Tussentijdse verkiezingen tonen aan: mint Zondervan: Kans op fusie tussen Verolme-concern en Rijn-Scheldegroep Spaanse bisschoppen laten arbeiders in de steek Premie voor auto verzekering 10 procent omhoog lekker lui Treffer CHAPPAQUIDDICK-KWESTIE VERGEVEN Öost-Duitsland-Oranje waarschijnlijk op tv een vertrouwd adres VERGEVEN Weg met de jager, leve de vos Bouwvakker in Terneuzen door vallende steiger meegesleurd GEFAALD VERRASSING Franse minister raad scliorst burgemeester van rampdorp Verhoging kinder bijslag in West-Duitsland Proces tegen Amalrik op II november Vrijstelling voor bouwvakkers lichting 1971 Concorde vloog tweemaal geluid ~gm nwi DirecteurDr. W. A. J. M. Harks. Hoofdredacteur L. Leijendekker. Redactie- en Administratie-adres Nieuwstraat 9, Terneuzen. tel. (01150)—7920. Abonnementsprijs m.i.v. 1 juli 1970 9,20 per kwartaal; per maand 3,25. Losse nummers 15 cent, inclusief 4% B.T.W. Gironummer 1945433. DE VRUE ZEEUW DONDERDAG 5 NOVEMBER 1970 25e Jaargang No. 6390 Advertentieprijsper mm 16 cent; minimum per advertentie 2,40. exclusief 4% B.T.W. Rubriek „Kleine Advertenties" (geen handels advertenties) 5 regels 1,15. Iedere regel méér 23 cent. Kleine advertenties bij vooruitbetaling. VermeldingBrieven onder nummer, of Adres bureau van dit blad, 50 cent verhoging. Inzending advertenties uiterlijk tot v.m. 11 uur. Voor het maandagnummervrijdag tot v.m. 11 uur. Uitgeefster N.V. Uitgevers Maatschappij De Stem MUSKIE HUMPHREY NIXON AGNEW PRESIDENT NIXON KWETSBAAR (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/NEW YORK De kostbaarste en meest bombastische verkiezingscampagne in de Amerikaanse geschie denis heeft één in het oogspringend resultaat opgeleverdde diepgewortelde bitterheid zal het president Richard Nixon moeilijker dan ooit maken zijn verdeelde land te besturen. Nooit eerder volgde een president zo'n harde lijn tegen zijn poli tieke opponenten in een verkiezing, waarin het Witte Huis niet op het spel stond en nooit eerder wekte een Amerikaans staatshoofd zo'n woede op hij zijn tegenstanders, als in de afgelopen maanden. De uitslagen vormen een aanwijzing, dat hoewel Nixon de „ideologische overwinning" die hij najoeg wat de senaat betreft bereikt schijnt te hebben, de moeilijkheden die hem met het door de Democraten beheerste congres te wachten staan groter zullen worden naarmate de presidentsverkiezingen van 1972 dichterbij komen. De Democraten putten uit de verkiezingsuitsla gen de overtuiging dat Nixon, die in 1968 met slechts 43 procent naar het Witte Huis werd gezonden, in 1972 bijzonder kwetsbaar zal zijn, vooral als de inflatoire economie niet verbetert. In New Yérk heerste gisteren de indruk dat het electoraat meer ge ïnteresseerd blijkt in de pocketboe ken dan in de kwestie van wet en or de, waarop Nixon en vice-president Spiro Agnew tijdens de verkiezings campagne voortdurend hebben geha merd. Het falen van de republikeinen de macht in de senaat tot zich te trek ken was goed nieuws voor de poten tiële democratische kandidaten voor het presidentschap, die hun senaats zetels met indrukwekkende meerder heden behaalden. Hoewel een aantal Democraten rap naam het slachtoffer van Nixons woeste aanval zijn geworden, zijn er anderen die, terwijl zij zich voorbe reiden voor een opmars naar het Witte Huis over twee jaar, aanzien lijke invloed in de senaat krijgen. Onder deze hoopvolle Democraten bevinden zich de voormalige vice- president Hubert Humphrey, die na een verblijf van twee jaar in de poli tieke wildernis hij werd in 1968 door Nixon verslagen terug is ge komen en senator Edmund Muskie uit Maine, die gezien wordt als een van de belangrijkste kandidaten bij de komende partij-nominaties voor de presidentsverkiezingen. Ook se nator Edward Kennedy, die heeft ge zegd niet naar de partij kandidatuur te zullen streven, wordt na zijn over winning in Massachusetts toch als GENèVE (DPA) In de bos sen van het Zwitserse dorp Schattdorf is het nu eindelijk een prooi gelukt zijn jager neer te schieten. De 36-jarige boekhou der Markus Gamma wilde tijdens een jachtpartij een door hem aangeschoten vos met de kolf van zijn geweer de kop inslaan. Het dier deed echter een vertwijfelde uitval naar zijn belager, daarbij de haan van het wapen rakend. Het schot hagel dat toen uit de loop van het geweer kwam trof de jager in de borst. Hij overleed ter plaatse. In de Zwitserse die renwereld doet thans een varia tie op een hekend lied opgeld: „Weg met de jager, leve de vos". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een bouwter rein aan de Bellamystraat in Terneu zen is de 50-jarige J. H. uit Spui ern stig gewond door een vallende stei ger. Hij is in het Juiianaziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is redelijk. H. was met de 38-jarige Th. D. en de 20-jarige A. v. d. E., beiden uit Zaam- slag, bezig een steiger aan een in aan bouw zijnde woning te bevestigen, toen door nog onbekende oorzaak de steiger omviel. D. en v. d. E. konden zich door een sprong in veiligheid brengen. H. werd van een hoogte van vijf meter door de steiger meege sleurd. een toekomstige kandidaat van de Democraten gezien. Hoewel hij de 74,3 procent van 1964 bij lange na niet haalde, lijkt de 60 procent van woensdag te be wijzen dat de geschiedenis rond Jo Kopechne hem in Massachusetts is vergeven. Deze drie mannen zullen op Capi tol Hill een geduchte macht vormen en sommige waarnemers vragen zich in verband daarmee af hoe doeltref fend de „Nixon-look" senaat wel zal zijn. De republikeinse leiders huldigen evenwel de mening dat, zelfs zonder dat de numerieke meerderheid in de senaat is veroverd, zij het machts evenwicht daar toch ten gunste van Nixon zullen kunnen laten doorslaan onder meer door een verbond te sme den met ontevreden democratische conservatieven. Een van de belangrijkste successen van Nixons uiterste krachtsinspan ning om de kracht van de Democra ten in de senaat te breken, was de nederlaag van de liberale senator Al- bert Gore uit Tennessee. Dit heeft het vertrouwen van de Republikei nen in een mogelijke coalitie met de zuidelijke Democraten, die gewoon lijk gouverneur George Wallace van Alabama steunen, versterkt. De „zui delijke strategie" van de Republikei nen faalde echter elders in de zuide lijke staten, waar Nixons felle cam pagne weinig resultaten heeft laten zien. De president kwam persoonlijk in de arena om de senaatskandidaten William Cramer in Florida en Geor ge Bush in Texas te steunen, doch beiden verloren de verkiezingen. De Democraten wisten niet alleen de meerderheid in de beide huizen van het parlement te behouden, zij namen de Republikeinen tot veler verrassing verscheidene gouver neursposten af, zich al met al een gunstige uitgangspositie voor de pre sidentsverkiezingen van 1972 ver schaffend. De nieuwe SENAAT (100 zetels) zal zijn samengesteld uit 53 Demo craten (tot dusver 57), 45 Republi keinen (43), één conservatieve en één onafhankelijke afgevaardigde. De verdeling in het HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN (435 zetels) wordt: Democraten 262 (tot dusver 246), Republikeinen 183 (189). De verdeling van de 35 verkiesbare GOUVERNEURSZETELS is nog niet volledig bekend. De resultaten wij zen echter op een verrassende zege voor de Democraten. Volgens toe dusver bekende gegevens bezetten zij 25 posten tegen de Republikeinen 22. De huidige verdeling van deze 35 gouverneurszetels was 24 Republi keinen en 11 Democraten. Wat het totale aantal van 50 gouverneursze tels betreft hadden de Republikeinen er tot dusver 32 en de Democraten 18. (Zie ook commentaar elders in dit blad). De Amerika nen sehijnen Ted Keimedy de .Chappuquitticli'- kwtstie (zijn se cretaresse Jo Ko pechne kwam, zo als bekend, bij Chappuquittich onder nooit ge heel opgehelderde omstandigheden oin liet leven) te hebben vergeven. Hij behaalde bij de verkiezingen in Massachusetts zestig procent van de stemmen. Ted Kennedy is blijkens deze foto best tevreden met dit resultaat. 'Links van hem :Ethel Kennedy, de vrouw van de vermoorde sena tor Robert Ken nedy. Rechts Tc^'s >nw Joan Kennedy, met hun kinde ren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM „De tekenen wijzen erop dat er een mogelijkheid is dat de fusie tussen de Rijn-Scheldegroep en het Verolmeconcern tot stand komt". Met deze uitspraak gaat de heer M. Zondervan, voorzitter van de NVV-Metaalbond, aanzienlijk verder dan dr. A. Winsemius, voorzitter van de naar hem genoemde commissie die eind november een rapport moet gaan uitbrengen over de herstructurering en het samengaan van de beide scheeps bouwbedrijven. De heer Winsemius wil niet verder gaan dan de mededeling dat van een op handen zijnde opslokking van het Verolmeconcern door de Rijn-Schel degroep geen enkele sprake is en dat nog altijd met de uiterste omzichtig heid de fusiemogelijkheden worden bestudeerd. Alle verdere publiciteit zei hij te schuwen omdat dit volgens hem de besprekingen alleen maar ongunstig zou kunnen beïnvloeden. Nadrukkelijk spreekt dr. Winsemi us overigens berichten tegen als zou de fusie tussen de beide scheeps- bouw-reuzen op korte termijn be klonken kunnen zijn. Zelfs al zou de commissie-Winsemius immers voor 1 december een positief advies uit brengen dan nog zou een volledige integratie tussen beide bedrijven op 1 januari de datum die genoemd wordt uitgesloten worden geacht. Minister Nelissen zou dan toch altijd nog eerst zijn toestemming moeten geven omdat de regering de meerder heid van het Verolme aandelenpak ket, in handen heeft. Intussen heeft de heer Zondervan gistermiddag na afloop van een be spreking met ondernemingsraadsle den van de beide betrokken bedrij ven meegedeeld dat de Rijn-Schel degroep en het Verolme-concern po sitief meewerken in het overleg bin nen de Commissie-Winsemiius. Volgens hem hebben de onderne mingsraden van de beide bedrijven geen principiële bekwaren tegen een eventuele integratie. Zij handelen hiermee volledig in de geest van de NW Metaalbond die pleit voor een herstructurering in de vaderlandse scheepsbouw, een proces waarin vol gens de heer Zondervan de voorgeno men fusie bijzonder goed past. Volgens de heer Zondervan is het zijn taak als enige vakbondsvertegen woordiger in de commissie-Winsemi us wegen te vinden voor de onderne mingsraden om eventuele beleidsbe slissingen te beïnvloeden. DE VIOLIST Yehudi Menuhin heeft gisteren uit handen van de Indiase president Giri de „Jawaharlal Nehroe prijs voor internationaal begrip" ont vangen. PRESIDENT Julius Nyerere is giste ren herkozen als president van Tan- (Van onze Parijse corres pondent) PARIJS De woensdag ge houden ministerraad heeft be sloten in verband met de ramp bij St.-Laurent niet alleen de burgemeester van St.-Laurent te schorsen, maar ook de secreta ris van de prefectuur van het de partement van de Isère. Inmid dels zal aan de justitie worden overgelaten later de verant woordelijkheid van de beide ambtenaren vast te stellen. Onmiddellijk hebben verslag gevers de geschorste burge meester opgezocht, die het een schande vond te worden lastig gevallen door journalisten, ter wijl zijn moeder, overleden in de nacht van maandag op dinsdag, nog boven aarde stond. Hij wei gerde commentaar te leveren op de beslissing van de minister raad, maar liet brieven zien van sympathiserenden, die hem ge luk wensten met zijn houding tegenover „een horde van jour nalisten". De burgemeester was op dat ogenblik in gezelschap van alle leden van de gemeenteraad, die zich naar zijn stellige verwach ting met hem solidair zullen ver klaren en ontslag zullen nemen. Een van de gemeenteraadsleden zei dat men een zondebok wilde vinden en die zondebok moest de burgemeester zijn. DE SPAANSE veiligheidspolitie heeft met verscheidene charges met de wa penstok een einde gemaakt aan een betoging van enige honderden stu denten en arbeiders in Madrid. MADRID (KNP) Het ziet er naar uit, dat de po gingen van de Katholieke Werkende Jeugd, gesteund door de 150.000 leden tellen de katholieke arbeidersbe weging en jonge priesters, om meer vrijheid voor hun vakbeweging te krijgen, zul len mislukken. De tegenstelling tussen de bisschoppen en de katholie ke leken, vooral de arbei ders is zo groot, dat de le ken geen enkele steun van de bisschoppen zullen krij gen: enkele groepen bis schoppen zijn bereid theore tisch de eisen van de arbei ders te ondersteunen, zoals mgr. Pedro Cantero van Za- ragoza, die parlementslid is en de bisschoppen van Gali- cië, Catalonië en Andaiu- sië. Maar de rest van de 80 Spaanse bisschoppen vindt de nieuwe wetgeving wel best. Hoogstens komt er nog een theoretische verklaring achteraf n.I. na de bisschop penvergadering van 1 tot 5 december wanneer de wet vermoedelijk al aangenomen is. Twee jaar geleden hebben de bisschoppen, toen het eer ste wetsontwerp op de vak beweging als proefballon het licht zag, zich tegen het project gekant. Hun toen uitgegeven verklaring bracht hoop voor de arbeiders, dat zij met steun van de kerk meer vrijheid zouden kun nen veroveren en vrije vak verenigingen mogelijk zou den worden. Maar in het jongste nummer van het of ficiële blad der Spaanse bis schoppen „Ecclesia", legt mgr. Cantero uit, dat men nu eenmaal niet van de staat, hoewel officieel de katholieke beginselen aan hangend, kan eisen, dat zij zich in alles aan de katho lieke normen, ook niet de sociale leer, zal houden. Hoogstens kan men eisen, dat in het algemeen de ze delijke normen der katholie ke kerk worden gehanteerd en dat geen wetten worden gemaakt, die strijden met die leer b.v. over kerkelijk huwelijk, abortus enz. „Men kan niet aannemen dat het huidige wetsontwerp, en zelfs niet het oude vanuit de katholieke leer bezien te- gen de voorschriften van de grondwet ingaan (die con formiteit met het katholieke geloof voorschrijft)". BONN (DPA) Met grote meer derheid heeft het Westduitse parle ment gisteren besloten tot verhoging van de kinderbijslag. Met terugwer kende kracht tot 1 september betaalt de staat ook nog bij een maandinko men van 1100 mark (voorheen 650) bijslag voor het tweede kind. De on dersteuning voor het derde kind wordt verhoogd van 50 tot 60 mark per maand. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De voetballief hebbers onder de t.v.-kijkers zullen zeer waarschijnlijk volgende week woensdag 11 november kunnen kij ken naar een directe t.v.-reportage van de interland Oost-Duitsland-Ne- derland. MOSKOU (AFP) Het proces te gen de Russische schrijver Andrei Amalrik zal op 11 november in Swerdlofsk, op 1500 km van Moskou, beginnen. Dit is uit welingelichte bron in Moskou vernomen. Amalrik is de auteur van „Zal de Sovjet-Unie tot 1984 voortbestaan" en „Niet be geerde reis naar Siberië". DEN TOOM DEN HAAG Minister Den Toom van Defensie heeft in overleg met zijn ambtgenoot van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, besloten vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige te verlenen aan bepaalde categorieën dienstplichtigen van de lichting 1971, die werkzaam zijn in. de woning bouw. Voor vrijstelling komen in aan merking dienstplichtigen van de lich ting 1971, waarvan de eerste oefe ning nog niet begonnen is, die goed gekeurd zijn voor de militaire dienst en die werkzaam zijn als bouwvak arbeider in de nieuwbouw van wo ningen, waaronder mede begrepen de woningfabrieken, in Nederland ten tijde van het indienen van de aanvraag om vrijstelling. De nieuwe vrijstellingsregeling geldt niet voor dienstplichtigen die werken in de zogenaamde „toeleve ringsbedrijven". DEN HAAG De premies voor de motorrijtuigverzekering (personenauto's, bestelauto's, vrachtauto's, motorrijwielen en scooters) zullen per 1 januari 1971 worden verhoogd met maximaal 10 De contactcommissie motor rijtuigverzekering heeft dit giste ren meegedeeld. In eerdere publi caties werd gesproken over een premieverhoging van 12 Over de verhoging is overleg gepleegd met het ministerie van Economi sche Zaken. Voor nieuwe verzekeringen en bij verandering van auto gaat de pre mieverhoging in per 1 januari 1971. Voor bestaande verzekeringen wordt de verhoging van kracht op de eerst volgende premievervaldag in het jaar 1971. Tegelijk met de invoering van de premieverhoging wordt het verplicht eigen risico voor casco-schaden van personenauto's verhoogd van 100 tot tenminste 150, zowel voor bin nen- als buitenland. Daartegenover staat dat het eigen risico voor WA- schade ook voor het buitenland komt te vervallen. De premieverhoging, zo zegt de Contact is noodzakelijk geworden door aanzienlijke stijgingen van de schadeuitkeringen na 1 februari '69, de datum waarop de premies voor de automobielverzekering voor de laatste maal werden verhoogd. De algemene stijging vain het prijsni veau in Nederland werkt ten volle door in de uitkeringen die automo- bielverzekeraars moeten doen. Als belangrijkste elementen in deze prijsstijgingen kunnen worden ge noemd: de doorwerking van de btw op het algemene prijspeil (een stij ging welke door verzekeraars niet kan worden afgewenteld), de stij ging van de kosten van medische verzorging (tarieven van ziekenhui zen, honoraria van medici). De stij ging van de tarieven van de garage bedrijven en een stijgende treaid in de uitkering wegens smartegeld. TOULOUSE (AFP/Reuter) De Concorde 001, het Franse prototype van het Frans-Britse supersone ver keersvliegtuig, heeft gisteren bij een proefvlucht boven Zuid-Frankrijk een snelheid behaald van tweemaal die van het geluid. (ADVERTENTIES) verkrijgbaar bij apotheek en drogist (Vraag onze nieuwe bontfolder) Grote markt 25, Breda,Tel.01600-30650 pyiama's en nachtmode

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 1