Partijraad KVP zet tanden in twee programma's „Fotograferen in hef weekend? Meteen leeg toestel zeker!" OECUMENE: ZAAK VAN BELEEFDE INTERESSE ACTIEMODEL VOOR WINKELPERSONEEL De emancipatie van de man begint bij het tricot najaarshostuum Meeste kerkgangers behaaglijk in eigen kerk Hand in hand kameraden Italiaanse kaper voor zijn rechters Defensie Maak in't weekend géén foto's U mocht er eens plezier in krijgen. Wees maar blij met Jac. Hermans Prijsslag in de buurt Afbrokkelen inventum laat u kiezen... elektrische hoven of onderdeken! VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 Voor het eerst sinds de dood van Nasser is in Cairo een kleine top conferentie gehouden. Hand in hand (foto) liepen de premiers en presi dent naar het congresgebouw. De premier van Soedan, Numeiri, zijn ambtgenoot van Libanon, Kha- dafy (midden) en de Egyptische president Anwar Sadat lijken het al bij voorbaat eens te zijn. ROME (ANP) In Rome is giste ren het proces begonnen tégen de in Italië geboren Amerikaanse marinier Raphael Minichiello, die vorig jaar een Amerikaans verkeersvliegtuig van Californië naar Italië had ge kaapt. De 21-jarige Mimichieifflio, die se dertdien in voorarrest heeft gezeten, is geweldpleging, het plegen vain eem overval en ontvoering ten laste ge legd, maar geen vliegtuigloaperij, omdat dit niet in het Italiaanse wet boek van strafrecht voorkomt. (ADVERTENTIES) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. In de baaierd van partijpolitieke bijeenkomsten die in dit laatste half jaar voor de verkiezingen over ons land wordt uitgestort, neemt de vandaag en zaterdag in Den Haag belegde KVP- partijraad een bijzondere plaats in. Wat immers daar dit weekend wel en niet besloten wordt, zal van grote betekenis zijn voor de lands- politiek in de volgende kabinetsperiode. Het zou overdreven zijn te stellen dat deze Haagse partijraad met evenveel spanningen omringd is als de befaamde Arnhemse partijraad van 1967, toen de nu tot de P.P.R. behorende groep radicalen nog in de partij zat. Er lijkt thans aanzienlijk minder explosief discussiemateriaal voorhanden te zijn en de golven van radicalen lopen minder hoog. Toch gaan er wel een aantal pun ten in de stapel congresstukken schuil, die tot fikse debatten aanlei ding kunnen geven. Dat komt omdat er niet alleen gepraat wordt over het progressieve eigen KVP-kern- programma, ontworpen door prof. Steenkamp, maar ook over de ver houding tussen dit eigen KVP-ont- werpprogram en het minder ver gaande ontwerp-urgentie programma van KVP. AR en CHU gezamenlijk. Een belangrijk strijdpunt gaat worden de in het ontwerp-program Steenkamp opgenomen (hoewel niet unaniem) rechtstreekse verkiezingen van de minister-president dan wel van de kabinetsformateur. Een meerderheid van het partijbestuur wil dat punt schrappen, een minder heid wil eraan vasthouden. Overi gens wil de commissie-Steenkamp die rechtstreekse verkiezing van premier-formateur pas dan overwe gen, wanneer het niet lukt om op andere wijze de keizersinvloed op formatie en kabinetssamenstelling te vergroten. Eerst zouden KVP, AR en CHU namelijk moeten pogen voor de verkiezingen een „groot- regeer-akkoord" met andere politie ke partijen te sluiten. Ook wil de commissie-Steenkamp het eerst pro beren met een kiesdrempel van 5 zetels (het partijbestuur adviseert drie zetels, overeenkomstig het in middels ingediende initiatiefontwerp van drie KVP-kamerleden). Een tweede knelpunt wordt de woningbouw. De commissie Steen kamp wil jaarlijks 3000 4000 wo ningen meer gaan bouwen. Het par tijbestuur wil veel verder gaan en jaarlijks gemiddeld ruim 7000 wo ningen meer bouwen. Het ontwerp- urgentieprogramma van de drie par tijen neemt echter weer met aan zienlijk minder genoegen, want dat spreekt van 2000 a 3000 wonnigen per jaar meer. Het zijn verschillen, waar men moeilijk geruisloos over heen zal kunnen stappen. Een ander heet hangijzer zou de defensieparagraaf kunnen vormen. Het ontwerp-Steenkamp spreekt van handhaving van de huidige defensie inspanning, rekening houdend met loon- en prijsstijgingen. Bepaalde kringen vinden deze formulering te zuinig. De kring Brabant wil blij kens een amendement dat rekening gehouden wordt met „het aanvullen van thans nog ontbrekende uitrusting en met noodzakelijke vervanging". De kring Haarlem wil onderzocht zien of de Nederlandse defensie- inspanning niet beneden een verant woord punt is gedaald en of ons land nog wel aan zijn NAVO-ver- plichtingen voldoet. Het partijbe- Bent u ook de trotse bezitter van zo'n fijn fototoestel? Zonder filmpje? Doodzonde. Want wat antwoordt tl als uw vrouw zegt: „Daar zou je nou eigen lijk een foto van moeten maken Ach wat, glundert u triomfantelijk, bij mij zit er wel degelijk een filmpje in. En foto's maken doe ik ook. Kijk maar. Eri daar zijn ze weer, de zonnige zomer- pienten. De vakantie herinneringen. Maar als uw kinderen later naar „vroeger" informeren krijgen ze wel een erg eenzijdig beeld van hun verleden. Alsmaar zomer, alsmaar vakantie. Zo'n klus is het toch niet om ook In trw mini-vakantietjes uw camera steeds bij de hand te hebben. Of wilde u beweren dat er in uw weekends nooit iets gebeurde? Als u eventjes nadenkt, weet wel beter. Wat u moet doen? Alleen het knopje indrukken op die momenten dat u nu alleen nog verbaasd. vertederd of schaterend toekijkt. Te veel moeite? Och, uw beloning is een onbetaalbare sdiat aan kleurrijke herinneringen. De kosten? Over een paar jaar zijn de foto's die u nu neemt onbetaalbaar.En dat is pure winst. Zorg dus het hele jaar voor een geladen fototoestel. En gebruik het. Want eigenlijk is filmen uw enige excuus om in 't weekend geen foto's te nemen. stuur raadt aanneming van deze en andere amendementen af en stelt een aanvulling op de tekst-Steen kamp voor, warin staat dat Neder land moet blijven voldoen aan zijn vrijwillig aanvaarde NAVO-ver- plichtingen. Ook wil het partijbe stuur een nieuw kritisch onderzoek naar taak, middelen en methoden van het defensie-apparaat. Zo staat het ook in het ontwerp-urgentiepro gramma van de drie partijen. Voor de apotheose op dit KVP- beraad moet de nationale lijsttrek ker dr. G. H. Veringa zorgen. Zijn toespraak tot de partijraad wordt zijn eerste grote politieke rede. Na morgen zullen vriend en vijand van dr. Veringa niet langer meer mogen zeggen dat hij „politiek een onbe schreven blad is". Een duidelijke keuze tussen PvdA en WD zal hij evenwel (nog) niet maken. Als die keuze er ooit komt, dan toch pas in maart. Tip: snel nog even een filmpje halen bij de vakman, uw fotohandelaar. (ADVERTENTIE) Want wij hebben zoveel klanten, die het de moeite waard vinden om er minstens 30 kilometer voor te rijden; meestal nemen zij dan de buren mee. 't Komt er dik uit I Zo denkep de St. Heiier tricoteure er over en ze hebben gelijk. Waarom zouden alleen dames dat heerlijk soepele jersey tricot mogen dragen? Toegegeven, een herenkostuum stélt bijzon dere eisen. Maar daarom is er dan ook speciaal voor de man een blend van 40% wol en 60% PalypaTergal ontwikkeld. Resultaat: het volmaakte najaarskostuum. Luchtig, licht, elastisch en kreukvrij. Zelfs voor uw vrouw iets om jaloers op te zijn. Komt u morgen eens kijken en...brengt u toch uw vrouw maar mee. Want, laten we eerlijk zijn, zij heeft toch de beste kijk op de perfecte pasvorm, de voortreffelijke kwaliteit en de voordelige prijs (f 298.-). Breda: Grote Markt 25, tel. 01600 - 30650 (Van onze speciale verslaggever) UTRECHT De oecumene stagneert. Dat was het overheersend geluid op een persconferentie van de Willibrordvereniging deze week in Utrecht. De oecumene blijkt steeds duidelijker niet een zaak van kerk en theologie alleen te zijn. Er spelen allerlei sociale en maatschappelijke factoren in mee, die de ontwikkeling beïnvloeden. Daarom had men een beroep ge daan op een psycholoog en een soci oloog om vanuit hun wetenschap de stand van zaken te belichten. Beiden lieten zich vrij pessimistisch uit. Met name stelden zij vast, dat de oecumene aan de basis nauwelijks nog van de grond komt. De Leidse psycholoog H. Faber sprak van een onbeweeglijke beweging.De leiders van de kerken zijn wel overtuigd van de noodzaak tot toenadering, maar de gewone man voelt zich nog steeds behaaglijk in zijn eigen kerk en heeft voor de andere hoogstens een beleefde interesse. Praktisch nergens blijkt in de ge meenten een uitgesproken wil tot eenheid en samenwerking. Het blijft bij een beetje elkaar besnuffelen, serieus elkaar verkennen blijft ach terwege. De oecumene weegt alleen aan de top de wereldraad van ker ken, de nationale raad van kerken, de activiteiten van het Romeinse secretariaat van de eenheid zijn een zaak van de leiding. Alle activiteit .wordt gedragen door een kleine kring mandarijnen die elkaar steeds weer ontmoeten en er zitten steeds dezelfde rapporten in hun tas. Zij komen, dan tot bepaalde resultaten maar hebben eigenlijk niet de hele kerkgemeenschap achter zich. De grote internationale besprekingen geven een levendig idee, maar op lager niveau zijn de kerken eigen lijk nog niet innerlijk door de oecu menische beweging geraakt. Er valt eerder een uiteengroeien van leiders en kerkleden te constateren. In zorgwekkende mate. Dat alles hangt samen met de hele ontwikkeling van het kerkelijke leven. ke invloed vermindert. Degenen, die overblijven verwachten van de kerk geborgenheid, zekerheid, orde en een stuk gemeenschap in de steeds killer wordende samenleving. In Amerika is gebleken dat hoogstens 20 procent een verkondiging waar deert, die het evangelie als uitda ging presenteert. Een uitdaging om zich bezig te houden met de actuele sociale problemen en een echte kerkvernieuwing. In theorie is men het wel met de leiders eens, maar in de praktijk laat men het vaak afwe ten. In Nederland zal het niet an ders zijn. Hier doet zich het ver schijnsel voor. dat naarmate de situ atie moeilijker wordt, het ook moei lijker wordt de bakens te verzetten. En dat zou juist zo nodig zijn. De kerk heeft heel lang gefunctioneerd in een dorpsmilieu en ziet zich in eens geplaatst voor de opgave haar plaats te zoeken in een sterk verste delijkte en geïndustralieerde sa menleving. Zij kan nauwelijks de ontwikkelingen in de maatschappij bijbenen. Het vervalt in een psycho logisch begrijpelijke neiging zich krampachtig vast te houden aan wat zij nog heeft. Het is welhaast onmo gelijk de nieuwe situatie onder ogen te zien. De tijd dringt, Want nog langer wachten betekent dat de kerk nog meer leden verliest en dat de over blijvende middengroepen statisch worden. Grote woorden en wereld wijde bomen doen het niet meer. Er is behoefte aan concrete doelstellin gen en belijdenissen. Het algemeen onbehagen dat zowel in de kerk als in de maatschappij leeft wordt op eigen onmacht teruggeworpen als geen duidelijke koers kan worden uitgezet. Het enige uitgangspunt kunnen de hoopvolle verschijnselen zijn die hier en daar aan de dag treden. Er groeien echter in het huidige levenspatroon probleemgebieden waar nog niemand aan het werk is bijvoorbeeld de omstandigheden waaronder mensen in de ziekenhui zen moeten sterven. Door zich hier in te zetten vindt de kerk moglijk nieu we levenskracht, omvat zij hier haar eigen zending kan waar maken. De Willibrordvereniging wil ener zijds op hoog niveau de dialoog óver binnenkerkelijke kwesties doorzet ten om te voorkomen dat de kerk haar éigenheid verliest. Door geheel op te gaan in het werken aan sociale problemen anderzijds biedt zij haar diensten aan overal, waar op plaat selijk niveau initiatieven tot samen werking worden genomen. De kerken hebben het moeilijk. Zij zien alle hun ledental geleidelijk afbrokkelen en hun maatschappelij- ADVERTENTIE Das fantastisch! Bovendien nog extra veilig, want Inventum dekens hebben een trafo voor veilige zwakstroom, v.a. f. 110.— u kunt er op rekenen! UTRECHT In Nederland wer ken zo'n 240.000 mensen in het winkelbedrijf. Onder hen en dat is 75 procent zijn 182.000 vrou wen. Een derde van het totale winkelpersoneel is niet ouder dan 20 jaar. De situatie van met name die jongeren is niet best: jongeren beneden de 18 werken soms meer dan 60 uur per week. veel jongeren krijgen hun over werk niet betaald. veel jongeren krijgen maar 5 of tien dagen vakantie. het meeste winkelpersoneel vooral dat in de kleine bedrijven waar 145.000 mensen werken heeft geen arbeidsovereenkomst. Dat betekent dat er over rech ten en plichten van werkgever en werknemer niets is vastgelegd. Slechts 10 procent van het win kelpersoneel is georganiseerd te gen 40 procent in andere bedrijfs takken. Doordat men niet georga niseerd is en geen arbeidsovereen komst heeft weet men niet waarop men recht heeft. Bijna niemand van het winkel personeel neemt deel aan het vor mingswerk. Velen weten niet eens wat dat is. wat ook komt doordat er niet veel voorlichting over be staat. Deze gegevens zijn ontleend aan het door de actiegroep winkelper soneel van de KWJ (Katholieke Werkende Jeugd) uitgegeven „Heedosjee nr. 3". Het' boekje wordt toegezonden aan de kaderle den daarvan. Die kaderleden moe ten dan het winkelpersoneel zien te bewegen tegen hun situatie, die, zo schrijft de actiegroep „over het algemeen slecht is te noemen, vooral als het gaat om onderwijs en vorming, om arbeidstijden en beloning", te ageren. Het dossier bevat allerlei waar devolle gegevens die het winkel personeel dat zijn loon- en-of ar beidssituatie wil verbeteren van de nodige gegevens voorziet. Het Heedosjee geeft verder een actiemodel, waarin wordt uiteenge zet hoe men een actie onder win kelpersoneel kan opzetten, met welk doel, welke problemen zich kunnen voordoen. Ook is een enquête bijgevoegd waarmee gege vens verzameld kunnen worden over het jongere winkelpersoneel. f 9 0

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 21