PRIJZENGESPUTTER ZAL NELISSEN MEI DEREN DOOR NIEUWE FEDERATIE. Mirage-levering aan Libië op losse schroeven 15ctcadeau NP FUSIE DIJKZICT EN 15ct.verdiend Priester in burger voor het altaar Rechter verleent kraakster voorrang bij woning zoeken Rook vernielt oogst Chateau Latour Werkspoor zoekt nieuwe baan voor 250 man Commentaar Hessen Amsterdam wil Vinkeveense Plassen als stortplaats van autowrakken Kamparts Mengele in oerwouden van Zuid-Amerika „Gelukkig, dat je er nog bent" EEG-PERSONEEL HALVE DAG IN STAKING Nieuwe straaljagers op basis Eindhoven Verpleger bekent schoten op Sovjet-militair Misdadigers kapen Perziscl vliegtuig j Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 (Van onze pari. redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer zal vandaag; een debat wijden aan het loon- en prijsbeleid. Uit gangspunt hierbij vormt een brief van de ministers Nelissen, Econo mische Zaken, en Roolvink, Socia le Zaken, vorige week aan de Tweede Kamer gezonden. Hierin werd meegedeeld, dat de regering artikel 8 van de loonwet voorlopig niet zal toepassen en dus niet zal ingrijpen in afzonderlijke arbeids contracten. Wat betreft het prijs beleid werd gezegd dat zo weinig- mogelijk in afzonderlijke prijzen zal worden ingegrepen, maar tege lijkertijd werd een algemene prij- zenmaatregel afgekondigd, waarin staat omschreven welke kosten in de prijzen mogen worden doorbe rekend. Met dit standpunt heeft het ka binet niet gehandeld overeenkom stig een tussentijds gegeven advies van de SER. Volgens dit advies moest zowel het ingrijpen in af zonderlijke cao's als in individuele prijzen overboord worden gezet. Dat advies is een aardig staaltje van de wijze waarop de vertegen woordigers van de centrale werk gevers- en werknemersorganisaties >net elkaar in de SER onderhande len. De vakcentrales schreeuwen moord en brand over prijsverho gingen, vinden dat er te laat wordt ingegrepen enz. Maar nu opeens waren zij het met de werkgevers eens, dat artikel 2 van de prijzen wet gedetailleerd ingrijpen niet moet worden toegepast. En dat terwijl de BTW verhoging voor de deur staat. Het is onbegrijpelijk, dat de vakbeweging de prijzenteugels opeens wilden loslaten. Zij hebben met de werkgevers een handeltje gedreven: als jullie meegaan met schrappen van artikel 8 in de loon wet, willen wij wel aan jullie wens voldoen en voorstellen dat artikel 2 van de prijzenwet niet moet worden toegepast. En dan te bedenken dat het Consumenten- Contactorgaan voorstander van een krachtig prijsbeleid voor een belangrijk deel bestaat uit vertegenwoordigers van de drie vakcentrales. Maar goed, dat er nog een rege ring is. Minister Nelissen jaren lang dienaar van de katholieke middenstandsbond heeft de gramschap van de ondernemers op zijn hals gehaald door het SER- advies ten aanzien van de prijzen niet op te volgen en zelfs meteen een algemene prijzenmaatregel af te kondigen. De laatste weken zag het er namelijk naar uit dat steeds meer ondernemers prijzen wilden verhogen. En het risico was groot, dat sommige ondernemers al op de btw-verhoging van januari wilden vooruit lopen. Vandaag zal de Tweede Kamer niet veel anders doen dan het be leid te onderschrijven. Nelissen staat sterk. Hij kan herinnc en aan de invoering van de BTW, die door een prijzenchaos is gevolgd. Toen kwam de algemene prijzen maatregel te laat. Dat risico wil Nelissen nu niet lopen. De onder nemers hebben de Tweede Kamer in een adres laten weten dat zij de maatregel van Nelissen „eenzijdig en onjuist" vinden. Daar staat te genover dat het Consumenten-Con tactorgaan de kamerleden heeft, gevraagd op een krachtig prijsbe leid aan te dringen. De onderne mers zullen vooral van de VVD steun krijgen in het debat, maar van de grote confessionele partijen en de oppositie zal minister Nelis sen in overvloedige mate steun ontvangen. (Van onze red. buitenland) PARIJS-CAIRO Frankrijk zal wellicht de verkoop van Mirage-vliegtuigen aan Libië opnieuw bezien wanneer Egyp te, Soedan en Libië inderdaad een federatie vormen zoals gis teren in Cairo is overeengekomen. Dit hebben welingelichte kringen in Parijs verklaard. Ze wezen erop, dat Frankrijk zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat in geval een aantal van 100 tot 110 te leveren toestellen naar een andere bestemming dan Libië zou gaan, de levering van meer mirages zal worden tegengehouden. Zou de Federatie een situatie scheppen, die de bestemming der mirages onzeker maakt, dan zal Frankrijk de verkoopvoorwaarden waarschijnlijk herzien. Frankrijk weigert met name wa pens te verkopen aan landen, die het als rechtstreeks betrokken beschouwt bij het conflict in het Midden-Oos ten: Israël, Egypte, Syrië en Jor danië. Hoe de federatieve samenwerking straks zal gaan plaatsvinden is niet bekend. BORDEAUX (AP) Door een olie-achtige rook van een naburige vuilnisbelt is wijn ter waarde van twee miljoen Fran se frank van de beroemde wijn gaard Chateau Latour ondrink baar geworden. De eigenaren van de wijn gaard zijn gaan procederen. Zij voeren in hun klacht tegen de gemeente Pauillac, eigenares van de vuilnisbelt, aan dat de rook over de wijngaard trok toen de oogst in oktober op het punt stond te beginnen. De wijn was niet te drinken. UTRECHT (ANP) Bij Werk spoor-Utrecht is de afgelopen week een lijst opgesteld van 250 werkne mers die uiterlijk voor 1 oktober volgend jaar moeten afvloeien. Het betreft persneel van de afdeling rollend materieel die - zoals bekend - in de loop van volgend jaar wordt gesloten. De meeste mensen op de lijst zijn in het bedrijf geschoolde vaklieden tussen de 45 en 58 jaar die in de loop van hun carrière bij Werkspoor een beambtenfunctie hebben gekre gen. In het Westduitse Hessen, waar vier jaar geleden Von Thaddens uiterst- rechtse NPD menigeen de schrik op het lijf joeg door bijna acht procent van de stemmen te vergaren, had zondagavond de socialistisch-liberale regering-Brandt reden tot juichen. Terecht heeft die regering de ver rassend grote steun voor de liberale FDP uitgelegd als het Westduitse fiat voor de oost-politiek van het duo Brandt-Scheel. Velen hadden immers juist verwacht dat de recente leeg loop van de FDP zich zou voortzet ten, mogelijk zelfs ten koste van de regeringsmeerderheid in de Bonds dag. En dan hadden Kiesinger en de zijnen wel geweten wat hen te doen stond. Overigens wijzen de grote winst van de CDU en de, kleine, verlies- punten voor Brandts SPD erop dat de bondskanselier in zijn toenade ring tot de landen van het oostblok zeer omzichtig te werk moet blijven gaan. Gezien de enorm grote gevoelig heden die er op dit terrein bij de Westduitsers liggen, gevoeligheden die vakkundig door Kiesinger wor den uitgespeeld, moet men de flinke winst van de CDU in de deelstaat Hessen zeker niet onderschatten. Daarbij wijst het verhuizen van veel stemmen van de uitgerangeerde NPD naar de christen-democraten op een zekere mate van verrecht- sing in de CDU. Desondanks hoeft Bonn de ogen niet van het oosten af te wenden; integendeel, het gesprek in War schau is nu in volle gang en spoedig zal ook de DDR (weer) aan de tafel komen zitten. Het mag dan waar zijn dat, naar verluidt, zo'n drie pro cent pientere SPD-kiezers in Hessen op de liberalen hebben gestemd om de coalitie in ieder geval te redden, het is bemoedigend dat het gesprek tussen oost en west weer nieuwe kansen heeft gekregen. Het doel zou dichter liggen bij een federale structuur tussen de drie landen dan bij een hechte politieke unie zoals president Nasser zich die had gedacht. Zo spoedig mogelijk zal er een overkoepelende commissie voor de planning in het leven worden geroe pen, evenals een nationale veilig heidsraad en verscheidene commis sies, die moeten zorgen dat de fede ratie snel een feit wordt. De respectieve staatshoofden pre sident Anwar Sadat, generaal El- Nimeiry en kolonel Moeammar Gad dafi zullen een leidend driemanschap gaan vormen. De drie buurlanden die in totaal ongeveer een bevolking hebben van 50 miljoen zien een onderlinge fe derale band als een groot voordeel in deze fase van de Arabische strijd. Bovendien zou de federatie tezij- nertójd de basis kunnen vormen voor een bredere Arabische eenheid. Een derde reden voor hun besluit zien de drie landen in de noodzaak, na de dood van president Nasser, een gro tere eenheid te gaan vormen om de „uitdagingen van het imperialisme en het zionisme" in het gebied te kunnen weerstaan. Zowel El-Nimeiry als Gaddafi zich sinds zij aan de macht kwamen heb ben ontpopt als linkse leiders van de harde lijn die voor alles de strijd tegen Israël willen voortzetten. De drie landen hebben met name het laatste jaar al veel gezamenlijke projekten ontwikkeld bijvoorbeeld op het gebied van de verbindingen en het vervoer. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Amsterdam wil het probleem van zijn duizenden, par keerruimte opsloikkende autowrak ken oplossen, door ze te storten in de Vinkeveense Plassen. Dit hangt samen met een ander hoofdstedelijk vraagstuk, namelijk waar het zand te vinden, dat nodig is om de terreinen voor nieuwbouw op te spuiten. Amsterdam wil dit zand krijgen door in de Vinkeveense Plassen tot een diepte van 35 meter te gaan zuigen en heeft daarvoor toestemming gevraagd aan Gedepu- eerde Staten van Utrecht. AHIFA (Reuter) De Duitse oorlogsmisdadiger dr. Josef Mengele bezit sinds enige jaren het Paragu- yaise staatsburgerschap en woont ergens in de oerwouden van Zuid- Amerika. Paraguay heeft een Westduits ver zoek tot uitlevering van Mengele, die kamparts in Auschwitz is ge weest, afgewezen. Ook werd gewei gerd de Duitser in Paraguay wegens oorlogsmisdaden te berechten. Dr. Mengele die verantwoordelijk wordt gesteld voor de dood van honderd duizenden joden en politieke ge vangenen, is een van de meest ge zochte Duitse oorlogsmisdadigers. (ADVERTENTIE) Nu 2 voor ƒ1.13. Wajang, zuiver plantaardig en ongezouten. De Sinterklaastijd is zeker geen uitverkooptijd: gewoon (zeer forse) verkooptijd, zoals iedereen weet. Maar aan de uitverkoop wordt in deze weken toch al wel eens ge dacht. Uitverkoop van Nederland wel te verstaan. Eerst kwamen Amerikaanse reisbonzen het Con certgebouworkest in recordtijd van het podium jagen en nu probeert Rotterdam zich weer aan Engelse reisbollebozen te verkopen. Dat laatste zal best lukken, de Rotterdammers kennende. Ze haal den prins Claus naar de Maasstad (in A'dam was het prins Bernkard, verschil moet er zijn nietwaar), op- per-Rotterdammer Thomassen legde uit dat voor de Engelsen de weg naar ae bollen via u raadt het al Rotterdam loopt en ga zo nog maar even door. Wij vragen ons af: waar gaat dat naar toe? Want Zoete Lieve Gerritje is niet uitgenodigd. Over Rotterdam gesproken, niet alleen Feijenoord kent het geluk aan zijn zijde. Ook Dorus sinds jaar en dag zijn Amsterdamse „home" ont vlucht maakte daar kennis met vrouw Fortuna. Via de staatsloterij werd hij 100.000 gulden rijker (- belasting). Gefeliciteerd, beste Do- Copyright /Het Parool) (Van onze correspondent) ROTTERDAM Het zou na tuurlijk een aardige suggestie voor woningzoekenden kunnen zijn: kraak een huis, laat je er via een kort geding uitzetten en ga met het vonnis naar volkshuis vesting waar je dank zij dat von nis voorrang krijgt. Het enige na deel zijn de proceskosten, maar die kan je desnoods via sociale zaken betalen. Of het moreel ge zien niet zo'n ideale oplossing is, is natuurlijk een andere kwestie. De gedaagde, mevrouw W. F. Evertsen-De Mey, die maandag voor de president van de Rotter damse rechtbank mr. J. G. L. Reu der verscheen, maakte er niet zo'n probleem van. De enige moeilijk heid voor haar was het vraagstuk, waar zij met haar zes kinderen naar toe moest nu het kraken kennelijk op een mislukking was uitgelopen. In de nacht van 30 op 31 okto ber kwam zjj met haar kinderen, onder wie een baby van zes maan den, uit Dordrecht naar Rotter dam, waar zij de tip had gekre gen dat een huis in de Insulinde- straat was leeggekomen. Een ruit je van de voordeur werd ingesla gen en het gezin trok het huis in, wachtend op meubilair dat de volgende dag door familieleden zou worden gebracht. De benedenburen vonden het echter een rare zaak en lichtten de eigenaresse van het huis in, die een kort geding aanspande, omdat zij het huis wilde verko pen. „Als u alleen was, of met een paar volwassenen, zou ik geen consideratie met u hebben", zo verklaarde mr. Reuder, „en had ik u binnen 24 uur het pand uit gezet. Zes kinderen, waarvan er twee ziek zijn, maken de zaak echter wat ingewikkelder". Zo kwam mr. Reuder tot een besluit, dat gedaagde tot 1 decem ber mag blijven wonen in de In- sulindestraat tegen betaling van de huur. Met dagvaarding en vonnis moet gedaagde naar volks huisvesting, waar zij voorrang zal krijgen bij het zoeken naar een geschikte woning. BRUSSEL (ANP) Sinds de mid dagpauze was gisteren het personeel van de EEG in Brussel voor 12 uur in staking. Het Berlaymontgebouw, waar de Europese commissie haar diensten heeft gehuisvest, was vol komen veriaten op twee glazenwas sers na. Wel werd de telefoon opge nomen, maar slechts om mee te de len, dat men dinsdag nog maar op nieuw moest bellen. De staikisg, die volledig gesteund wordit door de vakorganisaties van de EEG-araifotenaren is bedoeld als waarschuwing. De EEG-functionaris- sen wilen zelf met hun werkgever kunnen onderhandelen over beslis singen die henzelf betreft. De grieven richiten zich op de de Europese ministerraad „die geen pro cedure wil aanvaarden waarin een dialoog wordt mogelijk gemaakt". ROTTERDAM (ANP) Begin volgend jaar zal er een fusie tot stand komen tussen het ziekenhuis Dijkzigt en het Sophia kinderzie kenhuis in Rotterdam. Deze zullen daarna gezamenlijk het academisch ziekenhuis Rotterdam gaan heten. In het Sophia kinderziekenhuis is de laatste jaren grote vooruit gang geboekt bij het in leven hou den van te vroeg geboren kinderen. Vanaf de 28ste week (een volledige zwangerschap duurt 40 weken) kunnen zij in leven worden gehou den dank zij onder meer verbeter de behandeling van ademhalings- en stofwisselingsmoeilijkheden. In Nederland wordt ongeveer 7 pro cent van de babies te vroeg gebo ren. In de meeste gevallen ligt het lichaamsgewicht dan onder de 2500 gram. Over het algemeen zijn de levenskansen en de prognose van deze zuigelingen veel beter dan vroeger. De artsen hebben geleerd wat normaal is voor elke leeftijdsperio de, ook bij te vroeg geboren kinde ren. Wanneer er een afwijking op treedt, kan deze worden gecorri geerd. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Gistermiddag zijn op de vliegbasis Eindhoven de eerste-acht Northrop NF 5-straalja- gers aangekomen. De nieuwe vlieg tuigen geven volgens de deskundi gen veel minder lawaaioverlast voor Eindhoven omdat dit nieuwe type met de roepnaam Freedom Fighter direct na de start boven Eindhoven al twee keer zo hoog vliegt als het vorige type, de Thunderstreak F84F. Voordat de vliegbasis Eindhoven in 1970 een burgerluchthaven gaat worden zullen er ruim veertig van deze suppersnelle straaljagers ten behoeve vSn de NATO op de vlieg basis Eindhoven worden gestatio neerd. BERLIJN (NDPA) De 21-jarige ziekenverpleger Ekkehard Weil uit de Berlijnse wijk Kreuzberg heeft gisteren bekend vrijdagnacht om po litieke redenen te hebben geschoten op een Russische militair, die op wacht stond bij het Sovjet-oorlogs- gedenkteken in West-Berlijn. Deze militair liep daarbij zware verwon dingen op. Weil was zondag op aanwijzing van een collega aangehouden. In zijn woning had de politie luchtdrukwa- pens en munitie gevonden. Ook waren geschriften en symbo len aangetroffen die duiden op een „rechts-radicale instelling". TEHERAN (AP) Negen Perzen hebben gistermorgen een vliegtuig van de nationale Perzische lucht vaartmaatschappij gekaapt, nadat dit het staatje Doebaai, aan de Perzi sche Golf had verlaten met als be stemming Bandar-Abas, in het zui den van Perzië. Aan boord van de Dakota bevon den zich nog acht passagiers plus een bemanning van vijf koppen. De machine landde in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De directie van het vliegveld had tot landen toestem ming gegeven, nadat de Amerikaanse piloot had gemeld, dat zijn tanks vrijwel droog stonden. De kapers hebben zich op het vlieg veld aan de politie overgegeven. De Dakota kon spoedig zijn reis hervat ten. Uit Teheran werd vernomen dat de negen kapers, misdadigers wa ren, die naar Doebassi waren uitge weken en die, na daar te zijn uitge wezen. op terugweg naar hun land waren. IN AMSTERDAM is gistermorgen de heer A. Weehuizen (63) overle den. Hij was tot voor kort hoofdre dacteur en adjunct-directeur van de Geïllustreerde Pers. Hij heeft veel bijgedragen tot de ontwikkeling van het grote publiekstijdschrift in Ne derland. Ton Manders! „Als men het kapitalistische sys teem met twee molotov-cocktails kon vernietigen, zou ik ze gooien. Maar ik geloof niet dat we op deze simpe le manier dat doel kunnen verwe zenlijken" (B. Devlin, Noordiers en rebels Lagerhuislid. Vandaag gaat onze warme belang stelling uit naar het debat in de Tweede Kamer, waar lonen en prij zen aan bod komen. Dus voor u (en mij), dames en heren werknemers, én voor u, heer werkgever-baas- chef-ondernemer, van evenveel im portantie. Het zal me je strijdje wel worden. Wapen u tegen tegenvallers en blindgangers. De Tweede Kamer (van Koophan del?). Terwijl de Indische regering al het mogelijke doet om het idee van gezinsplanning in dat zwaar-bevolk- te land ingang te doen vinden, heeft een vrouw in de staat Assam het leven geschonken aan haar eenen twintigste (21kind. Over succes gesproken. D'r zaten vijf nullen in m'n ouwe jas (vrij naar Dorus) „Het verdient aanbeveling boter- oversc.hotten op te slaan in de directe omgeving van de Noordpool" (stellig van de promovendus Corn Datema uit Oudehorn) PSV: Treytelen. Maar ook dat geeft niets, want als alles verloren is, is er Philips nog. Een licht in de duisternis. Gegroet, mijn hoofd bonkt. MERIJN (ADVERTENTIE) Nu 2 voor ƒ1.05. SCHAESBERG Godsdienstleraar Weij- nen van het Roermond- se Ursulalyceum heeft zondag als vervanger van pastoor Miedema tijdens de dienst van 10 uur in het aparte kerkgebouw van de streekparochie Eikse 'n discussie uitgelokt over liet gebruik van litur gische gewaden. Hij verscheen tegen de ge woonte in, aan het al taar in een gewoon confectiepak. Dit zinde een groot aantal aanwezigen niet en zij lieten dat duide lijk merken aan het eind van de eucharis tieviering, toen er, zo als sinds kort gebruike lijk gelegenheid was om vragen te stellen naar aanleiding van de preek. Een van de kerk gangers stelde aan de celebrant de vraag, of hij priester was. Het antwoord van de gods dienstleraar luidde: „Al vanaf 1964, ik neem aan, dat mijn wijding dan ook nog geldig is". Andere kerkgangers wilden daarop weten, waarom hij geen litur gische gewaden droeg. „Terwille van de so berheid en om de woorddienst beter tot zijn recht te doen ko men. Ik ga de laatste tijd altijd voor in ge wone kleding, ik daclit, dat dit hier ook kon", antwoordde hij. De,meningen bleken nogal verdeeld. Het is voor het eerst sinds de invoering van de mo gelijkheid om tijdens de kerkdiensten te dis cussiëren, dat hiervan gebruik is gemaakt. Het thema was: wel of geen liturgische gewaden bij kerkdiensten.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 5