Schade door deltawerken voor rekening overheid DEEL EERSTE KAMER: SCHADE Fransen en Tnnesiërs TOEVALLIG LEVEN IN HET HERFSTBOS verdacht van diefstallen Meldingen bij het hulpcentrum 's-Heerenhoek Zaamslag WOENSDAG 4 NOVEMBER 1970 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Een deel van de Eerste Kamer vindt dat de schade, die particulieren en bedrijven Sn het deltagebied lijden door de delta werken, volledig moet worden vergoed. De deltawerken vormen een nationale voorziening. De lasten moeten daarom nationaal worden gedragen. Geen lasten dienen, doe dan ook, individueel te worden SNELLER gedragen. sluiting van het Brouwershavense- gat, wil een deel van de Kamer voorrang, wanneer te zijner tijd de vergunningen worden uitgegeven voor zoetwatervisserij op de Greve- lingen. Dit staat in het voorlopige, schrif telijke verslag dat de Eerste Kamer heeft gegeven aan minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) betreffende de deltaschadewet 1966. Minister Bakker vindt dat de schade door aanleg van de deltawer ken gedeeltelijk moet worden gere kend tot het eigen risico van bedrij ven enz. De overheid zou dan met een gedeeltelijke schadevergoeding kunnen volstaan. Maar volgens de kamerleden wordt in andere geval len, berustend op bijvoorbeeld de boswet, de ontgrondingswet, de wet ruimtelijke ordening wel het princi pe van de volledige schadewet ge volgd. Andere kamerleden echter zijn het wel eens met het uitgangspunt, zo blijkt uit het voorlopig verslag, maar zij vinden het fout om het deel van de schade dat de betrokke nen zelf moeten dragen, te laten afhangen van hun draagkracht. Deze Kamerleden willen dat de hoogte van de gedeeltelijke vergoeding door de overheid moet afhangen van de extra kosten die de benadeelde moet maken om de schade te voor komen of te liquideren. Aan minister Bakker wordt ook gevraagd iets te doen aan de schade die vooral de kleinere en financieel weinig draagkrachtige visserij ge meenten ondervinden van de delta werken. Zulke gemeenten komen door de strukturele veranderingen vam hun regio in grote financiële moeilijkheden, aldus de vragenstel lers. Andere partijen in de kamer kla gen dat het te lang duurt voordat de schadevergoeding door de overheid wordt uitbetaald. Veel Kamerleden bepleiten tevens vergoedingen aan garnalenvissers. Zij worden na afsluiting van de Oosterschelde gedwongen met hun kotters de zee op te gaan voor garnalen- en andere visvangst. De schepen moeten daartoe worden ver beterd, wat grote investeringen vergt. Voor gedupeerde mosselkwe kers, die al in april volgend jaar hun mosselpercelen zullen moeten opgeven vanwege de vorderende De Kamer wenst sneller zekerheid over de schadevergoedingen die scheepsbouwbedrijven kunnen ont vangen. Door de deltawerken zien zij zich geplaats voor aanpassings- werken. Maar over een vergoedings regeling is al lange tijd volkomen onzekerheid. Dit kan ertoe leiden dat de aanpassingswerken misschien nog niet klaar zullen zijn wanneer de zeearmen dicht gaan. Dat brengt dan nog extra schade mee, waarvoor de Kamer de aandacht van de mi nister vraagt. Enkele Kamerleden willen meer sociale zekerheid voor de werknemers in de bedrijven die dicht gaan vanwege de deltawerken. Vaak was er geen formele pensioen- overeenkomst maar een traditio neel gegroeide morele plicht van de werkgever om zijn ex-werknemers, gepensioneerd of invalide geworden, van uitkeringen te voorzien. De Ka merleden vinden het onjuist van mi nister Bakker dat hij deze gedu peerden verwijst naar de AOW en de wèt op de arbeidsongeschiktheid. Dat geldt, vinden de Kamerleden, tevens voor de werknemers die nog in dienst zijn, maar die steeds heb ben kunnen vertrouwen op hun werkgever wat betreft hun pen sioenvoorziening. (Van een onzer verslaggevers) SLUIS De rqkspolitie van Sluis heeft drie Fransen en vier Tunesiërs aangehouden die ervan worden ver dacht diverse artikelen uit sexshops te hebben gestolen en uit een woon kamer boven een café een geldkistje met f 1830 te hebben meegenomen. De eigenaar van dit café miste het geld en vermoedde dat de Fran sen en Tunesiërs, die bij hem in de zaak waren geweest, de daders waren. Hij waarschuwde politie en de douane, die de groep, die zich in twee sportwagens verplaatste aan de grens aanhield. De twintigjarige Tunesische gast arbeider F. F. uit Argenteuil in Franrijk bleek het geld-uit de woon kamer van het café te hebben weg genomen. Hij wordt aan de officier van justitie in Middelburg voorge leid. Zijn zes kameraden zijn over de grens gezet. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Bij het hulpcen trum voor Zeeuwsch-Vlaanderen zijn in de maand oktober 112 mel dingen binnengekomen, waarvan de meeste (74) afkomstig uit Terneu- zen. Onder deze meldingen bevon den er zich twee betreffende lucht verontreiniging. Verreweg de meeste hulp werd ingeroepen bij aanrijdin gen (24), onderzoeken (22) inbra ken-diefstal (9). KAARTAVOND NKV In het gebouw „Jeugdhoeve" hielden de heren-leden van het NKV, afdeling 's-Heerenhoek hun maandelijkse kaartavond. Er waren voor deze avond 24 deelnemers. De eerste prijs werd gewonnen door de heren J. Moison en A. Enegelbert. De tweede prijs ging naar de heren C. de Koning en J. Geijs en de derde prijs was bestemd voor de heren P. Vreeke en D. Rijk en voor de vier de, tevens troostprijs, kwamen in aanmerking de heren P. Faas en H. Moison. oport en Ontspanning De hen gelaarsvereniging Sport en Ontspan ning (HVSO) hield in café „De Vlasbloem" haar ledenvergadering onder leiding van de voorzitter de heer M. de Vos. Als beweging en lev.en uit het herfstbos verdwijnen, blij ven de gevallen bladeren over, die met hun geritsel in de wind het werkelijke leven vervangen. Een man en een paard komen dan slechts toe vallig voorbij. 22. Idem tot het verlenen van medewerking ex artikel 50 van de kleuter-onderwijswet aan de Stichting Katholiek Schoolbestuur Terneuzen voor vervanging van de verlich ting van de Jozef-kleuterschool aan de Anna Bijnsstraat De heer Balk: Ja, mijnheer de voorzitter,, het gaat me niet om de voterimg om die gelden daarvoor. U zult begrijpen, dat dit mijn instem ming heeft. Iedere raadsvergadering krijgen wij echter dergelijke verzoeken en ik heb in de commissie vergadering al gesteld, of er niet van het college een verzoek kan uitgaan, maar om b.v. 2 keer per jaar met dergelijke verzoeken te komen, want we krijgen deze nu iedere raadsvergade ring en aan het eind van het jaar ben ik bang dat we door de bomen het bos niet meer zullen zien. Dwang is, naar ik heb begrepen, niet moge lijk. De heer Barbé: Ik geloof, mijnheer Balk, dat deze klacht al meer geuit is in deze raad. U hebt het juist geformuleerd, we kunnen alleen een verzoek doen aan de schoolbesturen, want U weet dat we niets te vertellen hebben over het bijzonder onderwijs. We kunnen alleen een verzoek richten tot de besturen en dat zullen we zeker doen, dat heb ik ook gezegd in de commissie. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 22A. Idem tot aangaan van 'n nieuwe gemeen schappelijke regeling schoolartsendienst Zeeuwsch-Vlaanderen De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, ik heb gezien in artikel 4, lid 2, dat de benoeming van de vertegenwoordigers nu geschieden door de raden der gemeenten. Daar ben ik bijzonder gelukkig mee, U weet dat ik de vorige raads vergadering nogal kri tisch gereageerd heb op een gemeenschappe lijke regeling en de benoemingsbevoegdheid. In deze gemeenschappelijke regeling staat het dan zoals ik het graag wil. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 22B. Idem tot uittreding uit het Centraal Bouw. en Woningtoezicht en Dienst van Gemeentewerken in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 23. Idem om de gemeenschappelijke regeling ter behartiging van het gemeentelijk voort gezet onderwijs van toepassing te verkla ren op het gebied van de nieuwe gemeente Terneuzen Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 24. Idem tot opheffing van de gemeenschappe lijke regeling ten behoeve van de instelling ter behartiging van de belangen van zwak zinnige kinderen in Oost Zeeuwsch-Vlaan deren Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 25. Idem tot opheffing van de gemeenschappe lijke regelingen ten behoeve van de streek school van het openbaar buitengewoon lager onderwijs in West Zeeuwsch-Vlaan deren Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 25A. Wijziging Bezoldigingsverordening 1970 Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 26. Idem tot vaststelling van het kasgeldlimiet voor het 4e kwartaal 1970 Zonder besp. wordt conform het voorstel bestolen. stemming 27. Idem tot aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederiandsche Ge meenten Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel beslaten. 27A. Idem tot aangaan van een vaste geldlening met de N.V. Bank voor Nederiandsche Gemeenten Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 28. Idem tot voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening 1968 van de voormalige gemeente Biervliet De heer Vlieger: Deze rekening heb ik niet ontvangen. De Voorzitter: Deze heeft ter inzage gelegen. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 29. Idem tot vaststelling van de gemeentebe groting 1970 volgens het overgelegde ont werp, alsmede tot vaststelling van de le t/m de 18e wijziging van de gemeente begroting 1970, de le t/m de 3e wijziging van de begroting 1970 van de sociale dienst en de 3e t/m de 5e wijziging van de be groting 1970 van de dienst openbare wer ken De Voorzitter: Ik stel eerst aan de orde de vaststelling van de gemeentebegroting 1970. Ter inleiding heeft de wethouder van financiën enkele opmerkingen te maken. De heer Lindenbergh: Mijnheer de voorzitter, die opmerkingen kunnen kort zijn, dacht ik, naast het uitgebreide schrijven waarbij de ge meentebegroting is aangeboden. Er is eigenlijk sprake van 2 verschillende delen in deze begroting. De eerste is de begro ting zelve, ingebonden en wel hebt U hem ge kregen t.w. de samenvoeging van de oorspron kelijke begrotingen voor 1970 van de vroegere gemeenten. Er is niets veranderd, deze begrotingen slui ten ook evenals de totale begroting. In deze begroting is dus verder geen nieuw beleid in gebracht. Daarbij zijn aangeboden een 18-tal wijzigin gen met een aantal, ik meen 5 of 6 wijzigingen van sub-begrotingen die wel betrekking heb ben op het beleid van de nieuwe gemeente Ter neuzen, maar waarvan, voorzover ik meen, de raad praktisch over alle punten al kennis heeft genomen. De begroting op zichzelf is dus eigenlijk niet veel anders dan een administratief stuk en ik meen dat er wat dat betreft niet veel aan toe te voeeen is De v „ora.ter: Ik heb er helemaal niets aan toe te voegen, alleen wil ik er nog bij mede delen, dat het uiteraard de bedoeling is om- zo gauw mogelijk de begroting 1971 klaar te heb ben en ik dacht, mijnheer Lindenbergh, dat er een goed tempo in zit op dit moment. Kunt U er iets over zeggen? De heer Lindenbergh: Daar zit een goed tempo in. Wij hopen zelfs dat deze begroting nog in de december-vergadering van de raad behandeld zal kunnen worden. De Voorzitter: Daar ziet het wel naar uit en dan kan het -hele beleid bij de echte begroting besproken worden. Ik wil dus, dames en heren, in éen keer de begroting 1970 aan de orde stellen. De heer Hamelink: Mijnheer de vooraitter, U zult het niet gewoon zijn, dat de fractie van de Partij van de Arbeid de behandeling van de begroting stilzwijgend voorbij laat gaan, maar in dit geval is deze zo technisch van aard, even als de groepering van cijfers, dat wij menen, deze wel rustig voor kennisgeving te kunnen aannemer, nc stel ik ver wacht uu& eigenlijk niet aaéeia. Ais we ge vol gende begroting krijgen, kan er meer gediscus sieerd worden. Mevrouw Doppegieter—Thiel: Ik vind, dat de ambtenaren weer een aardig stukje werk heb ben geleverd, alleen al om de cijfers bij elkaar op te tellen en dit stuk te produceren. Ik geloof niet dat er veel mensen zijn, die weten hoeveel tijd het kost om dit boek samen te stellen. Ik wil daarvoor onze waardering wel even uitspreken. De Voorzitter: Ik zal het aan de gemeente secretaris overbrengen, mevrouw Doppegieter. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. De Voorzitter: Dan stel ik afzonderlijk aan de orde de heer Lindenbergh heeft er al op geduid de vaststelling van de eerste tot en met de 18e wijziging van de gemeentebegroting 1970, de wijzigingen van de sociale dienst en de dienst openbare werken. De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, over de 2e wijziging en wel punt 692 i, dat is de bouw van een opslagplaats voor openbare werken te Biervliet. Daarvoor geldt een af schrijving in 7 jaar. Het is me niet helemaal duidelijk hoe men op die 7 jaar gekomen is. Een tweede vraag handelt over de 6e wijzi ging, nr. 678, dat is de aanleg van wandelplaat sen en plantsoenen en wel over de kosten van beplanting langs de invalsweg en de rotonde. Deze weg is met infrastructuur-subsidie aan gelegd. Viel daar de beplanting niet onder? De heer Lindenbergh: Wat de eerste vraag betreft, mijnheer Huijbrecht, de afschrijving van de opslagplaats in Biervliet hebben wij ook weer overgenomen van Biervliet zelf, zoals dat oorspronkelijk daar was geraamd. Verder viel de beplanting inderdaad niet onder dit infrastructuurwerk. De heer Huijbrecht: Dat is pech hebben. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 39. Idem tot wijziging van de begroting 1970 van het grondbedrijf Zonder bespreking en hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel besloten. 31. Rondvraag De heer Hamelink: Mijnheer de voorzitter, ik heb daarstraks bij punt 2a, gevraagd naar de brief van de Rijkswaterstaat. Ik heb deze inmiddels ter inzage gekregen en deze is op 10 juni verstuurd, dus het college treft daarvoor geen blaam. Ik mag er wel aan herinneren, dat de Rijks waterstaat net zo vlug is als U op het verzoek dat ik gedaan heb aan de gemeente over de flat aan de Chopinlaan. Misschien kunt U eens bij de Rijkswaterstaat aan de bel trekken, dat het onfatsoenlijk is om drie maanden te wachten met antwoord te geven. Een tweede opmerking, mijnheer de voorzit ter. De mensen die een girorekening hebben, heb ben een mooi rood kaartje bij hun laatste giro incasso gekregen van de incasso-dienst gas en elektriciteit van de provincie Zeeland. Men spreekt wel eens over prijsverhoging en over boete toepassen. Zij bepalen hier even de raad van bestuur dat de kosten van 3,op 15,gebracht worden, als deze niet vóór of op de vervaldag zijn voldaan. Mijnheer de voorzitter, ik vind dat behoorlijk voor eigen rechter spelen. Als je bekeurd wordt voor rijden zonder achterlicht, dan krijg je een bekeuring en dan kan ik nog naar de kanton rechter gaan en daarna kan ik nog in beroep gaan, maar hier kan een raad van bestuur zon der meer bepalen dat iemand 15,boete krijgt, punt uit. Mijnheer de voorzitter, misschien is het alle maal wel niet zo erg als ik het hier stel, maar het staat er wel. Nu wil ik no.g een paar opmerkingen gaan mpivan hetgeen er dus kan ge- b mensen gaan ergens naar Holland naar. im kinderen een paar maagden logeren. De kwitantie komt binnen, ze hebben geen gelegenheid gehad het over te maken, komen thuis en krijgen een cadeau van 15, boete. Iemand gaat met vakantie, idem zo. Mijnheer de voorzitter, ik zou 'graag hebben, dat het col lege informeert waar de uitzonderingsgevallen precies op slaan. Ik dacht, dat de soep misschien niet zo heet is als deze hier wordt opgediend, maar het staat er en ik zou dus graag van de incassodienst eens willen weten, of dat allemaal zo maar kan, dat de raad van bestuur dus zomaar zegt, jongens, jullie betalen 15,— administratiekosten, dat betekent 15,boete. Als iemand met vakantie is moet hij dat dan maar betalen? Zijn er uitzonderingen op deze regel, zo ja welke? Deze moet men dan maar bekend maken. De Voorzitter: Ik wil dat graag in een brief overbrengen, maar het is niet zo somber ais U het zegt. Voor zover mij bekend, zijn dit inderdaad administratiekosten die echt niet bedoeld zijn voor alles, zoals U het 'hier schetst. Er is altijd een bepaalde categorie die slecht van betalen is, maar dat toch wel kan en dan moet je toch wel iets kunnen doen, zonder dat dit het bedrijf veel geld kost. Als het zulke gevallen zijn, zoals U nu omschrijft, dan ge beurt dit niet. U kunt daar wel gerust op zijn. De heer Huijbrecht: Ik ben haast geneigd om ook nog iets over het voorgaande te zeggen, mijnheer de voorzitter. Het mankeert er nog aan dat er bij staat, bij niet betalen 3 maanden hechtenis. Mijnheer de voorzitter, een heel ander punt. U weet dat de ƒ400,nogal door Nederland heen speelt. De Voorzitter: Ja, ik heb er iets van gehoord. De heer Huijbrecht: U hebt er iets van ge hoord, maar we hebben ze nog niet. De heer Van Breda Vriesman: Voor de raads leden? De heer Huijbrecht: Mijnheer de voorzitter, mijn fractievoorzitter, de heer Hamelink, heeft in een vergadering van het bestuur van de Beschuttende Werkplaats aan het bestuur ge vraagd hoe dat nu zit met de mensen die in de G.S.W. werkplaatsen werken, krijgen die ook ƒ400,Toen is er geantwoord, dat er geen sprake is van koppelwerk. Dat zou er dan nog bij moeten komen. Ik dacht, mijnheer de voorzitter, hoe je er ook verder over kan denken, dat toch wel in de eerste plaats voor deze mensen, die toch al altijd onderaan hangen, wel gedaan zou zijn als men kon besluiten om deze mensen de 400, als uitkering ineens te geven. Nu is het dan wel zo, dat dit betaald zou moeten worden door de gezamenlijke gemeen ten. Mijn vraag is dus, als het bestuur van de Beschuttende Werkplaats zo'n verzoek doet aan de gemeente Terneuzen, hoe het college dan daarover denkt, wat ik nog belangrijker vind, hoe denkt de raad er over? Ik dacht, dat het een goede stap in de richting zou zijn als wij al bij voorbaat zouden zeggen: nu, bestuur, als dit verzoek komt, ons fiat heb ben jullie. De heer Hol: Ik wou eigenlijk die vraag eerst met een tegenvraag beantwoorden. Ik wou n.l. dit vragen: U bent werkzaam bij de Rijks waterstaat, hebt U die 400,al gehad? Ik geloof niet, dat wij er als gemeente of als Stichting Beschuttende Werkplaatsen op dit moment veel aan kunnen doen. Het enige, dat naar mijn mening zou kunnen gebeuren is, dat is mijn persoonlijke mening, dat men zich richt tot de vakbonden opdat deze wat kunnen bewerken. Ik geloof niet,, dat dit op de weg ligt van de Beschuttende Werkplaats of van de gemeente raad van Terneuzen. Wanneer inderdaad in het centraal overleg deze zaak aan de orde wordt gesteld en er wordt beslist deze uitkering te adviseren, dan zal Ter neuzen heus wel volgen, evenals de Stichting Beschuttende Werkplaats. De heer Huijbrecht: Ik zou bijna zeggen, dat de we*vc—Isr'heei goed op een grote werkgever gaat 1' Die zoekt ncck allerlei uitvluch ten om er onder uit te komen, Ik vind het een antwoord van niks, mijnheer de voorzitter. Het gaat er helemaal niet om of je een vak beweging na moet kaarten. Je kunt ook wel iets uit je eigen doen, dacht ik, zonder dat je daar toe aangezet wordt door de vakbeweging. De heer Hol: Welke rechtsgrond is er dan? De heer Huijbrecht: Daar is geen rechtsgrond voor nodig. U kunt als bestuur besluiten om die ƒ400, te verstrekken en dat aanhangig te maken bij dë gemeentebesturen. Maar als nou zo graag heeft, dat de vakbonden het aanhangig maken dan zullen we die weg wel opgaan. Ik dank U wel, hét is mij duidelijk. De heer Hol: Ik heb 'er geen behoefte aan hierop nader in te gaan. De heer Vlieger: Mijnheer de voorzitter, ik dacht dat er de laatste tijd heel veel gastarbei ders worden aangetrokken hier in deze streek. Ook in overige delen van Nederland zijn er al slechte ervaringen opgedaan met pensions. Ik had U willen vragen om richtlijnen in de algemene politieverordening op te nemen, waaraan deze pensions moeten voldoen, maar ik heb ontdekt in de notulen, dat dit door de heer Huijbrecht al op 27 november van het vorig jaar is gevraagd. Daar heeft U toen op geantwoord dat U in een van de eerstvolgende vergaderingen er op terug zou komen. In de tweede plaats, mijnheer de voorzitter, heb ik hier een stukje bij me uit de krant. Daar staat in, dat tijdens de raadsvergadering van juni de heer Van Breda Viesman nogal scherpe uitlatingen heeft gedaan over een feestje in het lyceum. Ik weet niet of dit juist is, want de kranten schrijven misschien wel eens meer iets wat niet juist is, maar er staat bij dat de heer Van Breda Vriesman stelde: „Meer wil ik er op dit morqent niet over zeggen, ik zal er in de raad weDop reageren". Ik heb de heer Van Breda Vriesman helaas bij p|o rnri^vmao' Da ooi-i-vcr: Alleen Uw eerste vraag heb ben wij maar te beantwoorden, mijnheer Vlie ger. Inderdaad hebt U gelijk en ik kan U zeg gen dat een concept logiesverordening klaar gekomen is. Er wordt gezocht naar een datum voor de commissievergadering en dan gaan we het in de commissie behandelen. Het concept komt volgende week in b. en w. Wellicht in de volgende raadsvergadering of die raad daarop, wordt het behandeld. De heer Van Cadzand: Mijnheer de voorzitter, ik zou graag eens willen vragen hoe het komt dat de plantsoenen op Zaamslag er zo slordig bij liggen. Vermoedelijk is het gekomen door dat twee G.S.W.'ers verdwenen zijn en er geen ander personeel is aangetrokken. Kan dit ver beterd worden? Mijn tweede vraag is of de rondvraag voort- taan niet kan beginnen bij de persoon die uit geloot wordt voor de mondelinge stemming. De heer Ramor.dt: Mijnheer de voorzitter, ik zal die eerste vraag laten nagaan. Ik kan er nu geen antwoord op geven. De heer Van Cadzand: Er ligt een park bij mij voor de deur en dit heeft nog nooit zo vuil gestaan. Het is wel weggekapt, maar het is in tussen weer teruggekomen. De heer Ramondt: Ik zal het laten uitzoeken. De Voorzitter: De tweede vraag zal ik be antwoorden. U het gevraagd de rondvraag te laten begin nen bij degene die uitgeloot wordt. Ikzelf heb daar geen enkel bezwaar tegen maar het door breekt het systeem. Ik geloof, dat het beter is als ik vraag, wie het woord wenst, zoals ik dat bij alle voorstellen doe.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 11