win uw grundig droomreis op de middellandse zee! 200 volledig verzorgde vliegreizen voor jongens en meisjes naar de Studio 0/ biedt meer...veelmeer! IT WOENSDAG 11 NOVEMBER 1970 De Westduitse president Lübke probeerde in 1967 De Gaulle (I.) met de Amerikaanse president Johnson (r.) te verzoenen. Tevergeefs. De Gaulle haatte de Amerikanen al sinde de conferentie van Yalta, waar zónder hem de wereld werd verdeeld. Hij uitte zijn afkeer oa. door kritiek op de Vietnam- ooriog. Met president Nixon kon de generaal overigens beter opschieten. Samen met de Westduitse kanselier Adenauer ondertekende De Gaulle in 1963 het Frans-Duitse vriendschapsverdrag. De leidende ge dachte hierbij was het vormen van een nieuwe as ParijsBonn, waar de rest van Europa (zonder Engeland) omheen zou draaien. Na Adenauer verkoelde de vriendschap echter. In 1966 bezocht De Gaulle de Sovjet-Dnie. Podgorny, voorzitter van het Opperste Sovjet-presidium, begroette hem bij zijn aankomst in Moskou. Bij De GauIIes toenaderingspogingen tot de Sovjet-ünie en de Oosteuropese lan den zweefde hem het ene Europa van Kanaal tot Oeral voor de geest. Het bleef een illusie. De Russen kwamen niet onder de indruk van de generaal, noch van zijn (eigen) atoombommen. yM*ïii i "i -'v CHARLES DE GAULLE Gedrevene door slechts één idee: FRANKRIJK God alleen is groot. Deze woorden van de hofprediker Bossuet bij de dood van Lodewijk de Veertiende lijken wel bij uitstek van toepassing nu de meest karakteristieke figuur van het na-oorlogse Frankrijk is overleden. Charles André Marie de Gaulle is niet meer en dat is een gegeven dat bijna onwezenlijk lijkt, zo beheerste deze militair nog vanuit zijn isole ment via zijn Mémoires het Franse politieke toneel. f - Generaal De Gaulle ais bevelhebber tijdens de tweede wereldoorlog. De Nederlanders, de wereld, kennen De Gaulle sinds de Acht tiende juni 1940. In het uur van de grootste verslagenheid, tijdens een strijd op leven en dood met een meedogenloze vijand, riep zijn stem op tot volhouden en verzet. Tegen alle twijfelzucht en half hartigheid in, vooral in zijn eigen land, heeft hij gelijk gekregen. Hij had ook recht op dat gelijk, want al voor de tweede wereld oorlog onderscheidde hij zich door scherpzinnige publicaties over de moderne oorlogsvoering. Ze werden, helaas, door zijn meerderen slecht gelezen. Intocht van De Gaulle op de Champs Elysees in het bevrijde Parijs op 26 augustus 1944. Charles de Gaulle was ongetwij feld een gedrevene. Frankrijk was zijn leidende idee. In de oologsja- ren kon dat geen kwaad, te meer omdat zijn bondgenoten zich niet ontzagen de kruimels van het Franse imperium voor zichzelf te vergaren, flet leidde tot heel wat geprikkelde verhoudingen en situ aties, met name met de Verenigde Staten van Amerika. Met Groot- Brittannië, althans met de bulldog Churchill, lagen de zaken heel wat aangenamer. De Engelse oorlogslei der herkende in de voorman van de Vrije Fransen niet ten onrechte een verwante geest. Na De Gaulles triomfantelijke terugkeer op Franse bodem bleek al spoedig dat Frankrijk weliswaar zijn idee was, maar dat hij daar aan weinig of een verkeerde in houd gaf. Frankrijk was bij De Gaulle bovenal historie en cultuur; de Fransen zelf, de mensen, kwa men er veel minder aan te pas. De eerste ontmoeting van De Gaulle met het Franse binnenlandse ver zet liep dan ook op een teleurstel ling voor beide partijen uit. In de vijfentwintig jaren die volgden, zou bij herhaling blijken dat de vroegere kolonel van het pantserwapen moest botsen met mensen die uitgaan van verlan gens, wensen en opvattingen over de vorm waarin een samenleving dient te worden georganiseerd. Het leek wel of hij niet wilde zien dat men verschillend over allerlei za ken kon denken zonder dat dit behoefde te duiden op een gerin gere vaderlandsliefde. En het was hem helemaal onmogelijk om te (ADVERTENTIE) Grootse Grundig Jubileumwedstrijd hoofdprijzen luxe droomreizen op de Middellandse Zee 1000 koninklijke Grundig apparaten, en wel ioo T.V. apparaten zwart/wit 200 Radiomeubels 200 Bandrecorders 200 Radio-apparaten 300 Portable radio's Extra prijzen: Grundig fabrieken in Neurenberg. 20 jaar (GRUnDIG) in de Benelux de aristocraat onder de TV Iedere officiële Grundig dealer heeft een schitterende kleurenfolder met alle bijzonderheden voor u klaar liggen. U kunt hem ook krijgen bij de GRUNDIG showrooms te Amsterdam, Arnhem, Eindhoven en Groningen. HAALT U HEM SNEL, HET HELE GEZIN GENIET ERVAN. aanvaarden dat patriotisme in de zin zoals het hem was geleerd, in het atoomtijdperk een achterhaalde zaak is. De Gaulle zou, als hij het niet allemaal zo doodernstig meende, een voortreffelijk acteur zijn ge weest. Als de dialoog hem niet zinde, verliet hij het toneel. Eerst in 1947, na een conflict met de linkse ministers in zijn kabinet, ruim twintig jaar later toen een volksstemming over een wet over de ruimtelijke ordening in zijn na deel uitviel. Bij werkelijk demo cratische staatslieden zou dat een voorbijgaand incident zijn geble ven, Charles de Gaulle speelde zo'n situatie naar een catastrofe uit een Griekse tragedie, waarbij me despelenden en toeschouwers met een vaag schuldgevoel bleven zit ten. Maar, of hij wilde of niet, poli tiek moest hij als staatshoofd toch bedrijven. Hij bezigde daarbij een voor iedereen buiten Frankrijk en ook wel voor vele Fransen zelf een nogal doorzichtige methode. Zijn onvermogen om een keuze ten gunste van het een of andere standpunt te maken, ging hij uit de weg met even dubbelzinnige als nietszeggende uitspraken. Het meest beruchte voorbeeld daarvan is zijn toespraak in 1958 tot de Franse bevolking van Al giers. De Franse kolonisten, die hun verworvenheden niet prijs wilden geven en een zelfstandig heid van de Algerijnen niet onder ogen durfden zien, zagen in hem de man die hen van de ondergang zou redden. De Gaulle wist dat heel goed, zo goed als hij besefte dat hij het laatste belangrijke on derdeel van de Franse Unie zou moeten prijsgeven. Hij sprak toen de gedenkwaardige woorden: „Je vous ai compris". Hij had ze begre pen, dat gehoor van duizenden fa natieke Franse kolonisten. En ie dereen kon dat interpreteren naar 't hem zinde. De ontgoocheling was des te groter. Want de even gevleu gelde uitspraak „dat het Algerije van pap;r" voorbij was, werd door geen der betrokkenen op haar juis te waarde geschat. Een dergelijke situatie 'herhaalde zich eigenlijk in de meidagen van 1968. De studenten, de jonge intel lectuelen wilden een andere maat schappelijke orde? Het was De Gaulle best. Als voortreffelijk, zij het wat statig stilist vond hij er onmiddellijk een woord voor: de participatie, de deelneming aan al le sectoren van het Franse leven. Hij had er minder gevoel voor dat de kringen die hem plachten te steunen, zich eveneens van dat woord meester maakten om er een heel wat minder verstrekkende in houd aan te geven. De participatie moet nog steeds van de grond ko men, de contestatie van een nieu we generatie duurt in alle hevig heid voort. Van een man voor wie de we reld eindigde bij de gezichtseinder van het eigen land, behoefde de omringende wereld weinig mede werking te verwachten. Het is het moeizame proces van de Europese eenwording bij herhaling gebleken. Al moet bedacht worden dat ook zonder De Gaulle de Fransen, door een wat vertekend beeld van de eigen potentie, lastige partners zouden zijn geweest. En dat De Gaulle het macchiavellisme niet schuwde als hem dat zo uitkwam, heeft men in Israël terdege erva ren. Zoals ook een Sekou Touré in Generaal De Gaulle is op 22 november 1890 in Rijssel geboren. Na zijn opleiding aan de speciale militaire school te Saint Cyr (19091912) kreeg hij aan het begin van de tweede wereldoorlog het bevel over de vierde pantser-divisie (mei 1940) en werd hij door Paul Reynaud benoemd tot onderminister van nationale defensie en oorlog (juni 1940). Op 18 juni 1940 riep hij in Londen op tot voortzetting van de strijd voor een bevrijding van Frankrijk van de Duitse bezetting. Van augustus 1944 tot januari 1946 was hij president van een voorlopige regering. Daarna kwam hij in 1948 opnieuw aan de macht door de gebeurtenissen in Algerije. Op 21 december 1958 werd hij gekozen tot president van Frankrijk, op 19 december 1965 werd hij als zodanig herkozen. In april 1969 trad hij af na een referendum, waaraan hij zijn mandaat had verbonden. Guinee de gelegenheid werd gebo den kennis te maken met de toorn van de grote Parijse heer, toen h'ij de keuzemogelijkheid van een re ferendum wat al te letterlijk nam Zijn bijkans caricaturale interven tie in Canada herkreeg in deze dagen een schrijnende actualiteit. Charles de Gaulle heeft de mis lukkingen van zijn staatsmanschap steeds met die stijve waardigheid en grandeur gemaskeerd die maakt dat voor- en tegenstanders eigen lijk nooit hardop kwaad van hem durven spreken. Dat zal ook nu, bij zijn toch nog plotselinge dood, wel blijken. En bij alle politieke bedenkin gen welke men tegen deze mar kante gestalte - onderwerp van kwinkslagen als geen ander - kan aanvoeren, overheerst toch wel de erkentelijkheid voor een persoon lijke inzet en offerbereidheid wel ke heeft bijgedragen tot de over winning op de machten der duis ternis welke de wereld twaalf jaar hebben bedreigd. JOOP BARTMAN (ADVERTENTIE) Elke aflevering van het radio/tv- magazine Studio zit propvol gezelligheid. Vrolijke stripverhalen, puzzels, rake cartoons, correspondentierubrieken, prachtige kleurenfoto's en fascinerend achtergrondnieuws. Voor elf stuivers per weekmeer gezellig heid, meer informatie, meer sport, meer aktualiteit! Ook kunt niet zonder Studio. Stuur daarom nü een kaart zonder postzegel met uw naam en adres aan ons \WY^ antwoordnummer te Amsterdam. N^SV het dynamische radio/tv-magazine van de KRO

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11