Bewoners flats bij brand moeilijk te bereiken Commentaar meent u heus? Aanvoer suikerbieten stagneert (j) Industrie vergoedt landbouwschade DUWBOTEN WACHTEN OP AFLOOP STAKING Terneuzense brandweercommandant: Fictieve tegenstelling de jam voor mannen ZWAARDEMAKER Wisselvallig Veel Zeeuwseh- Vlamingen in vereniging milieuhygiëne Man aan verwondingen ongeval overleden Door slechte weer Gevaarlijk Discussie in Hulst over milieuhygiëne Dacht u werkelijk dat Rotterdam alleen een nijvere havenstad was vol mensen die uitsluitend nuchter en zakelijk rondrennen? U moet zich vergissen Waarom zouden wij anders een van de markantste collecties sieraden van Nederland hebben, uitgerekend in Rotterdam? HET HUIS VAN ST. ELOY Zierikzeese raad voor opheffing tol Haring vlietbrug In Zeeland werkgroep homofilie opgericht ACTIE MAN-VROUW MAATSCHAPPIJ IN MIDDELBURG Postzegelruilbeurs in Goes 3 DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 1 3 In de affaire rond het heengaan van mevrouw Stikkelorum—Vervoo- ren als secretaresse van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland, waar over de statenleden W. Don en J. Stenvert, evenals wij, meer willen weten, speelt de vraag mee of de VMZ door haar opzet of beginselen in een conflictverhouding ten op zichte van de industrie of haar ener gieleverancier, de n.v. Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, kan komen te verkeren. Men kan met stelligheid zeggen: neen. Om te beginnen niet wegens de statuten van de vereniging die duidelijk stellen: „De vereniging is niet gebonden aan enige partij of groepering op economisch, politiek, godsdienstig of levensbeschouwelijk gebied". Vervolgens kan men de vereni ging niet in de een of andere ideo logische of politieke hoek manoeu vreren omdat zij een te rijke scha kering in politieke richtingen in haar bestuur en ledental kent. In het bestuur is de heer Bannink lid van D'66, de heer De Jager lid van de VVD, de heer Beinema (AR), de heer Van Overbeeke lid van de PvdA, om er maar enkelen te noemen. De overige leden hangen geen bepaal de partijgroepering aan. In haar ledenbestand telt de ver eniging talloze mensen die men be zwaarlijk een anti-industriehouding kan aanprijzen. Onder hen bij voorbeeld de Middelburgse wethou der en fractievoorzitter in de Staten van Zeeland J. van Bennekom een kritisch en scherpzinnig man, geen industriebestrijder. Voorts de heer H. Eversdijk, CHU-fractievoor- zitter in de raad Borsele, vriend en partijgenoot van de „industrie gedeputeerde" A. Kaland. Er zijn nog vele andere, genuanceerd den kende mensen te noemen die het beheer van het milieu op verant woorde wijze een zaak van belang vinden. Dat is het enige etiket dat men hen kan opplakken. De figuur van een echtpaar waar van de man bij de PZEM, de ener gieleverancier van de industriële superverbruikers, werkt, en de vrouw secretaresse van de Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland is, heeft dan ook niets bedenkelijks. Hoechst- directeur Friedrich en PZEM-direc- teur Bogerd zien dan ook spoken als zij de zojuist geschetse figuur onwenselijk achten of zelfs leidend tot gewetensconflicten. (ADVERTENTIE) NEEMT VAKER zonder kleurstof en conserveermiddel Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het K.N.M.I. op woensdag om 18.00 uur: Tijdelijk opklarend, later weer regen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 6; min.-temp.: omstreeks normaal; max.-temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent; kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. industrialisatie en milieubeheer zijn niet per definitie eikaars vijanden. Hoe is het anders mogelijk dat ge deputeerde A. Kaland, de man uit het college van G.S. van Zeeland die de industrialisatie zijn vorm geeft, tegelijkertijd voorzitter van de provinciale raad inzake de lucht verontreiniging kan zijn? En boven dien is hij dan nog gedelegeerd commissaris van de n.v. PZEM. Geldt voor hem niet wat voor het echtpaar Stikkelorum blijkbaar wel geldt Het college van G.S. van Zeeland zal wel met een zeer uitgekiend antwoord moeten komen, wil het de redenering die zoals de statenleden suggereren, bij de heren Friedrich en Bogerd heeft voorgezeten om via de PZEM hoofdambtenaar Stik kelorum diens echtgenote te bewe gen als bestuurslid van de Vereni ging Millieuhygiëne, kunnen recht vaardigen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG —Het grote snel gegroeide aantal Zeeuwsch-Vlaamse leden van de vereniging Milieuhy giëne Zeeland heeft het bestuur van deze organisatie ertoe genoopt, om een speciale bestuurszetel voor een Zeeuwsch-Vlaamse afgevaardigde te reserveren. De Zeeuwsch-Vlaamse leden van de vereniging kunnen kandidaaten voor deze bestuursfunc tie opgeven, waarna op de algemene ledenvergadering die op 25 novem ber a.s. in de sporthal te Vlissingen wordt gehouden de verkiezing zal plaatsvinden. Intussen heeft de vereniging een opvolgster gevonden voor de wegens een gewetensconflict aftredende me vrouw J. J. Stikkeioa-um-Vervooren (zie onze krant van gisteren). Het is mevrouw E.J. van Weele-Holtkamp. Het bestuur van de vereniging Mi lieuhygiëne Zeeland zal, na uitbrei ding met een Zeeuwsch-Vlaams be stuurslid, uit 9 personen bestaan. De vereniging telt intussen meer dan 1000 leden. De gemiddelde groei be draagt 100 leden per maand. (Zie ook commentaar) VALKENISSE (ANP) Op de kruising Koudekerkseweg-Terpoorte- weg in Valken isse verleende dinsdag middag de bestuurder van 'n vracht auto geen voorrang aan de 74-jarige heer A. Wagenaar uit Middelburg, die op zijn bromfiets reed. De heer Wagenaar is aan zijn verwondingen overleden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA/SAS VAN GENT De zeven suikerfabrieken in Zeeland en West-Brabant duimen om 't hardst voor beter weer. In verband met de overvloedige neerslag van vooral de laatste dagen dreigt de campagne na melijk opnieuw te stagneren. Omdat de grond erg nat is kunnen momen teel geen bieten geoogst worden en is dus ook de aanvoer van bieten naar de fabriek minimaal. De meeste van de zeven fabrieken kunnen nu nog het grootste deel van hun produktiecapaciteit benutten. De voorraden slinken echter ziender ogen en dreigen uitgeput te raken. Gisteren leek het weer beter te gaan worden. Als de weergoden nu weer een beetje gaan meewerken is er kans, dat de bietenaanvoer deze week weer op gang komt en dat de fabrieken (dus) min of meer nor maal kunnen blijven doordraaien. Als het echter opnieuw gaat regenen be staat groot gevaar, dat de campagne een min of meer aanzienlijke vertra ging op zal lopen, was gisteren de algemene mening bij de Centrale Sui kermaatschappij en de Suikerunie. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/GOES De laatste jaren zijn ook in Zeeland flat woningen een vertrouwd beeld geworden. Flatgebouwen van zeven en meer woonlagen zijn al lang geen uitzondering meer. Het spreekt haast van zelf dat in dergelijke hoge bouwwerken aangepaste voor zieningen moeten worden getroffen die in geval van het uitbreken van brand de veiligheid Van de bewoners moeten verzekeren. Dit zijn onder meer de aanwezigheid van vluchtgangen en brandtrappen, blusmaterieel en dergelijke. Ook Terneuzen binnen weinige jaren uitgegroeid tot de op een na grootste gemeente van Zeeland met rond 32.000 inwoners zag het aantal flats snel groeien. Het gemeenteraadslid J. Hamelink (P.v. d.A.) heeft in de raad meermalen gewezen op de zijns inziens onvol doende voorzieningen op het punt van brandpreventie, die in sommi ge flats getroffen zijn. Een man van de harde praktijk als brandweercommandant A. de Vin in Terneuzen windt er. geen doekjes om dat bepaalde flats in het nieuwe ge deelte van zijn stad, indien er onver hoopt brand mocht uitbreken, door de wijze waarop zij gebouwd zijn een volstrekt onveilige situatie scheppen voor de bewoners. Vooral wanneer de vuurhaard zich in of rondom het centrale trappenhuis bevindt, wordt het voor de bewoners bijzonder moeit lij'k om zich in veiligheid te brengen. De heer De Vin heeft daarbij speciaal op het oog de flatblokken aan de Al- verezlaan, Bachlaan en Debussyhof, die weliswaar vier woonlagen tellen maar in feite uit vijf bouwlagen be staan omdat de vier etages gebouwd zijn op een onderlaag van boxen. De heer De Vin: „Volgens de voor schriften van bouw- en woningtoe zicht behoeven flats van niet meer dan vier woonlagen geen extra vluchtuitgangen te hebben. Maar die flats aan de Debussyhof en omge ving hebben in feite vijf bouwlagen. In gebouwen van vijf lagen zijn ex tra-uitgangen we] wettelijk voor schrift". De brandweercommandant zegt er niet aan te moeten denken, wanneer in een dergelijke flat het middentrappenhuis door het vuur niet meer bereikbaar zou zijn voor de bewoners. De enige uitweg zou dan de balkonnetjes zijn. Daarbij komt nog dat de brandweer in Terneuzen niet beschikt over een autoladder waarmee vluchtende bewoners van de balkons gehaald kunnen worden". Dat gemis aan een moderne auto ladder ligt de heer De Vin zwaar op de maag. „Acht jaar geleden ai heb ben wij ais brandweer aangedrongen op de aanschaf van een autoladder. Tot dusver zonder resultaat. Zo'n autoladder kost om en nabij twee ton. De gemeente heeft er kennelijk geen geld voor. Je zou eigenlijk tweemaal per jaar een flinke brand moeten hebben waarbij het gemis van zo'n autoladder bitter wordt gevoeld. Mis schien dat het dan zou helpen. Ter neuzen is de enige grote gemeente in Zeeland die dergelijk materieel niet bezit. Vlissingen, Middelburg, Goes en laatst ook Hulst kregen al de beschik king over een autoladder. En dan te bedenken dat Terneuzen na de her indeling sterk is uitgebreid, zonder het materieel van de vrijwillige brandweer daaraan aan te passen. Ik mag het gerust zo stellen: De brand weer is het stiefkind in Terneuzen". Nog harder dan voor de nieuw- bouwflats acht de heer De Vin de aanschaf van een auitoladder met een bereik van 20 tot 25 meter noodzake lijk voor de brandbestrijding in de oude Terneuzense binnenstad. „Daar bevinden zich bedrijfspanden en ho tels die zo oud zijn dat ze als een fak kel zouden branden wanneer daarin de rode haan zou kraaien. Die pan den zijn zo slecht gebouwd en ver bouwd dat er geen mens levend uit zou komen. Als brandweer sta je machteloos. In dit soort gevallen zou een autoladder kunnen beslissen over leven of dood. Het liefst had ik zelfs nog een zogenaamde hoogwerker. Die heeft op het platform ruimte voor vijf of zes brandweerlieden. Een ander voordeel van een hoogwerker is dat je niet iedere keer met een ge redde de ladder af hoeft om hem of haar in veiligheid te brengen. Met een hoogwerker kan je de man of vrouw op een andere verdieping afzetten. Een hoogwerker is zelfs nog goedko per dan een autoladder", aldus brand weercommandant De Vin. Op het Terneuzense stadhuis zei men ons dat de hoge kosten van een autoladder tot nu toe de aanschaf van dergelijk brandweermaterieel in de weg hebben gestaan. De mogelijke aankoop van een autoladder is, naar b. en w. aan de raad hebben toege zegd, geplaatst op het urgentiepro gram dat zeer binnenkort aan de ge meenteraad zal worden overgelegd. De Goese brandweer beschikt over een magyrusladder die een hoogte van dertig meter kan bereiken. Men heeft de ladder al eens uitgeprobeerd bij de torenflats in Goes-Zuid. Het bleek toen dat de brandweerlieden ermee tot de tiende etage konden ko men. De elfde verdieping (ofwel de tiende woonlaag) haalde men net niet. In de torenflats zit een aparte brandblusleiding van beneden tot bo ven in de koker naast de liften. In de flats is geen verdere brandblusappa ratuur aanwezig, maar dat is, aldus de Goese brandweer, ook niet nodig. Er kan in de nagenoeg onbrandbare gebouwen praktisch niets gebeuren. Bovendien is er een speciale brand trap aan de andere zijde van de flats dan de liften en de gewone trap. Over de mogelijkheid van uitbreiding van een brand in een van de wooneen heden van de gebouwen is de Goese brandweer erg optimistisch. Het is vrijwel uitgesloten dat een brand in een flat zich uitbreidt tot de belen dende flats. „De buren zuilen hoog stens last van rook en water hebben, tenzij door de hitte het beton zou springen. Dan is er namelijk wél ge vaar van uitbreiding. Maar de kans hiertoe is erg klein. HULST De vereniging milieu hygiëne Zeeland belegt vrijdag 11 december in de aula van de Janseni- us-scholengemeenschap te Hulst een discussieavond die ais thema heeft „bevolkin-overheid-millieuhygiëne. ne". De discussie wordt gevoerd aan de hand van het „Mileumanifest", dat is samengesteld door dr. A.J. Cavè, dr. A.C. Perdeck en dr. C.W. Stortenbeker. De inleiding wordt ge houden door dr. W. Stortenbeker, di recteur van het rijksinstituut voor Natuurbeheer te Arnhem. Aan het gesprek wordt deelgenomen door: dr. R. Eysink, socioloog, lid van gedeputeerde staten van Zuid- Holland, professor dr. A. Heyn- drickx, hoogleraar in de toxicologie aan de rijksuniversiteit te Gent, J. Hoevens, directeur van het geweste lijk arbeidsbureau te Terneuzen, professor dr. K. van Isakkers, hoog leraar in de geschiedenis aan de universiteitsfaculteit te Antwerpen, mevrouw mr. C. Kannegieter, voor zitster van de vereniging milieuhy giëne Zeeland, ir. E.E. Kuycken, di recteur van het Stedebouwkundig adviesbureau te Middelburg, mej. pharm. drs. Laanbroek, inspectrice voor de milieuhygiëne in de provin cie Zeeland, mr. W. Melis, voorzitter van het economisch technologisch instituut voor Zeeland en ir. M. de Vink, directeur van de provinciale planologische dienst voor Zeeland. Brandweercommandant De Vin inl Terneuzen: „Als in deze flat het centraal trappenhuis in de fik| staat rest de bewoners alleen nog de balkonnetjes om zich te red den". (ADVERTENTIE) J. van der Loo, juwelier, Lijnbaan 69, Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tussen verte genwoordigers van het provinciaal bestuur van Zeeland, het gemeente bestuur van Vlissingen, de Geweste lijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap, Hoechst-Vlissingen n.v. en Pechiney-Nederland n.v. is overeenstemming bereikt over een regeling tot vergoeding van eventue le schade, ontstaan door luchtveront reiniging tengevolge van bedrijfsma tige activiteiten van de industrieën aan land- en tuinbouwgewassen of vee. Dit geldt voor het industriegebied in het Zuidsioe. De gezamenlijke industrie, zo is besloten, zal zich verantwoordelijk achten voor de schade die door een daarvoor in het leven geroepen technische commis sie van deskundigen wordt geconsta teerd, voor zover deze schade door de bedrijfsmatige activiteiten wordt veroorzaakt. Melding van deze schade dient te geschieden door tussenkomst van het Landbouwschap. De getroffen regeling betekent in zekere zin een bevestiging van de procedure zoals die op het ogenblik reeds door Hoechst n.v. op basis van vrijwillig heid wordt toegepast ten aanzien van aangiften van landbouwschade. Met medewerking van het Land bouwschap, zo is gisteren meege deeld, zullen in de toekomst richtlij nen worden gepubliceerd ter voor koming of beperking van schade aan land- en tuinbouwgewassen en vee. Op verzoek van het Landbouwschap zal de problematiek van een eventu ele herstructurering van het gebied rondom het haven- en industrieter rein van het Zuidsioe in een afzon derlijk overleg aan de orde worden gesteld bij de zogenaamde conven antspartners, zijnde de minister van verkeer en waterstaat, de staatsse cretaris voor de volksgezondheid, het provinciaal bestuur van Zeeland en het gemeentebestuur van Vlissin gen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op het ka naal Gent-Terneuzen liggen bij de grenspost negen duwboten, geladen met cokes, geduldig te wachten tot zij hun vracht kunnen afleveren bij het Belgische hoogovenbedrijf Sid mar, dat lamgelegd is door een alge mene staking van de metaalarbei ders. Het einde van de staking is nog niet in zicht. De werknemers eisen onder meer een loonsverho ging van zeven frank (50 cent) per uur. (Van onze correspondent) ZIERIKZEE. In de vergadering van de Zierikzeese raad toonden de leden zich zeer ingenomen met het initiatief van burgemeester D. W. Kastelein ,om per 1 juli 1971 de tol over de Haringvlietbrug op te heffen. De lieer Kastelein deelde naar aan leiding daarvan mee zeer verbolgen te zijn over de inhoud van een brief die hij juist had ontvangen van de president-commissaris, de heer Van der Harst. In die brief deelde de presidenl- commissaris mee het de heer Kaste lein kwalijk te nemen, dat hij deze zaak in de openbaarheid heeft ge bracht, zonder eerst overleg te heb ben gepleegd met het brugbestuur. De heer C. Linders (PvdA) noemde die brief een lachertje. Hij wekte de raad op een motie te aanvaarden om te bereiken dat de tolheffing niet per 1 juli 1971, maar reeds per 1 januari van dat jaar zal worden opgeheven. Hij vond het ongehoord dat de beT volking van de Zeeuwse en Zuidhol landse eilanden en van de Westhoek van Brabant, nog langer dan nood zakelijk was, met tolheffing te be lasten. De heer Kastelein toonde aan dat het voorstel van de heer Linders niet haalbaar zou zijn, omdat zijn cijfers mede waren gebaseerd op de tolop- brengsten gedurende het eerste half jaar van 1971. Hij voegde daar nog aan toe, dat hij reeds in een enkele maanden geleden gehouden vergade ring van de aandeelhouders van de Haringvlietbrug had bepleit de tol in 1973 geheel af te schaffen- (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Onlangs is als gevolg van een pastoraal beraad, dat in Hedenesse werd gehouden over het onderwerp homofilie een werk groep homofilie opgericht. Deze wil zich, zoals de naam reeds aangeeft, bezig houden met een groepering die ook in de Zeeuwse samenleving tot op heden - bewust of onbewust - in een weinig besproken hoek is gehouden. De werkgroep heeft intussen en kele vergaderingen gehouden, die onder meer hebben geresulteerd in 'de oprichting van een aantal sub commissies. De werkgroep is samen gesteld uit vertegenwoordigers van de kerken, het maatschappelijk werk, de vormingscentra, het jeugd werk en mensen die onder persoon lijke titel daarin zitting hebben ge nomen. Een van de subcommissies heeft een rapport uitgebracht over de situatie van de homofilie in Zee land, dat binnenkort zal worden aangeboden en besproken. Wij zul len hierop nader terugkomen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In aansluiting op de nationale emancipatie-actie „Op de vrouw af", heeft de direc teur van het gewestelijk arbeidsbu reau Middelburg, de heer D. Boog- erd, in samenwerking met de afde ling Middelburg van het vrouwen contact in de partij van de arbeid, een avond over de emancipatie van de vrouw georganiseerd. Wij hebben over deze bijeenkomst gisteren reeds kort gepubliceerd. Alie Middelburgse vrouwengroepen zijn voor de bijeen komst. die op 9 november 's-avonds om 20.00 uur in het nieuwe gebouw van het GAB St. Jorisdoelen te Mid delburg werd gehouden, uitgeno digd. De nationale emancipatie-actie „Op de vrouw af" is voorbereid door het weekblad Margriet, „Man- Vrouw-Maatschappij", de NOS, de VARA en de Actiegroep Dolle Mina. Het is de bedoeling, dat op 9 en 10 november overal in het land bijeen komsten worden gehouden in de geest van die te Middelburg. In Middelburg is, vrijwel gelijktijdig het initiatief tot een dergelijke bij eenkomst genomen door GAB en het Vrouwencontact in de PvdA, zodat men tot gezamenlijke organisatie kon overgaan. De actie beoogt overigens geen enkel politiek doel, maar heeft slechts ten doel zoveel mogelijk in formatie op een zo breed mogelijk terrein te geven over emancipatie en het werken van de gehuwde vrouw. De avond zal onder leiding staan van mevrouw J.J. van der Wei- Blije. Er zullen door deskundige spreeksters en sprekers onderwer pen worden besproken die voor de aanwezigen van belang zijn, terwijl documentatiemateriaal aanwezig is. (Van een onzer verslaggevers) GOES De postzegelvereniging Philatelica, afdeling Goes en om - streken, houdt zaterdag van tien tot vijf uur een ruilbeurs in de grote kantine van de veiling aan de Fruit- laan in Goes. 's-Middags om drie uur wordt een veiling gehouden. Op de beurs zijn de nieuwe uitgiften van de laatste maanden te koop, alsmede een grote verscheidenheid van al - bums en stockboeken.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 3