Half eiland weggevaagd in Oost-Pakistan Schattingen: 2 a 300.000 doden W. -DUITSLAND EN POLEN ZIJN HET EENS Plotselinge storm: drie sportvissers dood W egen van VVD en AR uiteen Eddy Trey tel haalt kop- m cc uw neer DRIE BREDANAARS OP NIPPERTJE GERED BANDEN betoogt tegen vogelvangst Bonn erkent Oder-Neissegrens Bejaarden eisen van Roolvink de 400,- extra Families Jongen (15) gedood Duitse wagen schept twee wandelaars Paus verontrust door „onbeheerstheid" in kerk INZAKE ABORTUS EN PORNOGRAFIE GIRO 777 Loena-17 in baan om de maan Russisch comité onderzoekt mensenrechten Artie tegen De Ganlle-plein Vliegtuigongeluk in VS: 75 doden Directeur Dr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres: Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand f 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 16 NOVEMBER 1970 No. 6399 25e Jaargang Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2.40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleme Advertenties" (geen Handels- advertenties) 5 regels f 1,15. Iedere regel meer 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad. 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgèefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem VLOEDGOLF SPOELT HONDERDDUIZENDEN MENSEN WEG (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU Polen en West-Duitsland zijn liet in Warschau eens ge worden over een verdrag dat de betrekkingen tussen de twee landen moet normaliseren. De onderhandelingsdelegaties kwamen zaterdagochtend tot overeenstemming nadat ze de gehele nacht van vrijdag op zaterdag bijeen waren geweest. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De opkomst bij een demonstratieve vergadering van de federatie van bejaardenpartijen, is zaterdagmiddag als gevolg van de intocht van St.-Nicolaas in de hoofd stad, teleurstellend geweest. Aldus de organisators. Slechts zeventig bejaar den waren aanwezig. De vergadering was belegd als pro test tegen het afschaffen van het ko- lengeld, tegen het uitblijven van de uitkering ineens van 400 gulden voo: A.O.W.- en A.W.W -trekkers, en in het algemeen tegen het tekortschie tende bejaardenbeleid In een tele gram aan minister Roolvink zette d" federatie zijn eisen m.b.t. de 400 uiteen. De aangekondigde A.O.W.-verho ging met 5 procent vond de verga dering een fooi Applaus volgde op de opmerking van een bestuurder: ..Iedereen is er aan gewend dat ouden van dagen hun mond houden Daar moet een eind aan komen Wij willen geen reisjes, waar de buurt voor lapt. en geen 65+-kortingen. Wij willen on afhankelijk zijn en op eigen benen kunnen staan" (ADVERTENTIE) Het adres in Breda voor balanceren en uitlijnen. abc Teteringsedijk 226 Breda - Telefoon 01600-31950 Het verdrag zal woensdag aan staande in de Poolse hoofdstad wor den geparafeerd door de ministers van buitenlandse zaken Stefan Jedri- chovski en Walter Scheel. De uitein delijke ondertekening, waartoe ver moedelijk bondskanselier Brandt naar Warschau zal vliegen, vindt in ieder geval voor Kerstmis plaats. Zoals al aangekondigd handelt het belangrijkste artikel van het verdrag over de formele erkening door Bonn van de Oder-Neisse-grens, de west grens van Polen. De inhoud van het verdrag wordt pas bij de onderteke ning gepubliceerd. In Bonn is bekendgemaakt dat de overeenkomst uit de volgende docu menten bestaat: een verdrag over de „principes van de normalisering"; een uitwisseling van nota's tussen Bonn en de drie westelijke geal- lieearden, waarin de rechten van Parijs, Londen en Washington in Duitsland bevestigd worden; de regering m Warschau zal een intentieverklaring afleggen over het humanitaire probleem van de familiehereniging van Polen van Duitse afkomst. Een. van de eerste beelden van de ramp - die Oost-Pakistan heeft ge troffen: een hangbrug ligt vernield in hi t water, getroffen door het gev^d rau de watermassa's. (Van onze redactie binnenland) BAARLE-NASSAU Op de weg tussen Baarle-Nassau en Ulicoten zijn- zaterdagnacht twee Belgische wagens met elkaar in botsing ge komen. Eén van de auto's reed ach teruit van een erf de weg op. De bestuurder van déze wagen, de 20- jarige student T. de Bont uit Baarle- Hertog, overleed kort na het onge luk. Een 19-jarig Belgisch meisje uit Meerle (B), dat in de an dere auto zat, moest zeer ernstig gewond naar een ziekenhuis in Bre da worden vervoerd. Een Duitse personenwagen heeft op de Putseweg in Ossendrecht twee aan de rechterkant van de weg lo pende jeugdige wandelaars van 15 jaar aangereden. Eén van hen, H. Geerings uit Eindhoven overleed ter plaats. De andere jongen bleef ongedeerd. Bij verkeersongevallen elders in ons land kwamen nog minstens ne gen mensen om het leven. VATICAANSTAD (AP) Paus Paulus heeft in een toespraak de „doctrinaire afwijkingen, bepaalde morele schandalen en de discipli naire onbeheerstheid" in de r.-k. Kerk aan de kaak gesteld. In zijn zondagse toespraak tot de gelovigen op het grote plein van de Sint-Peter ze hij diat dt alles een lijden veroorzaakte dat „bitterder" was dan dat veroorzaakt door de „uitwendige moeilijkheden" der kerk. (Van onze redactie buitenland) DACCA/GENèVE Een plotselinge vloedgolf heeft Oost-Pakistan in een ongekend grote catastrofe gestort. De overstromingsramp, die volgde op een wervelstorm, heeft zeker meer dan 100.000 doden geëist, dat cijfer noemde radio-Pakistan gisteren, maar de jongste onofficiële schat tingen spraken gisteren van 200.000 doden, terwijl gister avond in Dacca al het cijfer 300.000 werd genoemd. Het zwaarst getroffen zijn de eilanden bij de monding van de Gan ges in de Golf van Bengalen. Op het eiland Hatia zouden alleen al ze ker 100.000 mensen (de helft- v=><i de eilandbevolking) reddeloos zijn weggespoeld door de meer dan vijf nieter hoge vloedgolf. Volgens ooggetuigen drijven de lijken van duizenden mensen en dieren in de monding van de Ganges. Gisteravond waren de lijken van meer dan 10.000 slachtoffers geborgen. De vloedgolf verraste vrijdag de kustlijn over een lengte van 400 km na een cycloon. De liga van de Rode-Kruisvereni gingen in Genèvc heeft in telegram men aan de aangesloten nationale Rode-Kruisorganisaties de ramp in Pakistan een „catastrofe zonder weerga" genoemd. Volgens de liga is de juiste omvang ervan nog niet vast te stellen. De berichten uit Pakistan zijn tamelijk vaag. De organisatie doet echter een be roep op de Rode-Kruisverenigingen zo snel mogelijk hulp te verlenen: een half miljoen mensen verkeert in nood. (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM/UTRECHT De uiteenlopende standpunten van de VVD en AR op het gebied van de zg. «edelijkheidswetgeviiig, kunnen tot aanzienlijke moeilijkheden leiden bij de komende kamerverkiezingen. Po litieke waarnemers in Den Haag ver wachten dat beide partijen elkaar dan bij de eventuele vorming van een nieuwe regering zeer moeilijk zullen kunnen vinden. De standpunten inzake abortus en pornografie zijn afgelopen zaterdag vastgelegd door resp het partijcon vent van de AR in Rotterdam en de partijraad van de WD in Utrecht. Het AR-convo-it ging akkoord met de iets gewijzigde paragraaf uit het ontwerpprogram van actie '71-'75, waarin o.m. over abortus provocatus wordt gezegd, dat de AR deze slechts aanvaardbaar vindt op medische in dicatie, maar niet op sociale indica tie, omdat dan gevaar bestaat dat men lichtvaardig tot abortus over gaat. De inbreng van de vrouw moet voldoende gewaarborgd worden, hoe wel, aldus de AR, haar wil niet uit sluitend beslissend is. Op dit punt gaat het voorste] van de VVD-partijraad, zoals dat zater dag in het ontwerpverkiezingspro- gram werd geformuleerd, veel ver der. Volgens dit voorstel moeten ge trouwden en ongetrouwden het recht krijgen op elke medische ingreep, die gericht is op het voorkomen en/of onderbreken van de zwangerschap. Fractieleider mr. Geertsema verzette zich vergeefs tegen dit voorstel. Hij vond het te ver gaan als men zo medici zou verplichten medewerking te verlenen aan abortus of sterilisa tie. Op het punt van de pornografie wil de WD-partijraad deze voor vol wassenen geheel vrijlaten, terwijl het AR-convent vooral aandringt op een heid in het vervolgingsbeleid tegen „harde" pornografie. (ZIE VERDER PAGINA 3) Er is behoefte aan voedsel, bi-ding en dekens. Een vliegtuiginet Tde eer ste zending hulpgoederen vertrok gisteren uit Bazel. Het hoofdbestuur van het Neder- lamdsche Roode Kruis heeft gisteren besloten onmiddellijk voor de aan koop van hulpgoederen een be drag van f 25.000,ter beschikking te stellen. Bovendien zullen snel 1500 dekens naar Pakistan worden gezon den. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft zijn girorekening 777 openge steld voor bijdragen in de hulp aan Pakistan. Een ooggetuige heeft meegedeeld dat er hier en daar „niet genoeg le venden zijn om de doden te begra ven". Hij had grote aantallen overle venden gezien die wezenloos rondlie pen of aan het zoeken waren naar slachtoffers. De president van Pakistan, Jachja Chan, leidt het hulpwerk. Alles wat maar kan varen is met voedsel en medicamenten naar het rampgebied onderweg. Alle beschikbare helikop ters zijn ingeschakeld om voedsel en verbandstoffen aan te voeren. Jachja Chan was zojuist terugge keerd van een vijfdaags bezoek aan Peking. Hij deelde mee, dat China zijn land een renteloze lening van ongeveer 700 miljoen gulden heeft aangeboden. BOCHUM (DPA) Waarnemin gen van de sterrenwacht in Bochuni hebben de bekendmaking van het Russische persbureau Tass bevestigd, dat de Russische onbemande automa tische maansonde Loena-17 gister ochtend in een baan om de maan is gekomen. Over het doel van dit maanschot is slechts bekendgemaakt dat de op 10 november gelanceerde sonde tot taak heeft nieuwe apparatuur te beproe ven en de maan en haar omgeving te onderzoeken. In september lanceerden de Rus sen hun Loena-16, een eveneens on bemande ruimtesonde, die op de maan bodemmonsters verzamelde en daarmee naar de aarde terugkeerde (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De tweede helft van de Rotterdamse derby tussen Sparta en Feijenoord was ruim een kwartier oud, toen Eddy Treytel, Feijenoords goalie, de bal met een forse zwaai van het rech terbeen richting wolkendek stuur de. Juist op het hoogste punt van de curve gekomen, ontmoette het leer een flink uit de kluiten ge wassen kopmeeuw. De bal én de meeuw dwarrelden naar het groe ne gras van het Sparta-stadion on der hen. Uiteraard grote hilariteit onder de 35.000 toeschouwers, die zojuist getuige waren geweest van een wereldprimeur: een doelman, die erin slaagt met een uittrap een vogel neer te halen. Verbouwereerd bleven de spe lers als aan de grond genageld staan. Sparta's captain Hans Eij- Het slachtoffer.... kenbroek was het eerst over zijn verbazing heen. Terwijl het spel in de richting van de Feijenoord- goal golfde, bracht hij de aange schoten meeuw zorgzaam naar de kant. Op enkele meters van de zij lijn ontdekte de Spartaan echter, dat Feijenoord inmiddels balbezit had. Al zijn zorgzaamheid was di rect verdwenen. Met een nijdig gebaar smakte hij de vogel tegen het hek, waar het beest als een witte schandvlek bleef liggen. Na afloop van de wedstrijd werd de „Treytel-mecuw", zoals de (volgens ooggetuigen nog le vende) vogel al snel heette, een prooi van enkele Feijenoord-sup- porters, die het hoopje veren in triomf over het veid droegen. De Rotterdamse politie greep uitein delijk in. BRUSSEL (ANP) In het afgelo pen weekeinde hebben jongeren in Antwerpen een grootscheepse beto ging tegen de vogelvangst in België op touw gezet. Op het Antwerpse Groenplein werd een massale demonstratie ge houden, waar spandoeken vertoond werden met onder meer het op schrift „Europa beschermt België vernietigt", een verwijzing naar het Europese natuurbeschermingsjaar. waartoe de Raad van Europa de stoor heeft gegeven. In deze betoging toonde men ook grote houten kruisen, waarop aan touwtjes een vijftigtal dode spreeu wen en een Vlaamse gaai werden meegedragen. Aan de gevel van een groot warenhuis werd een enorm spandoek opgehangen met het op schrift „Stop de vogelvangst". In een pamflet, dat ze onder het publiek verspreidden, wezen de jon geren erop dat in België, niettegen staande dat dit land in 1902 al het internationaal verdrag tot afschaf fing van de vogelvangst bekrachtig de, jaarlijks toch nog 20.000 vogel- vangers 15 miljoen vogels vangen, doden en verhandelen. BIJ EEN botsing tussen een bus en een vrachtauto in de omgeving van Nevsjehir in Midden-Turkije zijn 16 mensen omgekomen en' tien gewond. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/OUDDORP De plotseling opkomende storm heeft zondagmiddag vermoedelijk drie sportvissers het leven gekost. Omstreeks half twee is voor Oost- voorne, nabij de Maasvlakte, een vijf meter lang bootje met drie sportvissers omgeslagen. Een van hen. de 30-jarige vertegenwoordï ger J. Beukelman uit Oostvoorne, slaagde erin zwemmend de Maas vlakte te bereiken. Hier sloeg hij alarm, waarna een reddingboot en een helikopter van de Koninklijke Marine ter assistentie werden in gezet. De beide opvarenden, de 25- jarige C. van Buuren en de even oude J. W. Vermeulen, beiden uit Oostvoorne. werden niet gevonden. De politie achtte het zondagavond vrijwel uitgesloten dat zij nog ge red kunnen worden. Aanvankelijk heerste er enige verwarring rond de twee beman ningsleden. De helikoptr van de Koninklijke Marine meldde name lijk, dat twee op de strekdam van de Maasvlakte in nood verkerende vissers opgepikt waren. Men dacht dat dit de bemanning van het om geslagen bootje zou zijn. Later bleek dat op de strekdam van de Maasvlakte drie inwoners van Rotterdam aan het vissen wa ren. Toen zij door het hoge water en de opstekende storm werden verrast, besloot een van hen, de 36- jarige H. Hoogendijk uit Rotter dam, te water te gaan om zwem mend te proberen de kust te berei ken. De man wordt tot op heden vermist. Men vermoedt dat hij door verdrinking om het leven is geko men. De beide andere Rotterdammers de 32-jarige A. van Buren en de 30- jarige P. J. Broos, konden door de marine-helikopter gered worden. Veel automobilisten aan de wal hebben hierbij hulp verleend door met de koplampen van hun auto op de pier te schijnen en zo de heli kopterbemanning bij te lichten. Ook in de zuidelijke Deltawate ren heeft de plotselinge storm voor verrassingen gzorgd. MOSKOU (RTR) Drie Russische fysici, onder wie de kerngeleerde An drei Sacharov, hebben de oprichting bekend gemaakt van een „comité voor de constructieve studie van het vraagstuk van mensenrechten". In een verklaring, gedateerd 4 no vember, welke zondag aan de pers werd verstrekt, zeggen ^ij dat leden van de communistische 'partij geen deel van het comité kunnen uitma ken maar dat het comité „consulta tieve samenwerking met de organen van het staatsgezag" wil. Russische en buitenlandse waarne mers in Moskou zijn gereserveerd over de vooruitzichten voor het comi té, maar volgens hen geeft de status van Sacharov gewicht. Het comité wil zich onder meer be zig houden met het systeem van wet telijke garanties voor individuele vrij heid in de Russische wet. PARIJS (DPA). De voor malige Franse minister van land bouw, Paul Antier, heeft gisteren opgeroepen een „centrum der erdediging van het Place de l'Etoile te stichten. Hij wil hier- nee protesteren tegen het besluit ran het stadsbestuur van Parijs net piein naar wijlen generaal Oe Gaulle te noemen. Volgens ■Vntiei is vroeger ook niemand 'P de gedachte gekomen het dien, de naam van Napoleon of naarschalk Foch te geven. Het besluit de naam van het plein die hei al 240 jaar draagt, ie veranderen werd vrijdag op -en buitengewone vergadering van hel stadsbestuur genomen. In de Grevelingen hebben dri<- Bredase sportvissers, J. van Heer den, D. Ravenstein en A. van de Beemt, het leven er ternauwernood afgebracht Zij waren aan hel vis sen vanaf een persleiding. Door de storm werd het verbindingsstuk met de wal weggeslagen. Hun alarmsignalen werden opgemerkt j door een wachtsman van de cais sonbouw bij Zonnemaire. De red dingboot Prinses Marijke uit Oud dorp heeft drie en een half uur nodig gehad om de vissers van de persleiding af te krijgen. HUNTINGTON (AFP/RTR) Een JC-9 van Southern Airways is bij de -ending in Huntington in de Ameri kaanse staat West-Virginia neerge stort en in brand gevlogen. De 70 oassagiers en de bemanning van vijf vonden de dood. Het toestel was gehuurd door een sportploeg en een aantal supporters.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1