ZELFS DORP COLOMBEY VERRAST Den Toom bereid 140 miljoen extra uit te geven GROTE STEUN VOOR PRIJSBELEID Wi l f» m 4^1; 1 house VOOR GROTERE EUROPESE BIJDRAGE AAN NAVO Noordelijke provincies urenlang zonder elektriciteit Prijzen met bijna half procent gestegen Man uit Aardenburg verongelukt De laatste wil van De Gaulle Hoogerheidenaar gered uit brandende auto .IADI0 K K0CK Ernstige bezwaren van Liberalen Montagebouwer uit Roosendaal levensgevaarlijk gewond na val van twintig meter Leer, omdat het ruig is en ook zacht kan zijn. Omdat er suède is en cuir sauvage. Omdat er lang is en kort en er tussenin. Leer, omdat een man van leer houdt. House, omdat wij leer voor u hebben opgezocht. In Spanje en Frankrijk en ook in Engeland. En er is bont bij en voering en het kan ook zonder. Kom gewoon eens kijken. Omdat het u past. Amsterdam/Rotterdam/Den Haag/Hilversum/Bussum/Arnhem/ Groningen/Eindhoven/Breda/Alkmaar/Maastricht Wiebelpolitiek DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwsfcraat 9, Terneuzen, tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. VRIJE ZEEUW WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 No. 6395 25e Jaargang Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2.40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels- advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van onze correspondent) COLOMBE Y-LEStDE UX-EG- LISES Op de grafsteen waaron der generaal Charles de Gaulle donderdag zal rusten op het een voudige dorpskerkhof van Colom- bey, stond gisteren een aarden pot met verwelkte witte chrysanten. De generaal had deze daar zelf een twee weken geleden neergezet. Op de steen, wit marmer met een groot, kaal kruis, staat de inscrip tie '„Anne de Gaulle, 1928-2948" Daarnaast is nog plaats voor de naam van haar vader, de man die elke zondag na de mis trouw haar graf bezocht en voor het laatst op Allerzielen bloemen op haar graf zette. Hij was ervan .overtuigd dat hij Frankrijk gered had en het land zijn eer had teruggegeven. Tijdens zijn tienjarige ambtsperio de als president stond hij met soms irriterende aandrang op de ceremonie, de verdediging en de eerbiediging van zijn ambt, niet voor hemzelf, maar voor Frankrijk In zijn dood zal hij geen monu ment met een Napoleon hoeven te delen. Hij wenste een eenvoudige begrafenis, en deze wens "wordt geëerbiedigd. Hij wordt bijgezet naast zijn dochter en de landarbei der Ernest Consigny, die al voor de tweede wereldoorlog overleed. Op 22 november zou De Gaulle 80' jaar geworden zijn, een leeftijd waarop de dood geen ongewone gast is. Toch beweren de dorpelin gen van Colombey, die hem ado reerden, ten stelligste dat zij ver rast waren door zijn overlijden. De 74-jarige Lucien Benard, die niet ver van De Gaulles landhuis „La Boisserie" in de Generaal De Gaullestraat woont, vertelde dat hij de generaal afgelopen zondag in de kerk had gezien en dat hij er toen „uitstekend, alert en goed" had uitgezien. Dorpspastoor Claude Jaugey, de geestelijke die De Gaulle bediend heeft, verklaarde ook dat de generaal er tijdens de mis .normaal" had uitgezien. „Het was als op de andere zondagen" beweert hij. De dorpelingen, die toch al jarenlang gewend waren aan verstoring van hun landelijk levensritme door de aanwezigheid van de generaal zelfs als presi dent maakte hij er een gewoonte van het weekeinde in Colombey door te brengen bleken nog niet in staat de laatste opschudding te verwerken. Oude mannetjes met wandelstokken en modder op hun schoenen, vrouwen in vale kledij zelfs een paar gendarmes, schaam den zich niet voor hun verdriet De baas van het enige café in hel dorp, „Chez Jeannine", liet de tra nen over zijn wangen stromen Buiten De Gaulle hebben de men sen van Colombey in feite nooit buitenstaanders aanvaard in hun midden Een vrouw, zittend op de stoep, weigerde in te gaan op de vraag naar haar naam, dat ging niemand wat aan. Maar De Gaulle: „Ja, ik kende hem. Nee, niet goed. Dat deed niemand". De Franse regering zal zich hou den aan het testament dat De Gaulle heeft nagelaten en dat. hij in twee geschreven vellen over handigd heeft aan George Pompi dou op 16 januari 1952. De letter lijke tekst luidt: Generaal de Gaulle. 16 januari 1952. ,Ik verlang dat mijn begrafenis zal plaatsvinden te Colombey-les-deux- Eglises Indien ik in een andere olaats mocht overlijden, dient mijn lichaam naar mijn huis te worden overgebracht, zonder het minste openbare ceremonieel". „Mijn graf zal zijn daar waar mijn dochter Anne reeds rust, en waar eens, mijn vrouw zal rusten. Hel opschrift: „Charles de Gaulle (1890 - Verder niets". „De uitvaart zal worden geregeld door mijn zoon, mijn dochter, mijn schoonzoon en mijn schoondochter, geholpen door mijn secretariaat, en op zodanige wijze dat hij uiterst eenvoudig zal zijn. Ik wens geen nationale begrafenis. Geen presi dent, geen ministers, geen parle mentaire commissies, geen verte- genwoordigers van overheidslicha men. Alleen de Franse krijgsmacht zal officieel, als zodanig, aanwezig mogen zijn - maar haar vertegen woordiging dient van zeer beschei den aard te zijn, geen muziekkorp sen, geen militaire muziek'. „In de kerk of elders zal niet wor den gesproken. In het parlement geen lijkredes worden gehouden. Bij de plechtigheid zullen geen zit plaatsen worden gereserveerd be halve voor mijn familie, voor mijn kameraden van de orde van de bevrijding, en voor de gemeenteraad uan Colombep. Mannen en vrouwen uit Frankrijk en andere landen van de wereld kunnen, indien zij dat wensen, mijn nagedachtenis eren door mijn lichaam naar zijn laatste rustplaats te begeleiden. Maar ik verlang dat dit in stilte gebeurt". „Ik verklaar dat ik bij voorbaat weiger elke onderscheiding, bevor dering, ander eerbetoon, decoratie, van Franse of buitenlandse zijde. Als zulke onderscheidingen mij zou den worden toegekend, zou dit in strijd zijn met mijn laatste wil". Ondertekend C. de Gaulle Voor meer nieuws over de dood van De Gaulle zie pa gina's 9 en 13. (Van onze correspondent) GRONINGEN Een ernstige ont ploffing op een openluchtstation hij de Nieuwe-Hunzecentrale van het elektriciteitsbedrijf voor Groningen en Drente in Groningen, was er gis termiddag om vijf voor zes de oor zaak van, dat grote delen van Gro ningen en Drente urenlang zonder stroom kwamen te zitten. Direct na de ontploffing viel een diepe duisternis over dilt gebied. In de stad Groningen viel juist op het; spitsuur alle stroom uit. In de stad ontstonden ernstige verkeersopstop pingen. Op de spoorlijn Groningen Zwolle viel de stroom uit. Het gevolg ervan was dat de randstad-treinen van Groningen richting Zwolle ble ven stilstaan. Een aantal treinen is helemaal niet meer vertrokken. De lijnen van Groningen uit de provincie in ondervonden eveneens ernstige vertragingen. Halfuurdiens- ten werden uurdiensten. Deze ver tragingen vloeiden voort uit het feit. dat de elektrische voorzieningen langs de spoorbanen zoals de automa tische ovarwegbeveiligingsinstalla- ties niet werkten. De ontploffing bij de Hunzecentra- le ging gepaard met een grote steek vlam en een daverende knal. Er vlooig olie in brand, maar dit kon door de bedrijfsbrandweer worden geblust. Het gevolg van de ontplof fing was, dat alle machines van de Hunzecentrale die onlangs een vijf de eenheid opende, uitvielen Het landelijke koppelnet; dat Groningen verbindingen geeft met Leeuwarden en Zwolle, moest op dat moment in springen, maar de belasting bleek te zwaar. Zo zwaar, dat Friesland over belast raakte, met als gevolg dat ook in Friesland de stroom uitviel. Vrij wel de gehele provincie Friesland met uitzondering van de stad Leeu warden zat een half uur, van zes tot half zeven, zonder stroom. (Van onze redactie binnenland) BRUSSEL-DEN HAAG De Westóu.'oc minister van de fensie, Helmut Schmidt, Heeft op een vergadering in Brussel van NAVO-ministers van defensie voorgesteld de komende vijf jaar de Europese bijdrage aan de NAVO met bijna 1,7 miljard doller te verhogen. Als de beslissing over deze extra-inspanning positief uitvalt zal het Nederlandse „extra" bedrag van rond 29 miljoen per jaar, ge durende vijf jaar, uitmaken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In het wat matte en vage debat over het loon- en prijsbeleid in de Tweede Kamer, kreeg minister Nelissen (Econo mische Zaken) gisteren de overgrote steun voor zijn algemene prijs maatregel. Minister van Defensie, VV. den Toom, verklaarde zich bereid dit be drag op tafel' te leggen. Het Neder landse aandeel betekent 8 a 9 pro cent van het totale bédrag, waarmee een fonds zal worden gevormd, dat toegevoegd zal worden aan het al bestaande NAVO-infrastructuürfonds. West-Duitsland heeft zich bereid verklaard 40 procent voor zijn reke ning te nemen. Hieruit uit o.a. be taald kunnen worden een verbete ring van het NAVO-communicatie- systeem en de aanleg van vliegtuig bunkers op vliegvelden, o.m. op Soesterberg. Op 1 december, een dag voor de eerstkomende NAVO-minis- terraad in Brussel, zal de groep van tien Europese ministers van Defen sie over het plan beslissen. Het idee voor dit z.g. additionele fonds is na de vergadering van de tien op 1 oktober in Brussel door minister Den Toom met de Ameri kaanse minister van Defensie, Laii'd, in Ottawa besproken. Volgens de Ne derlandse bewindsman heeft het plan twee voordelen: het toont de multi laterale gezidheid van Amerika's Eu ropese partners in het bondgenoot schap om een extra inspanning te leveren, en elk land ziet er in con crete vorm, namelijk in de vorm van vliegtuigbunkers en verbetering van het communicatiesysteem, iets van „terugkomen". De Amerikaanse wens, dat ieder NAVO-land de defensiebegroting zal verhogen tot vijf procent van het bruto nationaal produkt, is ondanks hevig verzet van de Nederlandse de legatieleden, aanvaard door de NA VO-assemblee in Den Haag. De Kamerleden J. H. Jansen (KVP) en G. Koudijs (VVD) verklaarden er zich in een amendement tegen. Woordvoerder Koudijs zei ermee akkoord te gaan dat er meer uitge geven moet worden voor de vrijheid. Hij verwierp echter de Amerikaanse stelling. Als tussenoplossing stelde hij voor de defensie-uitgaven met vijf procent te verhogen. Deze ver hoging zou ieder jaar door de NA- VO-assemblee moeten worden her zien. De liberale afgevaardigde licht te toe dat Nederland 3,7 procent van het bruto nationaal inkomen besteed aan defensie. Dit betekent tachtig dollar (288 gulden) per hoofd van de Nederlandse bevolking. Ook voor an dere landen is dit nauwelijks haai baai', aldus de heer Koudijs. Hij haal de als voorbeeld Canada aan, dat nu 2,5 procent van het bruto nationaal produkt besteedt aan defensie, wat daar betekent 85 dollar per hoofd van de bevolking. Optrekking tot 5 procent zou neerkomen op 170 dol lar per hoofd van de bevolking. „Het is onmogelijk voor het Ka merlid Jansen en mij", zo vervolgde de heer Koudijs, „in de NAVO-as- semblee iets goed te keuren, waar van wij weten dat het onmogelijk is dat het door het nationale parlement wordt goedgekeurd". Ook de Deense delegatie wees er op, dat werkelijke aanvaarding door de NAVO van het voorstel van de Amerikaanse democraat L. Mendel Rivers zou betekenen, dat Denemar ken uit de NAVO zou moeten treden. Voor de stemming maakte het hoofd van de Nederlandse delegatie, het Tweede-Kamerlid W. Wierda (PvdA) bekend dat ook de socialistische af- gevaarigden in de Nederlandse dele gatie zouden tegenstemmen. Alleen het anti-revolutionaire Ka merlid N. G. Geelkerken stemde voor. De uitslag van de stemming in de NAVO-assemblee was 36 voor de verhoging, 21 tegen en 1 onthouding. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Bij een in aan bouw zijnde oven bij Hoechst in de Sloehaven te Vlissingen is gisteren om 10.00 uur de Roosendaalse mon tagebouwer de 29-jarige R. B. van een hoogte van 41 meter gevallen en terechtgekomen op een 20 meter la ger gelegen vloer. Hij is per ambu lance overgebracht naar het St.-Jo- sephziekenhuis te Vlissingen. De juis te toedracht van het ongeval is niet bekend. De man verkeert in levens gevaar. (Van een onzer verslaggevers) ETTEN-LEUR Twee broeders van een juist pas serende ambulance-auto van de Bredase G.Q. en G.D hebben gistermorgen op de rijksweg 56 onder Etten- Leur het leven van de heer J. Vogelaar (31) uit Hon- gerheide gered: zij bevrijd den hem uit zijn brandende •auto, waarin hij bekneld zat. De heer Vogelaar was met zijn wagen legen een lantaarnpaal en tegen de achterzijde van een vracht wagen gereden op de krui sing van de rijksweg met de Hoge en Lage Vaarkant. I De bestuurder van een trek ker met oplegger verleende daar geen voorrang aan de door de heer Vogelaar be stuurde auto. De heer Vo gelaar moest naar rechts uitwijken, met voornoemde gevolgen. De bemanning van de am bulance-auto trad uiterst snel en effectief op. Ze be vrijdden eerst de heer Vo gelaar uit de fel brandende en geheel vernielde auto en blusten onmiddellijk daarna de brand. Zeer korte tijd later was de heer Vogelaar met zijn iredders in de ambulance op weg naar het St.-Igna- tiusziekenhuis te Breda. Zijn toestand is overigens niet ernstig. De bestuurder van de trekker met oplegger reed na het ongeluk door. Hij kon later worden opge spoord. Het bleek A. D. uit Etten-Leur te zijn. De scheidende voorzitter van de NAVO-assemblee, de Amerikaanse democraat Wayne L. Hays, in gesprek met het Amerikaanse debxat'. d, senator Edward Kennedy. Op de achtergrond diens echtgenote J<n&. Zij waren aanwezig op een receptie in het hoofdkwartier van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag, die gegeven werd door de nieuwe president van de NAVO-assemblee, de Luxemburgse socialist Romain Fandel. (Van onze correspondent) 's-GRAVENPOLDER Dinsdag avond vond omstreeks half zeven een verkeersongeval met dodelijke af loop plaats nabij De Liter onder Aar denburg. Hierbij kwam de 57-jarige C. de Borst uit Aardenburg om het leven. Het ongeval gebeurde door dat het slachtoffer bij een inhaalpo- ging een hem tegemoetkomende auto te Iaat opmerkte en met volle vaart op een voor hem rijdende tractor be stuurd door een landbouwer uit Oost burg botste. (ADVERTENTIE) Philips Q televisie Philips |S radio III Noordstraat 107. Tei. 01150-4255 TERNEUZEN Die steun gold ook voor het stand punt van het kabinet om artikel 8 van de loonwet ingrijpen in af zonderlijke cao's niet toe te pas sen. De confessionele regeringspar tijen stelden wel wat kritische vraagtekens bij het beleid, maar wilden minister Nelissen hun steun niet onthouden. Anders was het met de WD, die met ernstige bezwaren kwam aanzetten. Voorbarig, eenzij dig en gevaarlijk, zo betitelde de li berale Rietkerk de prijzencalculatie- beschikking. Het debat handelde over het in- terimaidivies van de Sociaal Econo mische Raad (SER), waarin werd voorgesteld, dat de regering gede tailleerd ingrijpen in lonen zowel als in prijzen achterwege laat. Het kabinet wil dit advies wel opvolgen voor de lonen, maar gezien de recen te prijsontwikkeling, wil het kabinet alle bevoegdheden houden om een krachtig prijsbeleid te voeren. Het is de bedoeling dat de SER morgen voortgaat met de advisering, met na me oiver het gehele paket van be- stedingsbeperkende maatregelen. Heit kabinet diende zijn standpunt over het interimadvies betreffende lonen (ADVERTENTIE) Alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste en prijzen snel bekend te maken om de gelegenheid te scheppen dat de werknemers weer aam het centrale kwnoverleg zullen deelnemen. De prijzenmaatregel van minister Nelissen, waarbij wordt aangegeven welkekosten precies in de prijzen mogen warden doorberekend, kreeg in het debat overheersende aandacht, ook al werd in ruime mate stilgestaan bij het niet toepassen van artikel 8 van de loonwet. Dat het hiertoe uiteindelijk is ge komen, daarover was de socialist Van Lier „aangenaam verrast", maar overigens vond hij, dat het kabinet een „wiebelpolitiek" voert, vandaag helt het naar links, morgen naar rechts. Bij elke poort van het kabinet staat de regeringspartij op wacht om zosodig tegendruk te geven. Het hele regeringsbeleid noemde hijongeloof- Tig. Mr. Van Lier geloofde niet, volgend jaar van een loompau- zai kunnen zijn. Hij be pleitte met klem bijzondere aandacht voor de trekkers van sociale uitke ringen, die geen 400 gulden krijgen, maar wel de daardoor ontstane hoge re prijzen moeten betalen. Ook van diverse andere kanten rees kritiek tegen de mogelijkheid, dat die uitke ring ineens in de prijzen wordt door berekend. Mevrouw Brautigam (PvdA) vond het een raadsel, dat nu opeens de stijgende loonkosten wel in de prijzen tot uiting mogen komen. Zij drong erop aan, dat deze bepaling uit de prijzenoalculatiebe- schikkiing wordt geschrapt. Gebeurt dit niet, don wordt onrecht gedaan aan de mensen, die niets van een uitkering ineens of maar een beetje hebben gezien. Mevrouw Brautigam noemde het onjuist, dat de prijzen- besehikkimg maar tot 16 maart duurt. Schrap die einddatum, was haar ad vies aamffi indster Nelissen. De deco- craat Nypels wilde, dat de prijzen- maatregel in ieder geval tot 15 mei zal gelden. Hij zei, dta de vertrou wenscrisis is ontstaan door het fa lende sociaal economische beleid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Van medio sep tember tot half oktober zijn de prij zen met 0.4 percent gestegen. Het prijsindexcijfer van de gezinscon sumptie liep volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek op van 134,6 in september tot 135,1 in okto ber. De stijging van de prijzen met bijna 14 procent werd ondermeer veroorzaakt door hogere prijzen voor kleding. De stijging van het indexcijfer voor kleding is voor ongeveer de helft toe te schrijven aan de over gang van zomer- naar winterkle- ding. Verder werden prijsstijgingen ge registreerd voor dranken en maaltij den, schoeisel, ziekenhuisverpleging en weekbladen.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1