LAATSTE WIL DE GAULLE GEHEILIGD Begrafenis groots door eenvoud en discipline Alleen filmkeuring voor jongeren OPEN AANVAL VAN SOVJET-CELLIST I Je^elHd Studio Inbraak in Meppel voor ruim twee ton verdwenen De Gaulle, die altijd op de zesde bank zat in het kerkje van Colombey, werd gisteren begraven in een bescheiden hoek van het kleine kerkhof. Kosten van zijn „kist der armen" 340 frank. Franssen kandidaat- voorzitter PvdA Zonder muziek Van verre Overeenstemming in Warschau Slakken-inval MINISTER KLOMPé WIL: Tegenvoorstel Solzjenitsin verdedigd MR. ABSPOEL Kinderverhoor is minder schadelijk dan naakt poseren in Mini-love" ch^Omt J biedt meer...veel meer! sgg? B&0-voor hen die kwaliteit f en stijl stellen boven de prijs BEOMASTER 1600 M VRIJDAG 13 NOVEMBER 1970 Een kijkje in, de mensenmassa, die zich voor de Notre Dame had ver zameld. Mevrouw Yvonne de Gaulle staat, begeleid door haar zoon Philippe - officier en een geestelijke, aan het graf van haar man. Koningin Juliana tussen prins Rainier van Monaco en keizer Haile Selas sie, tijdens de rouwdienst in de Notre Dame. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Enkele afdelingen van de PvdA-Nijmegen en Apeldoorn hebben het Tweede-Kamerlid drs. Franssen kandidaat gesteld voor de opvolging van dr. A. Vondeling als voorzitter van de PvdA. Tot nog toe was alleen vice-voor- zitter Aiidré van der Louw kandi daat. Deze wil het voorzitterschap aanvaarden, als hij zich gesteund weet door een grote aanhang in de pantij. Op het moet in februari beslist. Drs. Franssen is door zijn kaodidaaitstel- overvallen .Hij zal willen worden zijn ka ïn geacht. (ADVERTENTIES) Een scheut TOM MIX GIN in Uw vruchtensap, cola, tonic of andere frisdrank en U geniet van een heerlijke .longdrink. En puur gedronken.... de borrel voor moderne mensen. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS Terwijl in Parijs liet boulevardblad „France Soir" werd verspreid met als titel„Colombey-les-Deux-eglises het centrum van Frankrijk, Parijs het centrum van het uni versum", stond het stoffelijk overschot van generaal De Gaulle het laatste uur in het landgoed Boisserie boven aarde. Het is 's middags om drie uur onder een grauwe hemel met veel wind een begrafenis geVorden door het eenvoudige volk, in een een voudige dorpskerk, wel in scherp contrast met de majesteit van de Notre Dame in Parijs, waar alle groten der aarde, katholiek of protes tant, israëliër of mohammedaan waren verzameld. zaam werd de kist. naai- buiten ge reden door een brede militaire ge vechtswagen. De Gaulle deed zijn laatste gang door het bos van zijn landgoed waar hij zo vaak had ge wandeld en gemediteerd. De lijkwa gen werd gevolgd door vier auto's met de naaste familieleden. De stoet passeerde duizenden Fransen, die langs de kant van de weg stonden. Tien jongemannen tussen de 19 en 22 jaar, allen afkomstig uit Colombey, dat 394 inwoners telt, fungeerden als slippedragers. Bij deze tien zijn de zoon van een slager, een boeren knecht, een kaasmaker en drie stu denten. De kist was door geen enkele bloem versierd. De mis werd gecele breerd door een bisschop en door een neef van generaal De Gaulle, geas sisteerd door de plaatselijke pastoor. Ofschoon volgens de wens van De Gaulle geen enkele predikatie wérd gehouden de preekstoel van de kerk was leeg stond de gehele dienst in het teken van de wederop standing uit de doden. Mevrouw De Gaulle, in het zwart gekleed, communiceerde het eerst. Daarna de familieleden en alle kerk gangers. Later na de begrafenis werd aan de gelovigen buiten op straat ge legenheid gegeven in de kerk aan de communie deel te nemen. De kerkdienst duurde precies 40 minuten: Vijf minuten voor vier werd de kist omhoog getild en door de 10 tongeren grafwaarts gedragen. 150 militairen van leger, vloot en lucht vloot brachten de militaire eer, maar zonder muziek, zoals De Gaulle dat testamentair had bepaald. Slechts in het bijzijn van de fami lieleden daalde de kist in de groeve, in een bescheiden hoek van het klei ne kerkhof. De plaats van het graf is niet willekeurig. De Gaulle zocht die plek zelf uit, omdat hij uit zijn kamer in de Boisserie kon uitzien op het graf van zijn dochter Anne. Bij de open groeve stond een bos witte bloemen van mevrouw De Gaulle en nog een kleine vaas met bloemen, die De Gaulle er zelf had neergezet op Allerzielen, ter nage dachtenis aan zijn dochter. Het was een begrafenis grandioos door haar eenvoud, precies zoals De Gaulle dat had gewild. Op hen waren alle camera's ge richt, maar niet een enkele keer op het doodgewone volk achterin de kerk, dat van 's morgens heel vroeg in de kilte van de novembernacht had staan wachten op een bescheiden plaats in het Godshuis. Het onzevader werd gebeden in de kerk en niet er buiten. Niet door het volk op straat, waarnaar De Gaulle tijdens zijn vele reizen door de Fran se provincies de handen had uitge stoken. De protocollaire oppercere- moniemeester had andere zorgen aan zijn hoofd. Na de herdenkingsplechtigheid in Parijs ontving president Pompidou op het Elysée president Nixon, pre sident Podgorny, premier Heath, pre sident Heinemann, koningin Juliana, koning Boudewijn, premier Indira Gandhi, president Saragat en pre mier Colombo. Op het kleine dorpsplein van Co- lombey-les-deux-Eglises op de smalle „Avenue Charles de Gaulle" van de Boisserie naar de kerk, en in de kerk zelf, standen doodgewone Fransen zwijgend en in voorbeeldige disci pline. Naar schatting stonden 40 tot 50.000 mensen op de wegen naar het dorp in afwachting van het défilé langs het graf na de teraardebestelling. Zij wa ren gekomen van heinde en ver, per speciale treinen of autobus. Velen van hen hadden langs de kant van de weg geslapen. Op het dorpsplein stonden 350 ver tegenwoordigers van de Compagnie de la Libération. Sommigen van hen waren uit Azië of Zuid-Amerika naar Colombey gekomen om aan de stich ter van hun orde de laatste eer te be wijzen. Om kwart voor drie begon de kerk klok te luiden. De hekken van de Boisserie gingen open en zeer lang- WARSCHAU (AP) Polen en West-Duitsland hebben overeenstem ming bereikt over formules voor de sluiting van een verdrag tot norma lisatie van de betrekkingen. Met dit resultaat kan de -Westduitse onderhandelingsleider, Walter Scheel, zaterdag naar Bonn terugkeren, om de opstelling van het „normaliserings- verdrag" over te laten aan deskundi gen. KORAT (Thailand) (AFP) De Thailandse provincie Ratsja- sima, beleeft een invasie van reusachtige slakken. Duizenden van deze weekdieren, waarvan sommige zo groot als een voet bal, gaan langzaam maar zeker over velden en plantages en ver nietigen op hun weg alles wat sen slak maar vernietigen kan. De vruchtbaarheid van deze dieren is even indrukwekkend als hun grootte: een vrouwtje legt de eerste keer 62 a 75 eieren en de tweede keer tot wel 600 eieren toe. MEPPEL (ANP) In Urzo's je derwaren- en lederkledingfabriek n.v. te Meppel is in de nacht van woensdag op donderdag voor ruim 220.000 gulden aan goederen ont vreemd. Door het forceren van een achter deur slaagden de dieven, van wie elk spoor nog ontbreekt, erin binnen te komen. Een in de weg staand ijzeren hek werd kapot geknipt. De 160 gestolen bontmantels en 100 kostuums werden met rek en al in een gereedstaande vrachtauto gela den, die achter het magazijn op een schoolterrein gereed stond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Klompé (CRM) wil de filmkeuring voor volwasse nen afschaffen. Alleen voor jongeren wil zij nog een wettelijke filmkeuring handhaven. Daarbij zullen grenzen van 14 en 18 jaar worden gehanteerd. Voor alle films blijft er een vrijwillige keuring door een „filmadviescom- missie". Deze zal worden ingesteld door de overheid. De cotnmssie bekijkt of een film in strijd is met de strafwet of zich misschien begeeft over de grenzen, waar achter in grijpen vam de bur gemeester mogelijk is. Wanneer de commissie de film po sitief adviseert, kunnen burgemeester of officier van justitie net meer in grijpen. Is het adivies negatief don blijft de boscoopondernemer toch vrij de film te vertonen, maar dan loopt hij wel risico's van ingrijpen. De bio scoopondernemer is niet verplicht el ke fkn, die hij draait vooraf te laten "keuren door een flmadviescommissie. Deze nieuwe regeling, die minster Klompé samen met haar collega's Beernnk (Binnenlandse Zaken) en Polak (Justitie) heeft opgesteld in de vorm vain een wetsontwerp, zal als de Kamer akkoord gaat, voor vijf jaar geleden. PvdA en D'66 gaat het wetsontwerp niet ver genoeg. Ze zullen vandaag een tegenvoorstel bij de Tweede Ka mer indienen. Zij zijn tegen een ad viescommissie door de overheid in gesteld, willen aiile preventieve cen suur van burgemeesters op films aan schaffen en eisen één enkele leef tijdsgrens van 14 jaar. MOSKOU (AP) De interna tionaal bekende Sovjet cellist, Mstislaw Rostropowitsj heeft open lijk de literaire Nobelprijswinnaar, zijn landgenoot Alexander Solzje- nitsin, verdedigd en gezegd, dat hij een man is „die heeft geleden voor het recht om de waarheid te schrij ven". In een open brief van de musicus, die gisteren de rondgang deed bij vrienden en die geadresseerd was aan de hoofdredacties van de voor naamste bladen van de regering en de partij, veroordeelde Rostropo witsj ook de onderdrukking van de intellectuelen in de Sovjet-Unie. „Is liet dan werkelijk mogelijk, dat het verleden ons niet heeft ge leerd voorzichtig te zijn ten aanzien van het onder de duim houden van mensen met talent, om niet van het hele volk te spreken?", vraagt hij zich af. De 43-jarige musicus is het eerste lid van de gevestigde culturele or de in de Sovjet-Unie. die openlijk opstaat en protesteert tegen het be smeuren van de naam van de auteur Solzjenitsin en tegen het onderdrukken van de Sovjet-intel- ligentsia in het algemeen. „Ik ken de werken van Solzjenit sin en houd ervan. Ik zie geen en kele reden om mijn relaties met hem te verdoezelen als er een cam pagne tegen hem worjt ingezet", schreef Rostropowitsj. ->•> AMSTERDAM (ANP) De Am sterdamse officier van justitie voor kinderzaken, mr. J. J. Abspoel, is verbaasd over de reacties op de wijze van verhoor door de Amsterdamse kinderpolitie van twee kinderen, van wie 65 naaktfoto's staan in het hoek je „Mini-love-variatie(tjes)". In zijn opdracht heeft de kinderpolitie een onderzoek ingesteld naar dit boekje (oplaag 3000 exemplaren), een uitga ve van „Gandalf". Op de foto's staan een 12-jarig meisje en een 13-jarig jongetje vol komen naakt, in dergelijke standen en zij houden elkaar od een dusdani ge wijze vast, dat het ernstige ver moeden bestond, dat er ontuchtige handelingen waren gepleegd, aldus mr. Abspoel. „Men vindt het blijkbaar veel er ger, dat een kind van school gehaald wordt om verhoord te worden door de kinderpolitie dan dat een. kind van die leeftijd gebruikt wordt om op een dergelijke wijze te poseren. Dat verhoren is niet zo schadelijk als het poseren", aldus mr. Abspoel. De kinderen ziim als verdachten gehoord. Mr. Abspoel acht de kans op straf vervolging van de kinderen niet groot. HÜ zou dit ook niet hebben overwogen: „Degenen, die kinderen tot dit poseren hebben bewogen, ma ken zich schuldig aan het bevorderen van ontucht. Het zich doen uitkleden en poses aannemen op zich.zelf is al ontuchtig". De officier zei het ernsti ge vermoeden te hebben, dat hier misbruik is gemaakt van de ouderlij ke macht. Van de zijde van de familie van het jongetje is men bij de zedenpoli tie komen klagen. Fractievoorzitter Wiebenga (PSP) heeft minister Polak gevraagd het justitieel optreden in deze zaak af te keuren. (ADVERTENTIES) HEBT IJ VEEL STOF DOEN OPWAAIEN? Laat het rustig neerdwarrelen en neemt het op met Chif-O-Net, de nieuwe huishoudhulp van Johnson Johnson. Dit Duizend Dingen Doekje is gemaakt van zacht textielvlies. Zacht maar sterk. En absorberend. Ideaal voor alle mogelijke schoonmaakkarweitjes. U kunt 't gewoon onder de kraan uitspoelen of in de wasmachine meewassen. En is een doekje al te vuil geworden, dan neemt u gewoon een nieuwe. Er zittten er 6 in zo'n zeskantige doos. Eentje gratis proberen? Schrijf dan even naar Johnson Johnson, Antwoordnummer 28, Amersfoort. Plak geen zegel, die betalen wij. 't Duizend Dingen Doekje Met enige teleurstelling hebben wij het Nederlands elftal zien ver liezen. Een trieste affaire voor de mensen die Oranje zo gaarne zien winnen ter meerdere eer en glorie van ons vaderland. Maar dat beziel de de Oostduitsers^ nog meer voor hun land en die gingen er nóg harder tegenaan. Wat me speciaal opviel was de deugdelijkheid van hun „muurtjes". Maar daar staan de mannen van Ulbricht nu al een jaar of tien om bekend. Fadrhonc-en van verdriet zijn. ,ïjf Overigens terug over de Muur, naar Roosendaal, waar een caféhou der zijn zaak aan het verbouwen is. Op een bepaald moment moet hij een karrevracht puin kwijt, laadt het boeltje op een vrachtwagentje en zoekt vervolgens naar een goed plaatsje om het kwijt te raken. Hij vindt zo'n plekkie, slaat aan het lossen, maar krijgt bezoek van de bemanning van een politiewagen. De caféhouder voelt nattigheid en doet daarom net of hij het puin aan het opladen is. Daarna voltrekt zich de volgende dialoog: Politie: „Wat doet u daar, me neer?" Man: „Puin laden". Politie: „Is dat van u?" Man: „Nee". Politie: „Lossen dan, die hap..." Eigenlijk was ik gisteravond be nieuwd of er vandaag tussen al deze stukjes sterretjes of streepjes ?ou- dèn staan. Plotseling is dat aan het begin van deze week veranderd. Van sterretjes naar streepjes. En ik heb sterretjes aangegeven. Ik zie ze niet, dus weet ik het zeker. Ik prefereer sterretjes. En de sterretjes zijn niet uitgeput. Merkwaardig. Over toch maar naar onze serie buitengewone huwelijken. Geboeid en onder bedreiging van een mes moest Panajotis Tsingros een 22- jarige Griekse soldaat in het dorpje Kassianou met zijn 20-jarige vriendin Alexandra in het huwe lijksbootje stappen. Hij had dit te daMjken aan de vader en broer van liët meisje. De vader dreigde een priester te vermoorden als deze het huwelijk niet zou inzegenen. De voortvarende schoonvader werd door een recht bank tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het huwelijk schijnt harmonisch te verlopen, melden goed- ingelichte kringen. -J-* 't Is weer eens wat anders om zó te moeten trouwen! Inmiddels heeft signora Maria Ad- dolorata Casalini (41) het leven ge schonken aan haar' 32e kind. De vader is in zijn vrije tijd landarbei der. Waarmee we verder het zwijgen toe doen. MERIJN Elke aflevering van het radio/tv- magazine Studio zit propvol gezelligheid. Vrolijke stripverhalen, puzzels, rake cartoons, correspondentierubrieken, prachtige kleurenfoto's en fascinerend achtergrondnieuws. Voor elf stuivers per weekmeer gezellig heid, meer informatie, meer sport, meer aktualiteitl Ook li kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons antwoordnummer te Amsterdam. het dynamische radio/tv-magazine van de KRO NIEUW UIT DENEMARKEN: Beomaster 1600 M! Opnieuw een uitzonderlijk goed en fraai produkt van B&O, de Deense grootmeesters die zich gespecialiseerd hebben in HiFivoor de happy few! De 1600 M is een volledig getransistoriseerde H'rFi-radio met een stereo versterker van 2x15 Watt. Een buiten gewoon veelzijdige ontvanger op alle golf- bereiken en met een uitzonderlijk goed FM- gedeelte, dank zij de toegepaste keramische filters. Met ingebouwde kortegolfexpander voor het gemakkelijker scheiden van de zenders, zodat een zo scherp mogelijke ontvangst gegarandeerd is. Teak, palissander of eiken uitvoering. Prijs f '1165,-. Laat een B&O-dealer u adviseren. Of vraag B&O-kleurenkatalogus D3 aan. U ontvangt dan tevens een opgave van B&O-deaiers in uw omgeving. Beomaster 1600 M Bang Olufsen Nederland - Postbus 36 - 's Graveland. yC

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 17