MONZON VEROVERDE TITEL OP BENVEN l TI ZEGE VAN Ebben op derde plaats Leider Roda Boys verloor van BYC De Océ 2100 offset-duplicator. Voor één cent en één knopomdraai een magnifieke kopie. Sexuoloog: „Topsporter heeft maximale behoeften" de klypM ICKX EN GIUNTI BON k, allemaal hetzelfde merk.'t is sterk, allemaal hetzelfde merk. 't is sterk, allemaal hetzelfde DE KUYPER VIEUX Océ-van derGrinten N.V. VIJFDE SPORTPAGINA VAN MAANDAG 9 NOVEMBER 1970 IOON Honnebier sex-parties UTRECHT (ANP). Sexuele gemeenschap, cyclus-verschuiving masturbatie: de drie grote taboes in de Nederlandse sportwereld, kunnen elk voor zich een positieve bijdrage vormen bij het leveren van prestaties door topsporters. Hierover bestond althans weinig ver schil van mening tijdens de zaterdag in Utrecht gehouden open sport artsendag, die ditmaal was gewijd aan het thema sexualiteit en sport. Daarbjj werd op nogal hardhandige wjjze afgerekend met het nog steeds wijd verbreide misverstand dat sportbeoefening door de licha melijke inspanningen en het verblijf in de buitenlucht temperend zou werken op d sexuele driften. „Het tegendeel is waar", aldus de sexuo- loge mevrouw WaalwijkVan Doorn in haar inleiding: „Een topspor ter zal door zijn optimale conditie ook maximale behoeften hebben." De bevrediging van deze behoef ten vormde voor de aanwezige art sen nauwelijks een probleem: „We kunnen het erover eens zijn, dat het geen aanwijsbare schade toebrengt an de te leveren topprestati. Noch het verlies aan eiwit, noch het ver lies aan slaap", aldus forumleider dr. Wafelbakker, „wel wordt sexue le onthouding nog steeds als stimu lans gebruikt. Het heeft dan een taboefunctie". Zo bezien is de sexualiteit in de esport eerder een probleem van de begeleiders dan van de sportman vrouw zelf. Speciaal de „reisjesman" de door de bond aangewezen official, die uitsluitend meegaat, om dat hij aan de beurt is was het mikpunt van kritiek. „Deze mensen werpen, ook al omdat zij eigenlijk geen functie hebben, zich maar al te vaak op als waakhonden", aldus Mieke Sterk, die als topsporter zit ting had genomen in het forum. „Het komt nog steeds voor, dat atle ten of atletes worden vermaand of geschorst wegens seksuele betrekin gen. Ook als de persoon in kwestie reeds lang meerderjarig is. Ik vind dat een onduldbare inmenging in het privéleven van de ander". NSF- arts De Jongste haalde daarbij de Mexicaanse Olympische Spelen in herinering, waar het vrouwendorp was omringd door een drie meter hoog hek en bewaakt door een drie dubbele wacht. „De dames gingen daar naar de herenflats". Toch bleven ook enkele minder positieve kanten van het seksueel contact niet onbesproken: het sa mengaan van sportmensen van vaak zeer verschillende leeftijden, de druk die de groep zou kunnen uitoe fenen op de wellicht eigenlijk on willige enkeling en vooral de ver antwoordelijkheid ten opzichte van de ouders. Mevrouw Waalwijk-Van Doorn vroeg zich af of men de ouders niet een ontheffingsverkla ring zou moeten vragen, zoals dat soms gebeurt bij operatie-patiënten. Algemeen, was men van mening dat er bij de opleiding van trainers en begeleiders veel meer voorlich ting zou moeten worden gegeven (ADVERTENTIE) Voor enkele centen méér per glas geniet U van de aller beste Hollandse cognac, met de originele uit Frankrijk geïmporteerde brandy. over de seksuele aspecten van het sportleven. „Oplossingen zijn eigen lijk niet mogelijk", aldus mevrouw Waalwijk-Van Doorn. „We kunnen er slechts naar streven door open heid, maar tevens discretie en be grip van onze zijde een beter inzicht te geven in de seksualiteit van de beoefenaar „Ik wil hier nogmaals afrekenen met het fabeltje, dat de sportman een wezen is dat zich afsluit voor invloeden buiten zijn kringetje. Ik heb ze juist leren kennen als com plete. bijzonder intensief levende mensen voor wie ik grote bewonde ring heb", aldus de docente aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Oefening, dr. Ankie Reys. Ingegaan werd verder op de vraag of de sportbonden, zo zij al seksuele han delingen in hun gelederen toelaten, ter stimulering van hun atleten bij reizen naar het buitenland zg. sex- party's dienen te verzorgen. Een groot gedeelte van de aanwezigen was hier tegen, al zag de gynaecoloog dr. Honnebier (oud-hockeyer) die eerder op de dag een warm pleidooi had gehouden voor cyclus-regeling bij top-atletes weinig bezwaren. „Het buitenland doet het wel en als onze marine uitvaart, gebeurt in we zen hetzelfde". Een dergelijk festijn zou het meeste effect sorteren na afloop van de wedstrijden, want de aanwezigen werden het erover eens, dat de seksuele behoeften voor een wed strijd nauwelijks aanwezig schijnen te zijn, maar erna opbloeien. De Delftse psycholoog Avis waarschuw de er tenslotte voor, de op de open sportartsendag verkondigde menin gen niet eenzijdig aan de praktijk te toetsen. „Zelfs al hebben we zowel de topsporter, als de begeleider vol ledig voorgelicht, dan blijft nog al tijd de mogelijkheid van een con flict met de ouders thuis. Het is een maatschappelijk probleem dat slechts door een algemene mentali teitsverandering kan worden opge lost". Het moment in de twaalfde ronde, waarop Nino Ben venutti, op zijn knieën in de hoek, zijn wereldtitel kwijt raakte aan de Argentijn Monzon (midden in de ring). BRUSSEL (ANP) Bij het con cours hippique in Brussel heeft An- toon Ebben op Kairouan zondag de derde plaats veroverd in een jacht- springconcours. Tevoren veroverde Eoben een zevende plaats in een springconcours. Uitslag jachtspringconcours: 1. Da vid Broome, GB op Mister Softee, 85 seconden, 2. Harvey Smith, GB op Mattie Brown, 87,2 sec., 3. An- toon Ebben, Ned op Kairouan 92,6 sec., 4. Marcel Rozier, Fr. op Kilt 93,3, 5. Paul Schockemöhle, W. Dl. op Askan 94,3, 6. Anneli Drum- mond-Hay, GB op Xanthos 95 secon den, 7. Guy Lefrant, Fr. op Palestro 95.1 sec. Uitslag springconcours: 1. Nelson Pessoa, Braz. met Nagir 0 str. pnt. 45.2 sec., 2. Raimondo d'Inzeo, It. met Bellevue 0 str. p. 48,5 sec., 3. Pierro D'Inzeo, It. met Red Fox 0 str. pnt. 51.8 sec., 4. Vittorio Orlan- di, It. met Adagio 0 str. p. 51,8 sec., g. David Broome, Gb. met Manhat tan 0 str. pnt. 53 sec., 6. Pierre Jonqueres d'Oriola, Fr. met Moet en Chandon 8 str. pnt., 49,3 sec., 7. Anton Ebben, Ned. met Kairouan 8 str. pnt. 53,2 sec. SCHAATSEN Diana Holum was de snelste bij wedstrijden van de De venter IJsclub. Het Amerikaanse meisje won de 1500 meter in 2.33,2 voor Sonja Paans (2.37,6) en Riene- ke Demming (2.42,5). Op de 3000 meter heren zegevierde Jan Pasman (4.57,0). ROME (ANP) In dezelfde ring, waarin hij tien jaar geleden zijn eerste grote internationale succes vierde met de Olympische gouden medaille, leed het Italiaanse boks- idool Nino Bennvenuti nu ook de zwaarste nederlaag uit zijn loop baan. 15000 toeschouwers in het vrijwel uitverkochte sportpaleis van Rome zagen ontzet toe, toen de 32- jarige Benvenuti in de twaalfde ron de na enkele treffers tegen het hoofd zich niet meer van het canvas kon oprichten. De 28-jarige Argen tijn Carlos Monzon was daarmee de nieuwe wereldkampioen in het mid dengewicht. De zege van de Argentijn kwam niet geheel onverwacht. Monzon, één van de twaalf kinderen van een arme metselaar in de provincie San ta Fé, had namelijk voor Benvenuti reeds 65 tegenstanders in zijn 81 geleverde profgevechten voortijdig tot opgave gedwongen. Aan de an dere kant was van de meervoudige miljonair Benvenuti bekend, dat hij allang niet meer het weerstandsver mogen en de explosiviteit bezat als in zijn beste dagen. Achteraf meen de zijn manager Amaduzzi: „Nino heeft niet zijn beste dag gehad. Hij was erg nerveus en maakte de tacti sche fout, zijn tegenstander te vroeg het initiatief te laten". In de kleed kamer van Monzon, die Benvenuti reeds tijdens de zevende ronde in groot gevaar had gebracht en die bij het einde van de partij ook ruim op punten voorstond, zei manager Amilcare Brusa: „Ik ben in het ge heel niet verrast. Benvenuti is we liswaar een groot bokser, maar Car los Monzon is jonger en sterker. Dat was beslissend. De rechterhand van Carlos incasseert geen bokser ter wereld ongestraft". Het nieuws van Monzons overwin ning veroorzaakte grote vreugde-uit barstingen in Buenos Aires, die ei genlijk alleen maar te vergelijken zijn met hetgeen zich in Rio de Janeiro afspeelde, toen het Brazili aanse voetbalelftal daar deze zomer als wereldkampioen werd ingehaald. Eindeloze, wild claxonerende co lonnes van auto's brachten in de binnnenstad het verkeer tot stil stand. Op de boulevards dansten de mensen van vreugde over de vierde Argentijnse wereldkampioen boksen na Pascual Perez, Horaeio Accavallo en Nicolino Locche. De president van Argentinië en de leden van de reging zonden Monzon hun geluk wensen. In Santé Fé, de geboorte plaats van Monzon, was iedereen in rep en roer. Voor het huis van Monzon werd een vreugdevuur aan gericht met daarop aansluitend een vuurwerk. De nieuwe wereldkampi oen heeft inmiddels de eerste uitda ging al ontvangen. Het is Miami Beach honderdduizend dollar waard, als hij daar zijn titel verdedigt te gen de plaatselijke grootheid Luis Rodriguez. JOHANNESBUR G (ANP) De Ferrari-rijders Jackie Ickx en Igna- cio Giunti hebben zondag met gering verschil de internationale negen uurs uithoudingsrace op het Kyala- mi-circuit bij Johannesburg gewon nen. De scharlaken rode Ferrari pas seerde de finishlijn op slechts enke le meters gevolgd door de gele por- sche 917 van Jo Siffert en Kurt Ahrens. De Porsche 908 van Helmut Marko en Rudi Lins werd derde. De Frans-Nederlandse combinatie La- rousse- Van Lennep werd met Por sche 908 vijfde. Het klassement na deze wedstrijd: 1 Redman-Hine 107.79, 2 Ickx-Giun- ti 104.21, 3 Siffert-Ahrens 103.49. Diana Holum: zege. BADMINTON De Engelse Mar garet Beck heeft in Londen een in ternationaal toernooi gewonnen. Zij versloeg de Amerikaanse Tyne Ba- rinaga met 118. Margaret Beck had in de halve finale de Nederlandse Joke van Beusekom uitgeschakeld. TAFELTENNIS Bij de open Zuidslavische kampioenschappen jn Subotica ging de titel herenenkelspel naar Hans Alser (Zweden), die in de finale de Zuidslaviër Milivoje Kara- kasevic versloeg. De titel damesen kelspel was voor de wereldkampioe ne Toshico Kowada (Jap.). Zij ver sloeg Zoya Rudnova (Rusl.). TENNIS De finale van de Ar gentijnse open tenniskampioenschap pen zal gaan tussen de Spanjaard Orantes en de Zuidslaviër Franulo- vic. Orantes won in de halve finales van de Australiër Bob Carmichael en Franulovic zegevierde over de Tsjech Jan Kodes. ZWEMMEN Cora Schouten CWZC) heeft in Den Haag bij de wedstrijden om de Haagse Kilome ter een nieuw aspirantenrecord ge vestigd op de 200 meter wisselslag met een tijd van 2.34,1. Het oude re cord stond met 2.35,3 op naam van Wilma van Beek (ZIAN). (ADVERTENTIES) j (Van een onzer voetbalmedewerkers) BREDA Voor de grootste ver rassing in de derde klas van het KNVB zaterdagvoetbal zorgde het Oosterhoutse BVC, dat koploper Ro da Boys met 20 versloeg. Een groot aandeel in deze overwinning had de 35-jarige teruggehaalde doelman Wim van Gils, die alles uit zijn doel ranselde. Weterings en C. van Gils zorgden ieder voor een goal. BVC trof het echter niet dat de andere kandidaat voor de rode lan taarn, Smerdiek, een gelijk spel wist te behalen tegen koploper Good Luck, dat op het sportveld Haestin- ge in St. Maartensdijk niet verder kon komen dan een doelpuntloos gelijk spel. De ploeg uit Raams- donksveer bofte dat vlak voor tijd Van 't Hof, alleen voor doelman Van Keulen gekomen hoog over schoot, anders was de winst op het deze middag koude eiland Tholen geble ven, waar de bezoekers zich niet aan het spel konden warmen, maar wel aan een glaasje cognac, dat op tafels op het veld aan de bezoekers werd geserveerd. Van deze uitslagen profiteerde Dinteloord, dat bij Rillandia door doelpunten van Duivelaar en De Korte (tweemaal) zich op de tweede plaats nestelde. Het zou niet ver wonderen als Dinteloord zijn 25- jarig bestaan, deze week met een kampioenschap gaat bekronen. Wit Zwart reisde tevergeefs naar Sleeu- wijk, waar scheidsrechter Willem- steijn op zich liet wachten, maar niet kwam. Terneuzense Boys deed goed werk bij NOAD in Wijk en Aalburg door de halve winst daar weg te halen. In 4A had het leidende PTT het niet gemakkelijk bij Wilhelmina in Aalburg. De voorhoede van de Bre- danaars was niet produktief deze middag, want de doelpunten, gelij kelijk verdeeld, werden beide door Wilhelmina gescoord. Zwaluwse Boys rukte verder op. Nu werd Beatrix met een nederlaag naar Den Bosch teruggezonden. Jaap Kok scoorde beide doelpunten voor de Zwaluwen, een in de 10e en een in de 15e minuut na rust. Seolto raakte niet uit de moeilijkheden tegen Heukelum, met de oneven goal moest men de winst daar laten. Nivo Spar ta bleef PTT volgen door Altena, dat dit seizoen geen kampioensad- spiraties heeft, geen kans te geven. In de vierde klas B behield Yer- seke de leiding door bij Chrislandia de volle winst weg te halen. De Heiningers hebben alleen nog AZVV onder zich, dat Hoek wel goed te genstand bood, maar niet kon ver hinderen dat de punten verloren gingen. Hoek behield de tweede plaats achter Yerseke met een wed strijd minder gespeeld. WHS won van Kapelle en bezet nu de derde plaats. VVN behaalde weer een punt in de thuiswedstrijd tegen VCK. Het bleef bij de beginstand. Nieuwland en Nieuwdorp deelden ook de pun ten. Kloetinge moest de volle winst afstaan aan Wissenkerke. In de 2e klas A verspeelde NEO een punt aan Rijsoord. De Meeuwen speelde op eigen veld gelijk tegen CSVD. Arnemuiden verloor met 1 tegen WOG. Daardoor moesten de 0 van 's-Gravenzande. SSC'55 kon het op eigen veld niet bolwerken Capellenaren de gedeelde bovenste plaats afstaan aan de Harderwij kers. In de hoogste klas verloor Kozak ken Boys voor de derde achtereen volgende maal, nu van Heerjansdam. Woudrichem behaalde een kostbaar punt in Den Helder bij HCSH. Niet alle machines voor kantoor offset zijh ingewikkelde apparaten. Neemt u de nieuwe Océ 2100 offset-duplicator, die speciaal ontworpen is voor oplagen van 10 exemplaren en meer. Een groot solist! Vrijwel zelfstandig draait hij in straf tempo zijn kopieën 2 per seconde, 7200 per uur. Het enige wat mensenhanden hoeven te doen is de monoknop instellen. Vroeger moest u verstand hebben van etsen, inkten, papiertoevoer, drukken en reinigen van het rubberdoek. van de Océ 2100 worderi nog eens aanzienlijk vergroot wanneer u hem gebruikt in combinatie met een elektrokopieerapparaat. Als u kopieën wilt maken voor één cent per stuk, stuur dan bijgaande bon op. U krijgt van ons een schat aan informatie over de Océ 2100 offset-duplicator. Postzegel plakken hoeft niet. Nu wordt dit alles met de monoknop volmaakt volautomatisch geregeld. Ja, een groot solist èn een veelzijdig solist! De Océ 2100 drukt voortreffelijk formulieren, rapporten, notulen, katalogi, klubbladen enz. Goede, gave drukwerkkopieën voor één cent per stuk. De Océ 2100 kan voor u zelfs drukwerk mét foto's en illustraties maken. Ook dan is de prijs per kopie nog verrassend laag. De mogelijkheden Vul in-knip uit-stuur op. --X- voor informatie over de Océ 2100. Ik wil graag alles weten over de Océ 2100. Firma T.a.v Adres Océ en VAN DER GRINTEN zijn handelsmerken. kopieert in uw voordeel. I Stuur deze bon op naar Océ-van derGrinten N.V., a Hoofdkantoor Verkoop Nederland, Antwoordnummer2100,Den Bosch. Verkoopkantoren in Amsterdam, Den Haag, Eindhoven, Hengelo en Rotterdam. TABOES: POSITIEVE BIJDRAGE (ADVERTENTIE)

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11