Fabrieksafval kan aardig oplopen in lucht en water Dow heeft liever landbouwgrond dan mosselbank Ontmoeting kerk en pers in bisdom Breda Zeeuwsch- Vlamingen lopen niet warm voor winter sport Inderdaad, ik ben kippig, maar dit gaat te ver Wens Dow niet geloof waardig caballero. de sigaret. oliestookmateriaal handelmaatschappij BREDA Werkman gewond bij val van trap Commentaar Werkgroep voor homofilie start activiteiten in Zeeland Kindertheater uit Moskou treedt op in Middelburg Niet politiek Veel blijken van sympathie voor mevrouw Stikkelorum Nachtvorst Reacties op uitspraak directeur C. Kuyl Mr. Schlingemann zegt lidmaatschap Tweede Kamer op (ADVERTENTIE) ginnékenweg 60, breda, tel.: 40896-45481 (Van een onzer verslaggevers) GOES „Wat de overheid en de experts terzake blijkbaar minder interes seert, maar waardoor de man in de straat juist zo bevreesd is, is dat Progil niet alleen op de linkeroever zal komenEr zijn voor deze streek meer dan vijftien aanvragen tot industriële vestiging in behandeling." „Als ieder bedrijf „slechts" enkele tonnen afval per dag in de Schelde of in de lucht loost, dan wordt dat alles bijeen toch wel een enorme boel. Want dat men zich geen illu sies make. De bestaande industrieën in het Antwerpse havengebied lap pen de wetgeving op het lozings water behoorlijk aan hun laars", al dus de Antwerpse rubriekschrijver van „Schuttevaer" (weekblad voor de binnenscheepvaart De schrijver van de beschouwing, die terloops vermeldt dat een lid van de Antwerpse provincieraad „een vinger in dat verdachte potje" heeft gestoken, vraagt zich- af: „Worden de bedrijven die in over treding zijn, beboet? Hoeveel be draagt die boete? en betalen de betrokken firma's deze (allicht be lachelijk kleine) boete niet met een glimlach?". Dezelfde correspon dent zegt, het opmerkelijk te vinden dat de bevoegde overheid zich zéér voorzichtig uitlaat over de „kwalijke affaire" van de dreigementen van de gemeente Hulst ten aanzien van het Baalhoekkanaal. En voorts: „De Progilzaak is nu reeds zodanig uitgerafeld dat ieder een wel móet weten dat de waar borgen, door het bedrijf opgegeven, door B en W van Amsterdam vol doende veilig bevonden werden, maar dat niettemin Progil werd af gewezen en dit onder druk van de openbare opinie. Omdat, en dat moet wel eens duidelijk gesteld worden, de man in de straat (zowel te Am sterdam als te Antwerpen) omwille van zijn praktische ervaringen steeds minder vertrouwen gaat stel len in de overheid". Tenslotte geeft Schuttevaer een overzicht van bedrijven die zich in de Antwerpse havenstreek niet aan de lozingsvoorschriften houden. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Terwijl de reis bureaus in de Randstad en andere grote bevolkingscentra van ons land op het ogenblik handen tekort komen om besprekingen voor wintersport vakanties te noteren en af te hande len, tonen de Zeeuwsch-Vlamingen zich weinig gevoelig voor de aanlok kelijkheden van winterdorado's. De meest aansprekende affiches zijn niet in staat in deze streek een lawine van aanvragen te ontketenen". Tot deze conclusie komt de heer R. van Heemst, cref procuratiehouder van Reburo n.v., het grootste reis bureau van Zeeuwsch-Vlaanderen. Uiteraard stemt dit gebrek aan be langstelling voor de wintersportge neugten hem een beetje verdrietig. „Het zal wel iets te maken hebben met de mentaliteit van de Zeeuwsch- Vlamingen" meent de heer Van Heemst. Men is gemoedelijk van aard en loopt niet zo snel warm voor een verandereing van de dagelijkse sleur. Maar waar in het westen een hausse heerst op de wintersportmarkt en de mensen maanden tevoren al halsrei kend uitzien naar hun tweede vakan tie, wil men hier het liefst ,van de ene op de andere dag een reis ge boekt zien. Het kan niet anders of dat moet vaak op teleurstellingen uit lopen, niet alleen voor de cliënt maar ook voor het desbetreffende reisbu reau dat ook geen ijzer met handen kan breken". Gelukkig is er ook in Zeeuwsch- Vlaanderen langzaam maar zeker een opgaande lijn te bespeuren in de vraag naar wintersportvakanties. De heer Van Heemst: „De tweede va kantie, vooral tussen kerst en nieuw jaar, komt er steeds meer in. De kos ten zijn over het algemeen bijna geen beletsel meer om naar de wintersport te gaan. Er zijn al tiendaagse volle dig verzorgde reizen voor nog geen driehonderd gulden, alles inbegrepen. Nog lager zijn de prijzen in het laag- seizoen, b.v. in de maand januari". Oostenrijk is nog altijd hét land van de wintersport maar ook landen als Spanje en Bulgarije trekken steeds meer wintertoeristen. „Een tweede vakantie in de winter is echt niet meer voorbehouden aan mensen met een dikke portemonnee. Voor en kele honderden guldens heb je al iets heel redelijks", aldus de heer Van Heemst. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Zoals wij giste ren meldden, is er thans ook in Zeeland een centrale werkgroep ho mofilie opgericht. Het is een (overi gens bescheiden) instantie, die lou ter door haar naam meer misver standen kan oproepen dan wegne men hoewel het laatste nu juist haar speciale doel is. De Zeeuwse werkgroep homofilie is, zo werd ons gistermiddag tijdens een persconfe rentie uiteengezet, geen regionale uitgave van de homofielenorganisa tie die onder de naam Contact- en Ontmoetingscentrum (COC) lande lijk opereert. Het doel van de werkgroep is alleen: iets bij te dragen aan het waarschijnlijk langdurige proces van integratie van de homofiele mens in een maatschappij die, zeker in Zee land, niet trappelt van ongeduld cm de homofiel als volwaardig mede mens, met alleen een andere seksua liteitsbeleving, te aanvaarden. Hier speelt stellig een rol, zo meent de werkgroep, dat de Zeeuwse samen leving sterker dan bijvoorbeeld die in de Randstad vanuit bijbelse en strenge denkbeelden is beinvloed. Het zijn nu toevallig pastores, van drie verschillende kerkelijke groe peringen, waaronder de rooms-ka- tholieke, die voor vijftig procent deelnemen in de Zeeuwse werk groep homofilie. Zij zeggen. „De homofiel in Zeeland leeft sterker dan zijn gelijk-geaarden in bijvoor beeld de Randstad in een soort nie mandsland. Zijn omgeving accep teert hem minder gemakkelijk en daardoor trekt de homofiel zich nog sterker terug in een isolement, waarin hij zich minder kwetsbaar voelt. Maar ook in dat isolement staat hij nog sterker alleen, want de gesprekspartner die voor de hand zou liggen (een andere homofiel) wordt eveneens weerhouden door een strenge sociale controle. In die situatie staan bewogen pastores en maatschappelijke werksters, die als einddoel een maatschappij zien, waarin het de mens gegund is zijn seksualiteit te beleven zoals hij van nature geroepen is te doen, machte loos. De maatschappij, vooral de Zeeuwse, nodigt de homofiel niet tot correlatie uit. Anderszins: de homo fiel komt niet van zijn eiland af en is daardoor nog erger alleen. „Het evangelie nodigt iedereen uit", zeg gen de pastores, „en maakt geen onderscheid naar sekse of sekse gerichtheid". De humanist zegt: „Elk mens heeft het recht zijn menszijn te beleven zoals dat bij zijn aard en aanleg past, uiteraard met respect voor de vrijheid van de ander". En zo hebben zij elkaar gevonden: de kerken en de maatschappelijke wer kers van diverse, ook niat-christelij- ke huize. Zij willen de houding van de Zeeuwse samenleving ten opzich te van de homofiele mannen en vrouwen verdraagzamer maken, maar zij willen ook de afweerhou ding bij de homofielen zelf wat minder scherp doen worden en bij dragen aan het herkennen van de eigen identiteit van de homofiel. Er zijn drie telefoonnummers waar ieder, die hulp zoekt op dit gebied of informaties omtrent homo filie wenst, zich kan vervoegen: Deken A. Blommerde (01180- 2860). Gereformeerd predikant ds. D. Tieleman (01106-1405). Hervormd predikant ds. N. Boomer (01188-1421). De werkgroep heeft ook een post bus: nummer 27, Middelburg. Voor zitter van de werkgroep is ds. S. A. Vis, directeur van het Van Eeghen- huis te Aardenburg. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het centraa. kindertheater van Moskou zal van daag in de schouwburg in Middel burg tweë voorstellingen geven. De Russische groep treedt alleen in Middelburg op, dit in het kader van een tournee door ons land onder auspiciën van 'f internationaal thea terfestival Scapino-Wikor. De voorstellingen, waarvoor van de zijde van het onderwijs grote belangstelling bestaat, zullen om 10.15 en om 13.30 uur gegeven wor den. Opgevoerd wordt De Mallemo len. VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 Het is, sinds de vraagstelling aan het Zeeuwse college van G.S. door de heren Don en Stenvert (PvdA), wel zeer waarschijnlijk geworden, dat de kwestie van het heengaan van mevrouw Stikkelorum als se cretaresse van de Vereniging Milieu hygiëne Zeeland, tenslotte in de po litieke sfeer zal worden beslist. Wij wezen daar gisteren reeds in an der verband op, zij het om duidelijk te maken dat de VMZ zelf a-poli- tiek is. De zaak waarom het gaat, zo me nen wij, dient buiten politieke be langen en persoonlijke sferen om te worden bezien en behandeld, omdat onvermijdelijk het PZEM- bedrijfsbeleid daarbij aan de orde zal komen. En dit is een zaak die de hele provincie aangaat, en zeker de statenleden als aandeelhouders in deze overheids n.v. Een niet partij politieke benadering zou in dit geval derhalve gezond zijn. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Mevrouw J. Stikkelorum-Vervooren, de aftreden de secretaresse van de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland, ontvangt sinds bekend is geworden dat zij in verband met een gewetensconflict als secretaresse heengaat talrijke blijken van sympathie. Er worden bloemstukjes bij haar bezorgd, veelal afkomstig van mede leden van de vereniging Miliehygië- ne Zeeland, die haar van hun mede gevoel willen laten blijken, maar ook volkomen vreemden zenden haar blijken van sympathie. Ook schriftelijk en telefonisch bereiken mevrouw Stikkelorum talrijke be wijzen van medeleven. Zoals bekend zijn aan het college van G.S. van Zeeland vragen gesteld over het heengaan van me vrouw Stikkelorum, wat een gevolg zou zijn van interventie van de Boechst- en PZEM-directie bij haar man, de heer J. Stikkelorum, tech nisch hoofdambtenaar bij de n.v. PZEM. (Zie ook commentaar). (Van onze correspondent) VLISSINGEN Gistermorgen is de Franse, in Vlissingen woonachti ge, heer P.B.G. die bij Pechiney werkzaam was, bij het trekken van elektrische kabels door de buizen van een circa drie meter hoge trap gevallen. Hij kwam op zijn hoofd terecht en liep een schedelbasisfrac- tuur op. Per ambulance diende hij te worden overgebracht naar het St. Josefziekenhuis te Vlissingen. Sr bestaat geen levensgevaar. Vooruitzichten (Van een onzer verslaggevers) TERNEZEN AXEL Dow Chemical heeft geen enkele be hoefte om terreinuitbreiding via inpoldering van de mossel- banken te verkrijgen. Mits het bedrijf zich in zuidelijke rich ting (Boerengat) kan vergroten. Het krijgen van landbouwgrond zou voor het bedrijf financieel een prettiger oplossing zijn, dan het bekostigen van een dure indijking. Dit zei de admini stratief directeur van Dow, de heer C. A. i. Kuiji, op een voorlichtingsbijeen komst met 12 middelbare scholen in het cultureel centrum De Halle in Axel. De heer Kuijl deed deze uitspraak na een vraag van bioloog G. Sponse- lee of gedeputeerde staten van Zee land van de indijking van de mossel- banken geen prestige-object zullen maken. De heer Kuijl betoogde dat het be drijf nooit gevraagd had om een uit breiding op de mosselbanken. Bij de onderhandelingen rond de vestiging van het Amerikaanse bedrijf werden de mosselbanken als mogelijke ver ruiming van terrein aangeboden. „Uitbreiding in zuidelijke richting zou voor ons alleen maar financieel voordeel opleveren. Het is eenvoudi ger om grond van de in het Boeren gat wonende boeren te kopen dan iets in te dijken". Hij wist te vertellen dat het Boe rengat in het bestemmingsplan als landbouwgebied is aangemerkt. Een terugdraaiing van het gehele pro bleem rond de uitbreiding zou voor Dow geen al te zware opgave zijn, hoewel de modelproeven voor de be dijking in vergevorderd stadium zijn. Daar staat tegenover dat Dow, wan neer de plannen tot indijking zijn goedgekeurd niet onmiddellijk tot uitvoering van landwinning zal over gaan. In totaal denkt Dow in Terneuzen een 500 hectare voor het bedrijf jno- dig te hebben. Op dit moment hééft Dow 320 hectare die straks na reali sering van de tweede nafta-kraker bijna geheel zal zijn opgesoupeerd. Verder kwam tijdens de discussie naar voren dat uitbreiding van Dow rond Ossenisse een bijna onmogelijke zaak is. Mocht er voor Dow geen an dere keus zijn dan zal sterk worden overwogen vestigingen van het Ame rikaanse bedrijf elders in Europa uit te breiden. MIDDELBURG (ANP) Het in de statenvergadering van 3 juni ge kozen lid van G.S. van Zeeland, de heer mr. J. F. G. Schlingemann, heeft besloten zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer voor de VVD per 1 februari 1971 te zullen opzeggen. Dit heeft, hij in een brief aan de voorzitters van de fracties in de Pro vinciale Staten van Zeeland meege deeld. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Vertegenwoordigers van de kerk in het bisdom Breda en van de pers (de communicatiemedia krant, radio en t.v.) zuilen elkaar woensdag 11 november ontmoeten op een unieke bijeenkomst op Bou- vigne, Vormingscentrum en Volks hogeschool te Breda. De ontmoe tingsdag. die is belegd door het bisdom Breda en Bouvigne, staat onder het thema „Kerk ontmoet me dia". De bedoeling van deze dag is volgens de perschef van het bisdom Breda, Frans Oudejans, dat vanuit de kerk eindelijk eens wat meer aandacht wordt geschonken aan de belangrijke functie van de commu nicatiemedia bij de verkondiging. De kerk kon vroeger volstaan met „de preekstoel: het massamedium van de oude tijd", aldus Oudejans. Het pastoraal concilie heeft in april van dit jaar, in aansluiting op het concilierapport over de verkon diging, een aanbeveling aangenomen over die relatie met kranten, radio en t.v. Het concilie noemt het daarin wenselijk dat in het komend natio naal pastoraal beraad vooral aan dacht besteed wordt aan „de vraag: op welke wijze,- onder erkenning van de eigen verantwoordelijkheid van dé media; hiervan een zo doel treffend mogelijk gebruik kan gor den gemaakt". Onder de zeventig deelnemers aan deze ontmoetingsdag zijn kapelaans, pastoors en vier dekens, theologie studenten. sociaal-culturele en maat schappelijk werkers, geïnteresseerde leken en mensen uit de publiciteits- wereld. Er worden vier inleidingen gehouden door resp. de heren L. Leijendekker, hoofdredacteur van De Stem (als vertegenwoordiger van de kranten), D. de Vree, hoofdre dacteur Echo (radio), F. Wijsen, t.v.-rubriek Riskante Kerk (televi sie) en J. Huysmans, bedrijfsaposto- laat bisdom Breda (kerk). Aan de hand van t.v.-reportages wil men verder proberen in werkgroepjes en in een forumdiscussie o.l.v. Bouvig- ne-staflid G. Teuben te komen tot een aantal prioriteiten, die .met -na me de kerk moet gaan stellen wat betreft haar verkondiging via de pers. Frans Oudejans, die een belang, rijk aandeel heeft gehad in het initi atief tot en de organisatie van de ontmoetingsdag, vindt het zelf be treurenswaardig dat dit gesprek vol gens deskundigen uniek in Europe schijnt te zijn. „Zo'n eerste gesprek had allang verleden tijd behoren te zijn". (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „We zullen een eventuele aanvraag van Dow over uitbreiding in zuidelijke richting se rieus bekijken. Wij zijn nl. op het moment druk bezig een advies op te stellen omtrent de inpoldering van de mosselbanken aan de minister". Dit merkte een woordvoerder van de provincie naar aanleiding van de uitspraak van administratief direc teur C. Kuyl, dat het bedrijf even goed in zuidelijke richting (Boeren gat) in plaats van in westelijke rich ting (de mosselbanken) kan uitbrei den. Gedeputeerde Staten hebben nog geen standpunt ingenomen inzake de concessie aanvrage. Dat deze uitla ting ook bij andere instanties, zoals de prov. planologische dienst, de Vereenigde Braakmanpolders, de ge meente Terneuzen en het E.T.I. nieuw zijn blijkt uit de commenta ren. Ir. M. Vink, directeur van de pla nologische dienst wijst op het feit dat voor de besprekingen rond de indijking van de mosselbanken, an dere mogelijkeheden terdege zijn onderzocht, ook de uitbreiding in zuidelijke richting. In 1967 wees minister Schut Dow Chemical de mosselbanken toe en verwierp de idee het Boerengat als industrie-plaats aan te wijzen. Daar komt bij dat het Boerengat tot land bouwgebied is verklaard in het streekplan (dat binnenkort zal ver schijnen (red) en dienst doet als bufferzone tussen industrie en de woonkern Hoek en een gedeelte van Terneuzen", aldus ir. Vink. Burgemeester Ascholf is kort en krachtig met zijn commentaar: „Wij hebben duidelijk afspraken gemaakt over een uitbreiding van het bedrijf in westelijke richting en daar hou den wij ons aan". Een woordvoerder van de Vere nigde Braakmanpolders, consessie- aanvrager van de inpoldering, ver telde dat er tot nu toe al behoorlijk wat kosten zijn gemaakt rond de indijking. „Deze zijn allemaal door Dow betaald en lijkt mij een vreem de zaak als dit alles voor niets is geweest". Volgens een woordvoerder van het ETI is het planologisch gezien on mogelijk voor Dow om een uitbrei ding naar het zuiden te krijgen. „Vooral omdat wij de laatste jaren alleen maar gesproken hebben over een westwaartse opgang". voor zaterdag 4a en zondag, regen, ongeveer normale temperaturen en in de nacht van vrijdag op zaterdag kans op nachtvorst. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.-temp.: omstreeks nor maal; max.-temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: 0 tot 5 graden bo ven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. andèrs dan andere.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3