ZEEUWSE FRUITTEELT OOGST NU GROOTSTE KLAPPEN Varkensstank te bedwingen Basjes. 15ct, I Scholieren zetten zich in voor ontwikkelingslanden DUIZENDEN GANZEN UIT HET ZWIN NIET WELKOM MEER IN BELGIË NIEUW MIDDEL OOK VOOR VUILNISBELTEN EN VISMARKTEN BB leeft niet voldoende bij bevolking Als apen in een boom Avondje uit? Avondretour! Enkele reis één kwartje nsfluif zeeland knelfittingen handelmaatschappij BREDA Commentaar Wegenactie Mr. J. van Aartsen: Lagere temperatuur Lichte sigaartjes. Zacht prijsje. In verpakking van 10,20 en 50 stuks. Tijdelijk bovendien: gezellige old-timer bokaal a 50 stuks, voordelig uit met NS Eerste nummer Delta-Visie verschenen Verkoop van kinderzegels in Zeeland gestart VAN MENSEN DINGEN EN DADEN 'n Glaasje jus d'orange my dear! De Kalorik Indola citruspers perst si naasappels, citroenen en grape fruits. Heel simpel: draai de door gesneden vrucht 'n kwartslag te gen de draairichting (nietdrukken t) en voila: de krachtige, veilig-lang zame motor haalt alles eruit wat erin zit. Met handig handvat om te schenken en fraaie, morsvrije schenk kan. Triivrij en anti slip, dubbel geïsoleerd. Niet vergeten: de citrus pers van Kalorik Indola, gewoon onmisbaar, f 39,95 maakt u het leven lichter. Boeren schieten knalkanonnetjes af WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 (Van een onzer verslaggevers) GOES-MIDDELBURG Verte genwoordigers van de drie geweste lijke standsorganisaties in de land bouw, alsmede de kring Zeeland van de Nederlandse fruittelersorga- nisatie NFO, houden morgen in Goes een bijzondere, besloten bij eenkomst. Bij die gelegenheid zal de problematiek van de fruitteelt, als een der belangrijkste bedrijfstakken in de Zeeuwse landbouw, worden besproken. In het bijzonder het EEG-beleid zal aan de orde worden gesteld, waarna gesproken zal wor den over de maatregelen, die natio naal al genomen zijn of noodzakelijk worden geacht voor de instandhou ding en verbetering van de fruit teelt. Het is te verwachten dat een in sterker bewoordingen gestelde conclusie uit het beraad tevoorschijn zal komen. Op de vergadering, die in de Korenbeurs te Goes wordt gehouden, zal veel informatie over de fruitteeltsituatie in Frankrijk, Italië en West-Duitsland worden in gebracht. Dit is te danken aan het feit, dat vier deskundigen dit najaar studiereizen naar de genoemde EEG-Ianden hebben gemaakt, en aan de vergadering zullen deelnemen. Dit viertal, bestaande uit ir. P. M. Felius, ir. A. de Groot, ir. G. S. Roosje en de heer P. A. Spoor, zal aan een gedachtenwisseling over het onderwerp deelnemen. Verder zullen drs. P. Bukman en drs. M. J. A. Camps inleidingen houden, waarna discussie mogelijk js. Drs. Bukman spreekt over het EEG-beleid, en drs. Camps be spreekt de nationale overheidsmaat regelen ten behoeve van de Neder landse fruitteelt. De heer J. H. Stout jesdijk voorzitter van de NFO-Zee- land, zal de openingsrede houden De situatie waarin de Zeeuwse fruitteelt na een slepend ziektepro ces van bijna 5 jaar is beland, heeft alle kenmerken van een crisis. Naai de heer Stoutjesdijk verklaarde, is er alle grond voor de vrees, dat een aanzienlijk aantal fruittelers dit jaar voor een financieel debacle zou ko men te staan, waardoor het hun onmogelijk wordt gemaakt hun be drijf voort te zetten. De overproduc tie in de fruitteelt in West-Europa in het algemeen, Nederland niet uit gezonderd, is de oorzaak van de noodtoestand waarin vele fruittelers zijn terechtgekomen. In Zeeland, waar 6.700 ha grond enkele jaren geleden nog voor de fruitteelt be stemd waren, is al bijna 2.000 ha aan boomgaarden gerooid. Zelfs deze ingrijpende maatregel heeft geen blijvende verbetering gebracht. Eer ADVERTENTIE) der is het tegendeel waar, aldus de heer Stoutjesdijk, zoals men in do, late zomer heeft kunnen merken aan de Zeeuwse fruitveilingen waar het zomerfruit weken achtereen zelfs de telers-kostprijs niet kon halen, ter wijl enorme partijen op, of juist boven de EEG-interventieprijs wer den doorgedraaid. Op dit moment worden de financiële gevolgen voor de telers voelbaar. Zelfs is het waarschijnlijk dat juist nu de groot ste klappen gaan vallen. In Zeeland zijn ruim 3.000 mensen als werkge ver of werknemer rechtstreeks bij de fruitteelt betrokken. Een onbe kend aantal is van de fruitteelt indi rect afhankelijk. T\e wens van het actiecomité Jon- genelen uit Roosendaal om in validen en bejaarden vrij te stellen van wegenbelasting kan niet anders dan veel sympathie ontmoeten. Voor wat de invaliden betreft behoeft het nauwelijks een kanttekening. En voor wat de bejaarden aangaat: de voortdurende stijging van de levens- kosten is voor de vijfenzestigplus sers, die het van hun AOW'tje moe ten hebben, allesbehalve een pretje. Door het zuinig aan te doen kunnen ze zich soms nog wel een autootje permitteren, maar dan mag het buiten de kosten van aanschaffing en onderhoud niet te duur meer Nu zowel de verzekeringspremies als de wegenbelasting schrikbarend stijgen, zal een groot aantal bejaar den zijn wagentje aan de kant moe ten zetten. Tenzij de overheid een gul gebaar maakt en hun toestaat gratis van de vaderlandse wegen gebruik te maken. Er zullen weinig autobezitters zijn die de bejaarden dat niet gunnen. En de financiële consequenties zijn zeker niet van die aard dat ze de uitbouw van ons wegennet zullen vertragen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De commissaris van de koningin in Zeeland, mr. J. van Aartsen, heeft in het jubileum nummer van „Civiele Verdediging", een uitgave van de stichting Voor lichting Civiele Verdediging gewe zen op de tekortkomingen van de B.B.-organisatie en op de noodzaak de organisatie in te schakelen bij rampen in vredestijd. „Het is te dwaas", aldus mr. Van Aartsen, „dergelijke apparaten niet te gebruiken én uit humane én uit economische overwegingen, maar ook gezien vanuit de organisaties zelve". De heer Van Aartsen consta teert verder dat C.V. en B.B. niet leven bij hen voor wie ze zijn bedoeld en ook niet voldoende leven bij deie grote groep, dankzij welke ze zijn tot stand gekomen. „Er zal", zo schrijft hij, „iets moeten veran deren in de levensgevaarlijke indif ferentie van het gros van ons volk, maar zeker en vooral in eigen op treden". De C.V. dient, naar zijn mening, bij voortduring nadrukkelijk te wor den gepresenteerd als een noodzake lijke en verantwoorde zaak, die ech ter slechts dan aan haar voor alle Nederlanders zo hoogst belangrijke taak kan voldoen, als zij wordt ge dragen door dezelfde Nederlanders. „Handhaving, aanpassing en opvoe ring tot de hoogst mogelijke graad van doeltreffendheid is", zo schrijft mr. Van Aartsen, „zonder meer onze plicht". Vooruitzichten voor donderdag en vrijdag, opgesteld door het K.N.M.I. op dinsdag om 18.00 uur: Buiig weer met enige daling van temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor donderdag: aantal uren zon: 1 tot 3; min.-temp.: 1 tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: om streeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 pro cent; kans op een geheel droog et maal: 20 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent: kans op een ge heel droog etmaal: 20 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Vijf mannetjes, als aapjes in een kale boom, als spin netjes in een web klauteren behendig in een stalen staketsel en maken die steeds hoger. Straks als het bouwsel klaar is zal het een hoogspannings mast zijn. Het lijnenspel was giste ren te zien langs de weg van Ter- neuzen naar Hoek. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BOXTEL De strijd tegen de doordringende stank van grote hoeveelheden varkensmest blijkt te zijn gewonnen. Dat is het voor de talloze varkensmsters en hun buren verheugen de nieuws. Het is wereldkundig gemaakt door de n.v. Orga- chemia van de Akzo-groep. Het middel dat de stank onder drukt, maar het organische leven in de mest niet aantast, kreeg van het Boxtelse bedrijf de naam Orga-sta- nex. Er zijn en worden op uitgebrei de schaal proeven mee genomen. Wat de mesterijen die het in het experimentele stadium hebben ge bruikt ervan ervaren hebben hoopgevend. „Een goedkoop middel ook", zeg gen de uitvinders. Gebruik er van verhoogt de kostprijs van het var ken met ongeveer twintig cent. Or ga-stanex wordt sterk verdund door de varkensmest gemengd. Vijf mg op een liter water is voldoende om in drijfmeststallen een vierkante meter roosteroppervlak voor twee tot drie weken stankvrij te maken. Het chemische middel, waarvan de samenstelling nog nog geheim wordt gehouden, stopt tijdelijk het microbiologische leven in de mest dat de stank veroorzaakt. Het doodt dat leven niet. Als na enige tijd geen Orga-stanex meer wordt ge bruikt herstellen de mestbacteriën zich en gaat de mest weer stinken. Het stankvraagstuk neemt bij de mesterijen, niet alleen van varkens, steeds grotere omvang aan. De bedrij ven zijn op industriële leest geschoeid om een zo efficiënt en groot moge lijke produktie te kunnen bereiken. Bovendien is het aantal varkens in ons land in tien jaar verdubbeld. Dat, gevoegd bij de snelle uitbrei ding van de woonbebouwing van de stedelijke grenzen en in de dorpen, heeft tot vele conflicten over de stankverspreiding geleid. In een aantal gevallen moesten vermeerderingsbedrijven en meste rijen worden gesloten, omdat de hinderwet-vergunning werd inge trokken. Orga-stanex zal aan die ellende paal en perk kunnen stellen, zeggen de uitvinders. Misschien dat de echte en draaglijke landelijke (ADVERTENTIE) Voordelig reizen na 6 uur 's avonds. (Elke avond, behalve vrijdags en zondags.) luchtjes weer de overhand krijgen. De Boxtelse n.v. heeft er de beste verwachtingen van. Ze is vast van plan dit middel ook te gaan beproeven voor het verdrij ven van stank die nu nog de pluim veehouderij en de rundveestallen omgeeft, om nog maar niet te spre ken van de vuilnisbelten, de vis markten en wat dies meer zij. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Dezer dagen Is het eerste nummer verschenen van Del ta-Visie, dat zich presenteert als een communicatie-orgaan voor die delen van de provincies Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland, die aan de Delta grenzen. In dit eerste nummer staan onder meer artikelen van de hand van burgemeester J.C. Aschoff van Ter- neuzen, schepen L. Delwaide van Antwerpen en van de heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer. Verder zijn er artikelen te vinden over de pijpleiding Rotterdam-Antwerpen, de BP-tankermaatschappij en over Hoechst-Vlissingen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De vrouw van de commissaris van Zeeland, mevr. C. van Aartsen-Stap gaf gistermor gen in het hoofdpostkantoor in Mid delburg door het aankopen van de eerste series kinderpostzegels het startsein tot de verkoop van de kin derzegels in Zeeland. Zij bezocht samen met mevr. G. Hesselin-k-Mondriaan, de voorzitster van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigsters de aparte stand in de hal van het postkantoor. Dit alles onder het toeziend oog van de adjunct directeur exploitatie, C. van Schut- tershoef. De stand zal de komende drie weken bemand worden door enkele dames van het UW. De kinderzegels worden ook aan de loketten verkocht Vorig ja.ar brachten de postkantoren in Brabant en Zeeland samen in het kader van de kinderpostzegelactie f. 44.504 op. Door de comités afzonderlijk werd nog eens f. 33.749,- bijeengebracht. ginnekenweg 69, breda. tel.: 40896 - 45481. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het informatiecen trum voor ontwikkelingssamen werking aan de Singelstraat in Goes (in het „Manhuis") begint uit de kinderschoenen te raken. Nu, anderhalve maand na de offi ciële opening kan het centrum bogen op een gunstig doorlopen beginfase. Er is inmiddels een grote groep enthousiaste vaste medewerkers: een dertigtal scho lieren en leraren, voornamelijk ran het Goese lyceum en het christelijk lyceum, maar ook van andere scholen zoals de openbare mavo en de vakschool. Het aantal werkende jongeren is nog steeds opvallend klein. Op verscheidene scholen wordt ontwikkelingssamenwerking op het ogenblik als leerstof behan deld. Voorbeelden zijn: de Ca- sembrootschool en de chr. nijver heidsschool, waar men zelfs met medewerking van het centrum produkten uit de derde wereld verkoopt in een speciale actie ten bate van de Unicef. Het plan bestaat, om binnenkort het infor matiecentrum behalve op de tot nu toe geldende dinsdag- en vrij dagavonden ook op zaterdagmid dagen open te stellen. Men gaat binnenkort ook over tot het uit voeren van een in een onlangs gehouden vergadering genomen besluit tot het verkopen van „wereldwinkel-artikelen". In december zal het centrum een Zuidamerikaanse „Solidaridad- aetie" in Goes stimuleren. Het aantal bezoekers aan het centrum is tot nu toe (mede gezien de kinderziekten en de nog niet overal heersende bekendheid van het centrum en de mogelijkheden ervan) niet tegengevallen. Er kwamen zowel ouderen als jon geren om informatie. Er waren particulieren, onderwijskrachten en er was ook een verpleegster, die in haar ziekenhuis een groep je wilde beginnen op het terrein van de ontwikkelingshulp. Het informatiecentrum gaat binnenkort een aantal secties in het leven roepen: „Actie en Dis cussie" (Voor lezingen, films, discussies en het geven van in formatie t.b.v. acties), „Wereld winkel", interne organisatie, bi bliotheek, en propaganda. Een aantal malen is het centrum in touw geweest bij schoollessen in het centrum zelf. Het is de be doeling dat meer scholen van de lesmogelijkheden van het cen trum gebruik gaan maken. Wethouder dr. E. J. Prins van Goes heeft tijdens een zeer gea nimeerde bijeenkomst in het cen trum in het Manhuis een uiteen zetting gegeven over de verhou ding rijke landen - arme landen. Hij deed dit in een gezelschap van vijftien „kern vrij willig- (st)ers" van dit infocentrum. Kort voor Sinterklaas zal een kraampje op straat worden gezet, om artikelen uit de derde wereld te koop aan te bieden. Zeeuwen die dan verlegen zitten om een origineel geschenk en de Sinter klaasgedachte ook naar de „zwar- tepietenwereld" willen laten uitstralen, kunnen dan houten beeldjes, ander houtsnijwerk, tas sen, kettingen, vele andere soor ten snuisterijen, authentiek ver pakte koffie en thee, en een plaat met „alternatieve Zuidamerikaan se muziek" van de Boliviaanse balladezanger Victor Hugo Cabre ra begeleid door gitaar en fluit „Flüte Indiienne stijl"), inclusief een boekje met de vertaalde lied jes voor elf gulden aan het stal letje kopen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De streek in de oude Zwinvlakte tussen Sluis en Brugge is een geliefde pleis terplaats voor duizenden over winterende ganzen. Elk najaar komen vooral kolganzen en klei ne rietganzen in zwermen naai het gebied bij Damme vooral, na dat hun vroegere pleisterplaats de Braakman, wegviel als ge volg van de toenemende recre atie. liet laat zich aanzien dat het ganzenleger ook bjj Dammen niet rustig meer de wintermaan den kan doorkomen. De boeren in de omtrek hebben het name lijk weinig op deze gasten be grepen. Zij vrezen, dat de dieren het grasland voor de koeien zul 'en bederven. Begin dit jaar namen de landbou wers in 't Zwin geen halve maat regelen om de ongewenste vogels tr verjagen. Door het afschieten var, vuurwerk (in België knalkanonne tjes genoemd) probeerden zij de gan zen een goed heenkomen te doer zoeken. De eerste zendingen kleine riet ganzen hebben zich inmiddels alweet rond Damme, een gebied van onge veer 400 hectare grasland, gemeld. Over enkele weken zullen zij ge volgd worden door de kolganzen. In de winter van 1969-1970 verbleven meer dan 7000 ganzen van verschil lende soort op deze pleisterplaats Door deskundigen, die zich met vo gelstudie en vogelbescherming bezig houden, wordt sterk betwijfeld of d< ganzen de boosdoeners zijn van df beschadiging der graspercelen. In „Het Vogeljaar", tijdschrift vooi vogelstudie en vogelbescherming schrijft de heer E. Kuyken van het laboratorium voor oecologie te Gent „Via verschillende methodes kwa men we tot de conclusie dat echte beschadiging van grasland door gan- zenbegrazing niet voorkomt, ook niet op de meest bezochte centrale percelen. Wel kan in het meest rus tige middengebied (circa 45 ha) de grasopbrengst in het voorjaar enke le dagen achterstand oplopen. In dat geval moet het vee eventueel enkele dagen langer binnen gehouden wor den. Dit is echter een typisch Bel gisch probleem, aangezien daar het rundvee reeds in begin aprii wordt buitengezet. Daardoor richten de landbouwers zelf vaak enorme scha de aan. Het gras heeft dan immers nog geen kans gehad voldoende re serves aan te leggen en de nog voch tige percelen worden door 't vee vol ledig stuk getrapt. We stelden ten slotte nog vast dat het wegtrekken van de ganzen in het voorjaar steeds gebeurt voor de grasgroei begint, wat de kans op globale schade over het gehele gebied uitschakelt".

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3