Gidsenwerk in Goes floreert na 25 jaar nog steeds GOES MOET LICHTSTAD WORDEN KANTINE BAAS SPORTHAL OP STRAAT GEZET t Giroservice? De Amro Bank is ervoor. TA kilo 49 Ria Janssens: Geen leidstersprobleemv maar wel is de bodem van de kas te zien55 I Voorzitter Goese Middenstand Centrale: VAKBEKWAAM AUTO- EN ONDERHOUDSMONTEUR H. B. Picavet en Zn. N.V. wsjzervan alsikeenAmro Prïvérekening neem? :ht uren Aardappelen te duur? Niet bij CO-OP ZEEUWSE KLEIBINTJES 5 kilo 89 25 kilo 398 Waarom zou u meer betalen? SUPERCOOP -i Eigentijds Geldzorgen Ter zake Um Verzekeringen afsluiten. I Vreemd geld kopen. Enzovoort. I De Amro Bank wil graag een en ander met u bespreken. (uitsluitend afgehaald) Met onvoorwaardelijke kwaliteits- en versheids garantie Aram: Het smokkelschip Brittam'a DINSDAG 10 NOVEMBER 1970 4 (Van onze correspondent) GOES. Op initiatief van ka pelaan Greitema gingen 25 jaar geleden zeven oudere Goese meis jes uit de Maria Magdalenapa- rochie optreden als leidsters van zeventig kersverse gidsen van de pasopgerichte St. Bernadette- groep. In een oude bouwvallige barak van het slopersbedrijf C. Westdorp aan de Van der Goes- kade begon men met allerlei zeer gebrekkige hulpmiddelen aan het Gidsenwerk. Deze primitieve be huizing inspireerde aalmoezenier Greitema tot nieuwe initiatieven en hierdoor kon in 1947 een nieuw eigen huis in gebruik worden ge nomen aan de Zuidvlietstraat. Dit huis deed dienst tot 1967, toen het vervangen moest worden door een nieuwe behuizing. Er werd gestart met drie gidsen kringen, waar later nog een pionier- stersgroep bijkwam. In 1961 ging men met kabouters van start. Mo menteel telt de groep 20 gidsen en 30 kabouters. Dit aantal blijft vrij wel constant. Deze vijftig meisjes worden geleid door in totaal negen leidsters Iedere week komen ze op haar kringavonden en zijn dan bezig met het houden van een speurtocht, handenarbeid of andere creatieve bezigheden. De motor van deze groep is de 25- jarige Ria Janssens, die in het dage lijkse leven praktijkdocente verple ging is. In 1969 nam zij het roer over van Guido Miep Rijk, die jaren lang deze functie vervulde, maar door haar huwelijk uit Goes moest vertrekken. lijk in de huidige tijd past, mits men het steeds weer aanpast aan de ontwikkelingen in de maatschappij. De tlio van knopenteggen en uitge breide ceremonies is voorbij, maar de doelstelling is hetzelfde gebleven, nl. het bijbrengen van gemeen schapszin bij de meisjes door mid del v-ir het verkennen. Volgens Ria Janssens onderschei- Groepsleidster Ria is van mening dat het Gidsenwerk nog wel dege Ria Janssens, spil van de Goese gidsen en kabouters. den de gidsen zich vooral hierin van andere vormen van jeugdwerk. Na tuurlijk kan zij het vele werk niet alleen af. Ze prijst zich daarom gelukkig dat ze geen leidsterspro bleem kent. Samen met nog acht collega's runt zij de hele groep en voordat er activiteiten ontwikkeld worden, wordt alles eerst grondig doorgesproken. Geen leidstersproblemen dus, maar wel zware geldzorgen. „Ik zie de bodem van de kas goed", zegt leidetei Ria En dat is goed te be grijpen als ze opmerkt dat de meis jes zelf f 1,75 contributie per maand betalen en de helft daarvan nog moet worden afgedragen aan het centrale hoofdkwartier in Den Bosch. Ook de donaties vormen geen vetpot, want de meesten betalen twee kwartjes. Die van f 2,50 en meer zijn een zeldzaamheid De con tributie moet dus eigenlijk omhoog, maar de leidsters zijn bang dat er dan meisjes afgaan omdat het te duur wordt. Herhaalde pogingen bij het gemeentebestuur om subsidie te krijgen hebben tot nu toe geen re sultaat gehad. Die afdracht aan Den Bosch zit Ria Janssens toch niet lekker. Haar grootste grief tegen de centrale or ganisatie is, dat het contact gering is en dan nog maar in één richting, nl. van Zeeland naar Brabant. Dat laatste blijkt vooral uit het feit dei zij een brief ontvingen met de beste wensen en felicitaties t.g.v. het jubileum en de mededeling dat men niet aanwezig kon zijn vanwe ge de afstand. „Maar ze vergeten dat wij voor het voglen van een cursus wel drie keer een weekeinde naar Vught moeten en de reiskosten daarvoor ook nog zelf moeten beta len". Ondanks de moeilijke financiële positie laat men het zilveren jubi leum toch niet voorbijgaan zonder activiteiten. Vanaf het nu al twee maanden durende ziekbed heeft Ria Janssens een jubileumviering opge zet die er zijn mag. Er is een feestavond geweest voor de ouders en donateurs en de oud-leidsters en aalmoezeniers komen nog bijeen in De Veste Zeil kan ze er op dokters, idvie; niet bij zijn, maar ze zal zeer zeker wei gemist worden. Volgens haar ziet de toekomst er voor de gidsgroep goed uit Ondanks de vele concurrentie van sportclubs danszalen en ander^ vormen van vrije tijdsbesteding gelooft ze er heilig in dat de groep nog lang zal blijven bestaan. En als dat inder daad het geval is, zal dat vooral aan haar te danken zijn. (Van een onzer verslaggevers) HULST De heer C. Cuelenaere legt met ingang van 1 januari van volgend jaar zijn functie als direc teur van de sporthal „Den Dullaert" neer. Met ingang van dezelfde datum zal voor de exploitant van de kantine van de sporthal, A. J. Mens, de pacht eindigen. Dit is hem schriftelijk door het stichtingsbestuur meegedeeld. Door dit bestuur wordt momenteel gezocht naar een nieuw samenspel tussen kantine en sporthal, vermoe delijk ter beperking van het exploi tatieverlies van „Den Dullaert". Van de heer Cuelenaere was al lan ger bekend, dat zijn benoeming tot directeur van het sportcentrum van tijdelijke aard was. De directeur is genoodzaakt zich in verband met drukke werkzaamheden terug te trekken. Reeds vorig jaar is men dat onderling overeengekomen. Bjj kantine-exploitant A. Mens ligt dat anders. Hij is erg ontdaan over het feit, dat hem de exploitatie van het restaurant begin volgend jaar uit handen genomen zal worden. Volgens zijn commentaar zou hem de reden van deze mutatie niet zijn meege deeld. Enkele maanden geleden zijn er wel wat onderlinge strubbelingen geweest, maar volgens het stichtings bestuur zou dat niet de reden zijn van het onverwachte beëindigen van de pacht. Het stichtingsbestuur kan gemak kelijk tot deze maatregel overgaan, omdat er geen pachtcontract is op gemaakt. Volgens de heer Mens, hfeeft deze aan het begin der samenwer king we] een concept-contract gepre senteerd, maar dat zou nooit getekend zijn. Hij noemt de maatregel van het stichtingsbestuur „een zware finan ciële slag" „Ik heb in de keuken twintigdui zend gulden geïnvesteerd en daar sta ik nu mee op straat", aldus zijn com mentaar. Hoe de exploitatie van de kantine zal worden voortgezet is niet bekend. Het stichtingsbestuur heeft bij monde van de voorzitter wel la ten weten, dat de beslissing tot in trekken van de pachtovereenkomst niet uit „persoonlijke rancune" is ge nomen, maar dat daarover in het stichtingsbestuur volledige overeen komst is bereikt. Wie de functie van directeur Cue lenaere gaat krijgen is nog niet be- kend. Volgens het stichtingsbestuur zal het een man met een idealistische instelling moeten zijn, want de finan ciële toestand van de Stichting Sport hal laat een behoorlijke honorering nauwelijks toe. Dat is vermoedelijk ook de reden dat men zoekt naar een nieuwe samenwerkingsvorm tussen kantine, en sporthalexploitatie. Dat de financiële situatie inderdaad niet rooskleurig is, is afgelopen week gebleken in de raadsvergadering. De gemeenteraad moest zijn fiat verle nen aan het verhogen van de garantie aan de sporthal. UIT HET jaarlijkse onderzoek, dat het Centraal Bureau voor Statistiek instelt naar de wijze van de vakan tiebesteding en de vakantieplannen, is gebleken, dat het vakantiegebruik van de caravan in Nederland ieder jaar toeneemt. HET JAAR 1969 heeft voor de on derlinge levensverzekeringsmaat schappij ,,'s-Gravenhage" zeer gun stige resultaten te zien gegeven. Het verzekerde kapitaal steeg met f 86,7 miljoen tot f 1050,8 gulden. IN BRUSSEL is een overeenkomst getekend tussen de E.E.G. en Peru, waarbij de gemeenschap zich ver plicht heeft 1000 ton magere melk poeder en 15000 ton zachte tarwe aan Peru te leveren. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het ligt in de bedoe ling dat de gemeente Goes, de middenstand van Groot-Goes en het bedrijfsleven binnenkort een adviescommissie gaan samenstel len, die door een raadsbesluit bij gemeenteverordening rechts kracht zal krijgen en zodoende aan de middenstand en het be drijfsleven inspraak in het ge meentebeleid zal geven. Hiernaar wordt al jaren gestreefd. Hoewel de commissie nog niet is ingesteld, heeft de Goese Midden stand Centrale, die tijdens haar de- cembervergadering met de midden standorganisaties van de buitenker nen een voordracht gaat opmaken voor de vertegenwoordiging in die commissie, nu al plannen die door de commissie kunnen worden behan deld. Zo zou Goes, in plaats van „fruitstad" (tijdens het tot vorig jaar traditionele fruitcorso), nu voortaan „lichtstad" moeten worden. „De adviescommissie zal moeten wodren gehoord als er problemen zijn, welke dan ook, die de belangen van de middenstand en bedrijfsleven raken", aldus GMC-voorzitter A. L. Kampman. „Wethouder Lindenbergh heeft zich al bereid verklaard, om voorzitter van de commissie te wor den. Het is niet zo, zoals uit bepaalde bronnen naar voren komt, dat het een vrijblijvende „contactcommissie" gaat worden. De gemeente zal ver plicht zijn om bepaalde vraagstuk ken, die ons raken, in die commissie aan de orde te stellen". De heer Kampman zegt te hopen, dat nog aanstaande zomer Goes „lichtstad" zal zijn. „Het moet niet zomaar een lampje hier en daar wor den, maar het moet zo zijn, dat je al op de Sloedam zegt: „Wat is daar aan de hand?" Vele punten in de stad zullen extra feestelijk verlicht moe ten worden. Er zal veel met schijn werpers gewerkt moeten worden en er zullen lichtfonteinen in de wallen moeten komen. De gemeente heeft in principe mc^ dewerking aan een nieuw evenement dat het fruitcorso moet vervangen toegezegd. „Het fruitcorso heeft een grote lacune achtergelaten", zegt de heer Kampman. „Er kwamen hier al tijd wel twintig- a dertigduizend mensen op één dag. Het gaat erom dat hier weer een project komt, waarvoor de mensen uit de rest van ons land naar Goes komen. Zoiets als de Efteling of zo. We zullen het plan binnenkort aan de gemeente aanbie den en als ze het in principe accepte ren, kunnen we het gaan uitwerken". „De middenstand zal dan 25 a 30.000 gulden op tafel leggen, de geld- reserve van het fruitcorso (ca. f30.000) zal ook ingezet kunnen wor den en de geemente heeft een gelijk waardig bedrag toegezegd. Dan heb ben wel al ongeveer een ton. We heb ben ook andere ideeën overwogen, maar die waren niet haalbaar in ver band met grond (bestemmingsplan- nenproblemen) en exploitatie". Wel zal ons nieuwe plan misschien gecombineerd kunnen worden met het plan van burgemeester Huber, namelijk voor een .Aquarium", een project dat het water-element van Zeeland moet manifesteren in bij voorbeeld een miniatuur-Delta, een waterorgel en lichtfonteinen. Ook zouden wij nog steeds graag een speeltuin en een kinderboerderij zien", aldus de GMC-voorzitter. Heden overleed in de ouderdom van 92 jaar, ge sterkt door de H.H. Sacramenten der Stervenden onze geliefde moeder, grootmoeder en overgroot moeder LOUISA KEGELAER weduwe van Em. Buysrogge in het bejaardentehuis „De Blauwe Hoeve" te Hulst. Hulst, 8 november 1970. Uit aller naam, Fam. Buysrogge Fam. Kegelaer Fam. De Nijs De overledene ligt opgebaard in het mortuarium van „De Blauwe Hoeve" te Hulst. In de kapel daarvan zal op woensdag 11 november om 19.00 uur een H. Eucharistieviering ter intentie van de overledene worden gehouden. Op donderdag 12 november om 11.00 uur zal de plechtige uitvaartdienst worden gehouden in de parochiekerk te Graauw, waarna begrafenis op de r.-k. begraafplaats aldaar zal volgen. Voor beide diensten nodigen wij U gaarne uit. MET SPOED GEVRAAGD i Zelfstandig werk - Goede voorwaarden Tel. 01140-2345 HULST Stationsweg 4, Op Tl november hopen J P. J. PLEUNIS S. M. A. KEGELS J hun 55-jarig huwelijk te vieren. J Dat ze nog lang mogen t leven is de wens van* hun kinderen, behuwd- klein- en achterkleinkinderen J Tot onze diepe droef heid is op 7 november 1970 plotseling van ons weggenomen onze lieve man en vader ROLLOF NOLLES op de leeftijd van 63 jaar M. Nolles- de Jong en Dirk NoIIes Harlingen, 7 nov. 1970. Zoutsloot 43. De teraardebestelling zal plaatsvinden op woensdag 11 november a.s. n.m. 13.55 uur op de begraafplaats te Wester- veld. Gelegenheid tot condo leren na de teraardebe stelling in de aula te Westerveld. Bij beschikking van de Ar rondissementsrechtbank te Breda d.d. 30 oktober 1970 is tot provisioneel bewind voerder over Helena Ida Catharina van Hoek, wedu we van H. A. Geers, wo nende te Breda, Regentes selaan 26 benoemd de Heer J. G. J. H. Meijs, wo nende ,te Breda, Franklin Rooseveltlaan 73. Mr. W. A. M. J. Meijer, Baronielaan 133, Breda. Poedels knippen. Bel 01150- 5170 of 01150-4229. Worden eventueel afgehaald. Zeer voordelig. Op een Amro Prïvérekening krijgt u 2%% rente. Bovendien kunt u dan profiteren van alle giromogelijkheden. Zo regelt de Amro Bank gratis ■al uw betalingen: gas, abonnementen, huur enz. Bij de Amsterdam-Rotterdam Bank kunt u natuurlijk ook gebruik maken van al die andere Amro diensten; U kunt een Amro Spaarboekje of Spaarrekening openen (rente van 4% tot 8%). Een Amro Lening opnemen. Wanneer komt u langs? TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 2 -4. TEL. 01150 - 4041 TERNEUZEN, BEETHOVENSTRAAT 39, TEL. 01150 - 4733 SLUISKIL, IR LELYPLEIN 6, TEL. 01157 - 450 SAS VAN GENT MARKT 7. TEL. 01158 - 1696 - 1544 AXEL, KERKSTRAAT 10, TEL. 01155 - 1470 BS l:H i 53-27. Op het achterdek is Henry Sullivan, ondanks zijn hevig verzet, door drie, vier muiters overmeesterd. Emillo heeft hem het pistool en de kruithoorn uit de handen gewrongeif. Haastig laadt hij het wapen opnieuw. „En nu kalmpjes aan, meneer de smokkelaar!!" snauwt hij, terwijl hij de tromp van het pistool tegen Sullivans oor drukt. Dit dreigement breekt het laatste verzet bij de Engelsen en gelaten laat hij zich bindenAls Aram zich door een troep schreeuwende en druk gebarende muiters een weg baant naar het achterdek, ligt Sullivan reeds gebonden bij de kampanje en loopt Emillo, zwaaiend met zijn zojuist veroverde pistool, naar de kapi teinshut. „Vooruit, mannen, nu Jackson nog en het schip is van ons!!" roept hij de muiters toe. Dan werpt hij de kajuitsdeur open en wü met het pistool in de hand naar binnen stormen. Maar dan blijft hij als aan de grond genageld staanNaast het bed, waarop de ziekte bootsman zich opgericht heeft, met een pistool in de vuist, staat een jong meisje, dat Emillo met grote angstige ogen aanstaart. „Clarestamelt Emillo schor, „Clare Sullivan 54-27. Terwijl Emillo, op de drempel van de kajuit totaal overdonderd het meisje staat aan te gapen, richt de bootsman dreigend zijn pistool Stop Thomas, met schieten!!" roept Clare Sullivan angstig en haastig duwt zij h.et vuurwapen opzi:i' "Hi;i 15 een vriend van mij, hij zal ons niets doen!!" Verbluft laat de bootsman zijn wapen zakken Achter zijn rug hoort Emillo het dreigende ongeduldige gemompel van de muiters. „Vooruit maat waar wachten we op!!" snauwt er één in zijn oor. „We zullen dat mooie poppetje eens netjes binden, net als we haar broer gedaan hebben"" Emillo's gedachten gaan bliksemsnelDe muiters hebben doordat het kruit in hun wapens vochtig is, in feite niets aan hun pistolen en musketten terwijl hij zelf het wapen van Sullivan, dat wel met droog kruit geladen is in de hand houdtDan draait hij zich plotseling om en richt het pistool op de verbaasde muiters. „Terug, de trap af jullie!!", schreeuwt Emillo met don derende stem.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 4