P.v.d.A.-statenfractie niet tevreden over „openheid" van G.S. Sint arriveerde in Terneuzen Carla Muller gekozen tot miss-carnaval voor Vogelwaarde Bedrijven en gemeente betalen zelf kosten transformatorhuisje Ongevallen in het weekeinde Nieuw orgel kath. kerk Goes feestelijk ingespeeld i Wat en waar Jongetje (10) met arm in bieten- rooimachine Martine Bijl trad op in Krokodilbar Schrijfmachine voor di\ Spierenburg tijdens afscheid Emeritus-pastoor J. Freijters overleden Wielersupporters uit Heikant hielden sport- en dansavond Betekoppen maakten kennis met prins AMBTELIJK N N KLACHTEN OVER BELEID PZEM Zeeuwse brandweer commandanten vergaderen in Zierikzee Carnavalsavond in Kloosterzande VANDAAG Tentoonstellingen Hoogwater Bijzondere dienst in gereformeerde kerk te Terneuzen Terneuzen i 2 MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 2 (Van onze correspondent- RILLAND-BATH Zaterdaga vond is het tienjarig jongetje Wim van Gorsel met zijn arm in een bietenrooimachine terecht gekomen. Het jongetje moet naast de rijdende machine zijn gegleden tijdens het opstappen. Hij wilde namelijk naast zijn vader plaatsnemen op de ma chine. Toen echter de tractorchauf feur een schreeuw hoorde, stopte hij direct. Met veel moeite kon men het jongetje bevrijden. Dokter Kamps verleende eerste hulp. Met een op twee plaatsen gebroken arm en een flinke wond moest hij naar het zie kenhuis Bergzicht worden gebracht te Goes. (Van onze correspondent) KLOOSTEKZANDE Martine Bijl heeft met haar optreden in het goed bezette vestzaktheater Kroko dilbar in Kloosterzande veel succes geoogst. Haar repertoire (dat zij bracht te midden van het publiek) bestond hoofdzakelijk uit Franse chansons, vertaald door Ernst van Altena. Ze bracht ook enige Neder landse liedjes van haar begeleider gitarist Henk van der Molen. Vooral de bijzonder spitse tekst in de liedjes „Straatje van plezier" en „Belletjes" deed het bij het pu bliek bijzonder goed, terwijl de toe gift bestond uit het al wat oudere „Bloemendaalse Bos". Opmerkelijk bij dit 45 minuten durende optreden was het uitstekende spel van gitarist Henk van der Molen, die Martine in wat zwakkere momenten uitstekend opving. (Van een onzer verslaggevers). OOSTBURG Door technische omstandigheden is een gedeelte van het verslag over het officiële af scheid van dr. C. A. Spierenburg niet gepubliceerd. Hieronder het vervolg: Na drs. H. A. M. van de Vijver en drs. N. J. Heykoop werd het woord gegeven aan >dr. J. W. Jansen, bis schoppelijk gedelegeerde voor het v.w.o.-a.v.o. die in zijn toespraak zei dat dr. Spierenburg aan de school een eigen kleur had gegeven. „U heeft er uw stempel op gedrukt". Dit noemde dr. Jansen een kostbare erfenis voor de school die zeker niet in de archiefkast diende te worden opgeborgen. In een van zijn rappor ten aan de toenmalige bisschop van Breda, mgr. De Vet, noemde de heer Jansen de scheidende rector „een uitgesproken pedagoog, die datgene dat de diepste zin aan het leven gaf, inbracht bij de totale persoonlijk heidsvorming van de leerlingen. De heer Jansen zag in de Oostburgse school een werkverband, zonder au tonomie van vakken of godsdienst, waarin door de samenhang van die vakken met religie als hulpmiddel, de leerling wordt ingeleid in het werkelijke leven en de maatschappij iets wordt waarin een 18-jarige zich thuisvoelt. De heer J. J. Commandeur, docent aan de school en een der werkers van het eerste uur, vestigde nog eens de aandacht op de gemoede lijkheid en tact waarmee de heer Spierenburg de school geleid had. Namens het personeel en de leerlin gen overhandigde hij de heer Spie renburg een schrijfmachine. Tevens werd een fotoreportage van het af scheid toegezegd, terwijl het restant van de door leraren, overig perso neel en leerlingen bijeengebrachte som aan de heer Spierenburg werd overhandigd als bijdrage in de „ste reo-installatie". Hieraan werd ook een bijdrage geleverd door de heer G. Paridaen, voorzitter van de pas benoemde oudercommissie, namens alle ouders van de leerlingen. De nieuwe rector, drs. A. F. G. van Gurp, had ontzag voor de wijze waarop de heer Spierenburg de school had geleid. „Om in deze tur bulente tijd uw werk over te nemen is voor mij een uitdaging". Als troost voor de vele avonden, waarop mevrouw Spierenburg haar echtge noot had moeten missen, omdat hij voor de school weg was, overhandig de de heer Van Gurp mevrouw Spierenburg een boeket bloemen. Na een dankwoord van de heer Spierenburg volgde een geanimeerde receptie, waarop veel oud-docenten en oud-leerlingen en verdere be langstellenden afscheid namen van de heer Spierenburg en zijn gezin. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De PvdA-fractie in de Provinciale Staten van Zeeland probeert door middel van een brief aan alle Statenleden, een eensgezinde standpuntbepaling te bereiken over de mate van „open heid" welke het provinciaal bestuur van Zeeland in een concreet ge val (de kwestie Stikkelorum-Hoechst-PZEM) aan de dag heeft gelegd. In de brief van de PvdA-fractie, welke is ondertekend door dr. J, Prins, fractievoorzitter en de heren W. Don en J. Stenvert, die een wel ambtelijk doch zeer onvolledig ant woord op hun vragen in de kwestie Stikkelorum hebben gekregen, i (Van onze correspondent) ST-JANSTEEN Op 86-jarige leeftijd is zondagavond te St.-Jan- steen overleden emeritus pastoor J. Preijers. Hij was gedurende veertig jaren pastoor van de pra'ochie van de Heilige Johannes de Doper te St.-Jansteen. Onder zijn hoede werd o.a. de kapel van Onze Lieve Vrouw Kapellebrug en de kerk van de H. Theresia te Heikant gebouwd. (Van onze correspondent) HEIKANT Het bestuur van de wielersupportersclub Heikant heeft met de sport- en feestavond op nieuw een stevige basis gelegd voor volgende sportevenementen. In het tot de laatste plaats bezette ver enigingsgebouw werden om te be ginnen hometrainerwedstrijden ge houden. Bekende namen uit de Zeeuwse wielerwereld namen aan deze wedstrijden deel, zoals Cees Priem, Henny Gijssel, Wim de Waal, Cees Bal, Peter Godde en Dirk Aar- doom. In de finale bleek de Hulstenaar Peter Godde de sterkste te zijn. In zijn duel om de eerste plaats was hij met zijn 19,2 sec. over de 500 meter juist tweetiende sec. sneller dan Henny Gijssel. Ger Braanker uit Zwijndrecht kwam op de derde plaats, de vierde plaats was voor Wim de Waal. Bij de jeugd bleek in een serie over twee ritten dat Henny Gijssel jr. enkele tienden van seconden sneller was dan zijn plaatsgenoot Frans de Brouwer. Tijdens de pauze werden de Heikantse atleten Piet Vonck, Jo Schout, Arnold Schout en Jo Hazevoet gehuldigd. Hoogtepunt van de dansavond vormden de beide optredens van het Koewachtse zangeresje Gertje Brug. (Van onze correspondent) KRABBENDIJKE Te Krabben- dijke heeft zondagmorgen op de Spoorlaan een aanrijding plaatsge had tussen een personenauto be stuurd door F. uit Krabbendijke en een langs de weg geparkeerd staan de personenauto, eigendom van Van O uit Krabbendijke. De auto van Van O. werd geheel vernield; het andere voertuig liep zware schade op. Het ongeluk ontstond doordat F. afgeleid werd door een naast hem zittend kind. GOES Op de Middelburgse Straatweg in Goes verloor zondag de bestuurder van een personenauto, de heer P. S. uit Goes, door onbekende oorzaak de macht over het stuur. De auto kwam hierdoor in aanrijding met een langs de weg staande lan taarnpaal, draaide een halve slag om, i'Efmde een andere geparkeerd staande personenauto, en belandde tenslotte op zijn rechter zijde. De bestuurder, die bekneld zat tussen de wrakstukken van de auto, werd hieruit met veel moeite bevrijd. Dokter Griep verleende de eerste hulp, waarna de bestuurder per am bulance met vrij ernstige verwon dingen werd overgebracht naar het St.-Joannaziekenhuis te Goes. De auto werd geheel vernield. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Zaterdaga- vond is in cultureel centrum De Speye de woensdagavond in een be sloten kring gekozen prins carnaval aan het carnavalsvolkje van Sas van Gent voorgesteld. Voor de tiende maal in successie is het prins Noze- mius (Wim Remery). Ruim vierhonderd carnavalganigers hadden de gelegenheid te baat geno men alvast iets van het sfeertje op te snuiven. Een niet geringe bijdra ge hierin werd geleverd door Sjakie Schram. wordt gezegd: „U zult zich met ons gegriefd voelen over de „openheid" welke van het college van G.S. tegen over de Staten is tentoongespreid". De ondertekenaars doelen erop dat daags na een nietszeggend antwoord van G.S. op de vragen van de heren Don en Stenvert gedeputeerde A. Kaland, sprekend namens het dage lijks bestuur van de N.V. PZEM, op een inderhaast bijeengeroepen pers conferentie wel uitvoerige informa ties over de kwestie Stikkelorum werden verstrekt. „Wij vermoeden dat vrees voor druk van buitenaf tot deze openheid heeft geleid", zeggen de Staten tevens. „Het antwoord dat G.S. op de vragen uit de Staten hebben gegeven, kunnen wij betite len als een „met een kluit in het riet sturen". Met de druk van buitenaf doelen zij op de omstandigheid, dat me vrouw Stikkelorum-Vervooren over wier functie bij de vereniging Mi lieu Hygiëne Zeeland alles is begon nen, zich van een overigens niet opgelegde maar door haarzelf ge wenste zwijgplicht ontheven kon voelen. De brief besluit met: „De PZEM als semi-overheidsbedrijf, waarvan de aandelen in het bezit zijn van provincie en gemeente, dient ernstig rekening te houden met haar verantwoordingsplicht te genover de aandeelhouders. Wij meenden nu reeds ons gevoel van onbehagen openbaar te moeten ma ken, waarop wij uiteraard bij de komende algemene beschouwingen ten aanzien van het beleid van het college van G.S. zullen terugkomen. Voor uw steun in het tot uitdruk king brengen van dit onbehagen zul len wij u hoogst erkentelijk zijn", zo schrijft de fractie aan de mede- Statenleden. Tegenover ons heeft de heer A. Kaland, toan hij als waarnemend voorzitter van het dagelijks bestuur van de PZEM een kort ogenblik als gedeputeerde ging spreken, desge vraagd opgemerkt: „De vragen van de heren Don en Stenvert zijn amb telijk beantwoord zoals met alle vragen van Statenleden gebeurt. Er is op concrete vragen concreet ge antwoord en niet gevraagde uitwei dingen zijn vermeden. Het college heeft, eer het zijn antwoorden gaf, de directeur van de PZEM, ir. T. Bogerd, geraadpleegd. Hetgeen deze over de kwestie Stikkelorum heeft meegedeeld, is in het antwoord op genomen". Dat is een procedure, die ook bij vragen over andere kwesties en dan uiteraard op advies van weer andere ambtenaren van het college wordt gevolgd. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Onder gejuich van duizenden kinderen en loeiende sirenes van gepavoiseerde schepen meerde zaterdagmiddag om twee uur de boot van Sint-Nicolaas en een tiental zwarte pieten af aan het Schuttershof. De sint en zijn gevolg werden verwelkomd door de heer A. M. van Laere, bestuurslid van han delscentrum Terneuzen en burge meester J. C. Aschoff. De heer Van Laere informeerde of de sint veel last had gehad van het ruwe weer op zee „want er zijn een paar pieten met een bleek kleurtje". De heer Van Laere vestigde de aan dacht van Sint-Nicolaas op de uit breiding die Terneuzen had onder gaan sinds het vorige bezoek van de goedheiligman. Burgemeester Aschoff heette Sint- Nicolaas en zijn gevolg van harte welkom in Terneuzen en hoopte dat hij het naar zijn zin zou hebben. De heer Aschoff vond het fijn dat zo veel kinderen aanwezig waren bij de aankomst van de sint en hij hoopte dat aan de wensen van de kinderen gevolg zou kunnen worden gegeven. Nadat Sint-Nicolaas had bedankt voor de welkomstwoorden, nodigde hij de kinderen uit om samen met harmonie Terneuzen „zie ginds komt de stoomboot" en „o kom er eens kijken" te zingen. Iets waaraan de kinderen gevolg gaven. Daarpa beklom de goedheiligman zijn inmiddels gereedstaande schim mel en kon een grandioze intocht in Terneuzen beginnen. Om half vier werd de stoet op de markt ontbon den Nadat de sint een verversing had gebruikt ging hij op weg om de patiëntjes in het ziekenhuis te be zoeken. (Van onze correspondent) VOGELWAARDE De carna valsvereniging Vogelpiek te Vogel waarde heeft zich tijdig voorzien van een miss carnaval 1971. De ver kiezing hiervan vond plaats op de zaterdagavond gehouden a'muse- mentsavond in de tot feestzaal om gebouwde hal van de firma Scheer ders te Stoppeldijk. De jury be staande uit de bedrijfslediing van de boetiek Chicken 's Place te Terneu zen, had geen gemakkelijke taak om uit het ruime aanbod van mini-, midi-, en maxi-meisjes de juiste keuze te doen, Carla Muller uit Stoppeldijk kreeg uiteindelijk de ti tel, die extra beloond werd met een waardebon van 200 en een kappers- prijs van 50. Als tweede kwam uit de bus Janny Michels uit Axel, terwijl mevrouw Boone-Rombout uit Graauw, en Ria de Waal uit Stop peldijk ex equo derde werden. Ook deze dames kregen fraaie prijzen. Het orkest The Concords bracht op deze avond een gevarieerd program ma. Zondagavond werd dit voorpx-oef- je van carnaval besloten met een groot Vogelpiek-spektakel met me dewerking van het orkest The Sheiks. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE/GOES In de vergadering, die de kamer van koophandel voor Midden- en Noord-Zeeland in Delta Marina in Kortgene heeft ge houden, zijn enkele klachten geuit over het beleid van de PZEM. Twee leden vestigden de aandacht va< het bestuur op de verwonedring die bij verschei dene bedrijven heerst over het feit, dat zij bij een nieuwe vestiging of uit breiding, waardoor meer stroom moet worden af ge; omen, zelf de kosten van een nieuw transformatiehiftsje moeten dragen en ruimte er voor af moeten staan. De heer J. Roose, wethouder van Goes, vulde de opmerkifrpn van enkele sprekers hierover' aan met de mededeling dat ook de gemeente Goes dergelijke vreemde ervaringen had met de Provinciale Energie Maatschappij Zeeland. In verband met de stroomvoorziening voor de Lange Kerkstraat en de Grote Markt had de PZEM het gemeente bestuur enige tijd geleden gevraagd de kosten voor een nieuw transfor matorhuisje op zich te nemen, omdat de PZEM zelf financieel So omhoog zat met de bouw van de kernener giecentrale. Wethouder Roose wees de vergadering erop, dat in dit geva) de PZEM juist voordeel had kunnen trekken uit een goedkopere kabel legging. Zoals bekend heeft ook de Raiff- eisenbamk, die binnenkort een nieu we bank op de hoek van de Grott Markt en de Papeigaaistraait in Goes gaat bouwen, soortgelijke ervarin gen. Zij moest in een ruimte die bestemd was al? fietsenstalling, een gedeelte reserveren voor een nieuw transformatorhuisje dat nodig zou zijn, omdat door de bank meer elek triciteit zou worden gebruikt dan door de vorige gebruiker van het perceel. (Diit was een hotel - Red.) Het transformatorhuisje moet tevens dienen voor de rest van dat gedeelte van de binnenstad. (Van een onzer verslaggevers) ZIERIKZEE De Nederlandse verenigingi van brandweercomman danten afdeling Zeeland houdt za terdag 21 november een algemene vergadering in hotel Mondragon in Zierikzee. Aanvang twee uur. De agenda vermeldt onder andere het voorstel tot vaststelling van de vergoedingen aan leden van de vrij willige brandweer. De heren A. J. Vesseur, commandant van de brand weer van Dow Chemical Nederland in Terneuzen en E. L. de Vriend, commandant van de brandweer in Sas van Gent, zullen inleidingen houden over het optreden van de brandweer bij tankwagenongevallen. (Van onze correspondent) KLOOSTERZANDE Zaterdaga vond heeft het carnavalscomitè Kloosterzande de eerste grote feest avond van dit seizoen georgani seerd. De opkomst was goed en mede door de goede carnavalsmu ziek die werd gebracht door disc- jockey J. Ekkenbus zat de stemming er goed in. Op 1 januari zal het carnavalscomitè weer een dansavond organiseren. Ook is men reeds volop bezig met het samenstellen van het programma voor het komend carna val. GOES Onder grote belangstel ling is in de katholieke Maria Mag- dalenakerk het „nieuwe" orgel in gebruik genomen. Zoals bekend, is dit instrument door de Goese paro chie overgenomen uit de Antonius- kerk in Roosendaal. Voor het con cert begon, voerde de heer Giele, als voorzitter van de orgelcommissie, het woord. Hij wees vooral op het geweldige werk, dat door vrijwilli gers was verricht, om het orgel van Roosendaal naar Goes te transporte ren en het hier in de kerk te plaatsen. Heel bijzonder werd de naam van de heer L. Eversdijk genoemd, die gedurende lange tijd praktisch dag en nacht in de weer is geweest met de plaatsing en het opnieuw intone ren van dit machtige instrument, da-t nogal veel vochtschade had opgelo pen in Roosendaal. Een titanenar beid, waarvoor we alle respect heb' ben. In een geestige inleiding kondigde de heer E. Heyblok het optreden van prof. Flor Peeters aan. Deze organist van wereldfaam had des tijds, als adviseur voor de firma Verschueren, de klankkleuren van dit orgel ontworpen. Helaas is het nog niet in zijn volledige rijkdom te beluisteren, daar het tweede manu aal nooit werd voltooid. Dit neemt overigens niet weg, dat het nu reeds beschikt over 36 registers. Uit de samenstelling ervan kunnen we ge makkelijk zien, dat we hier te ma ken hebben met een neo-romantisch werk, waardoor het als het ware een tegenhanger vormt voor het Marcus- senorgel in de grote kerk Eigenlijk viel het een beetje te gen, dat Flor Peeters. die over een virtuoze techniek beschikt, in zijn repertoire zo weinig aansloot bij de disposite van het orgel, en dat hij ons inziens zijn registratie in de stukken van Lübeck, Buxtehude, Hasse, Böhm en Bach te weinig aanpaste aan het karakter ervan. Dat werd volkomen anders bij de derde Choraal in a van C. Franck. Hier maakten we kennis met de bijna onuitputtelijke mogelijkheden en combinaties die dit orgel rijk is. Datzelfde kunnen we ook zeggen van de laatste vier composities van eigen hand, die ten gehore werden gebracht. Vooral het Contemplative Canzone was van een tere, uitzon derlijke klankrijkdom die weldadig aandeed. Daarnaast werd in het slot stuk: Toccata fugue en hymne op Ape Maris Stella, het orgel nog eens op al zijn mogelijkheden getest, en bleek ook nu weer overduidelijk, wat een prachtige aanwinst dit in strument voor de Goese gemeen schap betekent. A. HELL WIG Films GOES Grand, 20 uur: Five for hell, 14 j. HULST Bioscoopgebouw, 20 uur: Easy rider 18 j. MIDDELBURG City, 20 uur: Easy rider, 18 j. OOSTBURG Ledel, 20 uur: The Westside story. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: Le clan des Siciliens, 14 j. VLISSINGEN Aihambra, 20 uur: Meisjesinternaa(k)t, 18 j. ANTWERPEN Rex: Zonnebloemen van Rusland, a.l. Odeon: Mijn geliefde, mijn zoon, 18 j. Astridr Geef mij maar twee lingen, a.l- Vendome: Het dubbelleven van zuster George, 18 j. Savoy- Die nackte Bovary, 18 j. Rubens: De laatste avonturiers, 18 j, Ambasades: Rendez-vous hotel van St.-Pauli, 18 j. Capitole: The Boatniks, a.l. Quellin: Cromwell, a.l. Pathe: Duivel doet al, a.l. Metro: Gejaagd door geweld, 18 j, Astra: De knokkers, 18 j. Studio Century: The heart is a lonely hunter. GENT Normandie: De leeuw in de winter, 14 j. Century- Serafino, 18 j. Majestic: Tristana, 18 j. Plaze: Campus, 18 j. ST.-NIKLAAS Renova: Bambi, a.l- Select: Goodbye mr. Chips, 14 j. Century: Westside story, 14 j. Toneel - Muziek - Dans ROTTERDAM De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Improvisatie in eigen stijl door Otto Blom, pianist. Hofplein Theater, 20.15 uur: Cacaret Rients Gratama: „Knol lentuin". Rott. Schouwburg, 20.15 uur: Galas Karsenty Herbert: „On ne sait jamais". ANTWERPEN Kon. Ned. Schouwburg, 20 uur: Don Carlos. GENT Schouwburg, 20 uur: „7e Gebod": Steel wat minder", van Dario Fo. Schietingen DE KJLINGE (B) R. Geldermans, 15 uur. Diversen 's HEERENHÓEK Jeugdhoeve, 20 uur: Openbare ver gadering carnavalsvereniging. KOF.TGENE Korenbeurs, 20 uur: Voordracht met kleurendia's door Ir. Carbasius Weber over „Bilad-Al-Sudan", het land van de zwarten. OOSTBURG Du Commerce, 20 uur: K. V.P.-fractie. Opg. voor deze rubriek tel. 01180 7438 of Postbus 116 in Middelburg. HULST Kunsth Van Geyt, Steenstraat 20: Expositie schilderijen van een 30- tal Nederlandse en Belgische kun stenaars (t.m. 31 dec.). Dag. van 9—12 en 1318 uur. Zondags ge sloten. ROTTERDAM Rott. Kunststichting, Zuidplein: Expositie Sjef Henderickx, gou aches, monotypes enz- (t.m. 23 no vember). Werkd. 1017, zond. 12 17 uur. WESTDORPE Galerie Troutzaerte, Singel 45: Experimentele afd. van de „Porse- leyne Flesch" met unica in aarde werk Theo Dobbelmann met beeld houwwerk in brons (t.m. 31 dec.). Dx t.m zat. 9—18, zon. 14—18 uur, ma. gesloten. Morgen, dinsdag 17 nov. Ber gen op Zoom 6.08 en 18.22, Hans- weert 5.17 en 17.38, Terneuzen 4.36 en 17.00, Vlissingen 4.08 en 16.28, Wemeldinge 5.58 en 18.12. (Van onze correspondent) l TERNEUZEN In de gerefor meerde kerk te Terneuzen is een kerkdienst gehouden, die speciaal bestemd was voor niet-gelovigen en mensen die (bijna) nooit naar de kerk gaan. Ondanks het slechte weer was de kerk bijna geheel vol, met zowel ouderen als jongeren. Medewerking verleenden het Leger des Heils-muziekkorps uit Goes, Vrij en Blij, een zanggroep van de pinkstergemeente en luitenant Ruis- ser van het Terneuzense Leger des Heils, die sprak over: „anders dan anderen". Vergadering De Zeeuwse Assu rantieclub houdt op dinsdag 17 no vember in restaurant Pays Bas te Terneuzen een discussiebijeenkomst. Op het programma staat een inlei ding met als titel: het McKansy- rapport en de gevolgen voor het autoverzekeiingsbedrijf. De inleider is de heer J. D. Idenburg.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 2