Helft pasgehuwden heeft seksuele problemen Toch kans op meevaller voor alle bejaarden cötelette Indiënne 2000 Nog in 1971 beslissing over tweede luchthaven TWEE MANNEN IN AUTO VERBRAND Zevenduizend doden in verkeer per jaar in DE SAEGER TIKT BURGEMEESTER VAN HULST OP DE VINGERS f I ^vee doden op Zeeuwse wegen VAKANTIES JONGEREN VIER WEKEN Oefenterren in Oirschot wordt niet uitgebreid Een goed stuk vlees hoort erbij St.-Eloy twijfelt aan toepassing vormingsartikelen in metaal-c.a.o. Min. stelt Belgen gerust inzake Baalhoekkanaal ENQUêTE INSTITUUT VOOR PSYCHOLOGISCH MARKTONDERZOEK: Falkenhagen: W interuitkering vervallen lekker eten tips Roolvink bezorgd over toename ziekteverzuim VERKEERSFUTUROLOOG Pools- W estduits verdrag volgende week rond VLERICK HERENLAARZEN 24,90 en 39,90 Wetsontwerp: DirecteurDr. W. A. J. M. Harkx. HoofdredacteurL. Leyendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen, tel. (01150)7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 6 NOVEMBER 1970 25e Jaargang No. 6391 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40, exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. Vermelding Brieven onder nummer,of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Pas getrouwde echtparen hebben moeite met de seksualiteit. Vijftig procent van de mannen en 57 procent van de vrou wen zegt aanpassingsmoeilijkheden op dit gebied te hebben gehad. Dit is een van de vele, vele resultaten uit een enquête naar de „Proble men onder jonggehuwden" van het Instituut voor Psychologisch Markt onderzoek (met aan het hoofd de uit haar NVSH-tijd bekende dr. M. Zeldenrust-Noordanus), die is uit gevoerd in opdracht van het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Er werden in Schiedam 150 echt paren ondervraagd, die niet langer dan vijf jaar waren gehuwd en die konden worden gerangschikt onder „normale doorsneegezinnen". Negentig procent van de echt paren noemt het huwelijk geslaagd tot zeer geslaagd. Heel opvallend is dat geen van de.ondervraagde echt paren het eigen huwelijk mislukt vindt. Wel zijn er vele problemen. Zo werkt een derde deel van de ge huwde vrouwen, maar van de niet- werkenden mag de helft van de man geen baan zoeken, al zouden ze dat zelf graag willen. Ook de seksu aliteit blijkt moeilijkheden op te leveren. Vijftig procent van de man nen en 57 procent van de vrouwen zegt aanpassingsmoeilijkheden op dit gebied gehad te hebben. Ook geld levert in jonge gezinnen bosjes moeilijkheden op. De helft van de echtparen vindt het moeilijk om met de verdiensten rond te komen. Dertig procent van de ondervraag de echtgenoten zeiden met elkaar nogal eens onenigheid te hebben over de besteding van het verdien de geld. Eén op de tien echtparen maakte de gang naar het stadhuis „gedwon gen". Een derde deel van de echt paren was blij tot zeer blij om te kunnen trouwen, omdat ze dan van huis waren. Deze houding kwam bij de vrouwen iets meer voor dan bij de mannen. Als reden gaf men in de meeste gevallen op: te weinig vrijheid thuis, of té kritische ouders. Bijna de helft begon het huwelijk met inwoning. De gemiddelde duur van deze inwoning was anderhalf jaar, maar vier procent had langer dan drieëneenhalf jaar bij anderen ingewoond. Opmerkelijk was ook dat een derde deel van de vrouwen ver klaarde te weinig mensen te zien en te veel aan huis gebonden te zijn. In de meeste gevallen lossen de jonggehuwden hun problemen sa men op. Soms komen daar familie leden bij te pas, met name de ou ders. Slechts zelden wordt een bm roep gedaan op bureaus voor ge zinsmoeilijkheden, of andere daar voor beschikbare instanties. Vol gens de analyse die bij de uitslagen is toegevoegd, is er dan wel sprake van een echt probleem, waarvoor geen reëel alternatief voorhanden is. Er is ook nagegaan welke duur zame apparaten jonggehuwden in het bezit hebben. De koelkast staat met 91 procent bovenaan de lijst van de huishoudelijke apparaten. Bij de vrijetijdsuitrusting is dat de te levisie (71 procent), terwijl 51 pro cent van de jonggehuwden over een auto beschikt. Staatssecretaris mr. H. 3. van de Poei zegt in een voorwoord bij de enquête, dat dit onderzoek be schouwd moet worden als een eer ste vrucht van een nieuwe ontwik keling binnen het welzijnsdenken. Deze ontwikkeling kenmerkt zich door een ruimere en meer systema tische aandacht voor gezinsvraag stukken, niet alleen bij de overheid, maar ook in de wetenschappelijke benadering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het zit er in dat de bejaarden toch een „winteruit- kering" zullen ontvangen. Dat zal dan een extra-uitkering worden voor alle trekkers van sociale uitkeringen en bijstand, in de vorm van 400 gulden. De regering heeft hierover al een advies van de SER gevraagd. Hat advies is nog niet binnen, maar staatssecretaris Van de Poel (CRM) heeft gisteren in de Tweede Kamer toegezegd dat hij Ae SER om spoed zal vragen. „Ik hoop 'dat er toch nog een meevallertje inzit veer de bejaarden", 'aldus mf. Van de Foei. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG Nog in de loop van 1971 zou een beslissing moeten wor den genomen betreffende de bouw van een tweede nationale luchtha ven. Pas daarna en rekening hou dend met de gevolgen van een „tweede Schiphol", kan men de knoop doorhakken wat betreft de aanleg van een vijfde startbaan voor Schiphol. Zo luidt (in het kort) de voornaam ste uitspraak van de zogenaamde commissie-Falkenhagen. Een en an der is vastgelegd in een lijvig rap port, dat niet alleen aan de regering is uitgebracht maar dat tevens is verspreid onder tal van belangheb bende instituten en autoriteiten om de discussie op gang te brengen. Er is alle reden om aan te nemen dat de aanbevelingen van de com missie-Falkenhagen zwaar zullen wegen. De commissie stelt dat de ca paciteit van Schiphol in het midden van de tachtiger jaren optimaal zal zijn benut, óók indien een vijfde baan zou het tijdstip waarop een baan zou het tdijstip waarop een tweede nationale luchthaven moet fungeren met 4 tot ten hoogste 9 jaar kunnen verschuiven. De traditionele w interuitkering voor bijstandstrekkende bejaarden, het zogenaamde kolen- en kleren- geld, moet vervallen. De Tweede Kamer verwierp gisteren een motie van de heer Egas (PvdA) om deze uitkering te laten bestaan. De vier regeringspartijen waren tegen. De zomer- en winteruitkerin- gen bovenop de periodieke uitkerin gen van de bijstand moeten verdwij nen sinds de bejaarden en wedu wen 6 pet. vakantiegeld op hun vaste uitkering krijgen. Staatssecre taris Van de Poel en de regerings partijen vonden het onrechtvaardig voor de overige bijstandstrekkers als zjj niet maar de bejaarden wèl een dubbele uitkering van vakantiegeld plus traditionele zomer- en winter- uitkerlngen zouden krijgen. Mej. Kolk (KVP) en na haar ook de woordvoerders van de andere regeringspartijen vroegen de staats secretaris om voouitlopend op de ex tra-uitkering vanwege de 400-gul- dengolf aan de bejaarden een voor schot te geven. Want veel bejaarden dachten ondanks de goede voorlich ting van de gemeente dat zij naast hun vakantiegeld ook nog de tradi tionele wimteruitkering zouden krij gen. Nu zij voor extra-winterkosten staan, hebben zij hum vakantiegeld al op. Door een voorschot op de een malige extra-uitkering zouden deze bejaarden uit de plotselinge geld nood worden geholpen. Staatssecretaris Van de Poel ging op dit verzoek om een voorschot echter niet in. Overigens is nog vol ledig onzeker hoe groot de eenma lige extra-uitkering zal zijn en ook wanneer die zal worden uitbetaald. Dat hangt af van de snelheid waar mee de SER zijn adivies op tafel bengt en de regering een beslissing neemt. (ZIE VERVOLG OP PAG. 15) (ADVERTENTIE) Gehakt halfom half aangemaakt Aan de gehaktsaus kerrie- met zout, kerriepoeder, poeder toevoegen, even door- fijngehakte u). In de vorm van roeren en dan nog wat karbonade kneden. In boter koffiemelk erbij. Serveren met goudbruin bakken en knappend, droge rijst en doperwten. Heerlijk! Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleeseonserven (Van een onzer verslaggevers) ZUNDERT Twee inwoners van Zundert zjjn gistermorgen na een botsing op de Rucphenseweg onder Zundert levend verbrand in hun Volkswagen. De auto bots te achterop een rijdende graafma chine, waarvan waarschijnlijk de achterlichten niet brandden. De slachtoffers zijn de 25-jarige C. van de Broek en de 32-jarige J. Kerstens. Beide waren getrouwd. Zij waren op weg naar hun werk, De graafmachine werd bestuurd door de 18-jarige C. H. De uitgebrande Volkswagen waarin twee inwoners va;i Zun dert de do.od vonden. t f AMSTERDAM (ANP). Dat mi nister Roolvink bezorgd is over het toenemen van het ziekteverzuim is gisteren gebleken in Amsterdam, waar de bewindsman op een terrein aan de Basisweg de eerste paal sloeg voor het nieuwe kantoorgebouw van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid- Minister Roolvink ging in een toe spraak uitvoerig in op dit probleem, waarbij hij een aantal factoren noem de, die mogelijk mede een rol spelen bij het ziekteverzuim. Zo vroeg hij zich af waarom bijvoorbeeld een werknemer van rond 30 jaar onder hevig is aan een hoger ziekteverzuim, zoals een recent onderzoek had uit gewezen. „Komt dit doordat een man op die leeftijd dikwijls naast zijn dag taak nog studeert en dus een grotere belasting op geest en lichaam ver werken moet? Of is dit de ontoerei kende voeding in de prille jeugd van de 30-jarige van nu, die precies de ge hele tweede wereldoorlog heeft mee gemaakt, daar debet aan? Heeft wel licht het verschijnsel „bromfiets" er mee te maken? UTRECHT (ANP) De katholie ke bond van metaalbewerkers St.- Eloy heeft de indruk dat maar een zeer klein deel van de jongens en meisjes die volgens de cao's voor de metaalindustrie en de metaalnijver heid recht hebben op een dag vor mingsonderwijs in de week, dit on derwijs ook inderdaad ontvangt. Volgens de heer W. J. Pennings, directeur van de landelijke stichting Levensscholen, hebben de 16- en 17- jarigen in de metaalindustrie en -nij verheid het vaak erg moeilijk als zij hun recht opeisen. Hem zijn veel ge vallen bekend van jongeren wier sollicitatie werd afgewezen omdat ze graag naar de levensschool wilden. Het aantal jongeren in Nederland dat vormingsonderwijs volgt, 25.000, vindt hij „verdacht Laag". In het in- dustrierijke Tilburg komt geen en kele jongere van 16 of 17 jaar naar de levensschool en een districtsbe stuurder meldde, dat sommige werk gevers jongeren meer geld bieden op voorwaarde dat ze niet naar vor mingscursussen gaan. UTRECHT (ANP) In het voor futurologen magische jaar 2000 zullen 7000 mensen in' het verkeer worden gedood en naar schatting 140.000 ver- keersgewonden geregistreerd. Er zijn 5000 verkeersongelukken per dag. Deze ongelukken, doden en gewon den, bezorgen onze nationale econo mie in 2000 een schade van vier mil jard gulden, ruim een verdubbeling vergeleken met 1970, oftewel tw.ee WARSCHAU (Reuter/DPA) Rü- diiger vos Wecbmar, woordvoerder van de Westduitse regering, heeft donderdag in Warschau te kennen gegeven dat het verdrag ter norma lisering van de betrekkingen tussen Polen en West-Duitelamd in de twee de helft van de komende week ge parafeerd kan worden. In verband hiermee heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Walter Scheel, besloten vandaag niet naar Bonn terug te keren maar het week einde in Polen te blijven. procent tlians. van het nationaal inkomen Dit heeft de vervoersfuturoloog drs. G. Hupkes van het centrum voor ver voersplannen in Utrecht berekend, naar aanleiding van de voorspellin gen die de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg onlangs voor dit jaar heeft gedaan. De SWOV gaf een prognose van 2000 verkeersongelukken per dag, waarbij gemiddeld negen mensen worden gedood en 210 deelnemers aan het verkeer zwaar of licht ge wond. De werkelijke cijfers zullen volgens de SWOV voor dit jaar nog hoger zijn. Het schadebedrag heeft de SWOV becijferd op anderhalf tot twee miljard gulden, maar het zal eerder twee miljard dan anderhalf miljard zijn. Drs. Hupkes heeft bij zijn progno- sek voor het jaar 2000 voortgebor duurd op de berekeningen en bron nen van de SWOV en daaraan zjjn eigen bronnen toegevoegd. Hij verge leek eerst de verkeersongevallen- eijfers van 1958 en 1968 met elkaar en becijferde dat het aantal doden in die tien jaren met 1,8 is vermenig vuldigd en het aantal verkeersdoden met 1,5. In diezelfde periode groeide het aantal auto's met 4.7, zodat kan worden geconcludeerd dat het auto bezit sneller toeneemt dan het aantal verkeersslachtoffers. BRUSSEL (ANP) De Belgi sche minister van Openbare Wer ken, De Saeger, heeft gisteren ver klaard dat het Nederlands-Bel gisch akkoord betreffende de aan leg van het Baalhoekkanaal zjjns inziens prevaleert boven eventu ele besluiten die in Nederland op lager overheidsniveau genomen worden. De Belgische minister verzette zich tegen wat hij noemde „sensationele verklaringen" en zei meer belang te hechten aan de „taal van de redelijk heid". De minister sprak in de kamer van volksvertegenwoordigers waar, tij dens het „vragenuurtje", de Belgi sche liberaal Boey zijn ongerustheid had doen blijken over de uitspraak van burgemeester Molthoff van Hulst dat hij overweegt een bm wvergnn- ning voor sluizen en andere kunst werken ten behoeve van dit kanaal te weigeren als de Progilvestiging in Kallo bij Antwerpen doorgang vindt. Ook een andere uitlating van bur gemeester Molthoff, namelijk over de zin van het toegankelijker maken van de Belgische havens Antwerpen, Gent en Zeebrugge voor grotere schepen, maakte onderwerp van dis cussie in de Belgische kamer uit. Mi- dat de Belgische, noch de Nederland- nister De Saeger zei in dit verband se regering gebonden zijn „door ver klaringen van burgemeesters of pers mensen". De liberale afgevaardigde De Clercq had gezegd de uitlatingen van de burgemeester van Hulst als een „bedreiging" op te vatten. De BSP-fractie in het Belgische parlement heeft er gisteren de Bel gische regering op gewezen, dat de Belgische staatssecretaris voor streek economie, prof. Vlerick, tijdens diens persconferentie in Sint Niklaas „een volkomen persoonlijk standpunt heeft ingenomen betreffende een zaak waarover de regering nog geen enke le beslissing heeft genomen". Zoals bekend zette prof. Vlerick tij dens die persconferentie uiteen, dat er wat hem betrof geen enkel be zwaar was tegen de vestiging van Progil bij Kallo. TWINTIG MENSEN, onder wie 6 ste wardessen, zijn gewond geraakt toen hun „Jumbo" van Pan American, tussen Parijs en New York in een luchtzak terechtkwam. (ADVERTENTIE) schoenfabriek van band naar klant SPECIALE AANBIEDING Verkoop aan publiek vrijdags van 19.00-21.00 uur zaterdags van 10.00—12.00 uur Kerkstraat 2a Dongen Telef. 3399 tegenover Huize Overdonk. (Van eenNonzer verslaggevers) TERHOLE/HlW 'W-Het ver keer in Oost-Zeeüwsch-Vlaanderen heeft donderdagavond aan twee men sen het leven gekost. Rijksweg 60 eiste daarbij zijn tol. Op deze weg kwam gisteren rond half zes de 23- jarige Goesenaar J. C. Verbrugge om het leven, toen zijn personenauto na een botsing met een boom in een sloot belandde. Nagenoeg tegelijkertijd werd in Heikant de heer Van de Beek, een vader van tien kinderen, door een auto geschept en op slag gedood. Het dodelijk ongeluk op rijksweg 60 is het tweede in nauwelijks enige weken tijd en de derde ernstige aan rijding. De bestuurder van de kleine personenauto, die via het fietspad in een sloot belandde, werd op slag ge dood, De man moest door de politie met behulp van omstaanders van on der het wrak van de vernielde perso nenauto worden gehaald. Het portier van de wagen bleef door de kracht van de botsing aan een boom hangen en moest later met vereende krach ten worden verwijderd. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Ver moedelijk is de bestuurder de macht over het stuur verloren, nadat hij met zijn reehterwielen van de weg was geraakt. De auto kwam vanuit de richting Terhole. Enkele dagen ge leden is ter plaatse een nieuw weg dek aangebracht. Wegmarkering in de vorm van witte strepen ontbreekt derhalve nog, maar er zijn volgens de politie geen aanwijzingen om te ver onderstellen dat dit van enige in vloed is geweest. Terwijl onder meer de rijkspolitie in Terhole duk doende was met de afwikkeling van het dodelijke onge val hier, werd op de provinciale weg tussen Heikant en Koewacht de 35- jarige Heikanter Van de Beek op de fiets aangereden door een auto, be stuurd door R. B. uit Hulst. De fietser werd frontaal gegrepen door de auto van B„ bij een inhaalmanoeuvre van deze bestuurder. Beide auto's kwamen uit de richting Axel. De fietser werd gegrepen op het moment dat beide auto's elkaar aan het pas seren waren. DEN HAAG (ANP) Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp tot wijziging van het burgerlijk wet boek ingediend, waarbij wordt voor gesteld de wettelijke vakantieduur voor werkende jongeren die thans drie weken bedraagt, te verlengen tot vier weken. Tevens wordt voorgesteld de gewo ne vakantieduur voor werknemers van 18 jaar en ouder van twee op drie weken te brengen. Een vakan tieduur van drie weken komt reeds in de meeste collectieve arbeidsover eenkomsten voor. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/OIRSCHOT De plannen voor een forse uitbreiding van de militaire oefenterreinen bij het Brabantse Oirschot en de Hars kamp op de Veluwe en voor de aan leg van een nieuw oefenterrein in de Noordoostpolder (Kuindersbos) zijn van de baan. De regering heeft nu plannen voor een immens oefen terrein op 't territoir van de Oost- groningse gemeenten Stadskanaal en Vlagtwedde. De nieuwe plannen zijn duidelijk geïnspireerd door het plan-Ter Apel, dat het tweede ka merlid H. Kikkert van de CHU vo rig jaar lanceerde. De gedachten van de regering gaan uit naar een oefenterrein ter grootte van ongeveer 6000 hectaren. Daarop zullen 10.000 militairen éénderde deel van de troepen van de Koninklijke Landmacht blij vend kunnen worden gelegerd. De kosten zullen tenminste een half miljard gulden bedragen. De uit voering van het plan zal enkele ja- ren in beslag nemen. De regering wil overigens niet tomen aan de plannen voor het mi litaire Lauwerszeeproject. Boven dien is het de bedoeling, dat het Ne derlandse leger geregeld in het bui tenland blijft oefenen. De nieuwe plannen zullen binnen enkele weken ter beoordeling wor den voorgelegd aan de provinciebe sturen van Drente en Groningen en aan de belanghebbende gemeente besturen, die enige tijd geleden ove rigens al positief hebben gereageerd op het plan-Kikkert. De verwach ting is, dat de regering rond de jaarwisseling een nieuwe nota aan de Tweede Kamer zal uitbrengen. Het plan-Kikkert werd oorspron kelijk met min of meer grote reser ve ontvangen. Kort daarna kwam de regering met de nota, waarin de aanleg danwel uitbreiding van oefenterreinen bij Oirschot, op de Veluwe, in de Noordoostpolder en in wat nu nog de Lauwerszee is als wenselijk werd aangegeven. Die plannen heeft men inmiddels laten varen. Daaraan zullen de hevige protesten uit de betrokken gebieden niet vreemd zijn geweest, evenals trouwens het zeer kritische voor verslag van de kamercommissie n.a.v. de hearings, die deze com missie gehouden heeft. „Maar ongetwijfeld zijn de be langrijke argumenten, die pleiten voor het plan-Ter Apel, van even doorslaggevende betekenis geweest voor de regering", zei ons gisteren de heer Kikkert. Die argumenten zijn vooral Een groot oefenterrein in Oost- Groningen zal de werkgelegen heid daar belangrijke nieuwe impulsen geven. Bovendien is de legering van een grote een heid militairen van niet te on derschatten economische beteke nis voor het gebied. In Oost-Groningen zal het oefen terrein in „strategisch" opzicht gunstig zijn gelegen. Het gebied rond Ter Apel moet toch al geherstructureerd wor den. Het natuurschoon zal door de aanleg van een terrein in Oost- Groningen geen geweld hoeven worden aangedaan. A

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1