrijfsleven een dui delijke plaats in het urgentieprogram krjjgt. Ook de KVP werkt in die richting. Het partijconvent wenste ook nader overleg over negen andere punten in het urgentieprogram, waarvan men vindt dat ze afwij kingen te zien geven met het eigen AR-program. Overigens zijn partij bestuur en partijraad van oordeel dat het ontwerp-urgentieprogram in hoofdlijnen aansluit bij het eigen AR-program van actie voor 1971- 1975. Het partijbestuur van de KVP is er zaterdag nog niet in geslaagd zijn deel van de kandidatenlijst voor de komende Tweede-Kamerverkiezin gen samen te stellen. Dat zal nu op 28 november gebeuren. Het partijbestuur wijst, zoals be kend, de helft van de verkiesbare kandidaten aan, de andere helft wordt door de afdelingen aangewe zen. Het partijbestuur heeft daarbij de keuze uit zittende kamerleden, die zich herkiesbaar stellen en uit leden, die zichzelf hebben aangeboden dan wel door anderen zijn aanbevolen. Drs. A Stuyvenberg is zaterdag in Utrecht op het huishoudelijk congres van DS'70 overeenkomstig de voor dracht tot voorzitter van deze partij gekozen. Mr. J. M. Drees werd gekozen tor secretaris, de heer Sannes tot pen ningmeester. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) EINDHOVEN. Zaterdagmiddag was net treinverkeer tussen Eindho ven en Weert weer danig ontregeld. De oorzaak school opnieuw in door onbekenden doorgesneden kabels ter hoogte van het woonwagenkamp bij Eindhoven Niet alleen moesten de treinen var, sein tot sein worden ge loodst, maar omwonenden vain de automatisch beveiligde overwegen hebben enige uren het permanente rinkelen van de overweginstallaties moeten verdragen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3