HOECHST-DIRECTEUR „Pressiegroepen oorzaak geestelijke verontreiniging 11 Lj Dijkbewakers: vechtersbazen tegen de zee I ÉÉtBf ilMfli Uitbreiding van bosareaal met 100.000 ha België start met bouw van sluis in Kallo PZEM nstuiff zeeland Raadsel rond „passer nog niet opgelost si Leerlingen wilden kweekschool bezetten AR-STATENLEDEN BRENGEN BEZOEK AAN THOLEN Lichte vorst V Hoorzitting over havenschap Terneuzen VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 3 ZATERDAG 14 NOVEMBER 1970 3 (Van een onzer verslaggevers) BREDA-BUNNIK Er bestaan plannen om zo snel mogelijk het bosareaal in Nederland met 100.000 ha uit te breiden. Deze plannen leven bij overheden, instellingen, particulieren. Hun bebossingsidee- en zijn bestudeerd door de Konink- klijke Nederlandse Bosbouwvere- eniging, en zij komt tot de bevin ding, dat de plannen zeer reëel zijn. Uitvoering lijkt daarom niet moeilijk te verwezeiijken. Aldus vertelde ir. D. Sikkel, voorzitter van de Bosbouwvereni- ;ing, gisteren tijdens een studie dag van genoemde vereniging in Bunnik. De uitbreiding van het bosbestand komt neer op een uit breiding van 280.000 ha bos met 100.000 ha. Stukken te bebossen grond liggen met name iu Zeeuwsch-Vlaanderen, de Zeeuwse eilanden, Oost-Brabant, De Betu we, Zuid-Limburg. Ook boven de rivieren leeft de gedachte om op tot nu toe goede landbouwgrond bomen te zetten. De noodzaak van nieuw bos wordt de laatste jaren steeds meer ingezien. Met name de papierin dustrie heeft hout nodig, omdat de vraag naar papier - zoals wij reeds eerder schreven - met sprongen loeneemt. De wereldproduktie dreigt nu bij de vraag naar hout achter te blijven. Daarom stelde de directeur van de Stichting Indus triehout, ir. H. van der Meiden, ook gisteren weer dat de uitbrei ding van het Nederlandse bosare aal op minstens 300.000 ha moet worden gesteld. Meer dan een verdubbeling van de huidige op pervlakte. De industrie mikt ech ter liever op verdrievoudiging van het huidige bestand. Ir. J. van den Bos, ambtenaar bij Staatsbosbeheer, rekende op de studiedag voor de renderingsper- eentages van het in de nieuwe bossen geïnvesteerde kapitaal af hankelijk van de bodemgeschikt heid op 3,75 tot 7,75 procent kan worden gesteld. Sprekende cijfers, indien daarbij kan worden gesteld dat zeer aantrekkelijke aanplant- premies te verkrijgen zijn. Van de zijde van de bosbouw probeert men daaraan nog subsidie te kop pelen, omdat het aanschaffen van grond en het beplanten daarvan altijd nog astronomische bedragen kosten. Niettemin kwam gisteren een nieuw begrip aan de orde: het boerenbosbedrijf. Een bos op boe- rengrond bestaande uit b.v. popu lieren, die in tien jaar produktie leveren. Een geheel nieuwe ont wikkeling, aldus ir. C. van Goor, adjunct-directeur van het bos- bouwproefstation. Er is echter een maar aan verbonden: tot deze re volutionaire ontwikkeling kan al- een worden gekomen bij gebruik van goede grond; waarop nu nog inrendabel. boomgaarden staan, bijvoorbeeld. De hosbouwdeskundigen in Bun- nik schonken niet alleen aandacht aan economische problemen. In het kader van de aanplant van niuwe bossen werd ook gesproken over: natuur en landschapsbescherming, millieubeheer, recreatie. Met alle facetten hield men rekening. (ADVERTENTIE) jbel koopt u T >tste zaak J het betere meubel koopt u w in belgië's grootste zaak 7000 m2 toonzaalruimte internationale merkenkeu- ze advies door eigen BRUSSEL (ANP). De nieuwe sluis bij Kallo, op de linker- Scheldeoever bij Antwerpen, die het Antwerpse havengebied via het te graven baalhoekkanaal met de Westerschelde moet gaan verbinden, gaat bijna 89.000.000 gulden kosten, zo heeft de Belgische minister voor openbare werken, J. de Saeger, meegedeeld. De Belgische be windsman heeft gisteren verklaard, dat met de houw van de sluis op korte termijn zal worden begonnen. Dit bewijst, dat België niet wil wachten met de uitvoering van die werken, die al op Belgisch grond gebied kunnen worden gerealiseerd totdat de besprekingen met Ne derland over het Baalhoekproject volledig zijn afgesloten. Wel zei de Belgische minister, dat hij tegen het eind van dit jaar, met zijn Nederlandse collega Bakker, de er nog liggende problemen opgelost hoopt te hebben. Over de afsnijding van de zogeheten Bocht van Bath is nog geen akkoord met Nederland bereikt, maar ook op dit punt toon de Belgische minister zich optimis tisch. Hij verwachtte, dat begin 1972 met de werken voor die afsnijding begonnen zal worden, zelfs nog voor het begin van de volledige uitbouw van de Baalhoekproject. Minister de Saeger heeft de ver wachting uitgesproken, dat de aan leg v-an de sluis bij Kallo een indru kwekkende reeks van industriële in vesteringen op de linker Scheldeoe ver tot gevolg zou hebben. De be windsman heeft verder gezegd, dat problemen van milieuaantasting meer dan tot nu toe de aandacht zullen moeten krijgen, hetgeen niet wegneemt, dat men zaken, zoals de (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De AR-fractie van provinciale staten van Zeeland gaat op 19 november een werkbe zoek brengen aan Tholen. De ver schillende gemeenten, die bij de ko mende herindeling als zelfstandige eenheden worden opgeheven, krij gen de AR-statenleden op visite, waarbij de mogelijkheden zijn ge schapen om kennis van de regionale problematiek over te dragen. Het werkbezoek wordt afgesloten met een persconferentie in „Het Hof van Holland" waar de statenleden ver slag van hun bevindingen zullen doen. vestiging van Progil moet durven aanpakken. Als Progil voldoet aan de technische voorschriften, die het bedrijf worden opgelegd, zal het be drijf geen enkel gevaar opleveren. Vraagstukken, zoals die van de Pro- gil-vestiging mag men niet uit de weg gaan, omdat dit anders de eco nomische groei van de Antwerpse haven kan belemmeren. De toekomstige sluis bij Kallo krijgt een nuttige lengte van 360 meter en de breedte tussen de kolk- muren wordt 50 meter. De water hoogte boven de sluisdrempels zal 12,5 meter worden en 17,5 meter bij hoog water. Voor de bouw ervan denkt men vier jaar nodig te heb ben, zodat de sluis in 1975 in dienst kan worden gesteld. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het K.N.M.I. op vrijdag om 18.00 uur: Opklaringen, plaatselijk buien en kans op lichte vorst in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zondag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor maandag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gistermiddag is het bijna tot een „kraking" en be zetting van het schoolgebouw van de christelijke pedagogische academie aan de Keetenstraat te Middelburg gekomen. Bij het afnemen van ten tamens bij een groep leerlingen bleek dat de verstandhouding tussen leraren en leerlingen te wensen overliet. De leerlingen vroegen toestem ming om over deze kwestie een vergadering in het schoolgebouw te mogen houden. Dit werd hen echter geweigerd. De leerlingen wensten hun grieven echter niet buiten te bespreken en dreigden toen tot het kra'ken en bezetten van de school te zullen overgaan. Eer het zover kon komen, had echter de directeur van de christelijke pedagogische acade mie besloten de deur voor het roeri ge volkje te openen, waarna in vre dige rust de vergadering plaatsvond. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer, die belast is met het wetsontwerp inzake de gemeenschappelijke rege ling tot oprichting van het haven schap Terneuzen, zal op 8 december in het gebouw van de Kamer een hoorzitting houden. Op deze hoorzitting, die om drie uur begint, kunnen organisaties, in stellingen en individuele personen hun mening geven over het wetsont werp. (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE/GOES „Een spoedige vaststelling van de eindtoestand van de industrialisatie in Zeeland is nodig. Wanneer dit spoedig gebeurt, dan is het bovendien een duidelijk antwoord op de manipulaties van een aantal extr«">» pressiegroepen (zoals de vereniging milieuhygiëne - red.), die op basis van onjuiste gegevens en door hantering van onjuiste argumenten pro beren, algemeen erkende zekerheden aan te tasten", aldus luidde een van de stellingen die de directeur van Hoechst-Nederland, dr. ir. J. Nijman isteren in een rede voor de Kamer van Koophandel voor Midden- en Noord- Zeeland in Delta Marina In Kortgene te berde bracht. „Zij veroorzaken daarmee een geestelijke milieuverontreiniging die erger is dan de door henzelf veron derstelde müieuverontreinAging, waarvan zij trouwens ook de grootte, noch de gevolgen begrijpen". De heer Nijm-an bestreed het recht van de burger om de deskundige verant woording te laten afleggen. „Dat is een eis van deskundigen aan deskun digen om te bewijzen dat zij gelijk hebben. Dart deze nagenoeg onmoge lijke teak niet geheel in overeenstem ming is met de wijze waarop de be wijslast in de Nederlandse wetige vinig is vastgelegd, zouden wij ons wellicht wat beter moeten realise- De heer Nijm-an trachtte in zijn in leiding hert ontstaan van de heersen de Zeeuwse onlustgevoelens histo risch te verklaren: tot nu toe leefde men in Zeeland geïsoleerd in en rond gemoedelijke streekcentra: „Het is dan ook belangrijk dart velen, voor bijgaand aan de regel dat stilstand achteruitgang betekent, van mening waren d-art in dit middenrZeeland het leven goed was. Toch- heeft juist dit oen enorm gqvojg gehad. Het ver oorzaakt een weëfstand tégen veran dering en dus tegen industrialisatie. Meer dan elders voeüt men verande ringen primair als verslechtering. Bovendien vinden voo-r de streek zeer ingrijpende veranderingen plot seling plaats, net in de tijd dait in de westerse wereld stemmen opgaan te gen het alles overheersen van het economisch belang". Volgens de Hoeohstdirecteur kan de overheid zich slechts dan het vertrouwen van de bevolking verzekeren, indien haar streven erop gericht is, te komen tot een homogene structuur van hert mid den-Zeeuwse economische leven, ge baseerd op een industrialisatie die past bij de geografische gegevens van het gehied. De beer N jjma, die signaleerde dat de Hoechst vorig jaar een derde van haar omzet in de streek pompte („wij moeten zorgen dat dit in de toekomst zo blijft en dat de gelden niert naar elders vloeion") vond dart de snelle groei van de industrie de groei van de andere bedrijven in de weg stond. Er zal, aldus de heer Nijman, een actief immigratiebeleid in Zeeland moeten worden gevoerd om de se cundaire industrie en andere secun daire activiteiten van de nodige werknemers te kunnen voorzien. Zo lang dat niet gebeurt, mag ook het aanrtal basisindustrieën niet -groeien. Met name de woningbouw mag niet meer achterblijven. „De groei van de secundaire bedrijvigheid en de bouwstroom blijft achter. De span ning op d;e arbeidsmarkt groeit hier door", aldus de Hoecbst-directeur die echter een oplossing door (dure) bui tenlandse gastarbeiders afkeurde. „Het overgrote deel van de be volking merkt niets van de milieu-be- inivloeding door de industrie", aldus spreker, die zich gelukkig prees dat in Zeeland iedereen heit eens is dat de normen nog niet zijn overschre den". De mensen in de Botlek wonen dicht op de industrie, maar die lucthrt- verontreniging vinden zo helemaal niert zo'n nadeel, al wordt ze dat zo langzamerhand wel bijgebracht", dacht de directeur van Hoechst-Ne derland en hij wees hierbij op de wachtlijsten van woningzoekenden die bereid zijn in het Botlefcgebied hoge huren te betalen. Dr. Nijman is tegen het van de kaairt vegen van de dorpen in de omgeving van het Sloeigebied. Hij acht het een voordeel voor de industriële werknemers om dicht bij hun werk te kunnen wonen, „Stel dat je van Nieuwdorp en Bor- sele grote kernen maallat en ze wil uitbreiden, d-an ben ik er helemaal niet van overtuigd dat dat miert zou kunnen en dart ze ontvolkt zouden ralken". (VERVOLG VAN PAGINA 1) De mogelijkheid dat Hoechst ten slotte zou dicteren welke lidmaat schappen wel, of welke niet door fa milieleden van PZEM-personeel of dit personeel zelf mogen worden aan vaard, werd door de voltallige raad van bestuur en de PZEM-directie te genover ons met die grootst mogelijke stelligheid ontkend- Er zijn diverse gesprekken ge weest over de kwestie, zowel tussen de directies van Hoechst en de PZEM als tussen de heer en mevrouw Stik- kelorum, ieder afzonderlijk, met de directies van beide bedrijven. „Ik heb voor mijn man en zijn functie geko zen". heeft mevrouw SÖkfcelor-um als opening van haar eers-te gesprek met de PZEM-direeteur gezegd. „Mijn vraag is alleen: hoe verklaar i'k miiin heengaan als secretaresse tegenover mijn bestuur? Wij zijn voor openheid bij anderen dan moeten wij dat ook intern waarmaken". In samen werking met ir. Bogerd kwam toen een verklaring tot stand, waarbij werd gedoeld op een gewetenscon flict waarin mevrouw S-fikkelorum tegen haar wil in. zou zijn beland. Ook de heer Friedrich was akkoord met het feit. dat mevrouw Stikkelo- rum tegenover haar bestuur en de vereniging een feitelijke verklaring van haar heengaan en haar motieven zou afleggen. De raad van bestuur van de N.V. PZEM staat volledig achter het door ir. Bogerd in deze kwestie gevoerde beleid. Mevrouw Stikketorum had zich bij de aanvaarding v-an ha-ar functie voorgenomen om terug te treden, als zij in geweten meende, dat de werk gever van haar man, de PZEM_ dus, in het actiegebied van de vereniging terecht zou komen. Feitelijk was dart het geval toen Hoechst, als super- grootverbruiker van PZEM elektri citeit, geen vertrouwensbasis met de PZEM meer aanwezig achtte. De heer Kalland: ..Kunt u zich soms voorstellen dait de vrouw van staatssecretaris Kruisinga bestuurs lid zou worden van een organisatie, die opheffing van de druigfbepalingen nastreeft?". Of zou u het niet beden kelijk achten als ik zelf aandeelhou der van Hoechst zo-u word-en? Soms moert men zelfs de schijn vermijden. Ir. Bogerd: „Wij werken vanuit een totale image". Bestuurslid Filius: „Hoechst klap te dicht onder de gegeven situatie, zoals men dit tegenwoordig zegt". Op de vraag: „Hoe weet men in Frankfurt van die functieretaitie bin nen het echtpaar Stikketorum af?", antwoordde de heer Kaland: „Uit perspublifcaties in Zeeland, die ook in de secretaresse-functie die zij als men. Het is overigens een vervelende gang van zaken, die feitelijk al i® be gonnen toen mevrouw Stikketorum haar man vroeg óf hij bezwaren zag is de secretaresse-functie die zij als een boeiende hobby beschouwde. Als de heer Stikfeelorum toen had ge zegd: „De combinatie kan tot moei lijkheden leiden", dan had mevrouw Stikketorum de functie beslisit niet aanvaard". Mevrouw Stikketorum zelf was het meest bevreesd voor persp-ublikaties als gevolg van haar besluit om terug te treden. Op haar mededeling daar over a-an ir. Bogerd zed deze: „Dat duurt een week en dan is het weer over". Mevrouw Stifcketorums andere lid maatschappen, zoal® van het Zeeuw se landschap, de ANWB en dergelij ke, worden door ir. Bogerd, noch het dagelijks bestuur van de PZEM ge zien als een mogelijke aanleiding tot net ontstaan van mogelijke nieuwe situaties als zich nu hebben voorige- ADVERTENTIE) In het vorige seiiövh fcéfet U Ruimen constateren wat een Bontipecialisie als Dora van de Ven U te bieden had. Dit seizoen overtreffen we ons zelf met een uitgebreide koHeiftie aan bontsoorten en madeMen, Om U een idee te geve»! Nerts - Nertskop - neririkmk - «erts- poot -■ nertsrug. Breitschwanzpersicmer - persiarter persïanerpattes - luipaard - ocelot - babyocelot - ocefotlam - bïsamrug - bisambuik - nertsbisam - zobelfeh - hamster - whitecoat - veulen - indisch lam - boregolam - eurerfix - moreno- lam - eumafix - bever. Om geen onesthetisehe opsomming te krijgen moeten wij wel stoppen, maar laat niets U weerhouden nu in alle rust een kijkje te nemen en U te laten adviseren. DEN BOStH TILBURG BREDA Heuvelstraat 44 Eindstraat 14 SCHAFENmarkt 17 Tel. 31620 Tel. 31086 Tel. 39I2S (Van onze correspondente) WESTKAPELLE Een bul derende storm en woeste golven beuken de kust. 't water stijgt hoger en hoger. De radio geeft alarmerende berichten af. Er zijn schepen in nood. Als het even kan legt iedere Nederlander, voor zover zijn werkzaamheden dit toelaten, zich, wat buiten vertoe ven aangaat, de grootste beper king op. Voor andere mensen zijn deze alarmerende berichten vaak het sein, zich in oliegoed te hij sen en de waakzaamheid te ver hogen. Een van die mensen is de heer S. W. Postma 51 jaar, oud- districtshoofd bij het waterschap Walcheren met als standplaats Westkapelle. Met zijn medewer kers is hij verantwoordelijk voor de grootste zeedijk van Neder land, namelijk die van Westka pelle, die met zijn lengte van 5200 meter ook nog de zwaarst te verdedigen zeewering in Neder land is. Al in 1400 begonnen de Wal- cherenaren de zeewering te ver sterken. De duinkust werd door de sterke golfslag steeds meer afgevlakt. In de loop van de eeu wen werd het werk vernieuwd en uitgebreid. Bij de watersnood ramp in 1953 ontdekte de heer Postma samen met een collega een gat in de dijk. De storm was woest op de beide dijkwachters en probeerde ze met alle kracht van de dijk te beuken. Op han den en voeten kropen ze voort, want juist met een dergelijk noodweer moeten de dijken ge controleerd worden. Aan de noordkant van de dijk gekomen zagen ze het water uit een gat in de zeewering stromen. „Ik ben niet gauw benauwd", vertelt de heer Postma, „maar toen was ik toch wel een beetje bang. Je moet niet vergeten dat het een pikdonkere nacht was. Je ziet een gat, maar je kunt niet schat ten hoe groot het is. Het water stroomt landinwaarts en je kunt er niets aan doen. Aan dit voorbeeld kun je nu eigenlijk weer zien, dat juist het preventieve werk het belangrijk ste is. De dagelijkse controle- en aanpassingswerkzaamheden moe ten er voor zorgen, dat eventuele zwakke plekken voor het nood weer versterkt zijn. Als het hoog water is, kunnen we weinig doen. Zo'n gat slaat er meestal ook niet ineens in. Vaak zie je van tevo ren waar we de zaak moeten verzwaren. Dat doen we dan met kleizakken, staaldraadnetten en rietpalen. Zo'n provisorische re paratie moet het dan uithouden tot de storm weer wat is afgeno men en we met de eigenlijke herstelwerkzaamheden kunnen beginnen". De heer Postma woont en werkt al 29 jaar aan de dijk in Westkapelle. Hij kent deze zee wering dan ook als zijn eigen broekzak. Hij weet alle penibele plaatsen uit zijn hoofd. Daarom is ook de stormbewaking op Wal cheren weer een apart hoofdstuk. Vroeger was het zo, dat iedere polder zijn eigen stormbewa- kingsreglement kende. Nu wordt dit allemaal vanuit Den Haag via een prognose van het KNMI en de Dienst van Rijkswaterstaat geregeld. Via een telegram wordt het waterschap op de hoogte ge steld welke dijkbewaking moet worden ingesteld. Hierin zijn drie fasen te onder scheiden, namelijk 1 beperkte, 2 volledige, 3 verscherpte bewa king. Door allerlei omstandighe den wijkt deze situatie wel eens af bij plaatselijke omstandighe den. Vooral op Walcheren ge beurt het vaak, dat de opdracht van hogerhand nog aangevuld wordt met plaatselijke waarne mingen. Dat houdt dan in, dat bij laag water gecontroleerd wordt op eventuele schade. Bovendien wordt er 1 \k uur voor hoog wa ter, totdat het water gezakt is, gepatrouilleerd. Vroeger deed men dat te voet, later werd het met de fiets gedaan, momenteel zijn de toegangen tot de dijk zo verbeterd, dat er met de auto gecontroleerd kan worden. De dijkwachters kunnen op verschil lende punten contact opnemen met hun chef. Voor de Westka- pelse zeedijk is dat dus de heer Postma in het polderhuis aan de voet van de dijk. In 1966 werd het laatste nieuwe stuk dijk vol tooid. „Op het moment kan hij dan ook gemakkelijk vrij stevige stormen doorstaan", vertelt de lieer Postma. Maar het zijn niet alleen de storm en het water, die schade aan de zeedijk berokke nen. Het zijn ook de schepen die flinke deukies in eigen materiaal en de dl' kunnen veroorza ken". In de 29 jaar die de heer Post ma nu meeloopt heeft hij 35 strandingen meegemaakt. In 1966 bijvoorbeeld liep het Franse schip de Nara op de dijk. Dat akkefietje was goed voor een schadepost van 65 duizend gul den. Wie herinnert zich niet het Zweedse schip de Benares, dat op 27 maart tijdens een storm op de dijk gezwiept werd? De scha de aan de dijk was toen een half miljoen. Juist drie weken gele den werden de herstelwerkzaam heden afgerond. De waterschaps mensen zijn ook al menig keer opgetreden als mensenredders. In 1956 haalden ze met hun eigen wippertoestel, een soort schiet- toestel met een lijn, negen men sen van de Achilles, die gestrand was. Het waterschap onderhoudt een nauw contact met de vuurto renwachters en het loodswezen. Deze goede contacten zijn al me nig keer van pas gekomen, als een schip bijvoorbeeld de paal hoofden in elkaar vaart in de nacht en geen aangifte doet van de schade. De onsportieve wegge bruiker mag dan op deze manier eens zijn straf ontlopen, met een schip hoef je zoiets niet te probe ren. De vuurtorenwachter waakt. De heer Postma zit nog een beet je te gniffelen als hij aan de schipper denkt, die met klem ontkende het wallenhoofd in Vlissingen te hebben geramd, maar wiens schip na een opspo ringsactie teruggevonden werd in een Franse haven met het paal hoofdenhout nog aan de boeg! De heer Postma is duidelijk een man met plezier in zijn werk. Dat komt ook wel tot uitdrukking als hij de fijne sfeer en het enthou siasme aanhaalt. Hij is gek op de zee, die volgens hem elke dag weer anders en vaak ook mooier is. Uren kan hij genieten van het boeiend spel dat de golven spe len. De storm jaagt hem geen angst aan, al vindt hij soms na een paar dagen dat het wel eens wat minder kan. De storm duwt en trekt dan aan het huis waarin zich de man bevindt, in wie hij al eerdere malen zijn meester heeft moeten erkennen. STOPPELDIJK „De raadsel achtige passer" van antiekhande laar Calis van de Sasdijk 22 in Stoppeldijk is nog steeds niet geïdentificeerd. Een paar weken geleden publiceerden wij een fo to van een gesmeed oud meetin strument, waarvan de eigenaar, C. W. Calis, niet weet waarvoor het gediend heeft. Een tiental reacties heeft liij inmiddels ont vangen, maar hij is nauwelijks iets wijzer geworden. Zo vertelde de heer C. D. Raas uit Ovezande, dat het ging om een unster, een antiek weegin strument. Vanuit Kruispolder belde de heer Pateer. Volgens hem is het voorwerp een mod- spiegel voor paarden. Door het apparaat te gebruiken zou men gemakkelijk in de paardemond kunnen kijken. De heer Ch. Heil uit Geertruidenberg, meende een voorloper van de sextant te her kennen. Bezoekers van de heer tin MI Calis, die aanvankelijk meenden te weten welk gereedschap op de foto stond, lieten hun idee on middellijk varen, toen ze het smeedwerk in handen namen. Zowel de Kruiningse heer A. Zay en de Terneuzenaar J. L. Troye schrijven het instrument een wreeó verleden toe. Een praam werd gehanteerd om onwillige paarden te pijnigen. He beuls- werktuig werd om de lippen van het paard aangeknepen. Huzaren deden in hun tijd iets derge lijks door een paardemond te knevelen met een touwtje en twee eindjes hout. „Waarom", vraagt de heer Calis zich af, „een ingewikkeld instrument maken, ils hel ook zo eenvoudig kan?" Bij controle van de boeken blijkt het raadsel bij een grotere koop meegenomen te zijn uit het Bel gische Sinaai. Het rare geval is opnieuw gefotografeerd en daar na weer aan de spijker in de schuur gehangen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3