Bouwvallige charme van Zeeuwsch-Vlaanderen «Sr tekst en foto's van cor j. de boer r to BIJ DE FOTO'S Linksboven: het luguber inte rieur van het sinds vier jaar ver laten huisje in Heikant; daaron der: de drijfassen hangen nog in de uitgebrande vlasserij in Koe wacht. Rechtsboven: overal in Zeeuwsch-Vlaanderen vindt men dergelijke taferelen in ver gane schuren. Linksonder: Zaamslag, een schuur is inge stort. Rechtsonder: Ruïne van een direktiewoning bij Terneu- zen, daaronder: een hek bij Sluis voor het decor van loszittende planken. Kleine foto's: Zeeuwsch-Vlaanderen herbergt veel verlaten huisjes met glas loze vensters en open deuren. Zeeuwsch-Vlaanderen neemt moeilijk afscheid van voorbije zaken. Men ziet dat aan de vele gebouwen meestal van hout, want dat was goedkoper uit het begin van deze eeuw, die nu vaak bouwvallig zijn. Zijn de Zeeuwschvlamingen minder slooplustig dan de bevolking van de rest van Nederland of slaat men niet graag de bijl in het verleden? Overal staan ze als een schijnbaar onmisbaar element van het landschap, tussen de barokke begroeiing van brandnetels en bewoond door ratten: De restanten van de te kleine boeren bedrijf j es, de met riet gedekte schuren en de tot spookhuis geworden directie woning bij de ruine van de staalfabriek langs het kanaal bij Terneuzen. Een gedeeltelijk uitgebrande vlasserij in Koewacht en een huisje in Heikant waar sinds de dood van de laatste bewoner, ruim vier jaar geleden, de natuur alles radicaal heeft vernield. Wie brutaal naar binnen kijkt ziet in een luguber donker vertrek een oude tafel en verrotte rieten stoelen staan. In het vuil op de vloer ziet men ratte- sporen. Hiervoor zijn de Belgische en Duitse weekend recreanten te laat gekomen. De kosten om van dergelijke huisjes een vluchtplaats voor de stedeling te maken zijn te hoog geworden. Verscholen achter een dijk bij Zaamslag staat een ingezakte schuur als een oude kameel wachtend op de komende winter en in de omgeving van Sluis staat een hek zonder verdere afrastering, voor een half vergane planken schuur die buiten bedrijf is. Zeeuwsch-Vlaanderen gunt de romantische nieuwkomer nog een ruime blik in haar verleden. Tegen de tijd dat de laatste houten schuur is vergaan, zal het gebied heel wat industrie „rijker" geworden zijn. Het Vlaamse land heeft dan afscheid genomen van zich zelf.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7