PLEIDOOI VOOR KRACHTIG BELEID Industrie in gewest eist meer geld Partnerruil bq pinguïns. De Gaulle I )ere|yd VERRAAD OM GELD Heffing naar aantal kilometers vnlSSJS Industriebeleid EEG duldt geen uitstel lot 15 november 8.90 Daarna weer 18.50 Boek van de Maand Dode en gewonden bij Belgische roofoverval Dr. H. Buck hoogleraar van TH Eindhoven Verontrusting Ondergeschikt Verzoek AR en PvdA SNEL INDIENEN VAN FUSIEWET „Fran^aise et Francais MOTIES OVER PRIJSBELEID VERWORPEN J Mini-love is nog niet van justitie af Fusie drie grote NY V-bonden in voorbereiding AR-WERKGROEP: MOTORRIJTUIGENBELASTING WEG op het etiket staat waar het vandaan komt: SCHADE&BUYSING SCHIEDAM Weer Brits veto over Rhodesië- resolutie In 69 zeventien klachten tegen artsen gegrond Veiling van 60.000 flessen Franse wijn Driekwart van Nederlanders voor legale abortus en vele andere aardige en eigenaardige observaties in het boek„Leven in de dierentuin". Hoe dolfijnen hun trainers jennen. Hoe een walrus verliefd wordt op z'n verzorger. Hoe kolibries veranderen in levensgevaarlijke jachtvliegers. Hoe een chimpansee-moeder mond-op-mond beademing gebruikt. U leest 't in „Leven in de dierentuin". 164 pagina's met sterke staaltjes en ontroerende anecdotes uit de dierenwereld. Genoteerd door een knappe verteller als Vitus B.Dröscher. Uitgevoerd op kunstdruk. Fraai gebonden. Met 131 foto's, waarvan 15 in kleur en 116 zwart/wit. Vlug kijken bij uw boekhandelaar. DONDERDAG 12 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De problemen van de industrialisatie en de zorg wekkende situatie in enkele regio's (het noorden, Overijssel, de kop van Noordholland) en bedrijfstakken stonden gisteren centraal in het debat over de begroting van economische zaken in de Tweede Kamer. Daarbij werd ook ruime aandacht hesteed aan de problemen van het milieubeheer in verband met de economische ontwikkeling. Van diverse kanten kregen minister Nelissen en staatssecretaris Van Son te horen, dat het regionale beleid in enkele gebieden krachtiger moet wor den aangepakt. Het industrialisatiebeleid moet nieuwe allure krijgen en daarbij dient ernstig rekening te worden gehouden met de invloed, die van uit de ontwikkelingslanden zal worden ondervonden. Vooral de socialist Nederhorst gaf hieraan ruime aandacht. „De uitvoer vanuit de ontwikke lingslanden zal van jaar tot jaar toe nemen. Doen wij niets, dan zullen grote delen van de Nederlandse tex tielindustrie en op den duur ook an dere industrieën kapot gaan zonder dat nieuwe werkgelegenheid komt opdagen. De oudere werknemers zul len dan het eerst het slachtoffer wor den. Hierover bestaat in Twente en Brabant grote ongerustheid", zei drs. Nederhorst. „Wij mogen geen ontwikkelings hulp bedrijven met als inzet het be staan van duizenden textielarbei ders". „Onze industrie zal zich moeten toeleggen op de fabricage van hoog waardige produkten, waarmee ons land het minst kwetsbaar zal zijn." Verontrustend vond drs. Nederhorst het, dat de regering aan dit proces niet de minste leiding geeft, de moei lijkheden. op zich af laat komen en onvoorbereid het tweede ontwikke lingsdecennium ingaat. Gesteund door PSP, D '66 en PPR diende hij een motie in, waarin ge zegd wordt, dat tenspoedigste maat regelen worden genomen om de na- (VERVOLG VAN PAGINA 11 Binnen de regering bestaat onenig heid tussen diverse ministers of zij mogen deelnemen aan de plechtig heid in Colombey. De Gaulle heeft in zijn testament bepaald, dat op zijn begrafenis geen president van de re publiek en geen ministers aanwezig mogen zijn. Maar die laatste wens wordt verschillend geïnterpreteerd. De minister van openbare gezond heid bijvoorbeeld wil zich strikt aan dat verlangen onderwerpen en hij heeft aangekondigd, dat hij alleen naar de Notre Dame zal gaan, maar de minister van economie en finan ciën, Valery d'Estaing heeft laten weten, dat hij zich na de Notre Da me naar Colombey zal begeven, niet als minister, maar als particulier. Hoe dat mogelijk is .begrijpt nog niemand. De plechtigheid in de No tre Dame loopt tegen half één af en die van Colombey begint precies om drie uur in de middag. Tussen Parijs en Colombey liggen 250 kilometer, die Valery d'Estaing binnen record tijd zal moeiten afleggen in een eigen wagen, want zodra hij officieel ver voer krijgt, is hü geen particulier meer. Het verbod geldt niet voor andere ministers en voor de voor zitter van de volksvertegenwoordi ging, die lid zijn v-an de Compagnie de la Liberation en als zodanig naast de familieleden mogen zitten in de kerk van Colomby. Een legerwagen zal de Hst van De Gaulle naar de kerk brengen, waar hoogstens plaats is voor duizend mensen. Mevrouw De Gaulle zal de korte afstand van de Boisserie naar de kerk per auto afleggen. Na de absoute door de plaatselijke pastoor wordt de kist naar het graf gedra gen door jonige dorpelingen van om streeks 20 ja-ar. Aan het graf zal geen enkele redevoering worden uitge sproken. Mevrouw De Gaulle zal daarna met haar kinderen en klein kinderen maar de Boisserie terugke ren. delige gevolgen van de te verwach ten concurrentie uit de ontwikke lingslanden op te vangen. Van de re gering wordt gevraagd een program en tijdschema vast te stellen, waar binnen de aanpassing van de indu strie zich moet voltrekken. Initiatie ven moeten worden genomen om spe ciale fondsen, zowel nationaal als binnen de EEG in het leven te roepen teneinde de aanpassing financieel te begeleiden. Vandaag zal minister Ne lissen hierover zijn mening geven. Drs. Nederhorst drong erop aan, uit de opbrengst van het aardgas de gelden doelgericht te besteden voor de industriële aanpassing en het speurwerk. Ook dr. Goudzwaard (AR) liet een soortgelijk geluid ho ren. Vrij algemeen was het oordeel, dat er voor het noorden meer moet ge beuren. De AR zal hierover gauw met een nota komen. De pacifist Wiebenga, dr. Goud zwaard, dr. Imkamp (D '66) en drs. Nederhorst vroegen aandacht voor het milieubeheer in de economische politiek. „Op het ministerie van Economi sche Zaken dient een speciale afde ling milieubeheer te komen", ver klaarde drs. Nederhorst. Dr. Goud zwaard zei, dat de integratie van het milieubeheer in het economisch be leid in de grondverf is blijven steken. Volgens dr. Imkamp dient er een ad viesorgaan voor de uitbreiding van de chemische industrie en de raffi naderijen te komen. Drs. Wiebenga zei, dat bet milieu beheer in het hoog-geïndustrialiseer- de westen al zo ver is, dat geen en kele uitbreiding meer kan worden ge duld: „De produktie zal aan de eisen van het milieu ondergeschikt moeten worden gemaakt". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Nog tijdens deze kabinetsperiode dient er een wet op de bedrijfsfusies tot stand te komen", verklaarde dr. Goudzwaard (AR) gis teren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken. De socialist Nederhorst liet een soortgelijke wens horen en voelde zich gesteund door KVP-programma- maker prof. Steenkamp. Ook onder meer de PSP en de PPR vinden zo'n fusiewet dringend nodig. Dr. Goudzwaard zei gisteren in de Tweede Kamer de oprichting van een college tot onderzoek van bedrijfs fusies urgent te vinden. n (Copyright Het Parool) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Twee KVP-ers, de heren Van den Heuvel en Krosse, en de heer De Mooy (AR), hebben hun stem gegeven aan de moties van de VVD, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen na ontvangst van het SER-advies van vandaag het prijsbeleid nog eens te bezien. De motie werd met 82 tegen 26 stemmen verworpen. Behalve de reeds genoemde leden van de Twee de Kamer kreeg de motie steun van de VVD, de Boeren en de SGP. Verworpen werden ook de moties van mevrouw Brautigam (PvdA), waarin gevraagd werd in de prijzen- calculatiebeschikking te schrappen, dat de uitkering ineens van 400,-— mag worden doorberekend in de prij zen en waarin ook werd gevraagd de einddatum van 16 maart uit de prij- zenbeschikking te schrappen. De moties kregen de steun van de PvdA, D '66, PSP, CPN en de PPR. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In progres sief Amsterdam is veel te doen over het feit dat het openbaar ministerie zich bezighoudt met een onderzoek met een door het sexblad Gandalf uitgegeven fo toboekje: „Mini-iove", waarin een jongetje en een meisje van 12 jaar parodieën leveren op voorlichtingswerken als „Varia ties" van de NVSH. Het boekje zelf wordt door het openbaar ministerie niet porno grafisch geacht, men onderzoekt echter of hier sprake kan zijn van het teweeg brengen of be vorderen van het plegen van ontucht met een minderjarig kind (art. 230 wetboek van strafrecht). Het 12-jarige fotomodel Sacha Kraamwinkel werd gisteren door twee rechercheurs voor een ver hoor uit de zesde klas van haar school gehaald en meegenomen naar het politiebureau zonder dat haar moeder iets wist. Vooral dit laatste heeft veel ver ontwaardiging gezaaid, ondanks het verweer van het openbaar ministerie, dat men binnen de wet is gebleven. Na enkele uren kon moeder Kraamwinkel (echt genote van een verhuurder van ondermeer sexfilms) haar doch tertje afhalen. Ook de uitgever van Mini- love is gehoord en daarna weer vrijgelaten. (Van een onze verslaggevers) AMSTERDAM Er wordt een fusie voorbereid van drie NVV-bon- den. Het betreft de Metaalgond (115.000 leden), de Indusstriebond (50.000) en de textielbond De Een dracht (16.000). De verschillende aspecten van een eventuele fusie worden door studie commissies onderzocht. Als die gun stig rapport uitbrengen zal vermoe delijk april volgend jaar door de drie bonden tot fusie worden beslo ten. De besprekingen over de oprich ting van deze grote NW-Industrie- bond begonnen vorig jaar. Het ver- bondsbestuur van het NVV had toen het congres een voorstel wi'len doen de federatieve verbondsvorm om te zetten in een organisatievorm waar bij het NW één grote vakbond zou worden, zonder opsplitsing in vak bonden per beroepsgroep. Het voor stel is uit tactische overwegingen niet gedaan. De drie genoemde NVV-bonden hebben toen contact met elikaar opgenomen. (Van onze correspondent) LONDEN De gevaarlijkste ontsnapte bandiet van Groot-Brittannië, John Mc. Vicar, (30 jaar) werd gisteren gearresteerd in de Zuidlondense gemeente Greenwich, llij bood geen tegenstand. De detectives van de vliegende brigade en ongeveer 40 politiemannen in uniform omsingelden de flat waarin Mc. Vicar zich schuil hield. Het adres van zijn schuilplaats was door andere leden van de onderwereld aan Scotland Yard verklikt. Zij kunnen nu een beloning van tienduizend pond opstrijken. Mc. Vicar ontsnapte op 29 oktober 1968 uit een streng bewaakte vleugel van de gevangenis van Durham, in Noord-Engeland. Hij had 23 jaar hechtenis opgelopen wegens talrijke gewapende inbraken en vuurgevechten met de politie. Omdat hij zo sterk is als een beer wordt Mc. Vicar de gevaarlijkste gangster van Engeland genoemd. (ADVERTENTIE) (Van een onzer ver slaggevers) DEN HAAG Een werkgroep van de Anti Revolutionaire Partij vindt het redeljjk dat automo bilisten voor het gebruik van de weg betalen, zowel naar de afstand als naar de plaats die ze innemen. De werkgroep beveelt aan de motorrijtuigenbe lasting te vervangen door een tweede heffing op ben zine of gasolie, waardoor er verband wordt gelegd met de afgelegde kilome ters. Verder wordt gedacht aan toelatingsbewijsjes voor gebieden met veel verkeerscongesties. Al naar gelang deze con- gestiegebieden drukker zijn, kan een verschillend bedrag voor de toelatings bewijsjes worden geheven. Tenslotte zou ook een be- wijsje kunnen worden ver strekt voor het stilstaan in de plaats van herkomst van de auto. Op die ma nier draagt de automobi list bij in de kosten van de parkeervoorzieningen in zijn woonplaats, vanwaar hij 's morgens vertrekt en 's avonds terugkeert. De anti-revolutionaire werkgroep heeft de indruk dat de automobilist niet geheel voor de weg be taalt. Het gaat immers niet alleen om de aanleg en on derhoud van wegen, maar ook om de schaden die aan anderen worden berok kend, zoals de hinder door verkeersopstoppingen, de kosten van de medische en sociale verzorging van ge. wonden of de zorg voor nabestaanden van ver keersslachtoffers, geluids hinder en luchtverontrei niging. Een en ander staat in de zojuist verschenen nota over het openbaar ver voer, dat beter verweven en vervlochten kan wor den. De subsidies aan het openbare vervoer zouden eigenlijk moeten worden vervangen door bijdragen op grond van het maat. schappelijke nut van de geleverde vervoerspresta- ties. (een geruststellend idee,óók voor uw gasten) NEW YORK (Reuter) Engeland beeft dinsdagavond in de veiligheids raad zijn veto uitgesproken over een Afrikaans-Aziatische ontwerp-resolu- tie, waarin werd verboden de onaf hankelijkheid van Rhodesië te erken nen, zolang daar een blank minder heidsbewind is. Volgens Engeland is dit onaan vaardbaar, aangezien het de Britse regering voorwaarden zou dicteren bij komende onderhandelingen met Rhodesië. Twaalf landen stemden voor de re solutie. De Verenigde Staten en Frankrijk onthielden zich. Het was de vijfde maal, dat Engeland van zijn vetorecht gebruik maakte. BRUSSEL (ANP) Naar eerst nu bekend geworden is heeft dins dagavond een gewapende Belg een roofoverval gepleegd in een zuivel fabriek te St. Jans Molenbeek. De overvaller, die gearresteerd is. schooit de 28-jarige eigesaax van het bedrijf neer. Deze overleed enige minuten later. De vrouw en een broer van de eigenaar werden door pistoolschoten licht gewand (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De medische tucht colleges hebben in 1969 84 klachten behandeld waarvan 78 tegen artsen en 6 tegen tandartsen. De colleges hebben uiteindelijk te gen 16 artsen en één tandarts maat regelen genomen in de vorm van een waarschuwing, een berisping of een geldboete. De belangrijkste klachten waren: onvoldoende zorg voor de patiënt (26), nalatigheid (16), het weigeren van hulp of bijstand (12), het afgeven van medische verklaringen (12) en het vragen van te hoge honoraria. AMSTERDAM (ANP) Meer dan 60.000 flessen Franse wijn, afkomstig uit de wijnkelders van een bekende Maastrichtse wijnhandel, zullen van 23 tot en met 25 november bij de kunstveiling Paul Brandt aan de Kei zersgracht in Amsterdam onder de hamer komen. De wijnhandel is enige maanden geleden opgeheven. Tijdens de kijk dagen van 20 tot en met 22 novem ber zijn er duizend flessen op zicht, die een indruk geven van de in to taal 1587 partijen Bordeaux, Bour gogne, Champagne, Port, Sherry en ook Duitse wijnen, voor het meren deel van bekende wijnhuizen. AMSTERDAM (ANP) Hel is de overtuiging van minister Nelissen van Economische Zaken, dat de landen van de Europese gemeenschappen het steeds minder zonder een EEG-industriebeleid zullen kunnen stellen en dat het derhalve noodzakelijk is thans actief aan de totstandkoming van een dergelijk beleid te gaan werken. Dit zei gistermorgen de directeur- generaal van handel en industrie, mr. J. C. van Alphen de Veer. na mens minister Nelissen op de con ferentie over de Europese industrie politiek in Amsterdam. Terwijl Nederland wel toestaat, dat een Duitse onderneming (Siemens) in Zeeland (Borsele) een kernener giecentrale bouwt, wordt het de Ne derlandse industrie verhinderd der gelijke opdrachten in andere landen vam de EEG te krijgen. Dat dit een van de dingen is, waarin een toe komstig EEG-industriebeleid veran dering moet gaan brengen, daaraan liet mr. Van Aiohen de Veer geen twijfel bestaan. „Zou nog langer gewacht worden, dan is er het gevaar dat men in steeds sterkere mate tot een nationa listisch beleid overgaat", aldus mr. Van Alphen de Veer. Er is een vorm van belemmering van het vrije-marktverkeer voor in- dustriepródukten, die ons in Neder land nogal dwars zit. aldus mr. Van Alphen de Veer. Het is de praktijk, dat de overheid en de semw>ver- heidsinstellingen bij hun bestellin gen vergaand de voorkeur geven aan het produfct uit eigen land". (Van onze onderwijsredacteur) EINDHOVEN Dr. H. M. Buck is tot en met 31 augustus 1973 benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool Eindhoven. Hij gaat onderwijs geven in de fy- sische-organische chemie. De heer Buck is buitengewoon lector aan de Rijksuniversiteit Leiden en leraar aan het St. Pauluslyceum in Tilburg. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Van de 1101 door het instituut voor psychologisch marktonderzoek geënquêteerde man nelijke en vrouwelijke Nederlanders boven de achttien jaar is tussen de 82 en 76 procent van mening, dat abortus provocatus onder bepaalde omstandigheden geoorloofd is. De enquête werd gehouden op verzoek van de N.V.S.H. naar aanleiding van het initiatiefwetsontwerp betreffen de de opheffing van het strafbaar stellen van de arts, die een zwanger schapsonderbreking uitvoert op grond van medisch en/of sociaal-psy chologische indicaties. Driekwart is vóór onvoorwaardelijke legalisatie. Veel minder groot (tussen de 45 en 51 procent) is het aantal, dat vóór een wet is waarin de vrouw het recht gegeven wordt zelf te beslissen of ze een abortus wil laten plegen. 29 procent is tegen dit recht. Het aantal abortussen per week dat wordt gepleegd in de universi teitsklinieken in Amsterdam, Rot terdam, Leiden en Den Haag en door bemiddeling van de Stichting Rea- lease en het Jongeren Adviescen trum, bedraagt volgens de N.V.S.H. 8595. Het aantal door artsen op in dividuele basis gepleegd ongeveer tachtig. De N.V.S.H. bemid delt zelf bij ongeveer 25 vrouwen per week voor een abortus in Engeland. De kosten in Engeland bedragen on geveer 1500 gulden. Wij verplaatsen liet toneel van handeling, direct en ineens razend snel naar het Engelse plaatsje Sutton Coldfield, waar een wel zeer merk waardige affaire zich heeft afge speeld. De 3-jarige Paul Anderson mocht daar zelf zijn tanden poetsen. Hij schroefde de dop van de tube en begon. Pauls moeder vond een tijdje nadien dat haar zoontje merkwaar dig, zelfs verontrustend hustig was. Zij ging op onderzoek uit en het bleek «-'at Paul geen tube tandpasta had gepakt, maar een tube lijm. Zijn tanden enkiezen zaten stevig aan elkaar geplakt, waardoor hij niet om hulp kon roepen. In een naburig ziekenhuis lieejt men de lijm grondig verwijderd. Sindsdien is er bi] Paul weer zegt zijn moe der met eer vleugje spijt in haar stem) geen woord tussen te krijgen. Den Toom: NAVO.000.000. Maar al met al gaat ons dat weer 140 miljoen gulden kosten, dat geintje met de Navo, die nooit ge noeg geld lijkt te hebben. Defensie minister Den Toom heeft zich bereid verklaard dat bedrag te voteren zo als u weet. Was-ie in Brussel maar naar Man neke Pis gaan kijken. „De privacy van Brigitte Bardot is een andere dan die van freule Wit- tewaal van Stoetwegen" minister Polak, Justitie). Mijn hoofd bonkt nog steeds. Persoonlijk zijn wij ook wel te vreden met de steun die prijzen- minister Nelissen in de Kamer heeft gekregen voor zijn prijsbeleid. Ui teraard had de VVD zijn bedenkin gen en ventileerde dat ook, maar de VVD heeft natuurlijk ook weer niet zoveel macht. En dus kan minister Nelissen blij blijven. En wij ook. Overigens heeft ook prins Philip van Engeland zich in de verkeers chaos gestort. Hij heeft een idee naar voren gebracht om het aantal verkeersongelukken te beperken. Dat kan, zei de prins, door automo bilisten naamborden op hun auto's te laten schilderen. „Mensen voelen zich heerlijk ano niem in hun auto's. Zij beschouwen de wagen naast zich alleen maar als voorwerp en hebben geen oog voor de chauffeur. Ik vind echt dat naam en adres op de auto's moeten wor den geschilderd. Dat zal helpen", aldus de prins. Gisteren was het een lastige dag. Ik hoop dat het vandaag wat soepe ler draait allemaal. Ook voor u. MERIJN. (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 13