Kiezers hebben conservatieve bui in de V.S. Londens vijfde vuile' week SCHOLIEREN SPELEN MET TEXTIELE WERKVORMEN XYRENE Vitamine After Shave Lotion Amerikanen vandaag naar stembus! NieuwufthetlaboratoriumvanPantene De spreek buis van Nasser OPPERHOOFD ,Laat de linkerhand niet weten wat de rechter doet" Vak „handwerken" gemoderniseerd Spelen Ravage in trein Actie „Minister Bakker blijf thuis" V DINSDAG 3 NOVEMBER 1970 (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Tussentijdse verkiezingen voor het Amerikaanse congres luiden zelden een nieuw tijdperk in. Het is denkbaar dat dit vandaag wel het geval is. Het land verkeert zonder twijfel in een conservatievere stemming dan zich de laatste tien jaar heeft voorge daan. De republikeinen, onder aanvoering van vice-president Spiro Agnew, hopen hier munt uit te slaan. De meer dan 77 miljoen Amerikaanse stemgerechtigden worden vandaag bij de stembus verwacht om onder meer de 435 leden van het congres en 35 senatoren van de 100 leden tellende senaat te kiezen. Bovendien moeten voor 35 van de 50 staten gouverneurs worden gekozen en 6300 afgevaardigden voor 44 staatsparlementen. De verkiezingen voor congres en senaat verschil len in zoverre dat elke twee jaar voor het hele congres wordt gestemd, ter wijl de senaat slechts voor een derde wordt vernieuwd. De senatoren worden voor zes jaar gekozen. Geen presidentsverkiezingen dit jaar dus. maar, volgens politieke waarnemers, wel zeer belangrijk omdat uit de uitslag kan blijken of het Amerikaanse volk de meer be houdende politiek van de twee jaar geleden gekozen president Richard Nixon steunt of voor een meer pro gressieve lijn is. De stemming waarin de Ameri kaanse kiezer zich nu bevindt, is er een van ontevredenheid, apathie, frustratie en ongerustheid. Daarvoor zijn verschillende redenen aan te geven. De twee belangrijkste lijken:. De sociale redenen: het geweld op straat en op de campussen van- de universiteiten, het toelaten van pornografie en excessen van de „maatschappij waarin alles mag", de hippie-cultuur en het druggebruik en het rassen-probleem; De economische redenen: acht tien maanden inflatie, die nu mis schien wel of misschien niet minder wordt, maar die het hoogste werk loosheidscijfer van de afgelopen zeven jaar met zich meebracht, en enige arbeidsonrust. Twee berichten hebben de laatste weken dè twee grote partijen in de verkiezingsstrijd nieuwe munitie ge geven; op de eerste plaats heeft de angst en de afschuw na de vijfvou dige moord op het artsengezin in Californië de positie van de republi keinen versterkt bij hun veldtocht voor „wet en orde". SPIRO AGNEW Nixons „kampioen" Het „opperhoofd" van de republi keinen op dit gebied vice-president Agnew heeft op een uitgebreide rondreis in het land stemming ge kweekt tegen de „radicaal-liberale" machten door thema's als pornogra fie, drugs, rebellerende studenten, bomaanslagen en misdadigheid tot een handzame roede te bundelen en daarmee op zijn tegenstanders in te slaan. Andere republikeinen herha len als in echo-vorm zijn stelling dat de democraten met een noncha lante toegeeflijkheid zo niet met booswillige opzet, de teugels van de wet hebben laten vieren. Het andere bericht betrof de eco nomische toestand: de prijsindex was in september met een half pro cent gestegen. Dit en een aantal van 4,3 miljoen werklozen het hoogste sinds 1964 en een nog steeds niet duidelijk geremde inflatie leveren de democraten genoeg propagandamate riaal tegen de als vanouds als kapi talisten bekend staande repu blikeinen. Spiro Agnew beschuldigde zondag nog aan de vooravond van de ver kiezingen de democratische partij ervan in het gehele land „de taktiek van de grote leugen" toe te passen en daarmee de republikeinse kandi daten zwart te maken. Agnew, die zaterdag j.l. nog door president Nixon is geprezen als „de kampioen van de campagne" bestreed fel de beschuldiging van de democraten dat de regering Nixon er niet in was geslaagd de inflatie in het land tegen te gaan. Volgens Agnew ver toonde het bruto nationale product een stijgende lijn, is de rentevoet weer omhooggegaan en is het peil van de inflatie dit jaar met eender de teruggebracht. Wellicht de verrassendste ontwik keling van deze verkiezingscampag ne was wel, dat vijf maanden na de beroering over de Amerikaanse in terventie in Cambodja het thema Vietnam bij de discussies haast geen rol meer speelt. Volgens de democratische kandi daat voor de volgende presidentsver kiezingen Edmund Muskie zijn „de mensen de oorlog zat". Even zo suf is men blijkbaar van- Muskies paradepaardje, de milieu vervuiling. Iedere kandiaat mocht zich dan tijdens een wervingstoe spraak nog eens bij een vijver met helder water posteren of met een klagend gezicht zijn handen in de verpeste lucht steken, maar niemand kwam met concrete voorstellen. Wellicht toont de behandeling van dit ongetwijfeld ernstige probleem het duidelijkst aan dat deze verkie zingsstrijd niet is gevoerd in een dialoog maar in emotioneel geladen wervingsmonologen van beide par tijen. Dat gaf veel speelruimte aan president Nixon die zowat in 20 staten is opgedoken en daarbij, met variaties, één thema naar voren schoof. Lieve landgenoten, u hebt mij gekozen, ziet nu toe dat ik een parlement krijg waarmee ik onge hinderd kan regeren. Het Witte Huis en de republikein- se partijleiders concentreren hun po- echter dat deze beslissend zal zijn. gingen en hun hoop duidelijk op de De hele politieke arena zal echter senaat. Om de meerderheid in dit bijna zeker meer naar rechts op- lichaam te krijgen, hoeven ze schuiven, slechts zeven zetels op de democra ten te veroveren. Dat doel is niet onbereikbaar, maar president Nixon zou al een gat in de lucht springen als hij de democratische meerder heid tot een of twee zou kunnen terugbrengen. Hij zou vooral blij zijn als hij het liberalisme zou kun nen terugdringen, dat de senaat de laatste tien jaar overheerst heeft. Het is de senaat geweest, die meestal met een zeer kleine stem- menmeerderheid voornamelijk verantwoordelijk is geweest voor het blokkeren van de wetten die Nixon het laatste half jaar op zijn programma had staan, als vanavond blijkt dat de republi keinse kandidaten, die openlijk dc Nixon-Agnew lijn hebben gevolgd en vooral de sociale kwesties bena drukt: recht en orde, misdaad, ge weid, onrust op de universiteitscam pussen, dan zullen de ideeën en de stijl van Agnew in de komende jaren door de hele partij overgeno men worden. Dan is ook meteen duidelijk hoe de campagne van Nix on in 1972 eruit zal zien. De vooruitzichten op winst liggen voor de republikeinen waarschijn lijk het beste in het zuiden. Bij de presidentsverkiezingen in 1968 ver loren de republikeinen een aanzien lijk aantal stemmen aan George Wallace, de extreem-rechtse kandi daat van de derde partij. Die stem men hopen ze nu terug te krijgen. In 1968 stemden meer dan tien mil joen kiezers of dertien procent van het totaal op Wallace. Geschat is dat, als Wallace niet had meegedaan, in het zuiden tachtig procent van deze kiezers op Nixon had gestemd en in de rest van het land zestig procent. Een klein voordeel voor de demo craten vormt het toenemend aantal negers dat in het zuiden geregis treerd is om te stemmen. Waar schijnnjk zal de stem van de nege overwegend democratisch blijven Maar in de armere gemeenten zs dat de democraten tevens veel stem men kosten van blanken uit de lage re en middenklasse. Zij vertoner, namelijk de neiging geweld en mis daad met de negers te identificeren. Conclusie: de meeste van de op dit moment waarneembare politieke tendenzen schijnen in het voordeel van de republikeinen te werken, zelfs de overduidelijke apathie van de kiezers. De laatste twee jaar heb ben een aanzienlijke verzwakking te zien gegeven van de drie voor naamste pijlers, waarop de democra tische meerderheid traditioneel heeft berust, de arbeiders, de gewone man en het zuiden. (Van onze correspondent) LONDEN Londen ging giste ren zijn vjjfde „vuile" week in Privé-personen en firma's, die een overeenkomst afsluiten om gedu rende de staking van de Engelse gemeentearbeiders hun huisvuil door derden te laten verwijderen, jagen de werkonwilligen vuilnis mannen tegen zich in het harnas. Talrijke straten, platsoenen en pleinen van de grote steden, wer den in vieze openbare vuilnisbel ten herschapen. Deze ^onoverzichtelijke stapels huis-, v/inkel- restaurant- en fa- brieksvuil, bedreigen de openbare gezondheid en hinderen het ver keer. Mensen met gevoelige reuk organen, worden er misselijk van. In Londen profiteert alleen de rat- tenbevolking, die normaal in de onderaardse riolen leeft, van deze situatie. Zelfs het lawaai van de dubbeldekkers schijnt de gulzige knaagdieren niet meer af te schrikken. Sommige stedelingen weten met hun huisvuil letterlijk geen raad meer. Wie een tuintje heeft, kan nog een en ander verbranden. Maar wat moeten flatbewoners, winkeliers en restaurateurs ermeeV Dit probleem is bijzonder acuut in plaatsen zoals de Londense wijk Soho, waar de restaurants, kruide niers, slagers en banketbakkers dicht op elkaar zijn gepakt. We gens het hopeloze van de toestand doen talrijke restauranthouders een beroep op kleine transportbe drijven, die het huisvuil opladen en wegbrengen. „Het is een zeer dure oplossing, maar wij kunnen op geen enkele andere doeltreffende manier de af val kwijt", zegt Norman Isow, de 55-jarige eigenaar van „Isow's res taurant". „Deze situatie doet mij walgen. Westminster is de meest vooraanstaande gemeente van En geland. Niet alleen Soho, maar ook het parlement en Buckingham Pa lace bevindt zich binnen de gren zen van Westminster. Wat Elisa beth en Philip met hun huisvuil aanvangen, is me een raadsel, Mis schien verbranden ze het in de tuin van hun paleis. De bedrijvigheid van bepaalde aannemers, die met vrachtwagens opduiken, en voor een stevig prijs je met reusachtige stapels huisvuil verdwijnen, gaat evenwel, niet on opgemerkt voorbij voor de staken de vuilnismannen. Al de betrokken personen worden door de stakers op een „zwarte lijst" geplaatst. Deze is momenteel al 2.000 namen lang. Volgens een zegsman van de na tionale vakvereniging van gemeen- tepersoneel, zal na de staking het huisvuil van de gebrandmerkte privé-personen en firma's nog ge ruime tijd niet worden opgehaald. Hij voegde hieraan toe: „Deze boy cot zal net lang genoeg duren om ze het leven hoogst onprettig te maken. De leden van onze vak bond zijn woedend". In geheel Engeland werden tot nu toe 25 gemeentebesturen door de stakers op de knieën gedwon gen. Volgens de vakbond wijst dit aantal op een voor de arbeiders gunstige evolutie, vooral ook om dat meer dan 100 gemeentebestu ren de stakers steunen. Hoe gering het aantal toegevingen is, beseft men echter pas goed, wanneer men weet, dat in dit conflict ongeveer 1600 gemeentebesturen betrokken zijn. Norman Isow heeft gelijk wan neer hij zegt: „De vuilnismannen doen vreselijk vies werk en zijn beslist een loonsverhoging van 20 procent waard. De overheid zal uiteindelijk wel moeten inbinden - en hoe vlugger zij dit doet, hoe beter". (Van een onzer redacteuren) TILBURG. Drie maanden hebben „Studies in Textiel" bezit genomen van het Tilburgse Tex tielmuseum. Een bijzondere ex positie, die een imposant beeld Het ziet er dus naar uit dat de republikeinen vandaag hoogst waar schijnlijk hier en daar winst zullen boeken. Weinig waarnemers geloven (ADVERTENTIE) XYRENE biedl u meer dan'n gewone after shave: hei reinigt, stimuleert, regenereert en verfrist uw huid. Dankzij z'n unieke, werkzame vitaminen. XYRENE Vitamine After Shave Lotion, met 'n persoonlijke, hoogst verfijnde geur. Verkrijgbaar bij apotheek, drogist, warenhuis en kapper. PAX-3d geeft van de mogelijkheden die scholieren als zij willen spelen met textiele werkvormen. Voor het eerst presenteert de nieuwe stijl van wat vroeger „nuttige handwerken" heette, zich in volle glorie in ons land. Zo'n 230 werkstukken, van leer krachten en in mindere mate van de scholieren. De expositie ver vult een hartewens van de algemene vereniging van docenten in de naaldvakken. Voorzitster, mevrouw J. M. Evertsen („Er zijn zo'n 3000 leerkrachten in textiele werkvormen in ons land") laat over die vreugde dat het er echt van is gekomen, geen twijfel bestaan. „Het is voor ons in het vak al lang een duidelijke zaak, dat het werken met textiel in de meest uitgebreide zin van het woord een expressievak is geworden. Dit vak is wat in de verdrukking gekomen toen de mammoetwet kwam. Toen immers heeft het vak aan vaardig heid een wettelijke basis gekregen. In de praktijk bleek ons al veel eerder dat de .opleiding aan leer krachten „nuttige handwerken" niet meer was gericht op allerlei nieuwe vormen van werken in de school op ons terrein. Wij hebben toen. met financiële steun van het ministerie van Onderwijs, een bijscholingscur sus voor leraressen opgezet. Elke cursus duurt twee jaar. Wat we in het museum' tonen is werk van die cursisten". Mevrouw Evertsen, con sulente handwerkonderwijs in Amsterdam, legde er de nadruk op, dat er geen kunstwerken worden geëxposeerd. „Nee, alles is gemaakt uit gewone materialen door gewone mensen en is gericht op werken met leerlingen. De technieken en vormen moeten door meisjes kunnen worden gebruikt. Het is allemaal van ty pisch werkmateriaal gemaakt". De nieuwe inzichten over het on derwijs gaan ervan uit dat de meis jes „en waarom ook de jongens niet" moeten kunnen spelen met het textiele materiaal en de technie ken. Ze moeten zelf de vormen scheppen die ze interessant vinden. „De leraressen zijn omgeschoold. Ze hebben geleerd dat het veel meer andere organisaties. UTRECHT (ANP) Een aantal jongelui in de leeftijd van 14 tot 18 jaar heeft zondagavond even na zes uur tussen Woerden en Vleuten om vangrijke vernielingen aangericht in de trein Leiden-Utrecht. Asbakken en reclameplaten wer den losgerukt, zittingen werden be schadigd en verlichtingsbuizen ver nield. Volgens N.S. was het alles by elkaar een ravage. De spoorweg recherche heeft elf aanhoudingen verricht. De groep zou in totaal on geveer 15 man groot zójn geweest. mogelijkheden geeft als ze vrij wer ken. Dat „nuttige" is verdwenen Het had ook al zo'n dwangkarakter. Weet u, de tentoonstelling geeft aar dige materiaalstudies te zien". Het hele scala van wat de omscholings cursus de leraressen te bieden heeft, vindt men terug. Een grote plaats is ingeruimd voor de resultaten van het vrij borduren. Over het algemeen is er met eenvoudige materialen gewerkt. Ook tot dat verplicht de onderwijsprak tijk immers. Er is niet veel geld voor de expressievakken. Dus ook niet voor ons vak. Wat we vooral willen bewijzen is, dat ook het vak textiele werkvormen een onderdeel is van de algemene vorming. Hier en daar is er bij de selectie uit zo'n 800 inzendingen wat kost baarder werk blijven hangen. Stuk ken vervaardigd uit gouddraad, uit kralen en an jetten. Opvallend zijn de wandkleedjes. Ze zijn'klein van formaat en fris van opzet en visie. „Het is eigenlijk gek, een erfenis uit de tijd van onze ouders mischien, dat men nog steeds meent, dat wer ken met textiel een typische vrou welijke bezigheid is. Wij constate ren dat steeds meer jongens op school er belangstelling voor heb ben, zoals heel wat meisjes trou wens in de creatieve vakken voor een „mannelijke" bezigheid. Me vrouw Evertsen vindt dat niet vreemd. Textiel en alles waarvoor het staat, neemt een grote plaats in ons leven in. Waar cultuur ontstaat, ontstaat textiel. Elke cultuurperiode heeft zijn eigen textielvorm, textielkleu- ren en textieluitingen. „Kijk, breien en haken zijn nuttige handwerken. Ik vind dat dat best geleerd kan worden. Maar als een van de moge lijkheden om met textiel te werken als je kinderen alsmaar kouseri of pannelappen iaat breien, hangt het ze snel de keel uit. Maar als je ze kans geeft zelf te werken met tex tielU moet maar eens zien wat jonge mensen uit het voortgezet on derwijs dan kunnen maken! De expositie die van morgen af tot en met 31 januari van het vol gend jaar in Tilburg is te zien, is duidelijk een uitnodiging. Vooral aan ouders, om kennis te maken met de mogelijkheden van het gemoder niseerde vak. „Het is ook een eerste aanzet, het vak za) zich verder ont wikkelen. Het is. zo meen ik. een aspect van de opleiding van leer krachten. Vooral ook. omdat die cre atieve vakken tekenen, handvaar digheid, muziek en textiele handwer ken volgend jaar experimenteel examenvakken worden. Nee, de tijd van de schortjes en pannelapjes is voorbij. De kinderen kunnen veel meer en veel beter. Dat hopen de leerkrachten in textiele handwerken te gaan bewijzen". Misschien is „Studie in Textiel" er een aanloop toe. De expositie is van maandag tot vrijdag geopend van 10 tot 12 en 14 tot 17 uur. Zaterdags en zondags kan men er van 14 tot 17 uur terecht. Ook maandagavond tussen 19 en 22 uur kan men er terecht. JACQUES LEV1J i Van onze correspondent) CAIRO In een kantoor, dat nog moderner is dan de rest van het gebouw waarin „Al Achram" is ge huisvest, sprak Mohammed Hasanain Heykal, hoofdredacteur van de krant en tot voor kort minister van voor lichting in Egypte, over zijn vriend, wijlen president Nasser, over de toekomst van Egypte en de Arabi sche wereld en over zichzelf. Over president Nasser, voor wie hij nog steeds een zwarte das droeg: „De leegte die door Nasser is ach tergelaten is zo groot, dat niemand die alleen kan opvullen. Als histori sche persoonlijkheid gaat hij alle mensen teboven. Dat was zijn char me, dat maakte hem aantrekkelijk. En als hij er was, was zijn contact met de mensen direct, niet alleen met de mensen in Egypte, maar ook met andere Arabieren". De Egyptische re volutie dacht hij, zou haar kracht kun nen bewaren als de mensen hun zelf- bewaren als de mensen hun zelfi- ident.ificatie met Nasser op zijn prin cipes zouden kunnen overdragen. 'Maar hij legde er de nadruk op dat „president Nasser niet de schepper van de Egyptische revolutie was. De Egyptische revolutie was de schep per van Nasser". Als hij werd be schreven als de leider van de Arabi sche wereld wierp hij tegen: „Ik sta niet aan het hoofd van de Arabische wereld, ik breng deze alleen maar. tot uitdrukking. Ik ben geen Ara bisch leider". Zou het overlijden van president Nasser van directe invloed op de positie van Egypte zijn, en zou Egypte zich gaan isoleren? Heykal was een briljant vertegenwoordiger van het Pan-arabisme: „Er bestaat niet iets als een politiek van eerst Egypte; Egypte maakt deel uit van de Arabische wereld. Ik kan niet zeggen: „Mijn been eerst, dan mijn hand. mijn hoofd eerst en dan mijn maag". Deze Arabische wereld is een eenheid, en heeft een lot. Ik kan me Egypte niet geisoleerd van de rest van de Arabische wereld indenken, omdat dat gelijk zou staan met een chirurgische ingreep". Heykal zei, dat het besluit om de politiek van Nasser voort te zetten de juiste was. Hij ontkende, dat men iets anders voor ogen zou heb ben. „Ik heb veel kranten gezien, in het bijzonder in het westen, met fantastische verhalen over de strijd die achter de schermen plaatsvond. Ik zat toevallig achter de schermeh en ik heb die fantastische strijd niet gezien. Ik heb gehoord en gezien, ik heb gelezen dat ik die of die man steunde, of dat ik naar een coalitie met die en die streefde. Dit is iets wat nooit gebeurd is, iets waar ik niets vanaf wist voordat ik het in de krant gelezen had". Hij ontkende mijn suggestie dat de mesen teleur gesteld zouden zijn over het jcabinet "zonder verandering" dat onlangs aangekondigd is. „Continuïteit is geen steriele weg. We zetten het leven voort, de avonturen van het leven, intellectueel, materieel, alles". Heykal legde echter uit, dat Nas sers communicatielijnen met het volk zo direct waren en dat zijn persoonlijkheid zo allesoverheersend was, dat het „echt voor elke politie ke organisatie moeilijk was te func tioneren". Hij stelt zich echter voor „dat er in de niet al te verre toe komst veranderingen in het kabinet zouden plaatsvinden". Hij voorziet ook een actievere rol in de politiek voor de Arabische Socialitische Unie. „Het leger zal hoofdzakelijk en in de eerste plaats een rol spelen in de confrontatie met Israël. Wat er in en na 1952 gebeurd is in Egypte was geen revolutie van het leger, het was een revolutie met als spits een aantal mensen uit het leger. Het is verkeerd aan het Egyptische leger te denken als aan een leger van politieke staatsgrepen". Heykal ontkende, dat Egypte het strijdtoneel van Amerikaanse en Russische invloedssferen is gewor den als gevolg van het conflict in het Midden-Oosten. „We zijn onaf hankelijk. We zijn niet van plan een strijdtoneel te worden, we geven onze onafhankelijkheid niet op, want dat is tenslotte waar we voor vechten". Hij bracht de dankbaar heid van Egypte voor de Russische vriendschap tot uitdrukking en voegde daaraan toe: „Rusland ge bruikt ons niet. Ik zou eerder zeg gen, dat wij Rusland gebruiken. Wij vragen hen om hulp, zij leggen ons die niet op". Heykal heeft onlangs ontslag ge nomen als minister. „Ik ben al 28 jaar krantenjongen. President Nas ser heeft me vier keer het ministers ambt aangeboden sinds de revolu tie, maar steeds vroeg ik weer, of ik journalist kon blijven". Afgelopen april stemde Heykal eindelijk toe, in een ambtstermijn van een half jaar. Met de dood van Nasser na vijf maanden voelde hij, dat hij zijn verplichtingen was na gekomen en keerde terug naar „Al Achram' waarvan hij sinds 1957 re dacteur was en sinds 1960 hoofdre dacteur. Hij is van plan een boek te schrijven over Nassers bewind. „Het feit. dat ik zo dicht bij de president stond en bij de gebeurtenissen die hij creëerde en waar hij aandeel nam. hebben mij een unieke kans gegeven om van binnen uit te ver tellen hoe het toneel in het Midden- Oosten de laatste 18 jaar werkelijk beïnvloed en veranderd is". Copyright The Guardian-De Stem) AMSTERDAM (ANP) Ruim 14.500 handtekeningen zullen mor gen om 16.00 uur worden aange boden aan minister Bakker van Ver keer en Waterstaat als protest tegen zijn voorgenomen bezoek aan Zuid- Afrika.

de Vrije Zeeuw | 1970 | | pagina 7