Arie van Vliet terug als chef Sportorganisaties richten zich tot de Tweede Kamer wybert Leiden wil n profclub Circuit Zandvoort wellicht opgeheven OOSTDUITSE PERS NIET TEVREDEN „Fotograferen in het weekend? Kom nou,dat is toch mannenwerk/' KNAC EN NAV AGEREN OPVOLGER VAN ADRI ZWARTEPOORTE vieuxen joHeya® Steun voor Hannover 96 op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE &BUYSING SCHIEDAM Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. GESCHROKKEN SPIJTIG VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 "DE KNWU WILDE NU WEL 'N HARDE HAND HEBBEN" AMSTERDAM (ANP) Oud-wereldkampioen sprint Arie van Vliet komt terug in de wielrennerij. De KNWU heeft de 52-jarige Woerdenaar bereid gevonden om volgend jaar bij de wereldkampioenschappen wielrennen in Zwitserland (de baan wordt waarschijnlijk door de Zwitsers uitbesteed aan Mi laan) als chef d'equipe op te treden. Van Vliet is daarmee de opvolger van Adri Zwartepoorte, die vlak na het wereld- toernooi in Engeland al zijn functies neerlegde. Bovendien is de heer Van Vliet door de KNWU benoemd tot contactinan met het Nederlands Olympisch Comité met het oog op de Olympische Spelen in Miinchen. Arie van Vliet is eerder in de leiding van vertegenwoordigende ploegen geweest als coach, onder meer bij de Olympische Spelen van 1960 te Rome en bij de wereldkam pioenschappen in 1961 in Zwitser land. Daarna werd hij benoemd tot lid van de sportcommissie en werd door de internationale wielerfedera tie (UCI) in, de jury voor de we reldkampioenschappen op de baan gekozen, uiteraard met de sprint als zijn specialiteit. In 1965, in San Sebastian, trad Van Vliet als zoda nig voor het laatst op. Van Vliet, trotse eigenaar van drie regenboogtruien in de sprint, zal zich in zijn nieuwe functie uitslui tend gaan bezighouden met de alge mene lijn in de leiding van de ploegen. „Wel zal ik af en toe met Middelink mee gaan en ook baan- wedstrijden en trainingen bezoeken om de jongens te leren kennen, maar van het werk van de coaches en de trainers blijf ik af". Het schijnt dat er de laatste jaren zo nu en dan wel eens wat is misgelopen bij de internationale kampioenschappen. De KNWU wilde nu een harde hand hebben en die heb ik blijkbaar, aldus Van Vliet, maar als de jongens wat te klagen hebben zullen zij toch in de eerste plaats bij hun coach of trainer moe ten zijn. Blijven er dan nog geschil len bestaan, dan zal ik moeten trachten om de mensen tot elkaar te brengen. Als nieuw lid van de Sportcom missie van de KNWU is benoemd de heer B. J. P. M. Smit. De heer Smit uit Amsterdam, oud-consul van de KNWU in Utrecht, zal een van de vacatures vervullen, die zijn ont staan door het bedanken van de heren Zwartepoorte en mr. Van Bal- legoyen de Jong, van wie de laatste bij de volgende ledenvergadering van de wielerunie zal worden be noemd tot voorzitter van de unie. DEN HAAG (ANP) De georga niseerde sport in Nederland is van mening dat het jaar 1971 voor de sportorganisaties een jaar van stag natie en teruggang dreigt te worden, als de Tweede Kamer volgende week bij de begrotingsbehandeling van het ministerie van Cultuur, Be- creatie en Maatschappelijk werk niet besluit de post subsidies voor landelijke sportorganisaties drastisch te verhogen. Gedacht wordt aan een suppletie van twee miljoen gulden. Deze subsidies aan sportorganisaties worden uitgekeerd krachtens een regeling, die in 1967 na overleg tussen de georganiseerde sport en het ministerie tot stand kwam. Het doel was in de kosten van het administratief en organisatorisch ap paraat en voor een aantal propagan da- en opleidingsactiviteiten de sportbonden met 60 procent en de overkoepelende organisaties met 70 procent tegemoet te komen. Na een aanloopperiode van twee jaar zou het ministerie het gehele pakket voor zijn rekening nemen. Omdat het geld in 1968 en 1969 niet dooi de overheid kon worden opgebracht, zorgde in die jaren de Nederlandse Sport Federatie uit de totogelden voor een bijdrage van respectieve lijk 908.500 en 466.350 gulden. De georganiseerde sport in Nederland zegt in een brief aan de leden van de Tweede Kamer onder meer: „de subsidie-advies-commissie ad viseerde voor 1970 een totaal bedrag van f. 5,9 miljoen uit te keren. Toegestaan werd f. 4,7 miljoen, waardoor in de kosten van de sport bonden en -koepels niet voor 60 procent, maar voor slechts 47 pro cent wordt gesubsidieerd. Voor 1971 dreigt de situatie voor de sport nog ongunstiger te worden. De subsidie advies-commissie acht voor dat jaar een stijging van het totaal subsidie bedrag tot f. 6,7 miljoen noodzake lijk, hetgeen gezien de forse kosten stijgingen, die belangrijk zullen uit gaan boven hetgeen werd verwacht, en de uitbreiding van het aantal organisaties dat voor subsidie in aanmerking wil komen, thans als minimaal worden aangemerkt. Het is dan ook zonneklaar dat het voor 1971 geraamde bedrag van f. 4,8 miljoen nog aanzienlijk minder dan 40 procent van de subsidiable kosten zal kunnen dekken. Anders gezegd: De overheid ziet kennelijk geen kans de subsidieregeling ook maar enigszins bevredigend uit te voe ren". De schrijvers van de brief stellen voorts vast, dat 1971 voor veel sport organisaties een jaar van stagnatie en teruggang dreigt te worden. Zij besluiten hun schrijven met de woorden: „De georganiseerde sport van Nederland wil dit schrikbeeld niet accepteren. Zij verlangt daarom van het parlement dat de post onder artikel 155 van de begroting 1971 van de minister van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk werk met twee miljoen gulden wordt ver hoogd, zodat de integrale uitvoering van een door de overheid zelf inge stelde subsidieregeling enigermate wordt benaderd. Alleen dan kan het werk van de Nederlandse sportorga nisaties ten behoeve van de ruim twee miljoen sportbeoefenaren, in het komende jaar op bevredigende wijze worden voortgezet". De ondertekenaars van de brief aan de leden van de Tweede Kamer zijn: jhr. mr. A. Feith, voorzitter Nederlandse Sportfederatie, prof. dr. J.H. Christiaanse, voorzitter Neder landse Christelijke Sport Unie, H. Stapel voorzitter Nederlandse Cultu rele Sportbond, G. Kruyver, voorzit ter Nederlandse Katholieke Sportfe deratie. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) LEIDEN Het initiatief om Lei den te confronteren met betaald voetbal lijkt zijn eerste vruchten te zullen afwerpen. Steeds meer weten de organisators T. Menken en Th. Nijssen zakenmensen te vangen in de interessesfeer. Verder dan dit stadium schijnen de besprekingen overigens nog niet te zijn gevorderd. Wel is bekend dat de eventueel op te richten profclub zijn opwachting zal maken onder de naam FC Leiden. Tegen de particu liere saneringsplannen van Jos Co- Ier, die het potentieel aan profclubs wil terugbrengen tot 38, druist de mogelijke kans van een nieuweling in het betaald milieu niet in. T. Menken: „We proberen een bestaan de vereniging er toe te bewegen naar Leiden te komen. Of dat EDO zal worden? Ik geloof niet dat zo'n club de mensen in Leiden zou aan spreken. We willen een team dat tot de verbeelding van de mens spreekt, dat de 3 a 4.000 voetbalsupporters, die thans naar Ajax, Feijenoord en ADO gaan, in Leiden blijven. Het zal een goede eerste divisieclub moeten zijn". Wat niet meer in mys terie is gehuld is, dat de nieuwe vereniging FC Leiden ondergebracht zal worden in een stichting. Beslist is de heer Menken ook over een veld: „Zegt Leiden neen, dan schrik ken wij er niet voor terug om in Leiderdorp of Oegstgeest te gaan spelen. Je blijft dan toch in de agglomeratie Leiden". (ADVERTENTIE) i i- KV - r j V f T (een geruststellend idee.óók voor uw gasten) ■ttH» V - - Arie van Vliet: „Met het werk van trainers laat ik me niet in". HANNOVER (ANP) Studenten en supporters van de Bundesligaclub Hannover 96 hebben in Hannover 300.000 vuurrode vlugschriften ver spreid, waarin de burgers van dr stad worden opgeroepen om zater dag de wedstrijd Hannover '96 tegen VFB Stuttgart bij te wonen. De reden van de actie is de finan ciële nood, waarin de club verkeert. De zeven tot nu toe gespeelde compe titiewedstrijden hebben gemiddelr 15.750 bezoekers naar het Niede sachsenstadion getrokken. Hannovei '96 heeft echter 22.000 toeschouwers per thuiswedstrijd nodig om rond tt komen. Hannover '96 bezet momen teel de onderste plaats van de Bun- desliga. TENNIS Tom Okker heeft met zijn Amerikaanse partner Marty Ries- sen in de eerste ronde heren dubbel spel van de open tenniskampioen schappen van Parijs gewonnen van de Australische combinatie Dick Crealy/Ray Ruffels. De setstanden waren 64 67 76. ZANDVOORT-DEN HAAG (ANP) Tijdens een bewogen en langdurige zitting heeft de gemeen teraad van Zandvoort het principe besluit genomen het Zandvoortse circuit op te heffen. De besliss n.g werd genomen met 12 tegen 4 stem men. Nauw hiermee ver. a het verzoek van de „BAM-Vermeu- len ontwikkeling N.V." om het bin nenterrein van het circuit te reser- Oranje speelde te hard BERLIJN (AP) In de Oost- berlijnse pers werd uitvoerig inge gaan op de voetbalwedstrijd tegen Nederland, die door Oost-Duitsland in Dresden met 10 was gewon nen. „Neues Deutschland", het of ficiële blad van de communistische partij, schreef: „Het gelukte' (dé Nederlanders) het tempo te vertra gen en daardoor ons speelritme belangrijk te verstoren. Zij lever den toch gevaar op door verras send snelle passes op de voorspe lers Keizer en "Van Hanegem. Een tactiek, die door de mïlimeter- scherpte, waarmee dan werd ge speeld, voor ons meer gevaar ople verde dan ons lief was". Het blad vindt ook dat nu en dan door de Nederlanders, als de scheidsrechter met de rug naar hen toe stond, „op alle mogelijke manieren unfair spel" werd geleverd. De „Berliner Zeitung" noemt Keizer „de gevaarlijkste aanvaller van de gasten" en is van oordeel dat de Nederlandse ploeg bewezen heeft op het zwaar te bespelen terrein „sterk van conditie te zijn en technisch van vorm" en dat de Nederlanders „niets te kort scho ten aan fysieke gehardheid" „De „Junge Welt" heeft het over lieten in het driehoeksspel vaak Peter Ducke en Frenzel als leer jongens heen en weer rennen". Men looft vooral de uitgekookte manier, waarop de Nederlandse spelers hun krachten verdeelden, zulks in tegenstelling tot de eigen de „hazenjacht in de plakkende brei" en vindt dat het eigen elftal met veel arglist heeft moeten wer ken om het tot 10 te brengen. Over de gasten schrijft het blad: „Zij vertoonden hun hele arsenaal van voetbaltechnische kunsten en ploeg, die tenslotte de kleine voor sprong toch nog met hand en tand had moeten verdedigen. Het Oostduitse persbureau ADN vindt dat één van de weinige com binatie: die het aanzien rnaard ma ren, tien minuten na rust kwam, toen het beslissende doelpunt van Peter Ducke viel, na een combina tie van Irmscher, Vogel en Sam- mer. Het vindt dat de Oostduitse ploeg matig heeft gespeeld, vooral in de eerste helft met de sterke wind in de rug. Kreische gelukte haast niets en Henning Frenzel viel tot zijn vervanging nauwelijks op. ADN vindt dat Krasse zwak op het middenveld gespeeld heeft en dat Otto Frassdorf niet zijn glans rol als aanvullend middenveldspe ler zoals bij FC Vorwarts tegen Benfica heeft kunnen herhalen. Het gevolg wax dat Peter Ducke en Vogel het in de voorhoede meestal alleen moesten opknappen tegen een resoluut ingrijpende Ne derlandse verdediging. ADN vond de Nederlanders geroutineerde en tactische spelers, die echter te hard speelden. Het noemde als uit blinkers Drost, Klijnjan, Israël, Van Beveren en de 19 jaar oude Johan Neeskens. (ADVERTENTIE) Stel nu eens mevrouw, u heeft de ideale echtgenoot. Zo eentje tegen wie je niet hoeft te zeggen: „Daar zou je eigenlijk een foto van moeten maken." Zo eentje die al „Klik!" zei, voor u begon te praten. Stel, dat dat zo is. Zelfs dan doet zich iets heel merkwaardigs voor. Want wie staat er op geen enkele foto? Precies, uw man! Fotografisch bekeken gaan uw kinderen als halve wezen de wereld door. Een zielige aangelegenheid. Maar goed, u boft nog. U zult ervan opkijken, maar er zijn mannen die het fototoestel ieder weekend rustig in de kast laten liggen. En er zijn er zelfs die zeggen het 's zaterdags te druk te hebben om een nieuw filmpje te halen. Wat wilde u zeggen, mevrouw? Uw man is tóch niet helemaal volmaakt? Hij vergeet ook de ene keel de camera en de andere maal een filmpje? Ach ja mevrouw, hij is de enige niet. Toch doodzonde. Want als uw kinderen later naar „vroeger" informeren, zit u met lege fotoalbums en uw mond vol tanden. Tenzij.Tenzij aan het fotograferen slaat. Dat filmpje koopt u gewoon tussen de andere boodschappen door. En het fototoestel neemt u gewoon ieder weekend in uw tas mee. Veel te technisch? Dan heeft u het verkeerde toestel voor ogen. Dat van de beroepsfotograaf. Kijkt u maar eens: op üw camera zit waarschijnlijk maar één knopje. Om af te drukken. Dat is alles. Zorg dus steeds voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want ook voor vrouwen is filmen het enige excuus om in het weekend geen foto's te nemen. Dus mevrouw, laat u snel emanciperen door de vakman, uw fotohandelaar veren voor de bouw en exploitatie van het door architect A.H. Balm van het door Europaprojecta ontwik kelde project „Zandvoort, twaalf maanden zomer". De tegenstanders zagen niets in dit plan, dat tussen de 25 en 50 miljoen gulden gaat kosten, maar de meerderheid besloot voor drie jaar optie op dit terrein te verlenhn om de initiatiefnemers een kans te ge ven. Overigens zal na een jaar wor den bekeken of de voorbereidingen snel genoeg verlopen. De Koninklijke Nederlandse Au tomobiel Club die de supervisie heeft over de autosport in ofis land, is geschrokken van dat onverwacht genomen besluit. De autosport zou door deze maat regel beroofd worden van het enige „wedstrijdveld", dat er voor deze tak van sport momenteel in Neder land is, waardoor vele autosportbe oefenaars ernstig gedupeerd zouden worden. Ook de rond 200.000 recre anten, die jaarlijks autosportevene menten op Zandvoort bezoeken (op brengst voor de gemeente drie ton per jaar) zullen hun vrije tijd op andere wijze moeten doorbrengen, aldus de KNAC. Hoewel het een principebesluit be treft, dat zeker in 1971 nog geen consequenties voor de autosport zal hebben, overweegt de KNAC (in overleg met de NAV) bij het minis terie van CRM en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland beroep aan te tekenen tegen het voornemen van B en W van Zandvoort. Intussen dient te worden nagegaan in hoever re de uitvoering van bestaande plan nen voor de aanleg van een circuit elders in ons land kan worden gesti muleerd en versneld. De „Nederlandse Autorensport Vereniging", die alle autoraces in Nederland organiseert, is ook niet gelukkig met het principebesluit van de Zandvoortse gemeenteraad. Ze acht dit voor de verschillende betrokken partijen een spijtig be sluit en wel in de eerste plaats voor de betrokken gemeente zelf, aldus een perscommuiqué. Zandvoort zal, berekend op basis van de acht evenementen van dit jaar, alleen al aan vermakelijkheids belasting uit de autorensport (niet inbegrepen derhalve de motorren- sport, wielersport en andere sporte venementen) een bedrag van circa een kwart miljoen gulden derven. Voorts zal de middenstand een ge voelig verlies lijden en het is verder duidelijk, dat Zandvoort een stuk internationale bekendheid en publi citeit prijsgeeft, die het nagenoeg volledig aan het circuit, met name aan de „Grand Prix" ontleent, zo betoogd de NAV. Het raadsbesluit is volgens de autorensportvereniging tevens spijtig voor het publiek, dat dit seizoen - inclusief „Grand Prix" en trainingsdagen - tussen de 150.000 en 200.000 man sterk naar autoraces in Zandvoort kwam: een stijging van 25 procent ten opzichte van vorig jaar. Het gemiddelde be zoekersaantal van 20.000 tot 25.000 personen per evenement bewijst toch wel de belangrijke recreatieve func- tieve functie van de autorensport. Ook voor de NAV zelf is het prin cipiële opheffingsplan een spijtige zaak, omdat het de continuïteit van de autorensport raakt en daarmee de actieve leden van de vereniging. Het raadsbesluit is dan ook voor de NAV een reden temeer, om met nog grotere interesse te kijken naar die gemeenten, instel lingen en-of andere partijen in ons land, die alternatieve circuitplannen en -mogelijkheden ontwikkelen. „De NAV zal zeker daadwerkelijk steun willen verlenen aan de uitwerking van zulke plannen en deze ook sti muleren". aldus het communique. PAARDENSPORT Minstens 25 kostbare renpaarden zijn in Oklahoma in de V.S. bij een felle brand in hun stallen omgekomen. De waarde van de paarden bedroeg naar schatting meer dan 200.000 dol lar. Slechts drie tot vijf paarden uit de stal. waar er 30 stonden, wisten aa'n de vlammen te ontkomen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 23